Feiten Chinese studenten bang om bloedbad te herdenken WW" iün Prins Sihanouk blijft vriend en vijand verbazen Midden-Oosten Maandag 3 juni 1991 Redact)* 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FRISART 1, ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGREET HESUNGA Vormgeving; W1M ENTIUS KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK Vertaling LUUTJE NIEMANTSVERDRIET 2 DE STUDENTEN op de universiteit van Beijing worden scherp in de ga ten gehouden MET ZIJN GRILLIGE per soonlijkheid domineert prins Sihanouk het nieuws over zijn land Cambodja EN MENINGEN Extra politie en verscherpt toezicht moeten onlusten voorkomen liet Chinese leger heeft vandaag het Tiananmenplein (Plein van de Hemelse Vrede) in de hoofd- siad Peking afgesloten voor pu bliek. Morgen is het twee jaar geleden dat de opstand op het plein in de hoofdstad bloedig door militairen werd onder drukt. Tanks en militairen veegden de straten rond het plein schoon, waarbiiveel doden vielen. Vol gens officiële cijfers werden tweehonderd burgers gedood. Maar ooggetuigen van de ge beurtenissen op 3 en 4 juni 1989 schatten dat duizenden mensen om het leven zijn geko- De Chinese regering heeft onof ficiële bijeenkomsten verboden en extra militairen ingezet om te voorkomen dat het bloedbad wordt herdacht. Universiteiten hebben studenten gewaar schuwd om niet mee te doen aan herdenkingen. Volgens be richten worden de slaapzalen vandaag en morgen gecontro leerd. Docenten zullen surveil leren om er zeker van te zijn dat iedereen op de campus blijft. In de nacht van vrijdag op za terdag tartte een aantal studen ten de autoriteiten door flessen uit de ramen van hun woning te gooien. Volgens een student was dit een symbolisch protest. De voornaam van China's ster ke man, Deng Xiao Ping, bete kent in het Chinees 'flesje'. Na het incident drongen veilig heidstroepen de studentenflats binnen. Tot nu toe zouden nog geen arrestaties zijn verricht. Afgelopen dinsdag, exact een week voor de 4e juni, werd al een eerste begin van verzet op de campus merkbaar. Studen ten toonden een spandoek met daarop de tekst „Wij zullen de vierde juni nooit vergeten". Ook deelden zij anti-regeringspam fletjes uit waarin studenten worden opgeroepen zich in het wit te kleden, de kleur van rouw in China. Elders in Peking is niet veel van verscherpte veiligheidsmaatre gelen te merken, maar op het plein en in de belangrijkste stra ten surveilleren meer politie agenten in burger. Extra solda ten zouden al in Peking zijn. Zij verblijven in afgesloten kazer nes om eventueel door de over heid te kunnen worden ingezet. Examens „Op dit moment is het rustig op de universiteiten. Het is veel te gevaarlijk om acties op touw te zetten. De regering heeft overal oren en ogen", verklaart een professor die anoniem wil blijven. „Bovendien zijn alle gangmakers van het protest na de heksenjacht die volgde op 4 juni, samen met duizenden an deren achter de tralies beland. Sommigen voor meer dan tien jaar. Er zijn simpelweg geen ini tiatiefnemers meer over", voegt hij daar aan toe. Het is niet zo dat het ongenoe gen dat de studenten in 1989 tot actie bewoog, is verdwenen. Corruptie en vriendjespolitiek waren twee zaken die aan de kaak werden gesteld. Enkele burgemeesters en partijfunctio narissen zijn weliswaar gearres teerd voor het aannemen van steekpenningen, maar het is het topje van de ijsberg. De professor zegt: „China is groot. Er zijn te veel achterdeu ren om zaakjes geregeld te krij gen. Het is ook nog steeds zo dat kinderen van soldaten, boe ren of arbeiders het gemakkelij ker hebben om een universiteit binnen te komen dan dochters en zonen van intellectuelen De studenten zelf zijn weinig spraakzaam. Ze hebben het druk, blokken voor de komende examens. Hoe beter de cijfer lijst, des te meer kans op een verblijf in het buitenland en de mogelijkheid veel geld te ver dienen. Dat laatste is voor steeds meer jongeren het enige dat telt. In gesprekken noemen ze het legeringrijpen niet met zoveel woorden. De dramatische ge beurtenissen worden aangeduid met het jaartal of de datum 4 juni. „We moeten vooruit kijken de toekomst in. Wat gebeurd is, is verleden tijd", merkt een elektronica-student uit Lanzhou op. Daarmee zit hij op één lijn met de autoriteiten die hun paniek reactie bij voorkeur doodzwij gen. Hij heeft overigens geluk. Omdat zijn moeder uit Shang hai komt, kan hij daar een baan krijgen en hoeft hij niet terug naar zijn geboorteplaats. 4» dg», - Een overzicht van het Plein van de Hemelse Vrede in de Chinese hoofdstad Beijing. Niets herinnert meer aan het bloedbad van twee jaar geleden, waarbij duizenden mensen de dood vonden. foto afp. Buiten de universiteiten leeft '4 juni' nauwelijks. De massa houdt zich - zoals in de meeste landen - niet bezig met politiek. Peking is geen stad in angst. In de zwoele mei-avonden doet het Plein van de Hemelse Vrede zijn naam eer aan. Grootvaders pronken met hun kleinkind in wandelwagens van bamboe. Vliegers wedijveren in groten getale met elkaar in formaat en elegantie. Verliefde jongeren scharrelen in de vallende duis ternis aan de rand van het plein. Niets doet denken aan de trage die van twee zomers geleden. De kogelgaten in de kolossale gebouwen zijn nog datzelfde jaar gedicht, zodat de veertigste verjaardag van de communisti sche volksrepubliek met luister kon worden gevierd. Begin mei zijn de laatste door tanks kapot- gereden trappen naar het mo nument voor de Helden van het Volk vernieuwd. Engels De Chinezen schuwen contac ten met buitenlanders niet. In tegendeel, ze willen allemaal hun Engels in praktijk brengen. In de meest onmogelijke om standigheden, zoals hangend in stampvolle bussen, beginnen ze vragen af te vuren. Een platte grond raadplegen op een straat hoek betekent een gesprek van minstens een kwartier met een voorbijganger. Er zijn tijden ge weest, zoals aan het einde van de jaren zestig tijdens de Cultu rele Revolutie, dat alleen al het gezelschap van een buitenlan der ernstige gevolgen kon heb ben. De maatschappij verandert en verandert in een rap tempo. El ke Chinees heeft nu te eten, kle ren om te dragen en een dak boven zijn hoofd. Langzamer hand komt de welvaart om de hoek kijken. Meer en meer ge zinnen hebben een koelkast en een kleurentelevisie. Het bin nenlands toerisme neemt een geweldige vlucht. Het was de nu 86-jarige Deng Xiaoping die in 1979 het nieuwe China op de rails zette en de droef stemmende erfenis van Mao Zedong begon te hervor men, zo lepelen ze hier over het algemeen feilloos het cruciale jaartal op. „Er is geen weg meer terug. Een trein die een helling afdendert, kun je maar beter niet proberen te stoppen. Voor zitter Mao was een groot leider, maar ik haat hem", aldus een oudere man in een klas Chine zen die Engels studeren. Op een enkeling na knikken zijn klasge noten instemmend. Gewiekst politicus opnieuw in de aandacht tijdens conferentie Cambodja COMMENTAAR UTRECHT KEES VAN DAM I Rode Khmers, de massa moordenaars van Pol Pot, brachten zijn vijf kinderen en tientallen familieleden om het leven. Dat vormde voor prins Norodom Sihanouk geen be lemmering om als president van de Cambodjaanse verzet- scoalitie met de Rode Khmers samen te werken. Met zijn grillige persoonlijkheid domineert prins Sihanouk al ja renlang het nieuws over zijn door een burgeroorlog zwaar gehavende land. Tijdens zijn ballingschap zong nij in de nachtclubs van Peking 'La vie en rose'. Tijdens het schrikbe wind van de Rode Khmers sjouwde hij in een zwarte pyja ma door de oerwouden van Cambodja. Sihanouk blijft ver bazen. Ook op de conferentie over Cambodja die gisteren in Jakarta is begonnen weet hij weer alle aandacht te trekken. Al meer dan twintig jaar wordt Cambodja door oorlog ver scheurd. Al die jaren heeft Siha nouk een prominente rol ge speeld. De vleesgeworden wis pelturigheid kan men hem noe men, of anders een politieke opportunist van het zuiverste water. Vooral met ziin gedraai rond de positie van leider van het verzet wist Sihanouk de we reld vaak te verbijsteren. In juni 1982 besloot hij officieel een coalitie voor te zitten met de anti-communistische, natio nalistische ex-premier Son Sann en de door de Vietnamezen ver jaagde Rode Khmers. In mei 1987 stapte hij uit dit samen werkingsverband, om er korte tijd later onder druk van China, een van zijn financiers, weer in terug te keren. Een paar maan den Tater stapte Sihanouk weer op, nu 'definitief. Om aan het einde van datzelfde jaar na mens de verzetscoalitie in Frankrijk overleg te plegen met Hun Sen, de premier van Cam bodja. Draaitol I let lijkt erop dat de draaitol Sihanouk ook zélf soms in op perste verwarring raakt van zijn gedrag. Tijdens een van de vele conferenties over Cambodja, in Parijs in augustus 1989, riep hij in een steeds stiller wordende conferentiezaal met krachtige stem tot driemaal toe uit rond uit vóór volkerenmoord te zijn. Onmiddellijk nadat zijn vrouw, prinses Monique, zijn aandacht had weten te trekken en de prins zijn uiterst pijnlijke vergis sing inzag, veranderde hij weer in ae uiterst charmante politi cus die hij óók kan zijn. Natuur lijk. verontschuldigde Sihanouk zich brede gebaren makend, was hij tégen volkerenmoord. De vermoeidheid had hem even parten gespeeld. Men moest het hem naar vergeven. De politieke carrière van Siha- De Verenigde Staten hadden geen slechter moment kunnen uitkiezen met hun aankondi ging dat zij wapens gaan op slaan in Israël. De mededeling van minister van defensie Che ney kwam vrijdag twee dagen na de oproep van president Bush tot wapenbeheersing in het Midden-Oosten. Tegenstrij diger kan het nauwelijks. In plaats van het goede voorbeeld te geven en zich te matigen, gaan de VS over tot het extra bevoorraden van een van de hoofdrolspelers in dit gebied. Als argumenten voor het statio neren van wapens in Israël voe ren de VS aan dat zij oude af spraken met Israël nakomen, zelf ter plekke snel over vol doende materieel willen be schikken en Israël willen be schermen in geval van een nieuwe oorlog. Daarmee zetten de VS hun rol als vredesstichter in het Midden-Oosten echter op het spel. Minister van buiten landse zaken Baker heeft de af gelopen weken met niet afla tend enthousiasme geprobeerd Jordanië (al dan niet met de Pa- lestijnen), Syrië en Israël aan de onderhandelingstafel te krijgen. Hoewel die pogingen tot nu toe geen enkel succes hebben op geleverd, bleef de mogelijkheid van een vredesconferentie be staan. Dat laatste restje hoop lijkt nu snel te vervliegen. Weliswaar heeft koning Hussein van Jorda nië in een interview met het Franse weekblad Le Point laten weten voorstander te zijn van onderhandelingen met Israël, maar dat gesprek had plaats voordat Cheney zijn uitlatingen deed. De landen in het Midden- Oosten kunnen zich terecht af vragen welk doel de VS nu ei genlijk nastreven en of zij wer kelijk zijn geïnteresseerd in vre de. In plaats van opnieuw partij te kiezen voor Israël, had Amerika een onpartijdige scheidsrechter moeten blijven, juist nu de Is raëlische premier Shamir nog maals heeft benadrukt „geen korrel zand in de bezette gebie den te zullen afstaan". Met de uitspraken van Cheney zal Sha mir zich alleen maar gesterkt voelen in zijn halsstarrige hou ding. Mocht ooit nog een vre desconferentie in het Midden- Oosten worden gehouden, dan lijkt het resultaat daarvan mede door de recente ontwikkelingen bij voorbaat nul komma nul. KOKANJE Prins Sihanouk (tweede van links) tijdens zijn aankomst enkele dagen geleden op het vliegveld van Jakarta. Geheel links zijn nouk (69) is er een van vallen en opstaan. In al die jaren waarin hij in een strijd om de macht op leven en dood verwikkeld is ge weest, viel één ding op: de prins wist altijd waar het zwaartepunt van de macht zich op dat ogen blik bevond. Toen hij negentien was. werd hij door het koloniale Frankrijk van een gymnasium geplukt en op de troon gezet van een land dat door Parijs werd beschouwd als een onbeduidende kolonie. De Fransen dachten een mee gaande losbol, een marionet, in nuis te hebben gehaald, maar dat viel tegen. Aanvankelijk bracht de prins ziin tijd door met saxofoon spelen en de play boy uithangen. Maar dat veran derde. zo gaat het verhaal, na de dood van een van zijn dochters. Sihanouk ging zich zowaar be zig houden met de politiek en hij ontwikkelde zien in een ra zend tempo tot een buitenge woon gewiekst politicus. Eerst verdreef hij de Vietminh uit Cambodja en daarna bond hij de strijd aan met de Fransen. In 1953 werd zijn land onafhan kelijk. Twee jaar later deed Sihanouk, ten behoeve van zijn vader, afstand van de troon en riep hij zich uit tot premier. Binnenlands voerde hij een meedogenloze politiek: elke vorm van oppositie werd kei hard de kop in gedrukt. Ondanks de wijdverbreide cor ruptie en de wrede willekeur ten gunste van de rijken en het le ger. wist Sihanouk zich in die lijd hij vele gewone Cambodja- nen onsterfelijk populair te ma ken. Zijn openbaar optreden leek nog het meest op een one- man-show, met het Cam bodjaanse volk als klapgraag publiek. Onder veel trompetge schal opende hij bruggen, dam men en wegen en geregeld trok hij naar het platteland om in het gezelschap van boeren wat in de grond te spitten. Verder trad hii in die tijd na drukkelijk in de schijnwerpers als acteur in zelf geschreven en geregisseerde speelfilms en als auteur van vijf boeken. Onder tussen was hij ook nog Indochi na-correspondent voor het be faamde Franse satirische week blad Le Canard Enchainé. Op het terrein van de buiten landse politiek slaagde Siha nouk er heel knap in de neutra liteit van zijn land te bewaren door de Verenigde Staten en China tegen elkaar uit te spelen. Dat ging goed tot de oorlog in Vietnam werkelijk escaleerde. De VS zegden hun steun aan de prins, die inmiddels zijn vader als staatshoofd was opgevolgd, op toen deze zeer tegen de zin van Washington hardnekkig vasthield aan onpartijdigheid in het conflict in Indochina. Staatsgreep Tiidens een bezoek van Siha nouk aan Moskou in maart 1970^ pleegde generaal Lon Nol met instemming van de Ameri kanen een staatsgreep, die Siha nouk uit Phnom Penh verdreef. De prins zocht zijn toevlucht in Peking bij zijn vriend Mao. Daar werd hij de internationale woordvoerder van het Cam bodjaanse verzet tegen wat in feite een Amerikaanse bezetting van zijn land was. Binnen dat verzet waren de Ro de Khmers, felle tegenstanders van de prins toen hij nog de macht had, zonder concurrentie het sterkst. Begin 1975 verover den de ultra-maoïstische guer rillastrijders van Pol Pot de Cambodjaanse hoofdstad en werd Sihanouk, tot zijn grote vreugde, door de nieuwe machthebbers als staatshoofd aangesteld. Maar al snel kon zelfs Sihanouk zijn ogen niet meer sluiten voor de feiten. Zijn goede reputatie in het buitenland diende om te verdoezelen waar de Rode Kh mers werkelijk mee bezig wa ren, zo realiseerde hij zich. On der het mom van een 'agrari sche revolutie' werden miljoe nen mensen de dood ingedre ven. Cambodja werd een kne kelhuis. Sihanouk maakte bekend zich uit de politiek terug te trekken om zich te gaan wijden aan zijn grote liefde: de bioscoopfilm. Maar omdat Pol Pot anders be sliste. bevonden de prins en zijn vrouw zich enige tijd later in ge- i kinderen en j nooit Ir terug. Sihanouk dook in 1978 weer op in Peking, waar hij opnieuw een bondgenootschap sloot met de Rode Khmers, die inmiddels uit Phnom Penh waren verjaagd vangenschap. Hun kinderer veel familieleden zagen zij r door Vietnamese troepen. Voor het verdrijven van de nieuwe machthebber, de door Hanoi gesteunde Hun Sen, was Siha nouk blijkbaar wel bereid het gruwelijke verleden te vergeten. Maar tot een militaire oplossing van het Cambodjaanse conflict kwam het nooit en het staat wel vast dat vrede slechts via de conferentietafel kan worden be reikt. Ook op dat gebied toonde Sihanouk zich de afgelopen ja ren zeer bedreven. Hij beseft dat geen enkele machthebber in Cambodja om hem heen kan, waar het gaat om buitenlandse erkenning en internationale hulp. Door de wereldgemeen schap wordt de prins nog altijd beschouwd als de natuurlijke leider van Cambodja. Hij flirtte daarom enkele malen nadruk kelijk met de regering van Hun Sen, maar maakte ook telkens duidelijk dat de Rode Khmers vanwege hun militaire kracht deel moeten uitmaken van een vredesplan. Hun Sen en Sihanouk hebben inmiddels in Jakarta overeen stemming bereikt over de sa menstelling van een Opperste Nationale Raad en het voorzit terschap daarvan. Het Hun Sen- bewind krijgt zeven zetels. De drie verzetsgroepen, het natio nalistische Khmer Volksbevrij dingsfront van Khieu Sam Pan. de Moulinaka van Sihanouk en de Rode Khmers van Son San, krijgen er elk twee. Sihanouk wordt voorzitter. Hun Sen vice- voorzitter. Paasheuvel In de nieuwe Avenue haalt de socioloog en journalist Herman Vuijsje herinne ringen op aan zijn „rode" jeugd: ,,'s Avonds plofte Het Vrije Volk in de bus. Op zaterdagavond zaten we in pyjama klaar om te luisteren naar De Showboat van de VARA. Mijn moeder deed haar inkopen bij de Coöperatie, een donker winkeltje waar een norse man in stofjas rondschar relde tussen vaten stroop en bruine bonen. De Coöp ver wierp de op kapitalistische leest geschoeide supermarktgedach te. De prijzen lagen erboven, de kwaliteit onder die van Albert Heyn en Simon de Wit, maar dat deerde niet. Ik geloof dat mijn moeder het zaakje tot de opheffing trouw is gebleven Aangezien ik zelf ook uit een rood nest stam. herken ik wel iets in deze beschrijving. Ook mijn moeder bleef het Coöp- winkeltje tot aan het eind toe trouw, wat in haar geval beslist niet anders kon, want de loop baan van mijn vader speelde zich geheel en al af binnen de boezem van dit winkelbedrijf. Hij wist zich er zelfs, volgens het draaiboek van het bekende Amerikaanse succesverhaal, van loopjongen tot directeur op te werken. In oorlogstijd stonden ze samen achter de toonbank, al liep de verkoop van stroop en bruine bonen toen hard terug. Na de ontmanteling van de oude krui denierswinkels, bleef mijn moe der trouw aan de Coöp - die ging namelijk als supermarkt de strijd aan met de kapitalistische winkelketens. Die strijd ging verloren, zoals ook Het Vrije Volk het onderspit zou delven. De ouders van Vuijsje hadden elkaar leren kennen op de Paas heuvel, waar zich het recreatie ve bolwerk bevond van de Ar beiders Jeugd Centrale. Ook de kleine Herman werd daar nog heengestuurd, op het nippertje, want in het begin van de jaren vijftig kwam er een einde aan de AIC, en dus ook aan haar kin derkampen. Voortaan ging het gezin op va kantie in zogenaamde Natuur vriendenhuizen. die werden ge dreven door een socialistische mantelorganisatie. Zo brachten wij vaak de vakantie door in Hotel Excelsior op Ameland, een fraai, met riet gedekt ge bouw in de duinen bij Nes, waar leden van de socialistische familie elkaar in ontspannen sfeer ontmoetten. De herinnering aan de Paas heuvel is bij Vuijsie altijd levend gebleven. Hoewel hij geen heimwee heeft naar het „door- en-door collectieve karakter" van dit rode verleden, dat hem als zevenjarige al benauwde, staat hij toch positief tegenover de verbondenheid die de men sen toen met elkaar voelden. De maatschappij is inmiddels drastisch veranderd, is veel minder verzuild geworden, en heeft aan het individu alle ruim te gegeven. Vuijsje juicht het op zich toe dat de samenleving een meer open karakter heeft gekre gen en dat het individualisme de kluisters heeft geslaakt van een verstikkende groepsmoraal. Maar hij kant zich tegen het ni hilisme en de alles-moet-kun- nen filosofie van de jaren zestig, die alleen maar zou hebben ge leid tot normvervaging en toe genomen criminaliteit. De vrij heid. die de egoïst voor zichzelf opeist, is immers de onvrijheid van de ander. Het is dan ook niet toevallig dat in de discussie, die vorig jaar in de Amsterdamse Partij van de Arbeid losbrandde, over de vraag hoe de verloedering in de hoofdstad moest worden aan gepakt, een pamflet van Her man Vuijsje een belangrijke rol speelde. Hij vindt dat de hou ding van de socialisten, die al tijd bezwaren hadden tegen el ke maatregel van controle of dwang, mede debet is aan de toegenomen onveiligheid op straat. In plaats van de openba re ruimte te verdedigen, werd die prijsgegeven aan het schuim der natie. Vuijsje is iemand die zowel met gemengde gevoelens naar het verleden als naar het heden kijkt. Hij wil niet toegeven aan zijn nostalgie naar de Paasheu vel, want het conformisme bin nen de gesloten rijen verstikt het individu, en hij voelt zich evenmin prettig in zijn huidige woonplaats, de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt, waar het non-conformisme in straatter reur is uitgemond. Deze ambivalentie ligt ook ten grondslag aan de pelgrimsreis die hij ruim een jaar geleden van Santiago de Compostela naar Amsterdam ondernam. In zijn boek „Pelgrim zonder God" legt hij uit waarom hij de voet tocht in omgekeerde richting maakte: hij wilde niet van de moderne stad naar het oude platteland terugkeren, maar juist, in het voetspoor van de geschiedenis, het omgekeerde traject volgen. Noch tussen de pelgrims in Santiago noch tus sen de junks van Mokum voelde hij zich op zijn gemak. Alleen ergens onderweg, op een onbe stemd punt in de ruimte (en in de geschiedenis) zong hij het hoogste lied. GERJUT JAN ZWIER MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2