Sport De Spartaan volwaardige eersteklasser De Danaïden stuit op onverwachte problemen Tempo heeft langste adem Het verdriet van Nederland in België Indonesiërs zonder pluimpje naar huis Maandag 13 mei 1991 tedactie 071-161400 HERMAN JOU5TRA AO VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Elndradacbr RAYMOND PBL Vormgeving EO PETTT 20 NIEUWSLIJN Van Stijn boosdoener op estafette LEIDEN - Atletiekvereniging De Spartaan heeft iets met diskwa lificaties Vorig jaar degradeerde de Lisser ploeg bijna dooreen diskwalificatie van hun 4 x 100 meter estafette. Gisteren behaal de de club weer op één van zijn nummers nulpunten. Slachtof fer en boosdoener was dit keer 400 meter horden loper Marco van Stijn. De jonge Spartaan toucheerde een horde en kwam daardoor buiten de baan terecht. Hoewel de juryleden niets on reglementairs constateerden, dienden twee concurrerende ploe gen wel protest in. Dit werd door de vrij strenge topjury toege- Toch zal de diskwalificatie De Spartaan dit jaar waarschijnlijk de kop niet kosten. De Lissenaren eindigden op een knappe zesde plaats (van de twaalf ploegen). Twee overwinningen Den Helder DEN HELDER/DEN BOSCH Roy Leysner had meer weg van een hulpverlener, een pastoraal werker dan van een basketbal- coach. De oorzaak voor het collectieve falen van zijn ploeg Nas hua Lasers in de eerste twee wedstrijden van de finale van de playoffs tegen landskampioen Commodore zat tussen de han gende oortjes van ziin emotioneel gesloopte spelers. De gedreven coach had alles geprobeerd om zijn kwetsbare spe lersgroep voor de duels tegen Den Helder op de rails te krijgen. Confrontatietechnieken, gedragsbeinvloeding, donderpreken, maar de Lasers waren niet vooruit te branden. Zaterdag kreeg de Bossche ploeg in De Slenk in Den Helder een stevige oorwassing (100-79), nog geen etmaal later was het in De Maaspoort in Den Bosch een tikkeltje spannender, maar echt in gevaar kwam de zege van Den Helder nooit (83-89). Het collectief van coach Boot heeft nog een overwinning nodig voor de derde opeenvolgende landstitel. n de wereld- eer en wind Modesto izijn Myricks leidt prille seizoenlijst MODESTO - Larry Myricks heeft zich aan de kop va ranglijst verspringen van dit seizoen geplaatst. In wi kwam de 35-jarige Amerikaan tijdens wedstrijden it tot een afstand van 8,42 meter. De winnende afstand v landgenote, kogelstootster Connie Price (19,34 meter) eens goed voor de eerste plek op de seizoenladder. Myricks won de wedstrijd niet. Gesteund door een te forse rug- wind landde zijn landgenoot Mike Powell bij 8,49. Ook de 10,02 op de 100 meter van Leroy Burrell kon wegens de soms tot lichte storm aanwakkerende bries geen erkenning krijgen. Kanovaarster verdronken TRNOVA - Bij wildwater-wedstrijden in het Joegoslavische Tmo- va is een kanovaarster verdronken. De kano van de Italiaanse Roberta Capodagli sloeg tijdens de training voor de kwalificatie wedstrijd voor de wereldtitelstrijd om. Begeleiders schoten te hulp in het water van de Soca, maar arriveerden te laat. De 16- jarige Italiaanse was nationaal kampioene bij de junioren in de eenpersoons kano. Regionale competitie-atletiek in de lift De regionale competitie- atletiek zit weer in de lift. In de (landelijke) eerste di visie bij de mannen deed De Spartaan het goed en AV Holland redelijk. De Ba taven zetten in de (regio nale) eerste klasse een gro te stap in de richting van promotie. Afgezien van AV Holland deden ook de vrouwen het goed. LBtXN W1LMAH KORTlf IVf II ATlETIEKMtDIWtRKiR De Spartaan toonde aan ren volwassen eersteklasser te zijn. Zelfs een gemist nummer (door diskwalificatie) kon door de in de breedte sterke ploeg worden opgevangen en een zesde plaats is veel beter dan de bijnn-degrn- datie van vorig jaar. De 1500 meier m .3.07 van William Augustinus betekende een per soonlijk record voor de 24-jarige Lisscnaar. Met Tonnie Dirks vocht Augustinus om de winst die net naar nationaal veldloop kampioen en marathontopper Dirks ging. Perry Vrisekoop kwam tot een zeer sterke 14 meter 16 op de driesprong. Stefan Molenaar toonde een dag voor zijn eindexamen met 6 meter 81 aan dat hij als rege rend nationaal jeugdkampioen verspringen weer aan vorm be gint te winnen. Eerstejaars A-junior Marijn van der Ploeg was één van de meest opvallende atleten van De Spartaan. Van der Ploeg liep op de 3000 meter steeple 9.30.94, een derde plaats op dit loodzware nummmer. Enige vaste steunpilaren deden het dit keer meer dan goed. John van Loon behaalde met 15.14 de- derde tijd van de dag op de 110 meter horden. Ook de 11.36 van ONDANKS EEN diskwali ficatie deden de mannen van De Spartaan goede zaken in eerste ronde van de landelijke atletiekcom- petitie. TEMPO SLOEG een krachtige inhaalrace van Velocitas af Na een ruime voorsprong bleef voor de Alphenaars slechts één punt verschil over. KLAAS BOSMAN KORf BALMEDEWERKER Promotie- en degradatieperike len bepalen het op het einde lo pende korfbalseizoen. TOP blijft in de overgangsklasse na winst op Sparta (15-12), terwijl De Danaïden in de problemen komt na verlies tegen BEP (6-8). Pemix nestelde zich aan de kop met de 15-12 winst op Twee maal Zes. Het teruggekeerde vertrou wen binnen de TOP-ploeg en het nadrukkelijk aanwezig zijn van Frank Nijenhuis (3x) en Aad Wiegerink waren volgens Theo Korporaal bepalend voor het re sultaat van zijn team tegen Sparta (N). Halverwege de eer ste helft werd de 3-4 stand om gezet in een 6-4 voorsprong bij rust. Jacqueline Winter kwam tot drie scores en Gerco Lange- laan tot twee. Na rust werd de paaipositie beter door TOP bezet. De na vijf minuten opgebouwde vijf- punts-marge kon gemakkelijk worden geconsolideerd. Via 10- 5 en 15-10 werd de eindstand op 15-12 bepaald. Ron van der Willik trof drie keer doel, terwijl Anne van der Zaag en Gerco Langelaan beiden tot een dub bele treffer kwamen. Een falend eerste aanvalsvak nekte De Danaïden tegen BEP. Daarnaast kwamen de Leide- naars slecht in hun spel door ir ritaties onderling en door de warrige leiding. Moeizaam kon den de tegenstrevers uit Pur- merend worden bijgehouden. Na 2-2 (Eric Peters en Marcel Keyzer) schoot Frans Brandt 3-3 op de borden, waarop BEP uit liep naar 3-7. Heiko Locher zorgde voor de 4-7 ruststand. Na een kwartier kon Locher namens zijn ploeg 5-7 scoren uit een strafworp. Coach Breed- veld had toen Monique Slinger land en Barbro Heyman voor Nelleke en Marion Peters inge bracht. Het veldoverwicht kon niet worden benut en de 5-8 van BEP was funest. De sterk spelende Juul Albering zag haar inzet beloond met een straf worp, die Paul Hüsken benutte. Einduitslag 6-8. Door dit verlies moet er in de laatste wedstrijd een punt worden behaald, an ders zal De Danaïden tegen alle verwachting in degraderen. Fides Pacta kon vrijuit spelen tegen Quick. Met de druk van de ketel was de ploeg van Nelis Vaane produktief. Frank Peter de Haas en Wilma Neuteboom hadden een groot aandeel in de score met drie doelpunten. Na de 5-8 ruststand scoorde Henny Piket tweemaal (5-11) en kreeg een applauswissel als dank voor de bewezen diensten in de afge lopen jaren. René van der Vooren bepaalde de eindstand op 6-13. Het blessureleed lijkt niet be ëindigd bij Pernix. Bij de wed strijd tegen Tweemaal Zes moest Peter Kuipers (kniebles sure) vanaf de zijkant toekijken. "We moeten roeien met de rie men die we hebben en die vol doen prima", vertelde coach Rob Siemer. De Siemer-equipe zette van meet af aan de oppo nenten onder druk. Robin Ar- noldus zorgde voor 4-0 en met scherp schietend werd de voor sprong uitgebouwd. Casper de Rooy en Lian Tieleman bepaal den de ruststand op 9-3. Na de thee werden fraaie aan vallen bekroond door Erika Vel- ders (2x), Heieen Zuurmond en And ré de Winter. Carla Kuipers (3x) zorgde voor 13-6. Free wheelend speelden de oranje kragen naar het einde: 15-12. Door het verlies van koploper Animo kan Pernix in de directe confrontatie het kampioen schap gaan behalen. De Algemene verstoorde het kampioensfeestje van Fiducia. De Leidenaars klampten zich vast aan de laatste strohalm voor promotie en schoven de tegenstrevers gedecideerd aan de kant. Amoud Lambooy en Jory Sjardijn zorgden mede voor een 2-4 tussenstand. De kansen werden na rust goed benut. Jeroen Wijermans scoorde 3-7 en Remco Molloy (2x) 4-9. Mar cel van Duyvenbode bepaalde de eindstand op 5-11, waardoor zijn ploeg zelfs titelaspiraties mag koesteren. Tegen Hoogvliet startte Zui derkwartier voortvarend met een 3-0 voorsprong. Daarna was de inspiratie plotsklaps verdwe nen, wat Hoogvliet de gelegen heid gaf om terug te komen tot een 4-5 ruststand. Tamara Secci maakte haar debuut. Kitty van der Mark (2x) en Carla Akse zorgden voor 6-6. Na 9-8 (Dirk lan de Kreek) scoorde Aldo Spadon de winstgevende 10-9 treffer. Promotie was de inzet van het duel tussen Fiks en Olympia. Al vrij snel in het treffen werd dui delijk dat de Oegstgeester ploeg meer in huis had dan Olympia. Vier doelpunten van Theo Vreeken en twee van Diederik van Veen creëerden de 7-4 rust stand. Ronique Gerlof doel puntte direct na rust 8-4. Hard werkend (Reinetta de Mooy 3x, Jacqueline Anholts) werd de eindstand met het doelpunt van Jeroen Huizing op 12-8 bepaald. Een gewonnen inhaalwed strijd van Vriendenschaar bete kende vorige week de zekere degradatie van KNS. De wed strijd tegen DKC bracht het manco van de ploeg aan het licht: het maken van doelpun ten. Vanaf de strafworpstip scoorden Hans Kooien en Ray mond Slingerland ieder drie maal. Dat was te weinig om DKC te bedreigen. Eindstand: 7- 11. Het scoren gaat Crescendo wel gemakkelijk af. Tegen een degraderend Actief scoorden de Leidenaars maar liefst vijftien keer en wisten zodoende zelf degradatie te ontlopen. Debbie Blogg en Henk Alberts scoorden drie keer. Einduitslag: 7-14. Tot grote opluchting van de gepasseerde Velocitas-verdediger Robert Schoof (rechts) tikt vakgenoot Jeroen van Driel de bal weg voor Tempo's René Salemink en voorkomt dat de doorgebroken Patrick Niemeijer kan worden aangespeeld. »foto ben de bruyn BRAM VAN CENT MEDEWERKER Voor Tempo en Velocitas kan het einde van de korfbalcompe titie niet snel genoeg komen. Beide clubs hadden torenhoge verwachtingen voor de aanvang van dit seizoen, maar wisten de aspiraties volstrekt niet waar te maken. Het Alphense Tempo, dat ook de return van de streek- derby tegen de Leiderdorper concurrent met 10-9 winnend afsloot, heeft met een zekere derde plaats nog het beste re sultaat neergezet. Desondanks ziet coach Gé van der Water ook positieve ontwikkelingen. "De mogelijk heden van Tempo zijn zeker verruimd. We zijn dit seizoen begonnen met een vrij nieuw team. met zeven, acht nieuwko mers in het twaalftal. Bovendien zijn de opgetreden blessure mutaties goed opgevangen. Wel was de selectie daardoor nog wat te jong om mee te doen in de strijd om het kampioen- Van Loon op de 100 meter vlak is opvallend. Nico van Noort behaalde ondanks lichte rug klachten veel punten op de dis cus met 44 meter 98. Nico's broer Peter won natuurlijk het kogelslingeren, dit keer met 60.06. De mannen van AV Holland deden het in hun thuiswedstrijd beter dan verwacht. Het degra datiespook is voorlopig een (klein) eindje afgeleid. Veruit de beste prestatie kwam op naam van Theo van der Veer. De 36- jarige Leiderdorper liep op de 5000 meter (net als Augustinus op de 1500 meter) achter Ton nie Dirks een (acht jaar oud) club- en persoonlijk record met zijn 14.25,09. Het was echter mét Dirks, die toen van der Veer kopwerk wilde doen, dat aan bod afsloeg. Dirks wist van de snelheid en plannen van Van de Veer en hielp hem met bij diens record. Hoopgevend voor de Vrien denkring Holland was de ren tree van Frank Posthumus en van Jeroen Sunter, beide zeer goed als junior en lang gebles seerd geweest. Posthumus kwam in een knap opgebouwde race tot 1.58.55. Sunter liep in zijn eerste wedstrijd sinds ruim een jaar de vijde tijd op de 100 meter met 11.13, minder dan drie tienden van zijn persoonlij ke toptijd. Sunter was ook slot- loper van de snelle Holland-es tafette 4x100 (43.55). Op de 1500 waren Cor Brandwijk en Kees van Haeringen goed voor 4.02.03 en 4.03.50, voor Brand wijk misschien minder dan vooraf gehoopt en verwacht. Remy Engwegen had misschien ook beter gehoopt dan 13.56 met de kogel en 35.98 met de discus. Hij is echter voor Hol land. in de breedte zwak op de werpnummers, waardevol. De Holland ploeg kende tenslotte Ruud van Maurik van AAV '36 toonde In Lelden zijn aparte klasse als hordenloper. Op de 110 meter trok hij John van Loon (De Spartaan) mee naar de dente plaats. foto hielco kuipers een aantal atleten die niet veel meer doen dan alleen de com petitie. Hiervan traint routinier Marc van Vliet toch nog zo'n viermaal per week. wat blijkt uit zijn sterke 3.90 met de polsstok. Bas in 't Veld en Hans Ver schuur (werkzaam in Eindho ven) trainen niet en zijn toch nog goed voor 50.20 met de speer en voor 12.40 bij het hink- stapspringen. De vrouwen van De Spartaan en van Holland kennen een aantal zwakke plekken. Het ver schil tussen de beide clubs is het aantal toppers dat hier mo menteel een tegenwicht legen kan bieden. Op dat gebied is de Spartaan duidelijk beter af. De Lisser ploeg heeft meerdere sterke atletes. Allereerst is daar natuurlijk Annet van Veldhui zen. Zij voelde-zich (en bleek ook) sterk genoeg voor een zeer zware dubbel. Na een 800 in 2.19.14 liep ze een 3000 meter in 10.00.10, een schitterende prestatie. Behalve Van Veldhui zen hebben de Lissenaren meer mensen die veel punten kunnen behalen. Astrid Oostermeyer wierp de speer ruim over de 40 meter (41.84). Ook Ingrid van Heuvel passeerde de 40-meter lijn, maar dan met de discus. Haar 42 meter 72 was zowel goed voor de winst. Van der Heuvel won ook nog het kogel stoten met 13.75, goed voor een Spartaans clubrecord. Yvonne van Dorp is eigenlijk de enige echte uitschieter van Holland. De Leidse liep de 800 in 2.15.41 en de 200 in 24.76. respectievelijk een tweede en een eerste plaats. Ook liep ze samen met Jifke Veenland, Eef- ke vap der Drift en Bianca Ver mond de 4x100 in 50.23. slechts vier honderdsten boven het clubrecord. Behalve Van Dorp springt alleen Bianca Vermond er nog uit met haar prestaties. De Leidse scholiere liep de 100 meter in 13.09 en de 400 horden (die zij als invalster moest doen) in 69.17. De reden voor de slechte klassering van AV Hol land, een laatste plaats, is dan ook de afwezigheid van zo on geveer de halve ploeg. De Bataven werkten hun competitie af in Zierikzee. Zo wel de vrouwen als de mannen- ploeg heeft kansen op promo tie. De vrouwen zijn, door het kleine aantal concurrenten, al zeker van deelname aan de lan delijke finale. De mannen zijn dat na gisteren ook al bijna. Doordat de tweede competitie- ronde zou uitvallen zou het re sultaat van gisteren beslissend zijn. Nu blijkt dat de tweede ronde misschien toch wordt ge organiseerd. De Bataven hoeft daar echter niet voor te vrezen. Volgende keer kunnnen ze een veel sterkere ploeg op de been brengen. Han Kulker, misschien Jan Jansen, maar in elk geval Steve Ringeling. Jaap van Duy- venvoorden, Kees van Klink en Luc Steenbergen zijn er dan weer bij. Nu kwam de meest opvallende prestatie op naam van Joost la Lau, hard op weg om behalve 'talent' zich ook de betiteling van regionaal topper toe te eigenen. La Lau liep in Zierikzee 3.50.9 op de 1500 me ter. Een tweede goede prestatie kwam op naam van Gijsbert Remmelzwaal. zich tegenwoor dig toeleggend op de 800 meter. Hij liep de 400 meter in 49.0. Remmelzwaal liep ook nog 11.4 op de 100 meter. Harry van der Velde sprong 1.85 hoog. schap. Als je dan alleen maar naar de resultaten kijkt, mag je wel spreken van een mislukt seizoen". Een zekere onvolwassenheid kenmerkte ook zaterdag het spel van Tempo. Een perfecte start leverde, goed gebruik ma kend van het duidelijke wind- voordeel, een 6-0 voorsprong op. René Salemink, Joke Boot, Arjan Kolkman, Ronald Drie- duite, Jimmy Vos en Eric Pons waren de doelpuntenmakers. Pas na een half uur wist Ron Goudsmit namens Velocitas te gen te scoren. In de tweede helft (rust 8-2) wist Tempo echter maar ternauwernood overeind te blijven, omdat het evenals de Leiderdorpers voor rust, ver zuimde de aanvallen van achter de korf op te zetten. Paul Robert Nugteren en Ma rion Smeets zorgden kort na de hervatting voor 8-4. "Daarna had het eigenlijk 8-6 moeten worden", aldus Wim van Poel geest, sinds twee maanden coach van Velocitas als opvolger van de weggestuurde Koos de Bie, in zijn nabeschouwing. "Maar daarna scoorde Tempo twee keer en won daarmee de wedstrijd.. Van zoiets word je dan alleen nog maar kwader over die eerste helft. Het ging bij ons allemaal zo plichtmatig en zonder enige verrassing of eigen inbreng". Niettemin kwam een duide lijk agressiever spelend Veloci tas in het laatste kwartier nog heel dichtbij. Na 10-4 (Joke Boot en Marianne de Joode) werd het nog 10-9, waarbij Jeroen van Driel, Robert Schoof, Paul Robert Nugteren (twee maal) en Bert van Osnabrugge voor de Leiderdorper treffers te kenden. "Velocitas had dit sei zoen mee moeten draaien voor de prijzen. Maar de groep is nu zo lekker bezig, dat ik ervan ben overtuigd, dat ze er volgend sei zoen wel staan", aldus een op nieuw hoge verwachtingen op roepende Van Poelgeest. Drie nederlagen bij een Europe se titelstrijd is voor Nederlandse hockeysters moeilijk te verteren. Moeilijker is het misschien nog wel het waarom van de teleur stellende vierde plaats in Brus sel te ontdekken en de conclu sies daaruit te trekken. In Seoul kon de vrouwen- ploeg het nog opbrengen voor het brons 'te gaan' toen het edeler metaal waarop was gere kend ongrijpbaar was gewor den. Op het complex van Baudoin HC in Dilbeek was de wens er zaterdag misschien nog wel, maar de uitdrukkelijke wil niet meer. Althans niet bij alle speelsters, voor zover nog fit beschikbaar. De blijdschap van de Russinnen over de winst (3-2) op Oranje werd dan ook veel royaler tot uitdrukking gebracht dan het verdriet van Nederland in Bel gië. De oorzaken van het falen zijn velerlei. De strafcomer werkte niet als aanvalswapen, de blessures in de aanloop naar en tijdens het toernooi waren legio, de arbitrage was vaak abominabel, het evenement zelf straalde weinig uit en Neder land had al zoveel gewonnen dat een aantal hockeysters wel licht onbewust de arrogante ge dachte heeft gekoesterd dat het ditmaal niet anders zou gaan. De Engelse vrouwen hebben gisteren bij het Europees kam pioenschap hun eerste belang rijke titel veroverd sinds de een wording van internationale hockey. De techisch en taktisch beperkte middelen van de se lectie van 'Iron Lady' Sue Slo- combe wogen onverwacht ge heel op tegen de rijkdom van de Duitsen en ten onrechte zelfs meer dan dat: 2-1. Het Europees vrouwen hockey kreeg er een kampioen van de armoede mee. Engeland teert al jaren op een combinatie van kracht en snelheid in de coun ter. Dat die kracht niet ontaard de in geweld was de verdienste van de Nederlandse scheids rechter Mirjam van Gemert en haar Belgische collega Domini que Ache. Zij lieten zien dat niet iedere wedstrijd bedorven hoeft te worden vanaf de zijlijn. Bij de vrouwen van De Bata ven was debutante Regina van Duyn de grote ster. Ze liep het veld zoek op de 800 meter. Haar tijd was 2.14.5, wat haar ploeg zeer veel punten opleverde. Goed was ook Marian Runcianu met haar 1 meter 50 hoog en haar 15.7 op de 100 meter hor den. Astrid van Weyne gooide de speer naar 39.16. collega's te doorbreken. Met Ardy Wiranata en Susi Susanti beschikten de Indone siërs eindelijk over toppers, van wie ze overtuigd waren dat ze de Chinezen voor een tijdje naar het tweede plan zouden verwijzen. Wiranata. twee jaar geleden in eigen land bij het wereldkampioenschap in de fi nale verslagen Yang Yang, dwong de 27-jarige Zhao nog een derde game af. Susanti sloeg zich tegen Tang een half uur kapot op de witte veren om welgeteld vijf punten te incasse ren. De winnares van de All England kon zich na afloop niet herinneren in het verleden zo vernederd te zijn. De frustaties van de Indonesi sche badmintonners hebben het plafond bereikt. Bij de we reldtitelstrijd in Kopenhagen vertrokken ze gisteren voor de vierde achtereenvolgende keer zonder een hoofdprijs. China behield de overheersende rol in de enkelspelen en het vrouwen- dubbel, terwijl Zuid-Korea de opmars voortzette met wereld titels in het mannen- en ge- mengddubbel. De enkelspeltitels zijn sinds 1985 (Calgary) in handen van de Chinezen, de Indonesiërs de den twee jaar geleden in eigen land een vergeefse poging de hegemonie van hun Aziatische

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20