De 'kapitale' vlucht naar België 'De fiscale verschillen met Nederland zijn nu zo groot, dat 'n verhuizing ook loont voor kleinere vermogende' Opruiming caravanoccasions Vouwwagens U/Pi*K*i Vrijwel alle knapen van villa's in Kalmt- hout zijn in bezit van Nederlanders, weet de Belgische garagehouder Frank van Trier te vertellen. "Wat dacht je daar trouwens van?" Hij wijst naar een afgrij selijk groot landhuis, waaraan bouwvak kers de laatste hand leggen. "Heeft mil joenen gekost en een heel bosperceel", licht hij toe. Zoveel decadentie is de plaatselijke 'groenmannen' in het ver keerde keelgat geschoten. In een onbe waakt ogenblik hebben ze met blauwe verf teksten op het protserige landhuis gespoten. 'Bomen' en 'natuur' staat er op de gevels. België is overigens niet alleen interes sant voor schatrijke mensen. "De fiscale Verschillen met Nederland zijn nu zo groot, dat ook voor de kleinere vermo genden een verhuizing al loont", vertelt mr Johan van Sprundel van de Roosen- daalse accountantsmaatschap Van Oers. Dit bureau heeft zich gespecialiseerd in de Nederlands-Belgische emigratie en de internationale fiscaliteit. Hij legt uit dat het verschil in belas tingdruk tussen de buurlanden de laatste jaren alleen maar is toegenomen. Als belangrijk voordeel noemt hij het ontbreken van vermogensbelasting in België. Bovendien wordt er op rente slechts tien procent belasting geheven. In Nederland moet men vrijwel het volle dige rentebedrag bij het jaarinkomen op tellen. "Voor iemand met een vermogen van een miljoen scheelt dat 50.000 tot 60.000 gulden per jaar", aldus Van Sprundel. Levensmiddelen kosten in beide lan den vrijwel hetzelfde, maar auto's en on roerend goed zijn in België ook aanmer kelijk goedkoper. Het Belgische vesti gingsklimaat is ook voor bedrijven inte ressant. Wat de dertigjarige Renault-dealer Van Trier betreft, mag Lammerts van daag naar Kalmthout verhuizen. "Wij zijn dol op de Nederlanders. We hebben er heel erg veel baat bij als ze hier komen wonen", geeft hij onomwonden toe. "Als je een Nederlander over de streep hebt, blijft ie namelijk zeker tien tot vijf tien jaar hetzelfde merk rijden. Een Ne derlanders is ook trouwer dan een Belg. Zijn er problemen, dan worden die op een fatsoenlijke manier uitgepraat. Een Belg zie je plotseling in een andere auto rijden en als je vraagt waarom, dan schijnt er in het verleden iets gebeurd te zijn. Maar dat vertellen ze je dan pas ach teraf. Als je de zaak niet meer kunt recht trekken". Compenseren Nederlandse emigranten betalen in Bel gië aanzienlijk minder voor een auto dan in hun vaderland. Hoe compenseren ze dat? "Meestal niet door sportieve uitvoe ringen te kopen. Ik heb uiteraard wel klanten die Alpines en 16-kleppers rij den, maar de meesten willen graag een auto die goed is uitgerust met luxe. Een Nederlanders is dus helemaal, niet zui nig, zoals vaak wordt beweerd. Integen deel zelfs. Zoals ik al zei, als hier een nieuwe, kapitale villa wordt gebouwd, zeggen wij onder elkaar: Dat zal wel weer een Hollander zijn. Maar het zijn fijne U schetst wel een angstig positief beeld. "Nou laat ik daar dan tegen in brengen dat ze ook overpunctueel zijn. Ze vallen over een zwarte hand op de lak. Maar goed, dat kan uitgeklapt worden. Er is een goede communicatie mogelijk, maar alles moet haar- en haarzuiver zijn. De Nederlander is ook erg nieuwsgierig. Zelfs als er vijf klanten achter hem staan te wachten, wil hij in de bakkerij precies weten wat er in elk gebakje zit en neemt dan van elk soort een exemplaar. Maar wat zou dat. Van mij mogen ze met hele horden hier naar toe komen. Liever dan Duitsers. Die behandelen je altijd vanuit de hoogte. Zo van: u mag uw handen dichtknijpen dat ik bij u een auto kom kopen. Daar hóuden wij Belgen niet De dorpen zijn er droefgeestig en de wegen oerslecht. Wat bezielt al die vermogende lieden dan om naar België te emigreren? Is het puur te doen om de poen? Ook, zeggen ze zelf. En wat vinden de Belgen eigenlijk van die vluchtelingenstroom? Bij bakkerij Willy in Kalmthout houden ze er een uitgesproken mening op na. "Gij het gin last van den Ollanders, hè". door Ap van den Berg "Laatst sprak ik nog iemand uit Neder land. Die voelt zich in de gaten gehouden door allerlei instanties. Hier in België ge nietje meer vrijheid. Nederland? Ik kom er nog wel eens om carnaval te vieren, maar mijn wortels heb ik in Belgie ge schoten". Veel wielrenners vestigden zich in de jaren zeventig in West-Brabant. Sommi gen van hen, onder wie Adrie van der Poel en Erik Breukink, zijn inmiddels naar de Belgische grensstreek verhuisd. "Met als doorslaggevende reden het milde belastingklimaat", aldus Johan Lammerts, de meesterknecht van Tour winnaar en multi-miljonair Greg Le- mond. Lammerts (30) zeifis niet uit Putte weg te slaan, hoewel zijn vrouw nota be ne Belgische is. "Ik moet er eerlijk bij zeggen dat, omdat ik voor een buiten landse werkgever werkt, het voor mij niet zo bar veel uitmaakt waar ik woon. Het scheelt wel wat, maar dat interes seert me niet zo", reageert de wielrenner. "Ik liep dit huis in Putte tegen het lijf. We zijn er erg blij mee. Moetje dan alles in dienst stellen van het grote geld? Een aangenaam leven mag me best iets kos ten en als ik toch ooit wil vertrekken uit Nederland, dan ga ik liever naar Ameri ka", aldus Lammerts. Heeft Lemond je zo gek gekregen? "Daar staat hij buiten. Ik ben er nu een paar keer geweest. De manier van-leven spreekt me ontzettend Voor dit 'stulpje' werd zo onge veer een half bos gekapt. Dat ging natuurliefhebbers te ver. Ze bekladden het pand met al lerlei leuzen. Marcel Peeters met zijn zoons Daniel en Selke: "Lekker huis. Flink stuk grond er omheen. Wij mogen niet klagen". (foto-s gpd> Hoewel honderden vaderlanders de grens over wippen, is slechts een enke ling bereid zijn besluit toe te lichten. Zoals Marcel Peeters: 39 jaar, commer- cieel-directeur van Peeters Produkten in Roosendaal. Deze zoetwarenfabriek is bekend van het jongste produkt op het gebied van broodbeleg: Duo Penotti. Sinds twee en een halfjaar woont hij sa men met vrouw Yvonne, en zijn zoons Selke en Daniel in Kalmthout. Bevalt dat? "Uitstekend", reageert Peeters. "Lek ker huis. Flink stuk grond er omheen. Wij mogen niet klagen. Wij konden ons huis in Roosendaal goed verkopen en omdat België nogal wat fiscale voorde len biedt... Ik ben niet de enige die er zo over denkt. Er schijnen in de hoek Es sen/Maastricht al een miljoen Nederlan ders te wonen. Specialisten, industriëlen en gewezen ondernemers. Van alles". Wonen in Belgié is bijzonder aantrek kelijk, vindt hij. Doordat buitenlanders de huizenmarkt overspoelen, zijn de koopprijzen de laatste jaren wel exorbi tant gestegen, maar daar staat tegenover dat de bouwgrond tegen 'dumpprijzen' van de hand wordt gedaan: tegen vijftig tot zestig gulden de vierkante meter. Peeters' gedachten dwalen af en toe af, als hij de televisiebeelden van de Golf oorlog in zich opneemt. "Dat er hier geen vermogensregistratie is, scheelt jaarlijks een lieve cent belasting. Dat geef ik grif toe. Maar het zijn ook de kleine dingetjes die in Nederland zo verrekte lullig zijn geregeld. Van Oort moet je voor alles bonnetjes kunnen overleggen. In België doen ze niet zo moeilijk. Uit eten? Zoveel als je zelf wilt, maar tien procent is be lastbaar. Benzine? Akkoord, maar de btw is niet aftrekbaar. Zo kan het dus ook. In Nederland wordt je bijna doodge drukt door de regels". Verhuizen om geld is één, maar het ge- zin dan? "We hebben het er met z'n allen uiteraard uitgebreid over gehad, want sociaal gezien verandert er veel", aldus Peeters. "We zijn per slot van rekening allemaal opgegroeid in Roosendaal. Al onze vrienden wonen daar. De kinderen hadden er vriendjes gemaakt. Voor hen was het ook een hele overgang. Ze zitten nu op het Sint Michielscollege in Bras- schaat. Die redden zich wel. Af en toe worden ze uitgescholden voor stomme Hollander of kaaskop. Geeft niets dat ze af en toe een beetje gediscrimineerd wor den. Weten ze meteen ook wat bepaalde bevolkingsgroepen in Nederland soms moeten doormaken". Moeilijk En hoe gaat het nu in Kalmthout? Gezel lige buren? Peeters: "Het sociaal contact met Belgen verloopt heel moeilijk. Er zijn grote cultuurverschillen. Wij opere ren nogal direct. Zij zijn veel meer geslo ten. Voorzichtiger ook. Contact met de buren is er nauwelijks. Ach, wij zijn ook veel weg. Mijn vrouw werkt ook nog. Dat maakt sociaal contact al een stuk moeilij ker. Belgen zijn ook veel meer op zichzelf gericht. Maar goed, misschien ligt het ook wel een beetje aan ons". Nu de eenwording van Europa nabij is, ligt ook het einde van het belastingpara dijsje in het verschiet. Maar vrijwel ie dereen is het er over eens dat de grote verschillen in regelgeving, niet een, twee, drie worden gladgetrokken. "De regelingen zullen na de eenwording van Europa wel wat meer op elkaar worden afgestemd. Maar uniform worden ze voorlopig niet. Een voorbeeld: Als je je Nederlands pensioen mee de grens over neemt, is het ineens belastingvrij. Dit soort gigantische verschillen trekje niet in vijf jaar recht". Straks bent u oud en versleten en dan kom u zeker terug om in het zorgzame Nederland vertroeteld te worden? "In een tehuis? Jee, ik zou niet eens weten wat ik zou doen als ik in Roosendaal hulpbehoevend was. Ik zie mezelf nog niet in Charitas zitten. Maar ach, als het zo doorgaat wonen al onze vrienden en kennissen straks in België. Dan bouwen we hier gezamenlijk een verpleeghuis, met een stamcafétje en een biljart. Hahaha. Nee, ik zie mezelf niet meer te ruggaan naar Nederland". Diverse redenen Dat geldt ook voor de 36-jarige onderne mer Peter Zwaan. Hij keerde in 1979 Sit- tard de rug toe. Hij had genoeg van het Limburgse land en vloog naar de Ver enigde Staten. Driejaar later vestigde hij zich in Brasschaat. Vanuit die plaats rijdt hij dagelijks naar Brussel, waar zijn be drijf Lammers nv is gevestigd. Zwaan houdt zich bezig met de handel in medi sche materialen en verwarmingstoestel len. "Ik heb om diverse redenen voor Bel gië gekozen. Allereerst omdat ik met een Belgische getrouwd ben. Bovendien is het levensklimaat er aantrekkelijk en als startend ondernemer werden me Fiscale voordelen aangeboden. De eerste drie jaar hoefde ik geen voorlopige belasting aanslagen te betalen. Dat is natuurlijk mooi meegenomen", verduidelijkt Zwaan. Opleidingen Cursussen Rijbewijs in 10 dagen Stegemann's Autorijscholen organiseert, overal in Neder land een rij-opleiding die zo'n 10 dagen duurt: deze rij-oplei- ding wordt afgesloten met het officiële CBR-rijexamen. Bel voor informatie gratis: 06-0221515 Verkeersschool Theo Peters NIEUW ADRES A. Fokkerweg 119, Leiden, NIEUW TELEFOONNR. 071-216347. Nu aanmelden v vrachtwagenrijles: 1e 5 lessen voor ƒ250,-. Autorijschool ORION, de eerste vijf RIJLESSEN voor 25,- per les. Theoriebeg. GRATIS. Tel. 071-144682. Leraar Natuurkunde geeft bijles Wis- en Natuurkunde. Tel. 071-120966. PIANOLESSEN. Corry Ba- vinck, Anna van Burenstr. 2, Leiderdorp. Tel.: 894371. BIJLESSEN frans door lera res. 25,- per uur. Tel. 071- 133332. Verkeersschool "Tempo" 33,90 per les, div. auto's, tel. 071-122046. 1e les ƒ3,95 Ook vrachtwagen en auto bus. Nu ook in Alphen e.o. Cursus VOETREFLEX-mas- sage start dinsdagavond 5 maart. Info: 071-218531 Klassiek geschoolde ROCK- ZANGERES heeft weer plaats voor nieuwe leerlin gen!!! Tel. 01720-36583 Sport Recreatie Koop nu extra voordelig 'n jonge gebruikte toercaravan. Grote keuze, veel merken. Met 12 maanden Bovag garantie Dus kopen zonder risico, Betaling in overleg. CAMPO, Sas- senheim, Teylingerlaan 74 (in de Bollenstreek), tel. 02522- 12597. Conway met de mooiste bermkeuken. Walker gezellige indeling. Scout met de grootste voortent. Verhuur Accessoires Ruime sortering occasions. Tent- en zeilmakerij en voc uw kampeerservice, enige echte kampercentrum. Kampeercentrum De Jong Beeklaan 24a, Hillegom/De Zilk. 02520-17717. Zeilmakerij Katwijk Valkenburgseweg 40 2223 KD Katwijk. Tel 01718-75169 Bootkappen, dekzeilen, alle reparaties, bootstoffering, ta pijt, gordijnen en watersportartikelen. T.k. COMBICAMP gen met voortent, res.wiel, steunen, 800,-. Tel. 01719- 10870. T.k. Knaus 380, kachel, koelk. voort, i.z.g.st. 4 pers. ƒ3950,-. Tel. 01719-14823 T.k. vouwwagen Walker Va liant div, extra's incl. stalling tot okt. f750,-- 071-210263. Chateau Caravan het klinkt Frans, maar het is o zo Nederlands. Dealerinfo: 04958-92899. Uitgaanstips De Surakarta Express EET SMAKELIJK. Indonesisch Restaurant Surakarta, Noordeinde 51. Tel 071-123524. "Swingcafé d'Overkant" Voor disco's PERSO- NEELSFEESTEN en bruilof-I Vandaag jarig? Gefelici- ten Drive-in discoshow. Dan ce Emotion. 01714-14577. Diversen Di Mezzo Herenmode. De nieuwe voorraad Italiaanse herenkleding is gearriveerd (topmerken). Kom vooral eens langs bij Di Mez- zo. Pieterskerkchoorsteeg 1, Leiden. Tel. 071-128519. 'De Helianth' Herenstraat 5c. Wij zijn weer de gehele week geopend, ook op maandagmiddag. Dag. verse groente en fruit, volkorenbrood, groot assort, zuivel, granen, boeken, speelgoed, kleding en nog EX BELASTINGAMBTE NAAR verzorgt Uw aangifte. Tel. 071-146881. Juridisch ADVIESBURO geeft rechtskundig advies, ook voor belasting-techni sche zaken. Tel. 071- 619879. belastingaangifte Tel.. 071-215563. De nieuwe Sleuteltjes zijn nóg duidelijker. Niemand ziet uw advertentie over het Zaken Transacties Administratiekantoor van Putten 12, 2331 GM Leiden. Fiskale kwaliteit voor een redelijk tarief. Bij het verzorgen van uw BELASTINGAANGIFTE is dit ons uitgangspunt, waarbij de advisering zich veelal niet beperkt tot het enkel invullen van uw aangifte! Tevens CONTROLEREN wij het door u zelf ingevulde aan giftebiljet tegen een geringe bijdrage. Administratiekantoor Verbooy Boekhoudingen-Loonadministraties-Belastingzaken. Vrouwenkerkkoorstraat 5, Postbus 11304, 2300 EH Leiden. Tel. 071-127054, fax 071-127004. TELEFOON INSTALLATIES: van 1 tot 80 netlijnen en 4 tot 500 interne toestellen v.a. ƒ39,- p.m. Telefoonspecialist 071-149664/125162 Uw BELASTINGAANGIFTE Mijn zorg Zwetsloot 071-314067 Aanbieding AT minitower 12 Mhz., 1,44 of 1,2 Mb FDD. 40 Mb harde- schijf Here. comp. display- Kaart. 2P/1S/1G, 14 inch P/W monitor ƒ1995,-. Meer prijzen 16Mhz ƒ120,-, VGA monochrome-kaart 256 KB ƒ170,-. Prijzen incl b.t.w. Ad viesbureau Compulease, Tel. 01720-31509 AANBIEDING: bij aanschaf autotelefoon 1 doorkiezer t.w.v. ƒ1000,- Kado Telefoonspecialist 071-149664/125162 Ass. Adm. Kantoor "Big Ben" Voor uw verzekeringen, hy potheek, boekhouding en belastingaangifte. Info: 071- 171806 Autotelefoon v.a. 56,- p.m. Telefoonspecialist 071-125162/149664 FAX v.a. 32,- p.m. Telefoonspecialist 071-125162/149664 Voor beleggers Telefoonspecialist 071-125162/149664 Te koop gevraagd INKOOP/VERKOOP Inboedels gebruikte goederen, antiek, partijgoederen, n, etc. LEEG OPLEVEREN L AMBERS Hogewoarti 23-25 Ukien, 071-12 59 85 Maandag 13-18 uer, dinsdag t/m zaterdag 10-18 uur. donderdag koopavond Onderhoud Reparatie DE GOUDSMIDSE inkoop goud zilver, repara ties. Tel. 01711-12174. Kozijnen Dakkapellen enz. op maat gemaakt en geplaatst 40% subsidie mog. gratis offerte, v.d. Voort Zn. 071-223519. Electro-technisch bedrijf J.W. Timmers Fruinlaan 9, Leiden. Tel. 071-123374. Aanleg van licht-, kracht- en zwak stroominstallaties. Aanbren gen van aard-electroden. Verbouwen is dat duur? Bel voor gratis advies/offerte voor -verbouwingen, -tim merwerk, -badkamer/keu kens, -onderhoud. Frebouw Tel. 071-760059. STRAATMAKER voor al uw straatwerk, vrijblijvende prijsopgave. Nergens zo goedkoop. 071-316606. Voor electr. installatiemateri aal en een goed advies. Technisch buro v.d. Bom B.V. Watermolen 10, Leiden (Me- renwijk). Tel. 071-215.215. Landelijk erkend installateur. Wij verzorgen al uw tuin- en straatwerk met GARANTIE. Tel. 071-220278. Wilt u uw tuin laten BETE GELEN of uw inrit OPHO GEN; bel dan 071-210415. Afvoer verstopt Bel Barthen B.V. Tel. 071-222688. Sleuteltjes kosten 3,27 per regel incl. BTW. Telefonisch opgegeven worden altijd min. 3 regels in rekening gebracht, contan min. 2 regels. U kunt uw Sleuteltjes telefonisch opgeven van ma. t/m vr. van 8.00-17.00 uur via onderstaand Sleuteltjesnummer. Corpel "Alleen voor het betere meu bel". Voor al uw stoffeerwerk van antiek tot modern en los se kussens. Vraag vrijblij vend prijsopgaaf, beleefd aanbevolen: Corpel, Oude Rijn 28, Leiden. Tel. 071- 123431 CV-Ketels o.a. Vaillant VCW 182E ƒ1905,-. CV-bouwpakket- ten. DELTA T. 023-284146.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8