Verzameltik van telefoonkaart Kamerleden op kousevoeten naar de Balten Kardinalen willen pro-life document Honger onder kinderen 's werelds rijkste natie Wassenaarder Gert van Dongen gooit zijn postzegels eruit Evangelisch adoptieplan voor volken MAANDAG 8 APRIL 1991 REPORTAGE ESC WASHINGTON (GPD) - Een op de acht kinderen in Amerika lijdt honger en nog eens miljoenen leven op de gre*is van honger. Dat blijkt uit een stu die van het Food Research and Action Center, een groepering die strijdt te gen de honger in de Verenigde Staten. Volgens de studie gaan 5.5 miljoen Amerikaanse kinderen onder twaalf jaar 's avonds met een lege maag naar bed. Nog eens 6 miljoen kinderen le ven op de grens van honger en ondervoeding. De groep heeft de situatie per staat onderzocht. Daaruit blijkt dat Alabama en Missisippi met 17 en 18,9 procent honger en 18 en 19,8 procent grensgevallen de armste staten zijn, terwijl New Hampsire, Connecticut en Maryland onder de acht pro cent blijven. Samen met 90 andere hulporganisaties in Amerika wordt een wijziging van de Wet op de voedsel bijstand voorbereid, om meer federale voedsel hulp te verschaffen aan het ondervoede volksdeel. Deze wet wil ook de voedselvoorziening op scholen, die vaak heel gebrekkig is, verbeteren. Een probleem is verder de ondervoeding van arme, zwangere vrouwen en baby's. Het probleem bij de voedselvoorziening is dat onder de beschikbare hulpprogramma's, in het bijzonder de voedselcoupons, slechts de helft van de rechthebbenden wordt bereikt. Veel mensen weten helemaal niet dat ze daarop recht hebben en kennen de weg niet in het bureaucratische doolhof. De regering van president Bush wil meer geld ter beschikking stellen van een aantal voedselprogramma's. Dat is volgens de experts een stap in de goede richting, maar volstrekt ontoereikend. Voor de mcesten is het nog steeds wennen. Vaak is de telefooncel waarin alleen met een kaart kan worden gebeld, een bron van irritatie. Een herkenbaar voorbeeld: op het station verbijt de vertraagde reiziger zich in een lange rij wachtenden voor de kwartjestelefoon, terwijl ernaast de kaarttclcfoon - afkeurend gemompel - werkeloos blijft. Dat gaat veranderen. Over een paar jaar is de kaarttclcfoon gemeengoed. Het went vanzelf, zo is in het buitenland bewezen. De PTT breidt het totale cellenbestand uit tot 22.000 in 1994, waarvan 13.000 kaartcel- len. De kaartcellen nodigen minder uit tot plundering door vandalen dan de ouder wetse muntcel. Er valt niks te halen. Maar bellen met een kaart bespaart niet alleen de PTT herstelwerk, het kan ook de consu ment geld schelen. Een kaart a vijf gulden geeft twintig tikken van een kwartje, voor een tientje krijgt de beller 45 tikken (vijf gratis), terwijl een kaart van 25 gulden 115 tikken telt (15 gratis). De telefoonkaart i fi soort creditcard. ook even groot, die bij gebruik door de kaarttelefoon wordt 'afgelezen'. Een laserstraal vernietigt de tikken die door de beller worden verbruikt. In Nederland werd de eerste kaarttelefoon in april 1986 operationeel, in Vlissingen. De kaartcel dook eind jaren zeventig voor het eerst op in Japan. WASSENAAR (GPD) - De postzegel is 'uit', de telefoonkaart 'in'. Althans voor Gert van Dongen uit Wassenaar. Hij is voorzitter van de NTC, de Nederlandse Telefoonkaartenclub. "Een moderne hobby', zo omschrijft Van Dongen deze jongste vorm van verzamelgekte. Terwijl zijn postzegelverzameling zienderogen uitdunt, groeit zijn sta pel telefoonkaarten. Tweeduizend heeft hij er nu, uit de hele wereld. De oprechte filatelist zal wel schele hoofdpijn krijgen van dat nieuwe gedoe, maar Van Dongen zit er niet mee. Het verzamelvirus heeft zich bij hem gewoon in een nieuw pak gehesen. Bijkomend voordeel: de kaarten zijn heel wat minder kwets baar dan die fragiele zegeltjes. Het begon in 1988. Van Dongen, beleidsambtenaar op het ministerie van sociale zaken: "Centraal Beheer uit Apeldoorn stuurde in dat jaar een gratis telefoonkaart - met vier tikken - naar alle relaties, in ver band met het 80-jarig bestaan. Ik be sloot direct de kaart te bewaren en andere te gaan verzamelen". Zo'n telefoonkaart is geen droog stuk plastic, maar dikwijls voorzien van een speciale afbeelding. Juist dat wekt her en der de verzamellust op. Uit de hand Een en ander kan straks aardig uit de hand lopen. Want steeds meer particulieren vinden de weg naar de PTT om een bedrukte telefoonkaart te laten vervaardigen. Mooi recla me-object. Aan beide kanten be drukt kost zo'n kaart ongeveer vijf gulden per stuk (met vief tikken), bij een minimum oplage van 5000 kaarten. Is er slechts behoefte aan één bedrukte zijde, dan dient de klant minimaal duizend kaarten af Van Dongen is blij met deze be perkingen. "Als iedereen goedkoop zo'n kaart zou kunnen bestellen, dan was de markt voor verzame laars gauw verpest. Waar moet je dan nog beginnen? Er is nu al zo veel, maar dan zou de wildgroei pas echt onstuitbaar zijn". Toch trekken verzamelaars zich ook nu soms al de haren uit het hoofd. Van Dongen: "Ik ken er die eerst begonnen met de hele wereld, toen terugvielen op Europa en die nu uiteindelijk alleen nog Neder landse kaarten zoeken. Als je niet land. Er is een ware jacht op die uitkijkt, raak je overspoeld. Het uit- kaarten uitgebroken. Sommige ver- zendbureau Werknet heeft bij voor- zamelaars wilden ze echt allemaal beeld 63 verschillende kaarten uit- hebben". gegeven. Wel telkens dezelfde kaart, maar steeds met een ander T3~lp»cro'in <s adres en telefoonnummer, horende bij de diverse vestigingen in het Van Dongen ziet bij het exploderen- Economische hervorming moet Latij ns-Amerika redden WASHINGTON (Rtr/DPA/UPI) - Latijns-Amerika heeft zwaar te kampen met recessie, een schul denlast en met heftige inflatie. Al leen als de landen op dit continent de hervorming van hun economie weten door te zetten, maken zij een goede kans uit de problemen te ko- in haar jongste jaarrapport, dat dit weekeinde is gepubliceerd. Het rap port verscheen op de eerste dag van de jaarvergadering van de bank, die van gisteren tot en met morgen in het Japanse Nagoya wordt gehou den. Een belangrijk thema dat de drie dagen durende jaarvergadering zal beheersen, is de vraag hoe snel het economisch aanpassingsbeleid in de Latijns-amerikaanse landen tot resultaat zal leiden. Als de verbete ring van de levensstandaard voor de bevolking te lang op zich laat wach ten, kan de klok nog wel eens nood gedwongen moeten worden terug gedraaid. De economie van Latijns- Amerika kromp in 1990 met meer dan een half procent in. Alleen in Mexico, Chili en Venezuela nam het bruto nationaal produkt toe. de aanbod steeds meer mensen kie zen voor een 'thematische verzame ling': "Ze zoeken dan bijvoorbeeld alleen kaarten waarop dieren zijn afgebeeld, of motorrijders". Om het leuk te houden, en betaalbaar, want sommige kaarten 'doen' al honder den guldens. Van Dongen zelf be taalde ooit tweehonderd gulden voor een van de eerste, nu zeldzame, Duitse telefoonkaarten, stammend uit 1983. De Duitse kaarten, ook de nieuwste, zijn toch al het duurst. "Het lijkt wel of mensen erin beleg gen. Vaak zijn ze direct na uitgifte al in prijs verdubbeld. De oplage is veelal beperkt en dan houden ze die kaarten gewoon achter, waardoor de prijs omhoog schiet". Hij gaat ook naar het buitenland om zijn collectie aan te vullen. Nu kijkt Van Dongen reikhalzend uit naar een vriend die van een reis naar Mexico zal terugkeren. Niet moeilijk te raden welke opdracht hij meekreeg. PTT De PTT staat er goed op, bij de ver zamelaars. "De PTT voert een seri eus, terughoudend uitgiftebeleid. In tegenstelling tot wat in andere landen gebeurt, mag ik wel zeg gen". aldus Van Dongen. Daar wordt ter ere van ieder wissewasje een speciale kaart vervaardigd. "Hier krijgen we dit jaar alleen een serie over communicatie, een kerst- serie en ik geloof een voetbalserie, maar dan heb je het wel gehad". PIT en NTC zijn aardig tegen el kaar. "De PTT luistert naar ons en houdt rekening met ons", bemerkt van Dongen. "Maar dat is ook lo gisch, want de PTT heeft baat bij ons. Wij vormen natuurlijk een mooi middel om het gebruik van de telefoonkaart mee te promoten". Een ander middel is de expositie over telefoonkaarten, die de PTT aan eind van dit jaar in het PTT-mu- seum in Den Haag wil houden. In het buitenland, waar de kaart telefoon al langer meetelt, werden al eerder verzamelclubs opgericht. De NTC waggelt nog in de kinder- schoenên. Er zijn nu ongeveer 175 leden, van alle rangen en standen, uit het hele land. "Ook veel vrou wen. Een kwart denk ik", schat Van Dongen. "Kennelijk voelen die zich hierdoor meer aangetrokken dan door postzegels". (NB:het telefoonnummer van Gert van Dongen is 01751-18034.) Van onze correspondent Peter dc Vries DEN HAAG - Steun voor het recht op zelf beschikking. veel sympathie, maar zeker géén instemming met het streven van de drie Baltische staten onafhankelijk te wor den van de Sovjet-Unie. Dat is de boodschap die een brede delegatie uit de Tweede Ka mer de komende anderhalve week zal uit dragen tijdens bezoeken aan Estland, Let land, Litouwen en Moskou. Het is een pre caire boodschap, waarin geprobeerd wordt het midden te vinden tussen het in de kou la ten staan van de naar onafhankelijk streven de republieken en het voor het hoofd stoten van Gorbatsjov. Het antwoord van Landsbergis. de Li touwse president, en zijn collega's laat zich raden. In hun ogen is de kloof al lang niet meer te overbruggen. Na het geweldadig in grijpen van de Sovjet-militairen in januari is de deur naar de dialoog praktisch gesloten. De in het Westen nog steeds gesteunde Gorbatsjov is in de ogen van de Baltische lei ders overigens nooit iets anders geweest dan een onversneden Russische partijbons. De landjes aan de Oostzee zien zichzelf als door communisten bezet gebied, geannexeerd tij dens de Tweede Wereldoorlog door Russen waar ze nauwelijks culturele of etnische banden mee hadden. Maar de door hen zo begeerde politieke en diplomatieke erken ning van hun onafhankelijkheidsstreven, blijft internationaal nog grotendeels uit. Feiten Acht leden de Tweede Kamer vertrok ken gisteren via Stockholm naar Tallinn, de hoofdstad van Estland. De delegatie zou al veel eerder afreizen, maar werd vertraagd door ruzie binnen het CDA. Het CDA bena drukte vanaf het moment waarop het idee voor de missie geboren werd, dat de voorbe reiding niet goed was. De vooraanstaande CDA-buitenlanddeskundige Aarts haakte om die reden deze week op het allerlaatste moment af, nadat partijgenoten van hem de reis al maanden hadden vertraagd. Het langdurig uitstel heeft in de praktijk in elk geval niet geleid tot een betere voorbe reiding. Het programma van de reis is op een flink aantal plaatsen nog duister. De agenda vermeldt ontmoetingen met presidenten, ministers, parlementsleden, kerken, vak bonden, communisten en oppositiepartijen. Maar door de turbulente ontwikkelingen, met name de machtsstrijd tussen Jeltsin en Gorbatsjov, staat nog lang niet vast of zij al lemaal daadwerkelijk tijd zullen vinden om hun Nederlandse collegae te ontvangen. De voorbereidingen werden overigens niet alleen overschaduwd door agenda-pro blemen. Op de achtergrond speelde sterk de vrees van menig kamerlid de vingers te branden aan de razend ingewikkelde vete tussen Moskou en de Balten. Twee dagen ge sprekken met deskundigen achter gesloten deuren hebben de partijen bijvoorbeeld nogal de schrik in de benen gejaagd over de manier waarop etnische Russen in Litouwen worden gediscrimineerd. Een kleine illustratie van die voorzichtig heid is dat de missie, waarin CDA, PvdA, WD. D66, Groen Links en GPV zijn verte genwoordigd, officieel een 'fact-finding'- missie heet te zijn. De delegatie is uitgeno digd door de Balten, die in het kader van hun aanhoudend lonken naar erkenning ook al parlementaire delegaties uit de VS, Zweden en IJsland over de vloer kregen. Maar de sta tus wordt in Den Haag consequent omschre ven als 'feitelijke informatie vergaren'. "We geven in politieke zin steun aan het recht op zelfbeschikking. Punt. Niemand in deze Ka mer wil nu erkenning van hun onafhanke lijkheid", vatte de PvdA'er Van Traa vrijdag de politieke steun samen die de Balten kun nen krijgen. In de woorden van bijvoorbeeld D66-ka- merlid Doeke Eisma, die drie maanden gele den het initiatief nam voor de reis, "moeten de Baltische staten een soort federatie aan gaan met Moskou, waarin wordt samenge werkt op het gebied van buitenlands beleid en defensie, en men verder vrij autonoom opereert". Dat is een opinie waar ze in Riga, Tallinn en Vilnius niet op zitten te. wachten. Daar wil men het zinkend schip van de Sov jet-Unie zo snel mogelijk verlaten. Begrip Alle omzichtigheid ten spijt, zal tijdens het bezoek van de delegatie dan ook haarscherp blijken dat over de toekomst van de Sovjet- Unie aan westerse zijde heel anders wordt gedacht dan in Vilnius en omstreken. Bin nen de EG overheerst immers de angst voor de militaire en politieke instabiliteit die het gevolg zal zijn van een uiteenvallende USSR. Daarom werd de EG-hulp aan Mos kou, bestaande uit economische, technische en wetenschappelijke assistentie, na een kort intermezzo ook razendsnel hervat. Daarmee is niet gezegd dat de grote partij en in de Tweede Kamer het helemaal bij be zwerende woorden van politieke en morele steun willen laten. Eisma denkt bijvoor beeld aan de opening van een informatiebu reau in Nederland van de Baltische Staten. "De landen zouden zelfs eigen consulaten in Den Haag kunnen openen. Dat is nog net iets anders dan het aangaan van diplomatieke betrekkingen". Maar dat idee is door minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) al weggewimpeld. Eisma en Van Traa willen ook ter plekke onderzoeken of er mogelijkheden zijn de be volking van de opstandige republieken meer en directer te laten profiteren van de hulp die de EG en Nederland nu via Moskou ge ven. Het zou een uitweg kunnen zijn uit het huidige, wat zigzaggende beleid: na de mili taire acties in Vilnius en Riga in januari werd de hulp aan Moskou gestaakt. Maar na een gesprek van drie EG-ministers, onder wie Van den Broek, met Gorbatsjov werd ze weer ter hand genomen. Het idee is in het vervolg buiten het centrale Moskouse gezag om te werken. De hulp zou dan rechtstreeks naar de drie Oostzeestaten, Moldavië of Ge orgië gestuurd kunnen worden. Zo zou als nog een politiek gebaar in de richting van de Baltische landen gemaakt kunnen worden, zonder over te hoeven gaan tot hun daadwer kelijke formele erkenning. Geen uitspraak over gevaar sekten VATICAANSTAD (CIC- DPA-AFP) De 112 kardina len die sinds donderdag in het Vaticaan hebben vergaderd, hebben paus Johannes Paulus II unaniem opgeroe pen een document, bijvoor beeld een encycliek, te publi ceren over morele kwesties als abortus en euthanasie. Dit document zou "plechtig moe ten bevestigen de traditionele leer van de kerk over de onaan tastbare waarde van het mense lijk leven in het licht van de huidi ge omstandigheden en de aanval len waaraan het menselijk leven blootstaat". Dat blijkt uit het slotcommuni qué van de bijeenkomst, waar is gesproken over de bedreigingen van het menselijk leven en "het probleem van de agressiviteit" van de sekten. De kardinalen roe pen de politici, christen of niet- christen, op hun onvervreemdba re plicht om het menselijk leven te beschermen steeds goed voor ogen te houden. Volgens de kardinalen wordt het menselijk leven als nooit tevo ren "op een verschrikkelijke ma nier" bedreigd, niet alleen door abortus en euthanasie, maar ook door de milieuverontreiniging, fysiek geweld, hongersnood, de handel in verdovende middelen en de wapenhandel. Maar vooral keren de kardina len zich tegen legalisering van abortus. Volgens het Vaticaan worden per jaar 30 tot 40 miljoen abortussen uitgevoerd. De kardi nalen menen dat een toegeeflijke houding tegenover abortus "on verbiddelijk" leidt tot de aanvaar ding van euthanasie voor hoogbe jaarden en geestelijk en lichame lijk gehandicapten. Zij roepen de 4.000 bisschoppen in de wereld op mee te strijden voor de be scherming van het menselijk le ven, zelfs al zouden zij als "apos telen van de tegenstroom" wor den beschouwd. De kardinalen veroordelen het "verkeerde feminisme" dat "de bevordering van de vrouw in mannelijke termen vat". Zij plei ten voor een "echt feminisme", dat de vrouw niet alleen het recht toekent in het sociale leven aan wezig te zijn, maar evenzeer recht doet aan haar specifieke roeping van hoedster van het leven. De kardinalen volgen daarmee het hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger, die in zijn openings toespraak donderdag zei, dat het huidige feminisme eerder aan de onderdrukking dan aan de bevrij ding van de vrouw bijdraagt. Over de sekten wordt in het slotcommuniqué nauwelijks ge sproken. De kardinalen spreken alleen de hoop uit dat de RK Kerk de uitdaging die de groei van de sekten voor haar betekent, "met moed en wijsheid" zal aannemen. De oproep van de kardinalen maakt de kans groter op een nieu we encycliek over de moraal, die een nadere uitwerking betekent van de encycliek 'Humane Vitae' uit 1968, waarin paus Paulus VI rooms-katholieken het gebruik van kunstmatige voorbehoed middelen ontzegde. Een ontwerp van zo'n encycliek zou vorig jaar zomer al in grote lijnen gereed zijn geweest, maar de Curie, het centrale bestuur van de RK Kerk, zou opdracht hebben gekregen de tekst nog eens te bekijken. Inwoners van Moskou steken bij het Rode Plein hun kaarsen aan, op de plaats waar eens de Kazansky kathedraal heeft gestaan. De kerk werd indertijd in opdracht van de communistische regering verwij derd. (foto AP) Russen vieren massaal Pasen MOSKOU (GPD) - In de Sov jetunie hebben dit weekeinde ve le tienduizenden- gelovigen het Russisch-orthodoxe paasfeest ge vierd. Voor het eerst sinds de re volutie konden zaterdagavond de Moskouse gelovigen samenko men in de Sint-Basileuskathe- draal aan het Rode Plein. In de Jelochovskajakathedraal elders in Moskou, waar patriarch Aleksis II de Paasmis opdroeg, waren ook Boris Jeltsin, presi dent van de Russische Federatie, en Sovjet-premier Valentin Pa vlov aanwezig. De mis werd voor het eerst rechtstreeks en in zijn geheel tot drie uur 's nachts door de televisie uitgezonden. De hele zondag waren alle kerken van Moskou en vele andere steden overvol. Het Russisch-orthodoxe paas feest valt door de Juliaanse tijdre kening twee weken later dan het paasfeest in het westen. Het is voor de orthodoxe gelovigen het belangrijkste feest in het jaar. Op zaterdagavond gaan de gelovigen naar de nachtmis en hebben daar na een groot diner tot in de vroege morgen. Op Paaszondag worden er bloemen gelegd op de graven van verwanten en vrienden. Sinds de godsdienstvrijheid vorig jaar opnieuw wettelijk is vastgelegd, laten elke week dui zenden Sovjet-burgers zichzelf en hun kinderen dopen. President Gorbatsjov keurt die terugkeer naar het geloof goed. Volgens hem is het geloof "een bron van stabiliteit" in deze moeilijke pe riode. ZEIST (ANP) Nederlandse evangelisatieorganisaties begin nen op korte termijn met een 'adopteer-een-volk-plan'. De plaatselijke gemeente wordt daarbij ingeschakeld bij het evan geliseren van de naar schatting 12.000 nog niet met het evangelie bereikte volken of groepen. Hiertoe is besloten door veer tien organisaties uit de kringen van de Evangelische Zendingsal liantie (EZA) en de Evangelische Alliantie (EA), voor een deel ver bonden met de Nederlandse Zen dingsraad (NZR). Onder christenen en missionai re organisaties groeit de overtui ging dat het bereiken van de 'on bereikte' volken de hoogste prio riteit heeft. Voor deze taak zijn de visie en betrokkenheid van de plaatselijke gemeente en de oplei ding van jonge mensen van cru ciaal belang, aldus ds. W.J. Bouw. coordinator van de werkgroep Lausanne Beweging Nederland. Bloedtransfusie. Als een arts te maken krijgt met een jonge Jeho vah's Getuige (12 tot 16 jaar) die vanwege zijn geloof een bloed transfusie weigert, moet die arts proberen het kind onder vier ogen te spreken met een profes sionele jeugd-hulpverlener erbij. Het kan zijn dat de weigering een weloverwogen besluit is, maar het is ook mogelijk dat het kind zijn ouders niet wil afvallen. Dat stelt de Amsterdamse anesthesio loog B. Fontein in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Artsen krijgen regelmatig te maken met mensen die een trans fusie van bloed of bloedproduk- ten weigeren. Jehovah's Getui gen doen dat op grond van hun geloof. Dat brengt de geneesheer in een moeilijk parket. Hij mag proberen de patiënt op andere ge dachten te brengen, maar moet uiteindelijk de wens van de pa tiënt honoreren. Radiostation. Het Amerikaan se radionetwerk Christian Liber ty Broadcasting heeft in Moskou een christelijk radiostaton opge zet. Radio Radonez, genoemd naar een man die in de 14de eeuw de Russen organiseerde om een invasie af te wenden, is gisteren begonnen met uitzenden. Het be reik van het station is ruim 600 ki lometer.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2