Leidse universiteit wil hoogleraren sponsoren Natuur is verrekt mooi Bestuurders regio niet veel wijzer van tolsysteem Oslo DE TIJ Pi 'kroniek over VANTUENJMMStn LEIDSE VIS EENS, DOCH NU NIET MEER DUUR BETAALD 0uft j^icutos PAGINA 8 REGIO MAANDAG 18 MAART 1991 sluipmogelijkheden dan in Oslo. Het tolsysteem dat wij hebben ge zien is niet vergelijkbaar met de Ne derlandse situatie. In Oslo zijn een paar hoofdwegen, in Nederland zijn veel sluipweggetjes. Bovendien is er veel minder verkeer in Oslo. Tweederde deel van de inwoners van Oslo is overigens niet gelukkig met het systeem". P. Eilander,, chef planvorming van de afdeling verkeer en vervoer van de gemeente Leiden: "Tech nisch is het haalbaar. Maar we zitten hier met het probleem van sluipver- keer waarvoor het ministerie van verkeer en waterstaat nog geen op lossing heeft. De pleinen zijn daar bovendien klein omdat het verkeer minder hard rijdt. In de Randstad moeten ze veel groter worden van wege de verkeersveiligheid". "We zijn niet veel wijzer gewor den. Je kan geen appels met peren vergelijken", aldus J. B van den Bergh, interim-directeur openbare werken van de gemeente Wasse naar. "Hoe kun je het Groene Hart voor verkeer afsluiten? Dat weten we niet" "Dit wordt niks voor Nederland", vindt wethouder A.B. Ringersma van de gemeente Zoeterwoude. "We krijgen grote problemen met sluipverkeer. Mijn conclusie is: nooit doen". De Hillegomse wet houder G.A. Hoekstra vond de reis leerzaam. "We hebben gezien hoe het electronische systeem werkt en dat het verkeer geen groot opont houd ondervindt. Maar het was na tuurlijk wel zaterdag. Maar ik vind dit niet dè oplossing voor de Rand stad waar het verkeer gemakkelijk een andere route kan kiezen". L. den Hartog, beleidsmedewerker van fle gemeente Voorschoten: "De specifieke Nederlandse problemen los je met dit bezoek niet op". Ook J.P. Bakker, hoofd verkeer en vervoer van de provincie Zuid- Holland ziet nog veel obstakels. "Ik zie nog niet hoe het bij ons zou moe ten. De situatie in Noorwegen is ook heel anders dan hier. Het is een een voudig tolsysteem omdat er veel minder verkeer is en men ook min der hard rijdt. Op het drukste punt passeren 40.000 auto's per etmaal. Ik schat dat dat hier in de Randstad het driedubbele zal zijn. Ons wegen net is ook veel dichter. Bovendien zal het de concurrentiepositie van de Randstad verslechteren ten op zichte van de rest van Nederland. Oslo is het economische hart, de kern van het land. Bovendien wordt de opbrengst van de tolheffing ter plaatse geïnvesteerd. In Nederland komt het geld ten goede aan vele projecten, ook aan het openbaar vervoer. De Randstad heeft maar liefst drie miljoen inwoners en de si tuatie is dan ook veel complexer dan die in Oslo". LEIDEN - De Leidse univer siteit wil hoogleraren laten sponsoren door bedrijven en/of instellingen. Op deze 'goedkope' manier zouden meer hoogleraren in dienst kunnen worden genomen. In een brief heeft het college van bestuur de faculteiten om hun mening gevraagd. Het voorstel is nieuw voor Nederland. In Amerika en Engeland is bedrijfssteun daarentegen al jaren een ge wone zaak. Door onderwijs-bezuinigingen van de rijksoverheid is het aantal hoog leraren aan de Rijksuniversiteit Lei den flink gedaald. Tien jaar geleden waren er nog 350 hoogleraren, nu nog ruim 220. Om dit te compense ren is het aantal bijzondere hoogle raren in dezelfde periode enorm ge stegen, van 40 tot ongeveer 80. Bo vendien zijn er nog een kleine twin tig functies vacant. Het college van bestuur vindt dit te veel. De bijzondere hoogleraren worden betaald door stichtingen als het Leids Universiteits Fonds. Ze hebben een beperkte aanstelling maar zouden in de praktijk nogal eens worden 'misbruikt' door bijna net zo veel te werken als gewone hoogleraren. Sponsoring zou faculteiten uit de financiële nood moeten halen. Woordvoerder van de universiteit, J. van Vliet, zegt dat er geen sprake is van een 'urgent personeelspro bleem'. Maar nu de minister van on derwijs het personeelsbeleid aan de universiteiten zelf overlaat wil het college van bestuur 'zoeken naar onorthodoxe wegen' om op termijn meer hoogleraren aan te stellen. Leerstoel Het college van bestuur heeft nog geen idee hoe bedrijven die willen sponsoren tegemoet gekomen kun nen worden. In Amerika is het ge bruikelijk om leerstoelen naar het bedrijf te vernoemen. "Ja, zoiets als een IBM-leerstoel zou hier ook mo gelijk zijn", zegt Van Vliet. "Het col lege heeft daar nog geen gedachten Het college van bestuur wil het aan de faculteiten zelf overlaten hoeveel hoogleraren ze door spon soring willen r Nieuwe methode sterilisatie van vrouwen populair HAARLEM/LEIDEN - De sterili satie van vrouwen door inspuiten van siliconen in de eileiders is popu lair aan het worden. Sinds twee jaar wordt deze methode toegepast in het Spaarne Ziekenhuis in Haarlem en nu al is er een wachtlijst van on geveer drie maanden. Er zijn in die twee jaar 150 vrouwen op deze ma nier gesteriliseerd en volgens het ziekenhuis is geen van hen sedert dien zwanger geraakt. Gynaecoloog K. Wamsteker van het Spaarne Ziekenhuis is zeer te vreden over de nieuwe methode, overgewaaid uit de Verenigde Sta len. Deze sterilisatie-methode maakt een operatie overbodig. De ingreep wordt poliklinisch uitge voerd. Bij de ingreep worden silico nen in de eileiders gespoten. Er vindt nog wel een eisprong plaats, maar het eitje kan zich niet meer in de baarmoeder nestelen. In plaats daarvan komt het ergens in de buik holte terecht waar het oplost. De operatie is niet voor elke vrouw ge schikt. Vrouwen die een ontsteking hebben gehad aan de eileiders kun nen niet op deze manier worden ge holpen. Volgens de gynaecoloog slaat de operatietechniek zo aan omdat hij veel patiëntvriendelijker is dan de oude manier van steriliseren. De pa tiënt hoeft niet langer onder narco se te worden gebracht. De operatie is namelijk redelijk pijnloos. Het Academisch Ziekenhuis Lei den staat sceptisch tegenover de nieuwe sterilisatiemethode en past deze dan ook niet toe. De normale manier van sterilisatie, operatief de eileiders dichtmaken, voldoet vol gens woordvoerder D. Ketting, goed. "De bijwerkingen op de lange termijn van dichtspuiten met silico nen zijn nog niet bekend. Boven dien is deze methode niet toepas baar bij 20 procent van de vrou wen". Ander nadeel zou zijn dat de betrouwbaarheid van de sterilisatie pas na ongeveer drie maanden dui delijk is. Om dat te achterhalen moet een foto worden genomen. LEIDEN Het systeem van tolhef fing in het Noorse Oslo functioneert goed maar de verkeerssituatie daar is niet te vergelijken met die in de Nederlandse Randstad. In de Rand stad is tolheffing veel moeilijker te realiseren vanwege de vele sluipwe gen. Dat is de conclusie van ge meentebestuurders en ambtenaren uit Leiden, Lisse, Zoeterwoude, Hillegom, Voorschoten en Wasse naar na een bezoek aan Oslo zater dag. Bestuurders en ambtenaren van gemeenten in Zuid-Holland en an dere Randstadprovincies die met de tolpleinen te maken krijgen, heb ben tijdens een kort bezoek beke ken hoe het systeem van tolpleinen daar werkt. Ook vertegenwoordi gers van de provincies en van het ministerie van verkeer en water staat waren daarbij. Dit gebeurde op uitnodiging van minister Maij- Weggen die zelf niet mee kon. Oslo betaalt via de tolheffing een groot deel van de peperdure tunnels die onder de stad zijn aangelegd. In totaal zijn er 18 tolpleinen die een gesloten ring rond de stad vormen. Vijf sluipwegen zijn afgesloten. De verkeersdichtheid en de snelheid zijn veel lager dan in de Randstad. De opbrengst van de tolheffing komt in zijn geheel ten goede aan de verbetering van de wegen en tun nels in de stad. Automobilisten kunnen contant betalen voor de doorgang naar het stadscentrum, maar het merendeel (60 procent) van de passanten betaalt met een abonnement. De registratie gebeurt grotendeels automatisch. Wethouder van de gemeente Lis- se, J. Meulemans-Seelen, heeft tij dens het bezoek geen sluitend ant woord gekregen op de vraag hoe het probleem van sluipverkeer in de Bollenstreek moet worden opge lost. "In de Randstad zijn veel meer Al eeuwenlang heeft de mens vis op het menu. Afgezien van wat soorten die niet lekker smaken, wordt een keur aan vis uit zoet en zout water gehaald en gebakken, gekookt, gestoomd of op welke andere wijze ook toebereid en ge nuttigd. De visserij, conservering en vishandel hebben in Holland in de loop der eeuwen talloos ve len een bestaan opgeleverd, soms dik betaald, soms duur betaald. Ook Leiden kan meepraten, al heeft het dan geen zeehaven. Op de Vismarkt is eeuwenlang zeevis van Katwijkse en Noordwijkse vissers van eigenaar verwisseld. Maar ook zoetwatervis is steeds een gewild artikel geweest: de naam Aalmarkt herinnert daar nog aan. Riviervis Van oudsher is in de Oude Rijn gevist. Zeker toen dit nog een gro te rivier was die in de Noordzee uitmondde, zullen er heel wat zalmen en elften uit zijn gehaald. De grote rivieren behoorden tot het domein van de landsheren, oorspronkelijk de keizer, maar in Holland al snel de Hollandse graaf. Die stond toe dat iedereen met een hengel uit het water haal de wat hij kon. Voor het vissen met netten en ander tuig«golden echter andere regels. Het op grote schaal uit het water halen van soms zeer dure vis gaat vaak zo gemakkelijk, dat de eigenaar van het visrecht al snel een begerig oog op de vangst laat vallen en dan zijn aandeel eist. Na verloop van tijd wordt dat aandeel omge zet in geld en tenslotte wordt dat een systeem van verpachtingen. Zo werd al in de Middeleeuwen de Oude Rijn in een aantal stuk ken verdeeld die werden ver pacht aan vissers. Al in een heel vroeg stadium heeft de graaf de visrechten in de Oude Rijn ca deau gedaan aan de burggraaf van Leiden. Wanneer dat precies is geweest, laat zich maar slecht vaststellen. Zo verpachtte graaf Aelbrecht in 1397 aan de Leidse ridder Floris van Alkemade de visserij in de vroonwateren, de grote meren ten noordoosten van de stad tussen Leiden en Haar lem, en de visserij in de Rijn bij Alphen. Toen in 1433 graaf Phi lips (de Goede) de visserij in de vroonwateren aan de stad Leiden schonk zodra de pachttermijn van de kinderen van Floris van Alkemade zou eindigen, werd echter niet meer gerept over de visserij in de Rijn bij Alphen. De burggraaf verpachtte zijn vis- Studentencongres over energie LEIDEN - De Europese studenten vereniging AEGEE (Association des Etats Ge2néraux des Etudiants de l'Europe) organiseert op 25 april in Leiden een congres over 'Energy and Europe'. Tijdens dit congres zal de actuele energieproblematiek worden besproken. Honderd jaar geleden stond in de krant: - De gröote draaibrug lag om. Eene vrouw, blijkbaar meer nieuwsgierig hoe het schip de reis zonder onheilen kon vervol gen dan zijzelve, bleef omkijken, naderde de Gouwe, plofte onver hoeds in het water, tolde als een razende om, werd met veel moei te er uit gehaald en bracht door dit ongeval eene menigte nieuwsgierigen bijeen. Dit dra ma werd in weinige oogenblik- ken afgespeeld aan de Wad- dingsveensche Brug. Over de moraal van dit waterballet was ieder het eens. - Een oude bedelaar, Puccia- relli genaamd, is Donderdag te Parijs uit een dakvenster ge sprongen, om zich van het leven te benemen. Een commissaris van politie, die daarop in de wo ning een onderzoek instelde, vond in een oude kast de som van 80.000 fr. aan geld en geld waardige papieren. Te San Francisco is de tij ding ontvangen, dat in de laatste dagen van het Chi- neesche jaar in de provincie Kuang-Tung 300 zeerovers en bandieten werden onthoofd. Vijfentwintig jaar geleden: - Langegracht: Demping dit jaar voltooid. De demping van de Langegracht wordt nog dit jaar voltooid. Het klaarmaken van deze gracht zal begin april worden aanbesteed. De voorzit ter van de afdeling Leiden van de N.R.K.M. de heer J.C.J. Lam- bermont, lid van de Leidse raad, deelde dit gisteravond op de jaarvergadering van de afde ling mee. - Bach wordt niet zalig ver klaard. Het Vaticaanse week blad l'Osservatore della Dome- nica heeft op vragen van drie le zers geantwoord, dat de compo nist Johann Sebastiaan Bach niet zalig verklaard kan wor den, omdat hij protestant was. LEIDEN/DEN HAAG - Het maken van een natuurfilm is geen sinecure. Ruim 200 dagen in weer en wind, bij storm en regen en bij nacht en ontij hebben de filmers Jan van den Ende en Monique van den Broek in de duinen rondgesjouwd om uiteindelijk tot een film van een half uur te komen. Het nieuwste produkt van het tweetal, de voorlichtingsfilm 'Duinbehoud', is gemaakt in opdracht van de Stichting Duinbehoud en gaat deze week in première. Duinbehoud maakt film over duinlandschap Van onze redacteur Monica Wesseling De film maakt duidelijk dat er twee kanten zitten aan de duinen. Aan de ene kant is er nog steeds heel veel moois en waardevols op natuurge bied te vinden. Verschillende plan- tesoorten - zoals de kruisbladgenti- aan - en dieren - zoals de eidereend en de boomkikker - komen wel in de Nederlandse duinen maar bijna nergens anders in Europa voor. De duinenrij is een waardevol natuur gebied. In tegenstelling tot de Velu- we, waar de meeste bossen zijn aan gelegd. zijn de duinen nog echt 'ori gineel' en juist dat maakt ze waarde vol. "Dat gebied wordt echter ook be dreigd", zegt Jaco Boer van de Stichting Duinbehoud. "Bepaalde vormen van recreatie brengen scha de toe aan de natuur. Waterwinning leidt onder meer tot verdroging van het terrein en de steeds verder op rukkende bebouwing verstoort de beesten". Rijn in handen van derden, in de door de stad Leiden gegraven grachten, singels, trekvaarten en molensloten bezat de stad zelf alle rechten. Het water in de grachten was doorgaans zo, vies, dat er niet commercieel in te vissen was. Wanneer een hengelaar behoefte had om zijn lijntje uit te werpen, mocht hij zijn gang gaan. De singels waren echter wel a trekkelijk voor bevissing op gro tere schaal en dus werden deze verpacht. In de drie jaar tussen 1802 en 1805 bij voorbeeld.moch ten de pachters met werpnetten, schakels, fuiken, puiken en dob bers vissen en werd dit nadrukke lijk aan ieder ander verboden, speciaal aan molenaars en 1 kers, die met een dubbele boete werden bedreigd. De verpachting van 1838 bijvoorbeeld leverde Leiden 284 hulden op. In de loop der tijd werd het met netten bevissen van de stadssin gels steeds minder aantrekkelijk en in onze tijd wordt er nog slechts gehengeld, iets dat blijk baar altijd heeft gemogen. Vroonwateren Heel veel mensen beseffen het niet dat ze op de een of andere wijze meewerken aan de vernieling van het duin. Een wandelaar met een hond staat er niet bij stil dat de hond de schuld ervan is dat een hele troep wulpen wegvliegt om wellicht nooit meer terug te komen. Ook de niets vermoedende burger die de kraan laat lopen terwijl hij zijn tanden poetst, realiseert zich waarschijn lijk niet dat de produktie van dat water het nodige vergt van de dui- De film is een middel om de voor lichting door de stichting Duinbe houd te verbeteren. Elke vereni ging, school, instelling of andere be langstellende kan film en voorlich ter de komende maanden huren. Geld zoeken Aan het filmisch portret van de dui nen is in totaal ruim vier jaar ge werkt. De eerste twee jaar zijn be steed aan het zoeken naar de beno digde 200.000 gulden. Uiteindelijk wist de Rijksvoorlichtingsdienst op verschillende plaatsen dit geld los te peuteren. In de twee voorberei dende jaren moesten de twee fil mers ook eindeloos overleggen met de tientallen verschillende instan ties die een groot of klein stukje duin beheren. Nederland is het land van regels en voorschriften en dat geldt ook voor het betreden van de duinen. Zomaar even van een paad je afgaan omdat elders een leuker plantje staat is niet zo maar toege staan, ook niet voor filmers. In 1988 konden Van den Ende (geen familie van Joop) en Van den Broek uiteindelijk het duin in gaan voor de eerste opnamen. Overigens De twee filmers (Van den Broek rechts en Van den Ende Links) en Jaco Boer van Duinbehoud in het onderwerp van de film, de duinen. "Anderen moeten ook weten hoeveel moois hier nog is".(foto Hielco Kuipers) hebben beiden al naam gemaakt op het gebied van natuurfilms. Dat neemt niet weg dat het maken van een natuurfilm een moeilijke klus is en blijft. Juist omdat het tweetal een volle dig beeld van de duinen wilden ge ven kwamen ze voor heel wat pro blemen te staan. Achteraf kunnen ze er smakelijk om lachen. Van den Ende: "In de duinen komen nogal wat vossen voor. Wij dus op een dag in een schuilhutje gaan zitten met de camera zo ingesteld dat elke vos die zich op 25 meter van de hut be vond, mooi op de film kwam. Wach ten en wachten en ja hoor, daar hoorden we iets. Blijkt het een vos te zijn die de hut wel interessant vond en deze dus van heel dicht bij wilde bekijken. Minutenlang kon den we de vos bij wijze van spreken aanraken. Voor de film hadden we er niets aan want het beest bevond zich binnen die straal van 25 meter. Dan zitje wel verwensingen te pre velen". Planten lijken makkelijk te fil men: zo'n kruidje of ander stukje groen loopt immers niet weg. Dat blijkt echter duidelijk een denk beeld van een leek te zijn. Om een plantje mooi te kunnen filmen moe ten er niet teveel verstorende gras jes in de buurt staan. Wegplukken van het gras lijkt een oplossing maar is het niet. Van den Broek: "Mensen zien in hun onderbewuste dat er geplukt is en daarmee daalt de waardering voor de film". Van den Ende voegt daar grappend aan toe: "We hadden een mooi exem plaar gevonden, hebben we nog vier uur op onze buik liggen wachten voor er een hommel langskwamen. We wilden ze zo graag samen op de film....". Verdrinken Ook voor dit tweetal is de storm van januari vorig jaar een gebeurtenis die niet licht vergeten wordt. "We vonden dat storm en duinafslag ook op de film hoorde, dus wij naar Schiermonnikoog. Met windkracht twaalf en dertig kilo filmspullen op je rug, loopt niet echt makkelijk. Na de nodige kilometers vonden we een mooie filmplek, maar om pal in de wind het statief in elkaar te prut sen, de camera erop te monteren en wat plaatjes te schieten is vers twee. Dat heeft de nodige hoofdbrekens gekost". De avonturen op Schiermonnik oog vallen echter in het niet bij die op Texel waar de filmers de dag er op naar toe trokken. Ze wilden de duinafslag op de gevoelige plaat vastleggen. Nou, duinafslag was er voldoende. Na opnieuw de nodige kilometers zwaar bepakt en tegen de wind in te hebben afgelegd kwa men ze, zoals Van den Ende het uit drukt, opeens aan het eind van het eiland. Was het eiland op die plaats vroeger geleidelijk in zee overge gaan, nu markeferde een steile zand- wand van vier meter hoog het eind van het eiland. De filmers, niet voor een kleintje, vervaard, klauterden met veel, heel veel moeite naar be neden om de wand met een bepaal de lichtinval en van een bepaalde af stand (filmers zijn pietlutten) te kunnen filmen. Dat werd ze bijna fataal. De vloed kwam razendsnel opzetten en dan valt het nemen van een vier meter hoge wand beslist niet mee. Een ongekend huzaren stukje uit lijfsbehoud. Het tweetal bereidt inmiddels al weer een volgende natuurfilm voor. Gevraagd naar hun motivatie om dit uiterst inspannende werk te blij ven doen, zijn beiden zeer resoluut: "De natuur is zo verrekte mooi, maar heel veel mensen weten dat niet. Film is een prima medium om dat te laten zien. Door onze films kunnen veel mensen leren genieten van wat ze zien in de duinen en de natuur en kunnen we anderen laten meegenieten van iets dat wij allang hebben ontdekt. Dat is prima". De film is zaterdag 23 en zondag 24 maart gratis te zien in het Muse- on in Den Haag. Op zaterdag zijn er doorlopend voorstellingen tussen 12 en 17 uur, zondag tussen 11 en 17 De Haagweg met rechts het Galgewater; in de verte de wieken van de zaagmolens De Eendracht en D' Hees terboom. «Foto Gemeentearchief Leiden, circa 1904). recht in de Oude Rijn tussen Zwammerdam en Katwijk in blokken, maar over de feitelijke vissers is vrijwel niets bekend. Het recht bleef in de burggrafelij- ke familie tot 1659, toen de Staten van Holland mr. Gerard van Hoogeveen er mee beleenden. Zijn nakomelingen, behorend tot een van de belangrijkste families van Leiden, bezaten het tot 1807, toen Jan Bronsgeest Cornelis- zoon een deel ervan kocht. Dit deel was het traject tussen het Haagse Schouw en de Bostelbrug binnen Leiden. Dat dit niet bij de stadssingels eindigde, maar door liep tot in de stad, wijst op een overoude situatie: tot 1611 vorm de de Bostelbrug de grens van de stedelijke bebouwing. Brons geest verkocht zijn recht in 1829 aan S.A. Meerburg en in 1844 ging het over op zijn zoon J.H. Meer burg. In 1856 nam Derks Noord man niet alleen het houtzaagbe- drijf van Meerburg over, maar ook diens "uitsluitend recht van visserij in den Rhijn met al zoodanige rechten en gerechtig heden als aan den eigendom van hetzelve vischwater verbonden zijn". Zaagmolen d' Heesterboom De firma Noordman is ook thans nog eigenaar van molen d' Hees terboom aan de Haagweg. Op dit prima op de westenwind gelegen terrein aan het Galgewater staat al eeuwenlang een houtzaagbe- drijf. Om slechts een voorbeeldje te noemen: het Hoogheemraad schap van Rijnland verleende op 10 februari 1663 vergunning aan Jan van Ackeren, meester-tim- merman (en belangrijk aannemer van grote werken) te Leiden, om zijn zaagmolen die stond aan de zuidkant van de Haagweg bij de Boshuizersluis te verplaatsen naar de andere kant van de weg. Hij kwam dus te staan tussen de Haagweg en het Galgewater, een veel gemakkelijker plaats voor een zaagmolen in verband met het transport van boomstammen. Ook verleende Rijnland toestem ming om de molen over de Haag weg te verkruien, dus waarschijn lijk op rollen te transporteren. Bo vendien mocht hij in het Galge water een soort haventje afschie ten om daarin zijn balken en boomstammen te bewaren. Op het terrein van de opvolgers van Van Ackeren kwamen en gin gen molens: zo stonden er begin vorige eeuw nog drie: de Een dracht, de Jonge Pauline en de in 1804 door Johannes van Hees ge bouwde d' Heesterboom. Stadssingels Was dus het visrecht in de Oude Hiernaast bezat Leiden nog de visrechten in de grote meren ten noordoosten van de stad. Deze zo genaamde vroonvisserij bracht heel wat geld in het laadje, maar baarde ook heel wat zorgen. In de loop der eeuwen ging Leiden zich ook eigenaar van de grond voe len, zodat het bij droogmaking van gedeelten vroonwater eisen kon stellen (en geld vragen). Dit leidde bij de droogmaking van het Haarlemmermeer tot een pro ces tegen de Staat, dat pas eindig de bij uitspraak van de Hoge Raad in 1859. Het zou niet het laatste proces of althans geschil zijn: nog in de jaren dertig werd het visrecht van Leiden in de Zijl en Haarlemmertrekvaart betwist. Maar steeds wist Leiden zijn rech ten hard te maken, en daarom ook kon het de visserij blijven ver pachten, zoals op 20 november 1925 de Haarlemmertrekvaart van de Maresingel tot de water molen van de Hoogeveense pol der onder Noord wij kerhout aan de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Hoeveel mensen nu ook nog genoegen beleven aan het verschalken van een visje, het commerciële belang van de vis wateren van de gemeente Leiden is alleen maar achteruitgegaan en thans te verwaarlozen. De vis wordt nu dus niet meer zo duur betaald. P.J.M. DE BAAR

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8