Leiden 'Hard zadel beste remedie tegen pijnlijk achterwerk' 'Bij het zagen kunnen we geen bezoekers gebruiken' Hazerswoude wint Europaspel Dieven speuren in woning Redactie 071 -161400 Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving- SIMON DE GRAAF MOLEN DE HEESTERBOOM is drin gend toe aan een opknapbeurt Restau ratie van de houtzaagmolen aan de Haagweg gaat naar schatting zeven ton bedragen "Ik heb het altijd nadat ik een uur of zes op de fiets heb gezeten. Dan heb ik zo'n 150 kilometer afgelegd en begin ik last van mijn zitvlak te krijgen. Kunt u daar iets aan doen?" NOORD WIJK PAUL DE VU EG ER De 80-iarige die zaterdag met deze klacht de kraam van de werkgroep 'Fietsen en goed zit ten' op het Gat van Palace in Noordwijk bezocht, kon niet worden geholpen. Hij was een van de weinigen. Voor bijna alle anderen die hun zadelpijnpro blemen aan de werkgroep voor legden, was er een pasklare op lossing. "Tachtig jaar en dan na vijf uur en 150 kilometer klagen over een pijnlijke kont. Het zou vreemder zijn als hij niets voel de", meent dr. C. van Huiten, een van de deskundigen op za- delpijngebied die zaterdag de talloze bezoekers adviezen ga ven. "Maar hij is een uitzonde ring hoor. De meeste mensen komen hier met serieze klach ten. En in veel gevallen zijn die door een paar simpele ingrepen aan de fiets op te lossen". De actie 'Fietsen en goed zit ten' was een gezamenlijk initia tief van de faculteit Industrieel Ontwerpen van de TU in Delft en fietszadelfabrikant Lepper. Fietsers die zaterdag Noordwijk uitkozen als startplaats van de Landelijke Fietsdag konden bij de deskundigen terecht. Zij moesten voor en na de fiets tocht een vragenlijst invullen en daarnaast werd de zit op de fiets gecontroleerd. Schoenen Volgens Van Huiten doet zijn groep niets revolutionairs, maar voeren de deskundigen slechts uit wat de fietsverkoper veelal nalaat. "Ik vergelijk het altijd met schoenen kopen. Als tij dens het passen blijkt dat ze niet lekker zitten, dan neem je dat paar dus niet. Bij een fiets zou dat ook zo moeten zijn. Ie der mens is anders en dus moet elke fiets ook aan individuele ei sen voldoen. De rijwielhandel verkoopt geen fietscomfort en dat is iammer". In de stand van de werkgroep wordt duidelijk dat bij het voor komen van zadelpijn de afstel ling van de fiets belangrijk is. De afstand tussen de zadelpunt en het stuur bijvoorbeeld, moet ge lijk zijn aan de lengte van de onderarm. De juiste hoogte van het zadel kan ook gemakkelijk worden vastgesteld. Met de hak op de trapper in de laagste stand moet het been geheel ge strekt zijn. Op deze wijze komt het been fietsend niet helemaal recht omdat met de 'bal' van de voet de trappers moeten wor den rondgedraaid. Dat een zacht zadel de beste remedie tegen zadelpijn zou zijn, is grote onzin zo leggen de mensen van 'Fietsen en goed zitten' keer op keer uit. Vandaar dat een dame die zich zaterdag bij de stand meldt met 'die bot jes hier zp zeer doen' - terwijl ze ondertussen in haar bUlen knijpt - als eerste advies krijgt het schuimrubberen hoesje om HARDE LEREN FIETSZA- DELS zijn de beste maar het duurt even voordat ze naar het achterwerk van de gebruiker staan, bleek zaterdag in Noordwi|k AGENDA i vragenlijst werd de 'zit' van de fietsers op het zadel gecontroleerd haar zadel te verwijderen. "Dat veroorzaakt alleen maar geschuif en als gevolg daarvan irritatie", legt een van de mederwerkers van de 'zadel pijn-stand' uit. "Een hard zadel is eigenlijk het beste. Vooral als er veel kilometers worden ge maakt. Maar wie maar zeer spo radisch op zijn ijzeren ros stapt VRUETUD MAANDAG 13 MD Postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag 13 mei haar maandelijkse veiling-, ruil- en contacavond in wijkge- bouw De Linde (Herenstraat 64). Zaai open om 19.00 uun de te veilen kavels zijn vanaf 19.30 te bezichtigen DINSDAG 14 MD In het Inloophuis Psychiatrie aan het Ra penburg 48 houdt de psychologe dr. Greta Noorderbos dinsdag 14 mei een spreek beurt over anorexia nervosa. De aanvang is 20.00 uur WOENSDAG 15 MD Woensdag 15 mei organiseert buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizeriaan een dagtocht naar TexeL Vertrek 's ochtends om half acht. Inl tel. 313648. Belangstel lenden kunnen zich nog aanmelden. DONDERDAG 16 MD fcH.B.O.- vereniging 'Peerice Donders' houdt donderdag 16 mei een avond voor gevorderden en zojuist geslaagde kandida ten rondom de houtmolen van de firma Noordman aan de Haagweg 57 met LO TUS slachtoffers. Aanvang 19.45. Belang stellenden en nieuwe cursisten welkom. Waldkappel en Carhaix toosten op ploeg van Rijneveld huis werden rijbewijs en auto papieren en de autosleutels weggehaald. Nadat een moun tainbike uit de schuur was ge haald, werd ook de auto gesto len. De bewoners, die gewoon thuis waren, ontdekten de dief stal de volgende ochtend. Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een speurtocht gehouden in een woning aan de Thorbeckestraat. In het openstaande schuurtje van de woning werd de sleutel aangetroffen van de woning. In HAZERSWOUDE Lgtty Stam De deelnemers uit Waldkappel waren zaterdag zo zeker van hun overwinning in het Europa- spel in Hazerswoude, dat ze een paar vaatjes bier mee hadden genomen. Die werden echter op de gezondheid van de ploeg uit Rijneveld geleegd want die wist voor het eerst in vier jaar de eerste plaats te bereiken. "Het ging gigantisch goed", vertelt Theo van der Zijden. De Hazerswoudenaar is voorzitter van de Vereniging ter Bevorde ring van Europese Betrekkin gen. "De regen heeft braaf ge wacht. We hebben royaal ge wonnen. Met roeien konden ze ons niet bij houden. We hadden een sterk team. Niet zo zeer in termen van spierballen, maar wat teamgeest aangaat". Met de zustergemeenten Waldkappel en het Franse Car haix nam Rijneveld deel aan het Europaspel dat op Hazers- wouds grondgebied werd uitge vochten. "Zo gezellig is het in jaren niet geweest", vertelt Van der Zijden enthousiast. "Er zijn weer vriendschappen voor jaren gesloten". Voor de aanhang van de sportieve deelnemers was een fietstocht uitgezet. "Men sen leenden fietsen van buren en vrienden. De opkomst was groot". 'Tijdens de tocht werd ook de Hazerswoudse molen Nieuw Leven aangedaan Mensen kre gen uitgebreide informatie van de molenaar. De burgemeesters waren zo enthousiast, dat ze onder gegil van hun vrouwen de staart van de wipmolen be klommen. Ook reed één van de gasten het water in bij het smal le pad van de Rietveldse molen. Hij ging tot grote hilariteit hele maal koppie onder". DE TUD VAN TOEN AMBULACRUM BEPAALDE EEUWEN AANZICHT HORTUS Op het ogenblik is de Hortus van de Uni versiteit een voor Leidse begrippen uitgestrekt wandelpark, weliswaar wat ver stopt achter de massieve gevel- wanden van het oude Acade miegebouw en wat er nader hand langs het Rapenburg en de Nonnensteeg aan is vastge- bouwd, maar toch nog altijd goed voor zo'n 15.000 betalende bezoekers in 'gewone' jaren, dat wil zeggen als er geen expositie of iets van dien aard is. Dat het allemaal in het klein be gonnen moet zijn kun je na tuurlijk opmaken uit de intieme Clusiustuin, aan de Vijfde Bin nenvestgracht, maar ook bij be studering van de plattegronden en de prenten die er nog zijn van vroegere stadia van de Hor tus ga je je realiseren dat er een paar eeuwen nodig waren voor de ontwikkeling van een en an der - vanuit een achter de Aca demie gelegen intieme kruidhof naar het magnifieke park van vandaag de dag. Sfeerbepalend was in de 17de, 18de en 19de eeuw een laag langgerekt gebouw, dat langs de Nonnensteeg was gebouwd en dat aan het eind van de vorige eeuw heeft moeten plaatsma ken voor de half en half neo-go- tische kolos die er nu staat. De tekening hiernaast roept een beeld op van de Hortus halver wege de 17de eeuw. toen je vanuit de tuin nog een vrij uit zicht had op de kapel. Willem van der Helm had er toen nog niet het karakteristieke klokke - torentje op gezet. Ook de eerste primitieve Sterrewacht moest toen nog worden gebouwd. Een beetje fantasie moest er wel aan te pas komen, want of er - links in beeld - dit soon huizen, met hals- en trapgevel, aan de over kant van het Rapenburg ston den, is niet zo gemakkelijk te achterhalen. Het gaat ons echter om het to taalbeeld en met name om die fraaie gevel aan de rechterkant, de facade van een gebouw van een meter of vijftig lang en zo'n acht tot tien meter diep Dat ge bouw heette, heel welluidend, in het Latijn Ambulacrum - vvandclgalerij. Vanuit net gekozen standpunt alsof we recht tegenover de in gang achterin de tuin staan gaat het Ambulacrum voor een deel schuil achter een over groeid poortje. Recht voor ons, midden in de tuin, staat een Op de wat meer topografische, dat wil zeggen meer van boven af geziene prentvoorstellingen, die er in de 17de eeuw van de Hortus zijn gemaakt, is te zien dat er. haaks op elkaar, carcés van perken waren aaneelegd. omzoomd door kleine hegge tjes. Het bouwsel in het midden is het prieel, dat zo leren ons die prenten - al heel snel na het begin van de activiteiten werd neergezet. De twee begroeide poortjes, die tegenover het Ambulacrum staan, markeren elk één van de wat bredere wandelpaden tus sen de perken. Laten we van de rondwandelende heren maar denken dat het professoren zijn, die zich vertreden tussen twee colleges door. Alles bij elkaar levert deze in richting het typische beeld op van het soort van botanische tuinen, dat toentertijd vooral als annex van universiteiten in Eu ropa werd ingericht - 'Leiden' liep bepaald niet achter toen men aan het eind van de 16de eeuw. nauwelijks tien jaar na de stichting van de universiteit, de Hortus stichne. Weliswaar liep al snel daarna het niveau terug, toen de befaamde botanicus Clusius (geboren in 1526) zich vanwege zijn leeftijd niet meer met de lopende zaken kon noch wilde bemoeien, maar dankzij het indrukwekkende Ambula crum bleef de Hortus - althans voor het oog - een tuin met al lure. De prent, op grond waarvan de doet er verstandiger aan een iets minder hard exemplaar te nemen. Harde, leren zadels moeten namelijk wel worden ingereden. Ze moeten al het ware naar het achterwerk van de gebruiker gaan staan. En dat duurt even". woensdag 15 mei Pand Ico Athibu vrijdag gekraakt Het voormalige Ico Athibu- pand aan de Hoge Rijndijk is gekraakt. Circa dcnien mensen hebt>en het pand sinds vrijdag in gebruik als woonruimte, hoe wel er geen gas. elektra en water is. Bij controle door de politie werden geen matenalen aange troffen waaruit blijkt dat het pand door anderen wordt ge bruikt. De politie grijpt dan nok niet m. maar vv.uhl .»f welke stappen de eigenaar van het kraakpand gaat nemen. De eerste burger van Carhaix beloofde de Rijnevelders dat ze in zomer voortaan gratis hun tenten mogen opslaan op de camping in zijn dorp. "Dat werd natuurlijk onder luid ap plaus ontvangen. Ie hoeft Hol landers niet te vertellen dat alles wat gratis is, mooi is. Waldkap pel heet 's zomers al 'Klein Ha zerswoude'. lammer dat we als gemeente niets terug kunnen doen want we hebben hier al leen een privé-camping", aldus de voorzitter. Het Europaspel en de twee feestavonden trokken volgens Van der Zijden heel veel pu bliek. "Ie kon over de hoofden lopen. Als een gemeentebestuur nu nog twijfelt aan het be staansrecht van jumelages... Het aardige is dat zo'n stedenband ook sterk leeft onder de jeugd. Want jongeren maakten drie kwart van alle bezoekers uit". tekening is gemaakt, dateert uit 1610, en werd vervaardigd door de graveur Willem Swanen- burgh, die daartoe gebruik kon maken van een tekening, die jan Comelisz. Woudanus had gemaakt. Het leek me aardig van die prent eens een 'eigen tijdse' versie te maken; een te kening, die je beter dan zo'n vo- gelvluchtprent kan laten erva ren hoe het er In de oude pand- hof van het voormalige klooster, waarin de universiteit toen ge vestigd was, ongeveer moet hebben uitgezien. De kapel stond nog min of meer vrij langs het Rapenburg. Vandaar die bomen, waardoor het ge bouw gedeeltelijk aan het zicht onttrokken is. Achter de voor muur van de Hortus, waar we recht tegenaan kijken, stonden wat kleine bouwsels - een uni versitaire boekhandel onder an dere. In feite was het Ambulacrum, met zijn renaissancistische ge vel en de van gebeeldhouwde krulstukken voorziene topgevel midden voor het langgerekte dak, hét moderne' gebouw van de nog prille universiteit, en een fraaie prent meer dan waard. Het moet er toen fonkelnieuw hebben bijgestaan, uitgevoerd in nog niet verweerde beige zandsteen, 's Winters zette men er de kost niet wintc was een kleine verzameling van 'naturaliën' het boven schild van een zeeschildpad, een egel vis, een opgezette krokodil, een zaagvis. en zo meer. Bijna drie eeuwen lang heeft het Ambulacrum het aanzicht van onze Leidse Hortus mogen mcebepalen. Aan het einde van de vorige eeuw was het - geen wonder danig vervallen Het werd dus maar afgebroken, maar of dat wat er voor in de plaats gekomen is nu zoveel mooier is. waag ik te betwijfe len. De Leidse molens trokken zaterdag enkele honderden bezoekers Op de foto Molen de Put aanhef Calgewa- LBOEN JANET V Druk was het zaterdag niet. bij houtaapnolan i la Hm ih boom aan de Haagweg. Maar dat was nou precies de bedoe ling. "We kunnen hier gewoon mm hnwkn hmb EmMn als we aan het zagen zijn. Daar moeten we on/e gedachten bij houden, we kunnen dan niet op al die bezoekers gaan letten «MÉ I RUMD Ml het Qldi van Vrijwillige Molenaars Ondanks het feit dat de viag met het vipiet van de 1-andHij ke Molendag niet uit hing en het toegangshek dicht was. bi- wonderden tot h nog zo n 100 mensen de binnenkant van de houtzaagmolen. die in 1005 werd gebouwd. "Dat zijn de mensen die écht geïnteresseerd zijn, die weten ons toch wd te vinden Molendag of niet, elke zater dag zijn vieT of vijf menaen van het gilde In de molen aan hei werk. Ze zagen boomstammen die worden geleverd door hout handel Noordman. Deze firma verkoopt het hout dan weer, een deel van de opbrengst wordt gereserveerd voor onder houd van de molen. Slechte staat De Heesterboom i» nu dringend toe aan een grote opknapbeurt. Zo nu en dan is er wel wat gere pareerd en zijn onderdelen ver vangen, maar dat neemt niet weg dat de molen in slechte staat verkeert "Het is nog niet echt gevaarlijk, maar het moet niet te lang merT duren aldua A de Groodt van het gilde Hij Is ook lid van de krmrnc stichting die dc renovatie gaat begeleiden. De houthandel ver koopt de molen voor een sym bolisch bedrag aan de «.lichting. Voorlopige berekeningen heb ben uitgewezen dat de restaura tie ongeveer zeven ton kost. Provincie en gemeente subsidi ëren 00 procent van dat bedrag. Dc stichting levert zelf ook een bijdrage, maar of dat gr noeg is hangt af van de vraag of btw moet worden betaald Als we die 10 procent btw lenig krngrn »s er soldocndr Anders nirtlegt De Groodt de situatie uit Tijdens de renovatie worden de twee zaaglnodsrn vervangen Ook de 'omlopen' waar de wir krn worden bediend, zijn aan vervanging tor. evenals de bin ten onder de vloer. Bij Molen De Put was het za trrdag aanzienlijk drukker. Dat was vooral tr danken aan hei feit dat de molen het start m eindpunt vormde van de tocht die in hei kader van de lande! i| ke fietsdag werd gchoudrn. Bij na duizend mensen fietsten door de regio, en ongrvccr de helft beklom dc trap naar de binnenkant van de molen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7