Rtv show 'Het publiek gelooft dat mijn stunts echt zijn Yesterday favoriet op Amerikaanse radio en tv 'Ikwil erbij horen maar ik hoor er niet echt bij Vrydag 24 mei 1991 Redact* 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKE5 GERARD VAN PUTTEN MEINT SINKGRAVEN Vormgeving ANDRIES DETMAR 8 Nog steeds wordt ze herinnerd aan die vijf jaar in haar leven Zo zou ze dolgraag de vlag uit willen hangen bi| nationale gebeurtenissen, maar ze vindt dat ze dat „als dochter van een NSB-er" niet kan doen (Zondag, Nederland 3, 20 37 uur) Jan Bardi's trukendoos in najaar ook in Nederland Jan Bardi: „Ik breng magie die voor de man in de straat geloofwaardig overkomt. CARLOS AUEENE CORRESPONDENT GPD De show van Jan Bardi staat bol van nooit eerder ver toonde stunts. Toch beschouwt Bardi zichzelf niet als illusio nist. „Ik ben geen tovenaar die een wit konijn uit een hoge hoed trekt. Wie me aan het werk ziet krijgt de indruk dat al mijn stunts echt zijn. I r zijn mensen die denken dat ik In de denkwereld van anderen kan doordringen of dat ik bepaalde zaken kan voorspellen", zegt Jan Bardi. Hij heeft er geen moeite mee om te bekennen dat hij bijzon der kritisch de vorige reeks van het programma 'Ongelooflijk, maar Bardi' heeft bekeken. Pre senteren was toen niet bepaald zijn sterkste kant, vindt hij zelf. „De originaliteit van het pro gramma zat hoofdzakelijk in de stunts, die behoorlijk zuiver wa ren. Ik moet eerlijkheidshalve toegeven dat ik over mijn pre sentatie niet tevreden was. Ik was te stuurs, iets wat me mate loos irriteert als ik nu die vroe gere opnamen bekijk. Het con cept van de hele show werd aangepast, zodat ik me losser kan gedragen. Het hele pro gramma kreeg daardoor een vlotter verloop." „Bovendien ben ik blij met het nieuwe concept van de show. Kr is van meet af aan ac tie: ik vraag nu telkens iemand uit de zaal en voer meteen een kleine stunt op. Dat brengt me onmiddellijk in de sfeer van het programma dat vroeger uit te veel afzonderlijke vakjes be stond." Nederland is bij uit stek waterland en vermoedelijk daar om houden de geinponems en humoristen onder ons vooral van natte humor. Niet voor niets oefenen 'de Bedriegertjes' in Arnhem nog altijd een on weerstaanbare aantrekkings kracht uit op tal van dagjes- Op de Nederlandse televisie be geven nogal wat programma makers zich in het komische vaarwater. Tranen schijnen sommige kijkers zich te lachen om de pret die voornamelijk de makers van de TROS bedenken. Of al bedacht hebben. 'Klets 'm erin'. 'Vlieg er eens uit'. Hoog en Droog', Doe gek met Jack'. 'Lazer maar om', 'Hang 'm er uit', 'Lulligheid kent geen tijd', '(ie/walk op de balk' en pro gramma's met titels van soort gelijke strekking bieden kilts, klats, klandere amusement. Wat leuk is of niet. daarvoor be staan geen nonnen. Wat de een idi s( huddabuttan mmat, wi oor/aakt bij de ander niet eens een zweem van een glimlach. De een zal iemand die te water is geraakt onmiddellijk nasnrin- gen uit menslievendheid of om net pas behaalde diploma red dend zwemmen waar te maken, de ander zal in een onbedaarlij ke lachbui uitbarsten als ie mand zich onbedoeld een was beurt moet laten welgevallen. Denk niet dat watertrappen op Het lijkt erop dat hij het pre sentatiewerk indertijd heeft on derschat. „Er gelden andere re gels voor een tv-opname dan voor een optreden in een zaal. Het tempo dat je je tijdens een zaaloptreden kunt veroorloven is dodelijk voor televisie. Voor een camera een stunt opvoeren is totaal anders dan voor een publiek in een zaal. Bij de vorige serie dacht ik dat het opnemen niets meer dan een fluitje van een cent zou zijn. Ik weet nu wel beter. Presente ren is een groeiproces. Dat heb ik inmiddels voldoende ervaren. Sedert ik mijn job als manager bij een Amerikaanse multina tional heb opgegeven, voel ik me meer ontspannen tijdens de opname van de show." „Toch is mijn manier van op treden duidelijk anders dan van andere artiesten. David Copper- field speelt filmrolletjes en moet het van grandioze effecten heb ben. Paul Daniels is vlotter als cabaretier dan als goochelaar. Ik ben geen conferencier zoals Paul Daniels en mis de glamour en glitter van Copperfield. Ik heb iets anders dat ik niet mag afgooien, anders ben ik 'middle of the road' en zal het publiek me vlug vergeten. De mensen geloven wat ik doe. Dat is de tv uitsluitend seizoen (zomer- Igebonden is. In het vanavond aflopende winterseizoen pas seerden bij Linda de Mol heel wat van die spattende loltrap- pers de revue. Dat er af en toe een grap figuurlijk in het water authenticiteit van Jan Bardi." „Als je Copperfield aan het werk ziet. weet je dat hij niets anders dan illusie brengt. Bij Daniels voelen de kijkers dat hij een spel opvoert. Ik wek bij de mensen altijd de indruk dat mijn acts echt zijn. Dat specifie ke van Bardi mag niet verloren gaan, anders wordt aan mijn personage, waaraan ik al sinds 1978 aan het bouwen ben, enorm veel schade berokkend. Dat kan en mag niet." Speels type De VARA zal later dit jaar 'On gelooflijk, maar Bardi' uitzen den. Hoe groot was de impact van de VARA tijdens de voorbe reiding van de nieuwe serie? „De VARA heeft meteen ge vraagd of er een Nederlandse presentatrice aan het program ma mocht meewerken De aan wezigheid van Marceline Schopman heeft grote invloed op de look van het programma. Marceline is een speels type, ze is iemand die graag plaagt en meer woorden gebruikt dan Betty Mellaerts om iets aan te kondigen. Marceline staat voor het woordrijke Nederlandse ty pe. Ze verplicht me als het ware om in mijn show min of meer viel, ach. niet iederepn kan ten slotte de leukste thuis zijn. Bij Linda zijn er heel wat ge weest die wanhopig probeerden aan te tonen dat wel te zijn. Le venspartner. kinderen, hond. kat en goudvis werden voor de kleur te bekennen. Marceline is een dappere meid. Ze heeft nog nooit een showprogramma gepresen teerd. 'Ongelooflijk, maar Bardi' is voor haar een grote uitdaging. Voor de panelleden die de stunts moeten controleren werd gezocht naar Vlamingen die in Nederland bekend zijn en Ne derlanders die in Vlaanderen beroemd zijn. aangevuld met afwisselend een Nederlande en een Vlaamse kijker. In het team van 'Ongelooflijk, maar Bardi' zit eveneens een regisseur van de VARA. Hij doseert zijn op merkingen. Inmiddels heb ik geleerd goed naar hem te luiste ren. Hij heeft vooral oog voor het showgedeelte, het moet naar Nederlandse traditie alle maal grandioos zijn. De beeld- regie is per definitie een zaak van de BRT. Dat verhindert niet dat er op een efficiënte en aan gename manier tussen VARA en BRT kan worden samenge werkt." In Nederland ben je nog niet zo bekend? „In het zuiden van Nederland ben ik alleszins geen onbeken de. Dat komt doordat heel wat mensen de eerste serie hebben gevolgd. Ik was ook al een keer tje in de vroegere VARA-show cam-corder gesleept om een humoristische homevideo te vervaardigen. En altijd donder- straalde er wel een levenspart ner, kind, hond. kat of goudvis in het water, al vermocht dat laatste natuurlijk niet zoveel op zien te baren. Bij het publiek kennelijk ook niet. de lach klonk dikwijls nogal ingeblikt. Zelfs bij de hardste lacher om al dan niet geregisseerd leedvermaak ont staat nu eenmaal iets van ge wenning als de zoveelste per soon spontaan uitglijdt over de inhoud van een gebaksdoos. Of als weer een andere leukste thuis het heeft bedacht z'n kunstgebit achter een passeren de spreeuw te laten vliegen. De leukste thuis, in de week van 6 tot en met 12 mei goed voor 3.380.000 kijkers en waarde ringscijfer 7.3, brengt vooral ook veel dier in het vizier. Dieren zonder manieren die de (wc )pot opgaan bij voorbeeld. En bruidegommen die op van de zenuwen dezelfde pot op moe ten en hun bruiden laten hyper ventileren. omdat de volgende stellen buiten trappelend van ongeduld wachten op de zegen van de ambtenaar. I)e leukste (te bepalen door een eenhoofdi ge jury. veelal een bekende Ne derlander) homevideo was per aflevering telkens goed voor 2500 gulden; vanavond ligt voor de maker van de allerleukste leukste thuis-video zelfs 10.000 gulden klaar. Ongetwijfeld zul len er weer veel broeken zak ken. dus veel Hema-slips te zien van Bart Peeters te zien. Deze nieuwe serie zal wellicht in sep tember door de VARA worden uitgezonden. Het zou best kun nen dat Jan Bardi dan een be kende naam wordt in Neder land." Kijkcijfers Zit er een bepaalde climax in de opbouw van de reeks van 'Onge looflijk, maar Bardi' „We hebben ons afgevraagd of we met de zware stunts moe ten beginnen of niet. Zo'n be slissing is zeer belangrijk, vooral in een tijd waar enorm veel be lang aan kijkcijfers wordt ge hecht. Uit voorzichtigheid heb ben we de ingrediënten gevari- zijn en baby's die heel vertede rend aan eikaars neuzen sabbe len. Als je al die filmpjes ziet denk je. wat er gaat toch een hoop mis in de wereld". Hoe aan doenlijk kan de nietszeggend heid van een zeer geliefde spraakwaterval toch zijn. En hoe blijmoedig blijft ze. ook na het zien van weer een geacteer de struikelpartij. Vooral als er een cam recorder in de buurt is, valt het vele lieden in dit land schijnbaar moeilijk het even wicht te bewaren. Zoals die opa die zo nodig op stelten moest lopen en even later waterpas moest erkennen dat de sleet toch wel op hem was gekomen. En dan oma. die niet voor opa wilde onderdoen, op de schom mel. Kantelen! Daar kun je als kijker op wachten. De leukste thuis, dat is helaas de tragiek van deze familie De Mol-produktie, zit eigenlijk in het programma dat er aan voor af gaat. Het echte lachen wordt verzorgd door Ferdinand Zwaan, de tv-dokter. „U bent depressief, want u bent 47 jaar en jogt regelmatig op platvoeten. Fout! Ga eens naar uw huisarts en bespreek met hem uw probleem." Tip voor de TROS-makers, met het oog op de nieuwe winter- program mering: Laat de leukste een tijdje thuis en geef Ferdi nand Zwaan meer zendtijd. Kunnen we echt lachen. De tv- dokter zal de eerste zijn om te beamen dat lachen gezond is. GERARO VAN PUTTEN eerd. Er is een week met een in tieme maar opmerkelijke stunt, waarna een week later een mo numentaal en visueel sterk uit gewerkte stunt volgt. Bij dat ales mag je niet uit het oog verliezen dat ik in een bepaalde rol zit. Bardi is geen goochelaar. Ik breng magie die voor de man in de straat geloofwaardig over komt. Het verwondert me nog altijd een beetje dat er zoveel thema's zijn die ik kan bespe- RENATE VAN IPEREN CORRESPONDENT GPD In haar straat werden joodse families 'wegge haald'. Natuurlijk wilde ze van haar vader weten waar om. „Het zijn joden. Die horen hier niet. Ze hebben nooit ge werkt Dat gaan ze in Rusland doen, déér worden ze aan het werk gezet." Haar vader was tijdens de Tweede Wereldoor log lid van de NSB. Hij was blokleider en had in die hoeda nigheid van de Duitsers de 'verantwoordelijkheid' voor een buurt gekregen. Na lang zoeken en vaak z'n neus stoten kwam programma maker Pieter Fleury in contact met een mevrouw, van wie de vader NSB-er was. Zij was ne gen toen de oorlog uitbrak. Haar naam wil zij niet prijsge ven: haar familie heeft haar be dreigd toen ze te weten kwa men dat zij mee zou werken aan deze documentaire. Het portret van deze vrouw valt binnen het kader van de se- STRIPS len. De serie wordt afgerond met een gigantische stunt rond astrologie. Communicatie is eveneens fascinerend. Zo heb ik met dolfijnen proberen te pra- Wanneer begin je aan ie inter nationale carrière te werken? „Ik heb in Singapore even ge test hoe mijn stunts in het bui tenland werken. Het ligt niet in mijn bedoeling met enkele vi deocassettes van vroegere rie Kind van de oorlog, die de IKON de afgelopen weken heeft uitgezonden. Zij is in zoverre uitzondering op deze reeks, dat zij niet het slachtoffer is gewor den van de Duitse bezetter, maar van de keuze van haar va der. Slachtoffer is ze nog steeds, zelfs zoveel jaren na dato. Slachtoffer van haar jeugd, het milieu waaruit ze voortkwam. Toen zij vlak na de bevrijding foto's onder ogen kreeg van concentratiekampen leidde dat bij haar tot gevoelens van schuld en twijfel. De verwijten kwamen niet alleen uit haarzelf, maar óók van buitenaf. Dilemma Het grootste deel van het dertig minuten durende portret be staat uit een gesprek, dat regel matig overgaat in een mono- shows bij buitenlandse tv-sta tions aan te kloppen. Ik droom ervan een internationale produ- cent te vinden die me een reeks grootse shows laat maken. Met die show wil ik in het interna tionale circuit terechtkomen. De BRT is een soort laboratori um, waar ik alles kan proberen waarmee ik later internationaal wil uitpakken. Het is een ambi- j tieus plan dat de moeite loont om te worden gerealiseerd." loog, bij de vrouw thuis. Een j paar minuten zien we haar voor en in het huis in Enschede, waar zij gedurende een groot gedeelte van de oorlog heeft ge woond. Het huis was zichtbaar hals over kop verlaten door de joodse bewoners. Zij herinnert zich dat de meubels van de jo den gedurende enige tijd in een I dichtgeplakte kamer in de serre stonden opgeslagen. „Dat vond j ik verschrikkelijk moeilijk en oneerlijk. Maar ik vond het te- I gelijkertijd ook een mooi huis. Een heel dubbel gevoel: het huis werd geleidelijkaan van óns." Nog steeds wordt ze pijnlijk herinnerd aan die vijf jaar in haar leven. Zo zou ze dolgraag de vlag uit willen hangen bij na tionale gebeurtenissen, maar ze vindt dat ze dat „als dochter van een NSB-er" niet kan doen. „Ik wil erbij horen, maar ik hoor er niet bij. Dat is het dubbele. Kortom: aan welke kant staat zij I en bij wie hoort zij? Haar levenslange dilemma brengt ze ergens halverwege de I film heel integer onder woor den: „Ik ben er niet schuldig aan. Maar ik had het kunnen zijn. Dat is het, denk ik." HEINZ Het Beatles- Yesterday Is het meest gespeelde lied op de Amerikaanse radio en televisie sinds 1955. Dat blijkt uit gegevens van twee or ganisaties van Britse tekst schrijvers. Volgens de lijst van de BMI (British Musical Industry) en PRS (Performing Rights Society) staan in de top vijf van de meest gedraaide songs uit de afgelo pen 36 jaar vier Beatles-compo sities. Op de eerste plaats staat Yesterday, op nummer drie So mething. Michelle en Hey Jude bereikten respectievelijk; de vierde en de vijfde plaats. So mething is van de hand van Ge orge Harrison. De andere drie liedjes zijn door het duo John Lennon en Paul McCartney ge schreven. De groep uit Liverpool neemt het leeuwedeel van de top-30 van deze jaren voor zijn reke ning. De Beatles staan met nog zeven andere nummers in deze lijst. Let it be (op nummer zes), And I love her (op 12), The long and winding road (op 15), Elea nor Rigby (op 19). Here comes the sun (op 21), Fiere, there and everywhere (op 22) en Penny Lane (op 23). De prestaties van de groep krijgen nog meer glans door de successen van twee individuele leden van de band. George Har rison bereikt plaats zeven met zijn My Sweet Lord en John Lennons Imagine is goed voor een zeventiende positie. Slechts één andere zanger staat met meer dan één compo sitie in de lijst. Elton John scoorde driemaal. Your song (nummer 11), Daniel (nummer 14), en Goodbye yellow brick road (nummer 24). Opvallend in de lijst is het ontbreken van andere populaire groepen en artiesten zoals The Rolling Stones, Michael Jack son. Prince en Madonna. De Beatles staan met maar liefst elf composities in de top 30 van meest gedraaide liedjes. Integer IKON-portret van dochter van een NSB-er ZONDAG IKON-serie ICind van de oorlog. Zondagavond een dochter van een NSB-er. (Nederland 3, 20.37 uur) CLOSE UP De tragiek van Linda de Mol: de leukste thuis moet worden gezocht in de praktijk van de tv-dokter. f o topfrsburo DDKS tra

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8