Rommelig Saturnus is sterker dan Tachos Rijnsburgse dammers bezweren degradatiegevaar Mandy de Jong viert haar rentree met nationale titel Vrouwen IIDO blijven bovenin meedraaien PAGINA 16 DO/STA MAANDAG 18 MAART 1991 LEIDEN - De mannen van Saturnus misten gisteren Wim van Leeuwen en het resultaat was een rommelige vertoning tegen de degradatiekandidaat in de tweede divisie. Tachos 2, 21-15 winst. De vrouwen van HVS wonnen in de tweede divisie van de reserves van Noorlander/Foreholte: 8-14. In de derde divisie liep kampioen Olympia '72 op de voorlaatste speeldag van de zaalcompetitie te gen de eerste nederlaag op. Degradatiekandidaat DWS 2 won in Wassenaar met 10-11. Zonder Wim van Leeuwen is Satur nus een ploeg zonder spelbepaler. Een andere speler die node werd ge mist was Don Olsen. Maar Van Leeuwen brengt de lijnen aan. Gis teren stond aanvankelijk Hans Blansjaar op de centrale opbouw- plaats. En Blansjaar is een cirkel speler die de bal moet krijgen en niet moet geven. Een omschakeling die hem duidelijk niet ligt. Het liep gisteren dan ook voor geen meter bij Saturnus. De indivi duele klasse van de Leidse ploeg bleek echter beduidend groter dan het hardwerkende collectief van de Waalwijkers. Vooral de inbreng van de Leidse keepers, Rob Otten en Ad van Fessem, was sterk. In de eerste minuten van de wedstrijd stopte Van Fessem tweemaal achtereen een strafworp en die prestatie even aarde Rob Otten in de tweede helft. Hanclbalsters eenvoudig langs zwak Finland CASSANO (ANP) - Het Nederlands vrouwenhandbalteam heeft tijdens het Europoese kwalificatietoernooi voor de wereldtitelstrijd zijn derde overwinning geboekt. Finland was gisteren in Cassano geen tegenstan der van betekenis. De formatie van interim-bondscoach Bert Bouwer zegevierde met 24-13. Bij rust was het 16-4. Na tien minuten had Nederland, dat eerder België en het gastland Italië rigoureus opzij zette, al ruim afstand genomen: 8-1. Sandra van Iersel en Carla Kleintjens konden zich veroorloven ieder twee opge legde kansen te verprutsen. Uit blinkster aan Nederlandse zijde was Jeanette Wouters die zeven keer raak schoot. Na de hervatting zakte het niveau aanzienlijk. Bouwer zette de wissel speelsters in. De Finse handbalsters scoorden negen keer, waarvan vijf keer uit strafworpen. Door de zege heeft maakt Neder land een goede kans op een fina leplaats. In groep A zijn IJsland (woensdag) en Portugal (donder dag) nog tegenstander. Beicje lan den worden niet hoog getaxeerd. Nederland boezemt tijdens het toer nooi, vroeger C-WK geheten, ontzag in door de harde aanpak van de ver dediging. In andere groep is Honga rije eerste. De Oosteuropese vrou wen deklasseerden Israel met 27-6. De nummers een en twee van elke groep plaatsen zich direct voor de wereldtitelstrijd, de beide nummers drie spelen een beslissingswed strijd. Springruiters houden topvorm PARIJS (ANP) - Jan Tops en Jos Lansink, de Nederlandse ruiters die zich al hebben verzekerd van een startbewijs voor de finale om de we reldbeker in Göteborg (10-15 april), hebben bij de voorlaatste kwalifica tiewedstrijd in Parijs opnieuw hun Europese topvorm aangetoond, Al leidde het ditmaal niet tot winst. Tops deed het beste zaken. Hij moest na twee foutloze manches in de barrage alleen de Fransman Hubert Bourdy laten gaan en diens landgenoot Eric Levallois naast zich dulden. De (dure) auto was voor Bourdy, Tops en Levallois streken ieder dik 25.000 gulden op. Door zijn prestatie steeg Tops in de algemene rangschikking weer naar de derde plaats achter Roger- Yves Bost, die geen punten haalde, en Jos Lansink. De Twentenaar, nu weer eens op de rug van hengst Li bero H na een reeks successen met Egano, maakte in de tweede om loop een springfoutje en eindigde met acht anderen op de achtste plaats. De vijf bijbehorende World Cup-punten waren, als schrapresul- taat, niet meer aan hem besteed. Tops kreeg er zestien bij dankzij het onberispelijke werk van Top Gun, het paard dat hij met steun van de Mexicaan Romo vorig jaar bij de wereldbekerfinale in Dort mund kon weghalen bij Nick Skelton. De Brabantse topsporter handelaar kon in het sportpaleis van Berc.v de scherpe wendingen van Bourdy met Morgat nog net niet copiëren. Hij kwam 0,95 seconde te kort voor zijn eerste hoofdprijs van het seizoen. Hetzelfde overkwam Levallois met Merci d'Agon. Favoriet John Whitaker werd in de barrage geconfronteerd met een van de zeldzame foutjes van de schimmel Milton. De Brit werd vier de en een zekere deelnemer in Göte borg. Piet Raymakers kan wellicht Tops en Lansink daarheen nog ver gezellen. maar dan moet de ruiter uit Astcn-Heusden bij de laatste mogelijkheid, volgende week in Antwerpen, nog wat punten sprok kelen Beurskens twijfelt VENLO (GPD) - Carla Beurskens zal vermoedelijk moeten afzien van deelname aan de marathon van Rot terdam op 2J april. De Nederlandse recordhoudster sukkelt al enkele dagen met een kwalijke heup kwetsuur en ondervindt daar tij dens de trainingen erorm veel hin der van. De rust ging in met een 11-7 voor sprong door een fraaie individuele breakout van Blansjaar, een specia liteit van de Leidenaar. Coach Van Gurp dirigeerde hem na de hervat ting weer naar de cirkel. Op de cen- trale-opbouwplaats kwam André van Es en toen was het gebeurd met het verweer van Tachos, 21-15. Als alle kansen zouden zijn benut zou de marge groter zijn geweest. De vrouwen van HVS hebben te veel ervaring en kwaliteit in huis om de Foreholte-reserves ook maar enige kans op succes te bieden. Het geen overigens niet wegneemt dat de Voorhoutse tweede keuze vorde ringen maakt. De resultaten van de laatste wedstrijden wijzen dat wel uit. De nederlagen vallen met steeds kleinere marges uit. Tegen HVS viel die marge hoger uit, maar dat lag mede aan het feit dat twee basisspeelsters, Cristien Abbink en na tien minuten spelen Jacqueline de Graaf, geen inbreng hadden. Na een ruststand van 3-7 werd het 8-14 voor HVS. Kampioen Olympia '72 kon de competitie toch niet zonder een ne derlaag besluiten. De uitglijder te gen DWS 2 in Wassenaar moet wor den toegedicht aan de matheid die de ploeg nu kenmerkt. Dat tikkeltje extra toen het kampioenschap nog moest worden verdiend is er nu niet. DWS 2 speelde wel voor wat het waard is. De winst in Wassenaar, rust 6-7, eindstand 10-11, kan voor de ploeg uit Schiedam de redding zijn uit de degradatieperikelen. FRANK BONTE LEIDEN - De Rijnsburgse Damclub RDC beleefde een voorspoe dige week. Twee met degradatie bedreigde teams handhaafden zich door overtuigende overwinningen. In de landelijke tweede divisie moest RDC minimaal met 13-7 zegevieren over de reserves van de Schiedamse Damclub, om zich op bordpunten te kunnen handhaven. Dat lukte ruim met 17-3. RDC ontliep degradatie in de hoofdklasse van de Dambond Midden Holland door een verras sende winst van 11-5 op het Hazerswoudse Samen Sterk. De Rijnsburgers maakten zich niet al te veel zorgen omdat Schiedam 2 winpt werd binnengehaald door professor Daan Kromhout. Een par tij uit één stuk tegen Lucassen le verde een zeer fraaie winst en een 11-1 voorsprong op. Nadat Cees van den Bosch tegen Jan Out remise had behaald, boekte Ton Noort een overtuigende zege via een ijzerster- ke 'halve-hekstellingspartij'. De monsteroverwinning viel min- voortdurend"comblnatlef'të der ho°8 uit, omdat Jan Slingerland dit seizoen nauwelijks een volw dig team op de been kon brengen. Ditmaal was men met liefst zeven invallers naar Rijnsburg gekomen. Hans Kreder opende de score voor de thuisclub door na wisselen de kansen simpel te winnen van Suyker. Arie Schoneveld bouwde de voorsprong uit door Smit met play-offwedstrijd tussen E O en Tachos. Edgar va 'an Emmenaar Joop Fiege (rechts). Veel invloed op des bestoken. Rinus Kormhout hield de sterke Dik van der Kerkhof rustig op remise. Schiedam 2 leek terug te komen, nadat Jan Schijff tegen de huisdam mer De Buck simpel een schijf was achtergekomen. De technische, kwaliteiten van de Schiedammer waren echter zo matig, dat Schijff tot zijn opluchting de winst alsnog de bezoekers ruim: 22-15. ANP> kon binnenhalen. LEIDEN - Mandy de Jong heeft een uiterst succesvolle rentree ge maakt. Na een afwezigheid van een jaar behaalde de Zoetermeer- se taekwondoka, die uitkomt voor de Leidse sportschool van Gerard van den Berg, voor de zes de keer de titel, in de categorie tot 70 kilo, bij de open Nederlandse kampioenschappen in Maast richt. Het was echter geen gemakke lijk toernooi voor De Jong. Eerst rekende zij af met Hawa Yahsi van het nationale Turkse team, waarna zij het moest opnemen te gen de Joegoslavische Zvejzdana Bartos die vorig jaar op het EK een zilveren medaille haalde. Pas in de laatste ronden kon De Jong door een hoofdtreffer de winst naar zich toe trekken. In de finale tegen de Spaanse Antonia Vega had De Jong een zwakke eerste ronde, maar daar na kwam de oud-Europees en - wereldkampioene goed los en pakte daardoor de titel. Martina Marcetti van sport school Van den Berg draaide eveneens een goed toernooi, in de categorie tot 51 kilo. De Katwijk- se taekwondoka. die ook vorig jaar de titel behaalde, besliste de Finale tegen de Duitse Kaydelen Fatma in de slotfase in haar voor deel. Daarvoor had ze gewonnen van landgenote Karin Purnot en de Belgische Anna Strussi. Ook de zware halve-finalepartij tegen de Spaanse Emilia Rubio had ze tot een goed eind gebracht. Door deze resultaten komen De Jong en Marcetti in aanmerking voor uitzending naar de WK in Athene, in oktober dit jaar. De derde, en enige mannelijke deelnemer, van sportschool Van den Berg, Dico Hoogeveen, had minder succes. Hij werd al in een vroeg stadium uitgeschakeld. fraaie drukpartij een simpele schijfwinst over het hoofd zag en te gen Van Dijk in een remise moest berusten. Uiteindelijk behaalde Gert CederhoiV de eindstand op 17- 3 door Piet Lansbergen te verslaan. Het op volle oorlogssterkte aan tredende RDC 2 boekte via over winningen van Jan Jungerius, Cas per Vroegop, Jan Oudshoorn en Luchies een belangrijke zege op het Hazerswoudse Samen Sterk (11-5). Slechts Piet van Egmond moest zijn meerdere erkennen in de Hazers woudse topper Martien Out. Het Zoetermeerse DID werd naar verwachting en zonder puntverlies kampioen door het Waddinxveense Excelsior met 13-3 te verpulveren. Excelsior degradeerde daardoor. Het Leidsch Damgenootschap leg de met slechts twee punten achter stand beslag op de tweede plaats door het Zegveldse Kijk Uit met 10- 6 te verslaan. Het Katwijkse KDC haalde op zeer eenvoudige wijze de punten binnen. Het reeds gedegra deerde Damlust 2 kwam gewoon niet opdagen. FRANS DE JONGE LEIDEN - Alle vrouwenteams uit de regio hebben in de tweede klasse zondag interregionaal winst geboekt. Een herboren UDO behaalde een fraaie 0-3 op Cabauw en blijft nadrukkelijk in de top van de ranglijst meedraaien. Hetzelfde geldt voor SJC dat met 5-0 Alblasserdam versloeg. Ook SJZ behoudt aansluiting met de kop groep dankzij de 2-0 overwinning op Iduna. Forescate-doelvrouw Heieen tweede-klassekoploper LMHC. VROUWENVOETBAL Winst was er ook voor koploopster Ter Leede in de eerste klasse zater dag interregionaal. Tegenstander HBSS toonde zich wat minder pit tig dan de vierde plek op de rang lijst deed verwachten. Ter Leede veroverde van meet af aan het initia tief maar kwam toch onverdiend op achterstand toen Gaby Knol be straft werd met een penalty na een ogenschijnlijk fair duel om de bal. Nathalie Geeris trok al snel de za ken weer recht, na een van haar be kende slaloms door de verdediging. Toen vlak voor rust Geeris opnieuw scoorde werd de treffer echter afge keurd. Liet het geluk de Sassen- heimsen in de eerste helft in de steek, na de pauze werd meteen or de op zaken gesteld door Mary van Leeuwen. Opnieuw Geeris maakte de zege definitief: 1-3. In dezelfde klasse was KFC '71 een maatje te groot voor De Sleu tels. De koploper kreeg echter veel tegenstand van de Leidsen, die de huid zo duur mogelijk verkochten. In de eerste helft werd de schade beperkt tot een doelpunt van Cyntia van Dalen, die ook in de tweede helft een doelpunt maakte. Jolanda van der Klugt tekende de 3-0 eind stand UDO deed goede zaken in de tweede klasse. De scherpte van de ploeg kwam meteen al tot uitdruk king toen Veronique van Abswou- de een terugspeelbal onderschepte en koeltjes afrondde. Jacqueline van der Voort volgde met afstands schot, dat de Cabauwkeepster kans loos liet. Coby van Tricht maakte in de tweede helft de verdiende over- g compleet: 3-0. SJC had aanvankelijk de handen vol aan hekkesluiter Alblasserdam en kwam voor rust niet verder dan 1-0 door een doelpunt van Helene van der Weijden, die de bal voor het intikken had, na een pass van Anne- lies Schaap. Pas in de tweede helft kwamen de Noordwijksen goed los. Een combinatie tussen Van der Weijden en Schaap resulteerde dit keer in een doelpunt van laatstge noemde. Tonny Cockheyt kon de volgende treffer praktisch op haar naam schrijven, toen haar voorzet in eigen doel getikt werd. Opnieuw Cock heyt tekende de 4-0 aan. Waarna Wendy Smit, na een lange blessure tijd weer in de SJC gelederen terug gekeerd, ook de smaak van het doel- puntenmaken weer eens kon proe- SJZ onderstreepte het overwicht op Iduna met twee treffers van Bet- tina van Klaveren. De doelpunten kwamen beiden voort uit een vrije trap. De eerste door Carola Vink netjes over de verdediging heen ge tild, had Van Klaveren maar voor het inknikken. De tweede ging rechtstreeks binnen. LEIDEN De vrouwenploeg van LMHC deelde gistermiddag een ge voelige tik uit aan Forescate met de 4-0 winst. De ploeg van Maurits Ei kenhout verstevigde daardoor haar koppositie, terwijl Forescate naar de vierde plaats zakte. De mannen van LMHC waren ook succesvol met een 0-4 zege op staartploeg Alli ance. Het mannenteam van Room burg pakte in zijn uitwedstrijd te gen koploper Laren een waardevol punt mee (0-0). De vrouwen van Alecto kwamen met de 3-0 zege op Arnhem weer een stap verder op weg naar de eerste-klassetitel. In de overgangsklasse B zorgde LMHC er gistermiddag voor dat Al liance zich nog minder illusies hoeft te maken over handhaving in die klasse. Na 10 minuten scoorde Friso van Deursen na voorbereidend werk van Ronald Carpentier de ope ningstreffer. Vijf minuten later schoof Carpentier een rebound van een strafcorner in voor 0-2. Het Oepstgeester overwicht kreeg voor rust nog meer gestalte door de be nutte strafbal van Jeroen Dubbeld: 0-3. De opleving van Alliance na de pauze was maar van korte duur. waardoor Leiden de score nog ver der uitbouwde. Het vierde doelpunt kwam op naam van Dubbeld die zijn solo met een treffer afrondde. Het 0-0 gelijke spel dat door Roomburg werd behaald tegen het gerenommeerde Laren was een ver dienste voor de hele ploeg, maar in het bijzonder van doelman Enno Schets. In de eerste 20 minuten red de de Leidse goalie zijn ploeg meer dere malen. Met de weer terugge keerde Bas Koning kwam Room burg gaandeweg beter in het duel, waarin Lukas van Schaik uitblonk door de 200-voudige Argentijnse in ternational in Larense dienst uit te schakelen. In het tweede deel wa ren er zelfs kansen op een Leidse treffer. Laren kreeg toch de beste mogelijkheden. Doelman Schets maakte echter een aantal strafcor ners onschadelijk. Het benutten van strafcorners ging Hurley beter af dan thuisploeg Alecto, dat na een 0-3 achterstand eén keer uit zo'n situatie raak schoot. Alexander Hage benutte voor de ploeg van Rein Grippeling de afschuif: 1-3. Daarvoor schoten de Amstelveneners uit vijf strafcor ners driemaal raak. Jeroen Quaege- beur en Erik Kruis hadden goede mogelijkheden te afstand te verklei nen. Het op de tweede plaats staan de Hurley maakte er nog 1-4 van. Het door thuisploeg Forescate in een hoog tempo gespeelde wed strijd tegen Cartouche bracht in het eerste deel zo'n acht kansen. Pas te gen de rust benutte Nol van der Steen voor Forescate een strafcor- nerrebound: 1-0. Na de hervatting raakte Forescate het overwicht een periode kwijt. Tien minuten voor tijd passeerde Cartouche de terug gekeerde Fred Brouwer voor de ge lijkmakende 1-1 stand, die niet meer veranderde. Noordwijk leed op eigen veld een nederlaag tegen Dopie (0-1). On danks een voortdurend overwicht van Dopie viel de enige treffer pas een kwartier voor tijd. Een ongeluk kig moment van de naar Engeland vertrekkende Cees Vermaas werd door de Delftenaren uitgebuit. Noordwijk had aan twee strafcor ners en een veldkans onvoldoende om iets terug te doen. Een geluksrollertje van Martijn Houwaard werd tot openingstreffer verheven voor het aanvankelijk sterker Catwijck in het duel met Kikkers. Martijn Houwaard benutte voorts een strafbal voor de uitbrei ding: 2-0. Vlak voor rust scoprde Kikkers 2-1 en hervatte na de doel- wisseling met nog twee treffers: 2-3. Martijn Houwaard trok de stand echter gelijk (3-3) met een strafbal in de kruising. Aan die score verander de niets meer. Pech voor Hisalis dat in en tegen Abcoude na een kwartier Reinier Lefeber moest missen met een en kelblessure. De pauzestand kwam met 2-1 in het voordeel van Abcou de. Pieter Diepeveen scoorde voor Hisalis tegen. De fysiek hard spe lende thuisploeg liep wat geflat teerd uit naar de uiteindelijke 5-1. Diepeveen miste door een te zachte inzet een strafbalkans. Vrouwen Het harde eersteklasseduel tussen thuisploeg Alecto en Arnhem ging aanvankelijk gelijk op. In de verge vorderde eerste helft schoot Alecto- speelster Tessa van Dijk de verlos sende openingstreffer binnen uit het veld. Aanvoerster Lydian Men- tink breidde snel daarop voor Alec to de voorsprong uit naar 2-0 uit een strafcorner. Na de doelwisseling kreeg Alecto. met Myrna du Ry als debutante, meer ruimte en moge lijkheden om aan te vallen. De goed op dreef zijnde Tessa van Dijk sloeg de eindstand op 3-0 uit een strafcor- nervariant. In de streekontmoeting tussen LMHC en Forescate was thuis ploeg LMHC de eerste 20 minuten sterker. Dat werd in de tweede-klas sewedstrijd na 11 minuten ook uit gedrukt in een treffer van Cathelij- ne Kranendonk, die door Carolien de Boer werd voorbereid. Forescate verzuimde in een sterk kwartier voor de pauze iets aan de score te doen, waardoor Leiden de draad ge makkelijk kon oppakken en uitlo pen naar 4-0. Kiki Tesselaar scoorde de mooiste goal na een combinatie met de aanvallend uitblinkende De Boer, die zelf 3-0 scoorde met een tip-in. Forescate kon daar maar wei nig tegenover stellen en moest en kele minuten voor tijd zelfs nog een vierde goal toestaan. Kranendonk versloeg uit een scrimmage doel- vrouw Heieen van der Berg met het puntje: 4-0. Thuisploeg Roomburg draaide ook in de tweede wedstrijd na de winterstop nog niet lekker en daar heeft staartploeg Hermes gretig ge bruik van gemaakt door met 0-2 te zegevieren. Hermes benutte een uit braak en wat vrijheid na zeven mi nuten om de voorsprong te nemen. Roomburg drukte Hermes echter lange tijd met de rug tegen de muur, maar ging slecht met zijn kansen om. Johanneke Langenbach had pech met een strafbal tegen de paal. Zeven Leidse strafcorners in de tweede helft waren niet genoeg om tegen te scoren. Hermes daarente gen gebruikte alweer een counter om op de uiteindelijke 0-2 te komen. Noordwijk ontving in het derde- klasseduel DSHC, dat eindigde in een 2-2 gelijkspel. Binnen 5 minu ten hadden de Delftsen de 0-1 op het bord. Maar vijf minuten later sloeg Frederique Lempers de gelijkma ker in voor Noordwijk. Na 20 minu ten pakte DSHC weer de voor sprong, waarna Noordwijk dat Loki Faase met een knieblessure moest missen, het meest aanviel en veel strafcorners verdiende. Uit een daarvan maakte Lempers de gelijk makende 2-2. Leidse Studs kwam met een punt terug van de uitwedstrijd tegen het met een sterk middenveld spelende De Waele: 1-1. Na 20 minuten scoor de de opkomende linksachter van de thuisploeg 1-0. Met storm lopen verdiende Leidse Studs 9 strafcor ners, die echter niets opleverden. Ellekijn Lempers scoorde met me dewerking van een verdedigster op de valreep de verdiende gelijkma ker. Catwijck speelde 5-5 tegen kop loper Nieuwkoop. In de uitwed strijd kwamen de Katwijksen op 0-3 door Saskia Hiep. Astrid Welling en Nicolette Verkade. Na een tegen doelpunt werd het zelfs 1-4 door Au- ketien Dijkstra. De ruststand werd 3-4, waarna Saskia Hiep de marge nog vergrootte naar 3-5. Katwijkse foutjes werden door Nieuwkoop goed uitgebuit om langszij te ko- In een gelijkopgaande wedstrijd verloor Hisalis in de laatste minuut met 0-1 van Alkemade. Uit een re bound van een strafcorner werd Jo sé van der Eist gepasseerd. NIEK FAAS Volleybalclubs willen andere opzet voor Oranje NIEUWEGEIN (ANP) - De volley balclubs in Nederland willen dat in ternationals gewoon bij de clubs blijven spelen. Dat staat in de be leidsnota van de Vereniging Top Volleybal (VTV), die deze maand door het bestuur van de NeVoBo wordt besproken. Momenteel is het nationale team bij de mannen vrij van competitieverplichtingen. VTV-voorzitter Frans Derks noemt het banaal, dat talenten van de clubs naar het nationale team verdwijnen. In de nota staat verder dat na de Olympische Spelen van Barcelona internationals dienen mee te draaien in de competitie. Na de play-offs, in april, zijn ze beschik baar voor het nationale team. Tij dens de competitie kunnen ze gere geld trainen bij Oranje. De hele goe den die naar het buitenlarjd vertrek ken, moeten in tegenstelling tot nu kandidaat blijven voor de nationale ploeg. In het plan, dat al is voorgelegd aan de Kommissie Eredivisie en Na tionale Teams (KENT), wordt te vens gepleit voor een andere opzet van de competitie. Het streven is versmalling van de top, door het in stellen van een Topliga met tien clubs, met daaronder de eredivisie. Momenteel bestaat de eredivisie uit twaalf clubs, met twee eerste divi sies.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16