Extra Lega Lombarda: 'Oorlog aan Rome' AUTONOMIA Milieu-schandalen: wonen in Antwerpen puur ongezond E FEDERALISMO a dite: del lau dei lomi. Woensdag 15 me» 1991 fUxiifütr 023-150239 PIET BERGHUIS VomgaHr*: JAN KUNGE 22 VERGIFTIGING Vele honderden mensen uit de buurt kampten of kampen nog steeds met de naweeen van een ernstige vorm van vergifti ging na de Protex-brand in Antwer pen half april. LEGA LOMBARDA is de nieuwe en meest controversiële ster aan het Ita liaanse politieke firmament De fede ralisten zijn nu de schnk van de oude politieke partijen, want de Lega-aan- hang wordt steeds groter Noord-Italiaanse federalistische partij is corruptie, bureaucratie en maffia beu MENO BUROCRAZIA MENO TASSE MENO CORRUZIONE ROME Ef ICO VAX UNPEN GPP 'Ons heilig doel is een federaal Italië, bestaande uit drie zelfstandige repu blieken - Noord, Centrum en Zuid. Als het de Romeinse politieke, maffiose kliek lukt dit plan te blokkeren, zullen alle parlementsleden van de noordelij ke Lega zich terugtrekken in Noord-Italië en zullen we - desnoods gewapend - strijden voor de onafhankelijkheid van dit gebied. Alles geheel overeenkom stig het zelfbeschikkingsrecht der volkeren zoals gegarandeerd door de Vere nigde Naties'. Was getekend de I/*ga I/jmbarda-I^ga Nord, de nieuwe en meest controversiële ster aan het Italiaanse politieke firmament. met een mengeling van medelijden en weerzin werd bekeken. De strijd voor een rehabilitatie van de Lombardische taal en cultuur en het dwepen met de volksaard van de Lombarden wekte vooral op de lach spieren, helemaal in het zicht van een vere nigd Europa. De theorie dat het rijke en hardwerkende Lombardije een kolonie was van het maffiose, luie zuiden werd alleen geloofd door een kleine groep fanatici. De Lega werd geïdentificeerd met separatisme en vooral ook racisme - zowel ten opzichte van buitenlanders als hun eigen landgeno ten uit Zuid-Italië. Stemmen kopen .Allemaal lasterpraatjes van de Romeinse politici en de door hen beheerste televisie en pers", zegt Franco Castellazzi, president van de Lega. „We zijn voor een ontwikke ling van de Derde-Wereldlanden en niet voor het naar Europa halen van hun inwo ners. zoals nu dankzij de 'wet-Martelli' in Italië gebeurt". En de zuiderlingen uit het eigen Italië, zijn zij geen 'TerToni' (boerenkinkels)? Castel lazzi: „We hebben geen enkele hekel aan zuiderlingen; wel aan zuidelijke politici en het corrupte clientèle-systeem, dat steeds verder oprukt naar het noorden. De Ro meinse politici kopen stemmen in het cen trum en zuiden (en in mindere mate in het noorden) en betalen met ministersposten, zetels in lokale en regionale besturen, maar ook banen in de overheidsbedrijven, ban ken en de bureaucratie". Colombo: „De zuiderlingen bevolken de bureaucratie - ook in het noorden, terwijl noordelingen vanwege het gebrek aan politieke steun geen overheidsbaan weten te bemachtigen. De structurele desinteresse leidt tot wanbe leid, verkwisting en wanho pig slechte overheidsdien sten. We betalen ons scheel aan een gezondheidszorg die niet eens de meest elemen taire hulp kan garanderen. We wachten al jaren op een nieuwe weg Milaan-Brescia en in Milaan op een nieuw metronet, maar er is geen geld voor". „Dit moet je afzetten tegen het feit dat in Lombardije 15 procent van de Italiaanse bevolking woont, die zorgt voor 26 procent van de belastinginkomsten van de staat', vervolgt Colombo. „Slechts 10 procent van Begonnen als eenmans-protestpartij onder leiding van de gesjeesde medicijnenstudent Umberto Bossi, maar nu de schrik van alle Italiaanse politieke partijen. I let 'Lega ef fect' zal bij verkiezingen verbluffend zijn: volgens peilingen zou men nu regionaal 30 en landelijk meer dan 10 procent van de stemmen in de wacht slepen. „Maar dal zal volgend jaar alleen nog maar meer zijn", zeggen in koor Massimo Co lombo en Marcello Staglieno, respectieve lijk woordvoerder en denktank van de Lega Ixirnbarda, in het Lega-hoofdkwartier in Milaan. De leden van de Lega ziin vol zelf vertrouwen, maar bovenal strijdbaar en be reid hun leven te geven voor het federatieve ideaal: „We hebben een historische taak; ik wil niet straks van mijn zoon te horen krij gen: waarom heb je het zo ver laten komen? Grootse plannen De 'Lumbard' (zoals hun naam luidt in de taal - waag het niet van een dialect te spre ken - van Lombardije) hebben één alles overheersende vijand en dat is 'Rome'. Ro me staat voor corruptie, cliëntelisme, ver spilling, financieel-economisch wanbeheer, slechte overheidsdiensten en vooral maffia, camorra en 'ndrangheta. Alle politieke par tijen, maar ook de met die partijen verbon den vakbonden en werkgeversorganisaties, zitten in de beklaagdenbank van de Lega. „Het noorden is het spuugzat een systeem te onderhouden dat alleen politici en hun maffiose clientèle dient en niet eens de meest elementaire voorzieningen weet te garanderen. Zo simpel ligt hetzegt Co lombo. De Lega Lombarda heeft nu grootse plan nen voor het hele land, maar is geboren als een typische protestbeweging (Bossi zag het licht aan het einde van de jaren '70 na een gesprek met autonomisten uit Val d'Aosta) die de eigen, regionale identiteit boven alles stelden. Men dook in de geschiedenis en vond overtuigende bewijzen voor het prin- cipiëel anders zijn van Lombardije. Colom bo: „In onze 2500 jaar geschiedenis ziin we slechts zes eeuwen (vijf tijdens de oud Ro meinse periode en een eeuw nu sinds de Italiaanse eenwording) verbonden geweest met Rome. terwijl 19 eeuwen ons verbinden met Noord-Europa". De l>ega was in het begin uitsluitend een lo kaal fenomeen dat door de rest van Italië Senator Umberto Bossi, de grote man van de Lega Lombar- dat geld komt terug naar Lombardije voor de uitvoer van openbare werken. Van de 150 miljard gulden belastinggeld die we naar Rome sturen, blijft 60 miljard daar lig gen. En wat gebeurt ermee? Het komt zeker niet ten goede aan de bevolking van het zuiden, nee het komt terecht in de zakken van de maffia". Duitsland als voorbeeld De ideeën van de Lega, hoe simpel en ba naal soms ook, blijken aan te slaan. In vijf jaar tijd maakte de club van Bossi, die sinds 1987 zelf in de Senaat zit, een spectaculaire groei door. De provinciale verkiezingen van vorig jaar betekenden de definitieve door braak. In Lombardije kreeg men 19 procent van de stemmen. De Lega haal de vooral stemmen weg bij de christendemocraten (40 pro cent). de socialisten (13) en de communisten (12). Politiek Jta- lië viel van schrik achterover, niet alleen door de winst van de Leghe, maar ook door de enor me hoeveelheid blanco (pro- test)stemmen en het verlies van alle regeringspartijen. Alleen in het zuiden, dankzij de clientèle- banden, wisten zij hun positie te consolideren. Het gat was de finitief geslagen en de Leghe stormde onvermoeid door. Inmiddels begint hun programma meer vorm te krijgen. Een federaal Italië naar Duits voorbeeld is de leus geworden. Men is begonnen met de noordelijke Leghe samen te voegen tot de Lega Nord. Men heeft, op papier, hetzelfde gedaan voor de regio's van Centraal- en Zuid-Italië. Staglieno. journa list bij de kwaliteitskrant Tl Giomale', is een van de architecten van het nieuwe Lega-be- leid. „Iedereen is anders, heeft zijn eigen tradities, gewoontes en geschiedenis. Die moeten echter niet worden onderdrukt, zoals tot nu toe door de centralistische na tionale staat is gebeurd, maar juist geculti veerd. Samenleven onder één Italiaans dak is daarom best mogelijk. De basis moet echter federaal zijn en iedere regio moet zijn eigen bestuurlijke en financiële verant woordelijkheid hebben. De nu nutteloze Senaat zal een kamer van de regio's wor den". De Lega praat over het heroprichten van de Italiaanse staat, maar ook haar grote vijan den in Rome lijken plotseling Het veroorzaak- vormingen door te te zelfs de val van de zesde regering Andreotti. Maar uiteindelijk gebeurde er niets en werd een regering geïnstalleerd die als twee druppel water leek op de vorige. Koren op de molen van de Leghisti. Italië's be kendste politieke car toonist, Forattini, tekende premier Andreotti in een matrozenpakje blij touwtje] springend, maar boven hem in een boom zat een enorme bloeddorstige gier met het onmiskenbare uiterlijk to Bossi. Kwestie van tijd „De manier waarop de crisis is opgelost toont exact met wat voor personen we te maken hebben", zegt Staglieno. „Het is o mogelijk dat juist 'zij', die hun macht dan ken aan de huidige situatie, institutionele, electorale of financieel-economische her vormingen doorvoeren. Ze hebben alles in het werk gesteld om vervroegde verkiezin gen te voorkomen. Uit angst door de bevol king te worden weggestemd en voor de op komst van de Legaïhebben ze weer, zoals al 45 jaar gebeurt, een miezerig compromis- regerinkje gevormd, dat zonder programma de immense problemen van het land te lijf moet gaan", aldus Staglieno. Maar willen de Leghisti regeren? Staglieno: „Wij gaan alleen in de regering als we de absolute meerderheid bezitten of als coali tiepartners ons programma volledig onder schrijven. Wij springen op niemands kar. Beter oppositie voeren dan de handen vuil maken met deze politici. Maar het is een kwestie van tijd; we groeien zo snel dat we over niet al te lange tijd - op democrati sche wijze - de macht zullen grij pen". De Lega groeit inderdaad nog steeds met de dag. Degenen die ontevreden zijn met het huidige Italiaanse politieke systeem - en dat zijn alle Italianen die geen clientèle-band hebben met de politici - vormen een grote bron van potentiële stemmers. De in stitutionele crisis en de afkalving de steun van de vroegere communisti sche partij spelen de Lega in de kaart. En sinds de Lega de economie en de (over- heids)financiën heeft 'ontdekt', groeit de steun nog gestagen Voor steeds meer arbei ders, (kleine) industriëlen en middenstan ders vormt de Lega al het logische alterna tief; er bestaat al een Lega-vakbond en een PIU' GIUSTIZIA PIU' EFFICIENZA E 0NESTA' PIU' PARTECIPAZIONE Lega-werkgeversbond. Het financiële en economjscne programma is simpel, maar oefent grote aantrekkingskracht uit: hervor mingen van het - falende en discrimineren de - belastingstelsel, privatiseren van de tal loze overheidsbedrijven, werkloosheidsbe strijding door invoer van commerciële be middeling (nu verboden) en, bovenal, be strijding van het immense begrotingstekort. „Dankzij de chronische spilzucht van de politieke klasse, die immers miljarden no dig heeft om haar clientèle te vriend te hou den, zit Italië opgescheept met een krank zinnig tekort", zegt president van de Lega, Franco Castellazzi. „We hebben een staats schuld die onderhand groter is dan het Bru to Nationaal Produkt. Onze oplossing is de geldkraan richting maffia dichtdraaien en de financiële verantwoordelijkheid over te dragen aan de regio's Maar zal Zuid-Italië zonder de rest van het land niet gedoemd zijn ten onder te gaan? „Ik ben ervan overtuigd dat Zuid-Italië, eenmaal bevrijd van dit 'assistentie-sys- teem', snel op eigen benen kan staan", meent Staglieno. „Tot nu toe zijn miljarden naar het zuiden gestuurd, genoeg om twee Italië's te ontwilwelen, maar het enige re sultaat is een versterking van de georgani seerde misdaad en het clientèle-systeem". „Het doorsnijden van deze verbindingen geeft de Zuiditaliaanse ondernemers einde lijk de mogelijkheid hun eigen bronnen te ontwikkelen. Als hulp voor het zuiden wil len we een Kamer van Compensatie instel len die economische hulp en impulsen geeft. Deze kamer staat vanzelfsprekend onder leiding van de regio's zelf en niet de Romeinse centrale regering, die zich in de toekomst alleen met buitenlandse politiek en defensie mag gaan bezighouden.' Maar zal de Lega, als volgend jaar of toch nog dit jaar verkiezingen uitgescheven wor den, wel genoeg parlementsleden kunnen leveren? Hilariteit bij het kader. Toekomstig parlementslid Staglieno: „We hebben een perfecte machine en tal van vooraanstaan de aanhangers. De namen kunnen we nog niet bekendmaken uit angst voor represail les en een intimidatiecampagne van de overheid. Een zak drugs in je auto. een dreigbrief naar je kinderen, of zelfs een aan slag, alles kun je in dit land verwachten. We hebben te maken met maffia, vergeet dat niet". Vlaanderen begint ecologisch rampgebied te worden ANTWERPEN HANS DE BRUUN GPD Wonen in Antwerpen, dat kan haast niet ge zond zijn. Wie over de F-19 vanuit Neder land de Scheldestad nadert, ziet het meteen. Waar je ook kijkt schoorstenen die zwarte of gele rook uitbraken. Vaak hangt er een vuile nevel over de stad. En wie de door de VW uitgezette havenroute rijdt, doet er goed aan een gasmasker mee te nemen. Op het eerste gezicht wijkt Antwerpen nau welijks af van andere havensteden met een intensieve chemische industrie, zoals Rot terdam. Maar daar liggen de stinkbedrijven veelal op kilometers van de stad. In Antwer pen staan ze soms tussen de woonhuizen. De Antwerpenaren maken zich er ogen schijnlijk niet dnik om, maar in feite leven zij al jaren op een bom. Dat bleek half april toen bij het chemische bedrijf Protex in Deume. een dichtbevolkte buitenwijk, brand uitbrak. Het duurde uren voordat de brandweer het vuur geblust had. maar het zal nog veel langer duren voor de gevolgen zijn uitgewist. Vele honderden mensen uit de buurt kampten of kampen nog steeds met de naweeën van een ernsti ge vorm van vergiftiging. Diverse brandweerlieden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Drie dagen na de brand riep burgemeester Cools alle omwonenden van de fabriek op hun bloed en urine in het ziekenhuis te laten onder zoeken. De officiële resultaten zijn nog niet bekendgemaakt, maar de uitkomst van een voorlopig onderzoek in het academisch zie kenhuis was onrustbarend. Professor Schepens trof in de bloed- en uri- nestalen sporen aan van levensgevaarlijke en kankerverwekkende stoffen als penta chloorfenol. lindaan, triazine. de pesticide Dinoseb en de allesdoder' DN(X: In luchtstalen werden dagen na de brand fenol en benzeen gevonden. De bewoners van de ontniimde woonhuizen rond de fabriek mochten pas dagen later naar huis. Wie eerder zijn huis in wilde, moest een verklaring ondertekenen dat hij dat op ei gen risico deed. De meeste bewoners zijn nu weer thuis, maar zij tasten noe steeds in het duister over de gevolgen die de brand voor hun gezondheid zal hebben. Is het ge vaar geweken, of zullen zij er over jaren nog onder lijden. Een mini-Tsjemobyl, is wel gezegd. Zonder vergunning Het Antwerpse parket heeft aanklacht inge diend tegen het bedrijf wegens 'onopzette lijke slagen en verwondingen', zoals dat hier zo fraai heet. Maar naar later bleek, mag ook de lokale en provinciale overheid de hand In eigen bezoem steken. Protex blijkt namelijk al die jaren te hebben ge draaid zonder dat het over een deugdelijke vergunning beschikte. De Vlaamse minister voor leefmilieu Kelch- termans vroeg in 1988 al aan de gemeente Antwerpen om het bedrijf te sluiten. Er ge beurde echter niets. Protex beschikte toen al niet over de noodzakelijke zuiveringsap- paratuur. In dat jaar brak ook al eens brand uit bij Protex. als gevolg waarvan enkele brandweermannen ook nu nog ademha lingsproblemen hebben. De gemeente wijst de beschuldiging van Kelchtermans af. Cools verwijt de bewinds man dat diens eigen Administratie voor Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu niet deugt. Weliswaar is het de bevoegdheid van de gemeente om het bedrijf te sluiten, maar moet de AROL de nodige vergunningen af geven. Beide zijn dus mede-verantwoorde lijk voor miskleunen. Zowel de gemeente als de Vlaamse deelre- gering hebben bovendien de afgelopen ja ren diverse malen met milieudiensten en de leiding van Protex om de tafel gezeten. Het leidde niet tot enige verbetering. „Op het criminele af', zei de nationale rtiinister van binnenlandse zaken Louis Tobback dan ook na de brand. Ook ziin ministerie zal Protex voor de rechter dagen. Een van de Antwerpse schandalen. In 1988 werd ontdekt dat op de vuilstortplaats De Hoge Maey honderden zakken met asbestvezels waren gedumpt en ook gifgrond afkomstig uit lekker- kerk. Dat Cools wel echter eens gelijk zou kun nen hebben, blijkt uit het feit dat in de pro vincie Antwerpen alleen al 900 chemische bedrijven werken zonder vergunning, waar van een kwart in de stad Antwerpen zelf. In heel Vlaanderen - het milieubeleid is sinds twee jaar een taak voor de deelregeringen - zouden nog 5000 bedrijven op een vergun ning zitten te wachten Rampgebied Vlaanderen begint zo een ecologisch ramp gebied te worden. Volgens de OVAM. de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaatschap pij zijn er immers naast al die chemische en andere verontreinigende fabrieken ook nog eens meer dan 450 afvalverwerkingsinstal laties, waaronder men dan zowel verbran dingsovens als erkende afvalstorten telt. Om van de illegale maar niet te spreken. Kelchtermans wijdt de achterstand aan per soneels- en geldgebrek. Hij heeft beter schap beloofd en verwacht dit najaar te ko men met een nieuw vergunningenstelsel dat deze wantoestanden snel uit de wereld helpt. Maar ook dat verandert natuurlijk niets aan het feit dat in Antwerpen honder den grote en kleine chemische bedrijven dagelijks een gevaar vormen. Minister Tobback heeft zich de laatste jaren sterk gemaakt voor het opstellen van ram penplannen en voor verscherping van de controle op chemische bedrijven. Bij de opening van een chemische fabriek in het Waalse Jemeppe zei hij onlangs dat „het zeer goed gesteld is met de veiligheid in on ze chemische bedrijven". Drie dagen later brak bij Protex brand uit. Protex staat bovendien niet op zich. Ant werpen heeft al vele jaren te maken met milieuschandalen. Het meest ophefmaken de was dat rond de afvalstort van de Hooge Maey in het Antwerpse havengebied, waar levensgevaarlijke hoeveelheden chemisch afval, ook uit Nederland, waren gestort. De stort is nu gesloten en de sanering ervan gaat meer dan 90 miljoen gulden kosten Er zijn in de Antwerpse agglomeratie alleen al vier stortplaatsen voor giftig chemisch af val, vier voor industrieel afval en zes ovens voor de verbranding van huishoudelijk en industrieel afval. En daarnaast natuurlijk al die petro chemische bedrijven in het ha vengebied, hemelsbreed op minder dan tien kilometer van het centrum van de stad. Loodvergiftiging Begin april kwam een andere Antwerpse buitenwijk in het nieuws. Omwonenden van de metaalfabriek van Metallurgie Ho boken bleken te lijden aan loodvergiftiging. Ruim 300 bewoners van het wijkje More- tusberg in Hoboken bleken twee maal de toegestane hoeveelheid lood in hun bloed te hebben. Een hoog loodgehalte leidt, vooral bij jonge kinderen, tot 'neuromotorische storingen'. De bron van dat lood zijn grote bergen met loodhoudend metaal op het terrein van Me tallurgie Hoboken. Als de wind verkeerd staat, waait het loodstof over de huizen. Als de overheid de normen van de Vlaamse ge zondheidsinspectie strak zou hanteren, dan zouden de 300 woningen ontruimd moeten worden. Of de metaalfabriek zou moeten worden gesloten. Metallurgie Hoboken heeft de bewoners al vaker dwarsgezeten. Bij een onderzoek in 1971 bleek dat er jaarlijks 158.000 kilo lood uit de schoorstenen kwam. Koeien en paar den in de weilanden rond de fabriek gingen plotseling dood. In de jaren zeventig moes ten diverse kinderen met loodvergifitiging naar het ziekenhuis. Sindsdien is de uit stoot verminderd tot 14.000 kilo per jaar. Ook in dit geval kan dus gezegd worden dat de overheid gewaarschuwd was. Maar die zelfde overheid hanteert ook nu voorname lijk bezweringsformules. En toegegeven, zelfs de bewoners maken zich niet druk om al die verhalen. Verschijnselen als moeheid, meer infecties, bloedarmoede en concen- tratiestoomissen bij de kinderen hebben hen niet in paniek weten te brengen. En dat terwijl Metallurgie Hoboken toch al niet zo best staat aangeschreven. Dat weten de bewoners van het dorpje Olen in de Ant werpse Kempen. Daar stond de fabriek waar Metallurgie Hoboken het radioactieve radium verwerkte. Jarenlang zijn er in de buurt illegaal radioactieve stoffen, che misch afval en zware metalen opgeslagen of gestort. In de Olense Kapellekensstraat is radioacti viteit gemeten in hoeveelheden die 500 maal zo hoog zijn als de toegestane nor men. Op een stuk grond met afval werd vo rig jaar door de gemeente een groot feest gegeven. Volgens de nationale staatssecre taris voor milieu Miet Smet is er echter geen gevaar voor de bewoners. De eerdere metingen kloppen volgens haar niet. Maar helemaal zeker van haar zaak lijkt zij niet. Het ministerie heeft een nieuw onder zoek gelast naar de hoeveelheid radioactief radongas in de Olense woningen. Net als in Deume en Hoboken malen de ambtelijke molens echter langzaam. De bijna rampen van de laatste maanden hebben niet tot haast geleid. Wonen in Antwerpen, dat kan haast niet gezond zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22