Leidsch Dagblad Top Bush-Gorbatsjov nabij Nieuwe stoim zaait dood in Bangladesh 'Musicus topsporter met slechte conditie' Rode Khmer niet eens met akkoord Maandag 3 |uni 1991 opger 1 maart 1860 Nr 39559 Losse nummers f 1.45 TUD VAN TOEN Laatste oorlogs- Het wonder op maanden in Lei- het Elisabeth- den een ramp. concours. Kappen van bo men lijkt erger dan het is. SPORT Dennis Krijgsman poseert LD-Cup. LD-Cup voor ARC Hoewel ARC aan de reserves van Quick Boys een uur lang de handen vol had, sloeg de ploeg in de finale van de strijd om de LD-Cup in de slotfase meedogenloos toe. De Alphenaren, met de naar Vitesse vertrekkende Dennis Krijgsman voor de laatste maal in de gelederen, wonnen uiteindelijk met 4-2, ondermeer dankzij twee goals van diezelfde Krijgsman. Het was voor de tweede keer dat de zaterdageersteklasser beslag legde op de Cup. De finale van de standaardteams trok, vanwege het feit dat het eerste van Quick Boys in Veenendaal moest aantreden voor de strijd om de zaterdagtitel, slechts een paar honderd man pu bliek. Maar over de hele dag was het toch flink druk bij UVS. Daar vonden, voor de eerste maal in de historie van de LD-Cup maar liefst 16 finale's plaats, voor junioren, vrouwen en senio ren. Voor volgend jaar heeft een aantal clubs zich al kandidaat gesteld voor de organisatie van het toernooi waaraan dit seizoen in totaal 850 teams deelnamen. Quick Boys aan leiding Het tweede van Quick Boys kon het dan in Leiden niet redden tegen ARC, het eerste deed in Veenendaal wél goede zaken. Dankzij een laat doelpunt van Fred Kanbier wonnen de Katwij- kers met 3-2 en namen dankzij die overwinning de leiding in de strijd om de algemene zaterdagtitel. Volgende week zaterdag speelt Quick Boys uit tegen Excelsior M. RCL terug in tweede klasse RCL is terug in de tweede klasse zaterdag. De Leiderdorpers wonnen op het veld van Wilhelmus de beslissingswedstrijd met de andere periodekampioen HBSS met 4-2 en verkregen daar mee het recht op promotie. DHAKA DPA-Rtr-; Een nieuwe stormvloed langs de kust van Bangladesh heeft gisteren naar schatting vijfhon derd mensenlevens geëist. Een wervelstorm die zich zaterdag in de Golf van Bengalen ontwik kelde, duwde gisteren tot vier meter hoge vloedgolven over de Directeur van Muziekschool Lisse stopt Directeur R. Wagner van de Stichting Muziekschool Lisse en omstreken (SML) legt zijn functie neer. Hij vindt het onacceptabel dat de deelne mende gemeenten weigeren de nieuwe cao voor de leer krachten te bekostigen. „Op deze manier zie ik geen toe komst meer zei hij zaterdag tijdens de open dag van de school. Onlangs lichtte de SML de extra subsidie-aanvraag toe in een brief aan de gemeen ten Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout. In 1987 werd de cao voor het onderwijzend personeel al bindend verklaard, maar in voering in de Bollenstreek laat nog op zich wachten. Eerder sprak Wagner daar over al zijn verontrusting uit. Verbaasd was hij dan ook toen de gemeenten duidelijk maakten geen geld beschik baar te willen stellen. „Noordwijkerhout heeft zelfs niet willen praten en is uit het samenwerkingsverband gestapt". De gemeenten stel den voor om de tarieven voor de leerlingen te verho gen. Voor Wagner is dat on bespreekbaar. IRA-verdachten willen geen tekeningen DEN BOSCH ANP De vier verdachten in het 1RA- proces willen niet dat er van hen tekeningen worden ge maakt tijdens de behandeling van het hoger beroep. De ver dachten zeiden dat vannmor- gen bij de aanvang van de zaak bij het gerechtshof in Den Bosch. President Smulders vroeg daarop de aanwezige tekenaars met dit verzoek rekening te houden. Op voorhand wilde hij de tekenaars niet het werk vol ledig onmogelijk maken. Tij dens het IRA-proces in Roer mond was het wel verboden om te tekenen. De vier Ieren worden ervan verdacht dat ze betrokken zijn geweest bij de moord op twee Australische toeristen op 27 1990 in Roermond. Na een eis van 20 jaar tegen alle vier, ver oordeelde de rechtbank alleen Gerard Harte tot 18 jaar. Zowel het Openbaar Ministerie als Harte gingen in beroep. Voor het hoger beroep is twee weken uitgetrokken, al wordt niet uit gesloten dat het er drie worden. LEIDEN Kunstobjecten in de tuin van Roel en Inge Veldhuizen aan de Vlietweg in Leiden Burgemeester Goekoop opende daar gisteren een expo sitie van negen afgestudeerde beeldend kunstenaars, die op initiatief van collega Ronald Teijlink de kans krijgen in de privétuin te exposeren Be langstellenden zijn tot en met 30 juni op zaterdag- en zondagmiddagen welkom om bijvoorbeeld deze 'Ode' van Ronald Teijlink te komen bewon deren. Zie ook pagina 6. foto maco nm*s Baker en Bessmertnvch verrassend akkoord over CFE HET WEER De uitgestelde top tussen de presidenten Bush en Gor- batsjov zal mogelijk nog deze maand in Moskou plaats hebben. Dat heeft het Amerikaanse staatshoofd zaterdag gezegd. Hij reageerde met zijn uitspraak op het verras sende akkoord tussen de VS en de Sovjetunie over con ventionele (niet-nucleaire) ontwapening in Europa (CFE). nele wapens in Europa. De on derhandelingen daarover zaten al enkele maanden in het slop, nadat de Sovjets een eigen in terpretatie hadden gegeven aan het CFE-akkoord, dat november vorig jaar in Parijs werd gete kend. Het CFE-akkoord heeft de be- CORRESPONDENT De Amerikaanse minister Baker van buitenlandse zaken en zijn Sovjet-collega Bessmertnych werden het zaterdag in Lissa bon onverwacht eens over gren zen aan de aantallen conventio- doeling de aantallen conventio nele wapens in Europa aan zo wel de Oost als Westkant tot gelijke aantallen terug te bren gen. De afgelopen maanden bleek dat de Sovjetunie het ak koord op allerlei wapens niet van toepassing verklaarde. De tails over het compromis zijn officieel niet bekend gemaakt, maar Amerikaanse functiona rissen zeiden dat een van de be langrijkste doorbraken was. dat Moskou nu bereid is bepaalde typen pantservoertuigen om te bouwen zodat die minder mili tairen kunnen vervoeren. Baker en Bessmertnych wa ren in Lissabon bij de onderte kening van het vredesakkoord tussen de regering van Angola en de rebellenbeweging Unita. Ze benutten hun ontmoeting om de hindemissen voor de top tussen Bush en Gorbatsjov weg te nemen. Het laatste struikel blok wordt nu gevormd door enkele meningsverschillen over de beperking van strategische (intercontinentale) kernwapens. Washington heeft zich de afge lopen maanden vastgepind op het standpunt dat de top alleen kan doorgaan als er een Start - akkoord over die kernwapens kan worden getekend. „Hoe kustlijn. Enkele eilanden zoals Bhola, Monpura, Nijhumdeep en Daulatkhan en tien dorpen bij de havenstad Chittagong werden overspoeld. In de hoofdstad Dhaka kwa men verscheidene wijken onder water te staan als gevolg van zware regenval en wolkbreuken, die ook huishielden in de pro vincies Tripura en Mizoram in het buurland India. Op het eiland Hatiya aan de monding van de rivier de Megha, dat al zwaar getroffen werd in april, werden door de vloedgolf opnieuw grote ver woestingen aangericht. Als ge-, volg van het bezwijken van een dam, verloren alleen al in Ha tiya waarschijnlijk 140 mensen het leven. Ondanks waarschuwingen van de Indiase overheid waren gisteren toch veel vissersboten uitgevaren. Ongeveer driehon derd vissers worden bij de Megha vermist. De overheid van Bangladesh evacueerde bijna 300.000 men sen. van wie 50.000 in het in april zwaar getroffen gebied rond Cox's Bazar. Door de vorige storm, op 29 april, die de hevigste was in Bangladesh tot dusver, vielen voleens officiële cijfers 139.000 doden en raakten miljoenen mensen dakloos. Amerikaanse en Britse mili tairen en Japanse brandweerlie den moesten zaterdag als ge volg van de nieuwe storm hun hulp-werkzaamheden tijdelijk staken. De militairen bouwen huizen voor daklozen en voeren inentingscampagnes tegen be smettelijke ziekten. Buitenland se helikopters moesten in Dha ka in veiligheid worden ge bracht. Ook Sri Lanka kreeg zijn deel van het extreem slechte weer. Ongeveer 12.000 eezinnen raak ten gisteren dakloos en ten minste twaalf mensen werden gedood door overstromingen als gevolg van zware regenval. de Amerikaanse popgroep New Kids On The Block bij de Leidse WV kende zaterdagochtend cha otische taferelen. Volgens een VW-medewerkster verliep de verkoop 'rampzalig, want het was een enorm hysterisch gedoe'. „Wij werden aan de balie volledig platgelopen". Hoewel de verkoop voor de concerten (op 9 en 10 no vember in het Rotterdamse Ahoy- complex) pas zaterdagochtend om 9 uur begon, stonden de fans voornamelijk meisjes van een jaar A of 14 al vrijdagavond om 22 uur in de rij. Het gegil was soms oververdovend, het geduw enorm en sommige meisjes vielen flauw, 's Ochtends om een uur of acht trachtte de politie de fans In rijen van vier te duwen. Ze lieten zich echter niet tot orde dwingen en de politie ging onverrichterzake weg. Pas toen de kaartverkoop begon nen was. losten de rijen zich snel Op. foto loek zuyd£rduin Revalidatie-arts wil speciale polikliniek in Maastricht eerder we de laatste problemen oplossen, hoe beter, en ik weet I dat president Gorbatsjov daar over ook /o denkt aldus Bush zaterdag De top in Moskou was aan vankelijk gepland voor februari. Dat ging niet door vanwege de Golfoorlog, die alle aandacht van Bush vroeg, en vanwege de acties van de zwarte baretten (speciale Sovjet eenheden) in de Baltische staten. Woordvoer ders van het Wine Huis zeiden destijds dat het om uitstel tot uiterlijk eind juni zou gaan. Ambtenaren per trein en bus DEN HAAG» AMP Zo n 600 ambtenaren van de Arbeidsinspectie en de Dienst Stoomwezen gaan vanaf van daag uit protest tegen de voor gestelde reiskostenvergoeding met het openbaar vervoer naar hun werk. Daardoor zal hun werk flinke vertraging oplopen, zo is de verwachting. De actie is voor onbepaalde tijd uitgeroe pen. aldus een woordvoerder van de ambtenarenbond CFO gisteren. Het conflict tussen de ambtenaren en hun werkgrver. het ministerie van sociale za ken, draait om lease auto v Die komen in de plaats van dc eigen auto. waarvoor een wettelijke kilometervergoeding van 44 cent geldt. De ambtenaren «vil len geen lease-auto's, omdat ze dan 55 cent moeten betalen pet privé afgelegde kilometer. Vrij koud Af en toe zon. maar ook enke* I buien Minimumtemperatuur om streek* 5 graden Mddagtempera I I tuur ongeveer 13 graden Wind u-tI I noordwest tot west. matig, aan de I kust en op het IJsseimeeer eerst I nog af en toe krachtig Feyenoord-feest kost een dode aOTTWPAM.AHe Het feest dat gisteravond in Rotterdam losbarstte nadat Feyenoord met 1-0 BW Den Bosch had verslagen in de be kerfinale. heeft een dode gekost ten 19-jangr Fevrnoord sup porter overleed nadat hij zijn hoofd had gestoten tegen im viaduct De fan was via het noodluik op het dik van een n| dende stadsbus geklommen Bij het pavenen van een nadut t op dt Haai In Bm—dp 2uM klaptr de Rotterdammer met zijn hoofd tegen het viaduct Hij is onmiddellijk overleden. MAASTRICHT GPD „Musici bedrijven topsport, maar ze wor den niet vaak naar hun prestaties behan deld'" Als enthousiast amateurmusicus heeft Marjon van Eijsden-Besselink. revali datiearts in het Academisch Ziekenhuis Maastricht, zich toegelegd op het verband tussen kunst en gezondheid De Maastrichtse arts wil een polikliniek oprichten waar musici en andere kunste naars advies kunnen krijgen over verbete ring van hun houding, aanpassing van in strumenten, trainingsschema s en aange paste sporten om hun conditie te Verbete ren. In de praktijk blijkt namelijk grote be hoefte te bestaan aan dergelijke specifieke geneeskundige begeleiding. Van Eijsden-Besseling: „Veel muzikanten leven alleen voor de muziek. Ze sporten niet of nauwelijks en ook voor andere interessen hebben ze weinig tijd. Ze 'trainen' vaak zes uur per dag. en hij een uitvoering moeten ze alles geven. Velen hebben peeshlessures of een slechte houding, die zelfs kan leiden tot afidemming van de zenuwen" ..Het overgrote deel blijft doorspelen on danks de pijn. Voor een deel uit liefde voor hun vak. maar ook omdat het een geweldi ge strijd is (m m de muziek MB boterham te verdienen. Voor jou tien anderen. Is het motto. Ik vind dat er aan de basis iets moet veranderen in de verhouding tussen het be oefenen van kunst en het omgaan met je gezondheid". aldus de art». Een tuigje om je fagot in te hangen, een goede knik of een pinksteun voor de hoornist zijn simpele op lossingen. die een eind kunnen maken aan een lijdensweg. Uit onderzoek is gebleken dat vooral pta nisten. violisten en gitaristen te kampen hebben met houding problemen. Omdat menigeen bang is voor letsel aan de han den. zijn de meeste sporten taboe De alge mene conditie van de moeste musici is clan ook beneden peil. vindt Marion van Linden Muzikanten met lichamelijke problemen worden meestal van de ene arts naar de an dere gestuurd. Om dit 'medisch winkelen te voorkomen heeft een tiental medici be sloten een bond tr vormen. Med Art Neder land Daar kan iedeteen terecht en wordt meteen doorverwezen voor de juiste medi sche behandeling. IV Rode Khmer vmverpt het akkoord tussen prim Sihanouk en premier Hun Sen van ('.am- bod ja over dc samenstelling van een nationale raad Dit beeft prins MWWIÉ «dM| bekend gemaakt in lakarta Daar wordt een conferentie over de toe komst van (.amhndja grhou dn StanA n Hun Sm had den «sieren, op de eerste dag van de besprrkingm. afgpspro ken dat de prins voorzitter van de raad zou worden m de pre mier de vice voorzitter De ave nge zetels zouden worden ver deeld tussen de huidige rege ring en de drie verzetsgroepen Zie verder pagina 2

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1