Binnenland Pistolen Paultjeziet wél een markt voor Van Goghs Fans halen neus op voor nieuwe '500' Tips Van Goghroof leveren nog niets op 'We zijn hier goed getraind, dus we kunnen het werk aan' De nieuwe verjongingscrème Zaterdag 20 april 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART idxtf) PATRJCK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER JAN KUNGE N4 R5 VOOR VANGOGHSen andere gestolen meester werken bestaat wel dege lijk een markt. ..Abnor male hebzucht blijft", meent 'Pistolen Paultje'. DE NIEUWE FIAT 500 is weliswaar klein, maar de doorgewinterde fans lij ken niet onder de indruk. ,,Er is meer één echte: de oude", vinden ze. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press In tegenstelling tot wat alle kunstdeskundigen beweren, bestaat er wel degelijk een markt voor gestolen meester werken. Die moet voornamelijk worden gezocht in het zwart-geldcircuit en de drugswereld. Tenminste, dat meent Paul Wilking, beter bekend als 'Pistolen Paultje'. als-ie drugs heeft Daaronder v ken de drie wer- kunstliefhebber wil zijn bezit toch eens aan anderen tonen. Wilking: „Er zijn altijd men sen met een abnormale heb- Van Gogh, die vorig zucht. Ik ken een r die thuis amsterdam thea van beek "Wapenexpert' vermeldt het bord op de deur van zijn huis. Maar 'Pistolen Paultje' is op ve le terreinen thuis. Nog steeds staat hij bekend als de onge kroonde koning van de Amster damse onderwereld. Nog steeds wordt hij genoemd als de enige grote heler van verdwenen kunstwerken in Nederland. Of hij die naam ook nu nog eer aan doet, laat Wilking liever in het midden. Een liefhebber van schilderij en is hij in elk geval wel. Zijn zwaar beveiligde woning aan de Van Breestraat in Amsterdam hangt er propvol mee. Meester werken van Breitner, Isaac Is raël en De Naaijer, maar ook pure vervalsingen. Wilkings trappenhuis is één aaneenscha keling van kunstig nagemaakte Van Dongens. „Mooi, hè", zegt Wilking trots. „De jongen die dat voor me maakt, kan zoiets alleen ma; gebruikt". 'Onverkoopbaar', werd er meteen geroepen na de sensa tionele, maar mislukte diefstal van twintig schilderijen uit het museum Vincent van Gogh, het afgelopen weekeinde. Dergelij ke meesterstukken staan overal geregistreerd. Niemand die daar zijn vangers aan durft te bran den, menen de kenners. Pistolen Paultje ziet dat ech ter heel anders: Voor alles be staat een markt, dus ook voor gestolen meesterwerken, meent hij. „Er bestaat een circuit van helers en afnemers. Voor veel mensen is het een extra kick om juist dat soort schilderijen te be- Zijn bewering zou kunnen worden gestaafd door het feit dat veel gestolen kunst niet meer boven water komt. Alleen al vorig jaar werden volgens cij fers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) 1651 jaar werden gestolen Noordbrabants Museum in Den Bosch. Ook een Frans Hals en een Ruysdael, in 1988 gestolen uit het Hofje van Aerden in Leerdam, zijn nog steeds spoorloos. De vraag blijft waar dit soort topwerken terecht komt. .Amerika, en dan vooral Zuid- Amerika", weet Wilking. „Daar zit veel zwart geld, af komstig uit de drugshandel. Zelf was ik heler van ze- ventiende-eeuwse schilderijen. Die gingen alle maal naar Amerika. Heb ik nog 's een jaar voor gezeten. En een keer drie maanden, maar toen moesten ze me vrijlaten wegens gebrek aan bewijs." In de kunsthandel en veiling wereld wijst men op het zinloze van een aankoop van een mees terwerk. Daarmee loop je altijd tegen de lamp. Immers, al stop je zon werk in een kluis, elke 'Er bestaat een circuit van helers en afnemers' De Fiat 500, al 34 jaar oud en nog steeds razend populair. De 'Club van 500' houdt geregeld bijeenkomsten, waar leden en belangstellenden de 'torretjes' kunnen bekijken. foto anp den haag jules hezemans De aloude Fiat 500, ook wel be kend als 'torretje' of 'rugzakkie', krijgt concurrentie op het ge bied van parkeren op de meest onmogelijke plekjes. E>e Itali aanse autofabrikant, die het 'pukkeltje' in 1957 voor het eerst op de kleine wieltjes zette, kondigde deze week namelijk aan dat er een nieuwe 'Cinque- cento' (Italiaans voor 500) kómt. Toekomstige bezitters van die nieuwe dwerg hoeven echter niet te rekenen op enige cle mentie van de 'Club van 500', de Nederlandse fanclub van het rugzakje. Bernard Honig, pen ningmeester van de club: „Er is maar één 500, en dat is de ou de." Het torretje, de enige auto die tussen twee Amsterdammertjes past, mag zich vandaag de dag verheugen in een ongekende populariteit. Opleggers vol tweedehands wagentjes komen uit Italië ons land binnen. Da gelijks melden zich nieuwe le den bij de 'Club van 500'. De belangstelling voor de kleinste telg van de Italiaanse autofa- briek is enorm, zegt Honig. Hij trekt mét zijn wagentje veel bekijks: „Mensen op straat kijken je bewonderend aan of wijzen je na. Laatst tikte iemand bij een stoplicht op mijn ruit. Of mijn exemplaar te koop was." Honig ging er niet op in, en zal dat nooit doen: „Mijn wagen is een cadeau aan mijn zoontje van negen." De 500 is een rage geworden. De auto verscheen in 1957 en werd al meteen gebruikt voor allerlei doeleinden, zoals diver se races en een monstertocht Rotterdam-Rome-Rotterdam; een afstand van zo'n 3500 kilo meter, die in één ruk werd afge- legd. Verschillende auto-ontwer pers 'stoeiden' met het model. De wagenarchitect Abarth, be roemd vanwege het opvoeren van diverse kleine auto's, wist er zelfs een waar race-monster van te maken, inclusief brede ban den en een zeer groot motor vermogen. Maar in 1975 vond Fiat het welletjes. De 500 ver dween van de produktielijn om plaats te maken voor de 126 en 127 en later de Panda en Uno. In 1980 besloten enkele 500- bezitters zich te verenigen, om hun autootje voor uitsterven te behoeden. In de afgelopen elf jaar groeide de club gestaag. De laatste twee jaar nam de be langstelling echter met spron gen toe. Gevraagd naar het waarom van deze plotselinge cultusvorming, geeft Honig een nuchter antwoord: „Nostalgie en hobby. Het is ook een zeer gemakkelijk boodschappen wa gentje waar alles op en aan zit." Dezelfde nostalgie doet ook de belangstelling voor andere oude vervoermiddelen als de Solex, de Volkswagen Kever en de Mini weer opbloeien. De penningmeester, in het dage lijks leven makelaar in onroe rend goed, denkt echter dat an dere fanclubs minder leden hebben, waarschijnlijk omdat de Fiat nog in ruime mate voor handen is in Italië, en boven dien niet zo duur is. Honig schat de prijs van een tweede handsje tussen de vier- en ze venduizend gulden. Bovendien hebben volgens Honig vroeger veel mensen in een 500 gere den. De fanclubleden hebben een soort familieband, zegt Honig, „het is absoluut geen elitaire club". En dat met een bonte verzameling mensen: „Noem maar een beroepsgroep, er zit er altijd wel eentje tussen. Van internist tot vrachtwagenchauf feur." Ook in de reclamewereld is de auto populair. Honigs wa gentje hangt dezer dagen op een verpakkingsbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs: „Het is een aandachtstrekker. Al denk ik dat het lage gewicht ook wel een rol speelt. kelder vol gestolen schilde rijen had. Daar kickte hij op. De laatste tijd zie je dat via de offi ciële handel enorme bedragen worden geboden voor een Van Gogh. Dan is het een extra kick juist zo'n schilderij te bezitten. Dan niet voor 82 miljoen, maar voor een paar ton. Maar die ko pers noem ik geen kunstliefhebbers, dat zijn snobs. En verkopen kun je het natuurlijk nooit." Pistolen Paultje heeft ook zo zijn eigen ideeën over de kunstroof in het Van Goghmuseum. „Dat komt van het beveilingspersoneel af. Die weten toch precies hoe dat be veiligingssysteem werkt. Ik wantrouw die diensten. Een vriend van me werkte ook bij zo'n veiligheidsdienst in een museum. Hij zei: Paul, iedereen bij ons weet hoe dat systeem werkt." „Naar mijn idee zat het alle maal maar knullig in mekaar. Als je zoiets voorbereidt, zorg je toch voor een busje of zo om die schilderijen af te voeren. Dan neem je toch geen auto van bewakers. Kun je toch op je vingers natellen dat de jacht on middellijk wordt geopend. En bovendien, een goeie kraker zorgt ook dat-ie de boel niet be schadigt, zoals nu is gebeurd." „Ik vind het allemaal maar vreemd. Hoe komt het bijvoor beeld dat die indringer onge merkt door het museum kon lo pen? Dat moeten die bewakers toch hebben gezien op hun mo nitoren. En dan dat verhaal over een afgezet alarm waar vervol gens niet op wordt gereageerd. Vreemd allemaal." „Misschien denkt een gek dat-ie voor zo'n gestolen schil derij een miljoen vangt. Zo werkt dat dus niet. Een schilde rij van pakweg veertigduizend gulden brengt misschien twee duizend op. Een Van Gogh schat ik op een ton, als het dat al opbrengt. Maar ja, die krakers zitten ermee, die wallen de han del gewoon kwijt. In dit geval denk ik toch dat het een chan- tagetour was. Die lui hoopten op deze manier pakweg twintig 'Pistolen Paultje' Wilking in zijn glorietijd. „Naar mijn idee zat die hele roof n kraker beschadigt de boel niet" amsterdam anp-gpd Bij de Amsterdamse politie zijn tot nog toe 27 tips binnengeko men over de zaterdagnacht ge pleegde overval op het Vincent van Goghmuseum. Vijf meldin gen leverden geen resultaat op. De politie wilde gisteren nog geen mededelingen doen over het verhoor van het bewakins- personeel en het sporenonder zoek. Het beveiligingsbedrijf VNV houdt het Van Goghmuseum verantwoordelijk voor het niet vroegtijdig alarmeren van de politie. Dat blijkt uit een intern onderzoek van VNV naar aan leiding van de schilderijenroof. VNV zegt dat er geen aanwijzin gen zijn dat de eigen alarmcen trale niet goed heeft gefunctio neerd ten tijde van de overval. Volgens directeur Long was er geen sprake van een technische storing. „Wat na de overval is gebeurd had te maken met af spraken met de opdrachtgever en met de interpretatie van be veiligingsprocedures", aldus Long. Hij wilde geen nadere mededelingen doen. De directie van het Van Goghmuseum noemt de con clusies van VNV „onbegrijpe lijk" en wil op korte termijn met VNV praten. Volgens een woordvoerster heeft het muse um nog geen inzage gekregen in het VNV-rapport. „We willen graag weten wat ze precies be doelen." Mariniers willen weinig kwijt over missie naar noord-hak DOORN GPD .Alles is nog zo prematuur." Meer wil kolonel Klop, com mandant van de Doomse Van Braam Houckgeestkazeme, ei genlijk niet kwijt over de gang van een deel van 'zijn' man niers naar nonrd-lrak De kort geknipte soldaten zijn net zo kort van stof. „We zijn hier goed getraind, dus zal het werk daar geen probleem voor ons zijn." Sinds bekend is geworden dat 600 mariniers van de Eerste Amfibische Gevechtsgroep over enkele dagen voor 'humanitaire doeleinden' naar Irak worden gestuurd, is de kazerne in rep en roer. Voor de buitenwacht blijven de kaken echter stijf op elkaar. „Ons is gevraagd geen commentaar tc leveren", legt een militair beleefd uit. „En daar houden we ons uiteraard De militairen worden naar bei noontan van I uiidfe bene- li i.l dour i iin Ie Im I mill n I vliegende 'chauffeurs' van het 334 Squadron van Soesterberg vliegen jaarlijks de mariniers naar Noorwegen voor training in de bergen. Ook nu zorgt dat squadron voor het overbrengen van troepen en levensmiddelen naar de op 170 kilometer van de Irakese grens gelegen vliegbasis Diyarbakir. Vijftig man van dat squadron zijn daarvoor vrijge maakt. Eén Fokker F27 blijft permanent in Turkije. Het is nog niet bekend wan neer de mariniers precies ver trekken. In elk ges-al zullen eerst de kwartiermakers vertrekken, daarna volgt de rest van de tioc pen. Het zou gaan om de 11de. 12de en 13de infanteric-com- pagnie en de 10de ondersten ningscompagnie. Deze eenheid, gelegerd in dc Van Braam Houckgeestkazeme, werkt in NAVO verbond nauts samen met de 3de commando-brigade van de Britten, die <*.k naar lr.il wank pmnd Advertentie ACHTERGROND DEN HAAG MARCEL POTTERS Buitenlandse mafia is moeilijk te ontrafelen Natuurlijk zullen veel buitenlandse crimi nele organisaties hun werkterrein naar ons land verleggen, erkent Van der Heijden „Maar aan de andere kant wijken waar schijnlijk net zo veel Nederlandse crimine len uit naar het buitenland." Hoe groot het 'marktaandeel' van de bui tenlandse mafia in Nederland nu is, blijft zelfs voor het CRI voorlopig een raadsel. Net als in 1988 werkt de dienst momenteel aan een grootscheepse inventarisatie van de zware en georganiseerde misdaad in Ne derland, een project dat zeker nog tot de zomer zal duren. Pas dan zal blijken hoe veel buitenlandse criminelen ons land on veilig maken. Van der Heijden: „Het is heel moeilijk daar een beetje zicht op te krijgen. Natuurlijk speelt de taalbarrière een rol. En als je spreekt overeen internationale organisatie, dan doen ontzettend veel namen de ronde. Je ziet door de bomen het bos niet meer." Het Wetenschappelijk Onderzoek en Docu mentatie Centrum (WODC) van het minis terie van justitie publiceerde onlangs het boekwerkje Misdaadondernemer!, een on derzoeksverslag van wat in de wandeling georganiseerde misdaad heet'. De 'etnici', door etnische minderheden gedreven orga nisaties, krijgen daarbij afzonderlijke aan dacht. Justitie constateert dat de heroïnehandel rond 1980 nog beheerst door Chinese groe pen langzaam maar zeker in handen kwam van Turken, die in staat bleken heroï ne van een betere kwaliteit in grote hoe veelheden aan te voeren. Zij beschikken in het moederland over een grote toeganke lijkheid tot de produktiebronnen, verzorgen zelf het vervoer en hebben in het afzetland een goede markt, in de vorm van een on overzichtelijk net van koffiehuizen. De Pakistaanse handel in verdovende mid delen wordt op straffe wijze vanuit Pakistan tot in Nederland gecontroleerd door de gro te Pakistaanse ondernemers, schrijft het WODC. Zij handelen in Nederlana niet met een 'grote jongen', die zich zelfstandig zou Nederland wordt in 1992, als de Europe se grenzen vervagen, heus niet op slag een stuk aimineler. Per saldo gebeurt er waarschijnlijk niets, denkt drs. A. van der Heijden, hoofd van de afdeling Mis daadanalyse van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). kunnen opstellen, maar met een aantal ge zagsgetrouwe kleinere figuren. „Wanneer rekening en verantwoording moet worden afgelegd," weet het ministerie van Justitie, „vallen de slachtoffers niet in Nederland, maar in de noordelijke hoog landen van Pakistan. Bij dr Inrim geen leider! sgroen) die 'ontbood'. Als er ge straft moest worden, dan werd er ter plaatse geschoten. Dat heeft tot dusver tien moor den opgeleverd." De manier van werken van dc diverse groe pen verschilt nogal, benadrukt ook Van der Heijden. Het probleem is echter dat er moeilijk een duidelijk beeld van de raotc organisaties is te krijgen. Dit omdat net de betrokken politiekorpsen de leveranciers van gegevens aan de CRI aan mens kracht ontbreekt om de hele markt in dc gaten te houden. Steekproeven in Rotterdam, cocaïne-in voerhaven nummer één, leveren weliswaar zo nu en dan een spectaculaire vangst op, maar de meeste ingevoerde verdovende middelen glippen toch door de mazen van het net. Dc politie kan domweg niet meer dan twee of drie smokkelorganisaties tege lijk in de gaten houden Van der Heijden: „We proberen momenteel de opsporingstechnieken te verbeteren Het nemen van die steekproeven moet op een slimmere manier plaatsvinden l>e werk groep misdaadanalyse van de recherche adviescommissie. die de minister adviseert, denkt na over een nieuwT aanpak Meer preventief, door de mensen en middelen op een andere manirr in Ie- UUNI Zo fan bij voorbeeld de controle in de Rotterdamse haven systematischer worden aangepakt Vooral vanuit Zuid-Amerika komt nog steeds een enorme stroom verdovende middelen ons land binnen. Dat is ook af je leiden aan de prijs: een gram cocaïne heeft nu een straatwaarde van vijftig zestig gul den. Drie jaar geleden was dat nog duizend gulden. De Colombiaanse drugsmafiosi controleren die handel ovengens tot in Nederland ze vestigen hier zogeheten 'bruggehoofden'. Dat zijn Colombianen die namens een kar tel naar ons land worden gestuurd om dc handel te begeleiden. Niet zelden logeren ze in luxe hotels. Van daannt houden ze de smokkel in dc gaten. Gaat er iets mis, dan lopen niet zij tegen de lamp. maar wel dc stromannen die het werk uitvoeren De verwachting is overigens dat de drugs handel in Nederland zich de komende jaren oostwaarts zal verplaatsen Nu al neemt dc doorvoer naar Duitsland een belangrijke plaats in. Het pas ontsloten Oost-I uropa zal een nieuwe markt gaan vormen voor oe drugsbaronnen Nijmegen. Ven ka en met name Maastricht kunnen de borst nat ma ken als in 1992 dp Europese grenzen ver dwijnen. In Nederland hoopt men dat de Ameri kaanse inlichtingendiensten en recherche- afdelingen hun werk naar behoren zullen doen. Vorig jaar werd het zelfs de CRI de grond te heet ondcT de voeten, zodat de dienst zich moest tcnigtrekkrn uit Colom bia. Ook Suriname, inclusief mensen In de omgeving van Bouterse', blijft wal betreft de dmgshandcl een doom in het oog van de Nederlandse politie en justitie „In de loop van het jaar willen we gaan ex perimenteren met een aantal voorstellen om de zaken anders aan tc gaan pakken zegt Van der Heijden. „Mogelijk dal we Rot terdam voor die proefnemingen uitkiezen. Dat gaat uiteraard in ovetleg mei de plaat selijke autoriteiten. Het doH is znndrT extra inzet van mensen en middelen een beter resultaat tc bereiken Uit AmrnLn NEU VORK In Amerika wordt dc traag naar dc nieu we antirimpekreme steeds groter. Tot voor kort werden alleen apotheken otcrspoeld met tragen naar het pro- dukt. Tegenwoordig komen ook bij de in New York ge vestigde hoofdzetel tan dr multinational Korff, gespe cialiseerd in farmaceutische cosmetica, ontelbare tele foontjes binnen tan niet meer to jeugdige mannen en trouwen. Deze willen voort durend op de hoogte Wijten tan nieuwe pmduklen die ook maar enigszins tan be lang kunnen zijn in hun uit puttende strijd tegen ouder doms terse hi jnse km Het nieuwe cosmeticapro dukt op basis tan Relinol dat in staat zou zijn het aantal rimpels en hun diepte cffec lief te bestrijden is nu ook trrkrijghaar in de Neder landse apotheken. Dc distributie wordt »er zorgd door KorfT Amster dam, floekenrode 2. I'j zijn twee soorten, cremes. In ovrrkg met w« apotheker en afhankelijk tan het soort rimpels kunt tr kiezen uit: de Anti-Age Re tard toor een zichtbaar re sultaat binnen enkelr maan den en de Aistl-Age Super voor een nog kraebtigrr

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5