Leiden maakt zelf plan voor distributiecentrum Leiden dag in ban van hardrock Doven zijn geen zielepieten Ministerie wijst Maastricht aan voor proef Opslag EEG in meelfabriek Nauwelijks incidenten bij massaal bezoek AC/DC LEIDEN De gemeente Leiden gaat zelf de plannen voor een distributiecentrum in de stad verder uitwerken. Er wordt gezocht naar een geschikte plek en overlegd met geïnteresseerde onder nemers. Het is de bedoeling dat het centrum aan de rand van de stad komt. Vrachtwa gens leveren daar goederen af, die door kleinere auto's in de binnenstad worden be zorgd. Onderzoek dat een Rotterdams ad viesbureau in opdracht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat verrichtte, heeft uitgewezen dat een dergelijk centrum voor Leiden eco nomisch haalbaar is. De studie spitste zich toe op vier gemeenten. Behalve Leiden waren dat Maast richt, Groningen en Arnhem. Het ministerie heeft besloten de plan nen voor Maastricht verder uit te werken. Wethouder J. Walenkamp van verkeer noemt het feit dat niet voor Leiden is gekozen 'geen ramp'. "Het is al heel plezierig dat we hebben meegedraaid met het eerste onder zoek. We weten nu in elk geval dat het de moeite loont om in Leiden zo'n centrum op te zetten. Voor Maastricht wordt nu een heel uitge werkt draaiboek gemaakt, maar dat kunnen we zelf ook doen". Waarom Leiden na de eerste ron de is afgevallen, weet Walenkamp niet. Ook bij de afdeling voorlich ting van het ministerie zijn de argu menten niet bekend. Verwezen wordt naar een rapport van het ad viesbureau, dat half april ver schijnt. Volgens Walenkamp heeft het bu reau onder meer berekend hoeveel kilometers vrachtwagens dagelijks in de binnenstad afleggen. Voor de vier gemeenten was het gemiddelde 24.000 kilometer. "Daaruit blijkt al dat er een geweldige drukte en over last is in het centrum. Het terug dringen daarvan is een goede zaak". Niet alleen omdat dat beter is voor het milieu, ook omdat er geld wordt bespaard. Het onderzoek wijst uit dat door de bouw van een distribu tiecentrum de vervoerskosten jaar lijks 'globaal' 20 miljoen gulden la ger uitvallen, aldus de wethouder. Voor de bouw van een distributie centrum in Leiden waren verschil lende locaties in beeld. Het HCG- terrein en de Rooseveltstraat vallen volgens Walenkamp af omdat die terreinen niet groot genoeg zijn. Al leen op bedrijfsterrein Roomburg, bij de rijksweg A4, is voldoende LEIDEN Een jongen van 18 jaar kwam zaterdagavond met zijn auto in een sloot langs de Plesmanlaan terecht. Hij had met zijn auto de vangrail in de middenberm geraakt en verloor vervolgens de macht over het stuur. (foto Hielco Kuipers) LEIDEN - Het Inloophuis psychi atrie aan het Rapenburg heeft bij de RIAGG een klacht ingediend. Aan leiding voor de klacht is de gang van zaken rond een jonge vrouw die onlangs 's avonds ten einde raad bij het Inloophuis aanklopte. Pas na vier uur werd er een oplossing voor de vrouw gevonden. De vrouw werd uiteindelijk, na tussenkomst van twee huisartsen, door een arts van de RIAGG in het Centrum Onderdak aan de Rem- brandtstraat ondergebracht. Het In loophuis meent echter dat deze in stelling niet in staat is in noodgeval len de verantwoording te dragen. Klacht inloophuis psychiatrie tegen arts van RIAGG "Die verantwoording moet de RIAGG nemen. Wij moeten juist op een professionele organisatie als het RIAGG kunnen vertrouwen", zegt coördinatrice Ria Stelck van het Inloophuis. Het Inloophuis is vaak afhanke lijk van professionele hulpverle- ruimte. Onderzocht moet worden of op die plek een distributiecentrum kan komen. Volgens Walenkamp wordt ook nog gedacht aan 'een of twee' andere terreinen. Welke dat zijn wil hij nog niet zeggen. De belangstelling van Leidse on dernemers voor een distributiecen trum is volgens Walenkamp groot. Drie vervoersbedrijven hebben al interesse getoond. Het is de bedoe ling dat één vervoersbedrijf het cen trum gaat opzetten. LEIDEN De EEG slaat sinds kort graan op in de Leidse meelfabriek. Het Europese graanoverschot wordt door deze organisatie opge kocht, opgeslagen en later meestal geëxporteerd. De eigenaar van de Leidse fabriek, het Rotterdamse Meneba, gebruikt het gebouw ook voor de opslag van eigen graan. Ver der maken ook graanhandelaren ge bruik van de enorme silo's bij de Zijl. De rest van het gebouw wordt verhuurd aan een architectenbu reau, de gemeentelijke afdeling Stadskabei en een autodealer. Die stalt wagens op het parkeerterrein. Volgens woordvoerder Spoon van Meneba zal de meelfabriek op deze manier nog wel een tijdje in ge bruik blijven. Het bedrijf heeft ech ter wel een architectenbureau in de arm genomen dat op dit moment bezig is met de ontwikkeling van plannen voor het gebied. "Zodra die plannen concreter zijn, komen we ermee naar buiten", aldus Spoon. De Leidse meelfabriek De Sleu tels ging in 1988 dicht. Meteen kwa men allerlei ontwikkelaars met plannen op de proppen. Volgens Spoon was de interesse van de meeste plannenmakers echter 'wei nig concreet'. Vorig jaar herfst besloot Meneba met het Oegstgeester architecten bureau KPD in zee te gaan. Postduivenberichten LEIDEN Postduivenvereniging De Vriendenclub vloog vanuit Roosendaal: De uitslag: C. Dorp 1; R. Dop 2; W. Roode 3; Bodijn en zn 4,7; F. Ladan 5,6,9; C. Gijsman 8; W. v.d. Kooy 10. Een concert van AC/DC kun je niet bezoeken met gewone kleren. Deze om. Het burgerkloffie werd verruild voor een ruiger zwart t-shirt. r heren uit Overijssel kleedden zich op het parkeerterrein dan ook e ning. "En dan vind ik dat de RIAGG de verantwoordelijkheid niet bij ons kan leggen. Want dat gebeurt als wij bij een noodgeval van het kastje naar de muur gestuurd wor den". Adjunct-directrice M. Tuinen- burg van de RIAGG betreurt het dat het Inloophuis met de klacht de pu bliciteit heeft gezocht. "Wij hebben geen recht op wederhoor gehad. Ik heb deze week aan het Inloophuis geschreven dat wij een onderzoek naar de gang van zaken op die avond instellen. Pas daarna weten wij of de klacht gegrond is en kan ik een reactie geven". LEIDEN - De honderden hard rock fans die zaterdagmiddag de Leidse binnenstad hebben nauwelijks problemen veroor zaakt. De politie, café-exploi tanten en restaurants waar de AC/DC-bezoekers zich ophiel den spreken van een uiterst or delijke en gezellige middag. Even na het middaguur arriveerden de eerste hardrockers in het cen trum. Na een korte wandeling door de Haarlemmerstraat en omgeving, vaak gecombineerd met een bezoek aan een slijter, zochten de meesten een café op. De kroegen aan de Nieuwe Beestenmarkt waren hier bij veruit favoriet. Het opvallend uitgedoste gezelschap liet het bier rijkelijk vloeien, maar hield zich rustig. "Totaal geen problemen, een heel ordelijke middag", aldus een woordvoerster van café Malle Bab- be. Veel hardrockers aten bij McDo nald's. Hier waren evenmin inci denten. "Ach, ze zijn wat luidruchti ger dan de andere klanten, maar er is geen ruzie geweest of zo", aldus een personeelslid van het hambur gerrestaurant. Om zeven uur 's avonds begon het voorprogramma in de Groenoord- hallen. De fans, veelal in zwart leer of spijkerpak, gingen dan ook vanaf een uur of zes in een constante stroom richting Willem de Zwijger- laan. Op het station was het omstreeks dat tijdstip een drukte van belang. Veel bezoekers verkozen het open baar vervoer boven de auto, wat ge zien het grote alcohol-gebruik niet eens onverstandig was. De mensen die wel met de wagen kwamen, konden hun voertuig pro bleemloos kwijt op het parkeerter rein bij de Groenoordhallen. De po litie had al in de middaguren de zijstraten van de Willem de Zwijger laan afgezet om te voorkomen dat auto's massaal werden geparkeerd in Groenoord. Vlak voor het concert waren achttien agenten in de weer om de omgeving in de gaten te hou den. Ze verrichten slechts een keer arrestaties nadat enkele bezoekers onderling een paar tikken uitdeel den. Omdat niemand aangifte wenste te doen, werden de kempha nen meteen heengezonden. Voorts trad de politie op tegen au tomobilisten die hun wagen plaats ten in de berm langs de Willem de Zijgerlaan. Het ging hier veelal om kortparkeerders, die in de snackbar op de hoek van de Haarlemmerweg en de Willem de Zwijgerlaan even bier of eten gingen halen. Omdat het concert al maanden te voren was uitverkocht, ontstonden geen grote rijen wachtenden voor de kassa's van de Groenoordhallen. Velen bleven dan ook geruimte tijd op het buitenterrein hangen. Hier stonden talloze kraampjes waar shirts, stickers en posters aan de man werden gebracht. Sommige bezoekers hadden niet erg lang plezier van hun aankoop. Toen het concert een goed uur aan de gang was, steeg de hitte voorin de zaal tot enorme hoogte. Velen gooiden hun shirt daarom weer weg, hoog de lucht in. Omdat een goed voorbeeld doet volgen, 'regen de' het op een gegeven moment hemden, bh's en t-shirts. "Een goed gebruik bij dit soort concerten", merkte een van de bezoekers op. LEIDEN Een vrouwelijke Leidse politieagent kreeg zater dagavond een omhelzing van een AC/DC-fan, toen hij het poli tiebureau mocht verlaten. De jongen, die op weg was naar een concert van de hardrockgroep in de Leidse Groenoordhallen, zat met een aantal andere fans vast na een korte schermutse ling op straat. Een 18-jarige concertganger uit De Wijk kreeg zaterdag om een uur of zeven klappen van Een zoen voor politieagente een 21-jarige jongen uit Koekan- ge, die met een groepje dorpsge noten op weg was naar de Groenoordhallen. Toen een 24- jarige Koekanger zich ermee ging bemoeien, pakte de politie het hele groepje op. Op het politiebureau zei het slachtoffer geen aangifte te wil len doen en de zaak te laten rus ten. De wachtcommandante zei daarop "Het is nu kwart over zeven, jullie kunnen nog op tijd zijn voor het concert". Tot grote opluchting van de jongens, die al vreesden het optreden dat om half acht begon te moeten missen. Een van hen was zo blij dat hij de agente om de hals vloeg en haar een paar gaf. Dovenvereniging 'Ons Beginsel Getrouw' viert 50-jarig bestaan J.G. Vreeswijk, penningmeester A. Polderdijk en T. Vreeswijk (v.ln.r,). "De horende maatschappij accep teert doven eindelijk als volwaardig". aoto Henk Bouwman) Van onze medewerker Jeroen Keijzer LEIDEN "Doven worden niet meer als zielepieten beschouwd. Vroeger had men de neiging deze mensen erg te beschermen, maar dat is verleden tijd. De horende maatschappij accepteert ze ein delijk als volwaardig". Dat zegt J.G. Vreeswijk, vanaf zijn geboor te al doof en in het verleden zeer actief geweest als bestuurslid van de Leidse dovenvereniging 'Ons Beginsel Getrouw'. Echtgenote Tine Vreeswijk- Verbiest en haar vijf jaar oudere broer A. Verbiest, beiden even eens vanaf de geboorte doof, richtten deze christelijke vereni ging vijftig jaar geleden op. "Do ve mensen leefden in die tijd zeer geïsoleerd en hadden behoefte aan contact met lotgenoten om in gebarentaal met elkaar van ge dachten te wisselen", legt pen ningmeester A. Polderdijk uit. Hiertoe werd eerste tweemaal en later eenmaal per maand een bij eenkomst belegd waarop aller hande culturele activiteiten wer den verricht. En zoals een echte christelijke vereniging betaamt, werd er aan het begin van deze ontspanningsavonden enige tijd gemediteerd. De bijeenkomsten hebben tegenwoordig nog steeds plaats, op elke eerste dinsdag van de maand. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig jubileum van de dovenvereni ging is zaterdag voor alle leden die de vereniging vanaf 1941 ge had heeft een receptie gehouden in de 'Bevrijdingskerk'. "Veel oud-leden zijn verhuisd waardoor het contact verbroken is en de mensen hebben op die dag de mo gelijkheid gekregen om eens lek ker bij te praten", zegt Polderdijk. Onderwijs Vreeswijk en zijn vrouw menen dat de situatie voor doven in de afgelopen tientallen jaren aan zienlijk verbeterd is. "Tegen woordig kunnen dove kinderen tenminste behoorlijk onderwijs genieten. Ze zijn in de gelegen heid een vak te leren. Vroeger be perkte het aantal banen voor dove mensen zich tot ambachtsberoe- pen als schoenmaker en meubel maker, maar velen deden dat met tegenzin", zegt de Leidenaar. "Ook is er op dit moment voor al le dove kinderen een gehoorappa raat beschikbaar", voegt zijn vrouw daaraan toe. "In mijn tijd hadden we zulke voorzieningen niet en het heeft geen zin meer om er nu nog een te nemen". De echtelieden hebben wel de beschikking over diverse andere technische snufjes die het leven van een dove vergemakkelijken. Zodra de deurbel of de telefoon gaat begint er een lampje in de woonkamer te flikkeren De wek ker fungeert door middel van een machientje dat onder het hoofd kussen ligt en trillingen veroor zaakt. Om te telefoneren is boven dien een speciaal apparaat aan wezig, waarmee de te spreken tekst uitgetypt kan worden. "Dat maakt ons een stuk onafhankelij ker want vToeger moest mijn dochter bij een telefoongesprek altijd als tussenpersoon funge ren", zegt de 69-jarige Vreeswijk lachend. Mede door deze betere heden daagse voorzieningen zijn doven makkelijker in staat te integreren in de horende maatschappij, waardoor zij mondiger worden. "Vroeger durfde dove mensen onvoldoende voor zichzelf op te komen", zegt Polderdijk. "In de begiryaren van het bestaan van onze dovenvereniging hadden wij bijvoorbeeld een horende se cretaris. die bij een toespraak zeer onduidelijk en binnensmonds sprak. Geen van de aanwezige doven durfde echter openlijk te bekennen dat ie er geen woord van verstond. Dat is nu gelukkig wel anders". De mate waarin een dove voor zichzelf opkomt, is volgens de penningmeester ook voor een groot deel afhankelijk van hoe men als kind opgegroeid is. Ik ben tussen horende broers en zus sen grootgebracht en voor mijn moeder was iedereen gelijk. Bu Tine Vreeswijk daarentegen was de situatie van een geheel andere aard. Zij groeide op met 111 een dove broer waardoor ze sa men m een vrij geïsoleerde en be schermde positie terecht kwa men. Dat is met bevorderlijk voor de onafhankelijkheid van een do ve. Deze situatie komt echter nau welijks meer voor". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7