Toerisme Naardexzz%, of iets™™'* verder weg: Ontspannen op actieve manier Dj/Q>-ser> v 'Weg der Schweiz' rond V ierwoudstedenmeer Vrijdag 24 mei 1991 tabetic 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving K 18 REISBERICHTEN Nederland Watérland Morgen wordt in heel Nederland de Open dag van de Waterre- creatie gehouden. Onder de naam Nederland Waterland, heb ben de ANWB. HISWA en KNWV. het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, de NWS en de provinciale VW's, in opdracht van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), een krant uitgebracht die informatie bevat over zeer uiteenlopende wateractiviteiten. Omdat deze dag samenvalt met Nationale Hengeldag, is ook de sportvisserij niet vergeten. De Nederland Waterland-krant, gesponsord door FBTO-verzekeringen, bevat naast een prijsvraag ook een liist van de landelijke evenementen op 25 mei. De krant is verkrijgbaar bij de VW-kantoren. De Schelm en de Piccolo Het Arnhemse Openluchtmuseum houdt op 26 mei een draaior geldag. De Sik, de Montpamasse, de Piccolo, de Panfluiter en de Ruth van Korten zijn die dag niet louter en alleen om te pronken opgesteld, maar vooral om er tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags te spelen. Zonder overleg zouden al die elkaar in rap tempo afwisselende deuntjes een kakofonie opleveren en daarom is er op het museumterrein een orgelroute uitgezet. Klapstuk van ae dag is het optreden van De Schelm, het Gavioli- orgel uit 1840, een van de meest gaaf bewaarde exemplaren van orgelbouwer Ludovico Gavioli. Dit pronkjuweel kwam in 1972 in het bezit van het museum. Restaurateurs legden er zojuist de laatste hand aan. Het museum is gevestigd Schelmseweg 89. Curiosa Australis Jan Hinlopen (75) vertrok in 1949 naar Australië en woonde daar veertig jaar. Na zijn vele reizen door de binnenlanden van West- Australië begon hij in 1972, in Kelmscott bij Perth, een pioniers museum met wat hij op zijn reizen had verzameld. In 1989 keer de hij met een deel van zijn collectie terug naar het Nederlandse Wezep. Sinds kort stelt hij deze in zijn Australisch Pioniers Mu seum op het landgoed IJsselviiedt tentoon. In de collectie bevin den zich gebruiksvoorwerpen van aboriginals, goudzoekersattri buten, ertsen en mineralen en werktuigen. Er zijn ook overblijf selen te zien uit de wrakken van de 17e-eeuwse VOC-schepen Batavia en De Vergulde Draeck. Beide vergingen voor de Austra lische westkust. Het museum op de hoek van de Zuiderzee straatweg is per auto gemakkelijk bereikbaar en de VAD-bus 101 (Amersfoort-Zwolle) stopt voor de deur. Bezoekers zijn welkom na een telefoontje (05207-6 14 39). Jodel feest In het hart van Zwitserland, in het dorp Engelberg, komen tus sen 28 en 30 juni honderden jodelaars en jodelaarsters bijeen om voor de vierenveertigste keer hun traditionele jodelfeest te vieren. Aan het feestgewoel zullen onder meer ook hoornblazers en vaandelzwaaiers hun aandeel leveren. Vakantiegangers die dit typisch Zwitserse feest willen bijwonen, dienen daarvoor wel tijdig tc reserveren. Dat kari rechtstreeks, met het speciale tele foonnummer (09-4141-94 Ï2 20) van het Verkehrsbüro in Engel berg. Vallende sterren Twee jaar geleden besloot Interhome op de door haar te huur aangeboden vakantiewoningen een sterrennorm te gaan toepas sen. Daarvoor moesten zo'n 25.000 chalets, bungalows, villa's en appartementen in dertien landen worden bezocht. Tachtig pro cent daarvan Is nu gekwalificeerd. Strenge normen hadden tot gevolg dat aan nog geen tien objecten 5 sterren konden worden toegekend. Het leeuwedeel kreeg twee tot drie sterren. De vol gende stap in dit streven naar kwaliteitsverbetering zal zijn dat Interhome geen twee-sterrenaccommodaties meer contracteert. Caravanrally Veel Turkije-reizen zijn qjs gevolg van de Golfoorlog afgelast. Zo niet de caravanrally van Auto Camper Service International (AC- SI). Zii vroeg haar inschrijvers om enig geduld te oefenen en dat werd briound. op 2 mei startte de eerste i urldje rally en dé vol gende start op 8 augustus. Deze rally, bedoeld voor meer erva ren caravanrijders, wordt gemaakt met een gezelschap dat hecht aan privacy. De captain, op de hoogte van land, taal en gewoon ten, 18 steun en toeverlaat bij problemen. Er rijdt ook een techni cus mee. Voor deze rally ziin nog enkele plaatsen beschikbaar. Informatie is tc verkrijgen bij ASCI in Zetten, telefoon 08880- 20 55. Anker nageaapt Het Ankermu9eum in Alphen aan den Rijn laat van 16 mei tot 15 september de zon in het water schijnen met de tentoonstelling 'Concurrenten van de Anker-Steenbouwdoos'. Bekende en on bekende fabrikanten van bouwdozen hadden maar één ding ge meen: een graantje meepikken van de glorie van de echte Anker steenbouwdoos. Er zijn bizarre, knullige en inventieve naaperij- en i«-zien. Slechts drie voormalige i hntae fabrikanten, Bing, Aa- ler en Keiler, benaderden enigszins het origineel van Richters Ankerstenen. Er zijn constructiedozen van Meccano en Mebaco te zien en ook hoe (Bouw mee met Piet Maré) het jonge volkje werd opgewekt om eind jaren veertig 'mee te helpen aan de we deropbouw van het vaderland'. Het museum aan de Opaalstraat nummer 2-4 is van donderdag t/m zaterdag van 10.30 16.30 uur geopend. Tussen 1 en 21 juni alleen na telefonische afspraak (01720-4 11 88). H T 1 uwadverten- 1 11 vrijetijds- ll/l IOil genieters op 1/1/f'f'V' 1 v een goed idee. *J afdeling. Met Beau Voyage naar een beauty-farm Leren ging haar makkelijk af. Dus studeerde ze tegelijk psychologie, sociologie en germanistiek. Met de bedoe ling later in een van die vakken les te gaan geven. Maar toen ze eindelijk klaar was, wilde ze er eerst eventjes uit. Weg van de universiteit, weg van Duitsland vooral. Had ze misschien iets van de schrijver Kurt Tucholsky die in het buitenland ging uitrusten van zijn geboorteland? Susanne de Koning-Stolte: „Ik geloof niet dat er sprake was van een of andere diepgravende gedachte. Ik wilde gewoon naar Italië omdat ik het een heerlijk land vond: de sfeer, de taal, de mensen." de Italiaanse bloemenri- Rob van den Dobbelsteen Wat een reis van slechts een paar maanden zou worden, liep al vlug uit tot een jaar en ook dat ene jaar bleek bij lange na niet voldoende. Susanne voelde zich in Italië als God in Frank rijk, kreeg een baantje in de reiswereld, vestigde zich aan de toen nog door toeristen overlo pen Riviera della Fiori en vond zichzelf na verloop van tijd ook tot haar eigen verbazing par does terug als manager van een snel groeiende touroperator. Susanne (geboren in 1952): „Het werk beviel me geweldig. Ik raakte niet alleen gefasci neerd door het toerisme, maar ook door de mogelijkheden die mij werden geboden iets met eigen handen op te bouwen." Acht jaar lang bleef Susanne vièra hangen. En als toeristische beurs in Utrecht haar ex-man niet had ontmoet, had ze er misschien nóg ge woond. En was ze nu geen di recteur geweest van Mobiplan, een touroperator waarnaar in de Nederlandse reisindustrie met steeds groter wordende verbazing wordt gekeken. In nauwelijks tien jaar immers ontwikkelde het bedrijf zich on der leiding van Susanne tot een flinke reisorganisatie met 70.000 klanten per jaar. Iets waar de di recteur zelf ook wel eens paf van staat. Alhoewel: „We heb ben er hard genoeg voor ge werkt, natuurlijk." Maar dan nog. Er zijn in Neder land wel honderd neringen die toeristen voor een kleine dan wel flinke vergoeding ten dien ste willen staan. Voordat je je daar van onderscheidt... Susan ne de Koning-Stolte: „We zijn eenvoudig begonnen met auto- reizen. Maar na twee jaar zijn we er vliegreizen bij gaan doen en weer even later verre reizen. In wezen allemaal niets bijzon ders. Je zou misschien alleen kunnen zeggen dat we altijd wel iets bijzonders hadden, iets dat er boven uitstak, iets dat aan sprak." Zoals dit jaar Beau Voyage, een 'reisprogramma voor fitness en schoonheid in Europa en de USA'. Susanne: „Ik liep al jaren met dat idee rond: vakanties in beauty-farms met een sportieve inslag, 't Is niet helemaal nieuw natuurlijk. Beauty-farms zijn er al langer dan vandaag of mor gen. Maar wij bieden toch iets meer. Niet alleen schoonheids behandelingen, maar ook ten nissen, golfen, zwemmen of wat voor sport dan ook. Allemaal op die ene, wat luxueuze locatie." Twee jaar geleden begon ze zich te documenteren, Susanne, tot dat ze een archief had met ruim 2.000 beauty-farms. Samen met haar office-manager Pauline van Zanten zeefde ze uit dat be stand een selectie van 600 adressen waarvan ze er uitein delijk 250 bezocht. Van die 250 bleven er ten slotte slechts 48 over in landen als Amerika, En geland, Luxemburg. Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk. Zwitser land, Spanje, Italië en natuurlijk Nederland. Duurste reis (naar Miami): tienduizend gulden: goedkoopste: nog geen duizend gulden in meerdere ressorts. Susanne de Koning-Stolte: „We zijn nog maar vier maanden op de marlrt en we hebben toch al 300 mensen geboelct. Dat is meer dan ik had verwacht, 't Is toch een trend blijkbaar. Men sen van 35 tot 50 jaar die zich eens domweg lekker willen la ten verwennen en daar ook het geld voor over hebben. Ach, ik ga mezelf maar na. Ik heb een ontzettend druk bestaan: twee kinderen, de zaak, 25 man per soneel... soms loopt mijn hoofd om. En dan is het echt verruk kelijk om je een paar dagen eens helemaal te kunnen terug trekken. Je op een actieve ma nier ontspannen, het is mis schien eek dat ik het zeg, maar ik vind net zelf ook een fantas tisch produkt. (Lachend) Geluk kig hebben heel veel andere mensen hetzelfde idee." Informatie over het Bon Voya- ge-programma: Beau Voyage, Kruisstraat 2,2011 PX Haar lem, telefoon 023-34 30 90. MET DJOSER NAAR INDIA/NEPAL /N 071-126400 AGENDA Purmerend. 25 mei. Poppen- beurs. De Doele. 10.30-16.30. Info: 05780-20502. Alkmaar. 25 mei Curiosa- markt 09.00-17.00. Hekelstraat en Fnidsen. Haarlem. 25 en 26 mei. Strip- dagen. Teylersmuseum. 09.00- 17.00. Info: 023-383726. Beverwijk. 26 mei. Stoomtrein rit over het terrein van Hoog ovens. 10 45 uur. Kaartverkoop vanaf 10.00 bij NS-station. Calantsoog. 26 mei Kanobran- dingvaren. 13.00 uur. Amsterdam. 26 mei. Teken- en schilderdag. Zeedijk. 09.00- 20.00. Vogelenzang, t/m 26 mei. Tu- 3 lipshow Frans Roozen. Info: 02502-47245. Velsen-Zuid. 28 mei. Tuinshow. op Landgoed Beeckestein. Rijksstraatweh 136. 10.00-21.00. Hoorn. 31 mei. Stadswande ling. Bontekoeroute vanaf Roode Steen. 19230 uur. Amsterdam, t/m 29 mei. World Press Photo. Tentoonstelling, j Nieuwe Kerk. dagelijks 11.00- 17.00. Den Haag. t/m 25 augustus. Van de StraaL 150 jaar jeugd cultuur in Nederland. Museon. Info: 070-3381338. JAARGETIJDEN udo J. Buy, REISBOEKEN Rob van den Dobbelsteen Dreischor Eenvoudige, langgerekte pol derwegen reiken het juweeltje aan: Dreischor. Het is zonder twijfel het allerbevalligste klei nood van Schouwen-Duiveland, hoe mooi en vol historische waarden het iets zuidelijker ge legen Zierikzee ook is. Het Zeeuwse eiland heeft een grote aantrekkingskracht op onze oosterburen, die zich graag naar Renesse spoeden, of Burgh Haamstede. En aan de nieuwe toeristische complexen te zien hebben ook de projectontwik kelaars de verfrissende geur van vette Zeeuwse klei en blonde kusten ontdekt. Aan Dreischor gaat al die drukte voorbij. En die ene winkel in duikersattributen annex koffie huis kan daar nauwelijks veran dering in brengen. Het pandje ligt aan de Ring die Drieschor tot zo'n bijzonder juweeltje maakt. De Ring is nog puntgaaf en cirkelt sinds de 17e eeuw- rond de gotische kerk, die veel bejaarder is. Als je Dreischor binnenrijdt is het nog allemaal zo gewoon, lijk je te maken te hebben met een gewone Zeeuwse nederzetting, met boerderijen rondom, zoals Goemanszorg. Bij de entree heb je eerst een korenmolen, met een witte bast en er tegenover een popperig wit huisje met groene luiken, waarvan de ge velsteen uit 1803 zegt dat 't 'het nieuwe Moollenhuys' is. En dan is er de Ring. met als al leraardigste bouwwerkje num mer 2: het oude raadhuisje, pen verzorgd trapgeveltje uit 1637 waarop Vrouw Justitia prijkt, het-wapen van Dreischor en dat van Zeeland met de leeuw die zich aan de zee ontworstelt 'Doet wel en vreest niemant". Bijbel voor toerfietsers Bij de Fietsersbond Enfb verscheen de geheel herziene druk van het boek Fietsen in Europa. Een must voor elke toerfietser die ook wel eens een rondje over de grens maakt. In het boek wordt van zo goed als elk land een overzicht gegeven van de fietsmo- gelijkfreden en -onmogelijkheden. Soms doet de informatie wat kinderlijk aan ('De Franse automobilist is vriendelijk jegens fiet sers behalve als hij haast heeft...' heeft iemand ooit een Fran se automobilist gezien die geen haast heeft?), maar bijna altijd is ze zeer to the point. Tip voor de Nederlandse Spoorwegen: lees het hoofdstuk over Zwitserland eens. Zo hoort het openbaar ver voer dus om te springen met fietsers die hun karretje op de trein willen meenemen. Fietsen In Europa, uitgever Fietsersbond Enfb/Buijten en Schipperheijn, prijs 29,50 24,50 voor leden Fietsersbond En fb) Voordelig op reis Een deel van de Ring van Dreischor die zkh al de omgrachte kerk cirkelt staat boven de ingang. Op de hoek van de Ring en de Zuider straat staat op een zijgevel aan gegeven hoe noog en dat was heel hoog het water kwam op die fatale nacht van 1 februari 1993. Dreischor was ooit een hoge heerlijkheid met al de rechten en plichten van dien. Bij dat eerste hoorde ook het halsrecht, waardoor de doodstraf er in al zijn varianten kon worden uit gesproken en ter plaatse wor den voltrokken. Ook vermin kende straffen konden worden opgelegd. Wie dat allemaal in geuren en kleuren wil weten, moet zeker een bezoek brengen aan de veilig binnen de Ring ge legen omgrachte Sint-Adrianus kerk. Want in deze tweebeukige hallekerk, met de bescheiden toren en aan de noordkant een zijkapel, is al die wijsheid als een Chinese muurkrant aan een van de beuken gepind. De bouw van de kerk begon al in de tweede helft van de 14e eeuw. Het Godshuis was oor spronkelijk rooms-katholiek, tot de beeldenstorm in 1572. Het schip en de zuidbeuk zijn met een gaaf tongewelf overdekt, waarvan de doelmatige een voud nog eens wordt versterkt door het rijk versierde gewelf van de grafkapel. De kapel heeft een fraai gesmeed hek. met daarachter twee pompeuze marmeren 18e-eeuwse grafmo numenten van vroegere am bachtsheren. Het ene. dat van de gebroeders Ockerse. is opge trokken in Lodewijk-XIV-stijl. Johan die 14 jaar na zijn broer Comelis in 1742 overleed, liet het bouwen. Hij had het hoog op met zijn broertje, want het grafschrift dat hij hem meegaf, vermeldt dat hij onvatbaar was voor bederf, hogelijk betrouw FOTO UDO J BUYS baar en zeer verstandig. De sarcofaag is schijn, want de beide broers zijn bijeezet in de grafkelder onder de kapel. De dames aan weerszijde van de sarcofaag zijn overigens niet de beeltenis van hunne echtgeno ten, want de broers waren on getrouwd. Nee, ze verbeelden Justitia (rechtvaardigheid) en Constantia (standvastigheid). Ook ongehuwd overleeed in 1756 hun neef Pieter Mogge, die zichzelf een nog groter, op een altaar gelijkend praalgraf neeft bedacht, geheel in Lodewijk- XV-stijl. Ere die ere toekomt, moet de zeer vermogende Mog ge hebben gedacht, want hij liet zijn praalgraf omlijsten door de kwartierwapens van zestien betovagrootvadera De aanwezigheid van de bijzon dere graven geeft het toch al zo bijzondere Dreischor nog meer allure. Allert de Lange gaat onvervaard door met de serie Voordelig Rei zen. Dezer dagen verschenen de deeltjes Portugal en IJsland. Het zijn bij tijd en wiilé wat betuttelend geschreven boekjes, maar aan de andere kant geven ze veel nuttige informatie. De uitvoering is sober; het lettertje (te) klein. Voordelig Reizen, delen Portugal en IJsland door respectievelijk Karsten zur Nieden/Rolf Wemer en Hans Klüche. Uitgever Allert de Lange. Prijs 29,50 respectievelijk 24,50 'n Actieve vakantie? Of juist lekker rustig? Laat ons dat 'ns piekfijn regelen! O Doezastraat 30.2311 HB Leiden. Telefoon 071-133941 Susanne de Koning-Stolte: „Ik liep al jaren met het idee rond. foto cor vos Als blijvende her innering aan de viering van het enhonderdja- rig bestaan van Zwitserland werd op 4 mei de 'Weg der Schweiz' ge opend, een nieu- e wandelroute langs de zuidelij ke oevers van het Vierwoudsteden- meer. Het spec taculaire, zeer heuvelachtige traject, voert van de Rütliweide waarop de Con- foederatio Helve tica werd opge richt naar Brunnen en heeft i lengte van 33 kilometer-Onge twijfeld zal er een held met kletter- vest en drollen vanger opstaan, die de route in dag aflegt, maar beter is het twee of zelfs drie dagen uit te trek ken voor het schitterende pad. weiz. Van de 'Weg der Schweiz' verscheen een officiële wandelkaart met daarop ingete kend de stations van het open baar vervoer (waaronder ook de aanlegsteigers van de veerbo ten), picknickplaatsen, cafés en restaurants, mooie uitzichtpun ten, enzovoort. Op de achter kant van de kaart zijn hoogte diagrammen afgedrukt evenals de verwachte wandelduur en een opsomming van de be zienswaardigheden. De wandel- kaart kost twaalf gulden en is in Nederland verkrijgbaar bij het Zwitsers Verkeersbureau aan het Koningsplein in Amster dam. telefoon 020-622 20 33.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18