Leiden 'Geweld politie-agent buiten alle proporties' Vrouwenkerkplein nu echt bebouwd Huur ns Van Dongen: 'De Leidse meid is er nog lang niet' Miskopen oorzaak verlies Infotheek Rembrandt-atelier in de Stadstimmerwerf Woensdag 15 mei 1991 Mdacbr tlWHM KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIÉL 'ANCMANN ROY «lom» LOMAN LEE'MANS ERNA STRA '«TSAAA GERT VISSER WIM WEGMAN «tw RAUl 01 TOMSt Vom^w^ RUTCER j HOOGOOj^ 15 OOK HET MEIDENBE- LEID komt van de grond als de lobby maar sterk genoeg is. betoogde wet houder Van Dongen op een symposium in Leiden BEWONERS VAN MA- REDORP zijn met te spre ken over het akkoord dat is gesloten over de nieuw bouw op het Vrouwen kerkplein BUURTHUIS WINNIE MANDELA verandert van naam nu de echtgenote van de ANC-leider is ver oordeeld NIEUWSLIJN Naam buurthuis Mandela verandert Buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof verandert met in gang van het nieuwe seizoen van naam. Omdat de vrouw van de Zuid-Afrikaanse ANC-voorman Nelson Mandela is veroordeeld wegens betrokkenheid bij mishandeling van kinderen, wil het bestuur van het buurthuis af van de naam. Woordvoerder Ruud Arnoldi van het centrum aan de Trix Terwindtstraat weet nog niet hoe de nieuwe naam gaat luiden. Hij verwacht dat hierover binnenkort een besluit wordt genomen. Hij sluit nagenoeg uit dat het 'Buurthuis Nelson Mandela' wordt. De woordvoerder bevestigt dat Winnie Mandela het buurthuis behoorlijk dwars zit met haar criminele gedrag. Hij betreurt dat de naam moet veranderen. "We hebben toch een bekendheid. Die moeten we opnieuw opbouwen". Overleg Cultureel erfgoed Leiden Een groot aantal stichtingen hebben zich verenigd in het Over leg Cultureel Erfgoed Leiden. In totaal elf organisaties willen re gelmatig besprekingen houden over het 'behoud van het cultu reel erfgoed van Leiden in ruime zin'. In het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden zijn de volgende organen vertgenwoordigd: Ver eniging Oud Leiden. Stichting Diogenes. Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis, Stichting Historische Haven Leiden. Stichting Leidse Hofjes. Vereniging Heemschut. Werkgroep Bouwgeschie denis, Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, Stichting Historisch Museum van Leiden e.o.. Vereniging Jan van Hout, Vereniging van belangstellenden van de Lakenhal. Gebroken kaak en bewusteloos na verkeersovertreding LEIDEN ROY KLOPPER (vervolg vin pagina een) "U heeft geweld gebruikt dat ie dere proportie te buiten gaat Zo motiveerde politierechter A. Braunius gistermiddag de voor waardelijke gevangenisstraf van een week en de boete van 1000 gulden die ze een 30-jarige agent van de Leidse gemeente politie oplegde. De politierechter achtte be wezen dat de agent in augustus vorig jaar een automobilist een gebroken kaak sloeg en zijn passagier met de wapenstok be wusteloos mepte na een ver keersovertreding op de Leidse Churchijllaan. Een collega van de veroordeelde, een 27-jarige Alphenaar, is ontslagen van rechtsvervolging. Op 31 augustus 1990 zagen beide surveillerende agenten een wagen van een schoon maakbedrijf uit Lelystad ver keerd voorsorteren op de krui sing Churchilllaan/Vijf Meilaan. De auto stond op de rijstrook om linksaf te gaan. maar reed rechtdoor door rood licht. Toen de agenten de bestuurder hier over aanspraken, reageerde deze zeer geïrriteerd. Hij wei gerde zijn naam op te geven en vroeg 'of de agenten dachten dat hij niets beters te doen had'. Onderzoek wees uit dat de kentekenplaat van de aanhan ger verschilde van die van de auto. De agenten sommeerden de bestuurder de plaat van zijn wagen op de aanhanger te be vestigen. Deze pakte een schroevedraaier uit de laadbak en zette het kenteken over. Hierna bleef hij weigeren zijn identiteit prijs te geven. De 30- jarige agent kondigde hierop aan de man te arresteren. De laatste, een dikke twee meter lang. liet meesmuilend weten dat dit nooit zou lukken. Bedreigend Omdat de inwoner van Lelystad met de schroevedraaier in de hand bleef staan, achtten de po litiemannen de situatie bedrei gend. De Alphenaar hield de be stuurder aan de praat, waarop de Leidse diender de man van achteren benaderde en hem bij de benen greep. Zijn collega greep naar de ami met ae schroevedraaier. In de scher mutseling klapte de man uit I lystad hard op het wegdek. Hier bleef hij met zijn armen zwaai en. zodat hij amper kon worden geboeid. De broer van het slachtoffer bemoeide zich inmiddels ook met de zaak. Beide agenten er gerden zich vooral aan zijn drei gementen een klacht in te die- me niet bedreigen in mijn eigen stad zei de 30-jarige gisteren tegen de rechter. Toen de broer volgens veroor deelde agent te dichtbij kwam. gaf hij hem een klap met de wa penstok tegen de slaap. De man raakte hierdoor meteen huiten westen. Beide arrestanten wer den op hardhandige wijze in de politiewagen gezet. De bestuur der zegt zelfs een klap in het ge zicht te hebben gekregen van de 30-jarige agent toen hi| al ge boeid was. Die kwam behoorlijk aan. in het AZL werd een dub bele kaakbreuk geconstateerd. Zeer terecht De betreffende politieman ont kende gisteren in alle toonaar den de inwoner van Lelystad tc hebban gedagt n nadat di m In de boeien was geslagen. Hij meent dat de kaakbreuk is ver oorzaakt door de val op het wegdek. De behandelende kaakchirurg uit het AZL acht het evenwel meer waarschijnlijk dat de breuk is veroorzaakt door een klap. Ook een getuige ver klaarde tc hebben gezien dat dc agent de verdachte zonder eni ge reden een stomp in het ge laat verkocht. De raadsman van de agent zette grote vraagtekens bij al deze verklaringen Hij meende onder meer dat de getuige te genstrijdige verklaringen afleg de en dat de chirurg te stellig suggereert dat een klap is uitge deeld. Hij vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging. Voorts vond hij dat de klap met de w.i penslok terecht was uitgedeeld omdat de agent zich in een be dreigende situatie bevond. Daar wilde de rechter hele maal niet aan. 'Ik roep hier vaak tegen verdachten dat ze met de handen van de politie moeten afblijven, maar dan moeten agenten zich wel gedra gen Wat u heeft gedaan gaat absoluut veel te ver". Dc weck voorwaardelijk met een boete van 1000 gulden die officier \an justitie N. Schelfhout eiste, noemde ze 'zeer terecht' l(rkl mening boete moest hebben gulden, kreeg ontslag \an rechtsvervolging. Hij had zich volgens rechter Braunius mei onbetamelijk gedragen. De Alp henaar deelde met de wajicn stok enkele ukken op de onder armen uit om beide broers u bewegen mee tc gaan bureau. 750 het LEIDEN N DOK WÊÊ De kaalslag die Vrouwenkerkplein wordt bebouwd met een winkel- en wooncomplex. De gemeente Leiden stimuleert al jaren dat scholen meer aan dacht besteden aan emancipa tie. Maar als een 'Leidse meid' jop een Leidse school voor voortgezet onderwijs een spreekbeurt wil houden over de 'economische zelfstandigheid van meiden' dan krijgt ze op z'n minst kritiek te horen. En als het even tegen zit. wordt ze nog uitgelachen ook. Eind vorig jaar verscheen de nota 'meidenbeleid' van de ge meente Leiden. Het kwam op verschillende bureaus terecht, werd gelezen door een paar 'meiden' en er verscheen een badinerend stukje over in de krant. Twee voorbeelden die vol gens de wethouder H. van Don gen aantonen hoe wordt ge dacht over emancipatie van meiden. De Leidse wethouder van onder meer emancipatie was gisteren een van de spre kers tijdens het symposium Het is meisjes menens', georganiseerd door de Stichting Welzijn Leiden, het tijd schrift leugd en Sa menleving en een foto jan holvast onderzoeksinstituut van de Amsterdam - staieerde de wethouder Het is een 'taai proces', en er is een brede lobby' nodig om dat proces te versnellen, be toogde Van Dongen. Ze ziet een grote taak weggelegd voor het onderwijs, journalisten, gce mancipeerdc mannen en politi ci. Alles slaagt in de politiek als de lobby maar sterk genoeg is" Mannen die zich mei alleen richten op hun betaalde baan. die zich niet alleen bezighou den met hun carrière, moeten meer op de voorgrond treden. Van Dongen ziet wel wat in een landelijke campagne waaruit blijkt dat er mannen zijn die het leuk vinden om zich met het huishouden bezig te houden en hun kind op te voeden Op scholen zou behalve het vak techniek ook het vak verzor ging verplicht moeten worden, vindt de wethouder, die per I juni directeur-generaal is op het ministerie van onderwijs. Bo vendien moet in het lespro- gramma uitgebreid aandacht worden besteed aan een soort tweede opvoeding van jongens en meisjes, waann hen wordt geleerd hoe ze zélf keuzes kun ncn maken Wethouder V van Bochove. verantwoordelijk voor het wel zijnsbeleid in Leiden, zei jh-t sooniijk de 'economische zelf standigheid' belangrijker te vin den dan de 'emotionele zeil standigheid' van meisjes. Ik huiver voor dat laatste begnp. Ik wil wal terughoudend zijn in het vertellen tegen mensen hoe ze op hun eigen benen moeten gaan staan Van Bochove kondigde aan dat volgend jaar een ambtenaar wordt aangenomen die de acti viteiten voor jonge vrouwen gaat coördineren Bovendien wordt bekeken hoe het gemak keiijker kan worden om bij dc gemeente in deeltijd te werken Daarnaast gaat dc gemeente meer voorlichting geven over dit onderwerp. Na vier jaar van plannen maken, veranderen en uitstellen ziet het er nu echt naar uit dat het Vrouwenkerkplein be bouwd gaat worden. De eerste paal voor een complex van winkels en woningen wordt mogelijk al dit jaar gesla gen. De gemeente, projectontwikkelaar DBN-groep uit Amsterdam, bouwbedrijf Heembouw en de Leidse archi tect I. Vollmer hebben hierover overeenstemming be reikt. Het huidige plan verschilt nau welijks van het allereerste plan dat enkele jaren geleden werd ontwikkeld. Chef-stadsbeheer L Meijer stelde de bewoners van de wijk Maredorp/De Camp gisterochtend op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Volgens Meijer is het wachten op een definitieve bouwaan- vraag van Vollmer en DBN. De laatste hoopte al in september de eerste paal te kunnen slaan maar de gemeente heeft laten weten dat er nog een aantal (in spraakprocedures en een grondruiltransactie noodzake lijk zijn. De bouw zou op zijn vroegst eind 1991 kunnen be ginnen. Doorkijk Alle voorgaande plannen gingen uit van de aankoop en sloop van het pand van groentewinkel Van Groeningen aan de Haar lemmerstraat 74. Hierdoor zou vanuit de winkelstraat een mooie doorkijk onstaan naar het plein. Op het Vrouwenkerk plein, doorlopend naar de Haarlemmerstraat, zou een ge bouw verrijzen met op de bega ne grond winkels en daarboven woningen. Toen Van Groeningen en de ontwikkelaar het niet eens kon den worden over de prijs van de aankoop, moest Vollmer een al ternatief plan bedenken. Dit verschilde van het eerste plan voornamelijk door een extra laag winkels. Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) zag hier geen heil in, maar de ontwikke laar hield hem voor dat het plan anders economisch niet renda bel zou zijn. DBN kwam hier echter op terug en wil nu het originele plan met slechts twee extra woningen toch uitvoeren. De winkel van Van Groeningen blijft gehandhaafd. Van Rii wil zich hier volgens Meijer politiek sterk voor maken. Aan de uitvoering van het plan zitten nog wat haken en ogen. DBN verwerft de grond op het plein door een stuk dat zij aan de St. Aagtenstraat bezit met de gemeente Leiden te rui len. Van de winst die deze ruil de gemeente oplevert, wordt het plein verder ingericht. Ook zal DBN haar best moe ten doen om de krakers die in de panden van DBN aan de Haarlemmerstraat (70 en 72) zitten, eruit te krijgen. De buurtvereniging, die het lange wachten op een beslissing op vulde door vorige week met een alternatief plan te komen, heeft al aangekondigd bezwaar te maken tegen de 'oude' plannen. se universiteit. De raadszaal in het stadhuis mocht dan tot vreugde van Van Dongen bezet zijn door 'veel vrou wen. een enkele meid en een spora dische man'. Nor maal zitten bijna al leen maar mannen in deze zaal"), de strijd is nog niet ge- "Veel vrouwen, een enkele meid en een sporadische man' bezochten het symposium streden. "We zijn er in de raadszaal nog lang niet", con- toto jan holvast ILIDFN - ATLFTmCVFRENIGING DF. BATAVEN 'HO (aaf) houdt fwrc de pinksterdag een jubilcumtrlm- loop in de lekue Hout De trlmloop (over 2. 4. 7. 10 of M kilomten he gint om 11.00 uur Het startschot wordt gegeven door T. Hennipman. wereklrrcordlioudsteT op de 4x100 meter estafette (Mexico 19hfl; In schrijven vanaf 10.00 uur in de kan tine van het sportcomplex. VOOR EEN KORTE OF EEN LANGE VAKANTIE OJ Sffamsteeg Auto Rental 071 -177158 01720 - 42110 Alphena/dRUn Htegom - Kotw* - lekfentap Usse Oegst geest - Voorschoten (Vervolg Na jarenlange groei Tieeft het Leidse auto matiseringsbedrijf Infotheek een rampjaar achter de rug. Met name de vorig jaar over genomen computerbedrijven in Denemar ken en Engeland blijken verliesgevend te zijn. De tegenvallers hebben Infotheek naar schatting een kleine twintig miljoen gulden gekost. De directie van het bedijf was van morgen niet voor commentaar bereikbaar Gisteren werd de beursnotering van Info theek geschorst. De afgelopen maanden is de koers van het aandeel al flink gekelderd met 7,80 gulden tot 15,60 gulden. De direc tie voorspelde vorig jaar nog een winst van 18 miljoen gulden over 1990. Eind novem ber stelde de bedrijfsleiding die voorspel ling bij maar er zou nog wel sprake zijn van een 'duidelijke stijging' vergeleken met 1989. In dat jaar boekte het bedrijf een winst van 14,3 miljoen gulden. Nu verwacht het computerbedrijf over 1990 'een licht ne gatief resultaat'. Daaruit kan worden opge maakt dat met de tegenvallers ongeveer 20 miljoen gulden is gemoeid. In de eerste helft van 1990 steeg de winst van Infotheek nog met 22,5 procent tot 6.5 miljoen gulden. In dezelfde periode van 1989 bedroeg dc winst 5,3 miljoen gulden. De omzet steeg de eerste helft van '90 nog met 33,2 procent van 124 miljoen naar 165 miljoen gulden. De overgenomen Britse bedrijven hebben te kampen met fikse verliezen. Vorig jaar kocht Infotheek in Engeland Quest Distri bution en Quest Automation. Vorig jaar juli werd een groot belang genomen in de Deense computerhandel Formula Micro. Ook dit bedrijf bleek gammel te zijn. Vol gens Infotheek is daar inmiddels gereorga niseerd waardoor er nu weer sprake zou zijn van een goede uitgangspositie Ook hoge rentelasten spelen het bedrijf parten. Met krediet is de snelle groei van het bedrijf gefinancierd waardoor het nu diep in de schulden zit. De goede bedrijfs resultaten in Nederland cn Frankrijk zijn niet voldoende om de verliezen te compen seren. In dc negen jaar dat Infotheek bestaat, groeide het eenmansbedrijf uit tot een reus met 500 werknemers in dienst en een voor |9<f0 verwachtte omzet van 450 miljoen gulden. Directeur W. van Leenen zei in no vember vorig jaar nog tegen deze krant 'op den duur toe te willen naar een omzet van I lot 2 miljard gulden per jaar in Europa. "De computermarkt is enorm grgroekl Veel bedrijven zijn geautomatiseerd, terwijl er nog veel aan het automatiseren zijn of al weer bezig zijn met het vervangen van oude computers door nieuwe. De markt is enorm gegroeid en wij zijn meegegroeid. De Info theek is niet zo heel uniek, we maken mis schien alleen minder fouten dan anderen meer plannen voor een exposi LllDtN ROY KlOm i tie in de lakenhal lm speciale NZH-bus zou moeten pendelen tussen Amsterdam en letdrn Het atelier moet een tornsti sc he I rek pleister worden De Stadstimmerwerf is grkozen omdat de schilder om oe hoek in de Woddestreg »s geboren de bouw wordt En 'moderne' kopie van het Rembrandt atelier wordt ge bouwd in de Stadstimmerwerf m hal Galptwaaav Da ai meente heeft kunstenaar M. Grootcboer opdracht gegeven zijn ontwerp aan tc passen aan deze locatie Het atelier wordt gebouwd in het kader van het project Rem brandt A leiden I» Mad wil hiermee een graantje meepik ken van de internationale Ram brandt-expositie die van no vember dit jaar tot januari 1992 wordt grhoudrn in Amsterdam. Berlijn en londen. Er zijn onder Het geld vi opgehoest enkele sponsors deze maand geeft dc gemeente een presentatie van dc definitie \t plannen voor het Rem brandt-project. Daarvoor zijn onder meer loiy operators uil genodigd rn anderen uit dr toe ristische wereld

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15