Sport Vivax promoveert voor het eerst naar de eerste klasse Degradatie Leython 2 een feit Lot Philidor Leiden definitief bezegeld Maandag 22 april 1991 Redactie 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie HENK HOUTMAN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 18 NIEUWSLIJN Zeelenberg rukt op naar tweede plaats Wiko Zeelenberg heeft bij de derde Grand Prix-wedstrijd in de 250 cc klasse de tweede plaats behaald achter de vooralsnog on genaakbare Italiaan Luca CadaJora. Op die klassering kan de Bleiswijkse motorcoureur nu ook bogen In de algemene rang schikking voor de wereldtitel. Witt keert terug op de ijsvloer Katerina Witt gaat weer meedoen aan wedstrijden kunstrij den. Op 19 juni neemt de voormalige Oostduitse deel aan het eerste van vijf duels In het toernooi om de Master-titel. De win naar van het circuit verdient 200.000 gulden. De tweevoudig Olympisch kampioene uit Chemnitz bevindt zich in het gezelschap van oud-wereldkampioenen als Denise Bielmann (Zwitserland), Debi Thomas, Scott Hamilton, Brian Boitano (Verenigde Staten) en Robin Cousins (Groot-Brittannië). Witt, zes keer wereldkampioen, beëindigde haar amateurloop baan in 19B8. Van Poppet excelleert in massasprint lean Paul van Poppel heeft nog veel snelheid in zijn benen. Dat bewees hij in de afgeroomde Ronde van Aragon, waar hij in het weekeinde twee keer excelleerde in de massaspurt. I let was een zeer succesvol weekeinde voor de ploeg van Gis- bers. Naast de overwinningen van Van Poppel, greep de Duitser l live Raab zaterdag ook de zege in de individuele tijdrit, voor zijn ploeggenoten Durst en Cordes. De eindoverwinning ontging de Nederlandse formatie. Die was voor de Colombiaan Corre- dor. Irene Eijs vindt aansluiting bij de nationale roeitop wedstrijd mochten door naar de finale. Daardoor stond Eijs tij dens de finale werkloos aan dc kant. Pech had ook Arne Wentholt van Die Leythe. Zaterdag had hij in combinatie met een roeier van Viking (Utrecht) met ruim verschil de jongens 15/16 dub- beltwee gewonnen. Gisteren kwam hij in de skiff-finale in de zelfde categorie uit op baan zes. Deze baan is bij meewind, zoals gisteren het geval was, fors in het nadeel. Ondanks een fikse eindsprint kwam Wentholt toch drietiende seconde tekort op een roeier van Willem III op de voordelige baan één. Wentholt, die twee weken ge leden met ruim verschil de skiff- head won, lijkt in staat de fakkel over te nemen van Leythenaar Wouter Bruijnlng, die vorig jaar bij de jongens 15/16 vrijwel al les won wat er te winnen viel. Bruijning kwam dit weekeinde met zijn clubgenoot Imre Ze venhuizen uit in de jongens 17/18 dubbeltwee. Op eerbiedi ge afstand van de roeiers van Het Spaame haalden zij een tweede plaats. Deze klassering biedt uitzicht op uitzending naar de internationale wedstrij den in Brandenburg, waarover volgende week een beslissing wordt genomen. Een goede kans op uitzending maakt ook Sander van de Mark van roeivereniging Alphen. In de dubbeltwee voor roeiers tot 23 jaar behaalde hij in combi natie met Naarden een afgete kende overwinning. AMSTERDAM HARM GUSMAN Irene Eijs van Njord heeft aan sluiting gevonden bij de natio nale vrouwen roeitop. Samen met Marina van Holst won ze het afgelopen weekeinde op de Randstad Regatta de vrouwen - dubbeltwee. Marion Langezaal en Simone van der Veen van Die Leythe roeiden in deze fina le naar een eervolle derde plapts. Twee weken geleden won Eijs op. de Skiffhead al de Over gangsklasse, voor roeisters met minder dan acht overwinnin- gen. Daarmee toonde ze aan de beste nieuw aankomende roei- ster van het moment te zijn. Eijs houdt zich sinds vier jaar met wedstrijdroeien bezig en komt pan voor het tweede jaar in de skiff uit. In de dubbeltwee met van Hplst wil Eijs ook op de interna tionale wedstrijden in Keulen laten zien wat ze waard is. Pas na die wedstrijden zal de roei- bohd zich met de samenstelling van de ploegen gaan bemoeien. Selectie zal moeten leiden tot de formering van een dub beltwee en een dubbelvier die wcffden uitgezonden naar het wereldkampioenschap. Met de overwinning van afgelopen weekeinde heeft Eijs zich duide lijk kandidaat gesteld voor een plants in deze equipe. In de skiff had Eijs de pech derde te worden in wat verre weg de snelste voorwedstrijd bleek te zijn. Alleen de twee snelste roeisters uit iedere voor- Pootje-badend viert Vlvax het kampioenschap van de tweede klasse. Voor het eerst in haar bestaan mag de selectie v het NU In de eerste klasse gaan proberen. WATERPOLOMEDEWERKER Het Oegstgeester Vivax heeft het kampioenschap van de tweede klasse behaald. Na de 14-8 zege op WZK komen de mannen van coach Frits Welling volgend jaar in de eerste klasse uit. LZ 1886 bleef door een 9-2 overwinning op UZSC behou den voor de eerste klasse. De Zijl/LGB verloor twee keer van HZC/de Robben (15-12 en 9- 13). Vivax is voor het eerst in zijn bestaan gepromoveerd naar de eerste klasse. Wat er al een aan tal weken in zat, kreeg zaterdag avond in thuiswedstrijd tegen WZK zijn beslag. Door de 14-8 zege is de Oegstgeester formatie niet meer te achterhalen. Een prestatie van formaat. Twee jaar terug degradeerde Vivax nog met vrijwel dezelfde spelersgroep naar de derde klasse. Welling: "Vooral de ma nier waarop vind ik leuk. Twee jaar werken met spelers die in je geloven en zie waar dat toe leidt. We hebben een betrekke lijk kleine selectie met weinig uitschieters. Maar juist het ster ke collectief heeft ons gebracht waar we nu zijn. We zijn de competitie ingegaan met het idee dat een vijfde plaats haal baar zou moeten zijn. Lange tijd leek een dergelijke positie ook de uitkomst te worden. Het breekpunt lag volgens mij na de wedstrijd tegen DWK. De Bar nevelders stonden drie punten op ons voor en we gingen daar toch met wat problemen naar toe. Toch wonnen we in de laatste seconden". De wedstrijd tegen WZK werd beslist in de derde periode. Tol 6-4 bleven de Wassenaarders redelijk in het spoor van Vivax. Daarna had WZK geen ant woord meer op de messcherpe counter van de Oegstgeestena ren. De laatste periode begor met 13-5 op het scorebord. He eindsignaal kwam bij 14-8 en de champagne:flessen konden worden opengetrokken. Perio destanden: 2-0. 5-2, 13-5 en 14- LZ 1886 heeft dit seizoen lang onder de streep gestaan. De derde plaats van onder gaf dit seizoen 'recht' op degradatie naar de tweede klasse. Thuis sprokkelde de Leidse formatie regelmatig de punten bij elkaar, maar uit wilde het niet lukken. Met de uitoverwinning twee weken geleden bij ZCG werd de degradatie-zone voor de eerste keer verlaten. De 2-9 uitslag laat geen twijfel bestaan over de krachtsverhoudingen. Door deze nederlaag is USZC gede gradeerd. Parrel: "Ik kan niet anders dan zeer tevreden zijn. Het ging uitstekend. De pres sing werkte zo goed dat UZSC bijna geen kansen kreeg. Het kansen benutten blijft niet onze sterkste kant, maar het grote winstpunt is dat we het hoofd niet verliezen en gewoon blijven knokken. Je ziet het in de laatste periode komen de doelpunten dan vanzelf'. Zonder iemand te kort te doen is een belangrijk deel van de revival toe te schrijven aan de terugkomst van jan de Graaf. Na gestart te zijn in het tweede werd halverwege het seizoen weer een beroep gedaan op de veteraan. Als mid-achter lijkt hij aan een tweede (derde?) jeugd begonnen. LZ kende in de aan vangsfase nog problemen met de voor hun laatste kans vech tende Utrechtenaren. De 0-0 na de eerste periode gaf dan ook nog geen zekerheid. Hierna werd het betere spel ook omge zet in doelpunten. Periodestan den: 0-0, 0-2.2-4 en 29. De Zijl/LGB speelde twee wedstrijden tegen HZC/de Rob ben. Twee keer konden de Lei- denaars niet tot winst komen. In Hilversum werd het 15-12 en in Leiden kwam er 9-13 op het scorebord. Beide wedstrijden hadden een zelfde verloop. De Hilversummers kwamen ruim voor, waarna De Zijl/LGB de achtervolging startte. Beide ke ren echter kwamen de mannen van Albert Spijker te kort om het de Hilversummers nog las tig te maken. Spijker "We had den veel moeite met de mid- voor van De Robben. Koos ls- sards is een sterke vent. We hebben het geprobeerd met een zone en met pressing. maar bei de systemen hadden niet het gewenste resultaat". Katwijk won van Rapido met 10-8. De Zeekanters wendde hierdoor het theoretisch nog bestaande degradatiegevaar af. Sassenheim verloor de thuis wedstrijd tegen Het Gooi met 3- 4. De Sassenheimers konden een 3-1 voorsprong niet vast houden. De vrouwen van De Zijl/LGB wonnen hun laatste wedstrijd van De Skelp met 6-11. Zij slui ten de competitie af met een vierde plaats. Hen wacht nog de bekerfinale op 12 mei. De vrou wen van LZ 1886 wonnen met 5-4 van Argo. De 4-0 voor sprong ging nog bijna verloren. SCHAAKMEDEWERKER Terwijl de schakers van Vol- mac Rotterdam de champagne- kurken voor het behaalde landskampioenschap ontkurk ten, moesten de spelers van Philidor Leiden in Nijmegen hun degradatieleed verdrinken. Na jarenlang onafgebroken in de hoofdklasse te hebben gebi vakkeerd, deden de Leidse schakers in de achtste competi tie-ronde de haast wel onver mijdelijke stap terug. In theorie beschikte Philidor na het thuisverlies in de vier puntenwedstrijd tegen Gronin gen nog over een kans om zich het vege lijf te redden. Daartoe zou dan in de laatste twee ron den wel alles moeten meezitten, te beginnen met een overwin ning in de voorlaatste ronde bij het Nijmeegse SMB. Aan die eerste voorwaarde leek Philidor lange tijd te voldoen, om uitein delijk echter toch op een 6-4 nederlaag te stranden. Een re sultaat dat achteraf alleen nog voor SMB van belang bleek te zijn. Rivaal De Variant ontwor stelde zich namelijk dankzij een verrassende winst op Gronin gen aan de degradatiezone. De Leidse brigade kon zich bij het 6-4 verlies dan ook troosten met de gedachte dat met deze ne derlaag nog een goede daad richting bijna-lotgenoot SMB werd gesteld. Op de kopborden bleek het gehandicapte Philidor zaterdag in goede doen. Nicp Kuijf boek te een snelle winst op Krudde, terwijl Peter Gelpke langzaam maar zeker tot winst kwam te gen kersvers jeugdkampioen Van Gisbergen. Coen Stehou- wer stond lange tijd op voordeel tegen Van der Griendt, maar verzuimde dit winnend uit te bouwen: remise. Op het Leidse middenrif liep ondertussen het een en ander spaak. Heieen de Greef geraakte langzaam maar zeker in fatale moeilijkheden te gen Tjiam, terwijl Fred Halle beek zich in tijdnood liet flessen door Hendriks. Toen ook nog Ragg de GraafT opponent Klip met een remise liet glippen, was er al heel wat Philidor-hoop vervlogen. Bij een 3-3 stand moest immers de mede uit twee invallers van Philidor 3 bestaan de staart het gaan maken. Nor maliter is dat teveel van het goede. Cadeau Toch leek dit uit nood geboren experiment nog geruime tijd gunstig uit te pakken. Alle vier de staartspelers bleken namelijk over op zijn minst positieve stellingen te beschikken. Als eerste liepen vervolgens de za ken bij Herman van Halderen spaak, die opponent Timmer mans vanuit gewonnen positie een vol stuk cadeau deed. Een tweede tegenvaller bestond uit het feit dat Ik Oei een pion voorsprong tegen Hommeles niet tot winst kon uitbouwen. Een euvel waar ook Anne Ree dijk tegen Kerkmeester mee kampte. Dit alles na zes uur zwoegen. Omdat inmiddels het voordeel van Michiel Vergeer tegen Bartels tot een verliesstel- ling was vervlogen, maakten deze twee remises de 6-4 neder laag een feit. Captain Michiel Vergeer kon vrede met de degradatie heb ben: "Het had van de wedstrij den tegen Utrecht en nu tegen Nijmegen moeten komen. We hebben daarin ook alle kansen gehad, maar als je die Iaat lig gen weet je dat je de klos bent. Er rest ons niets anders dan zo snel mogelijk naar de hoofd klasse terug te komen". Volmac Rotterdam rolde on dertussen in een prestige duel met 2-8 over rivaal HSG heen en toonde zich daarmee een overduidelijk kampioen. Jeroen Piket tekende in een vooruitge- speelde partij voor een snelle remise met Paul van der Ster ren, terwijl de Leidse kampioen- sinbreng verder bestond uit overtuigende winstpartijen van John van der Wiel en Rinie Kuijf tegen respectievelijk Zsusza en Zsofia Polgar. Judit Polgar redde de eer van de zusjes met een re mise tegen de Engelse topper Speelman. LSG restte in de eerste klasse B slechts een sportieve plicht tegen de beide koplopers Vol mac 2 en DD. Tegen Volmac 2 werd het met een 2 1/2-7 1/2 nederlaag geen beste beurt. Een resultaat dat de Volmac-reser- ves met nog slechts het duel te gen het zwakke Krimpen aan de IJssel voor de boeg praktisch kampioen maakte. Na snelle nederlagen van Folkert Geerts- ma (die aanvankelijk nog goed stond), Henk van Putten en Jan Tolenaar keek de thuisclub reeds tegen een te grote achter stand aan. Weliswaar tekende Leon konings voor een plusre mise tegen Timmerman, maar vervolgens werden slechte ope ningen ook nog eens kopman Adriaan Clemens (tegen de Bel gische crack Winants) en Wim van de Pol fataal. Wim Heems kerk bracht een slechte start nog tot remise. De in het Til- burgse zone-toernooi zo succs- volle Annemarie Benschop be vestigde haar goede vorm met een zege op Quist. Buiten een derde remise van Aad van Moorsel, die Kerkhoff liet ont snappen, was de Leidse koek daarmee op. Jan-Aart van der Steen speelde weliswaar een goedé partij, maar vergooide vervolgens zijn kansen in een desastreus eindspel: 2 1/2-7 1/2. 'Leython een stuk gegroeid' VOILEYBALMEDEWÉRKER Tijdens dc laatste competitie- dag hebben de spelers van Ley- thon de sportieve plicht laten prevaleren boven sentimenten. De Leiderdorpse volleyballers gunden tegenstander en degra datiekandidaat Activia een ver lengd verblijf in de eerste divi sie. maar waren niet bereid daaraan zelf een bijdrage te le veren. Binnen 70 minuten was liet gedaan met de gasten uit het Brabantse St. Anthonis (15- 0. 15-9. 15-12), die na een ver blijf van één jaar in de eerste di visie weer een stap terug moe ten doen. "Aan een wedstrijd als deze kun je zien hoe zeer leylhon dit seizoen gegroeid is", conclu deerde de leython-coach na af loop. "Vorig jaar speelden we nog spannende promotie-wed strijden tegen Activa, nu lopen we over «ie ploeg heen". Als promovendus in de eerste divi sie vertrok Leython met slecht een doel, handhaven. Na een flitsende start werd door diverse spelers het woord promoveren' in de mond genomen, maar een zwakke periode deed Leython in de middenmoot belanden, In de slotfase van dc competitie toonde leython via enkele klin kende zeges aan dc eerste divi sie waardig te zijn. John Groen heeft een aanbieding van een eredivisieclub op zak. Toch zit de coach volgend s bij Leython op de bank. als de selectie tenminste intact blijft. Met het huidige koppel denkt selectie in zijn geheel aanblijft roen volgend seizoen een gooi Met name spelverdeler Derk de naar de titel in de eerste divisie Saegher dreigt roet in Groens te kunnen doen. "Met Paul-Jacques Verhoeven. Bert lan Janzen en Michiel Smit heb ben z.ich verl>eterd". aldus Groen. Overigens moet nog worden afgewacht of de huidige meer in zit dan een vijfde plek". Vertrekt De Saegher dan zal ook Groen, die reeds een aan bieding van een eredivisieclub ..et of hij bij Leython wil blijven op zak heeft de Leiderdorpers spelen. Ik wil bij een topper in na acht jaar gedag zeggen. Als de eerste divisie spelen, maar ik Groen tenminste niet toegeeft denk niet dat er bij Leython aan zijn sentimenten. eten te gooien. De 24-jarige Zaandammer weet nog steeds LEIDEN. GER RENES VOLLEYBALMEDEWERKER NOVO heeft het volleybalsei zoen bij VCW met verlies afge sloten (0-3). Leython degradeert naar de promotieklasse, omdat het verzuimde de laatste stro halm te grijpen door met 3-2 van Riva te verliezen. Gemini pakte de draad weer op en won met 3-1 van Thor. De vrouwen uit Voorschoten deden het nog beter met een 3-0 zege op Noki- a/VTC 3. NOVO ging naar VCW om het van de titel af te houden. Die opzet .islukte. In een met 500 toeschouwers gevulde hal zette VCW de Noordwijkers vast met een sterke opslag, waardoor NOVO nauwelijks aan aanvallen toekwam. Vooral de midden- aanval van VCW met ex-inter national Kees Koomen scoorde er lustig op los. Na 15-6 en 15-3 leek NOVO in de derde set beter te draaien. Tot 10-10 bleven de Noordwijkers bij. maar zij verlo ren met 15-10. Bij Gemini ging het na enige omzettingen door coach jungschlager een stuk be ter dan vorige week. Met 15-10 en 15-9 won het de eerste sets van Thor, dat in de derde set profiteerde van afnemende concentratie bij de Voorschote naren (13-15). Daarna trok Ge- mini de wedstrijd zonder pro blemen naar zich toe: 3-1 (15- 9). Een zwakke pass was er de oorzaak van dat Leython 2 van Riva verloor. Zelfs een voor sprong van 13-8 in de tweede set werd prijs gegeven (12-15, 13-15). Daarmee had Leython al één punt te veel verloren, maar door het blokkeren van Mels Hoogendoom trokken de Lei derdorpers de stand met twee maal 16-14 gelijk. De beslissen de reeks was weer voor Riva (8- 15). VCS liet zich in de promotie klasse niety verrassen bij Ren- tokil/ZVH 3 en won met 3-1. Daardoor eindigde het op een gedeelde tweede plaats met Skania, dat echter geen gebruik maakt van de mogelijkheid om zogenaamde opvulwedstrijden te spelen. RW had niets meer te winnen. Daarom kwam het tegen het laaggeklasseerde Ka- linko met de jeugdspelers Kees van Duin en Taman Saab uit, mede omdat Hans Pardon en Tan Voortman ontbraken. De jeugd deed het aardig. Het lag veeleer aan de geroutineerde oudere buitenaanvallers dat RW niet scoorde: 0-3 (11-15. 1 15.15-17). Kalinko moet in een beslis singsduel met Riva/Rijswijk 3 uitmaken wie alsnog degra deert. Gemini 2 speelde, bevrijd van degradatiezorgen, vrijuit te gen Oikos (11-15, 13-15, 15-13). In de vierde set ging het spel- verdelen bij Gemini 2 de mist in, waardoor de aanval niet meer scoorde: 1-15 en 1-3 voor Oikos. Leython 3 verloor uit te gen Riva 2 met 3-0, waardoor de Rijswijkers zich in veiligheid speelden. Graficon/Donar boekte een duidelijke zege op het sterke GSC en was binnen een uur klaar. Na 15-4 in de eer ste set raakte de enige spelver deler van GSC geblesseerd, wat het proces versnelde: 15-11, 15- 11 (3-0). Vrouwen Gemini had even moeite om de concentratie op te brengen te gen hekkesluiter Nokia. Het kwam met 6-0 achter voor het geleidelijk door zijn veel sterke re aanvaJ en betere pass in- uit liep: 15-11. Coach Brussee durf de het toen wel aan twee nieu we speelsters in te brengen, omdat de belangrijke derde plaats z.o goed als veilig was ge steld. Gemini won met 15-4, 15- 8 (3-0). Met Sliedrecht en de winnaar van Tonegido 2 enShot strijden om een plaats in de tweede divisie. Leython hielp DVC in de pro motieklasse aan het kampioen schap door onverwacht met 3-1 van Riva 3 te verliezen. Alleen de derde set leverde Leython de winst op (12-15, 8-15, 15-3, 13- 15). Gemini 2 kwam tegen NO VO ook met het complete sterke derde team op. Het tweede ver loor met 15-4. Met speelsters uit het derde keerde het tij. Gemini won twee sets op rij en was daardoor veilig. NOVO moest winnen om een beslissingswed strijd af te dwingen tegen Ren- tokil om zich rechtstreeks in veiligheid te spelen. Maar ook de vierde set werd de Noordwij kers niet gegund. Door deze 3-1 nederlaag moet NOVO met DAC uitmaken wie uit de pro motieklasse degradeert. WW greep zijn laatste kans niet te gen Zovoc 2. waardoor het ach ter NOVO eindigde. Alleen in de eerste set draaide WW naar be horen (15-13), maar daarna won Zovoc met 15-8, 15-4. De vierde set was spannender, maar ook die won Zovoc (16- 14). WW degradeert naar de eerste klasse. Leython 2 redde het niet tegen titelkandidaat Dosko ondanks winbst in de er- ste set (15-8). Dpoor persoonlij ke fouten viel het sterk terug (3- 15). Met de uitstekend invallen de Jacqueline van der Geest ging het in de volgende sets weer beter, maar met tweemaal 15-11 won Dosko (3-1). Voor Gemini 3 en Super Spanning (3-1) stond er niets meer op het spel: 15-12,15-8,12-15,16-14.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18