Sport CIRCUSTIJD sSy^v. HET IS WEER Argentin kampioen van de Ardennen Magnifieke race van De Castella Kley weg haalt WK-limiet Vilir.il ■4* Maandag 22 april 1991 R*d«t>e 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BRQUWFP DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie HENK HOUTMAN Vormgevrng: RON VAN HAASTRECT 20 NIEUWSLIJN KNAU-voorzitter De Beer overleden Ir. Wim de Beer, voorzitter en directeur van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU), is zaterdagavond op 53-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Breda overleden. Hij was ongenees lijk ziek. Wim de Beer deed in 1973 zijn intrede in het bestuur van de at letiek unie. Vier jaar later volgde hij Frans Jutte op als voorzitter. I lij werd daarmee de derde praeses van de KNAU na de Tweede Wereldoorlog en de tiende in de geschiedenis van de unie, die dit jaar het negentigjarig bestaan viert. In het najaar van 1990 werd De Beer in de najaarsvergadering ook directeur van de KNAU, die daarmee de eerste Nederlandse sportbond werd waarin de funktie van voorzitter en directeur gecombineerd werd. Seb Coe kan toch nog lachen Sebastian Coe heeft gisteren in de Londense binnenstad zijn eerste marathon volbracht. Een echte zegetocht langs onder meer zijn toekomstige werkkamer in The Houses of Parliament' werd het niet. De aanstaande politicus werd in het 27.000 deel nemers tellende veld door tal van vrouwen voorbij gestreefd en finishte net binnen de drie uur. Toch kon er na afloop bij de 34-jarige wereldrecordhouder op de 800 en 1000 meter, die vorig jaar zijn sportieve loopbaan beëin digde, wel een gulle lach af. Op de vraag of hij zich nog eens zou wagen aan de klassieke 42,195 kilometer, antwoordde Coe: "Ja, maar vandaag niet meer". Rotterdam moest het dus zonder hem doen. 'Ix>nden' werd overigens gewonnen door de RusTol- stikov in 2.09.19. Bij de vrouwen zegevierde Rosa Mota in 2.26.14 Vijftig miljoen voor de 'Rocket' Raghib Ismail, alias de 'Rocket' behoeft zich over zijn toekomst geen zorgen meer te maken. De Toronto Argonautes betalen de talentvolle American l ootball-speler de komende vier seizoenen het recordbedrag van vijftig miljoen gulden voor zijn diensten. Ismail vestigde afgelopen jaar de aandacht op zich nij de univer siteit van Notre Dame. Ismail is snel. I lij liep de 55 meter indoor al eens in 6,07 secon den. Veel NFL-teams hadden belangstelling voor de speler. Maar Ismail koos via manager Bruce McNaJI niet voor de Amerikaanse profcompetitie, maar voor de Argonautes, waar ijshockeyster Wayne Gretzky een gedeelte van zijn vermogen in heeft geinves- teerd. De Argonautes garanderen Ismail een bedrag van 36 mil joen gulden. I let resterende deel van zijn salaris moet komen uit commerciële activiteiten. Marginale rol voor Hollanders Opnieuw kwam de vaderlandse wielerelite niet verder dan een marginale rol. Met een twaalfde plafts was Nico Verhoeven (PDM) de beste Nederlander in Luik-Bastenaken-Luik. De Bra bander werd derde in de sprint van het peloton, op 2 minuten en 36 seconden van Argentin. Behalve Verhoeven maakten Frans Maassen (18de), Steven Rooks (21ste), Erik Brcukink (31ste) en Eddy Bouwmans (33ste) deel uit van deze groep. Met zijn prestatie toonde Rooks zich te vreden. De Noordhollander lijkt na zijn blessure net op tijd klaar van de Ronde van Spanje, waarin hij het namens de ploeg van Raas moet gaan maken. 234.18. Kleyweg heeft 40 kilo- meter lang een vlakke race gelo pen, gericht op de WK-limiet voor Tokyo in augustus van 2.35. Toen ze echter ruim een kilometer voor de finish op de eerste plaats terecht kwam ging het steeds harder. Het gevolg was de tijd van 2.34.18, ruim binnen de limiet. Joke Kleyweg haalde een schit terende drieslag in de marathon van Rotterdam. De Leidse stu dente haalde de limiet voor de wereldkampioenschappen in augustus, werd Nederlands kampioene en schreef voor het eerst een grote marathon op haar naam. Alphenaar Aart Stig- ter behaalde ook de grootste tri omf uit zijn atletiekJoopbaan. De atleet van AAV '36 werd der de in het Nederlands Kam pioenschap en was elfde in het totaal. De drieslag van Kleyweg is ei genlijk nog groter. De atlete ver beterde ook nog haar persoon lijk record met vier minuten tot Ja, het is inmiddels een echte tradi tie, en vanaf vandaag is het weer zover: het V&D Prijzencircus. Prijzen maken saltoï. De ene na de andere aanbieding toveren we uit onze hoge hoed. En iedereen krijgt een plaatsje op de eerste rang. Dus wat zit u nog te lezen Het vootdeel staat bij V&D op u te wachten. VROOM^DREESMANN Met een ongedurig drentelend journalistiek gevolg in zijn spoor betrad Moreno Argen-j tin gistermiddag het Luikse Holiday Inn-hotel, pal naast de Maas. Het was dringen ge blazen bij de lift die de Italiaanse wielerprof naar de tweede etage bracht voor het ver plichte plasje ten behoeve van de dopingcontrole. Bijkans de volledige internationale wielerpers hing aan de lippen van Argentin. Die deed op de hem bekende wijze - koel en zakelijk - zijn relaas van weer een succesvolle Ardennen-tocht. Voor de vierde keer had 'de computerrenner' Luik-Bastenaken-Luik buit gemaakt en omdat hij ook al eens twee keer de Waalse Pijl op zijn palmares schreef mag hij zich tot nader order de onbe twiste kampioen van de Ardennen noemen. LUIK.DtCK HEUVELMAN De handen gaan voor de tweede keer deze week de lucht in. Ook in Luik-Bastenaken-Luik i Moreno Argentin. de zege v De vierde triomftocht van Ar gentin in Luik-Bastenaken-Luik was verre van verrassend. De routinier (30) werd verwacht en stond er ook, nadat hij afgelo pen woensdag een indrukwek kend winnend nummer in de Waalse Pijl had opgevoerd. Na afloop daarvan waarschuwde hij de concurrentie al vast dat hij niet van plan was op zijn lauweren te gaan rusten. Argen tin woensdag: „Ik ben dit keer naar de Ardennen gekomen voor de dubbel, niet meer en niet minder." En als Argentin ergens zijn zinnen op heeft gezet, is het met hem kwaad kersen eten. Er is in het huidige peloton geen renner te vinden die zo nauw gezet kan programmeren als Ar gentin. Niet voor niets wordt hij wel eens de 'computer-coureur' genoemd. Zorgvuldig kiest hij zijn doelen uit, toetst als het ware de gegevens in zijn lijf en hup.... een tijdje later rolt het gewenste resultaat er uit. Op die manier veroverde hij al tal van hoofdprijzen. Op zijn palmares prijken, behalve Luik-Bastena ken-Luik en de Waalse Pijl, 'kanjers' als de Ronde van Lom- bardije ('87), de Ronde van Vlaanderen ('90) en het wereld kampioenschap ('86). Toch is Argentin geen veel vraat. Op zijn tijd neemt hij plaati de ac zijn krachtbron mag dan drukwekkend zijn, degelijk is-ie bepaald niet. Bij de minste of geringste fysieke ongesteldheid raakt het programma van Ar gentin op tilt. Vandaar dat hij in twaalf seizoenen broodfietsen tot dusver op 68 overwinningen is blijven steken. wat de massa van hem denkt Hij trekt onverstoorbaar zijn plan. Voor dit jaar, zo liet hij weten, heeft hij zijn doel al weer de luwte om geduldig grotendeels bereikt. Hij pakt |op te laden. Want volgende week nog even de Amstel Goldrace mee. dan op 1 mei de Grote Prijs van Frankfort en gaat er vervolgens even het gemak van nemen. Zo laat hij de Giro voor wat-ie waard is. Argentin: „Ik kies voor de Tour en daarin wil ik wat laten zien." En verder? „Nou, nog een klas-1 sieker winnen en ik zie wel wat in een nieuwe wereldtitel. Ik heb begrepen dat het parcours in Stuttgart mij goed moet lig gen." De 77ste editie van België s oudste wielerklassieker (van daar de bijnaam La Doyenne) had veel weg van een copy van de Waalse Pijl. vier dagen eer- |der. Andermaal was het een mooi gevecht tussen Argentin jen Criquielion, de favoriet vanj het Walenland. Breeduitgeme-1 ten was Criq's laatste kans opj een zege in L-B-L gewogen in de Belgische kranten. De Vorstelijk Meer dan genoeg trouwens öm er een vorstelijk bestaan aan over te houden. Argentin kan het zich bijvoorbeeld permitte ren er in Monaco een peper duur tweede huis op na te hou den en is ook zeer bedreven in het doen veld A-sportieve zaken. Zijn vrouw dankt er een keten van kapperszaken aan. On danks al die aansprekende suc cessen kunnen de 'tifosi' niet bijster warm lopen wielrenner Argentin. Het volk uit Deux Acren houdt het na dit vindt hem veel te koel en af standelijk, mist de inne mendheid en charme van een Chiappucci, die zijn vechters- hart laat spreken en altijd wil winnen. Moreno Argentin is het worst gezien en op zijn erelijst ontbrak eigenlijk nog een parel, Luik-Bastenaken- Luik. In zijn grootste tegenstan der van al die jaren vond hij ook gisteren weer zijn meester. Ar gentin dus. ROTTERDAM CPD Aart Stigter liep lange tijd met de latere Nederlands kampioen Van Vlaanderen. 'Haas' Van Vlaanderen en ook Tonnie Dirks kon de atleet van AAV '36 niet volgen maar de derde plaats is een schitterende pres tatie: een prestatie die nog meer cachet krijgt door de nationale toptijd van 2.14.55. 'rdag27 april 1991 Minder heroïsch dan in 1983, maar minstens zo indrukwek kend heeft Robert de Castella de marathon van Rotterdam tot de zijne gemaakt. Wierp de Austra liër destijds zijn wilskracht in de strijd om Carlos Lopes in een adembenemende eindsprint twee seconden voor te blijven, gisteren dreef de veteraan op zijn routine. Wie een solo van ruim twintig kilometer kan be kronen met een eindtijd van 2.09,42 is niet alleen fysiek, maar ook mentaal zo sterk als een paard. De Castella is op de klassieke afstand van alle markten thuis. De meest constante marathon loper van de afgelopen tien jaar hij dook gisteren voor de achtste keer onder de 2.10 laat zich door niets van de wijs brengen. Zelfs niet door een plensbui, die de lopers vlak voor net startschot verraste en op an dere favorieten als Belayneh Densimo en Achmed Saleh het effect van een koude douche had. Kou De wereldrecordhouder uit Ethiopië heeft een broertje dood aan kou en nattigheid. Hij kreeg het na dertien kilometer dan ook al te kwaad: maag- en spierproblemen. Waarna de ba zen Vincent Rousseau en Nick Rose zich tot het twintig kilo- meterpunt alleen nog door De Castella opgejaagd wisten. Saleh was toen al onderweg naar het ziekenhuis. De arme Djiboutaan, die zich maanden lang had voorbereid op de mili taire academie van Fontaine- bleau bij Parijs en zich in puike vorm voelde, slipte vrijwel in het startschot op het plotseling glad geworden wegdek. „We konden hem nog net wegslepen voor de meute over hem heen zou denderenvertelde wed strijdleider Mario Kadiks. De nummer twee van de wereld ranglijst aller tijden zou, zijn pols hebben gebroken, maar fo to's wezen uit dat de Afrikaan er met een ontwrichte schouder nog genadig was afgekomen. De Castella, die een jaar gele den zijn laatste marathon in Boston had gelopen, moest de klus tot zijn verbazing in z'n eentje klaren. Van debutant Pa- Robert de Castella passeert juichend de meet. De Australiër liep in Rotterdam een magnifieke netta had hij al helemaal geen last, ondanks een voorzichtige start moest de keizer van de steeple na 35 kilometer de strijd staken. De Castella: „Eerlijk ge zegd had ik er wel rekening mee gehouden dat de pacemakers tot dertig kilometer bij me zou den blijven. Toch voelde ik me nog heel comfortabel toen Rousseau en Rose afhaakten. Ik moest pas 'werken' na 25, 30 ki lometer". vertelde de Australi sche vechtjas, die met windje tegen steeds meer moest prijs geven op het schema van 2.07, waarop hij tot halfweg koers leek af te stevenen. Met scherpe blik. nauwelijks bewegende tors en krachtige tred bood de 34-jarige parttime atleet uit Canberra niettemin een inzinking het hoofd. Alleen een bouvier, wiens baasje de riem wat al te royaal liet vieren, leek de balans van 'Deek' even te verstoren. De hond miste hem op een haar. „Het is schit terend. al die mensen langs het parkoers. Maar het vergt ook veel van je concentratievermo gen. Zeker als je alleen loopt en de hazen je geen bescherming meer bieden". Ervaring De ervaring sleepte de man. die de eretitel Member of the Bri tish Empire draagt, er door heen. Alleen in de slotfase, toen op de Willemsbrug de achter volgers Ceron en Dadi bloed ro ken. had De Castella nog even hulp van buitenaf nodig. Eén droge waarschuwing van Jos Hermens was voldoende voor de wereldkampioen van '83, die op de Coolsingel respectievelijk twintig en zesentwintig secon den overhield op de Mexicaan en de Ethiopiër. Nog verrassender dan de eer ste plaats van De Castella in 2.09.42 was de winst van Bert van Vlaanderen in de strijd om de nationale titel. De atleet uit Tienhoven zou als als haas fun geren maar besloot, omdat het zo goed ging, zijn eerste mara thon af te maken. Van Vlaanderen finishte als achtste in 2.12.48. Hij kwaJifi ceerde zich daarmee voor deel neming aan de strijd om de we reldtitel eind augustus in Tokyo. Van Vlaanderen weet echter nog niet op hij van dat recht ge bruik zal maken. Hoewel De Castella zich in Rotterdam kwalificeerde voor Tokyo zal hij het WK vermoede lijk aan zich voorbij laten gaan. Japan past niet in het schema van de Australiër, die nog maar van één ding droomt: zijn im ponerende carrière afsluiten op het Olympische ereschavot. „Ik ben op drie Spelen bij de eerste tien geëindigd, maar heb nog altijd geen medaille. Voor Bar celona moet daarom alles wij ken. Zelfs mijn vrouw en twee kin deren schieten er nog anderhalf jaar bij in", zegt De Castella. die sinds een half jaar werkdagen van acht negen uur op het Australian Institute of Sports combineert met de Spartaanse marathontraining. In Rotter dam is gisteren bewezen dat dergelijke inspanningen niet al leen voor een paard, maar ook voor De Castella zijn op te bren gen. Dubbel succes voor DIOK LEIDEN «GottfriedBos rugbymedewerker De Leidse Rugby Club DIOK is voor de zesde achtereenvolgen de maal winnaar geworden van j het regionale seven-a-side toer nooi voor het district West. De beslissende wedstrijd was trou wens een Leids onderonsje, want op het veld troffen DIOK 1 en DIOK 2 elkaar in de finale. Slechts de Haagse Rugby Club kon de Leidse hegemonie door breken en legde net voor het verrassend sterk spelende DIOK 3 beslag op de derde plaats. Vooraf hadden nogal wat teams afgezegd waardoor het niveau dan ook een stuk lager lag dan in voorgaande jaren. Na de voorrondes werd al snel dui delijk dat slechts twee teams aanspraak op de eerste plaats konden maken: DIOK 1 en HRC I 1. DIOK 1 zegevierde met speels gemak over achtereenvolgens Drechtstreek (36-0), Harlequin- ts (42-0) en KMD (36-4). Daarna werden The Bassets uit Sassen- j heim in de kwartfinales op een 31-4 nederlaag getracteerd. Net i als vorig jaar kwam toen ook dit maal de climax een wedstrijd te j vroeg, want in de halve finales moest toen reeds de beslissing gaan vallen. Tegenstander hier was name lijk HRC 1 dat als ongeslagen poulewinnaar in de kwartfinales van RRC had gewonnen met 18- 12. In een aantrekkelijke wed strijd bleek DIOK net een maatje te groot voor de Hage naars die niet echt in de wed strijd kwamen en met 22-6 opzij gezet werden. In de andere halve finale kwa men DIOK 2 en DIOK 3 tegen elkaar uit. De jonge spelers uit het tweede, dit seizoen kam pioen bij het 'gewone' vijftien- mansrugby, hadden de grootste moeite met hun geroutineerde tegenstanders - onder wie trai ner Dick Altink en de voor- waartsen Kees Koemans en Pe ter de Bruyn - maar trokken uit eindelijk toch aan het langste eind 16-10. In de finale had DIOK 1 vervolgens geen kind meer aan het moegestreden tweede team. Het eerste won uiteindelijk zeer ruim met 48-4. Bij de vrouwen is de winnaar van de 'Nationale' al bekend. In Nijmegen wist DIOK het Leidse feest compleet te maken door, toch wel verrassend, de beker te bemachtigen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20