TAD LEIDEN Leiden komt in actie tegen en 'Mislopen 1,1 miljoen gulden is misverstand' Consument krijgt meer aandacht op 41ste Paasvebo in Groenoordliallen PvdA wil regering niet voor de voeten lopen In 100 jaar van kokerij naar restaurant BOUWPLANNEN? m ni ac/*_ rbv/EU s LEIDSCH i* DAGBLAD WOENSDAG 6 MAART 1991 LEIDEN De berichten dat de ge meente Leiden 1,1 miljoen gulden van het ministerie van onderwijs is misgelopen, kloppen niet. Wethou der Bordewijk (financiën) zei giste ren bij de vergadering van de ge meenteraad: "Dat is een misver stand. De directie onderwijs heeft die 1,1 miljoen gulden later alsnog gekregen". In een rapport van het Verificatie Bureau (VB) over de gemeentelijke financiën, dat gisteren in de publici teit kwam, wordt beschreven hoe de interne chaos bij verschillende directies de gemeente een hoop geld kost. De directie onderwijs bij voorbeeld reageerde niet tijdig op vragen van het Rijk, waardoor vol gens VB een aantal 'bedragen door Oppositie wil ambtenaren horen het ministerie zijn gekort'. De 1,1 miljoen gulden die in het rapport wordt genoemd, werd ech ter maar tijdelijk vastgehouden, bij wijze van straf. De gemeente Lei den leed daardoor wel een rentever lies van ongeveer 150.000 gulden. Dat bedrag stond ook in het rapport van interim-manager Jamieson over de geldverslindende proble men bij de directie financiën. Het college van b en w komt vol gende week dinsdag met een actie plan om de chaos bij financiën aan te pakken. Dat plan van aanpak kan dan al binnen enkele weken worden besproken in de raadscommissie fi- (21 maart) en de gemeente raad (26 maart). Dat staat in een ant woord aan de oppositiepartijen WD en D66, die gisterochtend in een brief hadden verzocht om een vlotte aanpak van de financiële pro blemen. De oppositie is geschrokken van het rapport-Jamieson, dat vorige week in de raadscommissie financi en werd toegelicht. Daarin staat on dermeer een beschrijving van de fa lende controle en onnodige onkos ten door onderbezetting en gebrek kige automatisering bij de directie financiën. Op 19 of 20 maart komt om die reden de commissie van de rekening bij elkaar, waarbij D66 en WD een aantal ambtenaren wil ho ren over de problemen. LEIDEN - De consument krijgt meer aandacht op de jaarlijkse Paasveetentoonstelling die op 9 maart in de Groenoordhallen wordt gehouden. Zes toonaangevende sla gerijen uit Leiden en omstreken ge ven een presentatie van hun vlees- produkten. Daarnaast zal een koksteam een demonstratie geven van het bereiden van vleesgerech ten, die door bezoekers van de ten toonstelling geconsumeerd kunnen worden. Voor de vaklieden is er een mechanisatietentoonstelling van al lerlei landbouwmachines en -werk tuigen De tentoonstelling, die wordt ge organiseerd door de Vereniging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO), wordt dit jaar voor de 41ste keer gehouden. Nog steeds blijkt er een groeiende belangstelling voor de Paasveeten toonstelling. Volgens C. Duineveld, vice-voorzitter van de VEBO. komt dat doordat veehouders steeds meer belangstelling krijgen voor de vleesproduktie, als gevolg van het door de overheid ingestelde melkquotum dat streng nageleefd dient te worden. Categorieën LEIDEN Leiden gaat krachtig protesteren tegen de bezuinigingen die het ka binet wil doorvoeren bij de sociale volkshuisvesting. Vooral de plannen om de subsidies voor woningver betering te schrappen en de huren fors te verhogen, zijn uit den boze. Dat is de mening van de Leidse ge meenteraad, zo bleek gisteravond. Een motie om als gemeente samen met de woningbouwverenigingen Verdachte moord blijft ontkennen LEIDEN De 22-jarige Leidenaar, die verdacht wordt van een moord aan de Langegracht, is vandaag in Den Haag voorgeleid. De rechter commissaris van de arrondissi- mentsrechtbank moet na verhoor van de verdachte beslissen of hij in voorarrest kan blijven. De man is zondagavond door de politie gear resteerd. Hij heeft tot nu toe geen bekentenis afgelegd. De man wordt verdacht van een moord aan de Langegracht. Daar werd vorige week in een apparte ment een lijk gevonden, dat in ver gaande staat van ontbinding ver keerde. Nog steeds is niet met ze kerheid vastgesteld of het hier om de 38-jarige huurder van het pand gaat. Het recherche bijstandsteam on dervroeg zo'n zestig mensen over de moordzaak. Een van hen wees de politie op de 22-jarige verdachte. Deze werd zaterdag ondervraagd en dat verhoor werd zondag voortge zet. Later op die dag kwam de man uit zichzelf terug om de politie meer informatie te verschaffen. Hij ver telde toen zaken, die volgens de po litie slechts weinigen konden we ten. Zij hadden betrekking op de omstandigheden in de woning rondom de moord. De politie be sloot de man daarop in hechtenis te nemen "De gronden waarop de man is aangehouden staan nog steeds recht overeind" aldus politievoor- lichter D. Graveland. Nu ook uit raad kritiek op SKM LEIDEN Het bestuur van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) moet een einde maken aan de ondoorzichtelijke en ondemo cratische handelwijze. Merenwijk- bewoner en D66-raadslid J. Hoeke- ma schrijft dat in een brief aan het bestuur van de kabelexploitant. Het bestuur komt zeer zelden bij een en er is een aantal langdurige vacatures, constateert Hoekema. Hij vindt verder dat abonnees veel te weinig inspraak hebben. De ma nier waarop zij zijn betrokken bij de gesprekken over een fusie met Stadskabei noemt hij 'ver beneden de maat'. Verder maakt het bestuur niet duidelijk waarom voor het doorgeven van bepaalde zenders wordt gekozen. "Nu de SKM aan de vooravond staat van een eventuele keuze - fusie met Stadskabei dan wel aanzienlij ke eigen investeringen voor renova tie van het kabelnet om meer zen ders te kunnen doorgeven - is mijns inziens de tijd gekomen het functio neren van de stichting kritisch te bezien", schrijft Hoekema. Hij verwijst in zijn brief naar eer dere kritiek die is geleverd op het bestuur van de stichting, onder meer door een bestuurslid. en huurdersorganisaties actie te gaan ondernemen, werd echter slechts door een kleine meerder heid aangenomen. De PvdA stemde tegen omdat in de motie niet wordt aangegeven welke alternatieve stappen de regering kan onderne men. Ook de VVD steunde de door de SP en door Groen Links onderte kende motie niet. Volgens de libera len is al eerder gebleken dat het ka binet van PvdA en CDA niet luistert naar reacties op plannen. In eerste instantie stond in de mo tie alleen vermeld dat Leiden zich zou moeten verzetten tegen het stopzetten van subsidies op verbe teringsprojecten. Wethouder T. van Rij (PvdA) wilde ook de zorgen ken baar maken over de voorgestelde huurverhoging. Vooral het feit dat de huursubsidies waarschijnlijk niet worden verhoogd, zal veel Lei- denaars in de problemen brengen, aldus de wethouder. Na een schor sing werd besloten een wat algeme ner protest tegen de bezuinigingen op volkshuisvesting te laten horen. Acties Van Rij liet blijken al wat ideeën te hebben over mogelijke acties. "We kunnen beter niet naar Den Haag gaan. Laten we de mensen maar eens uitnodigen om naar Leiden te komen. We kunnen beter laten zien wat de uitwerking is van hun plan nen, dan een petitie aanbieden of met spandoeken gaan lopen. Want daar zijn ze in Den Haag aan ge wend, helaas". Zijn eigen fractie bleef echter gro te problemen hebben met het plan om te gaan protesteren. "De motie heeft een politieke lading", consta teerde L. Geradts. De PvdA'ers wil den dat aangegeven werd welke al ternatieve bezuinigingsplannen het kabinet kan doorvoeren. "Het zou beter zijn geweest als het kabinet de aftrek van de hypotheekrente had beperkt en het huurforfait had ver hoogd voor eigenaars van een duur dere woning", aldus Geradts. Het was toen net na elf uur, het tijdstip waarop raadsvergaderingen officieel afgelopen moeten zijn. Burgemeester Goekoop greep daar om in. "Begrijp ik dat we nu om een minuut over elf een heel debat gaan houden over mogelijke beleidswij zigingen van het kabinet? Er is net een principiële discussie geweest in de TXveede Kamer en nu gaan wij er ineens over debatteren. Je maakt je zelf als gemeenteraad dan belache lijk". Geradts was het daar niet mee eens, maar wilde de bespreking van de motie wel uitstellen tot een vol gende vergadering. Verbazingwek kend, vond J. Laurier van Groen Links dat. "Ik begrijp dat deze actie de heer Geradts een beetje pijn doet. Maar wij hoeven toch niet aan te geven hoe het kabinet de finan ciële problemen dan moet oplos- De motie werd uiteindelijk aan genomen met 21 stemmen voor en 15 tegen. Tegenstemmers waren de fractieleden van PvdA en WD. Van Rij onthield zich van stemming. "Ie dereen is het ermee eens dat er te veel wordt bezuinigd op de sociale volkshuisvesting, terwijl er goede alternatieven zijn. Ik denk dat het goed is om dat onder de aandacht te brengen". Wethouder Van Rij: "Laten 'Kroegbaas niet verantwoordelijk voor overlast' LEIDEN Een van de belang rijkste peilers onder het ge meentelijk horecabeleid is weg gevallen. Dat concludeert de Leidse fractie van Groen Links naar aanleiding van een artikel in een horecavakblad. Daarin wordt ingegaan op de uitspraak van de Raad van State over een geschil tussen de eige naar van een discotheek in Lim burg en omwonenden. De vraag was of de eigenaar van de zaak verantwoordelijk was voor het lawaai dat zijn klanten op straat maakten. Van een horeca-ex- ploitant kan niet worden ver langd dat hij op de stoel van de politie gaat zitten, zonder dat hem tegelijkertijd de daaraan inherente bevoegdheden zijn toegekend, zo oordeelde de Raad van State volgens het vak blad. Het Leidse college van B en W wil kroegbazen ook verantwoor delijk laten zijn voor de overlast die bezoekers binnen een straal van 30 meter buiten de zaak ver oorzaken. Groen Links wil nu onder meer van het college weten wel ke consequenties de uitspraak van de Raad van State zou heb ben voor het sanctiebeleid dat de gemeente wil invoeren bij vrije sluitingstijden. Vier generaties Bernsen in restaurant Breestraat LEIDEN - Dat lemaal niet zo moeilijk. Dat heb je zo geleerd. Maar dat omgaan met de klanten, dat is het moeilijkste aspect van het vak, vindt Carla Bernsen. "Je moet altijd een vriendelijk woord klaar hebben, altijd een antwoord weten op de meest uiteenlopende vragen. De mensen komen hier toch om ge zellig een kopje koffie te drinken. Dan kun je moeilijk met een cha grijnig gezicht rondlopen. Maar ik heb er meestal niet zoveel moeite mee, hoor. Ik ben eigen lijk altijd wel in een goede bui". Carla Bernsen runt met haar broer Robert en haar vader Jan restaurant Bernsen aan de Bree straat. Vandaag zijn er twee heug lijke feiten te vieren: de zaak be staat honderd jaar en kreeg bo vendien een nieuw jasje. Burge meester Goekoop verrichtte de heropening vanmiddag tijdens een receptie voor genodigden. Gisteren was de verbouwing nog in volle gang. Overal liepen werklui, de vloer lag bezaaid met planken, schroeven en gereed schap. "We moeten nog flink aan de slag", constateerde het drietal. De zaak was tweeëneenhalve week gesloten. Kreeg een nieuw, moderner interieur en een andere voorgevel. "We waren er echt een beetje aan toe", zegt Jan Bernsen. Kokerij De geschiedenis van het restau rant begon in 1891. M.J. Bernsen opende dat jaar aan de Breestraat 157 een 'kokerij' annex- 'chocola terie'. "De kokerij verzorgde de uitzending van diners, die wer den overal bezorgd. Soms werden er wel honderd maaltijden per dag weggebracht", weet Carla. Jan herinnert zich dat de naam van de za^k ('Maison Bernsen') overal op stond. "Ook op het ser vies en zo. Dat was toen denk ik in de mode". Volgens hem leek de zaak van binnen wel iets op 'die stijve restaurantjes' die je nu nog in Frankrijk ziet. "Met van die witte, echt gedekte tafeltjes". De zaak werd in 1923 overgeno men door de vader van Jan, J.A. Bernsen. Die maakte er een lun chroom van. Het laatste jaar van de oorlog moest de zaak dicht. In februari 1944 was voor een boter bon en 85 cent nog wel een menu te verkrijgen. Soep, worteltjes en aardappelen, 'schijngehakt' en pudding met saus. "Schijngehakt bestond uit een soort aardappel- koek in de vorm van vlees met kruiden erin", weet Jan Bernsen. Hij nam de zaak over in 1958. "Dat heb ik altijd gewild, ik was er mee opgegroeidKok Robert kwam vijfjaar geleden in de zaak. Carla werkte er toen al een jaar of negen. "Ik heb dat met altijd ge wild, hoor. Ik was verpleegster. Maar veertien jaar geleden hielp ik en ik ben gewoon gebleven. En nu vind ik het nog leuk ook". Jomanda krijgt concurrentie van paranormale beurs LEIDEN Leiden staat zondag bol van de paranormale gebeurteniss- sen. In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt die dag een Paranormaal/Alternatief Beurs ge houden. Even verder in de Groen oordhallen treedt tegelijkertijd spi ritueel genezeres Jomanda vermoe delijk voor duizenden op. In het Antonius Clubhuis gaan meerdere pararanormale genezers en magnetiseurs aan het werk. Daarnaast zijn er paragnosten en as trologen. Ook een boekenbeurs maakt deel uit van de beurs. "Op zoek naar een nieuwe relatie? Kom dan ook kijken!", voegen de organi satoren toe. Jomanda, ook van televisie be kend, is een wondergenezeres in de Groenoordhallen. De beurs in het clubhuis biedt meer dan genezing alleen. Maar is hier toch niet sprake van een onhandige coördinatie? "Nee", zegt A.G.J. Huijbens van het Antonius Clubhuis, "deze beurs stond al heel lang van te voren ge pland en dan komt plotseling die Jomanda tussendoor. Daar kunnen wij niets aan doen. Wij organiseren zo'n beurs trouwens hier elk jaar". Eenden vliegen te pletter op politiewagen LEIDEN Twee eenden zijn vannacht hardhandig in aanra king gekomen met een surveil lance-wagen van de Leidse poli tie. Zij vlogen rond kwart over vier op de Europaweg tegen de Opel Kadett. De wagen kon geen vaart meer minderen. Dc beesten lieten het leven, terwijl de Opel met een beschadigde motorkap en een verbogen sier- strook verder moest. Op de tentoonstelling showen vee handelaren uit heel Nederland hun dieren die beoordeeld worden door een jury. Er zijn verschillende cate gorieën. De slachtvarkenscategorie wordt dit jaar uitgebreid. Ook ko men er voor de tweede keer catego rieën voor schapen en lammeren. Uit elke categorie wordt vervolgens een winnaar gekozen, die doorgaat naar de landelijke finale in Den Bosch. De winnaars van de verschillende categorieën van alle Paasveeten- toonstellingen van Nederland, strij den daar in de finale tegen elkaar. De keuringen en demonstraties in Leiden worden begeleid door com mentaar. Een ondeskundige bezoe ker weet op die manier toch, waar om een bepaald dier tot winnaar is verkozen. Veel van de dieren die tentoonge steld worden zijn al verkocht aan slagerijen. De slagers, eveneens af komstig uit heel Nederland, die na de keuring een gewonnen dier blij ken te hebben gekocht, zullen hier stevig reclame mee maken. De aan vang van de Paasvebo is 09.00 uur. Gemeente komt Agaatbuurt LEIDEN De gemeente Leiden gaat de speelweiden in de buurt van de Agaathlaan een aantal extra voorzieningen geven. Daarmee komt het gemeentebestuur tege moet aan bezwaren van de buurtbe woners tegen de bouw van een kan toor van gevelbekledingsbednjf Elascon en een leerlingwerkplaats in die buurt. Een bezwaarschrift van de buurtbewoners tegen de bouwplannen werd door de ge meenteraad verworpen. De bewoners vrezen dat de toch al dichtbebouwde wijk onleefbaar wordt als het 'cross-veldje' ook nog wordt volgebouwd, zoals het colle ge van b en w wil. In een bezwaar schrift aan de gemeenteraad schre ven de wijkbewoners dat hun buurt toch al karig is bedeeld met stukken groen. De gemeente-raad heeft daarvoor wel begrip en wil de speel- voorzieningen voor kinderen verbe teren. De andere klachten van de buurt over de het ontwerp-bestemmings- plan vonden geen gehoor bij de raadsleden. Als de gebouwen er eenmaal staan, krijgt de buurt veel meer last van rijdende en gepar keerde auto's, zo vreesden de bewo ners. Ook zouden de gebouwen een aantal huizen het uitzicht benemen. De raadsleden zijn niet zo bang dat auto's de straten onveilig zullen maken, omdat de kruising Opaal straat/Agaatlaan ruim genoeg is. Ook de 43 parkeerplaatsen bij het kantoor en de 8 plaatsen bij de school zijn volgens de gemeente raad voldoende. Van een belemme ring van het uitzicht is geen sprake, vindt de raad, omdat de huizen naar het zuiden staan terwijl de gebou wen aan de noordkant komen. ADVERTENTIE Politie neemt wapens in beslag LEIDEN De politie heeft gister avond een aantal wapens in beslag genomen. Rond acht uur werd de woning van een 29-jarige man aan de Opaalstraat bezocht. De man is een verzamelaar van oude wapens. De politie twijfelde echter aan het karakter van een aantal wapens. Daarom werden twee zwartkruisge- weren, een zogenaamde percus sierevolver, vijf zwartkruispistolen en een aantal slaghoedjes in beslag genomen. Er wordt onderzocht of deze wapens 'oud en antiek' zijn. De rechter moet vervolgens beslissen of de Leidenaar ze kan terugkrijgen. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van KOIM-CHIIIicm! Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13