Veel incidenten bij Sovjet-referendum Albanië meldt vrijlating 'alle' politieke gevangenen Grieken naar geboortedorp bij telling Havel: Slowaken en Tsjechen mogen kiezen 'Israël moet Westbank annexeren' TROFEE VAN DUEL Agenten aangehouden na kloppartij Surinaams Nieuw Front uitgebreid met socialisten Liberale oppositie wint verkiezingen Finland MAANDAG 18 MAART 1991 Honderden nationalistische Molda- viërs, geholpen door politieagenten, hebben gisteren stembureaus ge blokkeerd en etnische Russen en Oekrainers afgetuigd om hen te be letten deel te nemen aan het refe rendum over de toekomst van de Sovjetunie. De Moldavische politie sloot gis teren in de hoofdstad Kisjinev de meeste wegen af die leiden naar ba ses van het Sovjet-leger en andere plaatsen waar Kremlin-loyalisten stembureaus voor burgers en mili tairen hadden ingericht. Een poli tieagent zei dat er gevechten waren uitgebroken tussen Sovjet-militai ren en de Moldavische politie. Nie mand raakte ernstig gewond. Waarnemers In zuid-Ossetië, een deel van de re publiek Georgie dat niets wil weten van onafhankelijkheid van Moskou, waren er schietpartijen. Het tv- nieuws Vremja meldde dat het kie zers op die manier onmogelijk werd gemaakt naar de stembureaus te gaan. In Abchazië, een andere provin cie die zich tegen Georgische uittre ding uit de Unie verzet, klaagden de officiële waarnemers bij de stembu reaus dat aldaar niet geregistreerde Russische toeristen kwamen stem men. De Georgische nationalisti- Buitenland kort Strafbare grap "Mijn vriend heeft een vuurwapen in zijn tas". Die grap op deluchtha- ven van Ottawa heeft de Canadese minister van huisvesting Redway de kop gekost. Zo'n opmerking is strafbaar. Ook schertsen over bom men of kapingen is op de Noor- damerikaanse vliegvelden uit den boze. Redway stapte op, de politie beslist deze week of hij voor zijn 'grap' wordt vervolgd. (AP) Dode Baskenland Bij een bomaanslag in Spaans Bas kenland is zaterdagmiddag een agent van de Guardia Civil om het leven gekomen. Een andere gardist raakte ernstig gewond, alsmede een kind en zijn grootvader, toen de bom ontplofte bij een voetbalsta dion in het centrum van de stad San Sebastian. (Rtr) Levenslang Een gerechtshof in Tel Aviv heeft gisteren een 21-jarige Israëliër we gens moord op zeven Arabieren ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Zijn daad in mei vorig jaar, waarbij hij in het wilde weg met een machinegeweer het vuur opende op Arabische arbeiders, leidde tot he vig Arabisch-Israëlisch geweld en wereldwijde veroordeling van Is raël. (DPA) Gevechten Cambodja Cambodja is er niet in geslaagd de niet-communistische guerrilla groep KPNLF te verdrijven uit hun bolwerk Thmar Puok. De verzets groep heeft het leger weer terugge dreven. "Het lijkt erop alsof zij voor lopig niet in staat zullen zijn Thmar Puok op -ons te veroveren", ver klaarde KPNLF-woordvoerder Ok Serei Sopheak in een telefonisch vraaggesprek. (AP) Geweld Zuid-Afrika Bij een door meer dan 2000 gewa pende aanhangers van de Inkatha Vrijheidspartij bezochte vredesma- nifestatie in het woonoord Alexan dra in Johannesburg zijn gisteren ten minste vijftien mensen om het leven gebracht en tachtig gewond. Volgens berichten van de politie, een functionaris van het woonoord en journalisten zouden ten minste vier van de slachtoffers aanhangers van Inkatha zijn geweest die door inwoners van het woonoord met messteken en geweerschoten wa ren omgebracht. (AP) St. Patrick's Day Burgemeester Dinkins van New York is zaterdag uitgejouwd omdat hij meeliep met een Ierse homo groep in plaats van op kop van de grote parade ter gelegenheid van St. Patrick's Day. De toejuichingen voor de burgemeester werden luid overstemd door het boegeroep van de duizenden toeschouwers langs de parade in -Manhattan. "Iedere keer dat ik iemand „boe" hoor roe pen wordt ik gesterkt in mijn over tuiging dat het juist was om dit te doen", aldus Dinkins. Organisato ren van de parade hadden gepro beerd de homogroep uit de parade te weren, waarop de burgemeester voor de homo-organisatie op de bres sprong. (AP) Koerswijziging Het Front voor Nationale Redding, dat sinds de val van dictator Nicolae Ceausescu in december 1989 Roe menie bestuurt, heeft gisteren zijn politieke koers bijgesteld. Vrijwel unaniem stemde het partijcongres in met het voorstel van premier Pe- tre Roman om het Front te transfor meren tot een sociaal-democrati sche partij, die instemt met de prin cipes van de markteconomie. (Rtr) sche president Gamsachoerdia rea geerde onmiddellijk: „Dit toont aan dat er geen enkele waarde moet worden gehecht aan dit Moskou-re ferendum". In de Baltische republieken zou den volgens Tass meer dan 300.000 mensen hebben gestemd. Dat ge beurde veelal in stemhokjes in de open lucht of in tot stembureau om getoverde autobussen. De Russi sche minderheden in deze republie ken zijn in meerderheid tegen onaf hankelijkheid. Opkomst In de hoofdstad Moskou, waar ook moest worden gestemd voor directe verkiezing van de burgemeester, was de opkomst, zo meldde het on afhankelijke persagentschap Inter fax, 67 procent. Van hen reageerde de helft positief op de Unie-vraag. Het Russische referendum over een direct gekozen president werd door 77 procent met 'ja' beantwoord en 80 procent van de kiezers wil een di rect gekozen burgemeester. Gorbatsjov kantte zich inm de hoofstad na het uitbrengen v stem scherp tegen de figuur v direct gekozen Russisch president. Dat betekent het einde van de Unie van soevereine staten, aldus Gor batsjov, refererend aan de nieuwe Russische ontwerp-grondwet, die de direct gekozen president ook aanstelt als opperbevelhebber van het Russische leger. Zonder zijn rivaal met name te Gorbatsjov ook dat het ,ramp voor dit land, voor Euro- 'oor de hele wereld zou zijn gek erin slaagt onze Unie op te breken". Met verwijzing naar Jeltsins jongste aanvallen op de Sovjet-president zei Gorbatsjov: "Hij heeft geen constructieve idee ën, dit is geen intelligent gesprek meer, geen serieuze discussie". Jeltsin liet zich na zijn gang naar de stembus evenmin onbetuigd. "Gorbatsjov wil niets anders dan het in stand houden van het oude communistische systeem. Er moet een nieuwe Unie komen, van demo cratische staten, met een collectief leiderschap", aldus de Russische president, die volgende week in het ruim met conservatieven bezette Russische Volkscongres een motie van wantrouwen aan de broek krijgt. ATHENE (GPD) De Grieken zijn gisteren geteld, iets dat eens in de tien jaar gebeurt. Over een dag of vijf zullen ze weten of ze nu einde lijk met meer dan tien miljoen zijn, een bevolkingscijfer dat tergend langzaam wordt benaderd. Ter gend, omdat ze maar al te goed we ten dat het nabuurvolk der Turken zich vermeerdert met zo'n 2,5 pro cent per jaar. Turkije staat op 57 miljoen inwo ners. De Grieken stonden vijf jaar geleden op 9.740.417. Pessimisti sche bevolkingsdeskundigen hou den rekening met de mogelijkheid dat dit cijfer niet zal zijn toegeno men, maar gedaald. Er is een eigenaardig facet aan Griekse volkstellingen. In tegen stelling tot Turkije, waar iedereen moet thuisblijven, hoeft in Grieken land slechts één lid thuis te blijven totdat de teller is langsgekomen die hij of zij de informatie kan verstrek ken. In Athene komt die teller ech ter zeer vaak voor dichte deuren. Bewoners zijn dan vertrokken naar 'hun dorp', waar ze niet meer wo nen, maar dat ze willen 'helpen'. Het gaat vaak om noodlijdende dorpen, waar alleen nog ouderen wonen, grootouders jegens wie de Atheners een schuldgevoel hebben. En nu doet zich een gelegenheid voor om dit schuldgevoel te delgen. Soms wonen er in zo'n dorp nog maar 40 mensen, de school is opge heven, maar op tellingsdag ver schijnen er wel duizend, die opge ven dat ze er "de nacht van zaterdag op zondag hebben geslapen", want dat is datgene waarnaar op het for mulier wordt gevraagd. Het dorp kan daardoor veel hogere subsidies aanvragen bij de provincie. De Russische president staat na het uitbrengen van stem in het Sovjet-refenedum de pers te woord. PRAAG (AP) De Tsjechoslo- waakse president Havel komt deze maand met een wetsont werp voor een referendum dat de bevolking van de deelrepublie ken Tsjechiéen Slowakije zelf het laatste woord moet geven over het federatieve staatsbestel. Tsjechoslowaakse regerings functionarissen zeiden vrijdag dat Havel een referendum wil waarbij een eenvoudige meerder heid een bindende beslissing op levert. Als het federale parlement het voorstel van Havel aanneemt, krijgen Tsjechen en Slowaken de kans te beslissen over de eenheid van het Oosteuropese land dat in 1918 tot stand kwam. De separatistische gevoelens spelen de laatste tijd vooral in Slowakije op. Donderdag onder vond Havel bij een bezoek aan de Slowaakse hoofdstad Bratislava den lijve dat het de nationalis ten menens is. Nog diezelfde avond hield de president een tele visietoespraak, waarih hij zijn re ferendumplannen aankondigde. Beter twee onafhankelijke lan den dan een federatie die niet functioneert, aldus Havel. Havel wil zijn voorstel volgen van het referendum en de eigen lijke stemming komt een periode van 90 dagen. De president en de Tsjechische premier Pithart wil len dat na een eventuele afschei ding de geldpolitiek, defensie en het buitenlands beleid in handen blijven van een federaal bestuur. De Slovaken, met premier Meciar voorop, willen een federatie die gebaseerd is op een verdrag dat twee soevereine staten maximale politieke en economische zeggen schap geeft. JERUZALEM (AFP/AP) - Minis ter Sharon (volkshuisvesting) heeft het Israëlische kabinet gisteren voorgesteld om Judea. Samaria (sa men de zogenaamde Westbank) en de Gazastrook te annexeren. "Het is de enige mogelijkheid om de vor ming van een Palestijnse staat te blokkeren", hield Sharon zijn me- de-ministers voor. Het voorstel ie nog niet besproken door het kabi net. aldus een regeringsbron. Israel is er door de akkoorden van Camp David (1978) aan gehouden de legale status van de bezette ge bieden met te veranderen voordat er een Arabisch-Israélische vrede is getekend. Minister Levy (buitenlandse za ken) zei gisteren dat Duitsland be reid is Israel economische hulp te bieden, onder andere met lange-ter- mijnleningen die gebruikt kunnen worden voor de opvang van Sovjet immigranten. Sinds midden 1989 hebben meer dan 200.000 joden uit de Sovjet-unie zich in Israel geves tigd en dit jaar worden er zo'n 400.000 verwacht. Bulgaren willen snelle hervorming SOFIA (Rtr/DPA) In de Bulgaar se hoofdstad Sofia riepen gisteren 50.000 demonstranten de socialisti sche regering op haast te maken met de aangekondigde democrati sche hervormingen. Aanhangers van de Unie van Democratische Krachten (UDK) willen dat er bin nen twee maanden wetten komen die het oude systeem veranderen. Anders moeten er verkiezingen ko men. De oppositie eist spoedige be handeling van wetten over privati sering. handel, belastingen en bui tenlandse investeringen. Ook wil grondwet. NIMES, FRANKRIJK Trots toont de Venezolaanse stierevechter Enk Cortes de oren van een door hem bevochten stier. Cortes nam in Nimes deel aan de zogenaamde 'Novillada', een gevecht voor beginnende stierevech ters. (foto AFP) LOS ANGELES (UPI) - Dne agenten van de politie van Los Angeles en hun sergeant zijn vrij dag gearresteerd op beschuldi ging van mishandeling en het op zettelijk toebrengen van lichame lijk letsel. Enkele dagen geleden legde een inwoner van de stad op video vast hoe een groep politieagenten tegenover zijn huis een zwarte motorrijder aftuigden. De onge wapende man werd met knup pels geslagen, op zijn hoofd, in zijn nek en rug geschopt en met een geweer voor het toebrengen van elektrische schokken be werkt. De amateurfilmer verkocht het filmpje aan Amerikaanse televi siestations, waaronder CNN, die het over de hele wereld uitzond. In Los Angeles werd een hoorzit ting belegd waar zwarte inwoners van de stad zeiden dat dit soort "incidenten" dagelijks werk is. De minister van justitie Rochard Thornburgh heeft opdracht gege ven tot heropening van tiendui zenden dossiers over mishande ling door de politie. Over het inwendig letsel dat het slachtoffer aan het schoppen en knuppelen heeft overgehouden, is nog niets bekend. Hij liep een gebroken enkel op, een meervou dige schedelbreuk en beschadi ging van zijn ooglid. Dat hij blij vend hersen- en oogletsel heeft opgelopen wordt niet uitgesloten. Betogers hebben het ontslag van hoofdcommissaris Daryl Ga tes geeist. maar deze heeft laten weten niet te zullen opstappen. BELGRADO/TIRANA/ROME (Rtr/AFP/AP/GPD) Albanië heeft gisteren alle 175 politieke gevange nen vrijgelaten. De geïnterneerden zaten vast in gevangenissen en her opvoedingskampen. Dat heeft de Albanese staatszender Radio Tirana bekendgemaakt. De staatszender liet weten dat de vrijlating in overeenstemming is met een besluit dat door het presidi um van de Albanese Volksassem- blée is genomen. In het decreet stelt het presidium dat internering op grond van ideeen en meningen een maatregel "uit het verleden" is. Honecker wilde Kremlin bij proces betrekken BONN/HAMBURG (Rtr/AP) - Het Kremlin heeft Erich Honecker naar de Sovjetunie gehaald nadat de vroegere DDR-leider aan Moskou te verstaan had gegeven dat hij zich bij een proces zou beroepen op op drachten vanuit Moskou. Dit heeft het Duitse zondagslblad Welt am Sonntag gemeld, zich baserend op verklaringen van de Duitse inlich tingendienst. Honecker zou in Duitsland te recht hebben moeten staan voor het in de jaren zestig uitgevaardigde schietbevel op naar het westen vluchtende Oost-Duitsers. "Honec ker heeft Moskou gedreigd docu menten te tonen waaruit Sovjet be trokkenheid bij deze opdrachten blijkt", aldus de krant. De 78-jarige oud DDR-leider werd woensdag door de Sovjetauto riteiten naar Moskou overgebracht. Hij zou ernstig ziek zijn en in Mos kou moeten worden behandeld. Vanuit Moskou probeert Honec ker via de rechter het tegoed los te krijgen op zijn pnve-bankrekening. die in verband met het gerechtelijk onderzoek tegen hem door de Duit se justitie is geblokkeerd. Volgens het weekblad Bild am Sonntag heeft Honeckers advocaat Friedrich Wolff gezegd dat het gaat om een saldo van 177.000 mark. De vrouw van Honecker, Margot, zou nog eens 70.000 mark tegoed hebben en een Wartburg-auto. Dinsdag had de communistische leiding van het land laten weten dat alle politieke gevangenen die nog vastzaten op vrije voeten zouden worden gesteld. De autoriteiten ga ven niet aan om hoeveel gevange nen het zou gaan. Vertegenwoordigers van de Alba nese oppositie hebben laten weten dat Tirana sinds de eerste anti-rege- ringsmanifestaties in december on geveer 500 politieke gevangenen hebben vrijgelaten. Internationale mensenrechtenorganisaties heb ben verklaard dat in Albanië nog ongeveer 200 burgers om politieke redenen vastzitten. Radio Tirana meldde voorts dat de afgelopen week ongeveer 2300 Albanese vluchtelingen uit Italië zijn teruggekeerd. De afgelopen drie weken hebben zo'n 25.000 Al banezen de wijk genomen naar Ita lië. In het havengebied van Durres aan de Adriatische Zee braken in de nacht van vrijdag op zaterdag op nieuw ongeregeldheden uit, toen een onbekend aantal Albanezen poogde het land per schip te verla ten. Het incident ontstond na een nieuwe geruchtenstroom dat men sen zich zonder de gebruikelijke do cumenten op boten naar Italië kon den inschepen. Politie en militairen maakten met harde hand een een einde aan de onlusten. Italië heeft andere landen zater dag opgeroepen een deel van de Al banese vluchtelingen op te nemen die de afgelopen tijd Italië zijn bin nengekomen en daar onvoldoende kunnen worden opgevangen. Mi nister De Michelis (buitenlandse za ken) die de oproep deed, vroeg spe ciale consideratie voor Albanezen die al familie in andere landen heb ben zitten. De Michelis zei dat sie die asielaanvragen van de Alba nezen moest beoordelen had gecon cludeerd dat de meesten niet in aan merking kwamen om in Italië te blijven omdat zjj werden aange merkt als economische in plaats van politieke vluchtelingen. Peru hoopt op Poolse1 clementie LIMA (AP) De Peruaanse minis ter van economie, Carlos Bolona, heeft gezegd dat Peru gaat proberen eenzelfde vermindering van zijn schuldenlast te verkrijgen als Polen deze week ten deel is gevallen. Vrij dag werd door westerse crediteuren de helft van de Poolse schuld weg- gescholden. Polen werd daarbij een 'speciaal geval' genoemd. Peru heeft een schuld van 20 miljard dol- PARAMARIBO (GPD) - De Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA) van vakbondsleider Fred Derby is toegetreden tot het Front voor Democratie en Ontwikkeling Deze combinatie van de drie grote volkspartijen hoopt met steun van Derby als 'Nieuw Front' de verkiezingen van 25 mei met een grote meerderheid t De links-radicale SPA heeft bedongen dat op de kandidatenlijst van Nieuw Front geen namen geplaatst worden van politici die in het verleden zijn veroordeeld wegens corruptie. Alleen voor de voorman van de Javaan se KTPI is een uitzondering gemaakt. NPS-voorzitter Arron maakte tij dens een speciaal congres van zijn partij bekend, dat Nieuw Front nog voor de verkiezingen een nieuwe concept-grondwet zal presenteren. HELSINKI (Rtr/AFP/DPA) - De liberale oppositie is de grote win naar geworden van de parle mentsverkiezingen in Finland. De Centrum-Partij boekte giste ren een stemmenwinst van bijna tien procent en wordt met 55 ze tels de grootste partij in de 200 ze tels tellende Finse volksvertegen woordiging. De regeringscoalitie van sociaal-democraten en con servatieven leverde in totaal 21 van hun 109 parlementszetels in en verloor daarmee haar meerder heid. Vijfenzeventig procent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. De verliezende partijen hebben beiden verklaard met de Centrumpartij te willen samen werken. Waarnemers vernachten dat coalitiebesprekingen, waar toe de opdracht wordt gegeven door president Mauno Koivisto, zeker een maand in beslag zullen nemen. De Finse president heeft krachtens de grondwet aanzien lijke mogelijkheden om de sa menstelling van de regering naar partijen en personen te beïnvloe den. Na telling van de uitgebrachte stemmen bleek dat het stemmen verlies van de coalitie bijna ge heel ten goede is gekomen aan de Centrumpartij. De liberalen stij gen van 40 naar 55 zetels. De Soci aal-Democratische Partij zakt van 56 naar 48 zetels en de Con servatieve partij moet 13 zetels prijsgeven en komt op 40 zetels. Het kleinste lid van de rege ringscoalitie. de Zweedse Volks partij (ZV). moest eveneens inle veren en viel van 5.4 procent van de stemmen terug naar een stem menpercentage van 4,4. Wat de vorming van de regering betreft lijkt Finland af te steven op een aflossing van de in 1987 ge vormde grote coalitie door een burgerlijke regering onder lei ding van de Centrum-Partij. De voorzitter van de Sociaal-Demo cratische partij en huidige minis ter van buitenlandse zaken. Pertti Paasio, verklaarde dat zijn partij met grote waarschijnlijkheid in de oppositie zal gaan. gezien ook het feit dat de verrassend sterk uit de bus gekomen Centrum-partij zich uitdrukkelijk als "alterna tief' voor de bestaande regering afficheerde Als kandidaat met de beste vooruitzichten op het premier schap geldt nu in Helsinki de pas vorig jaar gekozen liberale partij leider Esko Aho. Verwacht wordt dat hij binnenkort de formatieop dracht krijgt van president Koi visto. "De uitslag geeft aan dat de bevolking het vertrouwen in de regering heeft verloren. Dit moet zijn weerslag krijgen in de vor ming van een nieuw kabinet", zo lichtte Aho gisteravond de eerste uitslagen toe Schermutselingen met leger in Moldavië (vervolg van pagina 1) MOSKOU (GPD/AP) - Uit bijna alle Sovjet-republieken die gisteren het referendum boycotten zijn gisteren meldingen gekomen van incidenten. In Moldavië kwam het tot schermutselingen tussen le ger en demonstranten die wilden verhinderen dat stembureaus in kazernes open gingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5