Geen nieuw beleid en 'Uit alle hoeken en gaten brengen ze lepeltjes' Alders wil per tijdschrift of krant een cent gaan heffen Kerkelijke golfconferentie eindigt in volstrekte chaos FNV-bond: desnoods actie in wegtransport Verhoging benzineaccijns met 20 cent in plaats van 10 MAANDAG 8 APRIL 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Andriessen over financiële tegenvallers: DEN HAAG (GPD) Het kabinet blijft door de opeenvolgende financiële tegenvallers te veel steken in papieren ideeën voor nieuw beleid. Dat vindt minister Andriessen van eco nomische zaken. UTRECHT (ANP) - Een gezamen lijke golfconferentie van diverse kerkelijke en maatschappelijke or ganisaties is gisteren in volstrekte chaos geëindigd. Joodse en Pale stijnse vertegenwoordigsters vlo gen elkaar figuurlijk in de haren, een Iraakse vrouw haalde zich de woede van de Kurden op de hals en dagvoorzitter prof. mr. J. Glastra van Loon dreigde zijn functie neer te leggen. De conferentie 'De oorlog voorbij - voorbij de oorlog', georganiseerd door IKV, Pax Christi, het Aposto laat van de Oosterse Kerken, NO VIB, het Nederlands Centrum Bui tenlanders en de Rooie Vrouwen, had moeten uitlopen op de vaststel ling van een aantal concrete actie punten. De rapportage uit de acht werkgroepen en de daarna gevolg de procedure om tot een gezamen lijke verklaring te komen, was voor velen echter onbevredigend, voor sommigen "ondemocratisch" en voor een enkeling "een genante ver toning". Tijdens de roerige slotzitting zei Hanneke Gelderblom, secretaris van de Nederlandse afdeling van de joodse vredesbeweging ICPME, dat de Palestijnse Leila Jordens Cotran als vertegenwoordigster van het Pa lestina Komité niet objectief ge noeg was om de wensen van haar werkgroep door te geven. De vrouw had onder meer gepleit voor Neder- Jordens Cotran zag hierin persoonlijke aanval Gelderblom", waarna het tumult onder de 300 aanwezigen goed los brak en Glastra van Loon ten einde raad uitriep: "Als u zo doorgaat, dan leg ik het voorzitterschap van de vergadering neer". Wim Bartels van het IKV stelde vervolgens met suc ces voor om in de gezamenlijke ver klaring niet al te specifiek te wor- Tijdens een van de werkgroepen waren Jordans Cotran en andere Palestijnen ook al in aanvaring ge komen met het ICPME. dit keer in dc persoon van Peter Demant. "Als de Palestijnen zich tijdens de Golf oorlog gematigd hadden opgesteld, hadden zij nu hun eigen staat op een presenteerblaadje gekregen", zei hij tot grote ontzetting van de veertig deelnemers. Ook was er tumult nadat de Iraak se Yasmine Jawad had gepleit voor beëindiging van de sancties tegen Irak. De aanwezige Kurden. die toch al vonden dat hun zaak er be kaaid af kwam, spraken daar zeer luidruchtig schande van. De Kurdi- sche oproepen om contacten met de Iraakse oppositie en het Kurdisch verzet in Nederland aan te gaan, werden wel gehonoreerd tijdens de slotzitting. Volgens de bewindsman kan het beleid niet "sprankelen, als je steeds maar miljarden bijeen moet garen voor bezuinigingen". An driessen zei zondag voor de AVRO- radio dat de bezuinigingen moeten doorgaan, gezien de tegenvallende economische vooruitzichten in ons land. Hij wees daarbij op de voorspel ling van het Centraal Planbureau (CPB), dat met name 1992 als een moeilijk jaar beschouwt. Volgend jaar neemt volgens de berekenin gen van het CPB de economische groei af, komen er minder nieuwe banen bij en stijgt de inflatie. De financiëel woordvoerder van de WD, Rudolf de Korte, vindt dat het kabinet juist te weinig wil bezui nigen in 1992. De Korte zei dat dit weekeinde tijdens een congres van zijn partij in Amersfoort. Hij meent dat het kabinet volgend jaar vijf mil jard gulden moet bezuinigen, in plaats van de nu voorgestelde 3,6 miljard. Minister Kok (financiën) stuurde vrijdag zijn zogeheten Kaderbrief naar het kabinet met de eerste glo bale voorstellen voor de begroting van volgend jaar. Een bedrag van 3,6 miljard gulden aan extra bezui nigingen wil hij vooral binnenhalen door het niet door laten gaan van de prijscompensatie voor de departe mentale begrotingen. Dat levert Kok al twee miljard gulden op. Kok is met zijn extra ombuigin gen in 1992, die bovenop eerder ge maakte bezuinigingsvoorstellen van de Tussenbalans komen, 1,4 miljard gulden lager gaan zitten dan het Centraal Planbureau had gead viseerd. Daaraan ligt een iets opti mistischer visie ten grondslag op onder meer de ontwikkeling van de wisselkoers van de Amerikaanse dollar, en daarmee de aardgasbaten van het Rijk. "Het kabinet gaat keuzen op nieuw uit de weg", meent De Korte echter. "Door alle departementen naar verhouding evenveel te laten inleveren, neem je geen beslissin gen waarop bezuinigd moet wor den. Op papier komt op die manier de begroting wel rond, maar ik denk dat de uitvoering op een grote te leurstelling zal uitlopen. Dat loopt fout af', aldus de VVD'er. Hij heeft overigens wel waarde ring voor het feit dat Kok zijn heil niet heeft gezocht in belastingver hogingen, maar in bezuinigingen. "Maar dat is dan ook meteen het enige pluspuntje in deze voorstel len. De WD vindt dat de belastin gen juist omlaag moeten". UTRECHT (ANP) - Als de werkge versorganisaties NOB en CVO in het wegtransport niet met een beter cao-bod komen, zijn er vanaf begin mei (stakings)acties in het wegver voer te verwachten. Daartoe heb ben kaderleden van de Vervoers- bond FNV zaterdag in Utrecht be sloten. Dezer dagen legden NOB en CVO een eindbod op tafel voor een nieu we cao. Dat bod werd door de bond echter als 'zwaar onder de maat' be titeld. Het zit het FNV-kader vooral dwars dat NOB en CVO de verho ging met 30 procent van de vergoe ding voor overuren niet voor de werkgevers verplicht willen stellen (zoals in de cao van de KNV de derde werkgeversorganisatie is geregeld). Ook eist de bond een for se verhoging van de vergoeding voor verblijf in het buitenland tij dens zon- en feestdagen. Eind april gaan bonden en werk gevers weer met elkaar aan tafel. Als NOB en CVO de onderhande laars dan geen royalere voorstellen voorschotelen, voorspelt de ver- voersbond grote arbeidsonrust bij de bedrijven die bij NOB en CVO zijn aangesloten. Werkgevers en werknemers in de Gronings-Drentse kartonindustrie hebben dit weekeinde een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Die voorziet onder andere in een loons verhoging van vier procent. Goes: oplaadbare parkeerkaart GOES (ANP) In het centrum van Goes kan vanaf vandaag parkeergeld met een magneti-, sche kaart betaald worden. Deze kaart kan via de parkeerauto maat opgeladen worden tot een bedrag van 50 gulden. Volgens de gemeente Goes is de kaart een primeur voor Nederland. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minister Al ders (vrom) overweegt een heffing van een cent per krant en tijdschrift in te voeren om het papierafvalpro bleem in ons land het hoofd te bie den. Hij is daarover in gesprek met de Nederlandse Vereniging van Reini gingsdirecteuren en de Vereniging van Papier- en Kartonfabrikanten. Komende weken worden die ge sprekken afgerond. De minister heeft dit zaterdag gezegd voor de TROS-radio. Het gaat om de derde en laatste fase in de gesprekken. Over de eer ste twee zijn al afspraken gemaakt. Alders wil met de maatregel berie- ken dat de industrie en de handel zich verantwoordelijk gaan voelen voor het papier dat bij hen wordt in geleverd en dat zij de kosten die daaraan verbonden zijn accepteren. De gemeenten zullen hun beleid DEN HAAG (GPD) - Minister Maij (verkeer) verwacht dat de accijns op benzine per 1 juli niet met tien cent per liter omhoog gaat, zoals aange kondigd in de tussenbalans, maar met ongeveer twintig cent. Een woordvoerder van de minister heeft dat vanmorgen bevestigd. De extra verhoging wordt moge lijk doordat Duitsland zijn benzine accijns per 1 juli met 25 pfenning (ongeveer 28 cent) verhoogt. Neder land kan daardoor de accijnzen ex tra laten stijgen, zonder dat de pomphouders aan de grens er dë dupe van worden. De overheid hoopt door het duur der maken van de brandstof het aantal autokilometers terug te drin gen. De extra accijnsverhoging, waarop ook minister Alders (Milieu) zaterdag zonder bedra gen te noemen al zinspeelde, moet overigens nog in het kabinet worden besproken. Alders maakte zaterdag ook bekend dat de heffing op motorolie nog dit jaar zal ingaan. voortzetten om een soort milieupre mie van vier tot vijf cent te geven aan verenigingen die oud papier op halen. Alders zei af te willen van de gek ke situatie van de afgelopen maan den waarin mensen die met hun oud papier bij de handelaren aanko men er geld op moesten toeleggen. De meest voor de hand liggende oplossing noemde Alders dan ook één cent per krant en weekblad. "Wij hebben het systeem in stand te houden waarin het oud papier wordt ingezameld. Aan de andere kant hebben wij een industrie die oud papier kan verwerken". Als wij deze oplossing, waarmee het geheel kan worden betaald, niet kiezen, ko men de kosten op een heel andere plaats wel tot uitdrukking, aldus Al ders. Duitsland is de oorzaak van de da lende oud-papierprijzen in Neder land. De oosterburen zamelen het afval gescheiden in maar er is niet genoeg verwerkingscapaciteit voor oud papier. Het papier wordt dus naar Nederland gebracht. En dat betekent dat het in ons land bijna perfecte systeem van inzameling door verenigingen de nek wordt omgedraaid, aldus Alders. Ministerie gaat ziekteverzuim aanpakken DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van binnenlandse zaken wil het ziekteverzuim indammen door rijksambtenaren de eerste twee ziektedagen voor eigen rekening te laten nemen. Met ingang van vol gend jaar wordt daarom het aantal vrije dagen met vier verhoogd. Ambtenaren gaan de ziektedagen wegstrepen tegen de extra vrije- dagen, aldus directeur-generaal H. Pont van personeelsbeleid. Pont werkt met zijn ziektedagenplan het voorstel uit dat premier Lubbers tij dens de tussenbalans lanceerde. Het ziekteverzuim zou een te zware last worden, aldus de premier. Politie houdt getuige aan van dodelijke val AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam onderzoekt de ware toedracht van een valpartij uit een flat in Amsterdam Zuidoost waarbij een man werd gedood en een twee de zwaar werd verwond. De politie heeft gisteren een man aangehou den die aanwezig was in de flat op de vierde etage. De man, vermoedelijk van Gha- nese afkomst, wil echter niet pra ten, waardoor het onderzoek nog niets heeft opgeleverd. Dat heeft een woordvoerder van de politie gisteravond meegedeeld. De zwaar gewonde man is de 35- jarige bewoner van de flat. Hij is van Ghanese afkomst. De overledene eveneens een man is volgens de woordvoerder vermoedelijk ook een Ghanees. De mannen werden door de politie in de nacht van zater dag op zondag gevonden. Of sprake is van een misdrijf is nog onduide lijk, aldus de politie. Ahold: miljoen voor oplossen roofoverval DEN HAAG (GPD) - Het levens middelenconcern Ahold looft een beloning van maximaal een miljoen gulden uit voor de tip die kan leiden tot de oplossing van een roofoverval op een filiaal van Albert Heyn in Oosterbeek. Bij die overval kwa men in mei vorig jaar twee werkne mers om het leven, een derde raakte levensgevaarlijk gewond. De hoge beloning komt nadat het recherche-onderzoek vrijwel volle dig is vastgelopen. De overval werd gepleegd door een gewapend duo dat het had gemunt op de zaterdag- omzet van de betreffende winkel Enkele jaren geleden loofde Al- bert Heyn ook al een miljoen gulden tipgeld uit voor de oplossing van de ontvoering van Ahold-topman Ger- nt Jan Heyn. Dit bedrag werd nooit uitgekeerd, omdat de politie uitein delijk zelf de dader kon arresteren. Binnenland kort Extra miljard Er wordt veel te weinig geld besteed aan de veiligheid in Nederland. Met een goede visie op criminaliteitsbe strijding kom je er niet, meent hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie. Er is volgens hem een half tot een miljard gulden nodig om de politie te versterken, waardoor het toezicht op straat kan toenemen. Bank dicht Een filiaal van de Bondsspaarbank in Vlaardingen is met onmiddellij ke ingang gesloten. Directe aanlei ding voor de plotselinge sluiting zijn enkele overvallen die in aantal maanden tijd op het filiaal werden gepleegd. Daarbij werd geld buitge maakt en vielen ook gewonden. De sluiting is schriftelijk aan de cliën ten meegedeeld. Aangepast Aan de Vrije Universiteit in Amster dam is een hoortoestel ontwikkeld dat zichzelf aanpast aan lawaai, waardoor de gebruiker beter kan horen. Het grote voordeel van deze nieuwe vinding is dat de slechtho rende niet meer zelf zijn gehoortoe- stel hoeft af te stellen. Het nieuwe hoortoestel verzwakt storende ach tergrondgeluiden automatisch en versterkt spraakgeluiden maxi maal. Vakbondsmuseum in de Burcht van de arbeid in mei open Van onze correspondent Thea van Beek AMSTERDAM - 'Ik dien en leid al wien ik beid met mynen blik doe gy als ik' staat vermeld op de driedui zend kilo zware, gietijzeren lamp. Daarboven de strijdbare woorden 'bewustheid, standvastigheid en of fervaardigheid'. De lamp hangt in de monumentale hal van de 'Burcht', het voormalige vakbonds gebouw van de Algemeene Neder- landsche Diamantbewerkers Bond (ANDB). Op 1 mei, de Dag van de Arbeid, opent koningin Beatrix in deze Amsterdamse burcht het Na tionaal Vakbond Museum. Vanaf 7 mei is het museum voor publiek ge opend. Een betere plek voor het museum is nauwelijks denkbaar. Directeur W. van der Stokker kijkt met gepas te trots om zich heen. In ditzelfde gebouw begon hij ooit als jong dis trictsbestuurder van de Industrie bond FNV. Vijfjaar geleden vertrok hij er met bloedend hart, om in te trekken in de moderne, efficiënte kantoortoren op Plein '40-'45. Sinds 1 januari is hij weer terug op zijn oude stek en mag zich directeur het vakbondsmuseum. Dubbel monument De Burcht van de Arbeid dateert uit 1900 en staat aan de Henri Polak laan. De opdracht aan stadsarchi tect Berlage voor de bouw van het bondsgebouw, bracht de bouw meester destijds in een lastige posi tie. Enerzijds bouwde hij voor het kapitaal het Beursgebouw en voor een gemeentebestuur, dat de bloei van de vakbeweging met lede ogen aanschouwde. Aan de andere kant moest hij bouwen voor de meest vooruitstrevende vakvereni ging van Nederland. De oplossing vond hij in het ont werpen van een dubbel monument. Aan het Damrak werd dat een sym bolisch stadhuis in de vorm van een beursgebouw. In de Plantagebuurt werd het een volkshuis. Aan de bui tenzijde een burcht met een monu mentale trap en daarboven een to ren. Binnen een paleis met impo sante hal en trappenhuis met glazen overkapping. In dit eerste vak bondsgebouw zou de democrati sche maatschappij van de toekomst vorm moeten luijgen. Na het samenvoegen van twee FNV-districtskantoren werd de burcht te klein. Vandaar dat ex- voorzitter Dick Visser van de Indus triebond FNV en Eric Fischer, di recteur van het Internationaal Insti tuut voor Sociale Geschiedenis (IISG) in 1988 een oud plan van stal verleden, heden als toekomst. Tot de hoofdtaken behoren het organi seren van exposities, educatieve ta ken en het uitgeven van publika- ties. Voor de tentoonstellingen is in middels een vijfjarenplan opge steld. Bij de opening op 1 mei zal dat een semi-permanente tentoonstel ling zijn over Henri Polak en zijn Al gemene Nederlandse Diamant Bond. Gelijktijdig is er een wissel tentoonstelling over het gebouw, met als centrale figuren Berlage en Roland Holst die de inmiddels ver dwenen muurschilderingen met als thema 'leven en strijd' aanbracht in de raadszaal van de bond. Lepeltjes haalden. Samen richtten zij een En dat is ook precies wat het vak stichting op om het vakbondsmuse- bondsmuseum voorstaat. Een on- um te realiseren. Het huidige be- dersteunend instituut voor de Ne stuur kent vertegenwoordigers uit derlandse vakbeweging. Het moet de drie vakcentrales FNV, CNV en de maatschappelijke betekenis MHP en aanverwante organisaties, daarvan zichtbaar maken, zowel in Sinds bekend werd dat het vak bondsmuseum er zou komen, zijn de initiatiefnemers overstelpt met materiaal. Van der Stokker "Uit al le hoeken en gaten in Nederland kregen we te horen dat men nog iets in zijn bezit had van een vader of overgrootvader. Lidmaatschaps boekjes met zegeltjes, vaandels, col lecties boeken, brieven, oude foto's en natuurlijk lepeltjes. Vaak weet men niet wat ermee te doen. De mensen zijn blij er dan een goede bestemming aan te kunnen geven". Het nieuwe museum beschikt echter niet over een eigen depot. "Wat wij doen, is optreden als inter mediair. Onze twee conservatoren kijken m hoeverre het aangeboden materiaal geschikt is. Voor zover mogelijk wordt het dan opgeslagen in het depot van het IISG. Voor on ze exposities kunnen wy putten uit de enorme collectie van het IISG. Maar ook uit die van het Katholiek Documentatiecentrum, het Sociaal Historisch Centrum en van de Vak- bondshistorische Vereniging", al dus Van der Stokker. Het vakbondsmuseum hoopt overigens vanaf januari volgend jaar een leerstoel 'Henri Polak' te re aliseren. Aan een nog onbekende Nederlandse universiteit moet deze zich bezighouden met vakbonds- vnmUikfcwL Aan ambitieuze plannen ont breekt het dus bepaald niet. Eigen lijk blijft er nog slechts een grote wens over. Dat is de Burcht zoveel mogelijk terug te brengen in de oor spronkelijke staat. Want na bijna negentig jaar te hebben gefunctio neerd als vakbondskantoor, is er wel zo het een en ander aan het ge bouw vertimmerd. Veel oorspron kelijk meubilair verdween. Alleen de werkkamer van Polak bevat nog de originele inrichting.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3