Protest tuinbouw valt slecht DE T VAN TOEN 'Ui ben een doorsnee-kijker' Tuinbouw moet beter letten op kwaliteit van produkten' Leidsch Dagblad Provincie maakt meer reclame voor waterrecreatie-gebieden RIJNLANDHUIS VOORBEELD HOLLANDSE RENAISSANCE (Dutri^icutos MAANDAG 8 APRIL 1991 Wibo van der Linde nieuwe tv-recensent deze krant De actie van de voedingsbond FNV werd door de meeste tuinders niet bepaald verwelkomd. Bestuurslid Jet Grimbergen ging met hen in discussie. (foto Dlck Hogewoning) Tuinders boos op demonstrerende FNV tijdens 'Kom in de Kas'-dag RIJNSBURG - DeFNV-ac- tie voor een betere tuin- bouw-cao viel zaterdag bij de meeste tuinders niet in goede aarde. Ook veel bezoe kers van de landelijke 'Kom in de Kas'-dag lieten hun on genoegen blijken. 'Het is best dat ze actie voeren, maar niet vandaag', was de algemene reactie in Rijns burg. Op één bedrijf werd de groep FNV'ers zelfs de toe gang geweigerd. De voedingsbond FNV probeerde het publiek ervan te overtuigen dat 'het in de tuinbouw helèmaal niet zo netjes aan toe gaat als de werkge vers willen doen geloven'. "De ar beidsomstandigheden zijn vaak slecht. De werkgevers zijn niet be reid over arbeidstijdverkorting en verbetering van salariëring te pra ten. Sterker nog, bij de laatste cao onderhandelingen stelden de werk gevers zelfs een verlaging van de aanvangssalarissen voor", zet be stuurslid Jet Grimbergen uiteen. Omdat eind maart de cao-onder handelingen zijn vastgelopen, pro beert de voedingsbond op deze ma nier druk op de ketel uit te oefenen. In Rijnsburg deden veertien be drijven (inclusief veiling Flora) mee aan de open dag. Het was de veer tiende keer dat tuinbouwbedrijven hun deuren open zetten om de bur gers te laten zien hoe tomaten, kom kommers, gerbera's freesia's en alle andere groengewassen groeien. De Rijnsburgse bedrijven konden za terdag een enorm aantal bezoekers noteren: naar schatting 3500 men sen namen poolshoogte in het tuin bouwgebied Kloosterschuur. De ploeg van de voedingsbond FNV - op een enkel bestuurslid na bestaande uit werknemers uit de tuinbouw en ongeveer 20 personen sterk - was al direct om negen uur op de veiling aanwezig. Vandaar vertrok de stoet naar het tuinbouw gebied met de bedoeling op alle be drijven folders uit te delen. Geweigerd Direct al bij het eerste bedrijf waar ze wilden binnengaan, dat van han delskwekerij Barnhoorn, was het raak. Omdat een werknemer de op dracht had gekregen niemand met spandoeken of ander opruiend ma- Overeenstemming over portefeuilles provinciebestuur DEN HAAG - De drie politieke partijen (WD. PvdA en D66) die na 16 april gezamenlijk het dagelijks bestuur van de provincie gaan vor men, hebben definitief overeen stemming bereikt over de verdeling van de beleidsportefeuilles. De PvdA krijgt onder meer milieu, personeel en organisatie, ruimtelijke ordening op het gebied van stedenbouw, algemene zaken en het woonwagenbeleid. De WD zwaait de scepter over onder meer verkeer en vervoer,, ruimtelijke or dening wat groen betreft, onder wijs, economische zaken, water schappen en bestuurlijke zaken. D66 levert de gedeputeerden voor de groene sector, zorgsector, cul tuurbehoud, facilitaire zaken en het toezicht op de gemeentefinanciën. teriaal binnen te laten, werd de ac tievoerders al bij de voordeur de weg versperd. "Wij betalen werkne mers wel goed. De FNV mag gerust naar binnen, maar dan zonder poes pas", aldus een in de haast erbij ge haalde bedrijfsleider. "Er zijn echt wel bedrijven waar het niet goed gaat. Ga daar dan maar schoppen, maar niet hier", zo luidde zijn com mentaar. Ook potplantenkweker C. Vianen toonde zich niet bepaald verheugd met de actie. "Mensen blijven hier jaren achtereen werken, dus blijk baar is het hier zo slecht nog niet. Het is flauw om juist vandaag herrie te gaan schoppen. Dit is a-sociaal publiek, schrijf dat maar op", liet Vianen weten. Een heel ander geluid kwam van de zijde van C. van Duyn van Waardzicht Plant bv. "Kom in de kas is niet de beste plaats voor cao onderhandelingen, maar het is toch een goede zaak dat de werknemers op deze manier hun wensen ken baar maken. Op mijn bedrijf wordt goed betaald, maar elders ligt dat anders". RIJNSBURG - De kwaliteit van tuinbouwprodukten kan beter. De afgelopen jaren is de omvang van de produktie zo snel gegroeid dat de kwaliteit ervan in het gedrang is ge komen. Er is een inhaaloperatie no dig om ook na 1992 de positie op de Europese markt te behouden. Dat bracht voorzitter J. van der Veen van de produktschappen voor siergewassen en die voor groenten en fruit, zaterdag naar voren bij de opening van de Rijnsburgse deelna me aan 'Kom in de Kas'. Van der Veen hekelde het kabinetsbesluit om de overheidsbijdrage in de kos ten van de keuringsdiensten in drie jaar tijd weg te halen. "Wij zullen dat slechte voorbeeld niet volgen en als sector wel een keuringssappa- raat in standhouden", aldus Van der Veen. Van der Veen, zelf Rijnsburger, ging ook nog even in op de steeds luider wordende discussie over de milieubelasting van de tuinbouw. "Actievoerders vertellen meestal maar de helft van de waarheid. Er wordt met de beschuldigende vin ger gewezen naar de tuinbouw als sterk vervuilende bedrijfstak en daarbij wordt over het hoofd gezien welke moeite diezelfde bedrijfstak doet om de milieubelasting terug te dringen. Dat is niet eerlijk". De meeste bezoekers waren ech ter gepikeerd over de actie van de FNV. "We komen voor ons plezier om te kijken hoe de gewassen groei en. Dit is een leuk dagje uit en dat willen we niet laten verknoeien door van die oproerkraaiers", aldus een van hen. Een ouder echtpaar uit Leiden reageerde heel ontwape nend: "Vertelt u eens mevrouw, is het echt zo slecht in die tuinbouw. Wij weten het niet, dus het is maar goed dat ze actie voeren". Druk Niet alleen in Rijnsburg maar in alle plaatsen waar 'Kom in de kas' werd gehouden, was het zaterdag een drukte van belang. De organiseren de federatie van Nederlandse Tuin- bouwstudiegroepen (NTS) schat dat er over het hele land 170.000 mensen in de kassen een kijkje heb ben genomen. Dat is 10.000 meer dan vorig jaar. Er stonden 300 bedrijven ver spreid over het gehele land open. Volgens een woordvoerder van de NTS lag het accent echter op het zuidwestelijke deel van Zuid-Hol land. De tuinders hebben het pu bliek dit jaar vooral geïnformeerd over de inspanningen van de glas tuinbouw ten aanzien van het milieu. Ook is gewezen op maatre gelen van de tuinders om de kwali teit van de produkten te verbeteren. Gisteren waren in Noord-Brabant en Limburg de kassen geopend. Het is volgens de NTS de bedoeling om van 'Kom in de kas' op den duur een tweedaags evenement te maken. LEIDEN Jaagt Wibo van der Linde het televisieprogramma TROS-Aktua in de beginjaren '80 op tot het meest bekeken ac tualiteitenprogramma, staat er in de 'kwetsrubriek' van een landelijke krant: "Waarom zou het vertonen van een close—up van een blote meidenkont wèl strijdig zijn met de goede ze den, en het wekelijks vertonen van Wibo's gezicht niet?' Wint-ie met zijn 'Van Bem- melen Dossier' de derde prijs op het film- en televisiefestival van New York, glijdt zijn gees teskind 'Het geheim van Vre- denhof uit op de kritieken. Benoemt het bestuur van de AVRO hem tot directeur radio en televisie, hangt het perso neel de huisvlag halfstok. Pro moveert deze krant hem tot te levisierecensent, belt een van zijn kennissen op en zegt: 'Hoe kun je jezelf zo degraderen?' "Hoezo degraderen, zei ik. Nou, je bent toch programmamaker geweest, en dan nu recensentje.' Maar ik ben niet iemand die in dat soort termen denkt. Ik doe iets omdat ik het leuk vind, of omdat ik er geld mee kan ver dienen. Het schrijven van een televisierubriek is een aantrek kelijke mix". Een omstreden man. In com binatie met zijn oorlogserva ring aan het Hilversumse front: de ideale televisierecensent dus. Wat is dat nou toch met Wibo van der Linde? "Mijn vrouw Saskia zegt dat het allemaal mijn eigen schuld is, althans voor een groot gedeelte. Je lokt het zelf uit, zegt ze, door je per soonlijkheid, je lichaamsbouw. Je weet soms niet half hoe arro gant je kijkt. Alsof je een hoop stront ziet". Een geruststelling voor wie vreest dat Wibo van der Linde louter met dezelfde blik ook te levisie kijkt, of dat de pen van zijn recensies voor deze krant alleen maar in azijn gedoopt zal N -V Op 16 april een nieuw worden. "Ik schaam me er niet voor dat ik kan snotteren bij een aandoenlijke speelfilm. Ja, ik kan goed snotteren." En wie nu nóg twijfelt. "Ik denk dat ik een doorsnee-televisiekijker ben. Wat dat betekent? Dat ik van de televisie heel graag troost wil voor mijn dagelijkse zorgen". Vanaf 16 april: Wibo dagelijks in beeld als televisierecensent van deze krant. DEN HAAG Waterrecreanten worden de komende maanden be ter voorgelicht over wat wel en wat niet mag in de gebieden voor water- recreatie. De provincie Zuid-Hol land geeft hiertoe een kaart uit, plaatst advertenties en zet bij de in gang van watergebieden, borden neer. Voor het project, dat dit jaar en komend jaar zijn beslag moet krijgen, is 150.000 gulden uitgetrok ken. De provincie heeft in haar be leidsplan Natuur en Landschap vastgelegd dat bepaalde gebieden wat natuur betreft zo waardevol zijn, dat extra bescherming op zijn plaats is. Andere gebieden zijn 'ge woon' mooi en moeten dus ook voor de ondergang worden behoed. Te- Proef met apart inzamelen injectienaalden UTRECHT De provincie Utrecht is een proef begonnen met het ge scheiden inzamelen van gebruikte injectie-naalden. Vanaf nu kunnen particulieren en alle beoefenaars van een medisch beroep in de pro vincie gebruikte injectienaalden kwijt bij alle Utrechtse apotheken. Daartoe heeft de provincie een speciaal systeem opgezet waarbij de gebruikers van spuiten de naal den in gele twee-liter-vaatjes verza melen en naar de apotheek bren gen. Bij de apotheken worden de vaatjes gebundeld en naar de AVR in Rotterdam afgevoerd. Daar wor den de naalden inclusief verpak king in een speciale oven verbrand. De proef, opgezet door de provin cie in samenwerking met de GGD Utrecht, apothekers, huisartsen, kruisvereniging en een farmaceuti sche groothandel, gaat een jaar du ren. Als het experiment slaagl wordt het inzamelsysteem waar schijnlijk landelijk ingevoerd. gelijkertijd moeten steeds meer wa- terrecreanten een plaats op en langs het water krijgen. De provincie denkt dat recreatie en natuur best samen kunnen gaan, mits de recre anten zich ten minste aan -regels houden. Bij de ingang van watergebieden worden borden geplaatst waarop staat wat wel en wat niet mag. Be paalde gebieden zijn verboden voor plankzeilers, andere voor motorbo ten. Daarnaast is er een kaart in voorbereiding waarop alle waterge bieden in d'e provincie staan aange geven. Op de kaart staat vermeld welke vormen van recreatie zijn toe gestaan. De kaart wordt medio juni neergelegd bij jachthavens, zeil- clubs en andere plaatsen (provin ciehuis) en is gratis verkrijgbaar. Met een advertentiecampagne wordt extra aandacht besteed aan het verschijnen van de kaart. Het hoogheemraadschap Rijn land bewaakt al sinds ongeveer 1200 de waterhuishouding in on ze streek. De organisatie ontstond toen de bestuurders die allemaal te kampen hadden met water overlast, met elkaar in overleg tra den om de zaken gezamenlijk aan te pakken. Om zich veilig te kun nen stellen tegen het water waren namelijk grootschalige maatrege len nodig. In heel Nederland ont stonden op die manier organisa ties die zich met het bouwen en beheren van dijken en sluizen en met de zorg voor een goede water huishouding in het algemeen be zighielden. De bestuurders van zo'n organisatie noemden zich 'gemeenelandsraadslieden' of 'heemraden' omdat ze het 'heem' beschermden. Ze stonden onder leiding van een dijkgraaf. Op het in gevaar brengen van de water huishouding stonden zware straf fen, maar desondanks gebeurde het wel dat men bijvoorbeeld clandestien baggerde. Van inwoners van Leiden is be kend dat zij het water van de Rijn diep genoeg wilden hebben om zwaar beladen schepen voor hun panden aan de Rijn te kunnen la ten afmeren. Het liep zelfs wel eens uit op een handgemeen tus sen burgers en ambtenaren van het hoogheemraadschap. Twee Leidenaren hadden het zo bont gemaakt dat zij de dijkgraaf en hoogheemraden om vergiffenis moesten vragen, een boete moes ten betalen en mee dienden te lo pen in een processie naar de Pie terskerk met een bord om hun nek waarop stond: "hier gaen wij bij vonnissie vanden hoegen heemraden om dat wij die bode vanden dijegrave hebben ge- dreight te slaen". Yseren comptoir In 1578 kocht het hoogheemraad schap Rijnland een huis aan de Breestraat om er zijn rechtszittin- de Key om een indrukwekkende voorgevel in renaissancestijl te ontwerpen. De renaissance De renaissance ontstond aan het begin 1400 in Italië: de overblijf selen uit de klassieke oudheid werden steeds meer gewaardeerd en in het bijzonder de architec tuur van de Romeinen stond in de belangstelling. Nadat men bovendien de 'Tien Boeken over Architectuur' van de hand van de Romeinse bouw meester Vitruvius had heront dekt, werden bijna alle nieuwe gebouwen in deze klassieke stijl opgetrokken. Ze werden gedeco reerd met medaillons, guirlandes, festoenen, zuilen en vele andere motieven ontleend aan de kunst van de klassieke oudheid. Renais sance was niet alleen van invloed op de literatuur en de beeldende kunst: zo voorzag Jan Gossaert zijn schilderijen van een architec tonische achtergrond in renais sancestijl. Maar vooral via de te- zuilen, kapitelen, ingangspartijen en dergelijke konden worden ver sierd. Daardoor werd onder ande re het rolwerk, een versiering waarbij de steen wordt gehakt in de vorm van een opkrullende band, populair. Rijkelijk Aan het einde van de zestiende eeuw was men in Nederland zo ver dat gebouwen geheel in de re naissancestijl werden ontworpen. Het gebouw van het hoogheem raadschap Rijnland is een van de mooiste voorbeelden van de Hol landse renaissance in Leiden. Lieven de Key leverde drie ont werpen voor de gevel aan de Breestraat, maar die werden als te kostbaar afgewezen. Een van de ontwerpen werd door de stads- timmerlieden Van Banchem en Jan Dircxsz. vereenvoudigd en uitgevoerd. De voorname gevel die uiteindelijk tot stand kwam had drie geveltoppen en was rij kelijk voorzien van natuurstenen LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN De indrukwekkende renaissancegevel van het Rijnlandshuis. gen en vergaderingen te houden. Het was een complex bestaande uit drie met elkaar verbonden middeleeuwse huizen. Al in datzelfde jaar werd het zo goed als brandvrije 'yseren comp toir', een overwelfde kluis met een ijzeren deur, tegen het huis aangebouwd waarin alle belang rijke archiefstukken werden be waard. Na ongeveer twintig jaar in het pand gehuisvest te zijn ge weest, besloot het bestuur tot een ingrijpende verbouwing. Men wenste een voornaam onderko men dat tevens geschikt was om hoge gasten te kunnen ontvangen en te laten overnachten. Men trok niemand minder aan dan de Haar lemse stadsbouwmeester Lieven ken- en schilderkunst raakte men in het noorden langzamerhand gewend aan de nieuwe vormen taal en nadat de boeken van Vit ruvius door Italiaanse bouw meesters als Palladio waren be werkt en deze geschriften in ver taling verspreid raakten over heel Europa, kwam ook de architec tuur in het noorden onder invloed van de Italiaanse renaissance. Ne derlandse architecten als Hans Vredeman de Vries borduurden hierop voort en verspreidden voorbeeldboeken waarin be schreven werd hoe geveltoppen, details. Een trapgevel in het mid den wordt geflankeerd door twee topgevels die voorzien zijn van rolwerk. De ingangspartij wordt gevormd door een natuurstenen poortje bestaande uit twee pilas ters en een fronton met daarin het jaartal 1598. Bij een bezoek aan het Rijnlandhuis moet u vooral de hal en de grote zaal eens goed be kijken. Beide ruimten werden tussen 1657 en 1671 verbouwd naar een ontwerp van Pieter Post en zijn een bezichtiging meer dan waard. BIANCA VAN DEN BERG Honderd jaar geleden stond in de krant: - Verdwaald - Onlangs werd in een gesticht te Londen een kind van onbekende nationaliteit ge bracht, dat in de dokken was ge vonden. Tevergeefs werden al lerlei talen tot het meisje gespro ken; zij verstond zo, niet en uit hare antwoorden kon niemand wijs worden. Ten einde raad riep de heer Sydney Holland de hulp van de pers in, door eenige van de gezegden van het kind te publiceeren met de vraag: "Is er iemand in Engeland die deze woorden begrijpt?" De 'Daily News' antwoordt dadelijk dat het kind waarschijnlijk een Lit- hausche is. Het kind is vroolijk, ondanks het volslagen gebrek aan conversatie. Men hoopt ie mand te vinden, die met het meisje kan praten en dan een on derzoek naar hare familie te kunnen instellen. - De gouverneur van Minnesota had besloten vijf dollars te geven voor elk wolvenvel, dat men hem zou aanbrengen. Hij wilde de vreeslijke dieren aldus snel en zeker uitroeien. Hij was niet weinig verwonderd gedurende het jaar 1890 er 8000 te ontvan gen. Men deed een onderzoek en men bevond, dat er eene maat schappij bestond, welke het be sluit van den gouverneur exploi teerde. Zij had eene wolvenfok- kerij aangelegd! Een volwassen wolf kostte haar twee dollars, men kreeg vijf voor het vel, dus drie dollar winst per kop. Vijfentwintig jaar geleden: - In kippen en eieren zit geld, veel geld. "Een ei moet plat wor den", pleegt de jonge Duitse milionair Fritz Karl Schulte te zeggen. Daarmee bedoelt hij dat er in de eieren een goede - met een uitsmijter belegde - boter ham zit. En hij is bezig om dit te bewijzen. Schulte is de grote Nur Die-kousenfabrikant, pullover- maker, bezitter van een heleboel Duitse Marken en sinds kort ook eigenaar van meer dan 100.000 kippen, die hem aan vele bruine en witte eitjes helpen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8