Troepen VS sneller uit Golfgebied weg Iran sluit grenzen BiografieNancy Reagan had affaire met Sinatra Het Voordeel Van De Bijenkorf. O Irak aanvaardt voorwaarden wapenstilstand Oostduitsers mijden eerste bezoek Kohl Verzet Irak: gevechten gaan door Halsstarrige Fransen krijgen toch EG-* topje* Verkiezingen parlement Kuwayt in 92 Abortusdebat in Spanje laait op De Klerk wijst eis van ANC af MAANDAG 8 APRIL 1991 PAGINA 5 WASHINGTON (GPD/AP/Rtr) Amerikaanse troepen in de Golf zullen versneld naar huis kunnen terugkeren, nu Irak het afgelopen weekeinde formeel de voorwaarden van de Veiligheidsraad voor een permanente wapenstilstand heeft aanvaard. Dat is gisteren ge zegd door Amerikaanse militairen. De Verenigde Naties overwegen een vredesmacht van 1400 manschappen te sturen naar de grens tussen Kuwayt en Irak. Als deze macht is aan gekomen, kunnen de Amerikaanse troepen 'binnen enkele dagen' hun posities verlaten, aldus president Bush. Het Iraakse parlement ging zater- dag akkoord met de harde eisen die de Veiligheidsraad vorige week ver bond aan een permanent staakt-het- vuren in de Golf-oorlog. Dat werd nog dezelfde dag in een 23 pagina's tellende brief aan de secretaris-ge neraal van de VN, Perez de Cuellar, bevestigd. De Iraakse regering klaagt in de brief bitter over de vele en strikte voorwaarden die de Veiligheids raad stelt. De eisen worden onder meer 'oneerlijk' en 'illegaal' ge noemd, maar Irak zegt niettemin geen keus te hebben, en daarom ak koord te gaan. Naar verwachting zal de Veilig heidsraad vandaag of morgen ak koord gaan met het sturen van een VN-vredesmacht die de komende maanden, en misschien wel jaren, het grensgebied tussen Irak en Ku wayt zal bewaken. Een eerste groep VN-waarnemers zou al in de eerste helft van deze week in de regio kun nen aankomen, aldus bronnen bij de VN gisteren. Kurden Bush zei te hopen dat een formeel einde aan de Golfoorlog ook de stopzetting van de Iraakse vergel dingsacties tegen de Kurdische en shi'itische opstandelingen zal bete kenen. De opstandelingen vrezen dat de Iraakse leider Saddam Hus sein na het vertrek van de Ameri kaanse troepen uit het Golfgebied nog harder tegen hen zal optreden. Maar Bush zei dat dit niet het tempo van de terugtrekking van de Ameri kaanse militairen zal beïnvloeden. Op dit moment zijn er nog zo'n 300.000 Amerikaanse militairen in het Golfgebied aanwezig. Van hen gaan er per dag tussen de 3000 en 5000 naar huis. Het feit dat Irak met de v den van de Veiligheidsraad voor een permanente wapenstilstand ak koord is gegaan, betekent ook dat het land zich neerlegt bij de vernie tiging van al z'n chemische en biolo gische wapens, het materieel dat kan worden gebruikt bij de bouw van kernwapens, en z'n raketten met een bereik van meer dan 150 ki lometer. Volgens de Veiligheidsraad-reso lutie zal Irak per 18 april de Raad een lijst moeten overhandigen waarop alle te vernietigen wapens en fabrieken voorkomen. Een maand later zal een speciale VN- commissie beginnen met de inspec tie van het verboden materieel, en de stappen zetten die tot de vernieti ging van het wapentuig moeten lei den. Als Irak de verboden wapens een maal heeft overhandigd, zal de Vei ligheidsraad een eind maken aan het wereldwijde verbod op de aan koop van Iraakse olie. Irak kan dan weer geld gaan verdienen, hoewel een deel van de olie-inkomsten naar een speciaal fonds zullen gaan waarmee Kuwayt gecompenseerd zal worden voor de oorlogsschade. Als Irak zich aan de VN-eisen blijft houden, zullen geleidelijk daarna de overige onderdelen van het eco nomische embargo van het land worden opgeheven. Het wapenem bargo zal van kracht blijven. ERFURT Minister-president Duchac van Thüringen verzuchtte opgelucht: "Ik kan de grond wel kussen, omdat er niks is gebeurd". Zijn partijgenoot Helmut Kohl, kanselier van alle Duitsers, stelde gisteren bij zijn vertrek uit het Oost- duitse Erfurt vast dat hij een vol gende keer niet meer door de ach terdeur wenst te worden uitgelaten. Voor het parlement van deze Oostduitse deelstaat scandeerde nog een handvol woedende jonge ren "Kohl, leugenaar" en boven de ingang van het gebouw kleefde nog wat struif van eieren, die hun doel Helmut Kohl hadden gemist. Ver der bleef het rustig in Erfurt, zoals het de hele dag opvallend stil was geweest. De door velen gevreesde uitbarsting van volkswoede was uitgebleven. Helmut Kohl had Erfurt uitverko ren voor zijn eerste bezoek aan de vroegere DDR sinds de algemene verkiezingen van 2 december. Deze keus was geen toeval. In februari vorig jaar opende hij hier de chris tendemocratische campagne voor de eerste vrije verkiezingen in de toen nog bestaande DDR. Voor meer dan 120.000 laaiend enthou- siaste Oostduitsers was zijn bood schap toen: 'Samen met scheppen we in korte tijd een bloeiend land'. Nu, een jaar later, was het akelig stil op het vliegveld van Erfurt toen Helmut Kohl in gezelschap van zijn vrouw Hannelore werd begroet door minister-president Duchac. Ook op het plein voor de Dom. waar het in 1990 zwart zag van de men sen, waren nu meer journalisten dan belangstellenden verzameld. Ze waren niet vijandig, eerder af wachtend. Een jonge monteur: "Toen heb ben we hem geloofd, maar nu? We worden weer bedonderd. Net als onder de communisten, alleen mag je het nu zeggen". Zijn kameraad: "We voelen ons in de steek gelaten. Die hoge heren in Bonn hebben toch geen idee hoe erg het allemaal Bij de rondgang van Kohl en echt genote door de oude stad hielden de Erfurters hun ramen dicht. Een stil protest? Een groep jongeren ging dit niet ver genoeg. Het bezoek was ook voor hen te onverwacht geko men om veel aanhangers te mobili seren, maar'op een enkel plakkaat werd wel opgeroepen 'Helmut Ko hl. de kanselier van de leugens' warm te ontvangen. Toen de man uit Bonn voor het parlementsge bouw verscheen, begonnen de eie ren te vliegen. Schijnbaar onbewogen en zonder zelfs maar met zijn schouders te trekken, liep Kohl naar binnen om de verzamelde regionale bestuur ders moed in te spreken. In het zie kenhuis kreeg hij, uit bezuinigings overwegingen, een zeer eenvoudige maaltijd voorgeschoteld. Op de afsluitende persconferen tie toonde Kohl zich opnieuw zeer zelfbewust en rotsvast overtuigd van zijn gelijk. Daarna vertrok hij met opgeheven hoofd, maar tegen zijn zin, door de achterdeur naar het vliegveld. Hij had in ieder geval la ten zien niet bang te zijn voor een confrontatie met de Oostduitsers. TEHERAN (Rtr/DPA/AFP) - Meer dan 710.000 Kurdische Iraki's zijn de grens met Iran overgevlucht en meer kunnen er niet bij, zo heeft het Iraanse ministerie van binnenland se zaken gisteravond meegedeeld. De regering heeft de grenzen prak tisch gesloten, ondanks het feit dat er nog honderdduizenden Iraki's bij de grens in lange Files staan te wach ten, meestal zonder voedsel en wa ter, zonder onderdak en brandstof. Duizenden hebben een week of lan ger slecht gekleed gelopen om bij de grens te komen. Eerder had Iran verklaard dat het zijn grenzen niet zou sluiten voor de vluchtelingen. Iraanse functionaris sen zeiden dat anderhalf miljoen Iraki's probeerden een veilig heen komen te zoeken in Iran. In Teheran zijn overal in de buurt van openbare gebouwen tenten opgezet om hulp goederen in te zamelen, uit Teheran zijn al 60 vrachtwagens met hulp goederen, ingezameld onder de be volking van de hoofdstad, op weg gegaan naar de grens. Turkije heeft tot nu toe 280.000 vluchtelingen uit Irak toegelaten. Zij verblijven in het grensgebied en Turkse soldaten verhinderen dat zij dieper het land intrekken. Onge veer 170.000 Kurden en Iraki's be vinden zich volgens het Turkse persbureau Anatolia bij het Turkse dorpje Isikveren. Volgens ooggetui gen zijn er 50.000 mensen in het bergdorp Uzumlu aangekomen. De Turkse minister van buiten landse zaken Kurtecebe Alptemo- cin heeft zaterdag gezegd dat onge veer 1500 Iraakse vluchtelingen zijn omgekomen terwijl zij op weg wa ren naar de Turkse grens om te ont komen aan het Iraakse leger. Vol gens Alptemocin zijn de slachtof fers de afgelopen paar dagen gestor ven van honger, ziekte en kou. Hij zei dat een aantal van de doden bij de grens is begraven in door Turkse hulporganisaties gedolven graven. De lijken waren door familieleden, overwegend Kurden, meegedragen tot over de grens. Vluchtelingen in Iran verklaar den aan verslaggevers dat het Iraak se leger in de Iraakse heilige stad Najaf duizenden mensen heeft ge ëxecuteerd en in Arbat in het noor den van het land hele gezinnen le vend heeft verbrand. De afgelopen tien dagen zijn in Najaf en Talme in het zuiden van Irak 4.000 mensen geëxecuteerd omdat zij zich verzet hadden tegen het bewind van Sad dam Husseinn, zo vertelden vluch telingen aan het Iraanse persbureau IRNA. Een Amerikaanse Ml tank verplet tert het wrak van een 1 raaks ge vechtsvliegtuig, een MiG 21, vlak bij een snelweg 300 kilometer ten zui den van Baghdad. In de oorlog ge bruikten piloten snelwegen als start- en landingsbanen, aangezien veel vliegvelden door de geallieer den waren platgegooid. Antenne los na ruimtewandeling CAPE CANAVERAL (AP) - Astronauten van het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis heb ben gisteren met succes een vastgeraakte antenne van het 617 miljoen dollar kosatende gamma-ruimteobservatorium losgemaakt. Zij moesten daar voor hun ruimtevaartuig verla ten. Na de ingreep kon de satel liet in een baan om de aarde worden gebracht. Het was voor het eerst sinds meer dan vijfjaar dat Amerikaanse astronauten een ruimtewandeling maakten. DIANA (AP) Iraakse troepen zijn gisteren verder opgerukt in gebied dat door Kurdische rebellen wordt beheerst. Door een aanval op de stad Salahedin kwam een nieuwe stroom vluchtelingen op gang. De Iraakse oppositie blijft zich echter verzetten in zowel het noorden als het zuiden van het land. Woordvoer ders van het verzet en de Iraanse media hebben dit verklaard. Kurdische rebellen zeiden dat er fel werd gevochten in Salahedin, dat ongeveer 30 kilometer ten noor den van Erbil ligt. De rebellen ver klaarde dat in de slag om Salahedin 60 regeringssoldaten werden ge dood en drie tanks uitgeschakeld. Er werd gisteren tot laat in de avond gevochten. De Kurdische oppositie in het buitenland heeft kritiek gele verd op de terugtrekking van het verzet. Ze vragen zich af of de Kur dische organisaties zich misschien zo snel hebben teruggtrokken om hun kaders te sparen. Saddam Hussein heeft gisteren zijn greep op de regering verder ver sterkt met de benoeming van zijn schoonzoon Hussein Kamel Hassan tot minister van defensie. Daarmee beheert de familie alle belangrijke posten in de regering en geheime diensten. ADVERTENTIE Schwarzkopf Generaal Norman Schwarzkopf, be velhebber van de geallieerde strijd krachten in de Golf, heeft de baan van stafchef van het Amerikaanse leger geweigerd. Hij is van plan de komende zomer met pensioen te gaan en wil dan zijn memoires schrijven en lezingen geven. Dit meldt het Amerikaanse tijdschrift Newsweek in zijn jongste uitgave. Albanië De Albanese communisten hebben na twee verkiezingsrondes meer dan- tweederde van de zetels in het parlement veroverd. Dit blijkt uit de verkiezingsuitslagen die van nacht bekend zijn gemaakt in Tira na door de oppositie, de Democrati sche Partij. Bij de tweede verkie zingsronde, die zondag werd gehou den, stonden nog zeventien zetels op het spel. Een daarvan gaat naar de Albanese (communistische) pre mier Fatos Nano, die in de eerste ronde niet voldoende stemmen haald. Busongeluk Twaalf mensen zijn vanochtend op de Filipijnen omgekomen en 53 ge wond geraakt toen een bus van een berg afreed raakte en een 15 meter diepe afgrond instortte. Het onge luk gebeurde bij Pagbilao, 100 kilo meter ten zuidoosten van Manila. Dit heeft de politie bekendgemaakt. De bus reed juist in een bocht de berghelling af toen de remmen wei gerden. Onder de doden zijn de bus chauffeur en vijf kinderen. gale hayman 1 z'i hee" de a'amou' van Beverly Hills vertaald In een stijlvol parfum, getooid met het voor haar typerende luipaard. Van 8 t/m 13 april introduceert de Bijenkorf Den Haag exclusief, aan de promotiecounter op de parterre: "The Most Fabulous Fragrance In The World'. -U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf WASHINGTON - Nancy Reagan, de vrouw van de vorige Amerikaanse president, had een ja renlange verhouding met Frank Si natra. Ze ontving hem in het geheim zelfs in het Witte Huis. Dat staat in een biografie over de vroegere First Lady, die vandaag is uitgebracht. Het boek, 'Nancy Reagan, de niet- geautoriseerde biografie', is ge schreven door Kitty Kelley, die in de loop der jaren een reputatie heeft opgebouwd op het gebied van het schrijven van even gedetallieerde als schokkende biografieën van be roemde Amerikanen. De biografie over Nancy Reagan bevestigt die reputatie ruim schoots. Het boek, het resultaat van vier jaar research en onder meer in terviews met meer dan 1000 kennis sen, familieleden, medewerkers en vrienden van de Reagans, bevat tal van tot nu toe onbekende en sensa tionele gegevens over de presi dentsvrouw. Om te beginnen blijkt uit Kelleys onderzoek dat Nancy Reagan zelf in interviews en haar recente me moires over haar jeugd tal van leu gens heeft verteld. Zo is ze niet in 1923 geboren, zoals Nancy zelf altijd heeft gezegd, maar in 1921. Ze is ook niet de dochter van een academi cus, maar van een niet erg geschool de verzekeringsagent. Zwanger Volgens Kelley probeerde Nancy in haar jonge jaren aanvankelijk als actrice aan de slag te komen, Toen ze daarmee weinig succes had, richtte ze haar energie en ambitie op het veroveren van de actelir Ronald Reagan. Daarin slaagde ze uitslui tend door zwanger te raken, want Reagan was in die jaren de begin jaren '50 verliefd op een andere actrice, Christine Larson. Reagan bleef Christine Larson opzoeken, ook nadat hij al met Nan cy was getrouwd. Hij was zelfs bij Christine toen zijn dochter, Patty, werd geboren, en klaagde over Nan cy: "Ze heeft m'n leven geruïneerd. Ze heeft me een huwelijk opgedron gen". Later evenwel verliep de rela tie tussen Ronald Reagan en zijn vrouw beter, versterkt als deze werd door een gemeenschappelijke interesse: Reagans politieke carriè- Volgens mevrouw Kelley be moeide Nancy zich vanaf het begin met de details van haar mans werk. Ze beschrijft in dat verband een ge beurtenis uit de Witte-Huistijd van Reagan, toen diens medewerkers hem een agenda voor zijn eerste ontmoeting met Sovjet-leider Gor- batsjov lieten zien. De president, al dus de biografie, vroeg aan zijn me dewerkers: "Hebben jullie dit aan Nancy laten zien?" Toen die zeiden dat ze dat niet gedaan hadden, zei de president: "Wel, geef het maar eerst aan haar. Daarna neem ik het wel door". Kitty Kelley onthult ook dat zo wel Nancy als Ronald Reagan in de late jaren '60 tijdens een feestje ma rihuana rookten. Dat is zeer pikante informatie, omdat Nancy Reagan in haar Witte-Huistijd de landelijke strijd tegen drugsgberuik leidde met haar campagne 'Just say no'. 'Lunchen' Frank Sinatra dat Nancy Reagan jarenlang een verhouding had met de zanger Frank Sinatra. Die affaire begon toen Reagan nog gouverneur van Californie was, maar ging door toen hij president was geworden. Sinatra ging in die jaren vaak naar het Witte Huis om er met Nancy te 'lunchen'. Via een achteringang werd hij dan binnengesmokkeld. Een van Reagans vroegere medewerkers vertelt hierover: "Ze organiseerde die zogenaam de lunches doorgaans als de presi dent er niet was, en ze duurden van half een tot een uur óf vier. We had den strikte instructies om niet te storen. Als de First Lady met Frank Sinatra was. mocht niemand en niets haar storen. Dat gold zelfs voor telefoontjes van de president". Nancy Reagan zelf heeft de afge lopen weken laten weten het boek van Kelley niet te zullen lezen. Maar vroegere medewerkers van haar en de ex-president hebben al gezegd, dat de biografie zeker ook de laatste resten van de Reagan-mythe zal ver woesten. LUXEMBURG <GPD> - De ene (Franse) president en de regerings leiders van de twaalf EG-landen zijn vanavond in Luxemburg bijeen voor een extra topconferentie van slechts enkele uren. Zij zullen pra ten over de nasleep van de Golfoor log. de EG-rol in het vredesproces in het Midden-Oosten en het pro bleem van de Kurden. Geen onbelangrijke kwesties, maar in heel wat EG-hoofdsteden vraagt men zich toch af of het nodig was daarvoor een extra topconfe rentie bijeen te roepen. Het zijn im mers alle onderwerpen die best door de ministers van buitenlandse zaken, desnoods in een extra verga dering. besproken hadden kunnen worden. Vooral de Fransen willen een ex tra vergadering. Dit past immers in hun streven om de rol van de rege ringsleiders in de EG te versterken. En die van de EG-ministerraad, de Europese Commissie en het Euro pees Parlement te verzwakken, zo vreest men vooral in Den Haag. waar het verzet tegen deze Franse opstelling het felst is. De Fransen vinden dat de EG les sen moest trekken uit het gebrek aan eensgezindheid dat de twaalf aan de dag hebben gelegd tijdens die oorlog. Het EG-optreden blonk uit door geaarzel en gebrek aan sa menwerking. Het is echter de vraag wat deze top daaraan kan verbete ren. Er is afgesproken dat de kwes tie van de politieke unie en het geza menlijke Europese veiligheidsbe leid onbesproken zal blijven. An ders zouden de regeringsleiders de onderhandelingen over de politieke unie al op voorhand met standpun ten gaan bemoeilijken. MANAMA (AFP/reuter) - De emir van Kuwayt, sheikh Jaber al-Ah- med al-Sabah heeft gisteravond be kendgemaakt dat er in Kuwayt vol gend jaar parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. Een nade re datum gaf hij niet. In een door ra dio en televisie uitgezonden toe spraak liet hij doorschemeren dat vrouwen mogelijk ook passief en actief kiesrecht zouden krijgen. In zijn eerste toespraak sinds zijn terugkeer in Kuwayt naar aanlei ding van het aflopen van de islami tische vastenmaand Ramadan zei de emir dat de verkiezingen zullen worden gehouden in overeenstem ming met de grondwet. Sinds zijn terugkeer staat de al 250 jaar aan de macht zijnde familie onder zware druk politieke hervormingen door te voeren. In 1986 ontbond de emir een democratische gekozen parle ment. De emir noemde toen als re den dat er een buitenlandse samen zwering bestond om het land te de stabiliseren. MADRID (Reuter) In het overwe gend katholieke Spanje is het debat over de abortuswetgeving weer in alle hevigheid uitgebarsten nadat een arts die wegens het uitvoeren van een abortus was veroordeeld, zaterdag gratie van de regering kreeg en de gevangenis als vrij man kon verlaten na slechts enkele da gen te hebben gezeten. De gynaecoloog German Saenz de Santamaria werd tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld om dat hij in 1984 abortus had uitgevoerd bij een meisje van 14 dat seksueel was misbruikt door een verwant. In Spanje was abortus toen nog in alle gevallen verboden en pas een jaar later kwam er. ondanks verzet van de katholieke kerk. een abortuswet tot stand die abortus toestond in en kele gevallen toestond. Een recht bank in Malaga veroordeelde Saenz de Santamaria omdat hij de abortus had uitgevoerd in 1984, voordat de abortuswet was aangenomen. Vrijdag besloot het kabinet tot gratie, nadat ook de procureur-ge neraal daarom had gevraagd. Het duurde echter 24 uur voordat het gratie-besluit de gevangenis van Malaga had bereikt, zodat Saenz de Santamaria pas zaterdagmiddag vrijkwam. JOHANNESBURG (Rtr/DPA/UPI) - President Frederik de Klerk van Zuid-Afrika heeft zaterdag een door de anti-apartheidsbeweging Afri kaans Nationaal Congres (ANC) ge steld ultimatum afgewezen. In een verklaring die door het bureau van De Klerk is uitgegeven, noemt de president het ultimatum van het ANC oneerlijk De anti-ap.irth.id organisatie had vrijdag gedreigd de vredesonderhandelingen met de re gering af te breken, als zu niet twee ontslaat en uiterlijk 9 mei een zuivering van de veiligheids troepen hooft uitgevoerd. Bij de jongste uitbarsting van ge weld in de zwarte woonsteden in Zuid-Afrika zyn gisteren elf men sen om het leven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5