Geen steun van VN voor vredesvoorstel VN willen status terug door resolutie Mogelijk radioactief afval gebruikt in kanaaltunnel Kurdische rebellen door Turkije en Irak bestookt Geen spoor van moordenaars Rohwedder WOENSDAG 3 APRIL 1991 BUITENLAND PAGINA S Franlaijk: bespreldngen tussen verzet en regering Irak PARIJS (GPD/AP) Een Frans voorstel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om vredesbesprekingen tussen de Iraakse regering en de Kurdische en shi'itische rebellen op gang te brengen lijkt het niet te halen. De Veiligheidsraad neemt vandaag waar schijnlijk wel een resolutie aan, die een permanent staakt-het-vuren in de Golfoorlog moet regelen. Zowel Frankrijk als Turkije hadden gisteren om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Frankrijk, één van de permanente leden in de vijftien landen tellende raad, wil dat zo snel mogelijk een standpunt wordt ingenomen over de toenemende repressie van het Iraakse leger tegen de Kurden in het noorden en het overwegend shi 'itische zuiden van het land. Beide gebieden zouden door het Iraakse leger op de opstandelingen zijn heroverd. De militaren van Sad dam zouden er een waar schrikbe wind voeren. Frankrijk vindt nu, dat met name tegemoet moet wor den gekomen aan de eis van de Kur dische minderheid "om haar identi teit erkend te krijgen," zo zei gister middag een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het Franse ministerie is in Kurdistan "een ware slachting" aan de gang. De door Frankrijk opgestelde ontwerp-resolutie, die de vredeson derhandelingen moet regelen, leek echter niet te kunnen rekenen op al gemene instemming. Sovjet-am bassadeur Joeli Vorontsov schudde ontkennend het hoofd toen hem werd gevraagd of de V-raad zich met interne aangelegenheden van Irak diende te bemoeien. Het is on duidelijk wat de Veiligheidsraad kan doen. De 'Kurdische.kwestie' is officiéél een binnenlandse aangele genheid. Frankrijk, dat een grote Kurdi sche gemeenschap telt, kwam dit weekeinde in het geweer nadat dui delijk was geworden dat de oorlogs machine van Saddam Hussein had gezegevierd over de laatste Kurdi sche opstandelingen. Bernard Kouchner, de staatssecretaris voor Humanitaire Actie, maakte zich maandagavond voor de Franse tele visie al kwaad over de "algemene laksheid, inclusief die van Frank rijk," in verband met de Kurden. Over de nieuwste versie van de bestandsresolutie, die een perma nent staakt-het-vuren tussen Irak en de geallieerden moet regelen, be reikten de de permanente leden van de Veiligheidsraad gisteravond kennelijk overeenstemming. Vol gens de resolutie moet Baghdad on der andere afstand doen van alle ra ketten die in staat zijn doelen in Is raël te bereiken. De resolutie eist ook de vernietiging van alle Iraakse chemische en nucleaire wapens. Het permanent staakt-het-vuren treedt in werking zodra Irak de resolutie aanvaardt. De Iraakse am bassadeur Amir noemde het "on eerlijk" dat aan Irak nieuwe voor waarden werden gesteld nu het alle voorgaande VN-resoluties had aan vaard. maar zei dat zijn regering het voorstel zou bestuderen. ANKARA/DAMASCUS (AP/Rtr/AFP) Turkse troepen hebben in het noorden van Irak kampen van Kurdische guerrilla strijders aangevallen. Dit is gisteren gemeld door het Turkse dagblad Sabah. Het bericht is door de Turk se premier Yildirim Akbulut ont kend maar door anonieme officiële bronnen in Ankara bevestigd. In Zuid-Irak worden de opstandelin gen bestookt door Iraakse vliegtui- gende. Ze bombarderen wegen naar de omliggende landen, die door vluchtelingen worden gebruikt, be richtte het Iraanse persbureau IR- NA. De nog steeds voortdurende ge vechten in het noorden van Irak tus sen de Iraakse regeringstroepen en de Kurdische guerrillastrijders heb ben ertoe geleid dat honderddui zenden Kurden en Irakezen probe ren de grenzen met Turkije en Iran over te trekken. Ook in Zuid-Irak wordt nog hevig gevochten. Het Kurdische verzet in Irak heeft verklaard dat Iraakse rege ringstroepen nog steeds de stad Kir- kuk in handen hebben, maar dat verzetsstrijders de buitenwijken hebben heroverd. "Er wordt nog steeds hevig gevochten in het stads- centrum", aldus een woordvoerder van de Patriottische Unie van Kur distan gisteren (PUK). Het Kurdische verzet meldde eer der dat Irak een groot offensief voorbereidde op deze oostelijke stad nabij de Iraanse grens. Een woordvoerder van de PUK zei eer der op de dag dat de Kurden de hele stad Kirkuk weer in handen hebben nadat regeringstroepen haar vorige week hadden heroverd. Amerikaan se functionarissen bevestigden dat volgens hun informatie Kirkuk nog in handen is van legertroepen die trouw zijn gebleven aan Saddam Hussein. "De Kurden hebben zich teruggetrokken in de bergen", ver klaarde een functionaris. "De rege ringstroepen lijken de zaak onder controle te hebben". Volgens het Turkse persbureau Anatolia bereikten de afgelopen vijl' dagen 2.000 vluchtelingen Turkije. Onder hen bevonden zich 15 buiten landse journalisten. onder meer van Amerikaanse nieuwsmedia als The Washington Post. Wall Street Jour nal, ABC-tv en Cable News Net work, die maandagavond de grens met Turkije passeerden. Er zouden nog zo'n tweehonderdduizend vluchtelingen onderweg zijn. Gevluchte verslaggevers zeiden dat een collega was gedood en twee anderen gewond. Enkelen waren een grensrivier tussen Irak en Tur kije overgezwommen. Anderen wa ren door de bergen getrokken. Vol gens functionarissen in het dorp Silopi, dat grenst aan Irak. waren la ter nog eens 20 journalisten de grens overgetrokken. In Turkije worden nu nieuwe, grote vluchtelingenkampen in ge reedheid gebracht, niet alleen aan de grens maar ook in centraal-Tur- kije. Sinds september 1988 functio neren reeds drie kampen waar nu nog 30.000 Kurdische vluchtelingen uit Irak onder hoogst primitieve omstandigheden blijven. De Organisatie voor Islamitische Actie (OIA) bevestigde gisteren be richten over Irakse bombardemen ten op vluchtroutes. De OIA zei te vens dat het Iraakse regime chemi sche wapens heeft ingezet tegen ste den en dorpen in Noord-Irak. Over eenkomstig het vredesbestand in de Golfoorlog is het Irak verboden militaire vliegtuigen te laten opstij gen. Irak heeft gisteren 18-jarigen op geroepen voor militaire dienst om de Kurdische en shi'itische rebel- lente bevechten. Het departement voor de dienstplicht van de Iraakse strijdkrachten gaf een verklaring uit waarin de tweede lichting man nen geboren in 1973 tot 12 april de tijd krijgt zich te melden bij de des betreffende centra, anders worden "juridische maatregelen" getroffen. ROTTERDAM (GPD) - Opspo ringsdiensten in Nederland en Bel gië hebben serieuze aanwijzingen dat er bij de bouw van de Kanaal tunnel dubieuze afvalstoffen waaronder radioactief en chemisch materiaal zijn gebruikt. Tot een strafrechtelijk onderzoek is het nog niet gekomen. De Europarlementa riër mr. J. L. Janssen van Raay wil echter dat er alsnog een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar mogelijk frauduleus handelen. "Ik heb mij met ingewijden ver staan en ben geschokt. Eén van hen vertelde mij nooit gebruik te zullen maken van de Kanaaltunnel, omdat hij bedenkingen heeft tegen het ge bruik van duizenden tonnen afval stoffen, die zouden zijn verwerkt in beton, asfalt en fundatiemateriaal van de .tunnelt aldus Janssen. De christen-democraat, die rappor teur is van de juridische commissie en nauw betrokken bij de nieuwe regelgeving binnen Europa voor ge vaarlijk afval, zegt de zaak te zullen aankaarten bij de Europese Com missie. Dan zal hij het door hem ver langde onderzoek eisen. De mogelijke fraude kwam vorig jaar aan het licht bij het afvalbedrijf Maz-Oil in Hemiksen, onder de rook van Antwerpen. Tussen de in beslag genomen boekhouding van het be drijfje, dat in afval-olie handelt, trof de politie tot haar verrassing een contract aan voor de levering van 80.000 ton vliegas aan de Franse tunnelbouwer Transmanche Con struction. Maz-Oil nam voor de uit voering van dit contract 40.000 ton vliegas af van de elektriciteitscen trale Steac in Duisburg. De opsporingsdiensten verbaas den zich over de wel zeer lage prijs waartegen de vliegas is geleverd. Dat deed het vermoeden rijzen dat het afval tijdens het transport naar de Kanaaltunnel in Noord-Frank rijk is vermengd met ander, moge lijk chemisch, afval. Tijdens het transport van Duitsland naar Frankrijk wordt de as uit de kolen centrale overgeslagen voordat die naar de Kanaaltunnel wordt afge voerd. Afvalbaron De eigenaar van de Maz-Oil is een Noordfranse aannemer in water- en wegenbouw. Maar een op de achter grond opererende Vlaming is vol gens justitie de sleutelfiguur. Deze in de media als 'afvalbaron' afge schilderde Belg is al hoofdverdach te in een omvangrijke fraudezaak met afgewerkte olie, chemisch afval en restprodukten van huisvuil- ovens, waaronder die van de Afval verwerking Rijnmond. De twee mannen staan over enke le maanden in Nederland terecht wegens illegale afvalexport naar Frankrijk van onder meer elektro- ovenstof van Nedstaal in Alblasser- dam, dat al eerder betrokken was bij een afvalschandaal. Om elk risico voor een tweede schandaal uit te bannen, nam dit be drijf, dochter van de machtige staal- reus Thyssen, een bonafide afvalbe drijf in de arm. Omega Randstad uit Krimpen aan de Lek, in 1987 onder deel van het veelzijdige Vendex- concern, kon bogen op een onbe zoedeld imago. Maar de bizarre waarheid kwam een paar maanden geleden boven water. Ondanks alle voorzorgsmaat regelen was Nedstaal voor de twee de maal om de tuin geleid. Het afval was tegen alle afspraken in her en der gestort in het noorden van Frankrijk. Volgens persofficier mr. J. G. Regelink in Den Bosch is het uitzonderlijk dat buitenlanders voor een Nederlandse rechtbank worden gedagvaard. "Maar in deze zaak geldt de Belg als hoofdver dachte en de Fransman als zijn rechterhand". Tweede afvallijn De milieu-organisatie Greenpeace houdt zich al een jaar bezig met een onderzoek naar de afvalbaron en de gebruikte materialen bij de bouw van de kanaaltunnel. De kantoren van Greenpeace in Amsterdam en het Zwitserse Bazel denken net als de europarlementariër Janssen dat er afval uit Duitse elektriciteitscen- trale's is gebruikt. Volgens een woordvoerder bestaat er naast die verdachte afvalexport nog een tweede afvallijn. "Maar over deze zaak doen wij op dit moment geen mededelingen", aldus de woord voerder. Ook Europarlementariër Paul Staes van de Groenen werkt aan een uitgebreid 'dossier' over de tunnel bouw. Staes zal zijn onderzoek over een maand presenteren en die ver gezeld laten gaan van vragen aan de Europese Commissie. Ook hij gaat, evenals de christen-democraat Janssen van Raay, aandringen op een diepgaand onderzoek. Staes verwacht niet dat de Franse autoriteiten uit eigen beweging tot een onderzoek besluiten. "De be trokken Banque de Suez is een be langrijke financier van het Kanaal tunnel-project. Deze bank is één van de machtigste banken in Frank rijk en zal een onderzoek proberen te verhinderen". Tijdens een bezoek van de milieu commissie aan de Kanaaltunnel, af gelopen voorjaar, heeft Steas al naar een mogelijke milieufraude geïnfor meerd, maar antwoorden werden hem toen niet gegeven. Vluchtelingen uit Irak stromen nu met duizen den Turkije bin nen. Ze worden opgevangen in tentenkampen, als ze tenminste vóór de grens niet zijn tegen gehouden door Turkse soldaten. BERLIJN (GPD) De Duitse poli tie heeft nog geen spoor van het RAF-commando 'Ulrich Wessel', dat in de nacht van maandag op dinsdag de vooraanstaande indus trieel Rohwedder in zijn villa in Oberkassei bij Düsseldorf ver moordde. Er zijn weliswaar 95 tips binnengekomen, maar die geven volgens de recherche echter geen echte aanknopingspunten. Vijf in Groot-Brittannië opgepakte Duit sers, die worden verdacht namens de RAF contacten te onderhouden met de verboden Ierse bevrijdings beweging IRA, hebben volgens de Duitse justitie niets te maken met de aanslag. In Berlijn werd vcandaag bekend dat na de aanslag met een brand bom afgelopen vrijdag op een ge bouw van de 'Treuhand' een brief is gevonden waarin gezinspeeld wordt op Rohwedder als volgend slachtoffer Het stadsbestuur deel de mee dat de landelijke autoritei ten direct op de hoogte werden ge steld. De 58-jarige manager, sinds juli vorig jaar leider van de staatsorga nisatie Treuhand, die ruim 8000 vroegere Oostduitse staatsbedrij ven moet saneren en privatiseren, stierf aan de gevolgen van een schot in de rug. De moordenaars vuurden kort voor middernacht vanuit een tegenover de villa gelegen volks tuintjescomplex vlakbij de Rijn minstens drie schoten af op Roh wedder, die in zijn werkkamer nog bezig was. Zijn toegesnelde vrouw werd door een andere kogel licht ge wond. Bij de moord werd volgens het Duitse anti-terreurcommando hetzelfde wapen gebruikt als bij de aanslag in februari op de Ameri kaanse ambassade bij Bonn. Toen werden meer dan 200 kogels afge vuurd, waardoor niemand werd ge wond. RAF-ster Tussen de bosjes, 60 meter van het huis van Rohwedder, vond de re cherche behalve een stoel en een verrekijker, een brief voorzien van de traditionele RAF-ster met de me dedeling dat het commando 'Ulrich Wessel' zich verantwoordelijk stelt voor de aanslag. Wessel was een van de terroristen die in 1975 de Duitse ambassade in Stockholm bezetten om gevangen zittende medestrij ders vrij te krijgen. Bij de bestor ming van de diplomatieke missie door de politie blies hij zichzelf in de lucht. De hoogste openbare aanklager belast met terroristische aanslagen, Von Stahl, zei er vanuit te gaan dat binnenkort een uitvoerig schrijven van de RAF opduikt met details over de moord en de motieven. Hij verklaarde dat de nu gevonden brief vol staat met "voor de RAF ty pische warrige beschuldigingen over een reactionair Groot-Duits- land". Politici en deskundigen slui ten niet uit dat de RAF met deze moord in heeft willen spelen op de groeiende sociale onvrede in de ex- DDR. De vakbond IG Metaal heeft als reactie de deelname aan de grote maandagdemonstraties tegen het beleid van de regering-Kohl voorlo pig stopgezet. Alle politici waar schuwden voor pogingen de drama tische ontwikkelingen in de ex- DDR te misbruiken voor extremis tische doeleinden. Veiligheidsex perts houden het voor mogelijk dat in het Oosten van Duitsland opge leide nieuwe RAF-leden de aanslag hebben uitgevoerd. Militante groepen, die contact zouden onderhouden met de harde kern van de Rote Armee Fraktion. zoeken volgens staatssecretaris Neussel (binnenlandse zaken) in versterkte mate contact met radica le kringen in de vijf nieuwe deelsta- In Bonn en Berlijn veroordeelden alle politieke partijen de moord in harde bewoordingen. President Von Weizsaecker sprak van een "onmenselijke daad". Kanselier Kohl, houdt zich op zijn Oostenrijk se vakantieadres permanent op de hoogte en zal eerder terugkeren. Op financien was te horen dat de nu eindelijk op gang gekomen sane ring van de Oostduitse economie ^een vertraging kan en mag oplo- Verscheidene veiligheidsexperts sluiten niet uit dat de inmiddels ont bonden Oostduitse Staatsveilig heidsdienst betrokken is geweest bij de voorbereiding van deze moordaanslag. Minister van justitie Kinkel en de hoogste openbare aan klager in terreur-zaken, Alexander von Stahl, sloten samenwerking tussen ex-Stasi-officieren en de RAF bij de moord op Rohwedder uit CSU-secretaris-generaal Hubcr noemde deze vaststelling veel te vroeg. Hij wil dat alle Stasi-dossiers nu worden onderzocht op mogelij ke relaties met de terroristen. Direc teur Wertenbach van het Bun- desamt fuer Verfassungsschutz, een soort BVD, verklaarde dat zijn dienst zich in toenemende mate zor gen maakt over de activiteiten van werkloze ex-Stasi-officieren. Sportief, modieus jack details i25r stonewashed Blue Ridge Jeans 65r NEW YORK - De twintig pagi na's dikke ontwerp-resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die een kader moet schep pen voor een vredesregeling in het Golfconflict, is zowel een lang, als een onverbiddelijk document. Het stuk, dat al de bijnaam 'De Moeder van alle Resoluties' heeft gekregen en vandaag door de Veiligheidsraad wordt behandeld, lijkt op het eerste gezicht vo'oral bedoeld om de Ver enigde Naties hun status terug te geven. Dat lijkt in elk geval de strekking van de argumenten waarmee de Amerikaanse diplomaten het stuk proberen te slijten aan de andere le den van de Veiligheidsraad. De Ver enigde Staten zijn druk in de weer geweest de overige leden van de Veiligheidsraad met vetorecht (Groot-Brittannië, China, de Sov jetunie en Frankrijk) op hun hand te krijgen. De Amerikanen hadden vu rig gehoopt dat de Veiligheidsraad maandag zou stemmen over het do cument, maar de stemming is ver daagd tot vandaag. Ondanks de pit tige voorstellen in het document, wordt verwacht dat het de Amerika nen niet veel moeite zal kosten de ontwerp-resolutie door de Veilig heidsraad te loodsen. Dekmantel De pogingen van de Amerikaanse diplomaten maken duidelijk dat men in Washington niet doof is ge weest voor de kritiek dat de Ameri kanen en de andere bondgenoten in de anti-Iraakse coalitie het VN- Handvest en de geest van de Ver enigde Naties hebben geschonden en dat de Veiligheidsraad is ge bruikt als dekmantel voor Ameri kaanse oorlogspolitiek. Over het algemeen houden de VN-diplomaten zich nog op de vlak te over de inhoud van de resolutie. De permanente vertegenwoordiger van Yemen, anders altijd toeschie telijk om commentaar te geven, liet desgevraagd weten dat hij nog geen tijd had gehad om het stuk grondig te bestuderen. Wie wel iets wilde zeggen was de Amerikaanse VN-ambassadeur Thomas Pickering. Hu zei dat dat de resolutie "een zware last" legt op de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, en dat de secretaris-gene raal "minstens een dozijn" taken zou krijgen als de resolutie wordt goedgekeurd door de Veiligheids raad. Pickering wilde kennelijk korte metten maken met de hier en daar gerezen twijfel of op de Ver enigde Naties wel een beroep zou worden gedaan voor het leveren van een vredesmacht, of van waar nemers ter voorkoming van grens- schendingen of andere vijandelijk heden. Sommigen meenden dat de Verenigde Staten en hun bondge noten deze taken zelf op zich wilden Twee functies die de secretaris generaal worden toebedeeld, heb ben een delicaat karakter. Een daar van heeft betrekking op het inscha kelen van de VN-topman bij het vaststellen van de grens tussen Irak en Kuwayt. Hierover zegt de ont werptekst tamelijk vaag dat de se cretaris-generaal "zijn diensten moet aanbieden bij het treffen van een regeling hierover met Irak en Kuwayt". De tekst is zo vaag gehou den omdat was aangevoerd dat het vaststellen van een grens tussen twee landen een bilaterale aangele genheid is. Gevreesd werd dat met een te actieve rol van de Verenigde Naties een precedent voor de toe komst zou worden geschapen. Toezicht Het andere heikele punt is het toe zicht dat de secretaris-generaal wordt geacht te houden op de ver nietiging van de Iraakse arsenalen aan nucleaire, chemische en biolo gische wapens. De vraag hierbij is of Irak zover mag worden ontwa pend dat het zelfverdedigingsver mogen in gevaar komt, en of het re delijk is om van een enkel land, in plaats van een hele regio, te vragen zich te ontdoen van massale vernie tigingswapens. In de ontwerptekst wordt van Irak gevraagd "stappen te nemen om in het Midden-Oosten een zone te scheppen die vrij is van massale vernietigingswapens". Een andere belangrijke rol die de secretaris-generaal is toebedeeld, is het beheer van het fonds waaruit Irak zijn oorlogsschulden zal moe ten voldoen, waaronder ook de schadevergoeding voor de olievlek ken in de Perzische Golf en het op blazen van bijna de helft van de Ku- waytse olieputten. De secretaris-ge- m ra il moet niet alleen een proce dure voor het functioneren van dit fonds opstellen, hij krijgt ook de be voegdheid het maximum-percenta ge vast te stellen van de Iraakse olie inkomsten die voor het fonds zyn bestemd. Andere taken voor de secretaris generaal zijn het opstellen van richtlijnen voor een permament wa penembargo tegen Irak en een rege ling voor de teruggave van Kuwayt- se bezittingen die door het Iraakse leger zijn geroofd. BUUt Het lijdt derhalve geen twijfel dat de resolutie de bedoeling heeft de Verenigde Naties en de secretaris generaal weer bij de regeling van het conflict te betrekken. Maar som migen menen dat net zoals de Ver enigde Naties de schuld kregen voor de oorlog omdat de organisatie in de maanden eraan voorafgaand te passief was geweest, de organisa tie ook verantwoordelijk wordt ge maakt voor de zware, en volgens an deren oneerlijke last die door som mige bepalingen van de resolutie op Irak wordt gelegd. Zo zou de politieke winst die schuilt m de terugkeer van de Ver enigde Naties op het diplomatiek toneel ongedaan worden gemaakt, omdat de organisatie een resolutie moet uitvoeren die zelfs door haar opstellers "stevig" wordt genoemd en door haar tegenstanders ais streng en zelfs oneerlyk wordt ge-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9