Buitenland Andriessen pleit voor 'B-lidmaatschap' van EG Shi'iten Irak zoeken bescherming Ronde Tafel in Moskou over economische crisis Geen akkoord over Kurdenkampen in Irak 'Oliebrand verpest milieu in Golfregio' Liberalisering Albanië begint met landbouw Bouterse opent aanval op politieke rivalen Zaterdag 20apnl1991 Redactie: 023-150225 RONALD frjsart chefONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vofmgrvnng: MARJANNE VERSCHUREN N5 R7 Albanië maakt een begin met de li beralisering door vrijere landbouw- pnjzen. Ook een beloning voor de boeren die de communisten in het zadel hielden. Kurden en Baghdad pra ten, maar de vraag is of het ook wat oplevert Het wantrouwen van de Kur den is groot. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtrl. International Press Service IPSAssociated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UK), Agence France Presse AFP). Independent-di» nst Ronde Tafel in Moskou over de economische pro blemen. Ma arde mijn werkers staken volgende week wellicht 60 miljoen man sterk NIEUWSLIJN Mathias Rust krijgt 2,5 jaar cel Matthias Rust, de jonge Duitser die bekend werd door zijn op zienbarende landing met een Cessna op het Rode Plein in Mos kou in 1987, is gisteren in Hamburg veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2,5 jaar. Rust (23) heeft een 19-jarige verpleegster in een ziekenhuis in Hamburg levensgevaarlijk verwond toen zij een zoen weigerde. De aanklager had acht jaar geëist wegens poging tot moord. Bij de uitspraak speelde de getuigenis van Rusts psychiater een belangrijke rol. Rust zou hebben geleden aan neuroses en zou na de korte periode van roem moeite heb ben gehad het normale leven weer op te pakken. Bisschop Canterbury wil sociale kerk De nieuwe aartsbisschop van Canterbury, George Carey, heeft gisteren bij zijn installatie gepleit voor een kerk die missionair is en oog heeft voor de sociale noden. Het is voor hem niet alleen de plicht, maar ook een vreugde om als aartsbisschop de kerk voor te gaan in een tijd waarin velen het geloof als iets voor zwakke mensen beschouwen. „Is moeder Teresa een zwakke ling? Is Terry Waite een zwakkeling? Is aartsbisschop Tutu een zwakkeling? Zijn de christenen in Oost-Europa zwakkelingen?", aldus Carey. 'Roemeense premier is corrupt' De premier van Roemenië is in opspraak. De oppositiekrant Ro mania Liberia heeft gisteren documenten afgedrukt die de be schuldiging staven dat hij huizen van de vroegere communisti sche regering aan persoonlijke en politieke vrienden gegeven heeft. Petre Roman zou Sinterklaas gespeeld hebben met een flink aantal villa's in Boekarest die in bezit waren van de com munistische partij. De woordvoerder van Roman heeft de be schuldigingen tegengesproken. De oppositie wil echter een on derzoek naar de handel en wandel van Roman en andere kop stukken binnen de regering van Nationale Redding. Oostenrijk wil VN-Handvest wijzigen Oostenrijk wil dat de Verenigde Naties voortaan militair kunnen ingrijpen bij grove schending van mensenrechten, zoals die van Irak tegenover de Kurden. Daarvoor moet het VN-Handvest worden gewijzigd, aldus de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Alois Mock gisteren na een tweedaags bezoek aan Brussel. „Inzake mensenrechten kan geen neutraliteit bestaan," meent Mock, die in september een voorstel tot wijziging van het Mijnbonden roepen op tot algehele staking MOSKOU AFP/AP/Reutef morgen komen Sovjet-politici van alle partijen bijeen voor een Ronde Tafel in Moskou over de economische crisis. De bijeenkomst wordt ge organiseerd door de krant Komsomolskaja Pravda en een Amerikaanse universiteit. Onder de deelnemers zijn oud-minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze, de radicale econoom Stanislav Sjatalin, minister van binnen landse zaken Boris Pugo en diens hervormingsgezinde voorganger Vadim Bakatin, de burgemeester van Moskou Ga- vriil Popov en de conservatieve leider Jegor Ligatsjov. Ook wor den economen en politicologen van het CATO-instituut in de Verenigde Staten verwacht. De bijeenkomst vindt plaats een dag nadat de Federatie van Onafhankelijke Russische Vak bonden haar 60 miljoen leden heeft opgeroepen volgende week vrijdag een' uur te staken om hun ongenoegen te tonen over de economische hervor mingen van Sovjet-president Gorbatsjov. Gesprek tussen Kurdisch verzet en Baghdad ABOUR/SILOPIRcuter/AFP/DPA Na een gesprek van amper een kwartier met Irak zijn de gealli eerden gisteren zonder akkoord over kampen voor Kurdische vluchtelingen op Iraaks grond gebied teruggekeerd. Volgens de Amerikaanse leider van de delegatie, generaal Shalikashvi- li, is geen nieuwe afspraak ge maakt en moet het probleem „via andere kanalen opgelost worden". Van het gesprek werd al wei nig verwacht, omdat de Iraakse regering donderdag een over eenkomst sloot met de Verenig de Naties. Shalikashvili, die het commando voert over de wes terse troepen in het gebied, ver klaarde dat hij „onopzettelijke botsingen" met het Iraakse le ger wil voorkomen. Hij rechtvaardigde het ingrij pen van de geallieerden als „een race tegen de klok", terwijl Baghdad blijkbaar vindt dat er gewacht kan worden totdat de VN met het opzetten van „hu manitaire centra" is begonnen. De Aga Khan, die namens de VN met Baghdad onderhandel- 'EG moet op uitdaging in Oost-Europa ingaan De Europese Gemeenschap moet binnen enkele jaren uit twintig tot vierentwintig leden bestaan. tanden die dat willen, moeten een bijzondere status kunnen krijgen waarbij zij volwaardig EG-lid zijn op een beperkt aantal terreinen. Dat heeft de Nederlandse EG-commissaris An driessen gisteren in Brussel voorgesteld. lingen over een volledig lid maatschap zullen immers zeker niet voor het jaar 2000 zijn afge rond. Zo'n B-lidmaatschap kan echter al over enkele jaren een feit zijn. Deze landen zouden dan al meteen kunnen meepraten in de discussie over de economi sche, monetaire en politieke unie. Zij zouden als volwaardig BRUSSEL» HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie wil zo de landen die staan te dringen om tot de EG toe te treden (Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, maar ook Zweden, Oostenrijk en Turkije) daarop sneller uit zicht bieden. De onderhande lid kunnen meedoen en meestemmen in een aantal EG- ministerraden. zoals die over het buitenlands en monetair beleid, maar ook over kwesties als transport, energiebeleid, het milieu en wetenschappelijk on derzoek. Ook kunnen zij dan toetreden tot het Europees Mo netair Stelsel. Maar op bepaalde terreinen zou de EG voorlopig voor hen gesloten blijven, zoals de land bouw, de sociale steunfonden en de industriële politiek. Voor al de Oosteuropese landen heb ben zo'n economische achter stand, dat ze niet meteen al aan de rechten en plichten van het Voorzitter Igor Klotsjkov zei gisteren dat de vakbonden „niet stil kunnen blijven nu de sociale spanningen oplopen". De onte vredenheid is vooral toegeno men na de drastische prijsver hogingen voor levensmiddelen en andere goederen begin deze maand. Hoewel de oproep geen politieke eisen bevat, verklaarde Klotsjkov dat de vakbondsfede ratie voorstander is van een co alitieregering, zoals de Russi sche president Boris Jeltsin heeft voorgesteld. Volgens Goskomstat, het Sov jet-bureau voor de statistiek, verergeren de stakingen en het streven van de Sovjet-republie ken naar zelfstandigheid de economische crisis. Het bruto nationaal produkt was in het eerste kwartaal van dit jaar acht procent kleiner dan in dezelfde periode van 1990. De produkti- viteit ging met negen procent achteruit en de buitenlandse handel nam met een derde af. Maandag begint het Sovjetpar- lement aan een debat over strenge maatregelen die de cri sis moeten bezweren. Gedacht wordt aan een verbod op sta kingen en werkonderbrekingen. Lente in Moskou. VoorT deze Sovjet-militairen betekende dat gisteren bladeren mimen. Met grote schoppen zorgden 2 maak op een laan in de Russische hoofdstad. NEW YORK LEONARD DOYLE de, erkende in Genève dat de geallieerden sneller iets voor de vluchtelingen kunnen doen dan de VN en bovendien over veel meer materiaal en manschap pen beschikken. Vier vertegenwoordigers van het Kurdistan Front, de over koepelende organisatie van de Kurdische partijen, zijn volgens een bron in Teheran in Bagh dad aangekomen voor onder handelingen met de regering. Volgens een woordvoerder van het Front gaat het om een ont moeting waarvoor het initiatief is uitgegaan van Baghdad. Het zou niet de eerste poging zijn dit jaar de Kurden te lijmen, maar of er nu echt sprake is van onderhandelingen kon de woordvoerder niet bevestigen. Volgens de leider van een van de Kurdische partijen, Massoud Barzani, is er een voorlopig staakt-het-vuren tussen het ver zet en regeringstroepen afge kondigd na een nieuw voorstel voor autonomie voor de Kur den. Het verzet zou nog steeds ongeveer 60 procent van het platteland en enkele kleinere steden in handen hebben. THE INDEPENDENT Het lot van de dertigduizend shi'itische vluchtelingen in het zuiden van Irak blijft onzeker. Dat ondanks de overeenkomst die Baghdad en de Verenigde Naties donderdag bereikten over het toelaten van hulpverle ners en voedselvoorraden voor de gehele Iraakse bevolking. Kurden en shi'iten inbe grepen. Het is de bedoeling dat de Verenigde Na ties de door Fransen, Britten en Amerika nen op te zetten uitwijkplaatsen voor de Kurden in het noorden gaan beheren zodra het directe gevaar voor de vluchtelingen is geweken. VN-secretaris Perez de Cuellar is weliswaar niet erg blij met het Amerikaanse optreden in Irak, maar hij heeft toch zijn medewerking toegezegd. Maar als de Kurdische rebellen de be schermingvan de geallieerden gaan gebrui ken om hun aanvallen op de Iraakse strijd krachten op te voeren, kan het hele plan voor een toevluchtsoorden onmiddellijk in de problemen raken. Hoewel de VN niet di rect met de Kurden kunnen onderhandelen ze vertegenwoordigen immers geen zelf standige regering wordt gekeken naar de verzekering van Baghdad en van de Kurden en shi'itiscne leiders dat ze niet de wapens tegen elkaar zullen opnemen. Het is onbekend of de VN bereid zijn in Baghdad garanties te zoeken voor de 30.000 shi'itische opstandelingen en deserteurs in het zuiden, die zichzelf als vluchtelingen aan het Amerikaanse leger hebben overge geven. De VN stuurt een 1440 man sterke macht naar de gedemilitariseerde zone tus sen Irak en Kuwayt stuurt om hen te bewa ken. Maar zij willen niet de verantwoorde lijkheid op zich nemen de vluchtelingen te beschermen tegen de Iraakse politie, die verantwoordelijk zijn voor de ordehandha ving aan de Iraakse kant van de 200 kilomc ter lange zone. ACHTERGROND REYKJAVIK AFPDPAANP IJsland wil niet opgaan in 'massaEG Reykjavik voelt er om ec nen vooralsnog weinig voor lid van de Westeuropese familie te worden. De econo mie van IJsland laat zich haast in drie letters samenvatten: vis. Het is een waar schrik beeld voor de IJslandse partijen dat het vrije vangst in de wateren rond het eiland zou moeten toestaan aan eventuele EG-part ners. De premier wist dan ook de slechte prognose voor zijn liberale Vooruitgangs partij nauwelijks te beïnvloeden door op het aambeeld van de soevereiniteit te ha meren. Alle partijen vinden in grote lijnen dat het land met maar een kwart miljoen inwoners afstand dient te houden van de EG-moloch die meer dan 200 miljoen men ivat vandaag dan ook Als de IJslandse kiezer- hun stem uitbrengen mcnstelling van de Althing, is de kan groot dat ze premier Steingrimur 1 Ie Over één ding zijn alle partijen in IJsland het eens: hun land mag niet ondergaan in de mensenmassa die de Europese Ge meenschap bevolkt. tar huis stemmen. Hij leidt een centrum-linkse coalitie, waaraan naast de Vooruitgangspartij (18 zetels), deelnemen dc Volksalüantic (8) en de Burgcrparti|7). Deze coalitie beschikt over een zeer minic me meerderheid in het 63 tellende een-ka merparlement. dat de oudste nog bestaan de volksvertegenwoordiging ter wereld is De Onafhankelijkheidspartij, onder leiding van Reykjaviks burgemeester David Odds- son. werd vier jaar geleden voor het eerst in 33 jaar naar de oppositlebankcn verwezen In opiniepeilingen wordt de parti| nu meer dan de helft van de zetels in de Althing toe bedacht. Op dit moment heeft de grocpe- ring 18 zetels. In 1987 deed de Vrouwenpartij met meer dan 10 procent van de stemmen en 6 zetels haar intrede in de Althing. Ze trok over dc hele wereld publiciteit, wat een extra a< ent kreeg toen de eilandrepubliek in juni 1988 een vrouw tot president koov Vigdis Finnbogadottir De Vrouwenpartij is een ongewisse factor in de populariteit van de kiezers. President I innbogadottir, die zich niet vaak in politieke kwesties mengt, heeft haar on derdarten in de afgelopen maanden bij ver schillende gelegenheden voorgehouden dat de zelfstandigheid trgenovrr de Europese Gemeenschap een groot goed is Dc betrek kingen met Europa dienen in haar ogen zo danig geregeld te zijn dat „de ngrn ken merken sterk, helder en zuiver" behouden blijven Met een lidmaatschap van tie EG zou dat onder de huidige omstandigheden niet goed kunnen. EG-Iidmaatschap kunnen vol doen Het uiteindelijke doel van dit bijzondere lidmaatschap moet de volwaardige toetreding tot de EG zijn, aldus Andriessen. Daarom is hij ook niet bang dat de betrokken landen ervoor zul len kiezen om wel aan de leuke EG dingen mee te doen. maar builen de minder aantrekkelijke (dure) onderwerpen te blijven, zoals het kostbare Europese landbouwbeleid. „De druk om lid te worden is erg groot. Wij moeten op die uitdaging ingaanaldus An driessen. Gisteren werd bekend dat Zweden nog voor de zomer een aanvraag zal indienen. Terwijl Sovjet-leider Gorbatsjov en zijn vrouw Ral sa een kus kre gen van Zuidkoreaanse meisjes, werd elders In de hoofdstad Seoul fel geprotesteerd tegen het staats bezoek. Daarbij vielen tientallen gewonden en hield de oproerpoli tie ruim honderd activisten aan Zij vreesden dat het bezoek kwaad bloed zal zetten bij het sta linistische Noord-Korea en de door hen gewenste hereniging van de in 1953 na d»* Korea-oor- log officieel gescheiden staten zal vertragen. Hoewel de Sovjetunie de enige grootmacht is die relaties onderhoudt met beide Korea's, hebben Gorbatsjov en zijn voor gangers de 'grote Noordkoreaanse roerganger' Kim II Sung tot dusver alleen in Moskou willen ontvan gen en nooit met een tegenbe zoek vereerd. foto af* Britse onderzoekers zien geen verandering klimaat De oliebranden in Kuwayt zul len geen klimaatsverandering in de wereld teweeg brengen. Ook zal de aantasting van de ozon laag er waarschijnlijk niet door worden versneld. In de regio zelf zijn de gevolgen van de smog. roet en zure regen ver oorzakende branden echter waarschijnlijk veel ernstiger dan tot nu loc werd aangenomen Een team van Bntse de me teorologische dienst conclu deert dat na wekenlange proef nemingen boven Kuwayt, Saudi Arabië en andere Ciolfsta- ten. De onderzoekers vonden dat de rook van de branden dichter bij de aarde blijft han gen dan was voorspeld Eerder werd er rekening mee gehou den dat dc rook zou opstijgen tot dertien kilometer in de stra tosfeer en het klimaat in de we reld zou beïnvloeden (revreesd werd dat zich nog maandenlang chemische stoffen tn de strato sfeer zouden blijven versprei den. die een deel van het zon licht zouden opnemen en de ozonlaag aantasten Volgens het onderzoeksteam echter stijgt de rook niet verder dan zo'n 2100 meter boven het aardoppervlak en zal de regen dc chemicaliën „vroea of laat" wegspoelen De vervuiling drijft met een snelheid van 800 kilo meter per dag oostwaarts. Keith Browning, hoofd van de afde ling onderzoek van dc dienst, vreest voor aantasting van land bouwgrond in Iran en andere landen ten oosten van dc Golf. Het grvaar bestaat volgen* Browning dat sommige delen van de regio net zo vervuild ra ken als de ergst verontreinigde gebieden in Oost-Europa. Begin april werden in dc normaal ge sproken ongerepte bergen van Kashmir dikke lagen roet en oliedrab waargenomen. Perez de Cuellar benadrukt dat het niet de taak van de VN is de vluchtelingen te be schermen tegen de Iraakse autoriteiten, maar om ze tc voorzien van eten, onderdak en medicijnen Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft de verantwoordelijkheid voor die Irakezen die achterblijven als het Amerikaanse leger is vertrokken. Maar zolang Irak niet de verze kering geeft dat ze niet zullen worden ver volgd. wordt gevreesd dat dc Iraakse politie de vijanden van dc regering zal opzoeken, terwijl humanitaire hulp wordt toegelaten. Kuwayt is vergeefs gevraagd om kampen aan haar kant van de grens toe te laten De regering probeert juist ongewenste vreem delingen, waaronder behalve dc Irakezen ook de Palestijnen worden gerekend, kwijt te raken. Saudiarabië wil wel wat viuchte lingen opnemen, maar alleen Iran heeft de deur opengezet voor de shi'iten. wenen»ar weer op tc voeren Dc prijzen van belangrijke voedingsmidde len als brood blijven voorlopig op het oude niveau om het da gclijk.se levensonderhoud niet in een keer al te veel duurder te maken Werknemers zullen In hun lonen compensatie krijgen voor de gestegen prijzen Mei dc liberalisering lijkt de regering de boeren ook te willen belonen voor hun stemgedrag bij dc recente verkiezingen In de steden werden dc commu nisten door dc oppositie versla gen. maar door de grote steun op hei platteland konden zij hun meerderheid behouden De regering in Albanië gaat voorzichtig de landbouw libera liseren. Als eerste maatregel worden de prijzen van een aan tal landbouwprodukten geleide lijk vrijgelaten, zo heeft het staatspersburcau ATA rasteren gemeld. Ook zal de Albanese overheid binnenkort landbouw grond. die nu nog volledig staatseigendom is, aan boeren gaan verpachten. Particulier grondbezit blijft voorlopig on mogelijk. Het vrij geven van de prijzen lijkt mede bedoeld om de terug gelopen landbouwproduktie 'Nieuwe regering moet samenwerken met leger' a noordforaa» uk dc verkiezingen wint. regering zal moeten samenwerken met hrt leger en dc politie Met die woorden is gisteren legerleider Bouterse in dc aanval gegaan in een tot aan de nok gevulde Memre Boekoe kazerne Hij beschuldigde alle politieke partijen 'voortdurend de confrontatie mei het leger tc zoeken'. Alleen zijn eigen NDP heeft begrip voor 'de specifieke ml' die het leger in Suriname op zich heeft genomen Bout et se vond hrt grappig «lat waome tners van dr Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) af komsiig zijn uit landen waarvan de dcmotratic in laa la. Venezuela. BollvL bia Ik heb aan die gasten ge vraagt! komen jullie leren of controleren? Maar ze zijn wel kom Ik wil si rak s niet horen «lal er grfraudeerd is" Volgens Bouterse is er geen chil traditionele Nieuw Front' en d« rncr 'Democratisch AJlrmatief .Je zijn allemaal van hei zelfde soort. Op 25 mei zal gekozen worden lussen de oude orde et» aldus Bonter partijen. Bouterse verwacht met dat zqn NOP. zoals in 1987. zal wor dén weggevaagd door Nieuw Pront Tc zijn in jvanirk /e zien «iat hel volk in beweging 1 Ze ionen nu al met vertui len over Fraude naar de OAS. voor liet grval de uitslag anders uil valt dan ze hadtien verwacht"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7