Wielerpeloton valt over helm Eerste punten voor Swift in topklasse Renners met horten en stoten naar Osimo Indoor gala afknapper PAGINA 19 SPORT MAANDAG 18 MAART 1991 Parij s-Nice in teken van protest NICE (ANP) - Of Tony Rominger straks als eindwinnaar van Parijs-Nice in de boeken komt is dubieus. De einduit slag van de 41ste ..Koers naar de Zon" werd gisteren onder voorbehoud gegeven. De wedstrijdleiding besloot daartoe omdat zaterdag en gisteren tachtig procent van de negentig nog in koers zijnde renners zonder de verplichte helm had den gereden. Deze week nog zal de wereld wielrenunie UCI een beslissing nemen. „Het zou me niets verbazen als de wedstrijd zonder eindwinnaar in de annalen verdwijnt", reageerde Hein torola-ploeg van Phil Anderson Verbruggen, de voorzitter van de klaarde zich weliswaar solidair profsectie FICP gisteren in Nice. Zaterdag voor de start van de rit tus- i Toulon en Mandelieu-la-Napou- reed de eerste kilometers met de hoofddeksels op het stuur. Ook Jean-Paul van Poppel die een fer- le protesteerde het peloton massaal vent voorstander van de valhelm is. tegen de sinds 1 januari ingevoerde Hij steunde de actie wel, maar zette regel van de UCI. Aanleiding tot de demonstratie was de uitsluiting van Francis Mo de 'pot' later toch op. „Ik vind dat iedereen zelf moet weten wat hij doet, mij zul je echter i die vrijdag in de klim naar de zelden zonder helm Mont Faron zijn helm had afgezet. De Fransman werd gediskwalifi ceerd en kreeg een boete v Hooguit in een beklimming naar l'Alpe d'Huez. Ik zou iedereen wil len aanraden dat ding op zijn hoofd tig gulden. In Toulon verscheen hij te zetten, maar het gaat mij ook te toch aan het vertrek. Hij wist zich ver dat het verplicht - - - Gisteren bleven de „stoofpotten'' zoals ze inmiddels in België worden genoemd, van de meeste hoofden. De discussie is nog niet ten einde. In spanning wordt gewacht op Mil- aan-San Remo. Voor de Italiaanse klassieker hadden de renners een actie vastgesteld. De brandende vraag is wat gaat gebeuren als op nieuw de regels worden overtreden. Wordt dan wel een startverbod opgelegd? „Ongetwijfeld. Wie geen helm draagt wordt verboden te star ten. en wie hem wegsmijt wordt zonder pardon uit koers genomen", waarschuwde Verbruggen. Zelfs de commerciële belangen zullen volgens Verbruggen de UCI zaterdag in Italië niet kunnen ver murwen. Ondanks het feit dat de or ganisatie van de Primavera, evenals de andere twaalf wedstrijden voor de wereldbeker, een contract heeft afgesloten met de EBU Eurovisie). „We doen het voor de veiligheid van de coureurs niet voor onszelf', vindt Verbruggen. „Ze hebben tijd genoeg gehad hun bezwaren te ui ten. Plotseling begint het gekra keel." Die visie deelt ook Hennie Kui per, hoewel de Nederlandse ploeg leider van Telekom oordeelt dat een discussie op gang gebracht moet worden. „Wat ik zwak vind van de actie is dat ze eerst een maand rij den zonder morren en dan stampei beginnen te maken. Ze hadden een symbolische actie moeten houden. Dit gaat mij te ver, ook al ben ik ook geen grote voorstander van de hel men. De wielersport komt onder meer te ver van het gewone volk te staan. De coureurs zijn vaak onher kenbaar. Ik meen dat door een dia loog naar een oplossing moet wor den gezocht." Tegenliggers „We bestrijden niet dat de helmen bescherming bieden, maar we vin den dat we zelf moeten kunnen be palen of we met of zonder koersen. We kennen allen de risico's van het vak, maar we behoeven ons niets te laten verplichten. De meeste onge lukken worden niet door de cou reurs, maar door het verkeer onder weg, zoals verkeerd geparkeerde auto's en tegenliggers, veroorzaakt. Daar moet de UCI iets aan doen", luidde een van de verklaringen van de woordvoerders. Een kwartier werd in Toulon ge discussieerd. Reglementair had de voorzitter van de jury Luis Aguiar de wedstrijd niet mogen starten. De Spanjaard werd echter voor het blok gezet. Moest hij Parijs-Nice an nuleren, met alle financiële gevol gen van dien voor de organisatie? „De man stond onder zware druk. Annuleren zou een catastrofe zijn geweest voor de organisatie van Pa rijs-Nice. De commerciële belangen waren te groot," beschermde Ver bruggen de aimabele Spanjaard. De overtreding wordt aan de UCI gerapporteerd. Deze week wordt een beslissing verwacht. Aguiar heeft in ieder geval de uitslagen van de twee laatste ritten niet voorzien van een handtekening, waardoor re glementair de etappes als niet ge houden kunnen worden be schouwd. De actie komt merkwaardig over, omdat de renners anderhalf jaar ge leden al bekend waren met de in voering. „Het is gezeur dat ze geen mogelijkheid tot inspraak hebben gehad. In 1989 is het nieuwe regle ment al gepubliceerd. Van niemand hebben we een reactie gekregen. Eind vorig jaai; hebben we een bij eenkomst gehouden voor sponsors, organisatoren en renners. We heb ben niemand van de AICpro (vak bond voor beroepsrenners) gezien, van de aanwezige ploegleiders heb ben we ook weinig gehoord. Fignon moet eens leren zijn smoel te hou den. Dat hij maar eens beter gaat fietsen", schamperde Verbruggen met stemverheffing. Eindzege Ronde van Murcia naar OSIMO - Fietsen was gisteren bijzaak voor de heren wielerprofs in de Tirreno-Adriatico. En val helm (geen) hoofdzaak. Weg met de pothelm, riep het peloton re calcitrant in koor toen het zich in Montegranaro had verzameld voor de start van ritnummer 5 van de koers tussen de Thyrreense en de Adriatische Zee. Een eis die ter plekke kracht werd bijgezet door demonstratief te blijven staan na dat een plaatselijke VIP het start sein had gegeven. Uiteraard brak er meteen pa niek uit in de tent van organisator Mealli en de chaos zou nadien al leen nog maar groter worden. Met liefst twee uur vertraging bereik te de karavaan het schilderachti ge Osimo, een stadje in het glooi ende achterland van Ancona. Dat de Fransman Gerard Rue daar de dagprijs pakte en Federico Ghiot- to zijn leiderstrui behield, ver zonk in het nieuws van de dag: de protestactie van de heren cou reurs tegen de pothelm. Vrijdag en zaterdag waren er al acties in Parijs-Nice. gisteren was de 'Tirreno' aan de beurt. In Italië werd de zaak, op voorspraak van oud-coureur en tegenwoordig vakbondsman Wladimiro Pa- nizza, alleen harder gespeeld. Mei als gevolg dat de tocht van Monte granaro naar Osimo met horten en stoten verliep. Want het bleef niet bij een de monstratie van een slordig uur. De jury, onder aanvoering Sovjet official Rein Kasela, dacht de de monstranten te kunnen paaien door hen vijf kilometer zonder helm te laten fietsen. Vervolgens moesten de renners maar weer overgaan tot de orde van de dag. Die vlieger ging evenwel niet op. Na die stop bleven de renners weigeren hun helmen op te zet ten. De wedstrijdleiding ging daarop in allerijl telefonisch te ra de bij enkele UCI-vertegenwoor- digers in den vreemde en liet de renners na 35 kilometer helmloos en toeristisch fietsen (30 kilome ter per uur) opnieuw afstappen. Daar kregen de actievoerders, die er in het bleke zonnetje maar wa ren bij gaan zitten, het volgende te horen: wie zonder helm de fi nish passeert, zal niet worden ge klasseerd en werd deze etappe als niet verreden beschouwd. Wat zijn nu eigenlijk de komelijke bezwaren tegen die vermaledijde pothelm? Breu- kink: „Nou, hij is in de eerste plaats niet goed voor je gezond heid. Onder die helm zweet je enorm, terwijl je voorhoofd soms ijskoud wordt als het een beetje fris is. Op die manier heb je al gauw een voorhoofdsholte-ont steking te pakken. En daar komt dan nog eens bij dat het zicht niet optimaal is, waardoor de kans op valpartijen toeneemt". Er werd ook nog echt gekoerst, maar toen was het al namiddag geworden. Om voor donker bin nen te zijn. had Mealli een plaat selijk rondje van 12.5 kilometer laten vallen. Veel maakte dat alle maal niet uit en de vluchters van het eerste uur hebben nog steeds het heft in handen. Frans Maas- sen deed voor de tweede keer een greep naar de ritzege. Blies hij zich vrijdag tijdens een te over moedige solo op, gisteren kwam hij macht tekort,in de slotklim naar Osimo. Maassen ging als laatste van een viermans kop groep over de streep. De Frans man Gerard Rue (25) bleek met afstand de sterkste van dit kwar tet. DICK HEUVELMAN ZAANDAM Jans Koerts heeft gisteren de Ronde van Noord Hol land, de eerste klassieker voor de topcompetitie. gewonnen. Na 155 kilometer versloeg de wielrenner uit Eefde zijn Limburgse mede vluchter Rob Mulders (Wehl) in de sprint. Het peloton volgde op 24 se conden. Voor Koerts was het de tweede grote zege in het nog zo prille wie- Ierseizoen. Twee weken geleden won hij de Ster van Zwolle en vori ge week blonk hij ook al uit in de Ronde van Zuid Holland. De Swift/Casba-ploeg debuteerde niet onverdienstelijk. Met een knappe vijftiende plaats van Her man Bakker hebben de blauwwit- ten een tiende plaats in klassement ingenomen. Ver voor clubs als Wa terland, Volendam, Westland Wil Vooruit. Breda en Het Zuiden. Mis schien had er voor de formatie van ploegleider Cor Kloosterman nog meer ingezeten als de sterke Erik Bos niet na 20 kilometer van de weg was geraakt. Daar kwam nog bij dat Jan Hendrik Lagerweij (Woubrug- ge) kort voor het binnenrijden van Zaandam tegen een stilstaande auto opreed. Met slechts enkele schaaf wonden kwamen beiden er nog goed af. IJs Richard van Kempen, zo van het ijs op de fiets reed moeiteloos de oud ste klassieker uit. Hetzelfde kan ge zegd worden van Laurens Koster en Peter Mol. Allen finishten in het pe loton. Voor Pascal Vergeer (War mond), niet in de prijzen, was het toch een goede dag. Uitkomend voor de Koga-ploeg reed hij een uit stekende koers. Mede door zijn at tente rijden won zijn ploeg alles wat er te winnen viel. Koerts pakte de hoodprijs, Tristan Hoffman werd derde en Allard Engels pakte een vijfde stek. De winst van het ploe- genklassement was daarom een feit. Door het hoge tempo was de koers vrij vlak. Pas na ruim 100 kilo meter was er een eerste serieuze uit looppoging. Bij die waaghalsen zat ook Laurens Koster (Swifl/Casba). Verder dan vijftien seconden kwam de groep niet. Toen de speldenprik ken van Gino Jansen, Arthur van Dongen, John de Haas en Pascal Vergeer achter de rug waren vond Koerts het tijd om 22 kilometer voor de eindstreep toe te slaan. Terwijl het gemiddelde bijna 50 kilometer per uur was bleef Koerts toch voor op. Een uitzonderlijke prestatie. Toch moest Koerts in de finale nog iemand bij hem dulden. Rob Mul ders was de enige die een gat van twintig seconden dichtte. In Zaan dam was Koerts duidelijk beter dan zijn medevluchter en maakte Her- Villanueva MURCIA (DPA) - Olaf Ludwig uit de ploeg van Peter Post heeft zater dag de vierde en laatste etappe inde Ronde van Murcia op zijn naam ge- bracht. De voormalige Oostduitser was de snelste in de rit tegen de klok. De eindzege ging naar de Span jaard Villanueva. die achter Ludwig tweede werd. Hij had in de eindrangschikking drie seconden voorsprong op de Italiaan Chia- pucci. LEIDERDORP - BV Leider dorp zit in een dal waaruit ook Ed Zaal het team niet kan krijgen. De negatieve re putatie als praatploeg werd gisteren weer eens volledig waar gemaakt in de wed strijd tegen Lisse. Al pra tend en zeurend tegen de scheidsrechters groeven de Leiderdorpers hun eigen graf en schonken daarmee Lisse een simpele zege: 76- 87. Na een tweetal wedstrijden waarin Leiderdorp door middel van ge structureerd basketbal en discipli ne leek aan te tonen dat het op de goede weg terug was, werden gis teravond in Op Dreef alle goede be doelingen weer overboord gegooid. Op vijf minuten na overigens, want het eerste kwart van de eerste helft was volledig voor de Leiderdorpers. Lisse kwam moeizaam uit de start blokken en een 13-3 achterstand deed het ergste vermoeden voor de nummer twee van de ranglijst in de eerste divisie B. De jonge Niels Ba der behoedde zijn ploeggenoten echter voor een debacle en bracht zijn team met sterk centerspel op voorsprong: 16-26. Leiderdorp legde de schuldvraag hiervoor niet bij Bader of zichzelf, maar bij de inderdaad niet sterk ac terende scheidsrechters. Vanaf dat moment was bijna iedere beslissing zo niet in woord dan wel in gebaar vatbaar voor kritiek, waarbij het op viel dat het juist Ed Zaal was die zijn discipelen daarbij aan vooraf ging. Lisse-coach Johan Koster daarinte- gen speelde beter in op de situatie en maande zijn team, waarin toch ook enkele spelers rondlopen die snel op hun tenen zijn getrapt, voor al aan tot rust. Resultaat was wel dat de wedstrijd leuk en attractief bas ketbal moest ontberen en langzaam maar zeker doodbloedde. Zonder noemenswaardige in spanning kon Lisse de voorsprong van tien punten lange tijd vasthou den, waarbij Koster al zijn wissels ruim speeltijd toebedeelde. Dat moest ook wel, want de scheids rechters waren erg kwistig met het uitdelen van persoonlijke fouten. Zaalkorfbaltitel voor Deetos De scheidende Deetos-coach An ton Mulders wordt gefeliciteerd door Gert Jan Kraaijeveld en Hans Leeuwenhoek. Moto anp> ROTTERDAM Deetos heeft za terdagavond het Nederlands kampioenschap zaalkorfbal ver overd. In een met 8200 toeschou wers volgepakt Ahoy' werd het favoriet geachte Oost Arnhem met 12-10 verslagen. Alles wees er dit seizoen op dat Oost Arnhem de met het vertrek van trainer Wals in 1989 afgebro ken succesreeks zou voortzetten. De nieuwe coach Schalk had de na twee zaaltitels verzadigde groep weer nieuw leven ingebla zen en zonder verliespunt bereik ten de Arnhemmers de zaalfinale. De start in deze ontknoping van de competitie was al even vlekke loos. Csupor (2) en Edelenbos brachten Oost Arnhem na acht minuten op 3-0. Deetos-coach Mulders vreesde een herhaling van de vorige zaal finale. Overmand door zenuwen werd zijn ploeg toen een willoos slachtoffer van het Delftse Fortu- na. Bijtijds kreeg Deetos verdedi gend greep op Oost Arnhem waarbij de vrouwen Fortuin en Brandt bij de korf belangrijk werk verrichtten. In aanvallend opzicht hielp Poleij haar ploeg er bovenop met vier goals en een be nutte strafworp. Een derde treffer van Csupor ;3-6) bleef een half uur zonder ver volg. Oost Arnhem slaagde er niet in het spel te verleggen en zelfs Oranje-dirigent Wolsink kon de juiste oplossing niet aangeven. De wissels van Schalk kwamen pas acht minuten voor tijd, toen Deetos door Poleij, Leeuwen hoek en Oscar Mulders al een be slissende 11-6 voorsprong had ge nomen. Invallers Hartemink (2) en Van het Kaar brachten met drie treffers de Arnhemse aan- valsmachine nog wel weer op gang. maar Deetos kon niet meer worden achterhaald. 12-10. Leiderdorp ondertussen was niet bij machte om het gevecht tegen zichzelf tot een goed einde te bren gen. Een gemiste kans. want van de vier onderlinge ontmoetingen was Lisse gisteravond toch wel het meest kwetsbaar. Lisse. dat moest aantreden zonder Paul Ruigrok en Joost van Sambeek, kreeg de over winning na een 30-38 ruststand dan ook in zijn schoot geworpen: 76-87. Voor Leiderdorp betekent dit niet alleen de vierde nederlaag te gen Lisse dit seizoen, maar ook dat degradatie nu zo goed als zeker een feit is. Want dat Leiderdorp in de resterende vijf wedstrijden nog zes punten goed kan maken op num mer zes Wilskracht gelooft niemand meer. Zeker niet bij Leiderdorp, waar de uitspraken van spelers om bij een andere vereniging te gaan spelen of zelfs te stoppen met bas ketballen zeker niet uit de lucht zijn gegrepen. René Peetoom werd met 19 punten topscorer bij Lisse; Maar ten Wals scoorde er 19 voor Leider dorp. Bij de vrouwen behaalde MSV een reguliere overwinning op hek- kesluiter Dragons: 76-68. Al was de wijze waarop de zege werd gereali seerd niet om over naar huis te schrijven. Tot de zesde minuut van de tweede helft kwam Dragons ei niet aan te pas (61-39), maar wat ei daarna gebeurde was voor coach Frans Nelissen aanleiding om defi nitief te besluiten aan het eind van het seizoen bij MSV op te stappen. Topscorer Renate Sluys (28 pun ten) uitte haar onvrede over het ver toonde spel op niet mis te verstane wijze tot haar teamgenoten en in het bijzonder tot Nelissen. Gevolg was dat zij niet meer aan de bak kwam, maar de wijze waarop zij in de time out reageerde was voor Nelissen de druppel die de emmer deed overlo pen. Gevolg was dat de sjeu er bij MSV volledig af was en wel zodanig dat Dragons nog terug in de wedstrijd kon komen (67-61). Carolein van der Salm sleurde haar ploeg echter goed door de malaise heen en had met haar 18 punten een belangrijk aandeel in de 76-68 zege. Lisse deed gisteravond in Gro ningen goede zaken door BV Gro ningen na een 37-41 ruststand met 57-70 te verslaan. De Groningers hebben geen moment uitzicht ge had op de overwinning. Pauliene Mensen (ex-Leiderdorp) toonde zich een goede aanwinst voor de ploeg van Peter Lapidaire, dat dank zij deze zege weer op gelijke hoogte is gekomen met streekgenoot Grasshoppers. Lyda Hogervorst scoorde vijftien punten. Joke van der Heuvel mikte er twee minder in HAROLD VAN BIEMEN Andre Kamps (Lisse) voelt zich in de rug verdedigd door de sober spelen de Diedehck Hofstede. Kamps toonde zijn waarde voor Lisse door 17 pun ten te scoren. (foto Lork Zuydrrduln) Zwartkruis vierde in Ironman Frank van Veenendaal, uitko mend voor 't Luchtschip, werd 21ste. De 15-jarige Leidse nieuweling André Mohlman heeft zijn eerste overwinning in zijn nog jonge carri ère op zak. In Woensdrecht won hij met overmacht de jaarlijkse kermis- ronde. Ook B-amateur Gerrit Klein- veld was succesvol. In Haarlem was hij de beste van een kopgroep van vier renners en mocht de kussen van de rondemiss in ontvangst ne men. Ton van Eyk uit Hillegom werd achtste. De tweede vrouwenklassieker in het wielerseizoen, de Omloop van de Kei in Amersfoort, werd een prooi voor de 2^-jarige Amerikaan se Inga Thompson. Haar ploegge note Monique Knol (Dinner-for- two) werd op 40 seconden tweede. Petra de Bruin (Langeraar) ging als vijfde over de finish. Robin van Kessel (Ter Aar) zocht het Zuiden op en nam deel aan de klimkoers van Gulpen. Tussen de beste klimmers van Nederland hield de kleine amateur goed stand en werd 12de. Prof Martien Kokkelkoren (Noordwijkerhout), net terug uit Spanje, waar hij in de Ronde van Murcia als 33ste de beste Nederlan der was. behaalde in de Omloop van het Waasland een 14de plaats. WIM VAN DUIVENBODE DEN HAAG (ANP) - Als pu bliekstrekker voldeed Ben Johnson gisteren bij het indoor gala in de Haagse Houtrust. Als atleet zal het hem opnieuw duidelijk zijn gewor den dat de weg terug naar de top, zo die er is. nog zeer lang zal zijn. Bijna 4000 toeschouwers zaten in Den Haag op de uitverkochte tribu nes om in levende lijve de meest be sproken atleet na de Olympische Spelen van Seoul te zien. Na zijn 50 meter daalde een striemend fluit concert en boeh-geroep over de Ca nadees neer terwijl Vitali Savin na zijn overwinning tijdens een ere- ronde een ovationeel applaus kreeg, De 25-jarige Russische Europese recordhouder op de 60 meter had Johnson een lesje gegeven op de kortst mogelijke sprint. Liefst acht honderdste seconde scheidde het tweetal: 5.77 - 5,85. De wedstrijd in Den Haag was de laatste van het ambitieuze Big Ten indoor-circuit, waarvan overigens een aantal door de Golfcrisis of ge- biek aan financiële middelen geen doorgang vond. Den Haag staat vol gens organisator Hens Brabers ko mende jaar voor 8 maart weer op de kalender. Het is te hopen dat de Hagenaar dan meer aansprekende MflMQ naar zijn wedstrijd krijgt dan nu het geval was. Een week geleden, bij het toernooi om de wereldtitels in door in Sevilla. schermde Brabers met tal van namen van toppers maar die stonden vrijwel geen van allen zondag aan de start. Het was daardoor in Houtrust een zouteloze, zeer matige vertoning waarin het publiek de grote verlie zer was. Omdat Johnson en Savin pas in het laatste nummer hun op wachting maakten bleven de toe schouwers zitten. Bij een andere „uitsmijter" zouden de tribunes on getwijfeld eerder zijn leeggelopen. Het lange wachten op beter werd niet beloond. Johnson was na een zeer matige start volkomen kans loos tegen Savin, die ruim een week geleden in Sevilla op de 60 meter nog drie plaatsen aetiter de al - vier de eindigende Johnson finishte. De internationaal beste prestatie in Den Haag kwam op naam van de Amerikaan Llewlyn Starks. Hij won het verspringen met 8,16 me ter. de derde prestatie v.m het ei- zoen. Verder sprongen alleen zijn landgenoot Keith Talley (8,25) en de Duitser Dietmar Haaf (8,20 m), die in Sevilla de wereldtitel indoor ver overde. Haaf werd in Den Haag met 7,93 meter tweede. Hij eindigde één centimeter voor Emiel Mellaard, die een jaar vol blessures achter zich heeft liggen. Frans Maas keek somber. De Zeeuw, die een maand geleden in dezelfde bak tot precies acht meter kwam. overleefde bij de strijd om de wereldtitels de kwalificatie niet en kon ook in Den Haag niet impo neren. „Ik weet niet wat het is. Het gaat gewoon niet. Er klopt niets meer maar ik ben ook doodmoe. Ik ga nu lekker een tijdje rust nemen." Maas kwam met 7.74 meter in elk geval verder dan in Sevilla. waar hyj slechts tot 7,45 meter reikte. AUCKLAND (ANP) - Irma Zwartkruis is gisteren in de Nieuwzeelandse stad Auckland vierde geworden in de eerste hele triathlon voor de World Ironman Series. Ze bleef met haar tijd van tien uur. tien minuten en twin tig seconden bijna 26 minuten achter de Australische winnares Jan Wank- lyn. Bij de mannen was Henry Kiens als zevende de beste Nederlander. Bij een temperatuur van 26 graden en een fel brandende zon kregen veel atleten las van brandblaren op de rug. Aanvankelijk draaide Ben van Zeist uitstekend mee. De Amersfoorter stapte achter de latere Duitse winnaar Dirk Aschmoneit als tweede van de fiets na de rit van 180 kilometer. Net als twee jaar geleden in Almere kreeg Van Zeist echter op de marathon darm klachten. Al wandelend zag hu maar liefst tachtig atleten aan zich voorbg gaan. Nelli Cooman sloot in Den Maag het indoorseizoen af met haar eerste overwinning. Zu liep de 50 meter in 6,34 seconden maar had de grootste moeite met de njzige Francaise Si- dibe (6.35 m). Van goed gehalte was ook de 1.96 meter, waarmee Tamara Bikova het hoogspringen won. De Russin, in Sevilla tweede, kreeg geen kans op revanche op de Duitse Heike Henkei. Die zou volgens de speaker zo snel mogelijk uit het ho tel naar Houtrust komen. Onder weg is zij waarschgnlük de weg kwijtgeraakt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19