SBD LEIDEN 'Je eerste vlucht was meestal verticaal' 'Op het belastingkantoor ga je bij de duivel te biecht' LEIDSCH m DAGBLAD Leidse modelvKegtnigbouwers houden open dag Drie gewonden bij vechtpartij tussen politie en jongeren Leidse milieuraad opgericht actief in vrije lijd MAANDAG 18 MAART 1991 Kunstveiling voor slachtoffers Golfoorlog LEIDEN De verkoop van Leidse 'anti-discriminatie'-kunstwerken moet geld in het laatje brengen voor de slachtoffers van de Golfoorlog in het Midden-Oosten. Donderdag or ganiseren het Meldpunt Discrimi natie in het Leids Vrijtijds Centrum daarvoor een speciale veiling (aan vang 18.00 uur) bij de Internationale Anti-Discriminatie Dag. De Verenigde Naties hebben 21 maart uitgeroepen tot de dag van van anti-discnmatie ter herinnering aan de 60 doden die in 1960 vielen bij rellen in het Zuidafrikaanse Sharpville. In Leiden vindt op die dag een culturele manifestatie plaats, waarbij verscheidene beel dende kunstenaars 'anti-racisti sche' kunstwerken produceren. De opbrengst daarvan is bestemd voor het speciale Golfgironummer van het Rode Kruis. De dag wordt doorgebracht met optredens van artiesten, die volgens de organisatoren de 'multi-culturele samenleving' vertegenwoordigen. De manifestatie, die volledig gratis is. wordt besloten met Turkse en Marokkaanse muziek. Wiljo en Marwil naar Oude Rijn LEIDEN De schepen Wifjo en Marwil worden verplaatst van de Zijl naar de Oude Rijn. De boten zijn eigendom van W. Verschoor. Bij de Sumatrabrug komt ook het woonschip van zijn zoon P. Ver schoor te liggen. De boten nemen een totale lengte van 70 meter in be slag. De Wiljo en Marwil lagen sinds 1983 afgemeerd bij de Sumatra- straat. Voor het woon- en het werk- schip moesten andere ligplaatsen worden gezocht in verband met de nieuwbouwplannen voor de Zijloe- Omdat de alternatieven die de ge meenten bood niet naar de zin wa ren van Verschoor (het ging steeds om tijdelijke ligplaatsen), werd in 1989 een kort geding aangespan nen. De rechtbank gaf de gemeente gelijk. Verschoor moest verhuizen. Besloten werd de boten tijdelijk in De Zijl af te meren. Uiteindelijk is overeengekomen dat de boten een nieuwe ligplaats krijgen aan de Barentszstraat, bij de Sumatrabrug. Omdat dat volgens het huidige bestemmingsplan niet kan, wil het college van B en W een zogeheten voorbereidingsbesluit nemen. Zolang er nog geen nieuw bestemmingsplan is, kunnen daar door toch ligvergunningen worden afgegeven. CDJA - Het CDJA-Leiden houdt op dinsdag 19 maart een forum over de situatie in Zuid-Afrika. Deelnemers zijn Klaas de Vries (oud-voorzitter van de LOTA), het Tweede Kamer lid Jaap de Hoop Scheffer en Euro parlementariër Jean Penders. De aanvang is 20.00 uur, de bijeen komst heeft plaats in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. LEIDEN "We hebben vroeger heel wat afgehold en afgefietst om onze modellen terug te vinden", zegt C. Bouter, die vanaf de oprichting in 1936 lid is van de Leidse Luchtvaart Club (LLC). De Club organiseerde gisteren in haar eigen gebouw 'De Uitwijk' aan de Vale- riusstraat haar jaarlijkse tentoonstelling van veelal radiografisch bestuurbare modelvlieg tuigen. De kleine tachtig modellen trokken een paar honderd belangstellenden. Bij de monstratievluchten buiten ging dit keer niets mis. "Maar je eerste vlucht was vroeger meestal verticaal" weet Bouter uit ervaring. Toch luidt de lijfspreuk van de club: Beter één in de lucht dan tien op de plank. "Je bent gek als je lid wordt van deze club en je bent nog gekker als je lid blijft", zegt een verslaafde mo delbouwer over zijn tijdrovende en vaak ook dure hobby. Al kun je het zo gek maken als je zelf wil. Zo staat er een model op de tentoonstelling waaraan drie jaar is gewerkt. Iedere woensdagavond en zater dag komen leden met hun bouw pakketten of hun tekeningen, met hun lijm, verf, hout en gereedschap naar 'De Uitwijk'. En het mooiste is het natuurlijk als het eindprodukt ook de lucht in gaat. En Weer terug keert. Secretaris Bouk Piket zegt: "Te genwoordig krijgen alle vliegtuigen een certificaat. Motorgegevens wor den vastgelegd. Ze worden ge keurd, zodat de kans op ongeluk ken miniem wordt". En bij de eerste radiografische vlucht is er vaak dubbele besturing van leerling en instructeur. honderd tot duizend gulden. Een handige hobbyist maakt daarom verschillende modellen, waarop de zelfde motor past. Zweefvliegtui gen worden aan een touw opgetrok ken. Bezoekers mogen hun mening over de mooiste modellen in de ca tegorieën motor- en zweefvliegtui gen geven en de keuze is niet ge makkelijk voor de leek. Bij de eer ste valt tegen sluitingstijd 'The bird of time' van E. Dobrony in de prij zen. Bij de motorvliegtuigen mag 'Nieuport II' van J. Houwer zich het populairst Stuntkist Wat opvalt aan de in alle kleuren van de regenboog geschilderde vliegtuigen is dat ze zo groot zijn. "Wij bouwen meestal op schaal één klaart Piket het formaat. Van hem zijn zo'n zes modellen present met illustere namen als de Frieseier Storch ('een verkenner uit de Twee de wereldoorlog'), de RWD-8 ('Een Poolse leskist') en de Dekathon ('een stuntkist'). De vliegtuigen we gen een paar kilo en zijn gemiddeld twee meter lang. Moderne militaire vliegtuigen zijn hier niet populair. "Ze maken als model te veel lawaai. We beper ken ons in die categorie meestal tot de eerste en de tweede wereldoor log", zegt de secretaris. Er staat wel een F15 die met een impellor-motor is uitgerust. "Een propellor die van binnen zit". De motorvliegtuigen kunnen op brandstof zijn afgesteld. "Zoge naamde wonderolie, een mengeling van smeerolie en alcohol. Maar de electromotor is de toekomst. Schoon, en veel minder lawaaiig", zegt het oudste lid. Een motorblok met een zender is het prijzigst: acht- Veld Met haar 120 leden is de Leidse Luchtvaart Club. een stabiele ver eniging. De leden komen uit alle be roeps- en leeftijdsklassen. Jongeren hebben vaak een voorkeur om later de echte vliegtuigbouw of vliegerij in te gaan. Gisteren meldd,e zich met Anita de Bruijn het eerste meis je aan dat wilde gaan bouwen en vliegen. "We hebben wel damesle den, maar die zijn er tot nu toe voor al voor de catering", lacht de secre taris. De Club heeft een eigen clubhuis met bibliotheek en videotheek. Maar toch is er nog één probleem: men heeft geen eigen vliegveld. "Twee jaar terug moesten we van onze vaste stek Valkenburg af, om dat iemand een klacht wegens ge luidsoverlast indiende", zegt Martin van Weerlee, zeven jaar lid. En se cretaris Piket vult aan: "De echte vliegtuigen mogen daar lawaai ma ken wegens het landsbelang". Hoe wel de Leidse Luchtvaart Club maatregelen nam en met een maxi maal toegestaan geluidsniveau van 74 decibel bij de modellen onder de wettelijke norm van 78 zit, heeft ze geen vervangend veld gevonden. Piket: "We hebben net antwoord van de gemeente gekregen dat er geen plaats in Leiden is". Gisteren werd daarom gevlogen vanaf een veldje naast het clübhuis. Er steeg een watervliegtuig op vanaf een zij armpje van de Vliet. De Leidse Luchtvaart Club werpt de blik ook vooruit naar andere as pecten van de modelbouw. Van Weerlee: "In april gaan we gewoon tegetrouw gezamenlijk met een bus naar de grote modelbouwbeurs in Dortmund". Secretaris Piket kijkt uit naar het 75-jarige jubileum van KLM en Fokker over een paar jaar. "Alle Nederlandse modelbouw clubs zijn ingeschakeld om hun complete vloot na te bouwen. Drie van onze bouwers gaan aan de slag met de F 36 uit 1932". pen veel intensiever bezig zijn met de milieuproblemen dan wij". Aanvankelijk wilden de milieu groepen, waaronder de Vereniging Milieu Defensie en Stichting Duin behoud, over alle beslissingen ad vies geven. Gezien de grote hoeveel heid plannen, maakt de milieuraad nu eens in week of twee weken een keuze uit een overzicht. Voor het voorzitterschap, waarvoor nu één kandidaat is, worden nog meer kan didaten gezocht. LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag slag geleverd met een groep van onge veer dertig jongeren op de Sint Aag tenstraat. In totaal zijn hierbij drie gewonden gevallen. Surveillerende agenten stuitten omstreeks 3.00 uur op de groep, die net was verwikkeld in een vechtpar tij met een 23-jarige Leidenaar. Die had flinke klappen gekregen, waar bij hij een gezichtswond opliep die in het AZL moest worden gehecht. KLAVERJASSEN - In 't Spoortje wordt 23 maart voor de vierde maal de Klaveijasnacht georganiseerd. De start is om 19.00 uur. Om mid dernacht wordt de deelnemers een koud buffet aangeboden. De prijs uitreiking is zondagochtend. Aan meldingen en informatie tel. 315973 en 219728. De organisatie is in han den van de stichtingen de Spoor- bumpers en de Zevensprong. Vorig jaar telde dit evenement 100 deelne- De agenten sommeerden de groep zich te verspreiden. Een 19-ja- rige Voorschotenaar weigerde dit en slingerde de agenten wat ver wensingen naar het hoofd. Hij werd hierop ingerekend. Dat pikten de overige jongeren niet. Ze begonnen aan de politiemannen te trekken en probeerden de arrestant te ontzet ten. Hierbij werden over en weer klappen uitgedeeld. De vechtpartij eindigde toen de politie versterking kreeg en de groep uiteen werd gedreven. De 19- jarige arrestant werd overgebracht naar het AZL. Bij de man waren wonden opengegaan die hij vorige week opliep bij een andere ruzie. Na de behandeling werd hij ingesloten. Zondagochtend diende een 15-ja- rige Leidenaar nog een aanklacht in tegen de Voorschotenaar. De arres tant had de jongen een bierglas in het gezicht gedrukt. Het slachtoffer liep hierbij snijwonden op aan het gelaat en handen. Hij is eveneens behandeld in het AZL. De verdach te is inmiddels weer op vrije voeten. Naast het clubhuis werden gisteren demonstraties gegeven met model-helikopters. (foto Hieico Kuipers) LEIDEN De verzamelde milieu groeperingen in Leiden gaan de ge meente "gevraagd en ongevraagd ad viseren over plannen om-milieupro blemen aan te pakken. Het college van B en W heeft besloten om de Leidse Milieu Raad (LMR) op te richten, waarin naast de milieugroe pen ook de gemeente is vertegen woordigd. "De milieugroepen kunnen advi seren over alles waarover zij willen adviseren", zegt wethouder H. de la Adviesorgaan voor gemeentebestuur Mar. Voor de komende tijd ver- hoop dat de milieugroepen niet al- wacht hij een advies over bijvoor- leen over onze plannen advies ge- beeld de interne milieuzorg bij de ven, maar vooral zelf met dingen ko- gemeente en over de aanpak van het men. De reden om de milieuraad op klein chemisch afval. De la Mar: "Ik te richten is juist, dat de milieugroe- Gespreksgroep Bij het Fiom buro begint binnenkort een gespreksgroep voor moeders van sek sueel misbruikte kinderen. Doel van de groep is herkenning en uitwisseling. In formatie bij Anja van Nunen en Josephi ne Schrama. Fiom buro Leiden, Lange- gracht 65a, tel. 071-226199 of 226098. Smalfilm Ton Jansen verzorgt vanavond voor de Leidse Smalfilm Liga een demonstratie avond op het gebied van videofilmen. Aanvang om 20.15 uur in verenigingsge bouw 'Aktief' aan de Berlagestraat te Lei den. Lakenhal Ingrid Moerman houdt dinsdagavond 19 maart in de Lakenhal een lezing onder de titel 'Mensen kijken U aan. portretten uit de periode 1400 - 1800'. De lezing aan de Oude Singel 28 begint om 20.15. Oudheden N. Roymans houdt dinsdag 19 maart om 20.00 uur een lezing in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Onderwerp is de Keltisch/Romeinse cultusplaats in het Noordbrabantse Empel. 55 plus Dienstencentrum Merenwijk aan de Ros molen 6 begint dinsdagmiddag 19 maart om 14.00 uur een cursus Origami voor mensen van 55 jaar en ouder. Woensdag 20 maart om 14.00 uur vangt de cursus bloemschikken aan. Telefonische opga ve 213871. Wethouders vullen bij Rechtswinkel aangifteformulieren in LEIDEN Het invullen van belastingpapieren blijft voor ve len moeilijk. Niet alleen het taal gebruik, ook de doolhof van re gels levert hoofdbrekens. "Dan kun je wel naar het belastingkan toor, maar dan ga je bij de duivel te biecht", zegt Nick Hessels, stu dent fiscaal recht en afdelingsver tegenwoordiger belastingen bij de Rechtswinkel. "De meeste mensen kunnen op het belastingkantoor bijvoor beeld geen beroep- of bezwaar schriften laten opstellen. Dan zou een inspecteur een bezwaar schrift tegen zichzelf moeten schrijven. Bovendien hebben ze per cliënt ongeveer de helft van onze tijd ter beschikking". Men sen in de lagere inkomensgroe pen kunnen dan veel beter te recht bij de Rechtswinkel, waar advies gratis is en de fiscalisten- in-spé de tijd nemen. Zaterdag had de Rechtswinkel de wethouders Bordewijk (finan ciën) en Van Rij bereid gevonden de veertig medewerkers bij te staan met het invullen van het aangiftebiljet. Zo'n tweehonderd belastingplichtigen legden in 'Het Gulden Vlies' hun vragen voor. Ze hadden zich telefonisch aangemeld en waren gevraagd naast het aangifteformulier alle nodige financiële papieren mee te nemen. Eventueel werd hun Rechtswinkel-dossier van eerde re jaren bekeken. Maling De cliënten zijn tevreden over de hulp. "Door een belastingadvi seur word je meestal in de maling genomen", reageert iemand die al voor het derdejaar zijn biljet door de Rechtswinkel laat invullen. "En met deze hulp klopte het vo rig jaar tot op de cent". Ook voor een andere Leidenaar is de Rechtswinkel een uitkomst. "Vroeger hielp een verzekerings man mij en nu kom ik hier". Niet alles werd voor hem zaterdag op gelost. "Een klein dingetje moet nog worden uitgezocht". Zaterdag waren vanwege het bijzondere karakter ook oud- Rechtswinkelmedewerkers van de partij, voor wie de dag een soort reünie was. Een van hen werkt al acht jaar bij een Ameri kaanse multinational die bedrij ven belastingadviezen geeft. Dan gaat het vaak om de trucs van de grote jongens. Toch is een een voudig aanslag-biljet voor deze adviseur geen kinderspel. Want ook dan willen de mensen zo goedkoop mogelijk uit zijn. "Be lastingwetgeving voor particulie ren is helemaal niet eenvoudig. Met Oort is de verwachte vereen voudiging uitgebleven. En voor mensen die vandaag hier komen telt vaak elke gulden", reageert de oud-medewerker. Gokken Wethouder Bordewijk geeft na af loop van zijn hulp openhartig toe dat hij altijd al moeite heeft met het invullen 'van formulieren. "Zoals bijvoorbeeld bij de studie financiering voor mijn kinderen. Het is vaak gokken. Dan denk je, het zal wel goed gaan". Toch brengt hij het er zaterdag niet slecht vanaf volgens een mede werker van de Rechtswinkel. "De wethouder was scherp. Hij zag di rect dat een cliënt in tariefgroep 4 thuishoorde in plaats van in 2. In groep 4 is 8222 gulden belasting vrij en in 2 4568 gulden. Ik had het zo snel nog niet gezien", zo be kent hij ruiterlijk. Voor wethouder Van Rij heeft deze dag ook nostalgische waar de. Negentien jaar geleden richtte hij met anderen als student belas tingrecht het Juridisch adviesbu reau op, het JAB, de voorloper van de Leidse Rechtswinkel. Als oud-belastinginspecteur is hij op de aangiftedag een beetje van vij and tot vriend geworden. Wethouder Bordewijk assisteert bij het invullen van het aangiftebiljet. Hij stond op scherp. Fouten maakte hij niet bij het helpen invullen. "Het belasting systeem is nog veel te verfijnd", vindt hij toch. "De politiek zou eindelijk eens knopen moeten door hakken. De belastinghervor ming van Oort is als vereenvoudi ging bedoeld. Maar de uitzonde ringen zijn weer heel lastig, en de aftrekposten. De reiskostenver goedingen zijn bijvoorbeeld inge wikkeld". De belastingafdeling van de Leidse Rechtswinkel draait deze weken op volle toeren. Twintig rechtenstudenten staan er klaar voor mensen die moeite hebben met hun aangiftebiljet inkom stenbelasting. Zo'n 2700 mensen per jaar doen een beroep op de Rechtswinkel na telefonische af spraak. Het belastingspreekuur is normaal op dinsdagavond, maar de Rechtwinkel maakt deze we ken meer tijd vrij voor belasting zaken. Op 1 april moet het biljet bij de fiscus binnen zijn, al kijkt men niet op een dag. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7