Binnenland Slechts zwanger van een enorm verdriet 'Sommigen zijn blij met hun arrestatie' Dubbele nationaliteit in toekomst geen probleem de Ridder 08s. Vrijdag 24 mei 1991 Radactie 023-190225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART 'rM, PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 4 Algemeen Nederland* Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Pret* Service (IPS). Promovendus Van Balen: Meer aandacht voor kinderloosheid MONNICKENDAM Ze zijn met z'n tweeën en blijven met z'n tweeën. Geen wolk van een baby of onhandelbare pubers. Geen foto's van de kinderen aan de muur, geen zandbak, geen opa en oma. Dat is het geval bij één op de tien paren in Ne derland. vruchtbaarheidskliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Van Balen concludeert opval lende verschillen tussen man nen en vrouwen. Vrouwen heb ben een sterkere drang om kin deren te krijgen en ook grotere problemen als dat niet lukt. „Een derde van de vrouwen zegt dat kinderloosheid het erg ste is dat ze ooit is overkomen. Bij de mannen is dat ongeveer 10 procent. Dat heeft ook zijn weerslag op klachten. Vrouwen hebben veel meer psychosoma tische klachten en mannen ei genlijk helemaal niet. Daaruit kun je ook concluderen dat het moedenctoHHtei Kinderen 'nemen' kan niet ie dereen. Vrouwen gaan daar ge bukt onder, mannen hebben minder problemen. Bijna ieder een kent iemand zonder kinde ren in zijn omgeving. Tot nu toe is er nog weinig onderzoek ge daan naar de beleving van kin derloosheid en de problemen waar kinderloze paren mee worstelen. Socioloog Frank van Balen uit Monnickendam promoveerde vandaag aan de Universiteit van Amsterdam (UvA) op 'Een leven zonder kinderen', een onder zoek naar de beleving van onge wilde kinderloosheid. Zelf moest hij er vijf jaar 'aan wer ken' om kinderen te kunnen krijgen. De eigen ervaring was één van de drijfveren voor het on derzoek, maar 'verrijkt' met twee kinderen kon de socioloog voldoende afstand nemen. „Ik ontdekte dat er weinig onder zoek naar de sociale kanten van kinderloosheid is gedaan. Toch gaat het om een vrij grote groep mensen die als gevolg van on gewilde kinderloosheid met psychische problemen kampt", aldus Van Balen. De socioloog interviewde 108 ongewild kinaerloze paren die ooit zijn onderzocht in de veel belangrijker is dan het va derschap voor de man." Een gezamenlijk probleem van de ongewild kinderloze pa ren is de beleving van seksuali teit. „De seksualiteit wordt heel sterk gericht op de voortplan ting. Veel paren hebben geen seksuele contacten met elkaar op momenten dat ze - volgens hun cyclus - weinig kans heb ben. Een kwart van de mensen voelt zich een machine die ge programmeerd is om seks te be drijven in de vruchtbare perio de. Ook dat heeft zijn weerslag. Op momenten dat ze willen, mogen ze vaak niet en als ze het eigenlijk zouden moeten doen, dan kunnen ze soms niet", al dus Van Balen. Vrouwen en mannen reage ren heel verschillend op het ver nemen van hun onvruchtbaar heid. „Vrouwen reageren veel heftiger, met depressies, ver driet en jaloerse blikken naar paren met kinderen. Mannen zijn meestal alleen maar teleur gesteld." Klachten in verband met on gewilde kinderloosheid zijn uit eenlopend van aard. „Een derde van de vrouwen en 17 procent van de mannen heeft redelijk ernstige klachten. Slapeloos heid, hartkloppingen, hoofd- en rugpijn en depressies." Ongewilde kinderloosheid is volgens het onderzoek van de socioloog iets dat diepe sporen achterlaat. „Je draagt dat je le ven lang mee. Mensen die net horen dat ze onvruchtbaar zijn, vinden dat net zo erg als men sen die dat al tien jaar weten." De socioloog hoopt dat zijn onderzoek er toe bijdraagt dat ongewilde kinderloosheid door 'de maatschappij' als een reëel probleem wordt ervaren. „Ik vind dat hulpverleners en medi ci er meer rekening mee moe ten houden. Ze moeten meer aandacht tonen voor de sociale problemen. Je moet natuurlijk ook nooit zaken zoals reageer buisbevruchting schrappen uit het ziekenfonds. Het moet niet zo worden dat alleen mensen met geld daartoe de kans krij gen. Iedereen heeft evenveel recht op kansen kinderen te krijgen." Kabinet geeft noodgedwongen toe DEN HAAG THEO HAERKENS Buitenlanders die graag Neder lander willen worden, hoeven daarvoor niet langer de eigen nationaliteit op te geven. Het kabinet hoopt buitenlanders die al lang hier wonen zo meer bij de samenleving te betrekken en neemt op de koop toe dat veel nieuwe Nederlanders dan twee nationaliteiten hebben. Het uit gangspunt dat een dubbele na tionaliteit eigenlijk niet gewenst is, blijft echter overeind. Er zijn maar weinig mensen die onverschillig staan tegen over hun nationaliteit Voor veel buitenlanders is het aantrekke lijk om Nederlander te worden, omdat ze dan precies dezelfde rechten hebben als iedereen. Maar het opgeven van de oor spronkelijke nationaliteit ligt gevoelig. Het emotionele verlies weegt daarom voor velen niet op tegen de praktische voorde len van het Nederlanderschap. Het kabinet is nu bereid wa ter bij de wijn te doen. Wie min stens vijf jaar in Nederland woont en de taal redelijk spreekt, kan toch een Neder lands paspoort krijgen zonder het oude weg te gooien. In Europees verband wordt er schaal voordeel te hébben bij 3e twee nationali teiten op na houden. Het ministerie van justitie wijst erop dat de rechtspositie van mensen met een geldige verblijfsvergunning die vijf jaai hier wonen niet zoveel afwijki van mensen met de Nederland se nationaliteit. „Je hebt wat meer, zoals het kiesrecht, hoe wel daar de dienstplicht tegen over staat". Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) is blij met de plannen. Woordvoerder Akel spreekt van „een stap in de goe de richting". Hoewel nog niet helemaal duidelijk is welke voorwaarden hieraan worden verbonden. De dubbele nationaliteit heeft voor de mensen die het betreft grote voordelen. Ze krijgen net als andere Nederlanders kies recht voor de Tweede Kamer, terwijl ze nu alleen bij gemeen teverkiezingen mee mogen stemmen. Daarnaast kunnen ze gemakkelijker i Nu moet een Marokl Turk die naar Duitsland wil nog een visum aanvragen en dat is dan niet meer nodig. Slechts de Turkse gemeen schap in ons land lijkt op enige ILLUSTRATIE PETER* sinds 1964 naar gestreefd te voorkomen dat mensen twee nationaliteiten hebben. Maar in de praktijk pakt dat wat anders uit omdat mensen zo veel mo- moeten worden be- Overigens loopt Ne- deriand niet voorop als het gaat om het toestaan van een dub bele nationaliteit. Frankrijk en Turkije staan dat al langer toe en Italië is bezig met wetgeving straaten MEULENHOfF informatief op dit vlak. Öok in de Verenigde Staten is het niets bijzonders Toch worden voor hen ikkelijk verzoek nu ook af uitzonderingen gemaakt. Bij voorbeeld om te voorkomen dat aanspraken op erfenissen van in Turkije wonende familie of ei gendomsrechten van grond in het land van herkomst komen te vervallen. Daarom is moeilijk te zeggen voor hoeveel van 800.000 mensen van buiten landse herkomst in ons land de werkelijk van belang zijn. Tienerteam boekt succes, tegen de stroom in Ruim vierhonderd misdrijven hadden ze op hun conto staan. Inbraak, straatroof, afpersing, vernielingen en openlijke ge weldpleging. Niets was ze vreemd, de 134 jeugdige ver dachten die het 'tienerteam' van de Amsterdamse politie dit kwartaal opspoorde. „Het lijkt raar, maar ze vertellen ons ont zettend veel. Het zijn jongens die het thuis rot hebben. Als ze eenmaal hier op het bureau zit ten. krijg je ze vaak niet meer weg. Ze krijgen hier meer aan dacht dan thuis", vertelt recher cheur Rob Raat. Raat werkt in het tienerteam op bureau Meer en Vaart in Amsterdam-West. Hij kent het klappen van de zweep. Al twaalf jaar houdt hij zich met zijn col lega's bezig met 'zijn' jongeren in de buurt. En met succes. Want die con tacten leveren hem niet alleen veel arrestaties van jeugdige cri minelen op. Het team slaagt er steeds meer in om te voorko men dat dat de jongeren in her haling vervallen. Raat: „Veertig procent van onze tijd besteden we aan de zaken waarvoor ze zijn opgepakt. De rest aan hen zelf'. Dat gaat bij Raat heel ver. Over een periode vtm tien jaar nam hij zelf acht jeugdige delin quenten in huis. Op één na, een drugsverslaafde, kwamen zijn 'pleegkinderen' uitstekend te recht. „Allemaal hebben ze nu een prima baan en een gezin." Ruim negentig procent van de jeugdige daders is van al lochtone afkomst. Het meren deel is Marokkaans. De ene keer gaat het om zakkenrollerij, dan weer om een grotere straatroof. Als de rechercheurs daarbij op andere zaken stuiten, dan on derzochten zij die ook. Zo wer den vorig jaar ongeveer 470 jon geren opgepakt. Sinds 1 januari dit jaar pakt het zogeheten tie nerteam drie rechercheurs en twee geüniformeerde politie mensen echt alle voorko mende zaken aan. Hun taken pakket is verbreed tot bijna alle vormen van jeugdcriminaliteit. Praten en op de hoogte blij ven: dat is de tactiek. „On vrij dagavond gaan we langs bij de buurthuizen, koffieshops en alle andere plekken waar jongeren zich verzamelenlegt Raat uit. „Wij kennen ook de jongens die nog nooit gepakt zijn. 'Als je drie weken niet komt, vragen ze waar je blijft. We steken veel op van die bezoeken. Wie draagt de nieuwste en duurste kleding, wie heeft een nieuwe bromfiets en wie er wel of niet werkt of naar school gaat bijvoorbeeld." Nogal wat Marokkaanse va ders vinden deze aanpak van de politie behoorlijk slap. Toch voelen de meesten zich ook niet aangesproken op hun eigen ver antwoordelijkheid. Die beperkt zich volgens hen slechts tot het eigen huis. Wat daar buiten ge beurt is niet langer hun zaak. maar die van de school of poli tie, is de redenering. „Hemel en aarde bewegen we om die ouders te bereiken. Als hun kinderen zijn aangehou den, moeten ze die altijd komen afhalen op het bureau. Dat ge beurt bijvoorbeeld niet bij Justi tie. Ik hoorde dat ze daar na hun voorgeleiding zo weer op straat woolen geschopt. De meeste gesprekken met die ou ders halen echter niets uit. Die vaders zeggen: 'als de politie het heeft gezien, zal het wel waar wezen. Punt uit.'." Met maar een zeer klein deel van de ou ders valt een redelijk gesprek voeren, is de ervarine van Raat. „De meesten laten het ouder schap domweg afweten. Voor die kinderen is het heel verve lend. Die vallen tussen de wal en het schip. „Komen hier hun rapport la ten zien. Thuis is daar geen be langstelling voor. Het gaat vol komen langs die ouders heen. Vaak hoor je van die Marok kaanse jongens: 'M'n vader praat niet mèt me, maar tégen me'. Sommige jongetjes zijn blij met hun arrestatie. Hebben ze al maanden, soms een jaar lang van alles uitgespookt. Door <^e mand vallen is voor hen een op luchting", vertelt de recher cheur: Steeds meer jongeren blijven daarna lang op het rechte pad. Dat is niet makkelijk. „Ze verke ren vaak in een vriendengroep die niet bepaald het goede voorbeeld geeft. Het is moeilijk om je uit zo'n groep los te ma ken. Ze blijven elkaar steeds be naderen. Als wij zeggen 'Zoek eens nieuwe vrienden', dan zeg gen zij: 'Ik ken geen jongens die niet stelen'." Het meest effectief is volgens Raat het lik-op-stukbeleid: aan houden en meteen vastzetten. .Als die ouders en kinderen iéts niet snappen, dan is het wel dat pas na vier maanden een ver oordeling volgt. Sommige van die straatrovertjes, dertien, veertien jaar oud, zitten nu al drie maanden in voorarrest. Dat werkt preventief. Voor ze vrijko men, spreken we ze noK even. Vooral die jongere types beden ken zich dan wel drie keer voor ze weer aan de gang gaan Het tienerteam onderhoudt met een aantal bedrijven con tacten voor werk. „En als ze van school worden getrapt, doen we ons best ze daar weer op te krij gen. Vaak sturen de ouders ze naar een technische school, zonder zich af te vragen of ze daar op hun plaats zijn. Ze ko men hier wel eens met een briefje van school. Hoe het met ze gaat en of ze nog gespijbeld hebben. Ja, zelfs daarmee ko men ze hier". Echt moedeloos is Raat nog steeds niet. „Dan zou je ermee moeten ophouden. Daamet belde er nog eentje op. Was ontsnapt uit de gevangenis in Zutphen. Vroeg of-ie morgen even op de koffie mocht komen, want hij denkt erover zich toch maar aan te geven. Soms heb ben ze een grenzeloos vertrou wen in je. Vertellen je dingen waarvoor je ze zou moeten aan houden. Om hun vertrouwen niet te beschamen, doe je dat dan soms maar niet". KOKANJE Florida Wie over Ameri kaanse wegen rijdt, wordt voortdurend vanaf de zijkant toegesproken. Restaurants, ben zinepompen, motels en ook kerken richten vanaf hun hoge positie op de reclameborden het woord tot de automobilis ten. Ook de auto's zelf bevatten vaak mededelingen van diverse aard; de nummerborden zeggen niet alleen uit welke staat het voer tuig stamt, maar voegen daar nog iets extra's aan toe: Louisia na - Het paradijs van de sport man; Arkansas - het land van de vele mogelijkheden; New Mexi co - het betoverde land, en Oklahoma - OK! Religieuze tek sten zijn ook erg populair 'Je zus is mijn Heer' en 'De Eind tijd nadert. Hoe is uw relatie tot God?' scoren bijvoorbeeld hoog, terwijl ik ,God is mijn co-piloot' slechts een enkele keer op de achterruit van een sportwagen zag staan. Langs de Golfkust van Florida duikt ook andere informatie tussen de bekende reclame op. Er zijn nog bungalows te koop in ommuurde en beveiligde woonoorden. Het gaat hier om bejaardenparken, die bij draag krachtige ouderen uit noordelij ke staten zeer populair zijn. Flo rida is immers de Sunshine Sta te, het subtropische palmen- land, met zachte winters en zonovergoten zomerdagen. Het schijnt dat negen van de tien in woners van Florida uit andere landsdelen afkomstig zijn. De schrijver Max Dendermon- de, die met zijn 71 jaar ook tot de grijze golf gerekend moet worden, woont eveneens in Flo rida, maar niet in een bejaar- denwijk. Sarasota is al elf jaar zijn standplaats, een langgerek te plaats aan de Golf van Mexi co. Het ligt bijna tachtig kilome ter ten zuiden van Tampa, de stad van Amerika's nieuwe held, Stormin' Norman Schwarzkopf, die het land weer in een win ning mood heeft gebracht. Zijn huis ligt aan de baai, waar pelikanen en zilverreigers de visstand in de gaten houden, en waar bij laag tij de oesterbanken boven het water uitsteken. Pal men, oleanders, hibiscus, bougainvillea en fruitbomen omzomen zijn subtropische re traite. We worden er hartelijk welkom geheten door de schrij ver zelf, zijn vrouw, de fotografe Annelies Scholz en hun twee zonen. In alle kamers draaien grote ventilatoren hun rondjes; wordt het te heet, dan begint de airconditioning een poollucht te verspreiden. Het kost mijn metgezel, die echt warme streken niet gewend is, enige moeite zich aan te passen aan het rijke dierenleven onder de met rieten matten afgedekte gaanderij. Hagedissen beklim men zijn stoelpoten, nu en dan rent een wolfsspin of forse kak kerlak over zijn voeten en ach ter zijn hoofd berint op zeker moment een geel gevlekte pad te roepen. Annelies laat nog terloops we ten dat de tuin het domein is van vier zwarte slangen. Vol gens haar houden die de ratel slangen op afstand. Ooit trok net gezin Dendermon- de vier jaar lang door Amerika. Later zwierf Dendermonde nog eens een half jaar in zijn eentje door dit immense land en be richtte daarover in zijn reisboek .Amerika door de achterdeur". Hij is, in tegenstelling tot Jan de Hartog, die ook een groot deel van zijn leven in de Verenigde Staten heeft doorgebracht, nooit in het Engels gaan schrij ven. Hij is ervan overtuigd dat hij zijn gevoel voor nuance al leen in de Nederlandse taal kan uitleven. Eigenlijk is hij al lang blij dat hij na zijn Groningse moedertaal nog een tweede taal onder de knie heeft gekregen. Een paar dagen lang treedt Dendermonde als onze gast heer op. We rijden door het vlakke, groene binnenland van Florida, dat volgens de schrijver sprekend op Drenthe lijkt. De zwarte, roodkoppige gieren in de bomen langs de weg, die door Dendermonde visarenden worden genoemd, ziin op de Hondsrug echter onoekende verschijningen. Evenals de ze boes, die uit India zijn inge voerd, en de alligators, die loom op de oevers van rivieren en tussen de waterplanten liggen. Deze reptielen, die nu streng worden beschermd, nemen weer snel in aantal toe - en niet alleen op de speciale boerderij en, waar hun huid voor tassen en laarzen wordt gebruikt en hun vlees aan restaurants wordt verkocht. Honden, en zelfs klei ne kinderen, worden soms het slachtoffer van die fikse groei, terwiil ook menige inwoner de schrik van zijn leven krijgt als hij 's ochtends een krokodil in zijn zwembad ontdekt. Waar we ook komen, Dender monde knoopt met iedereen een gesprekje aan, dat de duur van een vrijblijvend praatje vaak ruim overtreft. Is hij ge woon nieuwsgierig, of zie ik in de eerste plaats een romancier aan het werk die altijd voor de taak staat om zijn personages kleur en achtergrond mee te ge ven? GEMOT JAN ZWIER MEDEWERKER Budenzitten beteken) dicbter bij de natuur willen zijn En wal is er natuurlijker dan eerlijk naturel rolan Daarvan is deze sierlijke maar zeer robuuste terrasset gemaald, die uw tuin vertraail en bovendien uitstekend zil De stoel Madura kost los 296 - en de tafel Terrasla 285 Een set van BW4 stoelen nu van 1445.- voor een zomerpriis van MS.- RATTAN FURNITUREF Jeugdcriminaliteit van tasjesrovers tot fietsendieven. Het Tienerteam' probeert er een antwoord op te vinden. UNITED PHOTOS DE I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4