Regio fweïu 'Mijn ladder is zwaar maar mijn kwast niet' Zwartrijden in grote steden kost 60 miljoen Fusie tussen agrarische scholen gaat toch door 'Ik werd ook nog afgeleid door geknor in mijn maag Examen economie vanuit luie stoel niet moeilijk Vrijdag 24 mei 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN OER KAAU CAR OU NE VAN OVERBEEKE JAN WESTERIAXEN MONICA WESSEUNG Eind»*<i»rt>e HENK HOUTMAN VomifevWxf RON VAN MAASTRfGT 17 Christelijke scholen hebben overhand De aangekondigde fusie nissen negen lagere en middelbare agrarische scholen in Alphen. Riinsburg, Gouda. Boskoop. Ot- toland en Gorkum gaat door. Alleen de Tweede-Kamerfrac ties van D66 en WD willen on derzoeken of dit agrarische op leidingscentrum (AOC) gesplitst moet worden voor het in het nieuwe school jaar van start gaat. Dit bleek giste ren tijdens een debat over knel punten bij de al eerder goedge keurde vorming van 21 regionale opleidingscentra uit 180 agran- ache vhnirn Ttyfaoi Mrin tfabW WH de MA het nog met de twee partijen eens dat er te grote bezwaren kleven aan de vorming van het MX And Hol land oost. Grootste probleem zou zijn dat de twee middelbare rijks scholen. die in Boskoop en Gouda, ondersneeuwen wan neer ze moeten samenwerken met een groot aantal christelijke scholen en christelijke bonden en Mevlg Menpd droHoan op het bestuur. Ook de tegenstribbelende medezeggenschapsraden van de twee scholen hebben daarop in brieven gewezen Ze voegden daaraan toe dat de financiële onderbouwing zwak is en er meer duidelijkheid moet komen over het aantal arbeidsplaatsen en de positie van docenten die heen en weer reizen tussen de verschillende Meer duidelijkheid J zou hot geheel. nodig over aantal met kleine en arbeidsplaatsen levensvatbaar zijn. Een geschillen commissie moet zich over de/r be/warm hin gen. maar de directie van de Rijks Middelbare Tuin bouwschool in Boskoop hreft de aanzet gegeven tot een lijm poging. Idee daarachter is dat wanneer de school alsnog ge dwongen wordt te fuseren, ze in 1992 in zee moet met scholen die dan al een jaar samenwer ken. De kans dat de school on dersneeuwt zou dan extra groot zijn. natuurlijk kunststof wesselman Leidse schilder staakt niet "Het is gewoon een lachertje", zo reageert een 30-jarige Leidse schilder op de actie van zijn 3200 collega's in het schilders- en afwerkingsbedrijf die sinds dinsdag het werk voor onbepaalde tijd hebben neergelegd. "En er zijn maar liefst 35.000 schilders in dit land. Blijkbaar heb ben toch nog heel veel schilders het gewoon goed bij hun baas. Net als ik. Waarom zou ik dan staken?". LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE De Leidenaar wil liever ano niem blijven omdat hij bang is voor de reacties van de schil ders die wel aan de stakingsac tie meedoen. De schilder is lid van de Bouw- en Houtbond FNV maar ziet er geen heil in zijn kwast neer te leggen en zich bij het Leidse meldpunt als sta ker te laten inschrijven. De schilder werkt in een klein be drijf met vier werknemers van wie niemand staakt. Hij zit al 15 jaar in het vak. "Ik heb het goed naar mijn zin bij mijn baas. Mijn baas steunt ons bovendien door dik en dun. Als we wèl wa ren gaan staken, had hij het ook goed gevonden". De belangrijkste reden voor de Leidenaar om niet te staken is het verlies aan inkomsten als hij het met het stakingsloon van de bond zou moeten doen. "Ik heb gehoord dat ik er dan twee tientjes per dag op achteruit ga en geen vakantiebonnen meer krijg. Dat scheelt me 100 gulden per week. Mijn gezin moet ook eten en de rekeningen voor het gas en licht lopen gewoon door. Als de staking een maand duurt, zou ik dus een flink deel van mijn salaris kwijt zijn. De bond organiseert deze staking en ik vind dan ook dat de bond de stakers een volledig loon moet garanderen. Want nu is Jan de arbeider weer de dupe. Hij gaat er op achteruit". Wisselvallig De Leidenaar vindt het 'het goed recht' van schilders om te gaan staken maar hijzelf en zijn drie collega's zien er het nut niet van in. "Ik vind het een goede actie hoor, je wordt er natuurlijk altijd beter van. Maar er zijn punten die ik veel be langrijker vind dan de lonen en de arbeidsvoorwaarden. De bond zou eens wat moeten doen aan de wisselvalligheid in dit vak: het is gewoon seizoens arbeid. Vooral de bazen in de grotere bedrijven hebben er een "ER WORDT VEEL te veel gerommeld in het schilde rsbednjf Die wis selvalligheid moet ver dwijnen". DE ZWARTRUDER moet je laten denken dat er meer wordt gecontro leerd. dan feitelijk ge beurt" De schilders zijn in staking, al is de animo niet zo groot De meesten zijn gewoon aan het werk. foto wim dijkman handje van om in de zomerpe riode tientallen schilders aan te nemen en hen net zo hard weer te ontslaan in de winterperio de". Volgens de Leidenaar ver dwijnt daardoor de animo bij mensen om voor het schilders vak te kiezen. Hij denkt dat nogal wat 'seizoen-schilders' geen zin hebben om aan de sta king mee te doen omdat ze zich er niet bij betrokken voelen. "Er wordt veel te veel gerommeld in het schildersbedrijf. Die wissel valligheid moet verdwijnen. Ba zen moeten worden gedwongen werknemers minstens jaarcon tracten aan te bieden. Die sei zoenswerkers hebben helemaal geen zin om te staken. Ze heb ben er geen belang bij omdat ze in de winter toch niet werken". De Leidse schilder is scep tisch over de wens van de bon den om met de werkgevers af spraken te maken over het ver beteren van de arbeidsomstan digheden. "Ik betwijfel of je de bazen onder druk kunt zetten. In de 15 jaar dat ik in dit vak zit, is er niets veranderd. Iedereen eet nog steeds in de keet waar ook de verf staat, je staat al acht uur per dag in die verflucht dus wat maakt dat half uurtje dan nog uit. Bovendien is het bij veel bedrijven zo dat je er ge woon wordt uitgegooid ais je dwars ligt. Dan zegt de baas ge woon tegen je dat er geen werk meer is". De bonden willen ook in de cao opnemen dat de materialen niet zwaarder mogen zijn dan 25 kilo. Er zou op de steigers nogal wat worden afgesjouwd. "Ik vind het wel meevallen. Mijn ladder is zwaar maar mijn ICMHfl DloC. Schilders die klagen dat b tiet to mw vinden, hadden het vak niel moeten in gaan Voor 'meer vastigheid in het schildersvak' is de Leidenaar wel bereid de barricaden op te gaan. "Daarvoor ga ik wel sta ken want op deze manier gaat het schildersvak naar de don der. De mensen stappen er uit omdat ze geen zekerheid krij gen. Maar het is niet alleen ae schuld van de bazen, ook de bond moet hier wat aan doen". LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Leidse criminoloog Albert Hauber zegt dat het zwartrijden in drie grote ste den het openbaar vervoer jaarlijks zo'n 60 miljoen gulden kost. Amsterdam spant. Europees gezien, de kroon. De hoofdstad is een norme uitschieter. De Amsterdammer is wat vrijbuiterig, non chalant. Controleren in burger om dat in te dammen, doet razzia-achtig aan. En dat pikt de hoofdstedeling niet. Dus blijft dat tot nu toe tot een minimum beperkt, stelt de criminoloog. Hauber deed samen met zijn collega's Toornvliet en Zandbergen onderzoek naar het fenomeen zwartrijden bij het openbaar vervoer. Zij komen tot de con clusie dat het reizen zonder te betalen in de Nederlandse steden groter is dan over het algemeen wordt aangenomen. Hauber zegt dat zwartrijden bij voor beeld kan worden ingedamd door bij drukke stations intensief te controleren. Zowel bij het in- als uitstappen. Tegelijk ziet hij toch ook wel de beperkingen daarvan. Neem de trein. In de spits Jet hij het als een onmogelijkheid om hon derden reizigers door één deur te laten instappen. De Leidse criminologen stellen dat zij 'een oververtegwoordiging van jongere, mannelijke, niet-blanke zwartrijders hebben aangetroffen die er qua uiterlijk onverzorgd uitzagen. Deze kenmerken typeren de zwartrijder. "Dit is tevens de categorie met wie de controleur de min ste coulantie heeft als er op zwartrijden wordt betrapt". Hauber zegt weinig verbaasd te zijn over de uitkomst van het onderzoek. "Ik had het idee dat dit er wel uit zou komen. Het merendeel van de zwartrijders be staat uit buitenlanders. Meer mannen dan vrouwen. Althans, dat betrof de mensen die gepakt zijn. Het kan natuur lijk ook zo zijn dat de controleur juist alert op hen is". Meer niet-blanken. riekt dat niet naar discriminatie? Nee", stelt hij, "het gaat puur om een feitelijke constatering. We hebben dat niet als zodanic onderzocht. De Leids criminologen hebben puur ge scoord op uiterlijke kenmerken. Deze uitslag hoort gewoon in het hele beeld thuis' De criminologen zouden er overigens geen bezwaar tegen hebben, dat er wel in burger wordt gecontroleerd. De Leidse criminoloog Albert Hauber. foto h*lco klmks Fusie landbouw Dc Katholieke land- en Tuin- bouwbond (1TB) en de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw (HMVL) fuseren De nieuwe organisatie beet de Westelijke land- en Tuinbouw organisatie. De nieuwe organi satie heeft ruim 16.000 leden De Westelijke land en Tuin bouworganisatie wil een betere en 'krachtigere' belangenbehar tiging voor de leden rcaliserrn. Ook streeft het naar een verbe tering van de dienstverlening OEGSTGEKT BBC JAN WETEWNGS "Ik vreet me helemaal dood van de zenuwen", verklaart Rebecca Annema van de IVO Scholenge meenschap Duinzicht in Oegst- geest. Ze boft, want gisteren was natuurkunde voor dc meeste leerlingen het laatste vak op het exam en roost er. Vandaag volgt voor een kleine groep als laatste het vak handvaardigheid en daarna begint voor dc examen kandidaten het lange bange of blijmoedige wachten op de uit slag. De IVO mavo aan de Wijnen- bachweg is met 825 leerlingen de grootste in Nederland. Dit jaar deden 155 leerlingen examen. De moesten zien dc uitslagen met vertrouwen tege moet. Ook natuurkunde bleek best te (lorn 'IV meerkeu/i- vragen vielen wel mee. Het werd pas moeilijk met de open vragen", vindt Sebasttaan Rink. TM u s\ult Brmda v an SM len aan. "We kregen zoveel ge gevens, daar kwam je haast niet meer uit". Toch was voor de meeste leerlingen het examen over het algemeen 'goed te ma ken kritiek hebben H alleen Op sommige nOdHRCfafOH len. Te lang wachten tussen het ochtend cn het middaggedecl te van de examens en het getik van de verwarmingsbuizen zijn algemene klachten "Ik kreeg een heftige hoest- bin vertelt Walter van der Togt. "En iedereen zat te zuch ten". vult Claudia Klinkenberg aan. "En ik werd ook nog afge leid door het geknor van mijn maag" Daarop harst een groep leerlingen los in het imiteren van een knorrende maag Dit geluid laat zich moeilijk be schrijven. In elk geval wrrkt het produceren van onduidelijke knorgeluiden bi)/nndrr ont spannend als je net 'gestoord van de stress' uit een examen- nol komt, zr> NBÉM de kandidaten. Eigenlijk was het te moei lijk", verklaren Michel Staats en WDoo van Mirt In koor "Het begin was te moeilijk, dan word je zenuwachtig en dan klap je dicht", constateert het twretal mistroostig Even later blijkt de score van de sombere leerlingen nog best mee te vallen. Docent H. Gin jaar - "het uns orn pittig examen, maar bat te malen' beeft de antwoorden op de meerkeuze vragen. Ook de antwoorden op vragen blijken door de open vragr veel leerlingen beantwoord. "E "En zet maar in dc krant dat meneer Van Woerden iedereen er doorheen heeft gr sleept. Dat is een toffe peer", klinkt het eensluidend over de secretaris van de rxamenrom missie van de school "Ach. dat hoeft allemaal niet", verklaart hij bescheiden. Is echt ren lieverd hoor verklaart een van de examenkandidaten Maar zet mijn naam maar niet in dc krant Straks ben ik gezakt en wijst de hele school me volgend jaar na". ANTWOORDEN EXAMENVRAGEN wan oe "WfceuJR-opgawn van de cen trale schnftehfce rnOeun*"s. geNou den op woe "Vlag 22 mei De gegewv /i/n vervt'ew door *et Centraal Intfitudt +xf Toetsontwikkeling fC'TO). wrant woorden* voot de product* van exa B 16 A. 17D. 18 19 70 71 D. 77 21 D 74 f 25C 26 0 71 A 28 D 29 A. 30 C. 31 A. 32 8. 337. 34 D 35 36 37 38 39 40 A.41 42A «3 A 448 45 C 46 A MAVO (C) ScHe*uode»l B 7 3A.4B 5C 66. 7C.8B. 9B i08 ÜB 12 B 13C 14 0. 15c. ;6B ;;D ISC. 19A.200-. 21 C. 22 B 23C 24 O. 29 A 76C 77 .28 79 .30 31 32 33 i 34 15 36 37 18 39 40 41 47 43C.44 0.45C.46 8 LBO (0) MAVO (D) RL 18. 7 0.3 A 4 8 5 8 5 8 7 A 88. 9D IOC. 11 C. 12 D 13 D 14 c 15 B 16C. 1 7C 18 B 19C.70C. 21 B. 22 C. 23 0.24 A. 75 26 LBO (0) MAVO (0) \ctm+*n*Ê CM 18 7D.3A.4B 58 68 7 A. 8 8. 90. 10C. 11 C 120. 130 1A e 15 B I6C. 1 7 C 188 19C.70L 21 B 77C 73 0 24 A. 75 A 25 7? -.78 79 30 31 37 3 3 34 35 16 3 7 38 8. J9C.40 0.41 B 42 8 Gisteren stond voor havo en vh- bo economie op het program ma. Wij vroegen hockey-inter national Jacques Brinkman het examen door te nemen. Drs. Brinkman (24) legde in 1985 het vwo-examen af en studeerde daama economie. In 1990 was de aanvallende middenvelder van Kampong, die 93 keer het oranje shirt droeg, Waar met zijn studie. Thans is hij marke ting medewerker van een lande lijke keten hobbyzaken. "Het examen economie voor havo en vhbo was prima te ma ken. Van de zeven opgaven hadden vijf te maken met actu ele onderwerpen. Slechts twee opgaven waren pure theorie, in mijn ogen zelfs wat al te theore tisch. Met name de vraag over de toepassing van de wet Van Engel was een typisch weet- vraagje. De vragen over de Keynesiaanse theorie vond ik achterhaald, te eenvoudig ook. Je moet natuurlijk wel een theo retische basis hebben om een havo examen met goed gevolg af te kunnen leggen, maar ik vind dat praktijk gerichte, actu ele opgaven zinniger zijn. Je krijgt na de studie in je werk ook met de praktijk te maken; je kunt er dus maar het beste zo vroeg mogelijk mee worden ge confronteerd"-. "Gelukkig waren er vooral prak tijkgerichte vragen. De opgaven over de Miljoenennota en die over de Duitse Centrale Bank waren heel goed te doen. De Duitse Bank is door het aftreden van president Pöhl onlangs nog in het nieuws geweest. Daar moeten de leerlingen wat van hebben opgestoken. De vragen over de sterke afhankelijkheid van de Nederlandse economie van het buitenland (opgave vijf) vond ik de moeilijkste". "Heel goed vond ik de twee op gaven die betrekking hadden op net milieu. Het Nationaal Leerlingen van de scholengemeenschap Duinzicht in Oegstgeest bekijken het examen natuurkunde. foto hink bouwman Milieubeleidsplan (opgave 3) is vaak besproken op televisie en in de kranten. Het haakt in op de actualiteit en de denkwereld van de leerlingen. Er waren ty pisch praktijkgerichte vragen, die mij wel aanspraken, zoals de gevolgen van het NMP op de werkgelegenheid". "Opgave zes. waarin de kartel vorming werd behandeld, was juist door de koppeling met de milieuproblematiek leuk om te doen. De marktbeheersing van de kunststoffabrikanten ener zijds en de beperking van de in voer van tropisch hardhout an derzijds was heel realistisch", "leerlingen die de krant goed hebben gevolgd en een beetje logisch kunnen nadenken moe ten een aardig cijfer hebben kunnen halen voor economie. Er waren best een paar lastige vraagjes, zoals over de drie on derdelen waaruit de collectieve lasten bestaan. Sociale premies en belastingen zijn er twee. maar dan begint het probleem. Die derde.. Daar kun je van me ning over verschillen. En zo wa ren er nog wel een paar pittige onderdelen. Ik zou dan ook geen tien hebben gehaald voor dit examen Het was weliswaar niet moeilijk, maar er zijn altijd van die lastige dingetjes, die je gewoon moet weten". 'En dat zijn vaak de dingen die je op een examen vergeten bent. Puur uit zenuwen Ik kan me nog heel goed uit mijn eigen studietijd herinneren dat ik thuis de antwoorden ineens wel wist. die me op het examen ont schoten waren Als ik zeg dat het havo examen economie niet moeilijk was, dan doe ik dat met de wetenschap dat het vanuit de luie stoel gemakkelijk praten is".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17