'Interesse voor natui vlakbij stimuleren' Mooi en gezond weer terug Rolls Royce onder de sigaren nu gevuld met Dominicaanse tabak Bio-meubelen uit Oostenrijk Baby-bag Droogrek op de machine "Nee, je mooie handje..", zei de oma in de supermarkt tegen haar kleinzoontje en ik zag hem vol onbegrip naar zijn hand kijken. "Hoezo mooi..", zag je hem denken, en ik besefte dat we nog steeds kinderen dingen opdragen zonder er ook maar iets bij uit te leggen. Te zeggen waarom we iets van ze willen. "Nee je andere handje...", zei ik destijds ook tegen een van mijn zoontjes die het bezoek zijn linkerhandje toestak. Waar op hij zijn hand bekeek en fronsend opmerkte: "nou, deze is ook schoon". En nadat ik uitgelachen was, kan ik mij niet her inneren dat ik hem heb uitgelegd waarom ik die andere hand beter vond. Dat het handiger was elkaar de rechterhand toe te steken om onhandig gestuntel te voorkomen. Iets uitleggen komt zelden bij je op. Je geeft het kind een aan wijzing waar 't vaak geen touw aan vast kan knopen. Zoals ik zelf destijds ondervond, toen ik door het ijs was gezakt. Tot aan mijn middel nat stond ik op de kant te huiveren waarna een barse meneer mij beval hard achter zijn fiets aan te hol len. In opperste wanhoop gehoorzaamde ik hem, hijgend van het wanhopig snikken, overtuigd dat ik een vreselijk lot tege moet werd gevoerd. Als straf voor het toch op het ijs te zijn gegaan. Struikelend over mijn eigen voeten rende ik, verblind door tranen, achter hem aan, en pas toen we al een heel eind onze straat in wa ren, ontdekte ik mijn eigen vertrouwde omgeving. De man le verde mij bij mijn eigen huis af en fietste onbekommerd weg. Voldaan waarschijnlijk een goede daad te hebben verricht en geheel onbewust van het feit dat hij door zijn bevel zonder uit leg mij in de diepste wanhoop had gestort door er niet even bij te zeggen: "Daar word je warm van, anders word je ziek", of zoiets. En toch volgde ik zijn bevel op. Ik peinsde er niet over om het niet te doen. "Hou je oortje vast...", zeiden de tantes en ik liet een van de beide handen waarmee ik mijn kopje omklemde voorzichtig los en pakte mijn linkeroor beet. Het homerisch gelach dat daarna opsteeg, ontging mij als vierjarige volkomen. Ik deed gewoon wat die moeilijke grote mensen nou weer van mij wil den. 1 Uiterste onbegrip over een ontvangen opdracht had wel dat kleine meisje waarover ik kort geleden las. Opgewonden kwam ze thuis en zei: "We hebben zo leuk gespeeld met de jongens. We deden wie het langst op zijn handen kon staan, maar mijn broek hebben ze niet gezien hoor, want die had ik uitgetrokken". De reden waarom ze een beetje decent met het uitzicht op haar ondergoed moest omgaan was haar ken nelijk niet geheel duidelijk geweest. Carmiggelt schreef het al (uit het hoofd geciteerd): 'Waar om", vragen ze. "Daarom", zeggen wij. En op grond daarvan zullen ze, als ze de leeftijd hebben om wel uitleg te krijgen dat niet meer willen omdat ze ons op grond van dat eeuwige daarom als niet helemaal snik beschouwen. - En zo is het nog steeds vrees ik, gezien het jongetje in de su permarkt. Met zijn mooie handje. Kon je maar even in die klei ne hoofden kijken. Een nogal eigenaardig beeld van ons op voeders zou daaruit te voorschijn komen vrees ik. Een zeer eigenaardig. INA DE RUYTER Maar weinigen in Nederland zal de naam Marjolein Bastin niets zeggen en nog minder mensen zullen nooit iets van haar werk gezien hebben. Een jaar of zestien geleden ver schenen haar eerste natuurtekeningen in het damesblad Libelle, later ook in het na- tuurmaandblad Grasduinen. Vanaf dat moment is haar populariteit gestaag gegroeid en op dit moment is zij een van de bekendste illustratoren van ons land. Marjolein Bastin heeft microscopen in haar ogen MAANDAG 8 APRIL 1991 Het mooiste plekje van Ameland is volgens teke- nares Marjolein Bastin te vinden tussen de Nesser- duinen en de oude eende- kooi. Sinds vijf jaar woont zij daar in de voormalige kooikerswoning, het Kooi- huis. Ameland is voor Bas tin zowel een rustpunt in haar druk bestaan als een nimmerdrogende bron van inspiratie voor haar natuurtekeningen. door Sytse Singelsma Kiekendieven scheren over haar huis, fazanten scharrelen voor haar vensters hun kostje bijeen en een eenzame reiger stapt er op hoge poten door de duinen, spiedend naar mui zen. "Ik kom hier echt tot rust," zegt Marjolein Bastin van haar verblijf op Ameland. Over rust heeft de tekenares echter wel een heel eigen op vatting: haar werkdag begint 's morgens om zes uur en gaat door tot 's avonds half elf. Wie de natuur als werkgever heeft krijgt weinig rust. Toilet-artikelen Haar tekeningen worden ge bruikt voor kalenders en wenskaarten, haar Natuur- agenda haalt forse oplagen en haar natuurboeken gaan grif van de hand. Maar er zijn ook serviezen en borduurpaketten met haar afbeeldingen en kort geleden werd er zelfs een lijn Bastin-toiletartikelen gelan ceerd. Niet iedere fabrikant overi gens die bij Bastin aanklopt, krijgt toestemming om haar werk te mogen gebruiken. Zo kreeg onlangs een zeeppoe derfabrikant nul op het re kest, omdat Bastin vond dat haar natuurtekeningen wat te veel gebruikt zouden worden als camouflage voor milieu onvriendelijke kanten van het produkt. "Ik wil niet als pleis ter gebruikt worden," aldus Marjolein Bastin. Experiment Na een opleiding aan de Arn hemse kunstacademie en een gang langs verscheidene re clamebureaus, kwam Marjol ein Bastin begin jaren zeven tig als illustratrice terecht bij Libelle. "Dat werk deed ik meer als vak dan met mijn hart, want ik wilde eigenlijk alleen maar de natuur teke nen". Ze had evenwel geluk, want net in die tijd begon Li belle voorzichtig wat aan na tuur te doen. Min of meer als experiment, om te zien of het onderwerp zou aanslaan. Marjolein Bastin werd ge vraagd eens iets te proberen. De vorm die ze koos, zelf om schrijft ze die als tekenend vertellen, bleek aan te slaan. Haar succes kreeg al snel zo'n omvang dat het tekenen niet meer te combineren viel met haar werk als huisvrouw en als moeder van twee kleine kinderen. Echtgenoot Gaston zegde daarom zijn baan op een architectenbureau op om verder als huisman door het leven te gaan. Tegenwoordig treedt hij op als manager en zaakwaarnemer van zijn echt genote. Bastins populariteit houdt niet op bij de landsgrenzen. In heel Europa en ook in de Ver enigde Staten vindt haar werk aftrek. Goed beschouwd is dat merkwaardig, vindt ze zelf. De natuur die ze tekent is de Nederlandse natuur. De vlinders en de vogels, de bloe men en de planten en vooral de landschappen op haar te keningen komen in andere delen van Europa helemaal niet voor. En toch weet men overal ter wereld haar teke ningen van de Wadden, van Hollandse polderlandschap pen en het Amelander strand te waarderen. Zorg Een tekening van Bastin valt op door de zorg waarmee zij is gemaakt. Een kenner kan ie der diertje of plantje dat zij te kent benoemen. Alle voor een soort kenmerkende details staan er op, maar tekeningen van Bastin zijn nooit louter determinatieplaatjes. In zeke re zin zijn ze er zelfs het tegen overgestelde van. Marjolein Bastin biedt niet een objectie ve weergave van de natuur, ze wil de schoonheid en de sa menhang ervan in al zijn fa- cetten laten zien. Een aquarel van fouragerende strandlo- pers wordt bij haar een ju weeltje van kleur en licht, waarin de helderheid en de ruimte van het Wad net zo be langrijk zijn als de vogels zelf. Zonder dat Wad zouden er im mers ook geen strandlopers zijn. Marjolein Bastin werkt niet speciaal voor doorgewinterde natuurkenners. Die hebben toch al een open oog voor alles wat leeft en bloeit. "Ik werk vooral voor mensen voor wie de natuur niet zoveel bete kent. Voor veel mensen is de natuur iets waarin ze hun hond uitlaten. Die mensen wil ik iets leuks geven. Ik wil ze laten zien hoe de dingen in el kaar zitten. Als je op safari gaat, dan kun je niet om een olifant heen, maar die kom je hier niet tegen. Ik teken juist die heel kleine dingen, die ie dereen dichtbij heeft. In iede re straatkier zit wel iets, maar daar loop je aan voorbij. En ik hoop dan maar dat ik met mijn werk de interesse voor die natuur vlakbij kan stimu leren, dat ik mijn eigen ver rukking over wat ik in de na tuur zie op anderen kan over brengen". Blikveld Ameland is voor Marjolein Bastin een bewuste keuze ge weest. Wanneer ze niet op het eiland is, woont ze op de Velu- we in Wekerom, onder de rook van Ede. Een groot deel van haar werk had als gevolg daarvan dan ook betrekking op de natuur van midden-Ne derland: de bossen en het ri vierenlandschap. Een aantal jaren geleden besloot ze haar blikveld te verruimen om haar werk nieuwe impulsen te geven. De keus viel op het Wad dengebied. "Nederland is uniek om het Waddengebied. Er gebeurt hier zoveel en als je de mensen wilt uitleggen waarom het heel erg zou zijn als hier iets gebeurt, moetje er zelf zitten. Als je van de na tuur iets wilt begrijpen, als je de samenhangen wilt laten zien, dan moetje er middenin zitten. Je moet de trjd nemen om alles goed te observeren Je moet in de huid kruipen van wat hier gebeurt. Als je hier steeds zo nu en dan een dag komt dan zie je steeds maar een stukje en je moet al les zien, wil je er over vertel len". De natuur verandert van dag tot dag. Plantenleven bloeit op, vogels nestelen en trekken en vlinders kruipen uit hun pop. Ieder seizoen heeft zijn eigen gezicht. Om dat proces van voortdurende verandering te volgen houdt Marjolein Bastin een natuur- dagboek bij. Daarvoor brengt ze dagelijks verscheidene Marjolien Bastin:"lk werk vooral voor mensen voor wie de natuur niet zoveel betekent". uren in de natuur door. Haar werkdag begint met vier uren tekenen, maar wanneer die er op zitten, trekt ze naar buiten. Gewapend met verrekijker en schetsboek. Het is voor haar altijd weer een verrassing wat ze tegenkomt. "Vaak ga ik naar het Wad om vogels te tekenen, maar soms zijn die er niet. Dan ga ik langs een omweggetje terug naar huis en dan is het altijd een verrassing wat ik tegenkom. Soms een vogel die je niet ver wachtte, maar vaak ook heel kleine dingetjes. Als je stevig loopt te joggen dan zie je niks, maar ik heb, denk ik, micros- coopjes in mijn ogen. Ik kom altijd wel iets tegen dat ik kan gebruiken. Een braakbal van een uil bij voorbeeld. Als je die uit elkaar peutert zie je wat zo'n beest eet. Dan kom je staartjes en tandjes van mui zen tegen. Of ik vind een apart soort mos. Dan duik je daar in en ontdek je dat er een hele boel soorten mos zijn. En dat er onder zo'n polletje lieve heersbeestjes zitten en dat er tussen het mos weer zwam- metjes groeien. Zo'n polletje is een wereldje op zich, waar over ik in mijn tekeningen kan vertellen". De kleine dingetjes die Mar jolein Bastin in de natuur vindt, neemt ze mee naar huis. Dat kunnen net zo goed pluk jes mos als veertjes, botjes, vlindervleugeltjes, zwamme- tjes, schelpjes of blaadjes zijn. In haar natuurdagboek, een gebonden blanco boek, maakt ze daar tekeningetjes van, of, als het voorwerp zich daartoe leent, plakt ze het in. Vaak staat er in het dagboek dan al een schets van de omgeving waar het gevonden is. De rest van de bladzij wordt gêvuld met aantekeningen. Die dag boeken, door de jaren heen bijgehouden, vormen de basis voor de rest van haar werk. Organisch De tijdschriften Libelle en Grasduinen leveren Marjolein Bastin het meeste werk op. Voor Libelle schrijft ze iedere week haar rubriek Natuurlijk, waarin ze haar lezeressen en lezers verslag doet van haar belevenissen met de natuur. De teksten daarvoor schrijft ze zelf. "Die ontstaan orga nisch, tegelijk met de teke ning. Maar ik moet meestal wel driekwart schrappen van wat ik geschreven heb", aldus de tekenares, die waarschijn lijk even snel praat als ze te kent. Het inschrijven van de definitieve teksten in de teke ningen is een klusje dat Mar jolein Bastin voor de avond bewaart en waar ze tot een uur of elf mee zoet is. Voor het natuurtijdschrift Grasduinen maakt Maijolein Bastin illustraties en tekent ze iedere maand een dubbele pa gina met een onderwerp uit de natuur. In zo'n grote tekening zitten vijftig tot zestig uren werk. Daarnaast verschijnt er al tien jaar haar Natuuragen- da, die tegenwoordig goed is voor een oplage van zo'n 90.000 stuks en tekent ze de avonturen van haar striphel din Vera de Muis. Haar hondje Saar, op haar Amelander na tuurwandelingen een trouwe metgezel, doet veelvuldig mee in die strip. En dan ver schijnen er nog kalenders en cadeauboekjes met Bastinte- keningen, om maar een kleine greep uit het aanbod te doen. In de loop der jaren heeft Maijolein Bastin ook nog de tijd gevonden om vijftien boe ken te tekenen. In veel geval len werden de teksten daar van geschreven door Grasdui- nen-hoofdredacteur Frans Buissink. Haar nieuwste boek 'Een zucht van verwondering' is daar het meest recente voor beeld van. Haar mooiste boek je vindt ze zelf 'Vindsels', waarin een serie tekeningen van dode dieren en rottende planten. „Sommigen vinden die beelden van vergankelijk heid triest, maar het heeft toch iets heel moois. Maar het zal wel nooit een bestseller worden", veronderstelt Mar jolein Bastin. Beau voyage: Steeds meer mensen beseffen dat lichaam en geest het tem po van de moderne maat schappij maar moeilijk bij kunnen houden. De gevolgen van een jachtig leven zijn im mers voel- en zichtbaar: min der energie, meer last van al lerlei kwaaltjes en zo heeft ook het uiterlijk onder de da gelijkse stress te lijden. Hiertegen kan iets onderno men worden door lichaam en geest af en toe eens heerlijk rust te gunnen. Dit kan door middel van een kuur-, sport- of schoonheidsvakantie. Daarvoor kan gekozen wor den uit een enorm uitgebreid pakket van mogelijkheden. Wel duur, maar voor de gezon de lifestyler een must. Het nieuwste op het gebied van milieuvriendelijk, of wel 'biologisch' wonen zijn gestoffeerde meubelen. We kenden al de biologische keuken en het slapen op een bio-bed. Er is nu ook een bank, tevens te gebrui ken als eenpersoons slaap bank, die biologisch hele maal verantwoord is. Het frame is vervaardigd van hout dat met bijenwas is behandeld en gevernist wordt met een blanke lak op basis van natuurlijke grondstoffen. De kussens hebben een interieur van paardehaar en natuurru- ber. De bekleding is van honderd procent katoen. Een tweerijen-lattenbo- dem zorgt voor een com fortabele ligging. De ge stoffeerde bio-meubelen komen uit Oostenrijk. Voor meer informatie: Art Collection, Nieuwerbrug, 03488-8841. Beau Voyage, een reisbu reau voor fitness en schoon heid, bezocht 250 beauty- farms, spa's, sport- en kuurac- commodaties in Europa en de Verenigde Staten. Daaruit werd een selectie gemaakt, die aan de strenge criteria van Beau Voyage voldeed. Zo biedt Beau Voyage nu 45 va kantiebestemmingen aan, die zonder uitzondering geken merkt worden door een opti maal kuur-, gezondheids-, sport- of beautyprogramma. In de Beau Voyage-brochu re niet alleen de beste beauty farms van Europa, maar ook de meest luxueuze kuuroor den, gezellige sporthotels die mogelijkheden tot kuren bie den en ultra-moderne spa's waar men zich aan alle gezon de geneugten van minerale bronnen kan overgeven. Wie met Beau Voyage in zee gaat, zo voorspelt de brochure, keert niet alleen heerlijk uit gerust terug, maar ook nog su- pergezond en stralend mooi. Reisbureau Beau Voyage is absoluut nieuw voor Neder land. De geselecteerde ac commodaties munten niet al leen uit in luxe en comfort, maar ook in optimale behan delingen. Zo kan men bijvoor beeld een anti-rookkuur vol gen, afslanken, ontgiften, tha- lassotherapie ondergaan of kiezen voor een fangokuur of golfarrangement. Ook een an ti-stress of 'back-care' pro gramma behoort tot de moge lijkheden voor de manager. Veel van de programma's zijn overigens ook geschikt voor de drukke zakenman. En ook wie geestelijke rust zoekt, kan bij het exclusieve reisbureau terecht. Sommige arrangementen behelzen les sen in yoga, meditatie of ont spanningsoefeningen. Maar er zijn natuurlijk nog veel meer mogelijkheden, die uit gebreid in de overzichtelijke gids worden behandeld. De beschrijving van ieder arrangement geeft precies aan wat men kan verwachten aan behandelingen, kuurmoge- lijkheden en fitness. Zelfs de dieetmogelijkheden en de sporten die in de omgeving kunnen worden geoefend, zijn aangegeven. Zo kan men heel gericht te werk gaan bij het kiezen van de meest ge schikte 'opknapbeurt'. Meer Informatie Beau Voyage, Kruisstraat 2, 2011 PX Haarlem, tel. 023-343090. Even bijkomen van de dagelijkse spanningen tussen een kuur vakantie. De buitenkant blijft ongewijzigd, maar van binnen ziet de wereldberoemde Davidoff- sigaar er sindskort anders uit De Rolls Royce onder de sigaren wordt niet langer volgestopt met Cubaanse maar met Dominicaanse tabak. De Davidoff, erkend als de sjiekste sigaar ter wereld, had nog wel de uitstraling van de beste (en duurste) sigaar, maar de kwaliteit liep de laatste jaren volgens kenners proefbaar terug. Aangezien Zino Davidoff alleen maar de allerbeste tabak goed genoeg achtte voor zijn met de hand gemaakte sigaren, koos de Zwitserse tabakshandelaar voor tabak van de Dominicaanse Republiek. "De laatste vijfjaar kende Cuba nogal wat misoogsten. Wij hebben het idee dat daar roofbouw op de tabaksplantages is gepleegd", zegt Han de Wit, algemeen directeur Davidoff-sigaren Nederland. Waarin onderscheidt de peperdure Davidoff zich nou van een degelijke sigaar van Nederlandse makelij? De geur? De smaak? Of juist de uitstraling van het merk? "Roken is een indivueel genoegen. Het zijn verschillende factoren waardoor mensen juist voor een Davidoff kiezen", zegt Th. van Berkum van de Nederlandse Vereniging voor de Tabaksindustrie. Ons land, waar de zes sigarenfabrieken maar liefst twee miljard sigaren maken, heeft een goede naam in de wereld opgebouwd als het gaat om 'droge' sigaren, bolknakken en sprieten, volgestopt met tabakssnippers vaak uit Sumatra en Java. De Davidoffs, behorend tot de categorie vochtige sigaren, zitten 'vol' met tabaksreepjes. Een ander verschil: de Nederlandse sigaren worden machinaal gemaakt, een originele (natte) Davidoff altijd met de hand. Bloedend hart Cuba heeft dus afgedaan en terwijl Zino Davidoff zo'n band met het land van Fidel Castro heeft Jaren geleden is de zoon van een tot Zwitser genaturaliseerde sigarenhandelaar uit Wit- Rusland, die in de vorige eeuw een tabakswinkel in Genève begon, al gaan werken op Cubaanse plantages. Vanaf 1980 arriveerden er talloze kant en-klare Davidoffs, gemaakt in en gevuld met Cubaanse tabak in ons land. In Nederland worden overigens ook Davidoffs onder private label met Dominicaanse tabak geproduceerd. Mede door de inbreng van Zino Davidoff veroverde de Cubaanse of Havanna-sigaar Europa: de Davidoff kreeg de naam van een zeer luxueus rook-artikel. Toen het verval in kwaliteit zich enkele jaren terug inzette, zat er voor Davidoff en zijn medewerkers niets anders op dan een andere tabaksleverancier te kiezen. Een afscheid met bloedend hart, dat wel. Maar aan de kwaliteit mag geen enkele concessie worden gedaan, vindt De Wit. Want de naam en faam van Davidoff (ook voor pijpen, sigaretten, aktetassen, aanstekers, asbakken enz.) moet fier overeind blijven staan. Een baby op de rug of op de buik: het is al helemaal ingeburgerd in onze cul tuur. Vaders en moeders plegen als volleerde kange- roes door de stad te sjou wen en houden daarbij hun handen vrij. Op het bekende 'buidel tje' is een variant bedacht door Margareth Wilmink. Zij liet zich inspireren door de Indonesische draagzak (slendang) en ontwikkelde een draagsysteem, waarbij het kind zijn foetushou ding kan bewaren, terwijl het toch dicht tegen de va der of moeder aan ligt. Worden de slendangs in Indonesië en Afrika op een ingewikkelde manier ge knoopt, de Europese vari ant is voorzien van een ver stelbare draagband. Meer informatie over de Baby- Bag bij Wilmink-Ateliers in Utrecht. Niet iedereen heeft ruimte om druipend wasgoed op te han gen zonder dat dit waterover last oplevert. Bij bovenladers van Bosch wordt nu een ac cessoire geleverd dat gemak kelijk op het (open staande) deksel van de machine gesto ken kan worden en het kan na gebruik met een simpele handgreep weer worden ver wijderd. En dan kan het dek sel van de wasmachine weer dicht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6