Binnenland Weer ruzie Lubbers met Van den Broek Brinkman wil nieuwe sociale orde P CDA houdt vast aan hulp arme landen v:-^ D'Ancona wil 700 banen a schrappen in welzijnswerk Kantonrechter wil auto niet verbeurd verklaren Alders somber over aanpak broeikaseffect ECN zoekt naar nieuwe kerncentrale Maandag 3 juni 1991 Rcdacbe 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRfSART RATR»CK VAN DEN HURK MARGOT KlOMRMAttR SJ AAK SMAKMAN FAAWS VTSKR l RALZM KLBNHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS) NIEUWSLIJN Werkgever moet betalen voor illegalen PvdA en CDA gaan akkoord met het plan van het ministerie van sociale zaken om de kosten voor een verblijfsvergunning voor buitenlandse werknemers en de kosten van het uitzetten van il legale werknemers op het bedrijfsleven te verhalen. Om de kos ten te dekken voor het vastzetten en uitwijzen van illegale werk nemers denken de partijen daarbij overigens eerder aan een ver hoging van de boete op het in dienst nemen van deze mensen dan aan het rechtstreeks verhalen van de kosten. Volgens PvdA- kamerlid Moor bedraagt die boete momenteel 750 gulden, een bedrag dat geen enkele werkgever afschrikt. Nog geen onderzoek Boeing 767 De Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft nog geen opdracht gege ven tot het inspecteren van de Boeings 767 bij Air Holland en Martinair. De maatschappijen zelf zien nog geen reden om de toestellen aan de grond te houden. Gisteren werd bekend dat het ongeluk met de Boeing 767 in Thailand vorige week mogelijk is veroorzaakt door een computerstoring. De RLD baseert in spectie-opdrachten doorgaans op bevindingen van de lucht vaartdienst van het land van herkomst en produktie van het vliegtuig. In dit geval is dat de Amerikaanse FAA. De RLD heeft nog niets van de FAA gehoord. De beide maatschappijen vliegen ook gewoon door. CDA wil WEU permanent in de Golf Europa moet ter wille van de stabiliteit in het Midden-Oosten een permanente marine-eenheid in de Golf hebben. Dat stelt CDA-kamerlid De Hoop-Scheffer in een rapport dat komende week in de Westeuropese Unie (WEU) wordt besproken. In het rapport, waarin een aantal lessen uit de Golf-oorlog wordt be sproken, gaat de Hoop-Scheffer uit van een soort roulatiesche- ma voor de negen WEU-landen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei desgevraagd zich wel te kunnen vinden in deze denktrant. Narcotica-rechercheur vrijuit Het Openbaar Ministerie zal een 49-jarige Amsterdamse narco- ticarechercheur niet meer vervolgen voor het verduisteren van 29 kilo cocaïne uit de kluis van het hoofdbureau. Het echtpaar werd begin december vorig jaar aangehouden en midden janua ri dit jaar weer op vrije voeten gesteld. De rechercheur heeft steeds elke schuld ontkend. Het onderzoek spitst zich nu nog toe op de vraag of het paar grote bedragen aan inkomsten zou hebben verzwegen tegenover de belasting. Die verdenking ont stond nadat grote bedragen"waren gevonden in contanten en op rekeningen. Doorkiesservice belemmert afluisteren De nieuwe service van de PTT waarbij abonnees hun toestel eenvoudig kunnen doorschakelen naar vrienden of bekenden, stelt Justitie voor problemen bij het afluisteren van criminelen. Daardoor wordt namelijk soms niet de telefoon van een ver dachte, maar die van een andere abonnee afgeluisterd. Juridisch zitten daar nogal wat haken en ogen aan. Eerder zorgde de nieu we service van PTT Telecom voor commotie omdat door het doorschakelen het stil alarm van bijvoorbeeld bedrijven onge merkt buiten werking wordt gesteld. Konmar opent eigen afvalwinkels De supermarktketen Konmar komt met een zelf ontwikkelde afvalwinkel. Komend najaar gaat bij wijze van proef in Den Haag het eerste milieupark van de organisatie open. Als de proef slaagt volgen er meer van dergelijke projecten, om te beginnen bij drie filialen. In de afvalwinkel kunnen consumenten batterij en, chepiisch afval, plastic, gesorteerd glas, oude kleding en der gelijke inleveren. Het idee is niet nieuw. Landelijk werken de ge zamenlijke supermarkten aan de totstandkoming van een „re tourshop". Konmar wil hier echter niet op wachten en is maar vast zelf aan de slag gegaan. Militair ingrijpen in Suriname splijtzwam Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft af gelopen weekeinde woedend gereageerd op uitspraken van premier Lubbers dat een militair ingrijpen in Surina me niet aan de orde is. Van den Broek, die vorige week nog liet doorschemeren de mogelijkheid van een derge lijk optreden open te houden, noemde Lubbers' uitspra ken „betreurenswaardig". GPD-ANP WD en D66 willen Van den Broek en Lubbers morgen in de Kamer aan de tand voelen over de kwestie. Beide partijen vin den dat nu maar eens duidelijk moet worden wat het regerings standpunt is. In een interview met de NOS zei de premier vrijdagavond dat hij niets voelt voor militair in grijpen in Suriname, ook niet als de nieuwe Surinaamse rege ring daarom vraagt. „Je moet niet een democratie op poten zetten door te vragen een ander land dat te doen", aldus Lub bers. Als er al militair ingegre pen moet worden, dan is dat een taak van de Verenigde Na ties, aldus de premier. Van den Broek reageerde furi eus. „Het lijkt mij niet verstan dig om de indruk te wekken als of we het licht voor meneer Bouterse maar vast op groen zetten", zei hij. De minister blijft vasthouden aan zijn standpunt dat een verzoek om ingrijpen van een democratisch gekozen regering in Suriname niet al van tevoren moet wor den afgewezen. Volgens Van den Broek lapt Lubbers met zijn uitspraken het debat over Suriname dat vorige week in de Tweede Kamer werd gevoerd, aan zijn laars. Een meerderheid van de kamerle den sprak zich toen uit tegen ingrijpen op dit moment. Er werd echter niet uitgesloten dat Nederland in de toekomst wel op treedt, aldus Van den Broek. In een reactie noemde PvdA- kamerlid Melkert de discussie over militair ingrijpen onzinnig. „Nederland moet zich niet de rol van politieagent aanmeten", zei hij gisteren. Volgens Weis glas (WD) „wordt het langza merhand bijna gewoon dat mi nister Van den Broek in de wie len wordt gereden door de mi nister-president". Het kamerlid doelde daarmee op een eerder conflict, toen minister Van den Broek Lubbers verweet zich te veel met zijn portefeuille te be- Premier Lubbers overlegt met fractievoorzitter Brinkman op de partijraad van bet CDA. Brinkman pleitte daar opnieuw voor een hardere aanpak van wao'erv «rotO v y oor UTRECHT GPD-ANP CDA-fractievoorzitter Brinkman wil een beter evenwicht tussen rechten en plichten. „Wij willen werken door wie werken kén centraal stellen", zei hij zaterdag op de partijraad in Utrecht. Volgens de CDA'er moet er een nieuwe sociale orde komen waarin prestatie meer wordt be loond. Hij wil een belastingverlaging voor wer kenden. Op die manier hoopt hij dat meer werk lozen een baan zullen zoeken. „We moeten op zoek naar een nieuw evenwicht tussen rechten en plichten. Nederland is niet ziek. maar er zijn hier en daar wel enkele verziekte toestanden Brinkman haalde opnieuw fel uit naar arbeids ongeschikten die volgens hem nog best kunnen werken. „Ik zeg niet dat iedereen zich aanstelt, maar ik zeg wel dat er weieens iemand is, die zich aanstelt Baaldagen op kosten van anderen heb ben hun langste tijd gehad We moeten eerlijk te gen elkaar durven /eggen dat we een houdbaar sociaal stelsel overeind willen houden, waarin de goeden niet onder de kwaden hoeven te lijden „Iemand die figuurlijk gesproken slechts enkele schrammen en deuken heeft opgelopen, mag niet met een uitkering worden opgesloten achter zijn huisdeur We moeten aan de slag om ervoor te zorgen dat iemand die zegt niet goed met de baas overweg te kunnen of de baas niet met hem. meer moeite moet doen om te wennen aan het idee dat de gemeenschap wat meer wil gaan zor gen voor hen die echt niet zonder de zorg van an deren kunnen en wat minder voor hen die bet met een beetje wil wel alleen af zouden kunnen", aldus Brinkman. Boze partijraad trotseert bestuur Enige honderden Eritreërs hebben zaterdag in een feestelijke optocht De vrouwen deelden bloemen uit aan de nieuwsgierige Rotterdammers, door het centrum van Rotterdam de bevrijding van hun land en volk ge- Allen zijn sympathisanten van het Eritrees Bevrijdingsfront dat afgelo- vierd. Mannen, vrouwen en kinderen deden mee, voorafgegaan door enkele blazers op koperen fluiten en begeleid door zang uit de groep. pen week de hoofdstad Addis Abbeba binnentrok. In Rotterdam wonen ongeveer duizend Eritreërs. «foro anp»(D oucxnaardin UTRECHT GPO Tot woede van het partijbestuur heeft de partijraad van net CDA zaterdag een voorstel aangeno men om de uitgaven voor ont wikkelingssamenwerking op 1,5 procent van het nationaal inko men te houden. Partijvoorzitter Wim van Velzen verzette zich hevig tegen het voorstel van de CDA jongerenorganisatie (CD- JA). maar zonder succes. Volgens het partijbestuur, daarin gesteund door de oud ministers De Koning en Ruding. is bet voor de korte termijn on mogelijk om de uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking op 1,5 procent te houden en ook nog de oneigenlijke uitgaven uit die begroting te halen. De over grote meerderheid van de CDA- afgevaardigden was zaterdag eenter niet te vermurwen. Van Velzen haalde zich de woede van de partijraad op dc hals, door vlak voor de stem ming over het CDJA-voorstel te suggereren dat de problematiek zo ingewikkeld was. dat de par tijraad niet Icon overzien wat de consequenties van een dergelij ke uitspraak zijn. Het kwam hem op een luid boegeroep uit de zaal te staan. Al eerder vorige week was er koortsachtig overleg tussen het CDJA en het partijbestuur van het CDA. Deze kwamen toen niet tot overeenstemming, on danks het feit dat het bestuur de jongerenorganisatie onder zwa re druk zette, om zich te schik ken naar de mening van het be stuur Het komt zelden voor dat de CDA-partijraad een uit spraak doet. die door het partij bestuur wordt ontraden Alge meen werd het als een gevoeli ge nederlaag voor Van Velzen beschouwd. CDA fractievoorzitter Brink man i Id o n uitspraak van dc partij voor dc fractie en voor de bewindslie den een aansporing moet zijn om dc uitgaven voor ontwikke lingssamenwerking weer op het oude peil van 1.5 procent van het nationaal inkomen te bren gen. Nu liggen de uitgaven daar enkele honderden miljoenen guldens onder. Hij kon echter met garanderen dat hel voorstel ook letterlijk uitgevocfd zal worden. PvdA-minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking toon de zich via zijn woordvoerder verheugd. ..Dit is een onder steuning van het beleid en een bevestiging dat daarvan niet mag worden afgeweken 'De overheid is de reddende engel niet' Mede dankzij het redelijke weer was het gisteren weer druk in Scheve- ningen tijdens de Airshow 1991Dit meisje nam de kans waar om zich heel even helikopterpllote te voelen. rfOTO/W.EDOUMMMROfN 'Inbeslagname te zware straf bij hard rijden den haag gpd In het welzijnswerk dreigen 700 banen te verdwij nen als gevolg van een sanering die minister d'Ancona van WVC wil doorvoeren. De Landelijke Vereniging voor Maatschappelijk Werk heeft al aangekondigd dat zij zich er met hand en tand te gen zal verzetten. D'Ancona vindt dat de versnippering in het welzfjnsweili vod te groot ia geworden en consta teert in een interview met De Krant op Zondag dat veel geld en menskracht worden verspild. „Desnoods veranderen we de subsidievoorwaar den", zo waarschuwt ze. hilversum anp De kantonrechters voelen er in het algemeen weinig voor om auto's van hardrijders verbeurd te verklaren. Inbeslagname is bij een dergelijk misdrijf al gauw buiten elke proportie, tenzij er bijzondere omstandigheden zijn. Aldus kantonrechter Mollema zaterdagavond voor de televisie. Volgens hem is er vrijdag tij dens een vergadering van kan tonrechters kort over de kwestie gesproken. In het algemeen zijn volgens hem de kantonrechters niet van plan de nieuwe richt lijn van ae procureurs-generaal over het in beslag nemen van voertuigen uit te voeren. De richtlijn hóudt om voertuigen die meer dan 50 kilometer per uur rijden in beslag te nemen, is zonder overleg met de Kring van Kantonrechters ingevoerd. Het is de tweede keer in korte tijd dat de kantonrechters zijn gepasseerd. Eerder verhoogde minister Maij van verkeer en waterstaat de boete voor het zwartrijden zonder de rechters te raadplegen. De kantonrech ters weigerden de hogere boete opteleggen Voor zover bekend zijn er de afgelopen maand door de poli tie zestig voertuigen in beslag genomen. Tot nu toe heeft al leen de kantonrechter in Almelo in één geval de in beslag geno men auto ook daadwerkelijk verbeurd verklaard. „Men zal moeten leren uitgaan van het idee dat de hulpvraag niet door de instellingen wordt ge definieerd maar door de klant. Ik heb ernstig be zwaar tegen de wildgroei van clubs en clubjes. In deze tijd met alle zakelijkheid die daar bij hoort, past dat niet meer. En hetzelfde geldt voor allerlei ondersteunende organisaties en structuren in de welzijnshoek". „Welzijnsbeleid heeft te zeer gepretendeerd een vangnet te zijn voor iedereen die ook maar even dreigde tussen wal en schip te vallen. Er is meer ingespeeld op hulpeloosheid dan op zelf redzaamheid en vitaliteit. De overheid is de red dende engel niet". Rotterdam krijgt twintig windmolens ROTTDAM ANP Het Energiebedrijf van Rotter dam (GEB) wil binnen een jaar het windmolenpark voor 25 miljoen gulden uitbreiden met twintig windmolens. De mo lens. zogenoemde enkelassige met een vermogen van 500 kilo watt elk. wekken elk jaar 20 mil joen kilowatturrn aan elektrici teit op. Dat is voldoende om 8500 nulzen van elektriciteit te voorzien. Het GEB heeft al ze ven molens draaien op de Sluf- terdam. Minister wil snel energieheffing EG amsterdam anp Minister Alders van milieu ge looft nauwelijks nog in wereld - vrijde acne tegen het broeikas effect. Het overleg daarover ver loopt „heel zorgwekkend al dus Alders zaterdag op een bij eenkomst van PvdA FTimparle mentariërs. De minister heeft wel vertrouwen In de Europese discussie over energieheffingen en andere maatregelen voor de aanpak van klimaatverandering. Nederland is de tweede helft dit jaar voorzitter van de Het Energie-onderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Pet ten onderzoekt welk type kern centrale het meest geschikt voor Nederland, nu er in steeds bre der kring wordt aangedrongen op meer kernenergie. Het on derzoek wordt gedaan in op1 dracht van de Samenwerkende Elektriciteit s Producenten (SEP). Een beslissing of er nieu we kerncentrales komen, wordt niet voor 1994 verwacht Het ECN-onderzoek naar de meest geschikte kerncentrale loopt volgens woordvoerster Souwer sinds ongeveer een half jaar. Allerlei buitenlandse aan biedingen worden grondig be studeerd. waarbij het accent op de veiligheid ligt. Daarbij werkt het ECN samen met de KEMA in Arnhem. Pas als ten aanzien van de veiligheid een duidelijk beeld bestaat, zal de studie verlegd worden naar de economische kant van de zaak wat kost de bouw en hoeveel gaat 'atoom- stroom' kosten. Na een eerste selectieronde zijn al vier poten tiële leveranciers uit de boot ge vallen. Volgens Souwer zijn er nu nog drie firma's in de race: General Electric uit de Verenig de Staten. Brown Boveri uit Zwitserland en KWU Siemens uit Duitsland. Het onderzoek loopt vooruit op de politieke besluitvorming Of er inderdaad nieuwe kern centrales gebouwd zullen wor den, is sinds de ramp in Tsjer- nobyl omstredener dan ooit Het volgende kabinet moet een beslissing nemen De SEP wil tegen die tijd allerlei voorberei dende studies verricht hebben om tijdverlies te voorkomen. Als halverwege de jaren negentig het sein voor de douw van nieu we kerncentrales gegeven wordt, zal het door de ingrwik- kekic procedures daarna nog minstens negen jaar duren voor die operationeel zijn bg. In juni volgend jaar vmrit in Brazilië de grote VN conferentie over milieu en ontwikkeling (UNCED) plaats Het opstellen van een Wereld Klimaat Verdrag is een van de hoofdpunten van dc conferentie, waarvoor vele duizenden deskundigen, staats hoofden en regenngsleiders zijn uitgenodigd Het is echter zeer de vTaag of de wereld op weg is naar n belangrijk klimaatverdrag aklus Alders Zijn ..grote angst" grldt vooral de weigerachtige opsirl ling van de Verenigor Staten. Als voorzitter van de EG Milieu raad zal Alders de VS in juli be zoeken Inkt het niet bet >>\rt leg rnct Washington vlot te trekken' dan vreest hij dat met name de boden in de Derde Wereld massaal zullen afhaken. HU vindt het terecht dat de ont wfkkriingsbnden van de rijke werrld ennerrte plannen eisen, plu* technische en financiële nulp om het broeikaseffect te lijf te gaan AU EG-voorzlttcr wil Neder land zich het komend half jaar sterk maken voor een energie hrffing in Europees verband. De heffing is deel van het pbn om in hei jaar 2000 dc uitstoot van kooldioxide, het belangrijkste 'broeikasgas' in de (icmccn schap te stabiliseren op het hui dtgr niveau Studies hebben aangetoond dat een energicbcf fing zcct fors moet zijn om daadwerkelijk iet* teweeg ie linugcn Al zal de heffing In hrt begin laag zijn en grlrtdeftjk worden opgrvoerd. Aiders acht het van wezenlijk belang dat vervuiling van het milieu als nnrx ïprele grondslag voor be laviing wordt gnntrod x r« rd Dat idee begint in de politiek steeds meer voet aan de grond te krijgen >nbngs spraken l'. IA fractieleider V> partijleider en minister van fi nanciën er zich al positief over uit Zdf* CDA minister An- driesven van economische za ken begjnt zijn aanvankelijke verzet langzaam op te geven

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3