Sport 'Als werper ben ik a-sociaal' Becker komt, Krajicek gaat Vrijdag 24 mei 1991 Redactie 071-161400 HERMAN JOUSTRA NIEUWSLIJN Ook Popescu uitgeschakeld EINDHOVEN PSV is na Van Breukelen nu ook Popescu voor minstens een wedstrijd kwijt. De Roemeen blijkt vrijdag tegen Fortuna van John Linford een schop te hebben gehad die een flinke bloeduitstorting heeft veroorzaakt. Popescu speelde de wedstrijd in Sittard wel uit, maar trainde sindsdien niet meer. PSV is woedend op Linford, die Popescu in het kruis zou hebben getrapt toen de bal niet in de buurt was. Twee jaar geëist tegen Pascal de Wilde BRUGGE De openbare aanklager van de rechtbank in Brugge heeft gisteren twee jaar geëist tegen Pascal de Wilde, een voet baller van KV Mechelen. Op 21 oktober van het vorig jaar ver oorzaakte De Wilde in Torhout een verkeersongeval waarbij twee mensen werden gedood en vier gewond. Bij een controle werd een alcoholpercentage van 1,96 promille in het bloed van de voetballer vastgesteld. Behalve gevangenisstraf werd ook nog een schadevergoeding van 350.000 gulden geeist. Snocck weg bij Feyenoord ROTTERDAM Algemeen direkteur Martin Snoeck stapt op bij Feyenoord. De Rotterdammer heeft het bestuur vandaag mede gedeeld dat hij het op korte termijn voor gezien houdt in de Kuip. Snocck zegt te willen terugkeren naar het bedrijfsleven. De nieuwe financiële structuur, waaraan deze maanden bij Feye noord druk wordt gesleuteld, heeft voor de man die ruim een jaar geleden door 'troubleshooter' Joop van der Reijden werd aangesteld, eveneens een rol gespeeld bij zijn beslissing om af te haken. Bekerfinale maandag in Katwijk LEIDEN De bekerfinale tussen Noordwijk en de reserves van Sparta wordt maandag 27 mei definitief op het terrein van Quick Boys in Katwijk gespeeld. De aanvang op sportpark Nieuw Zuid is 19.30 uur. De winnaar van de districtsbeker plaatst zich voor het 'grote' KNVB-toernooi. Die prijs heeft Noordwijk dank zij het behalen van een periodetitel echter al binnen. Niettemin zijn de Noord- wijkers erop gebrand om een succesvol slot te breien aan een ui termate wisselvallig s t KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V RICHARD KRAJICEK SMAAKT niet het genoegen Bons Becker in Ede te ontmoeten De jonge Haagse ten nisser kreeg klop van Todd Wood- bndge. M DER ZANDEN Ei RAYMOND PEIL Vormgeving: ENK BUIS 20 EDE ERIC DE BIE Eindelijk kwamen ze uit hun donkere holen. De vips op het Dutch World Tennistoernooi verlieten de 'hospitality-units', knipperden vanwege het zon licht even met de ogen en aan schouwden het idool. Boris Bec ker werkte gisteren zijn eerste traningsuurtjes op het Edese Tesqua park af en daarvoor wil de men wel wat extra meters af leggen. Terwijl zijn nieuwe coach Tomas Smid toekeek, werkte de Duitse vedette zich samen met zijn landgenoot Pa trick Kühnen in het zweet. En de tennisliefhebbers vergaapten zich aan hem. Becker komt vandaag voor het eerst in actie in het Gelderse dorp, dat hij dit jaar voor zijn voorbereiding op Roland Garros heeft uitgekozen. Van dat laatste zal de drievoudig Wim- bledon-kampioen, naar de Ve- luwe gelokt met 150.000 dollar en een halve finaleplaats, tot nu toe geen spijt hebben. Behalve van een enkele handtekenin genjager heeft Becker, die overi gens elk verzoek tot een inter view met een resoluut 'nee' be antwoordt. immers van nie mand last. Dat zou in Düs- seldorf, waar deze week de World Team Cup wordt afge werkt, wel anders zijn geweest. Ede is so wie so een kleine, rustige oase voor het rondtrek kende tenniscircus. Tijdens het invitatietoemooi staan immers geen ATP-punten op het spel, zodat een nederlaag behalve voor de geldknip geen vervelen de consequenties heeft. De ac teurs zijn dan ook geneigd om tijdens de toneelstukken soms te improviseren, oftewel 'dinge tjes uit te proberen', zoals Ri chard Krajicek het uitdrukte. De laatste Nederlandse vertegen woordiger op het Edese gravel had de kans om het Boris Bec ker lastig te maken, maar ver speelde die gisteren door met 3- 6, 6-3 en 3-6 van Todd Wood- bridge te verliezen. Nonchalant Krajicek kon er echter niet wak ker van liggen. Als de altijd non chalant ogende tennisser mocht kiezen zou hij de Duitser name lijk liever in een officieel toer nooi tegenkomen. "Je weet nooit hoe Becker zich tijdens zo'n exhibition opstelt. Mis schien spaart hij zich wel", al dus de negentienjarige Hage naar, die zei dat hij gisteren vooral problemen met de wind had. "Tijdens mijn voorgaande partijen hier was het windstil. Om de ballen nu binnen de lij nen te houden, moest ik met meer topspin spelen. Dat ging niet altijd even goed". Krajicek blijft op zijn hoede. De protégé van haptonoom Ted Troost, die steeds meer op zijn 'medepatiënt' Marco van Bas ten begint te lijken, weet als geen ander dat je nooit te vroeg moet juichen. Als jongetje van elf. twaalf won hij ongeveer alles wat er te winnen viel. Vervol gens stagneerde zijn ontwikke ling, hoe hard zijn fanatieke va der, een uit Tsjechoslowakije gevluchte ingenieur, ook schreeuwde. Richard kende problemen met zijn groei, waar door hij steeds vaker tegen een nederlaag opliep. "Dat was hij niet gewend, waardoor hij psy chisch een enorme klap opliep. Hij accepteerde verlies gewoon niet", zei zijn toenmalige coach Joppe van der Reijden op de heuvel voor The Keytown Hitters Joppe van der Reijden (21) vond het altijd al leuk om te gooien. Met appels of met kluitjes. Dat ging hem bovendien goed af. Reden genoeg om zich vijf jaar ge leden aan te melden bij een honkbalvereniging. Zijn keuze viel op Scor pions uit leiderdorp. Na de fusie met het Leidse Flashpower ruim twee jaar geleden, waarin Van der Reijden nauw betrokken was als secretaris van het oprichtingsbestuur, staat hij nu zijn mannetje bij The Keytown Hitters. Op de werpersheuvel. OEGSTGEEST GUS VAN OOSTEN Van der Reijden stopte op 16-ja rige leeftijd met voetballen (uVS), omdat de rollen tape niet aan te slepen waren. Op een achteraf veldje op de Bloe- merd leerde hij op vrij late leef tijd honkballen. Momenteel legt hij zich specifiek toe op het pit - chcn. "Ik sla niet zo goed, dat laat ik aan iemand anders over. De afgelo pen winter ben ik gaan trainen op het werpen. Ik wil een goe de werper wor den. Ik mis al leen de ervaring nog. Goed zal ik niet worden. Dan zou ik naar Amerika moe ten gaan". Reijden eveneens een bezig baasje is blijkt niet alleen uit zijn activiteiten bij Keytown Hitters. Na het behalen van zijn propedeusediploma informati ca besloot hij een tweede studie economie te gaan volgen. "Ach, ik zie het als een uitdaging. Ie mag van minister Ritzen zes jaar studeren, dus waarom "Vooral het eerste jaar na de fusie was tijdrovend. Beide fu siepartners namen hun schul den met zich mee. Binnen één jaar hebben we die kunnen wegwerken. Het veld was een probleem. Eigenlijk nog steeds. De voetbalvereniging JAG is hoofdbewoner, omdat die in het verleden door de overheid werd gesubsidieerd. Maar dat is goed geregeld. In de zomer ontvan- wij de kantine-opbreng- f|' ijgen we alle medewerking van de gemeente ('telukkig krijg 'Ik sla niet zo goed. Dat laat ik aan iemand anders over I-eiden, we zijn vrij om te doer wat we willen. Nieuwe dugouts, backstops en een voor honkbal aangepast veld zijn mede dank zij de gemeente gerealiseerd. Maar het blijft ëen probleem dat we met jaarcontracten wer ken. Het terrein (Pomona, red.) is namelijk bestemd als bouw grond". De prestaties in de toekomst van de Hitters be- stempelt Van der Reijden als onze ker. De groei zit er bij de jeugd goed in. De dub ging in twee jaar Joppe van der Reijden:"Als je écht wilt honkballen, dan moet je naar Amerika gaan". 60 i 110 "Pro- Tropenjaren De eerste twee jaren bij Key town Hitters waren tropenjaren. "Ik was er zeven dagen per week mee bezig. Trainen, spe len, coachen en mijn bestuurs functie eisten veel tijd op. Op een bepaald moment ga je den ken dat je onmisbaar wordt. Dat valt gelukkig mee. Nu kom ik meer aan mijn spel toe" De bestuurlijke kwaliteiten heeft de Oegstgeestenaar niet van een vreemde. Zijn vader, oud-staatssecretaris loop van der Reijden. en' moeder waren actief in het Ixridse zwem we reldje. Ook zij waren betrokken bij een fusie. Dat loppe van der Dat is ii leden. bleem is nu dat ons kader te klein is. Eerst hebben we ons hoofd boven wa ter gehouden, nu moeten we in de breedte groeien, nu bezig Het eerste honkbalteam speelt voor het eerst landelijk. Op redelijk niveau dus. Of de real V.in (Ie wtcmgmg kan vol gen is nog maar de vraag". Stroomversnelling Het honkbalteam is na een slecht eerste jaar. waarin degra datie uit de hoofdklasse in het rayon Den Haag werd voorko men door het terugtrekken van een ander team. in een stroom versnelling geraakt. Vorig jaar werden de Leidenaars kaïn pioen en dit jaar treft het weke lijks sterke tegenstanders. ")e speelt nu tegen negen goede honkballers, er zijn verenigin gen met Amerikanen in de gele deren". stipt Van der Reijden aan. Keytown moet het niet van Amerikanen hebben, maar van Antillianen. Vorig seizoen kwa men zij uit alle windstreken aanwaaien. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Dank zij de komst van de Antillianen wan delde Keytown Hitters onder leiding van coach Milo de Wind fluitend de landelijke tweede klasse in. "In Nederland voet balt iedereen op straat. Op de Antillen spelen ze honkbal. Het zijn hele goede honkballers, hoewel ik merk dat andere ver enigingen niet zo dol op ze zijn. Ze hebnen een andere levensin stelling. maar dat vind "ik geen probleem. Ie moet ze leren ken- oen. dan ga je ze begrijpen en elkaar dan vanzelf helpen. Ik vind ze positief, ze komen twee keer per week trainen. Mis schien is het jaloezie van die andere verenigingen Ondanks de positieve instel ling kan Keytown Hitters niet tevreden zijn met de competi tiestart. Van de vijf duels zijn er vier verloren gegaan. Alleen van De Spiegel/DSS werd gewon nen. "Ik denk dat we moeten wennen aan het stapje omhoog. Vorig seizoen werden we net kampioen omdat Laakkwartier ook sterk was, maar de rest van de wedstrijden wonnen we ge makkelijk. We kunnen veel be ter. Dat bleek maandag bij Cele- ritas. Die wedstrijd hadden we moeten winnen Maar dat is honkbal. |e kan in de laatste in ning met twee uit toch nog tien punten scoren. In voetbal is dat onmogelijk". Uitdaging Ciooien is het belangrijkste in het honkbal De werper speelt een doorslaggevende rol. Een team zonder goede pitcher kan volgens Van der Reijden nooit winnen. Dat is de reden waar om Van der Reijden zich heeft toegelegd op het werpen. "Ie kunt dan je eigen wedstrijd spe len. Ik wil het liefst starten, dat is een uitdaging. Ie begint dan aan een wedstrijd die je zelf kunt bepalen. Gooi je goed. dan zet ie wat neer voor het team. Ik probeer altijd mijn reliever een voorsprong te geven. Zelf houd ik er niet van om de startende werper af te lossen. Ie loopt dan wat heen en weer en het is on zeker wanneer je aan de bak komt. Dat is slecht voor mijn concentratie". "Concentratie is erg belang rijk voor me. Op het moment dat ik sta te werpen ben ik ei genlijk a-sociaal. Tussen de in nings door zonder ik me af. Ik ga dan een stukje lopen, ik zoek een rustig plekje op. Als ik in de dug-out blijf zitten dan komt er iemand terug die net met drie slag is uitgegaan Hij baalt dan. Daar wil ik niet bijzitten. Dat is ook de reden waarom ik niet wil slaan. Ik ben er so wie so niet goed in. maar ik wil me tevens helemaal richten op het wer foto loek zuyderduin pen Zodra Van der Reijdens taak als pitcher er opzit, verplaatst hij zich in een andere rol. Hij staat dan iedereen bij. Een knuppel wordt aangereikt, schouderklopjes worden uitge deeld en hij praat veel. De emo ties laaien nog wel eens op, het is Van der Reijden die dan koel blijft en rust brengt. "Dat is iets van mezelf. Vorig jaar was dat sterker, nu ben ik meer als spe ler actief. Als het even kan help ik mijn medespelers. lij zegt dat ze emotioneel zijn. Dat klopt wel. Als je ze beter gaat leren kennen, ga je ze begrijpen Daar moet je op inspelen. Iemand zoals Capo (Hunchcry Fecunda, red.) beschouwt het als een be lediging als hij met drie slag uit gaat. Dan gaat hij met zijn knuppel smijten. Achteraf weet hij dat hij dat niet had moeten doen. Ik vind het heel doeltref fend: je kunt iemand helpen als je begrijpt hoe hij denkt". WERPER JOPPE van der Reijden brengt wekelijks rust in de gele deren van The Keytown Hitters. SCOREBORD SPORTPRUSVRAGEN MID-L0TT0 Eerste prijs: 1 winnaar, bruto 180.522.60 Tweede prijs: 2 winnaars, bruto 75.000.00. Derde prijs: 95 win naars. 950,10. Vierde prijs 4121 win naars. 21.90. Vijfde prijs: 55.912 win naars. 5.00. CIJFERSPEL Zes cijfers goed: geen winnaar. Vijf cij fers. 3 winnaars. Vier cijfers- 26 win naars. Dne cijfers: 195 winnaars. Twee cijfers 2056 winnaars. GENEVE Vrouwen, 300.000 gulden, tweede ron de: Helgeson (VSt) - Zardo (Zwi/5) 4-6 Mannen. 500.000 gulden.dubbelspel, dl eerste ronde: Kempers/Davids (Ned) - Agenor/Jonsson (Hai/Zwe) 6-3 6-0 VOETBAL VRIENDSCHAPPELIJK: Noorwegen Roemenie 1-0(1-0). 27. Fidertoft 1-0 Argentinië - Sovjetunie 1-1 (1-0). 44 Zonder Ede tt hebben aangedaan betrad Jimmy Connors gisteren Rol and Garros. Met zijn 39 jaar is hij de oudste deelnemer aan de Open Franse tenniskampioenschappen, die maandag van start gaan. fotoepa CRICKET Marian Laudin ooit. Die joeriode vol kommer en kwel heeft Krajicek echter afge sloten. Hij meet nu op een handvol centimeters na twee meter en heeft samen met de Amsterdamse trainer Cees Hou- weling een aantal ingrijpende wijzigingen in zijn spel aange bracht. Zo is hij niet meer de verdedigende tennisser van weleer, maar speelt hij vrijwel uitsluitend service-volley. Bo vendien leerde Houweling hem een enkelhandige backhand te slaan in plaats van de dubbel- handige die hij was gewend en beschikt hij nu over een dijk van een opslag. SOFTBAL HOOFDKLASSE: DSC '74 - Bloemen- daal 1-4. HCAW - Pirates 7-5, Terrasvo gels - Twins 3-1,0. Gezellen - SparkS 1- TENNIS PARIJS Kwalificatie Roland Garros, vrouwen, eerste ronde: Oremans (Ned) - Duffaud (Fra) 6-2 6-2. Lapi (Ita) - Vis (Ned) 6-3 4-0. opgegeven, Nowak (Pol) - Kamstra (Ned) 6-3 6-4. WIELRENNEN OLYMPIADS RONDE VAN NEDERLAND Zesde etappe. Emmeloord - Delfzijl. 151 km-. 1 Meisen (DJR) 3 28.48 (met bonificatie 3.28.33) gemiddelde snel heid 43.506 km/u. 2. De Heij (Vreï (3.28.38), 3. Gemtzen (Tel) (3 28.43). 4. Engels (Kog). 5 Van Bon (Ned). 6 Van der Heide (PWZ), 7. Ophof (PWZ). 8 Kemna (Eur). 9 Vaessen (Tel). 10 Den Braber (Tel). 11 Van der Werff 1 (PWZ). 12. Wright (GBr), 13 Veenstra (Tel). 14. Dekker (Ned), 15. Barten (Tem). 16. Mulders (Gia). 17. Rutgers (Vol), 18. Aitken (Aus). 19. Mulder (Mil). 20 Tak (DJR) zelfde tijd als Mel- sen. 56. Ottevanger (Luc) 1.16. 87. Koerts(Kog) 18.40 Algemeen klassement: 1Mulders 22.31.18.2 Tak 0 08. 3 Dekker 0.12, 4. Startman (Kog)0 34.. 5 Barten 0.44. 6. Knaven (Tel) 0 45. 7 Stam (Ned) 0.47. 8 Veenstra 0.53. 9. Vos kamp (Kog) 0.59. 10 Den Braber 1.01. 11Ottevanger 1.08, 12. Compas (Ned) 1.15. 13 Rasch (Ned) 1.16, 14. The bes (Eur) 1.31. 15. Rutgers 1 32. 16 Engels 2.02, 17.Gerritzen 2.16, 18. Bol (DJR) 2.22. 19. Ivanovas (Lit) 2.23, 20. Mulder 2.31. 52. Koerts 19.38. Johansson (Zwe) met gestart. Klaus (Dui) uitgevallen HOUTHALEN-HELCHTEREN (BEL) Profwedstrijd: 1Van der Hulst (Ned) 157 km in 4 07.00. 2. Emonds (Bel) 1.30. 3. Bogaert (Bel) 2.10, 4 Adri van der Poel (Ned), 5. Lameire (Bel). 13. De Koning (Ned). 16. Jac. van der Poel (Ned). 18. Vink (Ned), 20. Van de Vin (Ned). SPORT OP TV nationale amateurklasse m DuitsJand 17 00-18.00 Sportnet Wielrennen Ronde van Spanje 18 00-19.00 Sportnet: Truckracen: stunts. 18 45-19 10 RTL *- Sport 19 00-20 30 Sportnet Tennis vanuit Ede. 20 25-20 55 Ned 3: Sport Studio: wielren nen (samenvatting van de vandaag verreden etappe in Olympia's Ronde van Nederland) 20 30-21 00 Sportnet Autosport 21 00-22 00 Sportnet-. Go auto- en motor- 22 OO-OOOOSportnet: NBA Basketball 22 10-22 20 Super Sports News. 01 30-03.30 Sportnet NHL iJsnockey 03 30-05.30 Sportnet VS PGA Golf 05 30-07 30 Sportnet Snooker 1990G 07 30-07 45 Sportnet: Sport uit Spanje 07 45-09 00 Sportnet Bowlen 09 00-10.00 Sportnet Autosport Indy Cart 10 00-11 00 Sportnet Autosport Britse BAKKER OPVRUDAG door Theo Bakker WARMTE Vijf weken wegge weest. Geen weet heb ik meer van de Nederlandse sport. Er slingert een krant op de redactie. UVS gedegradeerd. Iemand van de blauwwitten kan het nog steeds niet vatten. Maar het viel al vanaf vorig jaar november te vatten. Een andere kop: Ajax heeft meer recht op de titel. Recht op een titel bestaat niet. Je wint hem of je wint hem niet. Ik beluister op de autoradio een sportprogramma. Een voor mij anonieme voorzitter van een club hoor ik zeggen: "Het wordt wel beter. We gaan de boel her structureren. waardoor we dich ter bij de leden komen te staan De radio weer vervangen door Prince. Ik weet niet waar ik het over moet hebben. Vijf weken afstand van alle Beenhakkers en Roma- rio's en Snoecksen werken be vrijdend. Van mij mag het alle maal nog jaren doorleuteren. Veel gedoe om niks. Maar je kunt een column niet vullen met zeggen dat je niet weet hoe hem te vullen. Wur gend dringt daarom door dat ik er niet aan ontsnap. Ik moet te ruggrijpen op mijn ervaringen van de laatste maand. Op het WK-tafeltennis in Chiba. Japan, dat de eerste weken besloeg, want dat betreft sport. Niet over de twee weken erna doorge bracht ergens in het noorden van Thailand. Over het WK tafeltennis. Een vreemde mengeling van gevoe lens overvalt me. Aan de ene kant ben ik blij geestelijk zonder kleerscheuren uit die twee weken gekkenhuis te zijn ontsnapt. An derzijds is er de walging dat ik ook nog maar één woord vuil moet maken aan die aaneen klontering van leugens en roddel en orwolwassenheid. Is Neder land gewoon door blijven draai en in die tijd? Zijn er geen pro testmarsen georganiseerd Het lukt niet. Ik zoek naar de eerste mooie goeie serieuze ope ningszin, die de inleiding moet worden tot een glasheldere ana lyse van alle troubles rond de vrouwenploeg die het imago van de sport voor jaren hebben verminkt. Maar er wil slechts warmte vloeien uit mijn pen. Warme Thaise warmte. Een uur lang deelgenoot geweest van een huwlijksfeest in een Lisu-dorp. Geroosterde en opengesneden varkens. Middeleeuwen. Mooie mensen in bonte traditionele kleding. Ik vroeg nog of de beide gegadigden voor het huwelijk het wel echt met elkaar konden vinden Of dat ze misschien tij dens hun huwelijk begeleid gin gen worden door vertrouwens personen? Zal ik er een sprookje van ma ken? Over een koetsier die met veel mooie wollige verhalen op de bok is gekomen van een span met twee klassepaarden. Maar dat de twee merries ieder een andere kant uit willen. En dat de menner dan begrip toont voor de wens van het ene paard om naar rechts te gaan en dat hij tegen het andere uit zijn in nige wens iedereen tot vriend te houden zegt: 'ik begrijp dat jij naar links wil', om vervolgens te moeten contateren dat zijn wa gen uiteen wordt getrokken en dat hij de achterhangende kar met stront over zich heen krijgt. Maar het WK tafeltennis was geen sprookje. Zeker niet mijn sprookje. Mijn sprookje was Thailand. Chiba was een slan genkuil. waarin iedereen elkaar uit een soort vermeend topsport- belang de giftigste dingen toe beet. Hoeveel beter u>as het te toeven in de Hair Cave met vooraf de waarschuwing dat van alle voorkomende slangen de geelzwarte een dodelijk giftige Heb ik dan in die vijf weken he lemaal niet één sportmoment meegemaakt, waard te beschrij- i-en? Ja. Na twee uur onverharde weg door een i>erblindend groene jungle komen we aan in Pai. Te gen dat het donker wordt valt het licht uit. Jongetjes zetten dan met vier fakkels een terreintje af om vervolgens in de nog druk kende hitte met lachende oi>er- gave een potje te voetlxillen. Geen coaches, geen vertrouwens personen. gewoon sport zoals sport bedoeld is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20