Kunst =DIGR0S= 5?" Frank Braley wint Elisabethconcours Opening Holland Festival blamage i£®ÏÏ?i Dramatiek ten onder aan technisch vernuft Maandag 3 juni 1991 Redactie 071 161400 CEES VAN HOORE ANNEMJEK RUYGROK JAN RUSDAM SASJQA STOEUNGA Eindredactie ANNEMIEK RUYGROK Vormgeving; HENK BUIS 6 GRUWELIJK KLONK HET, bij de opening van het Holland Festival Diri gent Frans Bruggen faal de bij de uitvoering van Idomeneo. OP EEN LOME zondag middag. fietsend langs de Vliet, een bezoek brengen aan de Beeldentuin Lei den. waar jonge kunste naars hun objecten expo seren BRALEY'S WELDADIGE beheersing van het muzi kale materiaal maakte het Elisabeth pianoconcours voor het eerst weer span nend. NIEUWSLIJN Meer bezoekers KunstRAI AMSTERDAM - De Amsterdamse KunstRAI heeft dit jaar weer meer bezoekers getrokken dan vorig jaar. De zevende editie trok 18.876 bezoekers, terwijl ze één dag korter duurde, tegen vorig jaar 18.000 bezoekers. Van de Nederlandse kunstenaars werd in totaal voor circa 2,6 miljoen gulden aan werk verkocht, 18 pro cent meer dan in 1980. De omzet van de verkochte buitenlandse kunst was 1,1 miljoen gulden, een stijging van maar liefst 57 procent Weinig kans op AKO-prijs non-fictie AMSTERDAM - Schrijvers van non-fictie maken in de toekomst weinig kans op het winnen van de AKO-literatuurprijs. Het be stuur van de gelijknamige stichting heeft besloten om de moge lijkheid om boeken uit deze categorie te nomineren te beperken. Alberts schrijft Boekenweek Essay AMSTLHDAM De auteur A. Alberts zal op verzoek van de Stich ting CPNB het thema essay schrijven voor de Boekenweek 1992. Het thema is volgend jaar 't Prachtige rijk van Insulinde'. I let verschijnt in de Boekenweek naasl het Boekenweekgeschenk. Alberts (1911) was van 1939 tol de lapanse bezetting bestuurs ambtenaar in Nederlands-Indie. Na de oorlog verwerkte hij zijn ervaringen in diverse verhalen en beschouwingen. Met luide bijval en een overdonderend applaus maakte juryvoorzitter Traay zaterdagavond de winnaar bekend van het Belgische Koningin Elisa beth Pianoconcours 1991: de Franse pianist Frank Braley (22). De Amerikaan se laureaten Stephen Prutsman en Brian Ganz werden tweede en derde in de zes dagen durende fina le van het concours dat. doordat de BRT het inte graal live uitzond, ook in de Nederlandse huiska mers was te zien. En uit Nederland kwamen LEIDEN - AKO Prijswinnaar P.F. Thomése signeerde zaterdag rijn bundel 'Zuldland' bij de Leidse boekhan del Kooyker. De Leidse auteur Herman Stevens (links) kwam ook even langs om een babbel met zijn colle ga Ie maken. roro hink bouwman De artistiek directeur van de Nederlandse Opera, Pierre Audi, liep in de afgelopen weken vloe kend door het Muziektheater. In het koor van de Nederlandse Opera vielen geluiden te beluis teren als 'wij moeten er acuut mee kappen'. De solisten smee kten tijdens repetities luid en duidelijk of hij nu eindelijk eens de eerste tel wilde aangeven. 'Hij' staat voor I-rans Brilggen die zaterdagavond in het Mu ziektheater in Amsterdam de openingsvoorstelling dirigeerde van het Holland festival met een nieuwe produktie van Mo- zartB opera Idomeneo. Maar ja. wat heet dirigeren wanneer de muziekleider in kwestie niet eerder in zijn loopbaan een opera heeft gedirigeerd. Wan neer hii niet meer dan naar ver luidt drie regierepetities heeft hügewoond en het ronduit ver tikte om in samenwerking met regisseur Peter Mussbach dra maturgie en muziek werkelijk machtig te worden. Uitgerekend bij opera, de moeilijkste van alle podium kunsten, waar het succes staat of valt met de manier waarop de dirigent de activiteiten van de musici in de orkestbak en op het podium coördineert en vooral stimuleert. Bruggen stond zaterdag als een verstijfde sergeant-majoor met zijn ar men heen en weer te zwaaien, voornamelijk naar de richting van het orkest toe. Hij liet dc so listen op het podium die zich door het kunstige decor van Ni- na Ritter in allerlei moeizame bochten moesten wringen volslagen aan hun lot over. Hierdoor ging bijvoorbeeld het beroemde solistenkwartet in de derde acte compleet ten onder. Alle inzetten waren te laat, gru welijk klonk het. Een wonder dat zij niet stante pede het po dium verlieten, want door dc onmacht van de dirigent wer den zii in feite voor aap gezet. De hemel moge weten waar om de dirigeeruitnodiging aan Brilggen gehandhaafd bleef. Ar tistiek directeur Pierre Audi had, gelet op de ondermaatse resultaten in de voorbereidings periode. Brüggen tegen zichzelf en het operapubliek tegen Brüggen moeten beschermen door hem het muzikale leider schap van de produktie gewoon te ontnemen. Maar blijkbaar heeft de angst voor een echte opera-rel Audi van deze stap weerhouden. De zorgvuldig opgebouwde en ge koesterde reputatie van Brüg gen, die als dirigent van het Or kest van de XVlIle Eeuw naam heeft gemaakt en mede daar door de lieveling van de Am sterdamse beau monde Is, speelt hierin natuurlijk een gro te rol. Op grond van deze, op zijn zachtst gezegd 'vervelende' er varing valt de regie van Muss bach en het decor van Ritter na tuurlijk niet echt op waarde te schatten. Opera is een meng vorm van geluid en beeld. Als een van die twee componenten van ondermaatse kwaliteit is. in dit geval de uitwerking onder Brüggen van Mozarts grandioze partituur, dan kan slecht wor den opgemerkt dat Mussbach een over het algemeen boeien de visualisatie op operalibretto en -muziek heeft ontwikkeld. (ANGASUPS dan ook veel reacties, zo wist de ervaren muziekconcours-televi sieverslaggever Fred Brouwer te melden die met een panel des kundigen (onder wie de Neder landse pianist Rian de Waal en de Belgische musicoloog, musi cus en Mozartspecialist Jos van Immerseel), het concoursver loop begeleidde en van kritisch commentaar voorzag. Te kritisch zelfs, vonden veel kijkers die de BRT belden, waar op beide musici zich ontpopten als professionele muziekcritici door te stellen dat het in de mu ziek om het allerhoogste kun nen gaat en het dus vanzelf sprekend is geen genoegen te nemen met middelmaat. Zeker niet bij dit pianoconcours dat tot de allerbelangrijkste ter we reld gerekend wordt. 'Ambtenaren' Het panel was voor de tv-kijkers een hoofdstuk apart. Het trok zich niets aan van de onge schreven wet ten aanzien van de verslaggeving van zo'n keu rig Elisabethconcours en beti telde de begeleidende orkesüe- den o.l.v. Ronald Zollman als „een stelletje ambtenaren" (Van Immerseel) en zelfs werd het misplaatste enthousiasme van het publiek (voor het grootste stuk lawaai, niet voor de muzi kaalste vertolking) op sommige momenten aan de kaak gesteld. Ook het iedere avond ten geho re gebrachte verplichte op- draentstuk ('Ne la citta dolente' van Patrice Challulau) bleef niet buiten schot. Het panel vroeg zich af wat „dit nog met muziek te maken heeft". En los van Im merseel verzuchtte: „Ik kan het niet meer horen, dit doet alles pijn: de oren. de muziek, het nart". Daardoor was voor de thuis blijvende tv-kijkers het panel de eerste vier avonden bepaald boeiender en amusanter dan de goedbedoelde, sympathieke of pedante, maar steeds middel matige en weinig muzikale ver richtingen van de jeugdige lau reaten. Dat wil niet zeggen dat het concours saai was. Daar voor is het veel te leuk en te spannend, iedere keer weer met ae verwachtirfg dat misschien nu toch het bijzondere moment aanbreekt en het echte genie zich aandient. Het wonder Maar vrijdagavond vond dan toch het wonder plaats. Nadat de Amerikaanse pianist Brian Ganz de muziekliefhebbers voor het eerst op het puntje van hun stoel bracht met een niet bepaald stijlzuivere, maar in ie der geval vlammende vertolking van het verplichte opdracht stuk, de Mozartsonate KV 333 en het Derde Pianoconcert van Prokofieff („Hij speelt als een vulkaan", aldus Rian de Waal), gebeurde het. Toen zette Frank Braley zich achter de (tijdens het concours zowel verguisde als bewonderde) Steinwayvleu- gel om na het verplichte werk een Mozartsonate (KV 332) ten gehore te brengen zoals we die zelfs van Mozartspecialisten zelden horen. Braley's weldadige beheersing van het muzikale materiaal, ver heven boven elke discussie over authentieke of ouderwetse stijl opvattingen, en met, zeker bin nen dit concours, ongekende muzikaliteit, maakte het con cours voor het eerst sinds een tijd weer een gebeurtenis van de hoogste orde. En spannend, want wat zou de jury uiteinde lijk aanvangen met deze op de klassieke muziek gerichte laat bloeier (die pas op zijn 18e seri eus met de piano begon), een natuurtalent dat ons nota bene met Mozart en daama opnieuw met Beethoven overrompelde? Zou het kiezen voor de vonkenspattende virtuositeit van de ontwapenende Ganz, voor de publiekstrelende gema niëreerdheid van de wonderlij ke Rus Igor Ardasev (woensdag avond), of voor de zuiver muzi kale en vooral artistiek aristo cratische Braley? Dat laatste kon eigenlijk niemand (ook de pa nelleden niet) geloven. Maar het gebeurde dus wel. En hoe. Een totaal onthutste Braley (die halverwege het con cours zijn koffers al wilde pak ken en zaterdag nog gewoon les had gegeven en nergens op had gerekend) werd het podium op geduwd, de rij van 21 juryleden langs en voor de camera's ge sleept. Hij kon slechts nog wat stamelen en viel letterlijk bijna van verbazing van zijn stoel. Dat was het eind van een con cours dat opnieuw bewezen heeft een meeslepende ervaring te zijn voor publiek en tv-kij kers. Voorttelling Zandbak van Studio Hinde- nk Ontwerp Hindenk de Groot Spelers Henk van Loenen, Herman Zumpolle. Amos de Haas. Pieter Smit, Yvette Weis- Gezien 30 mei, Leidse Schouwburg Zandbak gaat over een man (Henk van Loenen). alleen op zijn schamel ingerichte kamer. Op de band ingesproken brie ven van zijn vrouw suggereren dat de man in een psychiatri sche inrichting verblijft, maar helemaal duidelijk wordt dat niet. Hij bepaalt zelf immers, via het weghalen of inzetten van de sporten in de ladder naar zijn woonruimte, of hij contact heeft met de wereld daar bui- De man is ongedurig, niet echt ontevreden, maar geluk kig? Als hij onder een rol prik keldraad een jong meisje vindt ontstaat er het begin van een intieme verhouding. Tegelijker tijd verandert zijn verhouding met de buitenwereld in een steeds agressiever wordend ge vecht. Omdat het niet zou mo gen, zo n jonge liefde? Tot zover het verhaal dat wordt opgedist. Veel meer dan het eeuwige thema 'liefde' dat hieraan ten grondslag ligt wordt niet meteen duidelijk. Het sum miere verhaal van 'Zandbak' is ook eigenlijk ondergeschikt aan het decor. Visueel ontwerper Hinderik de Groot ziet zich zelf ais beeldend kunstenaar. Het is beeldend theater dat hij maakt. In Zandbak is dan ook een de cor te zien dat bol staat van technisch vernuft en visuele schoonheid. Door middel van een hydrau lisch systeem worden drie spel- niveaus gecreëerd: een kamer, een kelder en een zolder. Het meubilair in de kamer beweegt, plafonddelen vallen in 'slow mot ion' naar beneden, mannen zakken aan touwladders door dak en vloer, en er is zand, veel zand dat uit kieren en gaten in het plafond de kamer binnen stroomt. Symbool van de tijd, van de voorbije jeugd? Hinderik de Groot (Studio Hinderik) wil vernieuwend the ater maken. Onvoorspelbaar zijn, met elke nieuwe produktie de toeschouwer verrassen. En verrassen doet Zandbak zeker. De compositie van beeld, tekst en spel die Studio Hinderik in ijltempo voorschotelt is prach tig, soms zelfs licht verbijste rend zoals de zandstorm die woedt achter plexiglas. Maar, je kunt als theatermaker nog zo vernieuwend bezig zijn, als het voortdurend gissen is waar het over gaat, blijft het vooral een aaneenschakeling van mooie beelden waarin de spelers spra keloos hun rol vervullen en de Als de man onder een rol prikkeldraad e gin van een intieme verhouding. techniek de hoofdrol speelt. Als toeschouwer kun je je in gerede afvragen of de inhoud van het stuk er wel iets toe doet of slechts een vlag is om de la ding te dekken. Een lading, af gedekt door zoveel mooie beel den en waarachter zoveel sym boliek schuil gaat glipt als zand door de vingers. Hinderik de Beeldentuin: verrassend initiatief BEELDENDE KUNST RECENSIE*ANNEMIEK RUYGROK Beeldentuin Leiden, expositie objecten van negen beeldend kunstenaars, Vlietweg 3. Leiden Te zien zaterdags en zondags van 12 00 tot 17 00 uur Tot en met 30 juni Leiden OmfcWwwp Mr**'** S Niet veel mensen zijn in de gelegenheid een kunstwerk in hun tuin te plaatsen, laat staan een aantal kunstobjecten. Roel en Inge Veldhuizen beschikken wèl over een enorme tuin en het was dan ook niet zo vreemd dat ze vorig jaar de Haagse beeldend kunstenaar Ronald Teijlink opdracht gaven iets voor hun tuin te ontwerpen. Het werd 'Nesten', een object bestaande uit drie pilaren van gebundelde twijgen. Toen Teijlink zo bezig was in die gigantische tuin aan de Vliet, werd het idee geboren om kunstenaars hier eenmalig te la ten exposeren. Teijlink wilde op die manier voorkomen dat pas aan de kunstacademie afgestu deerde in een gat zouden val len. want de opdrachten liegen immers niet voor het opschep pen. Het echtpaar Veldhuizen voelde wel wat voor zijn plan en zo ontstond een collectief van negen, voor het merendeel pas aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten afgestu deerde -kunstenaars. Geïnspi reerd door de tuin ontwierpen zij hun objecten op een plek die hun het beste uidóvam. Het re sultaat werd gisteren officieel geopend door de leidse burge meester C. Goekoop en is tot en met 30 juni te zien. Als een roze aardworm kronkelen pvc-buizen in de tuin aan de Vliet Een verrassend volwassen re sultaat. dat moet worden ge zegd. Al meteen bij binnen komst valt een stijlfiguur van Anneke Bakker op: 'Bepaling', een hekwerk, zoals behoort in een tuin met erbovenop een rood geschilderd ornament. Door 'Bepaling' heen wordt een blik gegund op 'Vereniging van cultuur en natuur', een tur- kooiskleurige rechthoek. Iets minder geslaagd, naar mijn me ning. want de vorm is niet écht spannend. Dat zijn wel 'object 1en 'ob ject 2' van keramist Peter Walt- man die voor deze gelegenheid zijn toevlucht heeft gezocht in staal en glas. Twee geometri sche objecten waarvan vooral het eerste in het oog springt door het driehoekige overdekte 'vijvertje'. 'Aardestroom' van Henriëtte Slagter bestaat uit bundels roze gespoten pvc-buizen die als een aardworm door de aarde lijken te kronkelen. Leuk gevonden, temeer daar aan de overkant op de kademuur drie roze stippen staan geschilderd, waardoor de 'worm' onder water gekropen lijkt te zijn om aan de overkant weer op te duiken. Slagters be doeling was echter duidelijker geweest, wanneer zij in plaats van de stippen ook aan deze kant van het water pvc-buizen omhoog had laten komen. Wel licht valt dit te wijten aan begin nersangst, immers de overkant is openbaar terrein waarin je als beginnend kunstenaar mis- foto hielco kuipers schien niet direct gaat zitten wroeten. Van Teijlink zelf valt zijn 'Ode' op: een verzameling afge platte kegelvormen in ritmische volgorde. Wellicht een ode aan het huisdier dat daar «wen ver derop begraven ligt? De Beeldentuin is een ge slaagd initiatief van particulie ren en kunstenaars dat navol ging verdient. Zelf denkt Teij link erover om in de toekomst een openbaar park voor een dergelijk doel te gebruiken. Voorlopig moet de liefhebber van spraakmakende kunst het doen met de expositie in de tuin van huize Veldhuizen. En dat is op een lomerige zondagmiddag, fietsend langs de Vliet, al verras send genoeg. Voortreffelijke uitvoering van Dido and Aeneas CONCERT Groot heeft met de veelheid aan beelden en technisch vernuft bewerkstelligd dat de dramatiek van de voorstelling eigenlijk verloren gaat. Dat neemt niet weg dat ik uitermate nieuwsgie rig blijf naar de volgende pro duktie van Studio Hinderik. Het Toonkunstkoor Leiden m m v L.sette Emmink, sopraan, Fiekojan Hooi boom, mezzosopraan, Jitske Steensma. alt, Ge- raint Roberts, tenor, Math Dirks, bas/bari ton, Truus Isendoom, continuo en het Randstedelijk Begeleidingsorkest Algehele leiding: Hans van der Toom Gehoord: 31 mei, Pieterskerk, Ongeveer in 1689 schreef Henry Purcell zijn opera 'Dido and Ae neas'. Een opera tussen aanha lingstekens, want in Engeland had deze kunstvorm nog nau welijks enige status. Purcell kreeg een opdracht van de di recteur van een meisjesinter naat josias Priest om een 'on derhoudend stuk' te schrijven en in de originele versie van dit werk komen dan ook twintig dansen voor meisjes voor. In 1690, zo'n jaar na het ontstaan van 'Dido', was Purcell zo be roemd geworden dat er om een professionele versie werd ge vraagd. Naast twee zangwerken van Mozart voerde het Toonkunst koor Leiden o.l.v. Hans van der Toom vrijdagavond deze opera uit, nu dus voor koor, solisten en orkest. Wat in 'Dido and Ae neas' opvalt, is hoe prachtig Purcell net Engelse taalidioom bindt aan zijn muziek, waar door een koorstijl met eigen ka rakter ontstaat. Door Van der Toom werd heel goed op deze wonderschone combinatie in gespeeld. Prachtige expressieve, maar toch heel lichtvoetige koorzang van Toonkunst, om lijst door een ragfijn Randstede lijk Begeleidingsorkest, waarin heel beeldend de violen lente, vemikking of tragiek schilder den, aangevoerd en ik zou haast zeggen opgetild door een deze keer wel zeer fijnzinnige con certmeester Pleun van der Lin de. De combinatie violen, celli en clavecimbel (Truus Isendoom) was in 't geheel steeds een ei land van rust en bezinning tus sen het sprankelende instru mentale aandeel voor en na de diverse scènes. Het koor zong schitterend de zovele klankna bootsingen in dit werk, zoals het springen en steigeren van de renpaarden van Phoebus, het dartele spottende gekwetter van de zeenimf Thetis of de snerpende lach van de heksen. Met name de sopranen waren beeldend en zuiver. Het hoogtepunt voor de so praan Lisette Lmmink lag in de klaagzang "Ah, Belinda, 1 am prest with torment", waarin zij al haar emotie en interpretatie- drang over het voetlicht bracht. Fiekojan Hooiboom dwong op een heel andere manier respect af met een zeer betrouwbare warme, maar veel soberder in terpretatie. De Engelse tenor Geraint Roberts zong moeite loos zijn tekst, toch liet hij niet bijzonder veel indruk achter. De diepgang en intensiteit leken wat groter bij de bas Math i Ma Voor de pauze moest er na tuurlijk nog wat Mozart op het programma. Toch waren zijn Te Deum' en 'Vesperae solem- nes de confessore niet zo veel meer dan een opmaat voor de voortreffelijke uitvoering van de 'Dido and Aeneas' van Purcell.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6