'Fusie gevaar voor privacy clientèle' Het moeizame einde van de Comecon Kamer voor privatisering ABP Ambtenarenbonden blij met motie-Paulis NN-pakket aangemeld door Aegon Vertrouwen in economie daalt Kaderleden dienstenbonden verwerpen loonoffer V D Hoogovens: Verlies van 2.500 banen noodzakelijk <9 ZATERDAG 2 MAART 1991 ECONOMIE PAGINA 5 Consumentenorganisaties vrezen misbruik gegevens DEN HAAG (GPD/ANP) De fusie van Nationale-Nederlanden met de NMB Postbank kan leiden tot aantasting van de privacy van miljoenen rekeninghouders. Daarvoor waar schuwen de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie en Konsumenten Kontakt. De consumentenorganisaties vr zen dat Nationale-Nederlanden i de fusie toegang krijgt tot de per- cifieke geval ook zo is, daarover laat de zegsman zich niet uit. "Dat hangt onder andere af van de aard i soonsgegevens die de NMB Post- fusie". De Registratiekamer komt bank bijhoudt van haar cliënten, pas in actie als ze een klacht ont- DEN HAAG (ANP) - De ambtena- rencentrales zijn verheugd dat de Tweede Kamer door aanneming van een motie van CDA-er Paulis de druk op het kabinet heeft opge voerd om het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds los te maken van de overheid. Dat een en ander spoedig z'n be slag zal krijgen, daarover hebben de vertegenwoordigers van de ambte- narencentrales zo hun twijfels. "Wat ons betreft had het gisteren al moeten gebeuren", aldus secretaris J. Anneveld van de CNV-ambtena- ren. "Want dan is het voor het kabi net niet langer mogelijk miljarden aan het fonds te onttrekken om de gaten in de overheidsfinanciën te stoppen". Dat heeft de overheid de afgelo pen jaren op zo'n ruime schaal ge daan, dat er een gat van 15 miljard gulden zit tussen het vermogen dat zing. Rekeningoverzichten bevat- beschikbaar is en het vermogen dat ten een schat aan informatie over nodig is om aan alle verplichtingen het betaalgedrag, zo wordt gesteld. Het verzekeringsconcern zou die vangt, gegevens kunnen gebruiken voor 'direct marketing': het selectief kopen van verzekeringen aan indi viduele rekeninghouders vai NMB Postbank. Daarmee zoi miljoen gulden winst kunnen den gemaakt. Uit de rekeningen valt op te maken of iemand in een auto rijdt, vaak een arts bezoekt, huur betaalt of de af lossing van een hypotheek, per- te kunnen voldoen. De huidige pre mie is daartoe volstrekt ontoerei kend. "Daarom kon de verzelfstandi ging niet gisteren en kan die ook gebouwd nanciën worden gesaneerd". Die rekening moet de overheid, de veroorzaker ervan, betalen. De met steun van de twee rege ringspartijen aangenomen (en in belangrijke mate door de twee grootste ambtenarenbonden inge stoken) motie-Paulis vraagt het on der de Pensioen- en Spaarfondsen wet brengen van het ABP, dat daar door dan een "gew gever fonds wordt. Door in zijn motie te vragen om een "stappenplan met tijdpad" heeft Paulis de ruimte ging kost een half miljard). Dat ad vies aan minister Dales van binnen landse zaken, de verantwoordelijke minister voor de ambtenarenpen- sioenen, is nu nog vrijblijvend, maar een "echt" fonds kan om zo'n aanbeveling van het toezichthou dend orgaan in Pensioenland niet heen. "De Verzekeringskamer zou dus ook nooit kunnen instemmen met een verzelfstandigd ABP als de financien niet in het reine zijn", zegt Anneveld. Vrins beseft dat het kabinet, dat met een nog onvoltooide miljarden- ambtenaren. De vrees dat tijdens de operatie - de tussenbalans j Volgens de consumentenorgani saties is het wettelijk niet toege staan dat gegevens van rekening houders voor een ander doel dan fi- Ongegrond de Namens de raad van bestuur 100 NMB Postbank sprak drs. H. Ver- uitkeringen, spaartegoeden ror- koren gisteren zijn verbazing uit *e) kan van elke rekeninghouder over het standpunt dat door de twee organisaties terzake wordt ingeno- soonlijke leningen heeft of vaak niet vandaag tot stand komen," zegt het buitenland reist. Ook aan voorzitter C. Vrins van de grootste de hand van de inkomsten (salaris, centrale ACOP, die de FNV-ambte- naren bundelt. "Eerst moeten de fi- onderhandelingen over een verzelf standigd ABP van kabinetszijde een poging hiertoe zal worden ge daan is bij de bonden levensgroot aanwezig, maar er valt niet over te praten. Volgens de FN V-ambtenaren moet de premie van 8,8 procent op den duur naar 16 a 17 procent om al- o".doorwerk- le verplichtingen (pensioenen, ar- werknemers bestuurd, beidsongechiktheid en vut) te kun nen nakomen. "Er moet dus geld naar het fonds toe en niet eruit, zoals in de aanloop tot de tussenba- sanering te ko- lans nog dreigde". De Verzekeringskamer stelt zich op het standpunt dat de premie i Vrins en Anneveld zijn het c één ding eens: de saneringskosten al tot bijna elf procent moet worden mogen niet worden verhaald op de opgetrokken (een procent verho- stelt, de noodzakelijke miljarden niet op stel en sprong kan aanbie den. "Wij zijn best bereid om afspra ken te maken over het in bijvoor beeld tien jaar voldoen van de open staande rekening. Waarom zou dat niet kunnen via een achtergestelde lening of een jaarlijks te voldoen be drag (annuïteiten-lening). De 'overname' van het ABP. als organisatie, zouden de ambtenaren dan wel moeten afkopen. "Maar dan denk ik toch meer aan symbolische bedragen," aldus Vrins. Bovendien valt de overheid dan een verminde ring van het aantal ambtenaren met 3.500 in de schoot (de taakstelling in de tussenbalans bedraagt 9.000). "Mooi meegenomen voor het Rijk, nietwaar?!" profiel worden gemaakt. "Vervolgens kan een afgemeten De angst voor onrechtmatig aanbod aan de individuele reke- gebruik van gegevens noemde Ver koren ongegrond. geen sprake van", verklaa ninghouder worden gedaan een zieketekosten-, levens-, arbeids ongeschiktheids- inboedel-, reis- of nanciering worden gebruikt. "De de hij, "dat er adressen of zo worden autoverzekering", aldus de Wet Persoonsregistraties en de pri- verkocht. De Postbank breidt haar mentenorganisaties. pakket uit met een groep verzeke ringen die worden aangeboden, 'doelbindingsprincipe': de gege- zoals dat ook met andere financiële De Stichting Waakzaamheid Per soonsregistratie heeft in het verle den al vaker de Registratiekamer ingeschakeld. Ze zal dat zeker weer mogen alleen worden meld, opgeslagen en gebruikt vooi een van te voren vastgesteld doel", krijgt de Nationale niet zonder méér doen als blijkt dat het Een woordvoerder van de Regi- stratiekamer, die toeziet op de nale ving van de Wet Persoonsregistra- ties, beaamt dat persoonsgegevens de Postbankklanten "straks na een fusie niet zo maar voor een ander doel mogen worden gebruikt. Maar globaal gaat de wet er volgens andere baiTken' hem van uit dat de doelen 'verenig baar' moeten zijn. Of dat in dit spe- toegang tot de adressenbestanden van de twee betrokken banken. Het enige dat verandert is eigenlijk, dat Internationale Nederlanden, oneigenlijk gebruik maakt van per soonsgegevens, zo laat een woord voerder weten. De stichting en Kon sumenten Kontakt roepen reke ninghouders bij de NMB Postbank op ook zelf bij de bank bezwaar te maken tegen de dreigende handel wijze van het nieuwe bedrijf. DEN HAAG (ANP) - Verzekeraar Aegon meldt haar pakket Nationa le-Nederlanden aan, zo is gisteren bekendgemaakt. Aegon zegt haar beslissing te heb ben genomen "in verband met de sluiting van de aanmeldingster mijn". Aegon, dat zich verzette te gen de fusie, heeft eerder verklaard meer dan tien procent van de aande len Nationale-Nederlanden in han den te hebben. Op 21 januari deelde de verzeke raar mee niet tot aanmelding van haar pakket aandelen Nationale- Nederlanden over te gaan. Dat was "op basis van de toen beschikbare gegevens", wordt nu gezegd. De aanmeldingstermijn voor aandeel houders Nationale-Nederlanden verstreek gistermiddag om 15.00 uur. Aegon heeft het besluit tot aan melding genomen op basis van ge sprekken met andere institutionele beleggers en banken over de markt. DEN HAAG (ANP) - Het vertrou wen van de Nederlandse consu ment in de economie is in februari weer afgenomen en teruggezakt tot het peil van oktober 1984, zo blijkt uit gegevens die het CBS gisteren heeft gepresenteerd. Het einde van de Golfoorlog speelde nog geen rol in de cijfers. De barometer daalde met vijf punten tot 86. De toename die zich in december vorig jaar en in de week direct na het uitbreken van de Golfoorlog op 17 januari voordeed, is hierdoor weer ongedaan ge maakt. In september vorig jaar, een maand na de Iraakse inval in Ku- wayt, lag de index nog op 100, wat betekende dat positieve en negatie ve meningen elkaar in evenwicht hielden. Vooral de antwoorden van consu menten op vragen over de algemene economische situatie drukten het februari-cijfer. De index van het economisch klimaat daalde in fe bruari dan ook met negen punten, tot 61 en bereikte daarmee het laag ste punt sedert oktober 1983. Economie kort IJmuiden Het gemeentebestuur van Velsen en de directie van de NV Zeehaven IJmuiden hebben gisteren een om vangrijk plan voor de uitbreiding en verbreding van de havenfunctie van IJmuiden gepresenteerd, waar mee de positie van de derde haven van Nederland kan worden besten digd. Met het project is zestig mil joen gulden gemoeid. Principe-akkoord De KLM heeft gisteren met de bon den voor het grondpersoneel (de Vervoersbond FNV, de Vervoers- bond CNV. de Unie BHLP en de Vereniging van Hoger KLM perso neel) een gedeeltelijk principeak koord bereikt over de maatregelen die de KLM wil treffen om het be drijf gezond te maken. Het gaat om de regeling voor werknemers van 57,5 jaar en ouder die nu een van de 1.100 banen bezetten, die de KLM- directie wil schrappen.n worden. ADVERTENTIE ER GAAN STEEDS MEER STEMMEN OP VOOR HET LIBERALISME. OOK VOOR EEN VEELZIJDIGE PROVINCIE Evenwicht tussen milieu- en economische belangen. Behoud agrarische bedrijfstakken. Stimuleren zelfstandigheid ouderen. KIES 6 MAART VOOR DE WD LIJST 3 WD. DE ENIGE UBERALE PARTIJ VAN NEDERLAND, i »J AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse hamburgergigant McDonalds wil de komende jaren flink uitbreiden in Nederland. De doelstelling is om in 1995 meer dan 100 restaurants te hebben, 40 meer dan nu. Algemeen di recteur Sybesma maakte een en ander bekend op de bijeenkomst die giste ren ter gelegenheid van 20 jaar McDonalds in Nederland werd gehouden in Amsterdam. In 1990 bedroeg de omzet in ons land 238 miljoen gulden. Voor 1991 wordt een omzet verwacht van 300 miljoen. van het moederbedrijf Vendex In ternational, aldus de kadergroep van de FNV-bond. De Dienstenbond CNV is bereid mee te denken over "creatieve op lossingen", zoals het verlengen van de huidige cao met behoud van koopkracht, maar wil wel eerst een financiële onderbouwing zien die de noodzaak van verdere besparin gen aantoont. Bestuurder G. Rijzinga van de CNV-bond zet bovendien vraagte kens bij de kwaliteit van het mana gement van het warenhuisconcern, dat na drie jaar reorganiseren nog steeds niet in staat is gebleken V D een gezonde basis te geven. UTRECHT (ANP) - Bij het staalcon cern Hoogovens IJmuiden (16.000 moeten zyn werknemers) moeten de komende —5age van het vijf jaar zeker 2.500 arbeidsplaatsen personeel, dan moet dat los staan vervallen om de bedrijfsvoering te van het cao-overleg en worden verbeteren. Dat aantal kan in de vol- voorafgegaan door een passende gende fases van het zogeheten Mas- bijdrage van de aandeelhouders terplan nog oplopen, zo is gisteren UTRECHT (ANP) - De kaderleden van de Dienstenbonden FNV en CNV bij het warenhuisconcern Vroom Dreesmann (16.000 werk nemers) verwerpen het voorstel van de V D-directie om de komende twee jaar af te zien van loonsverho gingen, atv-dagen in te leveren en genoegen te nemen met een lagere Ziektewet-uitkering. De slechte positie van V D wet tigt een gematigde opstelling van de bonden, maar de koopkracht van de werknemers moet in stand blijven, zo hebben de kaderleden gisteren uitgesproken. De kaderleden vin den het voorstel van V D "buiten iedere proportie" en een bewijs dat de directie de bonden niet serieus neemt. De besparingsvoorstellen zouden zo'n 90 miljoen gulden moe ten opbrengen. De V D-directie heeft daarbij geen oog voor de "zeer grote bijdra ge" die het personeel al heeft gele verd aan het herstelproces. Door verlies van koopkracht en het schrappen van ruim duizend ar beidsplaatsen heeft V D al 55 mil joen bespaard, terwijl de vorige maand aangekondigde reorganisa tie nog eens 28 miljoen gulden moet opleveren. Als er al sprake king tussen de oude Comecon-lan- den te laten voortbestaan tot het moment dat het land lid van de EG BUDAPEST De vergaderzaal is geworden. Maar Polen en was al gereed en de ministers had- Tsjechoslowakije zijn daarin veel den hun koffers al gepakt om naar afhoudender. Volgens de Hongaar- Budapest af te reizen, toen deze se minister van internationale eco- week op het laatste moment bekend nomische betrekkingen Bela Kadar werd gemaakt dat de opheffingszit- waren het deze twee landen die vo ting van de Comecon in de Hon- rige week lieten weten dat ze het gaarse hoofdstad was uitgesteld, niet eens waren met de slotverkla ring, zodat de bijeenkomst deze Een echte reden werd met gegeven, week "éindelijk werd afgelast, maar echt onverwacht kwam het uitstel niet. De ontmanteling van het communistische handelspact gaat heel wat moeilijker dan veel deelnemers lief is. Dat de Comecon moet worden opgeheven, daar zijn de leden het wel over eens. De afspraken daar over zijn vorig jaar al gemaakt en sinds begin dit jaar werd overge schakeld van de roebel naar de dol lar bij de onderlinge handel, stelt het handelsverdrag feitelijk nog maar heel weinig voor. Maar over de vraag wat er daarna moet komen lo pen de meningen zeer uiteen. Afkeer De afkeer van Polen en Tsjechoslo wakije voor een voortzetting is niet onbegrijpelijk. De Comecon heeft voor volledig verstoorde economi sche verhoudingen in het Oostblok gezorgd. Maar dat betekent niet dat het einde van de organisatie zonder enige pijn gaat. Vooral voor de zwakkere broeders in het voormali ge socialistische blok zijn de proble men door de komende opheffing al leen maar toegenomen. Hoewel het gezien de iche situatie vai landen moeilijk wtt vcu» mm en u 'rijk' te spreken, is duidelijk dat zich SïïSJE het Vraagstuk van de toekomst en°rme tweedeling voordoet. Honga- steunbedragen in de vorm van over- Polen en Taieehnalnwakii. di. gewaardeerde prijzen voor waren als rietsuiker en koffie. Maar die hulp zijn ze kwijt sinds de Comecon begin dit jaar op harde valuta reldmarktprijzen is overgescha keld. Hun lidmaatschap van de or ganisatie is overigens een van de problemen bij de oprichting van een nieuw samenwerkingsverband. rije, Polen en Tsjechoslowakije, die zich inmiddels al zeer op West-Eu ropa hebben georienteerd en ook onderling nauwe betrekkingen zijn aangegaan, zijn voorstanders van een drastische opheffing. De rest houdt vast aan een vorm van sa menwerking. Een leren jack voor 4500 roebel, bij een maandsalaris van 300 roebel. Sinds de handel in de Sovjetunie gedeelte lijke uit handen van de staat is zijn dit soort prijzen voor dit soort produkten mogelijk. ADVERTENTIE PHARMACHEMIE BV W MTS'er Wtb zoekt moderne werkomgeving en kijkt dus snel op pagina 16 OPG Groep dergelijke 'socialistische broe- derhulp' te moeten opdraaien. Maar ook binnen Europa zijn de veranderingen hard aangekomen, vooral in die landen die nauwelijks nog begonnen zijn met de hervor ming van hun economie. Roemenie, Bulgarije en vooral de Sovjetunie f/t zijn zo bezig met de oplossing van opnieuw hun interne politieke problemen dat er van de omschakeling naar een markteconomie tot nu toe nau welijks iets terecht is gekomen. Miljoen schoenen Maar van de planeconomie waar hun systeem op dreef, is ook niets meer over. De zekerheid dat je jaar lijks een miljoen schoenen kon pro duceren om die naar de Sovjetunie te sturen, bestaat niet meer. De on derlinge handel is door de verande ringen dramatisch in elkaar gestort. Dat merken alle landen, maar voor al degenen die voor het grootste deel afhankelijk waren van de han del binnen de Comecon zelf. Het treft onder meer Tsjechoslo wakije. traditioneel de leverancier van machinerie aan de Sovjetunie. Praag krijgt vanuit dat land nauwe lijks nog orders. Maar vooral Bulga rije, dat voor het overgrote deel van zijn export van de Russen afhanke lijk was. Het land heeft die markt vrijwel helemaal zien wegvallen. De Tsjechen zijn, ook door het hogere peil van hun produktie, nog in staat en vooral bereid zich op andere markten te orienteren. Maar voor Bulgarije is de omschakeling op dollarhandel tot nu toe alleen maar rampzalig. De problemen begonnen vorig jaar al. Hongarije, dat in 1989 voor 35 procent van zijn export van de hebben de Comeconlanden bijvoor- Comecon afhankelijk 1 door Hoogovens meegedeeld. Met de vakbonden is al eerder overeengekomen dat bij de efficien- cy-operatie geen gedwongen ontsla gen vallen. Dat is mogelijk door na tuurlijk verloop, her- en bijscholing en herplaatsing. Voor werknemers van 55 jaar en ouder die hun baan verliezen, geldt een aanvullingsregeling tot 85 pro cent bruto in het eerste half jaar en daarna 87,5 procent netto tot het vijfenzestigste jaar. Hoogovens wil met het Master- plan in 1995 een toppositie in de Eu ropese staalindustrie bereiken. Daartoe moet in 1995 een kosten verlaging van 100 gulden per gepro duceerde ton staal zijn bereikt. Hoogovens produceerde vorig jaar ongeveer 10 miljoen ton staal. De di rectie staal laat de verschillende be drijfsonderdelen zelf met voorstel len komen om produktivitnt 60 rendement te verbeteren. Uit een eerste inventarisatie van voorstellen is het aantal van 2.500 arbeidsplaatsen naar voren geko men. In de volgende fase zal het Masterplan voor de gehele organi satie worden vastgesteld. Voorstel len om de arbeidsomstandigheden en de kwaliteit van de organisatie te verbeteren, krijgen dan nadere uit werking. Heineken boekt hoger winstcijfer AMSTERDAM (ANP) - De netto winst van bierbrouwer Heineken is in 1990 met 12,4 procent gestegen van 325,5 miljoen gulden in 1989 tot 365,7 miljoen gulden. De geconsoli deerde omzet nam met 890 milfOU op basis ruilhandel gulden toe van 7.8 miljard gulden het resultaat van betere verkoop prijzen. een hogere afzet m Europa. Een vorm van samenwerking zou een hogere export en gedaalde wis- dit soort problemen natuurlijk kun- selkoersen van valuta's verminderen. Gelijktijdig met me Afrikaanse dochtermaatschap- de afschaffing van de roebelhandel pijen. Tegenover de omzetstijging rJÜS!.-ng zag dat beeld de invoerbelasting voor Oost- van de kosten met 4.8 procent waar- aandeel vorig jaar al teruglopen europese waren gelijkgetrokken door het bedrijfsresultaat met f 40.2 25 tot 28 procent en verwacht met die voor goederen uit de rest miljoen omhoogging van de wereld. Het gevolg waren Het aandeel van derden in het enorme prijsverhogingen, waar- groepsresultaat was positief omdat door de vaak tweederangs produk- zij een deel van het verlies moesten de handel ten uit de voormalige socialistische dragen van de Spaanse werkmaat- met de Sovjetunie. De Russen had- landen plotseling zeer onaantrekke- schappij den weliswaar een zekere liberalisa- lijk zijn geworden voor de consu- sultaat v ment. dit jaar een daling tot 20 procent of misschien nog minder. De grootste klap zit i 1990. Het negatieve re- deze Spaanse deelne ming was het gevolg van dalende marges en hogere personeelskosten Een voorstel is om de Comecon als gevolg van reorganisaties. Dit re- n te zetten in een vrijhandelszone sultaat drukt geheel op het bedrijfs- dit soort invoerbelasting niet resultaat. Omdat de deelneming tie aangekondigd, zodat bedrijve en deelrepublieken zelf contracten zouden kunnen afsluiten. Maar in praktijk komt daar weinig van te recht, omdat de dollars centraal in BMM Moskou worden beheerd. Daar gelden. De voormalige Oostblok- 51,2 procent bedraagt participeren wordt ook bepaald waar het geld landen zullen hoe dan ook moeten derde aandeelhouders leren handel te drijven in een w concurrentie gewoon i i zone kan de pijn wel ve uitgegeven worden, zodat weinig verschil is met de vroegere reld centrale planning. Maar zo'r Inmiddels bestaan in Hongarije zachten. lies. Samen met de lagere rente droeg deze post ertoe bij dat de net towinst procentueel sterker toenam dan het bedrijfsresultaat.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5