Kunst Cannes opent met politie-film uit VS Cannes ligt aan Madonna' s voeten Fraaie stilering in 'Vaders en zonen' Gaaf duo sluit lofwaardig muziekseizoen Alphen af Blauwbaards burcht aan betekenis gewonnen Variatie ontbreekt bij Miracle Workers Maandag 13 mei 1991 Rcdacbr 071-161400 CHS VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKU STOCUNCA Eindredactie. HANS SONOBtS Vormgew^ NET KOOREMAN BLAUWBAARDS burcht door de Ne derlandse Opera is van internationaal niveau, maar ging voor halflege zaal in première Vanavond een herkansing. TALLOZE WERELDEN toverden Ruud van der Meer en Frans van Ruth gister middag in de Streekmuziekschoof in Al phen. als afsluiting van het muzieksei zoen De 44e editie van het filmfestival in Cannes is begonnen. Zelfs toen de wereld de adem inhield vanwege de Golfoorlog, twijfelde directeur Gilles Jacob er geen moment aan of zijn fameuze cinema-feest zou hoe dan ook doorgaan fum CANNES HETER VAN UBtOP Slechts één keer hebben externe factoren de feestvreugde bedor ven en dat was in 1968 toen Frankrijk zijn Mei-revolte door maakte en militante cineasten van de Nouvelle Vague-genera- tie slag leverden om letterlijk de gordijnen dichtgetrokken te krijgen, hetgeen hun lukte ook. Roman Polanski. thans jury voorzitter en ook in 1968 lid van het prijzen toekennend college, noemde het vorige week tijdens zijn persconferentie een foute beslissing om indertijd het festi val plat te leggen, omdat het vooral de van heinde en verre gekomen filmmakers en film liefhebbers waren die de dupe werden. Maar hij moest wel gniffelend bekennen dat de ab surde chaos tijdens het revolu tie-festival nog steeds tot zijn meest komische en dierbare herinneringen hoort. Polanski beloofde er als presi dent alles aan te zullen doen om zijn mede-juryleden ervan te overtuigen dat geen politieke of andere onzuivere argumen ten in het geweer zullen worden gebracht bij de aanstaande be oordeling van de competitie films: "Bij mij gaat originaliteit voor alles. Als ik vorig jaar in de jury had gezeten, dan zou ik ook de Gouden Palm aan Wild At Heart hebben gegeven. Ik wil verrast, overrompeld worden en heb daarom nog niet eens seri eus naar de lijst gekeken van deelnemende cineasten. Jury leden moeten blanco kunnen kijken. Ik ga bij elke film breed uit in een goede fauteuil zitten met de instelling van de Ameri kaan die dan zegt: Go ahead! Suck it to me!" Ook de Britse cineast Alan Parker bleek over een originele motivatie te beschikken voor zijn aanwezigheid in de Cannes-jury. "Ik ben nieuws gierig hoe zoiets gaat. Vijf keer heb ik hier aan de competitie deelgenomen. Ik hoop er nu achter te komen waarom ik nooit gewonnen heb". De ironisch verwoorde luxe frustratie van Parker steekt schril af bij de nog naromme- lende onvrede vanuit landen die zelfs kansloos zijn om iets te winnen omdat ze niet eens mo gen meedoen aan de competi tie. De Nederlanders zijn al zes tien jaar op rij niet anders ge wend, maar dit jaar stonden, door het niet op tijd gereed ko men van Greenawavs Prospe- ro's Books, ook de Britten tot hun stomme verwondering al buitenspel voor het startschot NIEUWSLIJN Elisabeth Concours BRUSSEL - De Nederlandse pianisten Frank van der Laar (25) en Bert Mooiman (26) zijn niet doorgedrongen tot de halve finale van de Internationale Muziekwedstrijd Koningin Elisabeth voor pianisten in Brussel. Het concours, dat gerekend wordt tot de belangrijkste en zwaarste ter wereld, begon vorige week maan dag met tachtig deelnemers uit 19 landen en duurt nog tot 1 ju ni. In totaal strijden nog 24 deelnemers om een plaats in de fina le. Als kanshebbers voor de eerste plaatsen worden in de wandel gangen getipt de Amerikanen Stephen Prutsman en Brian Ganz, beiden door de wol geverfde musici, de net 18 jaar geworden Rus Alexander Melnikov en de Koreaanse pianiste Haesun Paik. Voor de winnaar liggen 500.000 Belgische francs (circa 30.000 gulden), cd-opnames en een reeks concerten door heel Europa Waar. De BRT zendt vanaf 27 mei zes avonden lang de finaleron de met orkest uit Jeugd Symfonie-Orkest OEGSTGEEST - Het Jeugd Symfonie-Orkest Oegstgeest heeft na de zomervakantie een aantal plaatsen vrij voor jonge musici die een instrument bespelen dat in de bezetting van het orkest thuishoort. Tot die bezetting horen onder meer strijkinstrumen ten. koper- en houtblazers en slagwerk. Afhankelijk van de leef tijd worden de jongeren in het junioren-orkest of senioren-or kest geplaatst. Naast de uitvoeringen die van tijd tot tijd gegeven worden vin den er ook uitwisselingen plaats met andere symfonie-orkesten. Zo gaat het senioren-orkest in het najaar naar Zweden en zijn er contacten met een orkest in Oxford. Voor meer inlichtingen, Jo- han Top, tel. 071-171043. stuk een vertellend kader geeft. De rust die van de voorstel ling uitgaat, past bij uitstek bij plaats en tijdstip van het gege ven: een adellijk landgoed in het Rusland van de tweede helft van de negentiende eeuw. Het ge neratieconflict tussen vaders en zonen is hier uitvergroot tot de confrontatie tussen de nihilisti sche ideeën van de jonge intelli gentsia en de traditionele waar den van de oude adel. Twee gebeurtenissen staan in de toneelbewerking centraal. Nihilist Bazarow raakt in ver warring, wanneer hij hevig ver liefd wordt op de rijke weduwe Anna Odintsowa. Vanuit zijn strikt wetenschappelijke opvat tingen was liefde immers slechts een fysiologisch ver schijnsel. Het is een dramatisch hoogtepunt in de voorstelling, wanneer hij zijn liefde pas schreeuwend durft te beken nen, als Odintsowa letterlijk en figuurlijk van het podium is ver dwenen. Verder is het duel tussen de jonge Bazarow en de oude Pa wel Petrowitsj, als het ware de verpersoonlijking van de adel, een prachtige gebeurtenis. Ba zarow gaat de uitdaging welis waar aan, maar neemt die nau welijks serieus Het generatie conflict escaleert dan ook niet, maar eindigt bijna in een anti climax die dramatisch wel zo ef fectvol is. Eigenlijk verstoren al leen deze twee ingrijpende ge beurtenissen de prachtige rust die zo kenmerkend is voor de voorstelling. Gezien 11 mei De Schouwburg Leiden Het eerste kwartier lijkt het er helemaal niet op dat Vaders en zonen' door toneelgroep De Tijd zo'n mooie voorstelling zal worden. Het speeltempo is traag, en de spelers staan opval lend vaak richting zaal te turen. Wat moet dat worden, want vol gens het bordje in de hal van het theater zal het stuk - zonder pauze - bijna twee uur duren? Aan het speltempo verandert vrijwel niets, en de acteurs blij ven in hun spel veelal nadruk kelijk richting zaal spelen. Toch gaat het stuk allengs ongemeen boeien. Regisseur Lucas Van- dervost dwingt je namelijk om mee te gaan in de sfeer van rust in de voorstelling, en hij is daar toe in staat dankzij het grote professionalisme van zijn ac teurs. "Vaders en zonen' is een be werking van de gelijknamige ro man van Iwan Toergenjew. De gekozen speelstijl probeert als het ware iets van de vertelstruc tuur te handhaven. Doordat de acteurs vaak richting zaal spe len, gaat hun manier van acte ren net even iets aan de sugges tie van 'echtheid' voorbij. Daar naast zitten er bijna voortdu rend wel een paar acteurs op het achtertoneel te wachten tot zij van de handeling deel uitma ken. Dat is een stilering die het MUZIEK RECENSIE UDV VAN DER SPEK Gelegenheidsconcert met Ruud van der Meer - bariton en Frans van Ruth - piano, georganiseerd door de Stichting Alphen Muziek en de Culturele Stichting Comefcs de Vlaming van Vaughan Williams zoals 'the Vagabond', een prachtig verheven 'Adelaide' van Beetho ven, hartstochtelijke liefdesly riek (soms misschien iets tè luid) in de 'Liebesbotschaft' van Schubert, bijtende maar komi sche spot in Treibe nur mit Lie- be Spott' van Hugo Wolf, een kleurengamma van impressies en emoties. Na de pauze een wat moder ner repertoire liederen van Ibert, Du pare Louis Andriessen en Fauré. Van Duparc o.a. een meeslepend 'Chanson Triste', met in de begeleiding een stort vloed van arpeggio-achtige op en neergaande bewegingen, wat een tokkelende harp kan oproe pen, in diepe treurigheid. Twee romantische songs van de 18- jarige Louis Andriessen (we zijn nu wel wat anders van hem ge wend) uit de tijd dat hij nog leerling was aan net Haags Con servatorium en razend verliefd op de meisjes van de balletafde ling. Van der Meer zong met in gehouden hartstocht en Van Ruth gaf de relativerende komi sche draai aan het geheel. Dit gave duo eindigde met 'Adieu' van Fauré, zonder pathos, heel eenvoudig en schijnbaar pre tentieloos uitgevoerd. Hel schaarse publiek liet zich niet wegzenden zonder een grappig gezongen en gespeeld 'Fètes ga lantes van Reinaldo Hahn, een voorbeeld van verrukkelijke sa- lonmuziek. Ter afsluiting van een alleszins lofwaardig en zeer gevarieerd muziekseizoen van zowel de Culturele Stichting Comelis de Vlaming als de Stichting Alphen Muziek (STAM) in samenwer king met de Streekmuziek- school, was gistermiddag een liedrecital te beluisteren met Ruud van der Meer, bariton en aan de piano Frans van Ruth. Wie een echte 'vriend van het lied' is, komt op zo'n middag af, want het was een kroon op dit selecte muziekevenement in Al phen. Bij Ruud van der Meer vallen in de eerste plaats op rijn totale inzet, rijn perfecte dictie, zijn absolute overgave aan de in houd van de tekst en rijn prach tige uitspraak van de moderne talen. Daar komt dan nog bij riin warm uitstralende bariton. Al deze positieve kwalifikaties van Van der Meer werden on dersteund, begeleid, met inspi rerende en virtuoze soli gelar deerd. door de uitermate extra verte, expressieve, tot in de top pen van rijn vingers warm bloedige pianist Frans van Ruth. Zij beiden toverden talloze we relden: sailor-achtige folksongs Roman Polanski zwaait naar de fotografen bij de opening van het 44ste filmfestival van Cannes. geklonken had. De Spanjaarden zijn woedend omdat ook hun inzendingen te licht werden be vonden voor alle officiële festi valsecties. zoals ook Zuid-Ame rika en Australië (continenten die jaarlijks goed waren voor een of twee opmerkelijk staal tjes filmkunst) dit keer eveneens verplicht worden tot uitsluitend rollen als toeschouwers. Het hoofdprogramma maakt op papier een onevenwichtige indruk met zes Amerikanen, vijf Franse films, drie Italianen, twee Russen, twee Duitsers, een Deen. een Griek, een japanner, een Pool en een Chinees. Maar pas over tien dagen kunnen we zeker weten of dit een ordente lijk festivalprogramma geweest is. De eerste Amerikaan bleek een twijfelgeval: Homocide. van David Mamet die vooral een naam als toneelschrijver heeft op te houden, maar ook al twee achtenswaardige films op zijn conto had staan: House of Ga mes en Things Chance. Homo cide gaat over groepsgevoel )oe Mantegna wordt opgevoerd als een man die zich het hoofd laat breken over de aan te brengen rangschikking in ri|n diverse identiteiten: dient hij zich aller eerst op te stellen als Ameri kaans burger, of primair als loy aal lid van het politiekorps van Baltimore, of moet hi| vanwege zijn joodse afkomst zich blinde lings solidair tonen met de .ie ties van een tegen antisemitiv me opererende burgerwacht Joe raakt dusdanig van d< kook. dat er verschillende do den te betreuren zi|n voor hij de heilloosheid van zijn identiteit gepieker inziet. Als dat vertos sende inzicht eindelijk bij hem doorbreekt, is de film Homoci de van aanvankeli|k zeer fasci nerend seriopen tot weinig op windende hersenspinnenj Ho pelijk maakt het 44e Festival van Cannes een tegengestelde ontwikkeling door Madonna dacht het helemaal voor elkaar te hebben, maar had niet gerekend op de Franse douane. Bij aan komst zaterdagmiddag op het vliegveld van Cannes werd de beoogde smaakmaakster van het 44ste Filmfestival onverwacht onderworpen aan een langdurig en minu tieus bagageonderzoek, dat op slag haar goede humeur deed omslaan. haar royal suite van het hotel Du Cap en zal zich pas van avond rond half twaalf weer vertonen voor de gala-voorpre mière van haar boeiende pronkstuk aan de zijde van re gisseur Alek Keshishian. Tegen die tijd zal de Boulevard de la CANNES LOUIS DU MOUUN De Amerikaanse popster, aan de Rivièra neergestreken voor de aanvullende promotie van haar tournee-documentaire 'In Bed with Madonna', trok zich als zijnde onbereikbaar terug in Croisette ongetwijfeld ogen als een overvolle mierenhoop in paniek. In de twee uur durende blik voor en achter de schermen van haar 'Blond Ambition Tour', die haar vorig jaar ook in de Kuip bracht, bekent Madonna Louise Veronica Ciccone tegenover haar twee koorzangeressen dat ze zeker niet de beste zangeres ter wereld it en evenmin 's we relds meest getalenteerde dan seres. Die vaststaande feiten hebben haar echter nooit ervan kunnen weerhouden om toch te kunnen uitgroeien tot de meest succesvolle popartieste van het afgelopen decennium. Geeft niks, want met veel doorzet tingsvermogen en een rotsvast vertrouwen in je eigen creativi teit kun je heel ver komen, luidt het welgemeende advies van de inmiddels 32-jarige megaster. Volgens dezelfde tacüek heeft Madonna intussen 'heel Cannes' aan haar voeten gekre gen. Haar komst baart meer op zien dan die van alle andere be roemdheden (Gina Lollobrigida. Robert Mitchum. DonalD Sutherland. Robert de Niro enz.) bij elkaar. In dat opzicht heeft rij het verder geschopt dan haar grote voorbeeld Mari lyn Monroe op wie ze - heel siim - op dit moment supreme juist weer even minder wil lij ken, getuige haar donkere haar dos met paardestaartje Dat Madonna als actrice op een enkele uitzondenng na (haar debuut Desperately See king Susan') louter flops ver gaarde. schijnt iedereen verge ten te rijn. Het fesuval. de me dia en de bezoekers koesteren haar liever als een nieuwe film- godin en Madonna speelt dat spel maar wat graag mee. Met 'In Bed with Madonna dr pak kende neerslag van maanden lang nauwelijks gegeneerd fil men. heeft de hoofdrolspeelster mets te vertieren Want het beeldverslag in kleur (podium fragmenten) en zwart-wit (alle opnamen elders) behoort wel tot het officiële programma maar dingt niet mee naar de Gouden Palm. Bovendien strekt Madonna aldoor in haar eigen huid. loopt ze dus niet het gevnar als actrice lemaal bloot te geven, on v mige vreugdevolle ogenblik ook letterlijk Henk Smit als Blauwbaard en Katherine Ciezinsky als Judith: grote Intensiteit en dramatische kracht In 1988 bracht De Nederlandse Opera 'Hertog Blauwbaards Burcht' van Bartók in een enscenering van de Duitse tlieaterma- ker Herbert Wernicke, die het stuk twee maal op één avond liet spelen. Deze pro- duktie, op zichzelf al een 'herhaling'. wordt deze maand opnieuw gebracht, maar er is nu een element bijgekomen waardoor ze lading heeft gekregen. In 1988 beschikte het Muziektheater in Amsterdam nog niet over 'boventiteling Destijds keek je ernaar met een globale kennis van wat er in deze éénakter gebeurt: Blauwbaards laatste vrouw ludith wil zeven deuren openen en achter de laatste riet rij rijn eerdere vrouwen waarna ze door hem gedood wordt. )e zag een kaal wit. oplo pend speelvlak met één grote deur die van links naar rechts werd geschoven en waar achter niets te zien was dan donkere vlak ken die geleidelijk aan met stenen werden dichtgemetseld. Dat alles riet men nu weer. maar door de geprojecteerde tekst blijkt onmiddellijk hoezeer de ideeën van Wernicke conse quent in tegenspraak rijn met de woorden (de opera wordt in het Hongaars gezongen) van het libretto. De burcht van Blauwbaard is niet donker maar klinisch wit en in plaats van meer 'uitricht' (er wordt gezongen over tuinen, over een 'meer van tranen i hij het telkens openen van de deur komt er min der. De eigenlijke tekst wordt gelaten voor *at zi| is het gaal alleen om vs.«t ei gebeurt tussen twee personen. Ook de herhaling van het stuk na de pauze, een 'variatie waarin alles In omgekeerde vorm geschiedt, heeft nu een andere lading. Blauwbaard en ludith blijken veroordeeld tot hef telkens doen van dezelfde dingen en zien daarbij op video monitoren hoe ze die al een keer verricht hebben. Aan de bedoelingen van Wernicke zijn nu meer betekenissen te geven dan in 1988. De muziek wordt minstens zo betekenisvol uit gevoerd als driejaar geleden, met opnieuw Hartmut Haenchcn voor het Nederlands Philharmonic h Orkest en opnieuw de zelf de voortreffelijke zangers: banton Henk Smit als Blauwbaard en de Amerikaanse mezzo Katherine Ciezinsky ah ludith. mondKarmoreca Matt Rogm Robert Butler bas Aaron Sproke drums G«*n ratrrda* 11 me»* t VC Het nieuwe album van de Mira cle Workers Roll out the red car pet is net uit en ter ondersteu ning zijn de Amerikanen uit Portland. Oregon voor een tweetal concerten in Nederland. Het eerste was zaterdag in het LV.C. en het zat de groep daar zeker niet mee. Bassist Robert Butler en vooral gitarist Matt Rogers geven de hand een heer lijke vette, smenge en ruige sound. Wellicht iets te ruig. want zanger Gerry Mohr had de grootste moeite zjjn blikkeng klinkende vocalen hoven het fundament van bas en gitaar uit te krijgen. Daarnaast kreeg drummer Aaron Sperskr - toch al een rommelaar op de vier kante meter - ook nog eens pro blemen met zijn snare drum. Deze technische problemen worden echter gecompenseerd door een forse dosis inzet en speel plezier oor al het strik melodische Fooi en hel door bluesy mondharmonreaklanken ondersteunde Nighttrain vallen in positieve zin op tjdens lake a nde on your magic slide gaat gitarist Matt Rogers rich te bui ten aan zeer schel giiaarwerk en komt rijn spel zeer dicht in de buurt van clichématig hard rocludioom. Het is zeer jammer dat de Miracle Workers kiezen voor een volledrgr uptempo set. Op hun vierde album Pn marv domain wisselen luist snelle én rustige stukken riluwt schitterend af. Voor een Your brown eyes. Earlier today ol zelfs The most righteous was was zeker ruimte grwrest He laas bleef het zaterdag aan de Brrestraat. met deze verrassen de keuze van de LV.C-pro grammenng. een avood Bonder broodnodige variatie. En dal is gr/jen hun repertoire een gr miste kans 's Werelds beste Graanjenever uit Groningen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9