Buitenland Nieuwe nederlaag Kohl Paus eer t Pools leger Motorstoring mogelijk oorzaak van vliegramp Gevechten om Addis Abeba kostte zeker duizend levens Koning Hussein niet meteen naar Israël Eerherstel voor drie toppers Chinese partij Maandag 3 juni 1991 Redactie 023-150225 RONALD FR1SART (dief) ONNO HA VERMANS MANS JACOBS Vertelleen MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vomvgevtny ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Pres se Agentur (DPA). Agente France Presse (AFP). United Press International (UPI). PRESIDENT BUSH heeft zaterdag 300.000 ton Amerikaans graan beschik baar gesteld om de ergste nood te leni gen in door rampen getroffen gebieden in het Midden-Oosten. Afrika en Azië NIEUWSLIJN Bloedige aanslag in Noord-Ierland Zeker drie militairen zijn in Noord-Ierland om het leven ge komen bij een aanval van de IRA op hun kazerne in Glenann in het graafschap Armagh. Zeker achttien militairen en bur gers raakten gewond. De gedode militairen behoorden tot het Ulster Verdedigingsregiment (UDR), lokale hulptroepen die het Britse leger in Noord-Ierland assisteren en die voorname lijk uit protestanten bestaan. De verantwoordelijkheid voor de aanval is inmiddels door het Ierse Republiekeinse Leger opgeëist. Meer kinderen onder armoedegrens Door inefficiënte sociale programma's en lage lonen zijn in de jaren tachtig 2,2 miljoen Amerikaanse kinderen onder de armoedegrens gekomen, zo heeft het Kinderbeschermings fonds vandaag in een rapport bekendgemaakt. Het totale aantal kinderen dat onder de armoedegrens opgroeit, steeg tot 12,6 miljoen, ofwel een op de vijf Amerikaanse kinderen. Zwitsers tegen invoering btw De Zwitsers hebben gisteren in een referendum de invoering van een omstreden belastingwetgeving afgewezen. Het voor stel voorzag onder meer in een btw-systeem. De regering in Bern beoogde het land daarmee op één lijn te brengen met de landen van de Europese Gemeenschap. 23 van de 26 kan tons in het referendum hebben de wet verworpen. Het is de derde keer dat de Zwitsers de invoering van de btw hebben tegengehouden. Duitse neo-nazi doodgeschoten De Duitse rechts-extremistische leider Rainer Sonntag is in Dresden op straat doodgeschoten. De 36-jarige neo-nazi werd in het hoofd geschoten toen hij met geestverwanten voor een bioscoop in een gevecht was verwikkeld met een groep die door getuigen voor souteneurs werd gehouden. Het incident deed zich voor in de wijk Neustadt, waar neo nazi's kortgeleden Aziaten en Afrikanen hebben aangevallen. Cicciolina trouwt met kunstenaar De Italiaanse pornoster en parlementariër Ilona Staller, ook bekend als Cicciolina, is zaterdag in Budapest getrouwd met de Newyorkse kunstenaar Jeff Koons. Het huwelijk voor de wet werd afgesloten in een van de trouwzalen van de ge meente Budapest, die bekend staan als „Lenin-kapellen". Er was een stricte beveiliging en alleen familieleden en naaste vrienden mochten bij de huwelijksvoltrekking aanwezig zijn. Raadsleden werken met maffia Bestuurders en gemeenteraadsleden van 21 plaatsen in de Zuiditaliaanse regio Calabria staan op de nominatie om uit hun functie te worden ontheven. Zij worden ervan verdacht banden te onderhouden met de maffia. Een van de plaatsen waarvan bestuurders en raadsleden voor schorsing in aan merking komen, is Taurianova. Enkele weken geleden wer den daar twee broers vermoord. Een van hen werd onthoofd, waarop de daders, vermoedelijk leden van de Calabrese maf fia op het stadsplein het afgehakte hoofd in de lucht gooiden 'Weduwe Mao pleegde zelfmoord' De weduwe van de voormalige Chinese leider Mao Zedong, Jiang Qing, heeft zelfmoord gepleegd, zo meldt het Ameri kaanse weekblad Time. De 77-jarige Jiang zou zich, volgens niet nader genoemde bronnen in Peking, vorige maand heb ben verhangen in de villa in de buitenwijken van de Chinese hoofdstad waar zij werd vastgehouden. BERICHTEN DE CHRISTENDEMOCRATI SCHE UNIE van bondskanselier Helmut Kohl zal een referen dum over de Duitse hoofdstad tegenhouden. Secretaris-gene raal Volker Rühe van de CDU zei zaterdag dat de leiding van de partij unaniem een oproep van de oppositionele sociaalde mocratische SPQ heeft verwor pen om de bevolking te vragen zich uit te spreken over het feit of Bonn of Berlijn de hoofdstad van Duitsland moet worden. Het parlement zal zich zoals af gesproken op 20 juni over deze uiterst gevoelige materie uit spreken, zo zei hij. DE MINISTERS VAN buiten landse zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) hebben zaterdagavond in Nige ria een resolutie aangenomen voor handhaving van de sanc ties tegen Zuid-Afrika. De reso lutie werd ingediend door Zim babwe en gesteund door Alge rije en Nigeria. DE AUSTRALISCHE premier Bob Hawke is vandaag tijdens een partijbijeenkomst in Can berra herkozen als leider van de regerende Laborpartij. Hawke kreeg steun van 66 van de totaal 110 parlementariërs tegen 44 voor zijn rivaal, vice-premier en minister van financiën, Paul Ke ating. Na het bekend worden van de verkiezingsuitslag bood Keating zijn ontslag aan. GEORGE KOSKOTAS, de 37-ja- rige hoofdverdachte in het schandaal rond de Bank van Kreta, is zaterdag na 937 dagen in een Amerikaanse cel onder zware bewaking in Griekenland teruggekeerd. Zowel in zijn va derland als in de VS wordt hij verdacht Van verduistering van minstens 200 miljoen dollar. Koskotas heeft zich lang verzet tegen zijn uitlevering, maar dit uiteindelijk opgegeven. WARSCHAU PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT Paus Johannes Paulus II leidde gisteren de hoogmis met 30.000 soldaten, matrozen en piloten van de Poolse strijdmacht De historische bijeenkomst was volgens de paus symbolisch voor „het nieuwe begin" in de geschiedenis van zijn geboorte land. Slechts twee keer eerder was een dergelijke mis gehou den. De eerste keer in 1410 toen de Poolse strijdmacht de Teutoonse ridders versloeg en daarmee het noordelijk deel van Polen bevrijdde, en de tweede keer na de grote overwinning van koning Jan Sobieski bij de slag van Wenen in 1683. die een eind maakte aan de Turkse be dreiging van Europa. De heilige mis onderstreepte het grote belang van de over winning op het communisme, waarin de vakbeweging Solida riteit en de paus zelf zo'n be langrijke rol hebben gespeeld. Het was tevens een stap op de weg naar rehabilitatie van het Poolse leger, dat in 1981 werd gebruikt om de staat van beleg uit te voeren. De paus zei dat de periode na 1945, toen het com- zijn intrede deed, ;en korte onderbre- i de heroïsche i slechts king" litaire geschiedenis van Polen. Paus Johannes Paulus II en president Lech Walesa luisteren in KoszaJin naar het Poolse volkslied. ZEKER HONDERD MEN SEN raakten gisteren ge wond toen tienduizenden Zuidkoreanen in botsing kwamen met de oproerpoli tie nadat demonstraties wa ren verboden. Verkiezingen in Kuwavt Emir laber al-Sa bah van Kuwavt heeft gisteren besloten voor ok tober volgend jaar algemene verkiezingen uit te schrijven. De oppositiepartijen eisen dat de Kuwayti's nog dit jaar naar dc stembus kunnen. De oppositie is het er ook niet mee eens dat de emir per decreet heeft be paald dat de Nationale Raad vanaf volgende maand weer in functie is. Deze raad. opgericht in 1990 ter compensatie van het in 1986 ontbonden democra tisch gekozen parlement, werd o samengesteld uit 25 door de fOTOA" emir benoemde leden SPD herovert in Hamburg absolute meerderheid Helmut Kohl moet opnieuw een zware nederlaag slikken. Zijn CDU was voor de derde keer op rij kansloos bij ver kiezingen in een van de deelstaten. In de stadstaat Ham burg, van oudsher al een rood bolwerk, behaalde de SPD de absolute meerderheid in zetels. Dat gebeurde on danks een zeer lage opkomst, die traditioneel voor de so ciaal-democraten een negatieve uitwerking heeft. De liberalen, die sinds vier jaar een coalitie vormen met de SPD, kwamen met de hakken over de sloot over de kiesdrem pel van vijf procent en krijgen negen zetels. De Groenen haal den ondanks een verbitterde strijd tussen de gematigde en radicale vleugel voldoende stemmen voor zeven zetels. De rechts-extremistische Republi keinen bleven op iets meer dan één procent steken. CORRESPONDENT De SPD krijgt 61 van de 120 ze tels in het nieuwe stadparle- ment. Na de vernietigende ne derlaag in Kohl's eigen Rijn land-Palts beleefde de CDU een nieuw debêcle. De partij verloor ruim vijf procent en haalde met 34,5 procent het slechtste resul taat sinds de Tweede Wereld oorlog; niet meer dan 43 zetels. Dat de SPD ondanks de gerin ge opkomst in Hamburg de gro te winnaar is geworden, om schreef ook lijsttrekker en bur gemeester Henning Vorscherau als een sensatie. De sociaal-de mocraat was er steeds van uit gegaan dat in een stad die het moet hebben van de dienstver lening, de absolute meerder heid voor één partij niet meer van deze tijd is. Vorscherau bood de FDP daarom ook na deze verrassende uitslag sa menwerking in het stadsbestuur aan, maar de liberale leider Von Munch wees dit aanbod van de hand. De kersverse SPD-voorzitter Engholm zag in de uitslag een bewijs voor zijn stelling dat de regering Kohl-Genscher aan het eind van zijn latijn is en dat het tijd wordt voor een machtswis seling in Bonn. Maar de chris ten-democraten zijn er van overtuigd dat hun partij bij de volgende regionale verkiezingen veel betere resultaten zal boe ken, zo verklaarden hun woord voerders in Bonn en Hamburg. Opvallend aan deze uitslag is, dat niet alleen de christen-de mocraten dik verloren, maar ook de liberalen blijkbaar mee worden getrokken in de misère van de Duits-Duitse eenwor ding. De SPD haalt sinds de door hen verloren algemene verkiezingen van december overal de oogst binnen van het van falende crisis-management van de regering. Vooral de ge broken verkiezingsbelofte dat de belastingen niet omhoog zouden gaan, breekt Kohl op. Terwijl veel Europeanen al in de zon liggen te bedekt met een dik pak sneeuw. Een bakken, is het Zwitserse Bemer Oberland nog sneeuwruimer probeert de Grimselpas weer begaanbaar te maken. Overgangsregering Albanië TlWNA.OQ.^P'e<tfe nieuwe regering zal als eerste de algemene staking aan pakken, die nu bijna drie weken duurt en waaraan 350.000 werk nemers meedoen. Ongeveer honderd mijnwerkers zijn in een 120 meter diep gelegen mijn al negen dagen in honger staking om een betere behan deling en een loonsverhoging van 50 procent af te dwingen. Sommigen zouden op de rand van de dood balanceren. Vandaag begint het debat over de samenstelling van het nieuwe kabinet. Verwacht wordt dat de zittende commu nistische regering van premier Fatos Nano binnen enkele da gen aftreedt. Ex-premier Etiopië pleegt zelfmoord NAIROBI FRANS V De Albanese Communistische Partij is gezwicht voor de aan drang van de democratische oppositie. De partij wil meewer ken aan de vorming van een nieuwe regering met de opposi tiepartijen. Ook verklaren de communisten zich akkoord met het houden van nieuwe verkie zingen. Wanneer die zullen plaatsvinden, is nog niet be kend. Het overstag gaan van het communistische bewind vloeit voort uit de catastrofale toe stand van de economie. Aan houdende stakingen in alle vita le sectoren van de Albanese sa menleving hebben het land ver lamd. De winkels zijn vrijwel CORRESPONDENT Bij de ontploffing van een mu nitiefabriek in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba zijn vo rige week dinsdag zo'n acht honderd doden gevallen. De munitiefabriek, in de buurt van het presidentiële paleis, vloog de lucht in toen rebellen van het Etiopisch Revolutionair De mocratisch Volksfront (EPRDF) Addis Abeba binnenvielen. Dat is afgelopen weekeinde bekend gemaakt. Eerder werd gemeld dat bij de verovering van de hoofdstad tweehonderd doden waren ge vallen. De toestand in Etiopië blijft ondertussen uiterst instabiel. Waarnemers vrezen in toene mende mate voor gevechten tussen de rebellengroeperingen die verschillende delen van net land controleren. Volgens de leider van het EPRDF. Meles Zenawie, doet een aantal voort vluchtige soldaten van het ge vallen regime er alles aan de stabiliteit in Addis Abeba te ont wrichten. Na de omverwerping van het Mengistu-regime heeft het EPRDF zich tot nieuwe machthebber uitgeroepen. In een toespraak beloofde Zenawie gisteren dat er geen bijltjesdag komt. „Wij zijn niet uit op wraakacties... Wij zijn niet uit op voorgekookte pro cessen", zo zei hij tegen een grbep westerse ambassadeurs. Toch is de angst voor vervolging onder de voormalige macht hebbers groot. Zo pleegde de voormalige Etiopische premier Haile Yemanu zaterdag zelf moord in de Italiaanse ambas sade in Addis Abeba. Yemanu was vorige week samen met an dere politici en hoge militairen naar de ambassade gevlucht. Waarnemers menen dat Yema nu bang was te worden berecht. Italië weigerde offideel com mentaar te geven op de zelf moord. Volgens een woordvoerder van het EPDRF zal het interna tionale vliegveld van Addis Abe ba vandaag weer open gaan. In ternationale hulporganisaties riepen het nieuwe bewind vrij dag op zo snel mogelijk oe luchthaven en de landroutes te openen voor voedselhulp. De vliegramp boven Thailand met een Oostenrijkse Boeing 767 van Lauda Air is veroor zaakt doordat een van de straal motoren in zijn achteruit stond. Bij dc ramp, vorig weekeinde, kwamen alle 223 inzittenden om het leven. Volgens Nikki Lauda. de eigenaar van de be trokken luchtvaartmaatschap pij. blijkt dit uit het beluisteren van de bandopname met de stemmen van de piloten. Lauda zei dat de recorder met de technische vluchtgegegevens (de zwarte doos) is beschadigd en nier kan worden gebruikt. Uit het beluisteren van de band met gesprekken in de cockpit is gebleken dat bij het opstijgen plotseling de stuwkracht van een van beide straalmotoren wegviel. In die fase van de vlucht worden de motoren be stuurd door de computer. De piloten hebben tevergeefs geprobeerd dit probleem op te lossen door het instructieboek te raadplegen. De machine was toen al niet meer bestuurbaar, verloor zeer snel hoogte en spatte uit elkaar. Een woordvoerder van de vliegtuigmaatschappij Boeing zei dat volgens hem uit het be wijsmateriaal blijkt dat de ver keerd functionerende motor niet de enige reden van dc ramp lean zijn geweest. Onder zoekers zullen nog proberen vast te stellen of een san de straalmotoren werkelijk in an dersom draaide. Volgens Boeing hadden de piloten het toestel ook bij een achteruit werkende motor in de lucht kunnen hou den. Martinair blijft voorlopig gewoon doorvliegen met haar twee Boeing 767's. Extra inspec ties worden niet uitgevoerd, al dus woordvoerder Draai van het bedrijf. „Ik zou niet weten waar wij moesten beginnen. Er be staat bovendien slechts een ver moeden dat er iet» mis is ge gaan met de computer besturing van de motor. Niemand weet het zeker. Plotselinge omkering van de stuwkracht alléén kan het ongeluk niet hebben veroor zaakt. Dat is volgens onze tech nische experts onmogrlijk. Fr moet dus meer aan dc hand zijn." Twijfel over toenadering groeit Sudan blijft vluchtelingen bombarderen De bombardementen die de Sudanese luchtmacht sinds vo rige week uitvoert op Sudanese vluchtelingen die vanuit Etiopië terugkeren naar hun land. gaan gewoon door. Dat hebben oog getuigen gisteren verklaard. Volgens hen heeft een vracht vliegtuig van Sovjet-makelij de afgelopen vier dagen de grens plaatsen lakou en Akobo ge- oombardeerd. Het toestel wierp de bommen af op een hoogte van drieduizend meter, om bui ten het bereik van de wapens van het Zuidsudanese Volksbe vrijdingsleger (SPLA) te blijven Twee Nederlandse journalis ten die een week in bet grensgc- bird verbleven, zeiden dat 400 000 Sudanezm naar Sudan .'r D CORRESPONDENT In Jeruzalem is met een menge ling van twijfel en voldoening gereageerd op uitspraken van de Jordaanse koning Hussein, die erop zouden kunnen wijzen dat hij bereid is tot directe on derhandelingen met Israël. Gis teravond groeide de twijfel, toen Jordaanse regeringsfunctiona rissen de woorden van de ko ning begonnen te relativeren. De koning deed zijn uitspra ken in een zaterdag gepubli ceerd interview met net 1 ranse weekblad Le Point. Volgens woordvoerders in Amman be doelde de koning dat hij welis waar bereid is openlijk met Is raëlische leiders te praten, maar alleen in het kader van een re gionale vredesconferentie Minister Taher al Masri van buitenlandse zaken zei in Am man dat de koning 'niet hals over kop naar Jrruzalem zal gaan om met de Israëliërs tc praten'. Masri reageerde daar mee op een uitnodiging aan ko ning Hussein voor een bezoek aan jeruzalem. verstrekt door Israêls minister van buitenland se zaken Levy. Premier Shamir noemde de uitlatingen van Hussein gisteren 'verrassend'. Hij noemde de Jordaanse koning 'de eerste Arabische leider die openlijk oproept tol directe besprekin gen met Israël'. Maar toen hem werd gevraagd of hij een uitno diging naar Amman gaat sturen, antwoordde Shamir „Ik wil hem niet in verwarring brengen. Wij zijn hier allemaal bereid om een ontmoeting te hebben en te praten over vrede In het algemeen zijn dc uit spraken van koning Hussein in leruzalem gunstig ontvangen, ook al geloven maar weinigen dat ze op korte termijn woroen gevolgd door daden. Volgens re geringsfunctionarissen mag de oproep tot directe besprrkingrn niet los worden grzien van de wens van dc koning weer in de gunst tc komen bij de Verenig de Staten. Die theorie won aart geloofwaardigheid toen bleek dat de Jordaanse media het ge ruchtmakende vraaggesprek in Lc Point totaal negrrrn De woorden van de knnina waren kennelijk alleen bedoeld voor westerse oren. en met na me Amerikaanse Hussein heeft na zijn steun aan Saddam Jlws- srin tijdens «Ir .1 f. m>r.v: M koers veriegd in de richting van Washington en dat wordt hem in zijn land niet door iedereen in dank afgenomen. mONGsANORFW Ml^NS sinds het bloedbad op het plein op 4 juni 1989 stevig in het za dei zitten Kort voot de tweede verjaar dag van de militaire bestorming van bet plein is de politieke strategie van leider Deng Xiao ping erop gericht te laten zien dat zelfs weggezuiverde tegen standers van bet hanie ingni pen weer terugkeren naar «In schoot van de partij en de offi ciële opvatting delen dat hrt gr wapent! optreden tegen de dr monstranten ..correct, tijdig en noodzakriijk" was. Tevens ver strTkt IVng hiermee de toleran te. hervormingsgezinde vieugri binnen de partij TWI MDEff NOENT China heeft drie vooraanstaan de functionarissen van de Com munistische Partij gerehabili teerd. Twee jaar geleden wer den ze ontslagen omdat ze had den graarzrld geweld te grbnii ken bij het onderdrukken van dr demi*rati nr - ng op Tiananmen (het Plein van de Hemelse Vrede) De rehabilitatie is niet alleen een kleine overwinning op de verstokte coracrvatfeve garde van de partij, maar ook een openlijk machtsvertoon van de orthodoxe communisten die

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5