Protesten bouwplan Warmond verstomd gginsai Laurentiuskerk heeft stormen doorstaan Weer onderzoek naar plek markt Leiderdorp 'De mensen staan hier stil voor9 Ree gedood Meisje uit Oegstgeest (7) komt onder tractor terecht Wellicht toch braderie in Hoofdstraat Leiderdorp MAANDAG 8 APRIL 1991 aMtjJiii.nji.iJ.'— PAGINA 9 Alleen nog bezwaren van politiek na aanpassing WARMOND - Hoewel het bouwplan voor het terrein aan de Warmondse Teylingerkade (34 vrije-sec- torwoningen) is aangepast, blijft Progressief Warmond er een tegenstander van. Het verzet onder omwonenden echter lijkt geheel weggenomen nu er drie huizen uit het plan zijn gehaald. Vanavond kunnen eventuele hardnekkige bezwaarmakers tijdens een hoorzitting op het gemeentehuis het woord voeren. Een gemeente-ambtenaar laat weten dat hij 'geen problemen' verwacht. CDA en VVD steunden reeds vorig jaar de allereerste versie van het plan. In de zomer van vorig jaar trokken vele Warmonders ten strijde tegen het bouwplan, dat midden in de Kaagweek ten doop werd gehou den. Vooral de bewoners van zes huizen aan de Norremeerstraat lie pen te hoop tegen de bebouwing van de terreinen van de naar Nieuw Vennep verhuizende jachtwerf Houweling en de zeilmakerij Vreek en. Zij krijgen dank zij de aanpas singen echter geen huizen meer achter zich maar vergroten hun erf door de strook te kopen waarop de drie huizen waren gedacht. Raadslid D. Duijnhoven van Pro gressief Warmond is blij dat de om wonenden tevreden zijn gesteld maar hij voegt er in één adem aan toe dat het college van B en W, waar in CDA en WD zijn vertegenwoor digd, geen enkel bezwaar heeft weg genomen van zijn fractie. PW wil meer differentiatie in het plan. "De huizen die er nu komen te staan, zijn veel te duur voor Warmonders, ook voor Warmondse doorstro- Autokrakers in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de Voor schotense wijk Noord-Holland een autokraker actief geweest. Vier au to's werden gekraakt, waarvan bij twee auto's de radio-cassetterecor der gestolen is. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. LEIDERDORP - Er komt een nieuw onderzoek naar de plaats van de Lei- derdorpse weekmarkt. Hoewel de laatste van de drie enquêtes volgens burgemeester en wethouders de discussie had moeten afsluiten, volgt er nu toch nog een volledig onafhankelijk onderzoek, dat moet uitwijzen aan welke randvoorwaarden de markt moet voldoen. "De discussie over de weekmarkt is ingrijpend", verklaart wethouder C. Huigen (WD). "We denken dat alleen een onafhankelijk onderzoeksinsti tuut kan aangeven aan welke voorwaarden een markt moet voldoen. De drie voorgaande enquêtes waren nu eenmaal niet representatief genoeg". In opdracht van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel peil den leerlingen van het Holtlant College onlangs de wensen van Leiderdor pers en Leidenaren die ver van de huidige markt op de Hoofdstraat wonen. De uitkomst wees uit dat het marktbezoek fors zou toenemen indien de markt zou worden verplaatst naar de Laan van Ouderzorg. Ook het aantal branches zou door verplaatsing stijgen. Uit een enquête onder de bezoekers van de markt op de Hoofdstraat in december bleek juist dat de weekmarkt daar moet blijven. De bezoekers waarderen de markt om de gezelligheid en heeft volgens hen vooral een so ciale functie. Postagentschaphouder C. Bos zamelde 1200 handtekeningen in van voorstanders van behoud van de markt in het Oude Dorp. De marktkooplieden brachten ook hun stem uit in een enquête van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Van de 28 ondervraagde kooplieden wil-* den 21 marktlui verhuizen naar de Laan van Ouderzorg. Het nieuwe, onafhankelijke onderzoek moet nu uitwijzen aan welke ei sen een markt moet voldoen. Daarbij wordt gekeken naar de bereikbaar heid, de gewenste grootte, variatie van branches en de aantrekkelijkste lo- katie. "De opdracht voor het onderzoek is nog niet de deur uit, maar we ho pen voor de zomer de uitslagen binnen te hebben", aldus Huigen. "Aan de huidige markt moet hoe dan ook iets veranderen, want in deze vorm vol doet hij niet aan de eisen van brandveiligheid. Daarmee mogen we niet te lang wachten". Doorstromen Nieuwe woningen van maximaal zo'n 350.000 gulden hebben volgens het raadslid nog wel het prettige ne veneffect dat er huizen worden ach tergelaten met betaalbare prijzen voor Warmondse woningzoeken den. De huize aan de Teylingerkade gaan echter tussen de vijf en zes ton kosten. Volgens Duynhoven moet het plan worden bekeken in samen hang met de Warmondse nieuw bouw op het terrein van handels kwekerij Wamero aan de Heren weg, nu al aangeduid als Endepoel III. Ook daar komen huizen uit de vrije sector te staan. Een woordvoerder van de ge meente wijst erop dat in de grond exploitatie-overeenkomst tussen de gemeente en de Lissese projectont wikkelaar Polyproject een bedrag is opgenomen van 760.000 gulden voor compenserende sociale wo ningbouw in Warmond. Net als in de zomer van vorig jaar, toen het bouwplan voor het eerst in de open baarheid kwam, houden B en W de plek nog even geheim. Er kunnen andere kapers op de kust zijn. Het is echter geen publiek geheim meer dat die compenserende sociale wo ningbouw In Warmond hoogst waarschijnlijk in Endepoel III komt. kaar kunnen komen te staan vanwe ge de verhouding land-water in het plan. Daardoor is er ook te weinig ruimte om voldoende verschillende woningtypen te bouwen voor alle categorieën woningzoekenden. Vandaar dat de bouwer is gevraagd 7,6 ton aan de gemeente af te staan. Voor Duynhoven van Progressief Warmond is dat veel te weinig. Hij wijst erop dat deze overeenkomst ook vorig jaar al in de plannen zat verpakt. "De 34 woningen aan de Teylingerkade opgeteld bij de vrije sector-huizen in Endepoel nemen een heel grote hap uit de voorraad die Warmond tot 2000 mag bouwen. Het wordt tijd dat het al eerder door PW bepleite ondrzoek naar de wo ningbehoefte er nu eens komt". e hoek AmbachtspadJWagenerf in Voorschoten is sinds kort een heel opmerkelijk pand rijker. u< Inbraak in huis Warmond WARMOND - Aan de Sweiland- straat in Warmond is zaterdagavond in een woonhuis ingebroken. De in breker heeft met een zwaar voor werp het slot van de achterdeur ge forceerd. Vervolgens zijn de slaap kamer en de woonkamer doorzocht. Bij de politie was nog onbekend of er wat gestolen is. en zo ja: wat. Men is nog met een onderzoek bezig. Inbraak op klaarlichte dag LEIDERDORP - In een woning aan de Leiderdorpse Roerdompstraat is zaterdag overdag ingebroken Ver moedelijk zijn cheques en sieraden ontvreemd. De dief heeft aan de voorkant een raamsponning gefor ceerd en is zo de woning binnenge komen. Bij thuiskomst ontdekten de bewoners de braaksporen en za gen ze dat de videorecorder en de televisie waren losgekoppeld. Deze apparaten stonden echter nog op hun plaats. De dader is waarschijn lijk tijdens zijn werkzaamheden ge stoord. Opvallende hoek bij Ambachtspad in 'oud' Voorschoten VOORSCHOTEN Het onlangs opgeleverde pand op de hoek Ambachtspad/Wagenerf in Voorschoten is ronduit opvallend geworden. Het punt is op zich al heel karakteristiek omdat het midden in het oude dorp ligt en het pand zelf zit vol met architectonische grapjes. Zo zijn er diverse kleuren stenen in verwerkt, grappige rondingen en pilaren en ronde ramen. Een deel van de bovengevel is in glas uitgevoerd, evenals de van pilaren voorziene entree naast het hoekpandje. Even voor wie de plek nog niet in z'n hoofd heeft: het ligt aan het eind van het Ambachtspad, pal tegenover de plek waar tot voor vorig jaar de vele protesten ten spijt het dierenparkje het veld moest ruimen. Makelaar Felix Bax is de 'gelukkige' gebruiker van het pand en hij weet als geen ander hoezeer het opvalt in het Voorschotense straatbeeld: "Ik krijg er veel reacties op, dat is niet te geloven. Ongelofelijk veel. Het valt zó ver schrikkelijk op blijkbaar. Er staan hier heel veel mensen stil, sommigen zelfs om te fotograferen. En ik krijg1 heel veel verzoeken van mensen die het willen zien". Naast Bax zit sinds kort een zaakje in (zijden) stoffen en een platenhandelaar. Boven de winkels zijn apparte menten. De hele hoek is een geesteskind van de Wassenaarse architect Harry Reijnders en projectontwikkelaar Brons, eveneens woonachtig in het 'villadorp'. NOORDWIJKERHOUT - Een ree uit de duinen van Noordwykerhout is afgelopen zaterdag aan de ver wondingen van een aanrijding be zweken. Het dier werd uit het na tuurgebied opgejaagd door een hond waardoor het de Provinciale- weg 1 opliep. Daar moet het zijn aangereden door een auto. Toen het door de politie en voorbijgangers in een hoek was gedreven, overleed de ree kort daarna aan de verwondin gen. NOORDWIJK/OEGSTGEESTEen zevenjarig meisje uit Oegst geest is zaterdag gewond geraakt toen zij aan de Achterweg in Noordwijk werd overreden door de aanhanger van een tractor. Het voertuig werd bestuurd door haar vader een 43-jarige Oegstgees- tenaar die bij een bedrijf bezig was graszoden op te laden. Op het moment dat hij de trekker verplaatste, kwam zijn dochtertje met haar voet onder het wiel van de aanhanger terecht. Ze is met inwen dig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. LEIDERDORP De Leiderdorpse raadscommissie beroep- en be zwaarschriften beslist of de zornerbraderie aan de Hoofdstraat dit jaar toch doorgang kan vinden. De commissie behandelt op 7 mei de brief die een advocaat namens organisator C. Bos aan de gemeente schreef. De gemeente verbood Bos om de braderie dit Jaar te houden, om dat het verkeer op de Leiderdorpse Hoofdstraat er teveel door zou worden beperkt. Bos erkent dat de braderie de Hoofdstraat blok keert, maar begrijpt niet waarom dat de voorgaande twaalf keer wel werd toegestaan. Bovendien zou het verkeer volgens hem mak kelijk kunnen worden omgeleid. i Sjelter Leiderdorpse kinderen van vier tot acht jaar kunnen 's woensdagsmid dags terecht in de Sjelter aan de Heemraadlaan. Tussen half twee en half vier is in dat sociaal cultureel centrum een speciale 'kinderclub'. Komende woensdag is het onder werp 'Ken je dieren uit de dieren tuin?' voor de jongsten en de wat ouderen gaan bloemen maken. Toe gang één gulden vijfentwintig. Nieuw in de Sjelter is de hobbyclub voor kinderen van acht tot twaalf. Start volgende week maandag. Op geven bij de Sjelter, telefoon 071- 893135. Vrouwenraad De Voorschotense Vrouwenraad or ganiseert woensdag een voordracht over de Islam als godsdienst en als cultuurverschijnsel. Ds. Steenstra houdt de lezing om half elf 's och tends in de Engelenbak (Cultureel Centrum, Marijkelaan 4). Behalve de karakteristieke kenmerken van deze godsdienst zal ds. Steenstra onder meer de mentaliteits'verschil- len met het Westen verklaren. Verzamelbeurs Gebouw De Werf aan de School straat 4 in Voorschoten is vanavond het domein van verzamelaars. De vereniging 'De Verzamelaar' houdt daar tussen zeven en tien uur een beurs. Er zijn onder meer ansicht kaarten, munten en postzegels te zien en te koop. Nadere inlichtingen verkrijgbaar bij mevrouw Bedijn in Noordwijk, telefoon 01719-17088. Artistiek café Theater Toverlei brengt morgen avond toneel en cabaret in het artis tiek café. Plaats van handeling is de Hollandsche Tuyn aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Aanvang half negen morgenavond. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Leiderdorp houdt morgen een thema-ochtend in ge bouw Op Dreef (Van Alphenplein). Thema is 'de spoorwegen'. Aanvang tien uur. Exposities Zowel in galerie De Pomp als Het Oude Raadhuis in Warmond (op het pleintje) zijn momenteel exposities. In De Pomp brengt Dorine van Zon- Lintelo pastel fantasie-tekeningen. Bep Lagerweij-van der Werf laat er boetseerwerk zien. In Het Oude Raadhuis exposeert Mirjam Frant- zen met keramiek en Madeleine Du- ran komt er met gouchaes. Het Oude Raadhuis is dinsdagavond weer open van zeven tot negen uur. Spanjaarden, Geuzen en Duitsers tekenen historie in Voorschoten VOORSCHOTEN - Beeldenstorm, bezetting van Spanjaarden en verovering door Geuzen heeft de Heilige Laurentiuskerk in Voorschoten al doorstaan. De Tweede Wereldoorlog kostte de oude kerk zijn klokken. In de 'Eerste jubileumkrant' blikt C. On derwater terug op de geschiedenis van de Heilige Laurentius kerk in Voorschoten. "De geschiedenis van de mensheid vind je vaak terug in het kerkelijk leven". In zijn huidige vorm bestaat de Laurentiuskerk dit jaar 125 jaar. Al in de negende eeuw doken echter de eerste gegevens op over de oorspronkelijke paro chiekerk. "Eigenlijk is er over de hele periode tot aan 1866 wei nig bekend over de Laurentius kerk. Er werd zelden over ge schreven", vertelt bestuurslid Onderwater. De kerk had in de middeleeuwen bijkapellen in Veur, Wilsveen, Schakenbosch en bij Leiden. De bisschop moest in die tijd toestemming geven om land en goederen te verkopen, zodat de kerk kon worden gerestaureerd en ver fraaid. Plundering en vernietiging van alle heiligenbeelden van de Laurentiuskerk waren ook troef tijdens de beeldenstorm in 1566. Het volksoproer tegen de uit bundige tentoonstelling van de kerkelijke rijkdom luidde het begin van de reformatie in. De Tachtigjarige Oorlog en het Spaanse beleg van Leiden volg den direct daarop. "Het verhaal over de reformatie, met al haar vervolgingen is bekend", be weert Onderwater. Details over de moorden die katholieken en protestanten onderling m Voor schoten pleegden, heeft hij ech ter niet kunnen achterhalen. Geuzen steunpunt en de toren als uit kijkpost. Dat gebeurde met wel meer kerken in die tijd". De Geuzen slaagden erin de kerk op de Spanjaarden te veroveren, maar schip en toren werden daarbij grotendeels door brand verwoest. Ook op het platteland kregen de protestanten het voor het zeggen. Katholieken konden zich beter niet meer buiten ver tonen en monniken en nonnen moesten oppassen dat ze niet een kopje kleiner werden ge maakt. De calvinisten braken hun deels herstelde kerk twee eeuwen later af. Alleen de mu ren bleven dienen als omhei ning van het kerkhof. Een schuilkerkje diende van af 1645 als vergaderplaats voor de katholieken. Onderwater: "Dat moest allemaal in het ge heim gebeuren. Meer dan hon derd jaar later waren er weer openbare diensten. Of de paro chianen toen in een openbaar gebouw samenkwamen is onbe kend". Het schuilkerkje werd in ieder geval voortdurend uitge breid, verbouwd en gerestau reerd. Het kreeg een torentje met een klok en later zelfs een uurwerk. Er is pas meer bekend over de Laurentiuskerk vanaf 1865, toen de eerste aanbesteding voor het huidige kerkgebouw werd ge daan. Veertig meter lang moest de kerk worden, met een toren van 46 meter hoog. De Amster- De huidige Laurentiuskerk torent nu 125 jaar hoog uit boven de andere bebouwing t Voorschoten. De kerk, met name de oorspronkelijke, heeft heel wat stormen doorstaan. damse architect T. Asseler kreeg opdracht de kerk te bou wen in neogotische stijl, met de oude gotische vormen en haar versierselen uit de late middel eeuwen. Hoog oprijzende pei lers en gestucadoorde houten kruisgewelven maken in het in terieur nog altijd de neogotiek herkenbaar. Oorlogsindustrie Duitse bezetter omgesmolten voor de oorlogsindustrie en wer den pas in 1950 vervangen door drie nieuwe. Begin jaren zeven tig werd het kerkgebouw op de monumentenlijst geplaatst. De Laurentiuskerk is nu toe aan een grondige restauratie. "Er moet heel wat gebeuren." ver telt Onderwater "Het plan is by- na klaar". In de gevel komen twee glas-in-lood ramen en de hoofddeuren van de kerk wor den vervangen. Ook het oude or- Het 25ste lustrum van dc Laurentiuskerk wordt nog ge vierd met een unieke tentoon stelling over dc geschiedenis van het gebouw en het paro chiële leven. De tentoonstel ling wordt komende zaterdag avond om acht uur geopend en is tot en met 26 mei iedere za terdag te zien van acht tot ne gen 's avonds. MAANDAG 8 APRIL Leiden sitar-concert door Laurens Theunissen mmv Han Bakker (ta bla) en Jacqueline Crijns (tampu- ra), aanvang 20.30 uur in het Rijks museum voor Volkenkunde. Leidordorp vergadering van de gemeente- anvang 20.00 uur in het ge- Noordwtjk vergadering vf Ie Vereniging Philatelica afd. Noordwijk, aanvang 20.00 uur, bij eenkomst jeugdafdeling aanvang 18.30 uur. modeshow Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen in Buurthuis aan de Hoofdstraat 11. Voorschoten verzamelbeurs van de afdeling De Verzamelaar in Gebouw De Wed aan de Schoolstraat 4, aan vang 19.00 uur, open huis bij Christelijke Jeugd koren Voorschoten, gebouw Al- bardapiantsoen. van 16.00 tot 16.45 uur. Warmond hoorzitting over bouwgrond KPM en bestemmingsplan, aan vang 20.00 uur in het gemeente- DINSDAG 9 APRIL Alphen modeshow, speciaal voor oude ren. aanvang 19.30 uur in diensten centrum Westerhoven. Anna van Burenlaan. spreekuur Belangenvereniging voor Huurders, van 20 00 tot 22 00 uur in buurtcentrum Westerhaven. klaverjassen bij speeltumvereni- Katwljk sporten voor mensen mei CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10 00tot 12 00 uur tel 071-254654 voorlichtings-avond Netwerk Al lochtone Ondernemers over "Boek Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur m het gemeentehuis artistiek café Toverleitoneel cabaret, aanvang 20.30 uur m de Hollandsche Tuyn. Hoofdstraat thema-ochtend NVvH 'Spoor wegenaanvang 10 00 uur m Op toerisme, economische zal nancien, aanvang 19.30 u gemeentehuis. afstanden 2.5, 5 vanaf het WantvekJ tx| Noordwijk om 19.00 uur Valkenburg vergadering van de gemeente raad. aanvang 20 00 uur m het ge- Warmond extra vergadering van de ge meenteraad. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis WOENSDAG 10 APRIL Alphen thema-middag FNV-wer*groep <enngsgerecht.gden over soc- jeugdinstuif volleybal, van 18 30 tot 19 30 uur m gymnastieklokaal van de ZonneNoemscghooi. Jong kind! Comnckatraat. Loldon spreekuur verkeersveiligheid, van 10 30 lot 12 00 uur .n het Stadsbouwhuis. Langegracht informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20 00 tot 21 00 uur bi| Vereniging Centraal Wonen, mformat-e-uur CNV-vertrou- wensman CA. Elshout. van 11 00 tot 12 00 uur m De Kuip. Zeestraat feestmiddag tav 35-jano be- i De Beurs, Voorstraat

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9