Rtv show i Roger Hanin: 'Navarro, dat ben ik' c Kinderen tonen krakkemikkigheid aan Maandag 3juni 1991 RwUcür 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKÉS «RAAD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN l EMT1US 10 Luister- en kijkgeld: be lasting op de ontbrekende waarde (Chris Bouchard, Vlaams amateur-cabare tier) Politieserie is hem op het lijf geschreven CORRESPONDENT CPD Als de Franse tv-producent Pierre Grimblat in januari 1987 tijdens het tv-festival van Monte Carlo 's avonds In de bar van zijn hotel nog een afzakkertje wil halen, loopt hij daar de acteur Roger Hanin tegen het lijf. De twee raken al borrelend aan de praat en een half uur later hebben ze een nieuwe tv-serle be dacht: Navarro. In Frankrijk brak de reeks alle records: de helft van het Franse tv-publiek stemt op de zender TFI af als die afleveringen uitzendt. In middels is ook de AVRO met de der tiendelige serie met de dikbuikige poli tieman begonnen. Mier valt de kijk dichtheid echter tegen: het programma haalt gemiddeld een kijkdichtheid van zes in prime time. „Of Navarro een succes wordt in Ne derland. kun je eigenlijk pas na dertien afleveringen zeggen. In ieder geval nu nog niet", zegt Hoger Hanin. hoofdrol speler in Navarro en een volle zwager van de Franse president Mitterrand. „Voor een acteur is het uniek om z'n eigen rol te ontwikkelen", zegt i lanin in de pauze van de opname van een Navar ro aflevering. „Normaal word Ie ge vraagd om een bestaande rol als Tarzan of Maigret te spelen. Maar Navarro is een eigen creatie. Voor een acteur is dat het dankbaarst. Het is ook de eerste keer in m'n leven dat me dat gebeurt. In feite zou je kunnen zeggen: Navarro, dat ben ik." Roger Hanin (65), getrouwd met de zus van Francois Mitterrand, vertelt bij toeval en uit geldgebrek acteur te zijn ge worden. „Ik was student medicijnen. Op een dag vroeg een vriend me om wat in het theater te doen. Ik wilde alleen maar weten hoeveel dat betaalde. Het bleek het drievoudige te zijn van wat ik als stu dent kreeg. Zo werd ik invaller in het theater. Daar keek ik natuurlijk goed om me heen en ik dacht: dat kan ik allemaal ook. dus heb ik een toneel-opleiding ge volgd en begon ik te spelen." Hanin stond op de planken in klassieke stukken als MacBeth, Othello en Henry IV. Heel sporadisch deed hij wat voor televisie. Tot die dag in 1987, toen hij tv-produ cent Pierre Grimblat ontmoette. Voorwaarde Hanin zegt zich het gesprek aan de bar nog levendig voor de geest te kunnen halen. „We kwamen al pratend te spre ken over de relatie tussen film en televi sie. Tegenwoordig zijn film en televisie bijna hetzelfde. Grimblat vroeg me toen of ik in een nieuw te ontwikkelen serie wilde spelen. Ik antwoordde: ja, onder één voorwaarde, ik wil dat de hoofdper soon precies zo is als ik ben. In fictieve situaties, maar met mijn karakter. Dus Grimblat vroeg: wat is je karakter Ik zei: deze persoon moet teder zijn, speciaal voor kinderen en vrouwen. En geweld kan, mits opgedrongen door een situatie. En ik hou van directe humor. Ik zei tegen Grimblat: als je die ingrediënten in de serie stopt, kan het publiek van de hoofdpersoon houden." Producent Grimblat, die op dat mo ment in zijn bureau een verzoek had lig gen van de zender TFI om een tv-held te creëren, hapte onmiddellijk toe. „Binnen een half uur hadden we de serie in schets op papier staan", herinnert de di recteur van de grootste Franse vrije tv- producent, Hamster, zich. Hanin en Grimblat smeedden enkele elementen uit Hill Street Blues (meerdere verhaallij nen) en Kojak (die zich omringt met 'maatjes'), samen tot Navarro. „Vervolgens heb ik de schrijvers van de afleveringen gevraagd geen tv-scripts te schrijven, maar romans", zegt Grim blat. „Voor de eerste reeks hadden we dus dertien romans. Van die romans hebben we de tv-afleveringen gedestil leerd. Op die manier krijg je veel beter ontwikkelde karakters. Want een tv- script is van zichzelf al gefilterd." I lanin kreeg inmiddels voor zijn rol als Navarro dit jaar de prijs voor de beste tv- acteur. „Het is voor het eerst dat een ac teur uit een serie die prijs wint", zegt Grimblat trots. „En op het prestigieuze BafT-tv-festival in Canada won Navarro de tweede prijs achter Twin Peaks." Creatief Grimblat was voorheen film-regisseur, maar tien jaar geleden heeft hij het grote witte doek verlaten en zich op de beeld buis geworpen. Hamster productions verzorgt inmiddels vijftien procent van 'alle prime-time programma's op de Franse tv-zenders. Het Amerikaanse ABC zag wel wat in Hamster, en is inmiddels voor 25 procent eigenaar van het bedrijf. Maar Grimblat staat, als de Franse Joop van den Ende, nog altijd zelf aan het hoofd van Hamster. „Ik ben geen zaken man. maar ik ben een creatief mens", herhaalt hij keer op keer. „Want het mooiste wat mensen je kunnen geven is hun vrije tijd. Daar moet je iets voor te rugdoen. Televisie is altijd beschouwd als de bioscoop van de armen. Maar ik denk dat je op dat kleine tv-scherm meer actie, meer emotie en meer contact met het publiek kunt realiseren." Grimblats grootste succes tot dusverre blijkt Navarro te zijn. .Andere zenders hebben me inmiddels benaderd met de vraag of ik voor hen ook een soort Na varro wil ontwikkelen. Maar dat doe ik niet. Kijk, Roger Hanin had het karakter van Navarro al in zich, dat maakte de se rie tot een succes." Underdog Hanin zegt zelf een liefhebber te zijn van oude CoTombo-afleveringen. „Maar er zijn geen overeenkomsten met Navarro. Colombo praat altijd over zijn vrouw. Navarro heeft geen vrouw, hij heeft een dochtertje. Colombo werkt alleen en Na varro heeft vier inspecteurs die met hem werken. Navarro werkt grotendeels vanuit zijn kantoor en Colombo zie je nooit op kantoor. Colombo is als politie man een buitenstaander, terwijl Navarro deel uitmaakt van de verhalen. Ik hoop dat als echte politiemensen de serie zien, ze willen zijn als Navarro. Iemand die opkomt voor de underdog." Grimblat zinspeelt met de gedachte om een van de komende Navarro-afleve- ringen in Nederland op te nemen. „We hebben ook al een aflevering in Zwitser land opgenomen. Misschien gaan we in de toekomst een aflevering in Nederland maken. Ik zou dat zelf fantastisch vin- den. in Amsterdam ofzo. Voor ons is het belangrijk te zien wat Navarro in Neder land doet. want het is voor het eerst dat de serie in een niet-Frans sprekend land te zien is." Dat het de Franse tv-produ cent daarbij niet uitmaakt wie zijn pro- dukt uitzendt, blijkt als hij aan het eind van het gesprek opmerkt: „Who is AVRO Is that religion?" Navarro, nog tot 29 juni Iedere zater dagavond te zien bij de AVRO. F Roger Hanin: „Ik hoop dat als echte politiemensen de serie zien, ze willen zijn als Navarro. Iemand die op komt voor de underdog." foto kippa CLOSE UP Kraker ommige kritikasters i hadden het al gezien, voordat RTL 4 net kij kersvolk goed en wel een frag ment van 'Vrienden voor het Leven' had getoond. De voor vertoning inspireerde lieden die het allemaal denken te weten tot de voorspelling dat de zo veelste serie een kort bestaan was beschoren. Met name de inbreng van hoofdrolspeler Pe ter Lusse werd gekraakt. Voor Lusse moet dat een vreemde gewaarwording zijn geweest, omdat hij voorname lijk erkenning heeft gevonden alt Neertands enige et hte pota to-cuttcr. Als er al gekraakt moet worden, doet Lusse dat meestal zelf. Vooral als er terwille van de commercie en z'n portemonnee zakken chips binnen zijn hand bereik liggen. Het valt niet te ontkennen dat de programmering van RTL 4 zich doorgaans laat consume ren als een ratjetoe die schreeuwt om smaakmakers. Maar om nu bij voorbaat alles fijn te stampen dat door óf na mens de Luxemburgse horzel van het Nederlandse omroep bestel wordt bereid, dat gaat te ver. "Vrienden voor bet leven' mag voor de doorsnee kijker dan snel te behappen amusement zijn, het is ook licht verteerbaar en vooral amusant. De serie, die in Engeland haar oorsprong vond als The two of us, geen re den tot lachen. En het moet ge zegd: andere dan sommige would he-experts het doen voorkomen is Lusse meer dan de golden wonderboy van chipsfabrikanten. Lusse zien is weten aan wie je toe bent. Hij heeft iets geestigs, iets ontwapenends, al speelt nij om reden van een inderdaad uitermate geschikt voor "Vrien den voor het Leven', waarbij nog zij aangetekend dat zijn ge voel voor humor Lusse als scriptbewerker uitermate goed van pas is gekomen. Met verve speelt Lusse de moe derejongen die weliswaar sa menwoont met een alleraardig ste vriendin, even alleraardigst gespeeld door Mary-Lou van Steenis. Eddie slaagt er maar niet in om werkelijk onder moe ders rokken vandaan te komen. Het mens is eigenlijk niet bij hem weg te slaan. Ook al is ze niet in de buurt, dan nog is ze figuurlijk nadrulckelijk aanwe zig. En staat ze eenmaal voor de deur, nou berg je dan maar. zelfs de radde tong van Eddie blijkt bij lange na niet toerei kend om haar het huis uit te kletsen. Integendeel. Het mens slaat meteen aan het kloppen, vegen en zuigen, in de waan verkerend dat zij van nature de aangewezen persoon is om haar Eddie te bemoederen. Zo lang Ellen niet meer is dan de meid met wie haar zoon hokt, zo lang Ellen het verdomt te trouwen met 'haar' Eddie, deugt Ellen in ma's ogen niet. Zo lang Ellen geen zin of tijd heeft een behoorlijke Hollandse pot voor 'haar' Eddie te koken en zo lang Ellen de boel niet spie span maakt, moet Ellen 'mevrouw' tegen 'ma' zeggen. Het zal Ellen overigens een zorg zijn; ze trekt zich absoluut niets aan van het serpent dat haar echtgenoot compleet heeft suf geluld. Dat de bovenburen nu eindelijk zijn opgekrast, stemt met name Eddie tevreden. Ellen had be hoefte om op zaterdagavond eens andere mensen te ont moeten dan de in het café on vermijdelijke Karin en Paul. Haar voorstel om eens een avondje naar het ballet te gaan vond geen genade bij Eddie, omdat hij geen zin had z'n vrije zaterdagavond te verdoen met het kijken naar „die kerels in die strakke broeken". Een bio- scoopje, ofwel een avondje Ing- mar Bergman zag cultuurbar baar Eddie evenmin zitten. Zweedse acteurs kan hij maar niet uit elkaar houden; ook na twee uur kijken kan hij de hoofdrolspeler onmogelijk her kennen. En toen was Ellen dus op de on zalige gedachte gekomen om dat stel van boven over de vloer te halen. Uitgerekend die zeur kousen die altijd klaagden over te luid gedraaide muziek, niet te geloven toch dat er mensen zijn die niet van zijn BZN houden. Geen smaak! En maar laten ho ren dat ze hun klassieken ken nen. Een simpel spelletje tri- viant misbruiken ze al om te ko ketteren met hun belezenheid. „Schitterend, dat taalgebruik van Vondel"(..) Ken je dat schit terende werk over Sartre van Anny Cohen-Solal?(..) Wat kun je als eenvoudig com- puterprogrammeurtje andere doen dan het stellen van deze tegenvraag: Kennen jullie het Gorgelende Gordeldier? Als het antwoord daarop schuldig blijft, wat geeft het dan een voldoe ning om te zeggen dat dit de ti tel is van de laatste Suske en Wiske. Nee. dan heeft Eddie meer aan de nieuwe bovenburen. Buur man weet nog minder van z'n gezond dan hijzelf. En dat heeft bij voorbeeld het voordeel dat de toch wel door haar oude buurman geïmponeerde Ellen niet langer vraagt het AD de deur uit te doen en de NRC in huis te halen. Vrienden voor het leven, da's natuurlijk wel erg lang. Maar vooruit, eens per week Lusse en Van Steenis in de huiskamer is best te verdragen. GERARD VAN PUTTEN Vrienden voor het leven, da's natuurlijk wel erg lang. Maar vooruit eens per week Peter Lusse en Mary-Lou van Steenis in de huiskamer Is best te verdragen. Vanavond om 21.05 uur op RTL 4. foto dijkstra beperkt acteertalent zijn rollen - Brainstorm - consequent op z'n ook als kwismaster bij VARA's Lussiaans. En dat maakt hem Turtles ten onder aan hebzucht speelgoedindustrie STARDOM STRIPS De rage rond The Teenage Mutant Nlnja Turtles Is op z'n retour. Dat heeft niets te maken met het geweld In de tv-scrie of de slechte eetge woonten van de 'turtles' (al leen maar pizza), maar alles met de manier waarop de speelgoedindustrie zich op de helden heeft gestort. Snel rijk worden met troep, lijkt het motto. Maar dat blijkt zelfs in de Ver enigde Staten niet te werken. Leveren de speeleocdversies van de turtles en toebehoren de speelgoedindustrie dit jaar nog vierhonderd miljoen dollar op, het ziet er naar uit dat de omzet volgend jaar met ruim veertig procent daalt. Voornaamste oorzaak: de broosheid van het speelgoed. Eén wilde manoeu vre in kinderhanden en de zaak valt uiteen. En het speelgoed blijft stuk. want wapens en schilden zijn niet apart te koop. Als turtle Donatello door peute rende kindervingere zijn steek wapen kwijtraakt zit er niets an ders op dan een geheel nieuwe Donatello te kopen. Kassa! De speelgoedindustrie lijkt de kip met de gouden eieren zelf te hebben geslacht. Om te voldoen aan de turtle-gekte hebben de fabrikanten ae markt over spoeld met speelgoedfiguren die krakkemikkig in elkaar zit ten. Een kostbare zaak voor ou ders die hun kroost tevreden willen houden, want er zijn in middels tientallen turtlc-serie- figuren verschenen. En een beetje turtle-fan wil nu eenmaal alles hebben. Speelgoedfabrikant Mattel heeft het slimmer aangepakt. Het succesnummer Barbie be staat al jaren - heeft zelfs twee generaties overleefd - en is uit beter hout gesneden. Barbie kan letterlijk en figuurlijk niet stuk. Ze verliest bij het kinderlij ke gooi- en smijtwerk af en toe haar schoentjes, maar blijft voor de rest intact. Ook Disney is zich wat dat betreft nooit te bui ten gegaan aan geknoei. Hij heeft nooit een figuurtje toege voegd aan bij voorbeeld Sneeuwwitje. Vijftig jaar gele den waren het zeven dwergen, en het zijn er nog steeds zeven. Het ziet er naar uit dat countiy- zanger Willie Nelson zijn golf terrein nabij het Texaanse Aus tin is kwijtgeraakt. Een investe ringsmaatschappij kocht het terrein op een veiling die on langs werd gehouden om Nelson te verlossen van zijn be lastingschulden. Een vriend van de zanger had ook een bod ge daan met de bedoeling het ter rein later weer aan Nelson te verkopen. De investeringsmaat schappij bood echter meer. Grootheden krijgen eeuwig heidswaarde als er rozen en tul pen naar ze worden vernoemd. Linda 'De leukste thuis' de Mol moet het doen met een kamer plant. De Anthurium Vereniging heeft namelijk de nieuwste soort naar haar genoemd. Voor de duidelijkheid: de bekendste Anthurium heet in de volks mond "Flamingo-plant. Voor in formatie over de verzorging van 'Linda' - weinig of veel water, regelmatig bemesten - kunt u terecht bij tuincentra. Er was nog geen foto van 'Unda' voorhanden, maar wel van de Fla mingo-plant foro uNrrm photo DiBOtR BOLLEBOOM BOES HEINZ Zanger Willie Nelson. foto ar chief Huisarts Ferdinand Zwaan ver dwijnt wellicht van het scherm. De Nederlandse Ziekenfondsen en het Preventiefonds willen de geldkraan dichtdraaien omdat de spotjes van Zwaan niets op leveren. In de meeste gevallen is het tv-spreekuur alleen maar om te gillen. Een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging daarover: „Hij speelt te veel de oma-rol. Hij geeft tips als 'Ben je verkouden, stoom dan met kamille'. De teksten die hij bezigt zijn voor het niveau van een gemiddelde 14-jarige." De laatste echtgenoot van Rose- anne Barr. Tom Arnold, krijgt een eigen tv-show. Het pro gramma heet The Jackie Tho mas Show. Tom speelt hierin een tv-presentator die de pest heeft aan zijn schrijvers, aan de pers en collega's die hem steeds uitnodigen. „Kortom, ik speel eigenlijk gewoon mezelf', aldus Tom.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10