7^ O 'De Amerikanen maakten de show, het was hun oorlog' WORLD SCOOP! Hew we tamed Princess Di into a topless model Spectaculaire beelden uit het menselijk lichaam Ramadan PAGINA 24 RTV-SHOW MAANDAG 18 MAART 1991 Verslaggever en cameraman terug uit Golfgebied UTRECHT Respectie velijk licht gebronsd en ge woon bleek Hollands wan delen journaal-verslagge ver Job Frieszo en camera man Jan van Eijndhoven het motel aan de snelweg binnen waar we afgespro ken hebben. Ze zijn terug uit de Golf, na eerst nog een paar rustige dagjes in Egyp te doorgebracht te hebben. Jan van Eijndhoven is al weer aan het werk. Job Frieszo heeft besloten een aantal weken "lekker effe niks te doen, heerlijk naar Spanje". i de jaren zestig voor het journaal. Hij filmde onder ande re in Bayrut, op de Falklands, tij dens de oorlog tussen Iran en Irak en in Roemenie. Hij heeft al tijd voor het journaal gewerkt en is een oude rot in het vak. Job Frieszo volgde de School voor de Journalistiek in Utrecht en ging daarna voor de radio werken. Hij deed de parlementaire verslag geving voor het radioprogramma 'Met het oog op morgen'. Daarna verhuisde hij naar het NOS-jour- naal. Zijn werkzaamheden wer den door de dagbladen bekriti seerd als 'verslaggeving waar de spruitjeslucht vanaf dampte'. Frieszo: "Ach, die tv-kritiek wordt vanuit de leunstoel ge schreven. Ze hebben geen idee hoe moeilijk het is om daar je werk te doen. Vooral de landelij ke dagbladen hebben er een handje van om alles onder de maat te vinden. In Dhahran kre gen we recensies toegefaxt. We plakten ze tegen de muur van on ze hotelkamer op volgorde van belachelijkheid". Scud-aanval Frieszo en Van Eijndhoven arri veerden een paar dagen voor het uitbreken van de Golfoorlog in Dhahran in Saudi-Arabië en ble ven daar tot de bevrijding van Kuwayt. Met de Scud-aanval op het Amerikaanse kampement waar 27 soldaten uit de VS het le ven lieten, maakten beide Neder landers even wereldnieuws. Ze waren de eersten. Job Frieszo: "We waren net onderweg met de auto naar het Dhahran Interna tional Hotel toen het luchtalarm afging. We stopten en zagen even later een lichtflits in de verte. Weer even later reed een auto met sirene ons voorbij. Ik zei 'daar gaan we achteraan'. Het was een militair bewaakt object. Maar ik kon langs de wachten glippen. Jan met zijn camera-ap- paratuur werd wel tegengehou den". "Het was paniek. Rotzooi daar binnen. Vijf of zes totaal verkool de lijken lagen opgestapeld te gen een muur. Soldaten renden rond en probeerden gewonde of misschien al dode soldaten te re animeren. Ondertussen reden ambulances af en aan. De beel den die Jan van Eijndhoven bui ten het kamp had gemaakt wer den direct door CNN overgeno men". "Gewoon gejat", bromt de cameraman. "Maar, begrijp me niet verkeerd. Het is erg leuk als je materiaal gejat wordt door CNN". gr L X U Frieszo: "Journalistiek gezien was het goed werk. Jan zegt al tijd dat dit soort items voor ne gentig procent aan het toeval te danken is. En we vielen natuur lijk met onze neus in de boter. Journalistiek gezien". Censuur Frieszo zegt de regels van de cen suur vaak aan zijn laars te heb ben gelapt. Hij moest wel iets on dertekenen maar heeft zich daar niet zoveel van aangetrokken. "We werden echter overal weg gehouden. We zagen niets. Geen beelden van het front. Niets van het heen en weer geschiet. We werden tegengewerkt door de Amerikaanse voorlichtings dienst, met name de Amerikaan se consul. Van de honderd jour nalisten die ergens heen werden gebracht waren er 98 Amerikaan. De andere twee plaatsen waren voor Europeanen. Als je daar over zeurde, kreeg je van die con sul te horen dat datje visa binnen twee dagen kon worden inge trokken". Van Eijndhoven: "De Amerikanen maakten de show. Het was hun ootlog". Van Eijndhoven: "Ons hotel in Dhahran stond op een uitsteken de plaats. Het was 's avonds net een sprookje. We keken neer op een moskee die wit verlicht was. In de minaret hingen weer groe ne lampjes. Van de ene kant van ons hotel kwamen de scuds aan vliegen, van de andere kant af werden de patriots gelanceerd. Precies boven ons ontmoeten ze elkaar. Boem boem boem". Frieszo: "We hebben de oorlog verslagen. De aanvallen op Saudi-Arabië hebben we laten zien, we hebben met piloten ge praat en vrijwilligers, zijn in zie kenhuizen geweest. We hebben laten zien wat we konden laten verslaggever Job Fr "We vielen natuurlijk met c Toneelspel over zingende non ROTTERDAM (ANP) - De zin gende Belgische non Jeannine Deckers, die in 1963 beroemd werd met het aanstekelijke lied 'Dominique', heeft actrice Ine Leytens geïnspireerd tot het ma ken van een theatersolo. Het stuk, geschreven door Rob de Graaf, gaat op donderdag 4 april in Rotterdam in première. Haar weg van kloosterzuster, zangeres, burgeres en uiteinde lijk zelfmoordenares wordt in hoogte- en dieptepunten uitge beeld. De fragmenten zijn uitver groot en enigszins abstract. Out! War Deserten USSOtMERSWHO REFUSt 10 H6HT WIN Nier w Honen Mr two Mauritius ABSOLUTELY FREE PLUS YMrckaaceti «totdtevMkWs laaeads JOHANNESBURG - Het Zuid-Afrikaanse tijdschrift Scope pronkt op de voorpagina van het maartnummer een onthullende foto van de Britse prinses Diana. In het blad staat een fotoreportage over hoe Lady Di veranderde in topless-prinses. De foto is het resultaat van een nauwkeurige montage. (foto epa> HILVERSUM Wie zich afvraagt wat er gebeurt met Ruud Gullit als hij een 'kijkoperatie' ondergaat, moet morgen naar de derde aflevering van 'Chirurgenwerk' kijken. Daar in worden spectaculaire beelden getoond die een minuscule camera in het menselijk lichaam gemaakt heeft. Voor chi rurgen is opereren met behulp van zo'n cameraatje al ge meengoed geworden. Jaarlijks worden vele duizenden be handelingen op deze wijze uitgevoerd. In het programma wordt onder meer de operatie op mevrouw Stelle- man getoond. Zij had galstenen, waardoor haar galblaas eruit moest. Een paar jaar geleden zou dat een gevaarlijke en omslachtige operatie betekend hebben, waarbij de chirurg een grote en diepe snee zou moe ten maken. De patiënte had aan de operatie een groot litteken overge houden. Dankzij de minuscule camera was zo'n grote operatie bij mevrouw Stelleman niet nodig. De chirurg had voldoende aan een kleine snee, waardoor hij een buisje van 12 millimeter doorsnee tot vlakbij de gal blaas bracht. Door de buis ging het 'gereedschap' van de chirurg, dat hij dankzij het cameraatje en een grote kleurenmonitor nauwkeurig kon hanteren. Deze techniek wordt niet alleen gebruikt voor galstenen, maar voor allerlei onderzoek en operaties. In het programma worden verder beel den getoond van operaties aan nierstenen, de neus, de prostaat en de baarmoeder. Het team van producent René Stokvis heeft ruim een jaar aan deze aflevering gewerkt. In veel opzichten is het resultaat daar ook naar. De beelden van de mini-carpera zijn helder en scherp, dat zeker, en het is fascinerend om het menselijk lichaam van binnenuit te zien bewegen. Soms lijken scènes zo uit een film over het heelal geplukt te zijn: floep, daar zweeft het volgende stuk overbodig prostaatklier, op weg naar de uitgang. Ook de afsluitende scène, waarbij een één millimeter smalle camera in een bloedvat de cholestorol- en vetbrokken toont, spreekt tot de verbeelding. Chirurgenwerk. Uitzending: dinsdag 19 maart, TV2, Veronica, 22.15 uur. TROS: reclame in quiz is uit nood geboren DEN HAAG (ANP) - Het in Ne derland geldende verbod op sluikreclame deugt niet. Volgens Europese norm is het toegestaan aan het begin of einde van een tv- programma sponsornamen te melden. Dat heeft de TROS bij de Raad van State betoogd. De TROS verweerde zich bij' de Raad van State tegen een door het Commissariaat voor de Me-v dia opgelegde boete van veertig duizend gulden voor een ovértre-1 ding van het sluikreclamever bod. Ron Brandsteder om-' schreef eind november 1989 in zijn Ron's Honeymoon Quiz Ci troen als "de gulle gevers van prachtige automobielen: het merk dat de puntjes op.de E zet". Advocaat mr. S. de Wit betwist de juistheid van de Nederlandse/ regelgeving. Volgens hem ma ken recente uitspraken van het, Europese hof duidelijk dat de Nederlandse overheid steeds minder ruimte krijgt voor het op leggen van beperkingen. De TROS erkent op zich wel dat zij het sluikreclameverbod heeft overtreden. Dat gebeurt uit nood. Volgens de TROS zijn der gelijke amusementsprogram- ma's niet te maken zonder fabri kanten die bereid zijn hun pro- dukten gratis ter beschikking te stellen. Het Commissariaat is het met de redenering van de TROS niet eens. Volgens advocaat mr. G. Weesing is er geen sprake van onverenigbaarheid met Euro pees-rechtelijke regels. Het j Commissariaat vindt streng op treden op'zijn plaats. In het geval van Ron's Honeymoon Quiz wordtgezien de belangen de hoogte van de boete ook niet bui ten proportie genoemd. Als ge- luiden uit de adverteerderswe-1 reld goed worden verstaan, z met sluikreclame jaarlijks e bedrag van tussen de 70 en 1 miljoen gulden gemoeid zijn. LONDON - De Britse actrice Jean Boht vierde dit weekein-( de, net als miljoenen andere Britten, 'Rode Neus Dag'. Zij' deed dat verkleed als koningin Elizabeth 1. <foto epa* Niet alleen katholieken maar ook moslims bevinden zich nu in de pastentijd. Voor de eersten vormt het carnaval de opmaat naar de periode van matiging en inkeer die met het paasfeest eindigt. Voor de laatsten is de ramadanmaand eveneens een tijd van inkeer en boetedoening voor gemaakte fouten. In deze heilige maand daalde ooit de koran uit de hemel neer en kreeg Mohammed zijn eerste openba ring. Het houden van de vasten behoort, net als ondere andere de salat (het plichtgebed), die vijf maal daags verricht moet worden, en het maken van de heilige bedevaart naar Mekka, tot de vijf zuilen van de islam. De islamitische vasten is ove rigens veel strenger dan de ka tholieke. Van de gelovige mos lim wordt niet alleen verwacht dat hij zich van zonsopgang tot zonsondergang van voedsel en drank onthoudt, maar ook dat hij niet rookt, zijn lagere driften in toom houdt en het gezellig heidsleven mijdt. Tijdens de ra madan hoort hij schoon schip te maken met zijn lichaam en geest. Pas aan het eind van die maand mag er feest gevierd worden, niet op een al te uitbun dige, carnavaleske manier, maar op een waardige en goed gemutste wijze. Een groot ver schil met carnaval is al het feit dat het moslims ten enenmale verboden is alcohol te gebrui ken. Nu wordt de religieuze soep vaak niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. In minder or thodoxe landen worden de voor schriften ook minder streng na geleefd. Menige welvarende Saoediër bijvoorbeeld geeft er in de vastenmaand de voorkeur aan naar een lankmoediger streek uit te wijken, zoals Pr I *wÉ j e Oerrit jan Zwier Marokko of Tunesië. Maar in andere landen wordt er juist streng opgetreden tegen mos lims die de vastenregels overtre den. Daar wordt de man, die overdag achter een boom een si garet staat te roken, of de vrouw die bij een fonteintje haar dorst lest, onmiddellijk in de kraag gegrepen. In Maleisië krijgen ze een boete van honderd dollar plus een maand gevangenis straf. In dit land wordt van de Chinese restauranthouders ver wacht dat zij het leven van hun islamitische landgenoten niet nog moeilijker maken door in alle openheid te koken en te schransen - tijdens de ramadan moeten zij schermen voor hun ramen plaatsen. De ramadan is voor een reizi ger een slechte tijd om in islam landen op pad te zijn. Winkels en eethuisjes zijn overdag vaak gesloten en de meeste mensen hebben een pesthumeur. Ik her inner me nog hoe abrupt de overgang was van het gastvrije naar het vastende Marokko, toen ik daar jaren geleden in de ramadan verzeild raaktet In plaatsen als Fez en Meknes had ik meer dan eens aan een wel voorziene tafel aangezeten, waar couscous, Berberse blik sem (geitevlees met rode pe pers), kamelemelk en geconfijte dadels werden geserveerd. Men mag geen enkele gang over slaan, ook al staat de buik op springen. Een enkel hapje of slokje is dan echter voldoende om de gastheer niet voor het hoofd te stoten. Zowel voor als na de maaltijd werd er miere- zoete thee geschonken uit zilve ren pottendie de hoge glazen met verse kruizemunttakjes tot de rand toe vulden. Daarna ging het hasjpijpje rond, dat het lichaam zo passief en de geest zo indolent maakt. Op het centrale marktplein van het zuidelijke Marrakech, de rode stad, vanwaar men de sneeuw op de toppen van het At lasgebergte ziet liggen, was het in de dagen voor ramadan een drukte van belang. De zon be scheen er een kleurrijke mensen menigte die, gehuld in witte en bruingestreepte djellaba's en getooid met tulband, fez of ka lotje, langs vuurvreters, slan genbezweerders en acrobaten flaneerde. Rondom het plein za ten de kooplieden in hun kleine hokjes. De lucht was bezwan gerd met de scherpe geur van schroeiend vlees. Boven houts koolvuurtjes werd het op pen nen geregen schapevlees geroos terd, dat men bij verkoop met helgele saffraan of helderrood paprikapoeder bestrooide. Op bakplaten sisten de slakken en schapehersens in de olijfolie. Na het begin van de ramadan was het overdag afgelopen met de gastvrijheid en de kebab. Het werd zelfs moeilijk een glas thee te bemachtigen. Maar na zons ondergang was alle leed gele den. De mensèn tafelden tot diep in de nacht door en waren weer aanspreekbaar. Het leven verschoof van de dag naar de nacht. Wie eigen baas is of de tijd aan zichzelf heeft, past in de heilige maand een truc toe: hij vlucht de nacht in en slaapt overdag. GOBP WJ VA Nd? EN AAN OA1 0NZ£ pbsulTATBHTE HET GROOTSTE DEEL VAN DE VERMAGERINGSKUREN IN kranten h waardeloos 06 ENIGEN DIE ER BETER VAN WORDEN 2'JN DE BE. DENKERS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24