Verbijsterend Studiebeurs moet 100 gulden lager' Conflict over technologie-subsidies Vrouw krijgt geld na fout bij sterilisatie Amersf oortse gemeenteraad akkoord met centmmplan 'Controle wetgeving strenger Koningin moet liggeld betalen Zware straffen geëist tegen incestplegers Centrum Kernongevallen actief WOENSDAG 27 MAART 1991 DEN HAAG (GPD) De basisbeurs kan met 100 gulden worden verlaagd en de studie beurs moet helemaal worden geschrapt. Dit is een van de voorstellen uit de zogeheten 'Subsidiebijbel', een werkstuk van topambtenaren van Financiën waarvan delen het afge lopen weekeinde al delen zijn uitgelekt. In hun nog steeds geheime nota stellen de ambte naren onder meer ook voor om een hogere eigen bijdrage te vragen voor rechtshulp, de technologiesubsidies te schrappen en drastisch te hakken in de landbouwsubsidies. De suggesties van de ambtenaren hulp wordt te gemakkelijk verleend AMSTERDAM (ANP) - Een vrouw die ondanks sterilisatie toch zwan ger is geworden krijgt van verzeke ringsmaatschappij Centraal Beheer in Apeldoorn een schadevergoe ding van 75.000 gulden. Met die be slissing heeft Centraal Beheer aan sprakelijkheid erkend voor de ma teriële schade die het gevolg is van een medische fout. Het weten schappelijk Instituut Vrouwen en recht Clara Wichmann in Amster- had gemaakt. Op dit moment lopen geen toestanden krijgen zoals in de Verenigde Staten en ook Belgie waar gigantische schadevergoedin gen worden toegekend voor het kleinste lichamelijk leed". "De proefprocessen hebben in eerste instantie een signalerende en symbolische betekenis. Daar moet je een geldbedrag aan koppelen. omdat je anders niet naar de rechter het Wichmann Instituut aanhangig kimt stappen wegens gebrek dam heeft dat gisteren bekendge maakt. Volgens mr. D. Pessers van het in stituut is de beslissing van de verze keraar een doorbraak. "Er is geen enkel inzicht i claims dat jaarlijks bij verzeke ringsmaatschappijen wordt inge diend en gehonoreerd. Men is zeer terughoudend met informatie daar over uit angst voor een precedent werking". Met deze stap heeft Centraal Be heer het kort geding voorkomen dat de vrouw met behulp van het Proef- processenfonds Rechtenvrouw van via Rechtenvrouw nog twee proce dures over mislukte sterilisaties. In beide gevallen betreft het vorderin gen tot vergoeding schade. Dergelijke vorderingen zijn het aantal schade- nog niet eerder toegekend in Neder- MÉM land. Het Wichmann Instituut is zich er van bewust, zegt mr. Pessers, dat proefprocessen die tot doel hebben immateriële schade vergoed te krij gen de indruk kunnen wekken dat kinderen als een schadepost gekwa lificeerd kunnen worden. "Dat zou uit moreel oogpunt een verwerpelij ke ontwikkeling zijn. We moeten isschien formeel niet de juiste weg om te bewande len. maar als je wilt spreken voor w.vw.... grote groepen mensen die niet wor- ïmmateriéVe ^en gehoord kan de rechter een heel mooi kanaal zijn om tóch de publie ke discussie aan te zwengelen". Volgens mr. Pessers mogen de ogen niet worden gesloten voor het feit dat de komst van kinderen als gevolg van een medische fout voor veel vrouwen een ernstige inbreuk kan betekenen op hun zelfstandige levensplanning. "De zorg voor kin deren is immers nog steeds een vrij- el exclusieve verantwoordelijk heid hebben een belangrijke rol ge- en daarna nauwelijk: speeld bij de onderhandelingen leerd. Financiën stelt over de tussenbalans. Veel plannen zijn niet overgenomen, maar ver wacht wordt dat ze weer op zullen duiken wanneer het kabinet met leend nieuwe tegenvallers wordt gecon- zijn zelf fronteerd. Als het plan voor de beurzen wordt overgenomen, zou de bijdra- uitwonende student da- gecontro- or een ho gere eigen bijdrage te verlangen van mensen die een beroep doen op de regeling. Rechtsbijstand wordt ver mensen die niet in staat n advocaat te betalen. In vergelijking met het buitenland is die hulp fors. Veel te fors, aldus de ambtenaren. De inkomenssteun aan boeren len tot 450 gulden per maand. De die niet op eigen kracht de interna- aanvullende studiebeurs, denten aan de universiteiten maan delijks fl. 172,30, moet helemaal worden vervangen door rentedra gende leningen. Op die tionale concurrentie aankunnen of het milieu aantasten, moet volgens hen ook verdwijnen. Ook de hulp beginnende boeren moet a de kosten voor de studie-finan ciering - nu vier miljard per jaar - be ter in de hand worden gehouden. De ambtenaren noemen de uitga- kun- den geschrapt. De subsidies bij het beëindigen van het boerenbedrijf kunnen eveneens worden afge schaft, want zonder deze steun zou- w den de komende tien jaar genoeg ven voor studenten 'erg fraudege- boeren van 55 jaar en ouder hun voelig' en 'in beginsel onbeheers- werk stoppen. baar'. Het voorstel om de technologie subsidies aan bedrijven te schrap pen, heeft inmiddels geleid tot een hevige strijd tussen de ministers Kok (Financiën) en Andriessen (Economische zaken). Kok voelt veel voor het voorstel van zijn amb tenaren. Andriessen verzet zich daar hevig tegen. Volgens de ambtenaren van Fi nanciën is de zogenoemde Innova tie Stimuleringsregeling (Instir) weinig effectief. Via deze regeling, waarin jaarlijks een bedrag van 220 miljoen gulden omgaat, geeft An driessen een subsidie op loonkos ten van mensen die ontwikkelings- en speurwerk doen. Ondernemers gebruiken het geld echter vaak voor onderzoek dat ze toch al wilden doen. Geen controle De rechtsbijstand moet volgens de ambtenaren ook op de helling. De De bouwsubsidies voor goedko pe huurwoningen komen vooral te recht in de portemonnee van men sen die toch al een redelijk hoog in komen hebben. In ongeveer een derde van de sociale huursector, zo n 600.000 huizen met een huur van minder dan 450 gulden per maand, wonen mensen met een in komen boven modaal. De topambtenaren van Financiën suggereren huurverhogingen van zeven a acht procent om zo de bouwsubsidies voor de eeuwwisse ling overbodig te maken. De echte lage inkomensgroepen zouden via de huursubsidie gehele of gedeelte lijke compensatie kunnen krijgen voor sterke huurverhogingen, aldus de ambtenaren. Die huursubsidie zou trouwens voor een belangrijk deel door de gemeenten betaald DIEMEN - Een personeelslid van moeten worden. Dan worden ze het groothandelsbedrijf Versmarkt vanzelf wel kritischer in het toewij- wordt 'onder schot' gehouden. De zen van woningen aan mensen die man volgde gisteravond samen met de huur daarvoor eigenlijk niet kun- een aantal collega's een cursus 'pre- nen betalen, aldus de ambtenaren ventie-training overvallen'. De drie in hun 'Subsidiebijbel' AMERSFOORT (ANP) - Een meerderheid van de Amersfoortse gemeenteraad heeft afgelopen nacht ingestemd met het zoge naamde basisdocument, een ver nieuwd centrumplan. Groen Links wethouder Van der Vlies is opge stapt. Wethouder Bruring (D66) had Poolse homo's De twee Poolse homoseksuelen die in Nederland wilden blijven tot op het herzieningsverzoek rond hun asielaanvraag was beslist, zullen te rug moeten naar hun eigen. land. Dat heeft de fungerend rechtbank president in Zwolle gisteren beslo ten. De jongelui, 16 en 18 jaar oud, kwamen medio vorig jaar naar Ne derland. Zij wilden hier asiel op grond van hun homoseksuele ge aardheid. In Polen zouden zij wor den gediscrimineerd en mishan deld. Aantjes Staatssecretaris Gabor (landbouw, natuurbeheer en visserij) wil de Kampeerwet wijzigen, zodat de voormalige CD A-fractieleider mr. Willem Aantjes voorlopig voorzitter van dit adviesorgaan kan blijven. De huidige wet bepaalt dat de voor zitter en de leden van de Kam peer- raad voor een periode van vier jaar worden benoemd. Zij kunnen ten hoogste eenmaal worden herbe noemd. Aantjes is sinds 1982 voor zitter van de Kampeerraad en had in juli vorig jaar moeten aftreden. Krakers Burgemeester Jos Staatsen Groningen heeft het gisteren al ontslag genomen. Het centrumplan behelst een uit gebreid stadsvernieuwingsproject, te realiseren in een periode van 15 jaar met een totale investering van bijna twee miljard gulden. Wethouder mevrouw W. van der Vlies diende vóór de stemming haar ontslag in. In het college had 2ij al een minderheidsstandpunt ingeno men door zich negatief over het uit eindelijke basisdocument uit te spreken. Onduidelijk is nog wat het ontslag van Van der Vlies voor het zittende college betekent. Het nieuwe centrumplan wordt uitgevoerd door een aantal bedrij ven, vertegenwoordigd in de ont wikkelingsmaatschappij Centrum plan Amersfoort, op basis van het bestemmingsplan van de gemeente. Het totale plan moet binnen vijftien jaar worden uitgevoerd en kost de gemeente 50,4 miljoen gulden. Par ticuliere investeerders brengen 1,7 miljard gulden in en van het Rijk wordt 50 miljoen gulden verwacht voor bodemsanering. In het plan zijn onder andere op genomen een congrescentrum, een winkelcentrum, een cultureer cen trum, 6.000 parkeerplaatsen, 230.000 vierkante meter kantoren en 2.350 woningen. Kabinet tornt niet aan aftrek hypotheekrente DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal in de lopende kabinets periode niet tornen aan de belas tingaftrek van hypotheekrente. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) heeft dit giste ren in de Eerste Kamer gezegd. Volgens hem heeft het kabinet gekozen voor het optrekken van het huurwaardeforfait (de belas tingtoeslag voor eigenaar-bewo ners van huizen). Daarmee is het tornen aan de aftrek hypo theekrente geblokkeerd. "Het is niet in bespreking", aldus de be windsman. Ook bij het beperken van de aftrek van rente betaald voor consumptieve leningen, zal niet aan de hypotheekrente gemor reld worden. Het kabinet zal daar een goede afbakening voor maken. Op zich zou een con sumptieve lening gebruikt kun nen worden voor de aankoop van een eigen huis. durende cursus wordt gegeven door docenten die uit politiekringen komen. Aanleiding voor de training is het toenemende aantal bedreigin gen van onder meer winkeliers, cas- sieres en pompbedienden. Het be- DEN HAAG (GPD) Om de langrijkste onderdeel is wat een rechtshandhaving in Nederland te slachtoffer moet doen. en vooral niet verbeteren wil minister Hirsch Bal- moet doen tijdens een overval, (foto lin (Justitie) een beter inzicht krij- anp) gen in de uitvoerbaarheid van wet telijke regels. Bovendien moeten nieuwe wetsvoorstellen, ook als ze van andere departementen afkom stig zijn, eerst door een nieuw in te stellen 'Inspectie voor de rechts handhaving' worden beoordeeld. Hirsch Ballin stelt in zijn vandaag verschenen nota 'Met vaste hand, een voorstel voor de verbetering van de kwaliteit van de rechtshand having' dat het slecht gesteld is met de handhaving en uitvoering van democratisch vastgestelde regels. Met de instelling van de nieuwe In spectie denkt de bewindsman een belangrijke stap in de goede rich ting te doen. Pikant onderdeel van Hirsch Bal- lins plan is de nadrukkelijke in vloed die hij probeert te verwerven op wetgeving door andere departe menten. De nieuwe inspectie zal de bestaande praktijk van de rechts handhaving onderzoeken en analy seren. Adviezen en aanbevelingen zullen aan de minister van justitie en aan de vakministers worden uit gebracht. Zowel bestaande wetten als nieuwe wetsvoorstellen zullen daarbij door de inspectie worden doorgelicht. Van de bewindsman is bekend dat hij de verkokering tussen de verscheidene departementen wil bestrijden. Door 'zijn' Inspectie een Hirsch Ballin wil Inspectie Rechtshandhaving belangrijke rol toe te delen bij de gemaakt van de voor- en nadelen wetgeving hoopt Hirsch Ballin de die zijn verbonden aan het naleven departementen meer op éën lijn te van de wet. Maar ook de overheid is krijgen. Dat doet overigens niets af een dergelijk gedrag te verwijten, aan de eigen verantwoordelijkheid En onverschilligheid van de over- van de vakministers voor de uitvoe- heid bij het naleven van wettelijke ring en handhaving van hun speci- regels roept bij de burger diezelfde fieke wetgeving: "Justitie neemt onverschilligheid op, stelt de minis- dus geen verantwoordelijkheden ter. van aP5*eren over wordt in de nota j)e overheid moet wetgeving niet gesteld. te veel zien als alleen maar een mid- Bij de rechtshandhaving doet del om beleidsdoelen te realiseren, zich volgens de minister een para- Volgens Hirsch Ballin tast dat de doxale situatie voor: het maat- geloofwaardigheid van de wetgever schappelijk leven vraagt enerzijds aan. Het ontbreken van inzicht in de om meer regelgeving, maar ander- uitvoerbaarheid van regels en on- Z!^ samenleving zich voldoende aandacht voor de hand having verergert die situatie nog steeds minder aan die regels te hou den. De belangrijkste oorzaak vooi het handhavingstekort zoekt de mi nister in 'de onttakeling van de zui lenmaatschappij'. waardoor een sterk individualistische samenle ving is ontstaan. In zijn nota stelt de bewindsman dat lagere overheden (provincies en gemeenten) ook verantwoordelijk zijn voor de handhaving van wette- Het naleven van wettelijk vastge- lijke regels. Hirsch Ballin denkt stelde normen wordt door de Ne- daarbij vooral aan milieuwetten en derlander niet als een burgerplicht de regels van ruimtelijke ordening gezien, maar er wordt een afweging en sociale zekerheid. Heenna krijgt vijf weken respijt DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal over een week of vijf op nieuw debatteren over de subsidie regeling woningaanpassing gehan dicapten. De Kamer wacht eerst de plannen af van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) waar mee de wildgroei van de uitgaven moet worden beteugeld. Inmiddels mogen gemeenten geen subsidies geven voor zaken als hoge wc-pot- ten en grijpstangen in bad. douche en wc. In nood mogen ze volgens de bewindsman, buiten de regeling om. wel maatregelen nemen. Dit is de uitkomst van het Twee de-Kamerdebat, dat (ondanks het paasreces) gisteren op verzoek van D66 werd gehouden. De PvdA was aanvankelijk (met de grote meer derheid, op CDA en GPV na) ak koord gegaan met de motie-Van Mierlo. waarin Heerma werd gelast zonder meer voort te gaan met de subsidieregeling. De bewindsman gaf geen geld meer omdat de begro te bedragen waren overschreden. Na het aanvaarden van de motie overlegde Heerma vorige week met het kabinet. Hij kwam toen met de mededeling dat het kabinet geen verantwoordelijkheid neemt voor het uit de hand lopen van deze zoge heten open-eindregeling. Zo teken de zich een kleine crisis af. LEEUWARDEN (GPD) - De Groe ne Draak, het jacht van de konink lijke familie, mag voortaan niet meer gratis in Leeuwarden afme ren. Een motie van de PvdA waarin dat staat, is gisteravond door de Leeuwarder gemeenteraad aange nomen Volgens PvdA-raaiLlid Han Janssen, indiener van de mo tie, "zijn de leden van het koninklijk huis niet onbemiddeld en kunnen ze best havengeld betalen ARNHEM (GPD) - Gevangenis straffen vanerend van 2.5 tot 14 jaar Dat eiste officier van justitie mr. J. Denie gisteren voor de Arnhemse rechtbank tegen zes verdachten van de geruchtmakende Rhedense in cestzaak: de uit Arnhem. Velp. Rhe- den en Veenendaal afkomstige vier broers (31.33,41 en 45 jaar), hun zus ter (49) en haar aanstaande echtge noot (50). De vier broers zouden op aan drang. met medewerking en onder leiding van hun zuster, hun (min derjarige) nichtjes, dochtertjes van de vrouw, jarenlang met grote regel maat hebben verkracht. Ook de bruidegom in spe zou zich aan de verkrachtingen van zijn aanstaande stiefdochtertjes hebben schuldig gemaakt. In totaal gaat het in deze zaak om meer dan zevenhonderd verkrachtingen, zo rekende de offi cier van justitie de verdachten voor. In deze incestzaak zullen behalve de verdachten die gisteren terecht stonden, nog acht andere verdach ten, voor het merendeel familiele den. worden vervolgd. Van die acht zitten er thans nog zes vast in voor lopige hechtenis, onder wie de 67- jange oma van de slachtoffertjes. Daarmee komt het totaal aantal ver dachten in deze zaak op veertien. Vandaag wordt de zitting voort gezet met de pleidooien van de zes raadslieden van de verdachten. Uitspraak 9 april. ADVERTENTIE overhoopte ongevallen met kern- matievoorziening. Het eerste werd centrales of andere kernrampen. Bij bereikt door het - op papier - uitwer- artikel centrum geopend, dat alle gevolgen de algemene politie verordening, van kernongelukken verzamelt, die het mogelijk maakt om krakers verwerkt en omrekent. Op basis van zonder een juridische procedure ^ie gegevens kan het centrum dia- een illegaal bewoond pand uit te gnoses stellen zetten wanneer zij overlast bezor gen, voorlopig teruggetrokken. Hij zal het voorstel nogmaals juridisch laten doorlichten en van meer ad viezen van onder meer de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) laten voorzien. Het nieuwe artikel stuitte op groot verzet van Groen Links en de SP, die spraken van 'een discriminerende maatre gel'. n op technische informatie. Daar- Dr werd vorig jaar al een netwerk 158 meetpunten in gebruik geno- •n. Dit net controleert de radioac- 9 voorspellingen tiviteit en de eventuele neerslag van doen. De gegevens dienen tevens radioactieve stoffen, en waar om technische adviezen te kunnen schuwt automatisch het RIVM de informatie groep, die de rijksoverheid moet ad- chreden. viseren over het nemen van maatre gelen. grenzen worden Of het gehele project vj analyseren, voorspellen e ren snel genoeg werkt, zal jaar moeten blijken, grote landelijke kernrampoefening windsterkte, het Rijksinstituut voor Bij het RIVM in Bilthoven komen overigens nog meer gegevens bin nen. aangeleverd door de verschil lende instituten in Nederland. Het KNMI bijvoorbeeld meldt de neer- slagkansen, de windrichting en de „,ët"geóigsTmag"'wordra of da™dé Technische Informatie Groep (TIG), die bovendien voorzien wordt van voorspellingen over het gedrag van kernwolken, die over ons land trekken. Mocht zich (een theoriegeval) een ongeluk voordoen in het Zeeuwse Borssele, dan kan volgens IDC-coördinator dr. M. Pruppers een uur na dit ongeluk al voorspeld worden wat elf uur later de gevolgen zullen zijn voor de drie noordelijke provincies. De Technische Informatie Groep, die alle gegevens panklaar krijgt aangeleverd, moet vervolgens snel de overheid adviseren over de maat regelen die ze moet nemen. Daar voor is onder leiding van de milieu minister een interdepartementaal beleidsteam in het leven geroepen. Dit team beslist of de spinazie al of Ambulance vast land zal worden gehouden. Zoetwater en Afvalwater geeft Dan zal ook moeten blijken of bij anderingen door i De 49-jarige J. Majcherek uit het Sf.? Poolse Krakow is gistermiddag aan een hartstilstand overleden nadat hij op de Utrechtse automarkt vier duizend gulden had verloren bij het gokspel balletje-balletje. Als gevolg i rioolwater terwijl het Rijk: Tuinbouw in- 'er een eventu- Milieuhygiëne, die het de' cha'oUsché'toestand ^>p *de trum kreeg overgedragen VM-directeur r n v.a automarkt kon de ambulance de Utrechtse GG en GD het slacht offer slechts zeef moeizaam berei ken. Agenten van de Utrechtse poli tie grepen in toen autohandelaren weigerden vrij baan te maken voor de ambulance. RI- Egmond. Al die gegevens worden nieuwe centrum 'gemengd', met el- kaar in verband gebracht en geana- Snel en adequaat handelen was iyseerd. Zo krijgt het een inzicht in de opzet van het project Kernonge- jje omvang en de precieze risico's vallenbestnjding, dat na de Tsjer- van nhet kernomvang. Al die com- nob.ylra_mp.van putercijfers worden in begrijpelijke mensentaai doorgegeven aan de dacht. Het doel daarvan v ,!lfi sloten kunnen worden tot evacuatie van (een deel) van de bevolking of het uitdelen van jodium-pillen, al dus dr. J. Moen, hoofd van het RI- VM-Laboratorium voor Stralings- onderzoek. Al deze elementen in het bestrij- het dingsplan zullen in november na tionaal geoefend worden. Ons land telt weliswaar slechts twee (kleine) kerncentrales, maar we worden in Duitsland. Belgie, Frankrijk en England omringd door vijftig grote centrales binnen een straal van 250 km. KEUZE Blouses van polyester/katoen Keuze uit 2 modellen met korte mouw Gestreept en uni, in diverse kleuren. 36 t/m 46. Tot en met 6 april as fTTpi of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijs van 2 KOOR ELL2M IJ ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3