Snelheid: ZATERDAG 2 MAART 1991 Het image van de beroepschauffeur is er een van het ruige soort. Vlam in de pijp, een zwaar shaggie in de mondhoek, met dertig ton over de Autobahn. Maar het koninkrijk van de koning van de weg wordt steeds verder aangetast. Niet alleen door snelheidsbegrenzers, het Rijtijdenbesluit en files, ook door controles, speciale pasjes en gedetailleerde straf- en beloningssystemen. Begin april neemt minister Maij-Weggen een besluit over het verplicht invoeren van een snelheidsbegrenzer in vrachtwagens. Als tijdens metingen die in maart worden uitgevoerd blijkt dat de gemiddelde snelheid boven de tachtig ligt, komt de begrenzer er, zo dreigde de minister vorig jaar. Het gemiddelde lag in januari op ongeveer 87 kilometer. "Dat gezeur over vrachtwagenchauffeurs moet eens ophouden. Wij zijn het tenslotte, die de economie draaiende houden". door Marcel Gelauff Veel koffie, vooral veel koffie. En natuurlijk een broodje bal of een pa tatje oorlog en een moddervette fri kadel. Ui en zigeunersaus erop. On smakelijker kan het welhaast niet. Een dikke walm sigarettenrook ver ziekt de atmosfeer in wegrestaurant De Meern. Vast en zeker zijn er aan genamere verblijfplaatsen dan het ontmoetingspunt voor beroeps chauffeurs langs de A12. dat bijna tegen het verkeersplein Oudenrijn is aangebouwd. Buiten dendert het autoverkeer voorbij. Binnen praten beroeps chauffeurs liever over de vrijheid achter het stuur en de romantiek van het bestaan langs de weg. Fer me jongens, stoere jongens. Brea- kie, breakie op de 27 MC. Aan de stamtafel wordt keihard afgerekend met een aantal aange dragen stereotypen, in niet mis te verstane taal vegen de heren vracht wagenchauffeurs de vloer aan met de vooroordelen die over hen heer sen. Wat nou een gevaar op de weg? Hoe bedoel je asociaal? Horken die, zonder in hun spiegels te kijken, hun dertig tonner op de linker rij strook zetten om minutenlang een collega die een kilometer langzamer rijdt in te halen? Niks ervan. "Jij durft", zegt Henk. Zijn blau we en rode trui bolt over zijn buik. Op tafel ligt zware en half zware Van Nelle. "Kijk jongen, ik zal het je effe haarfijn uitleggen. Wij als be roepschauffeurs houden met z'n al len de Nederlandse economie draai end. Zonder ons had jij geen huis om in te wonen en geen kaas op je boterham. Dat gezeur moet dus maar eens ophouden. Wij weten dondersgoed waar we mee bezig zijn. Beroepschauffeurs zijn vak mensen. Natuurlijk heb je overal rotzakken die zich nergens iets van aantrekken, maar ze moeten eens naar de luxe wagens kijken. Laat ze daar maar eens mee beginnen. Wat die allemaal voor toeren uithalen, jongen breek me de bek niet open. Soms denk je dat je echt helemaal gek wordt van die krankzinnigen die links en rechts om je heen scheuren". Een cliché Sinds 1957 vielen er twee miljoen doden in het Europese verkeer, waarvan vijftigduizend in 1990. Vo rig jaar raakten in de EG 1,5 miljoen mensen op en langs de weg gewond. De maatschappelijke schade wordt geschat op 160 miljard gulden per jaar. In Nederland trokken de afge lopen maanden de massale aanrij dingen op de rijkswegen bij Breda en Almere veel aandacht, maar rela tief is het Nederlandse verkeer ta melijk veilig. Portugal is het gevaar lijkst in Europa, met jaarlijks meer dan driehonderd doden op elke mil joen inwoners. Engeland en Neder land zitten op ongeveer honderd do den per miljoen inwoners per jaar. 'Het is een cliché, maar zolang er verkeer is zullen er slachtoffers zijn", zegt directeur J. Veling van Traffic Test in Veenendaal. Zijn particuliere bureau doet veel onder zoek voor de overheid naar ver keersgedrag. "Hard rijden is een belangrijke oorzaak van ongelukken. De mens regelt snelheid naar de mate waarin hij risico ziet. Een overstekend kind, mist of een gat in de weg ne men we waar en daar reageren we op. Echt vooruitkijken, wat wij noe men cognitief anticiperen, kan de mens niet. Als we voortdurend be sef hadden van onze grenzen en risi co's, we zouden veel te bang zijn om aan het verkeer deel te nemen. De mens is geneigd zijn eigen moge lijkheden gigantisch te overschat ten. Bij een botsing met een snel heid van zeven kilometer per uur kunnen je botten en spieren al knappen als je geen gordel draagt, maar dat overkomt alleen de buur man, denken we. Onze auto's zijn zo gebouwd dat het lijkt alsof er niks kan gebeuren. Voor de mens is het frustrerend om 100 te rijden als de auto 180 kan. De mens wil niet ge hinderd worden, hij wil vrijheid, zelf zijn bestaan in de hand hebben, zelf zijn keuzen bepalen. En gaat dus inhalen". Verschil in gedrag tussen chauf feurs van personenauto's en vracht wagens is er niet, zegt Veling. "Er zijn onderzoeken gedaan waarbij beroepchauffeurs in personenau to's reden. Daar bleek geen signifi cant ander gedrag dan bij mensen die niet in een vrachtwagen rijden. De enorme massa van een vracht wagen heeft natuurlijk veel invloed bij aanrijding. Maar een veel beken der voorbeeld van te hard rijden is de jonge automobilist, die voor zijn baas onderweg is in een leasewagen van Duitse makelij". Het risico dat je in het verkeer loopt heeft onvoldoende effect op ons gedrag, betoogt Veling. "Dus moetje andere maatregelen nemen, zoals zeer hoge bekeuringen, ge combineerd met een hoge pakkans of fysieke maatregelen zoals een snelheidsbegrenzer op vrachtwa gens. Persoonlijk zeg ik: doe maar, die snelheidsbegrenzer. Een gerin ge daling van de snelheid leidt tot een daling van het aantal ongeval len met tientallen procenten. Om dat het verschil in snelheden veel kleiner wordt, zal het verkeer veel rustiger worden, er zal veel minder noodzaak zijn om van rijstrook te wisselen". Namens de Algemene Verkeers dienst van Rijkspolitie in Drieber gen zegt woordvoerder G. Hoeve man het volledig eens te zijn met de stelling van Veling. Ook hij vindt dat de doorsnee vrachtwagenchauf feur geen slechtere verkeersdeelne mer is dan de bestuurder van een personenauto. "Er zijn in Neder land geloof ik 500.000 vrachtwa gens. Dan moet je incidenten niet tot algemene regel verheffen. Al leen de snelheid is te hoog, dat wel. We zitten gemiddeld nog steeds niet op de tachtig en dat moet wel". Geld voor controles is er niet. Vol doende mankracht evenmin. Hoe veman ziet niets in snelheidsbe grenzers op vrachtwagens. "Je moet zorgen dat er een draagvlak is voor vrijwillig tachtig rijden. Het gaat om een stukje motivatie. Werk gevers en werknemers moeten hun eigen verantwoordelijkheid besef fen". Puntensysteem Directeur F. van der Lee van Trans portbedrijf Van der Lee met vesti gingen in Delft, Veendam, Gasselte, Echt en in Belgié, beaamt volmon dig dat werkgevers en werknemers zelf verantwoordelijk zijn. Van der De mens wil niet gehinderd worden, hij wil vrijheid, zelf zijn be staan in de hand hebben, zelf zijn keuzen bepalen. En gaat dus inha len". (Archieffoto) Meer rust Zijn collega E. Niehot in Rotterdam zegt hetzelfde over de arbeidsom standigheden van chauffeurs van touringcars. "De werkgevers moe ten in de planning meer ruimte voor Van der Lee (links) en Van Dalen: "Ontslag wegens hard rijden is gelukkig nooit voorgekomen". <iou> <,ro> i de vrachtwagenchauffeur als snelheidsmaniak. "Het is de hoogste tijd dat de politie naar de luxe wagens kijkt. Reken r Lee behoort tot de top tien van de zelfstandig opererende Nederland se transportbedrijven. Het bedrijf biedt werk aan 270 mensen. Sinds 1976 probeert het familiebedrijf de chauffeurs in het gareel te houden door een punten- en waarschu wingssysteem. Goed gedrag wordt beloond, slecht gedrag afgestraft. Bekeuringen betaalt de baas alleen bij zeer hoge uitzondering. "Elke chauffeur krijgt elk kwar taal honderd punten en een toeslag op zijn salaris. Bij een overtreding gaan er punten af'. In het huishou delijk reglement staan de tarieven. Zonder aannemelijk excuus niet op tijd aanwezig kost vijftig punten. Het niet melden van schade hon derd, het onjuist beladen vijftig, aanrijding door eigen schuld ook honderd punten. Harder dan tach tig kilometer levert een officiële schriftelijke waarschuwing op, na drie van dergelijke waarschuwin gen volgt ontslag. Controle gebeurt aan de hand van de tachograaf- schijf. 'Ontslag wegens hard rijden is ge lukkig nog nooit voorgekomen", zeggen Van der Lee en zijn mede werker G. van Dalen. "Als iemand nieuw bij ons is, geven we hem de tijd om aan onze werkwijze te wen nen en een keertje 83 of 84 als je gaat inhalen mag best. Maar structureel moet het tachtig zijn. Dat is in het belang van het image van ons be drijf en bovendien scheelt het han denvol geld. Je wint niks met hard rijden. Dat had de toenmalige direc tie al in de gaten". Er komt een sta peltje tachograafschijven op tafel om het functioneren van het sys teem te bewijzen. Stuk voor stuk liggen de snelheden rond de tach tig- Kamerbreed Zijn stelling wordt bevestigd door een test die werkgeversorganisatie NOB-Wegtransport onlangs liet uit voeren. Twee DAF-Trucks reden op een testbaan in Lelystad en maak ten een ritje van de Randstad naar Limburg. Het resultaat van de test was dat het dieselverbruik bij ne gentig kilometer per uur tien pro cent hoger lag dan bij een kruissnel heid van tachtig. De tijdwinst was nog geen vier procent. Dat wil dus zeggen dat bij een rit van twee of drie uur een paar minuten winst is geboekt. "Te verwaarlozen", zegt Frans van der Lee. Hij rekent voor dat tien procent meer brandstof hem per auto per jaar een paar duizend gulden kost. "Voor het hele bedrijf praat je dan zo over meer dan een ton. Dat vind ik wel de moeite waard, maar het merendeel van werkgevers denkt er blijkbaar anders over. Die roepen 'jongens niet te hard maar zorg wel datje op tijd bent' en dat is het dan" Verkeerspsycholoog C. Wilder- vanck van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Groningen pleit voor het houden van meer op vallende snelheidscontroles. "De politie moet niet achter een boom gaan staan. Ze moet zorgen dat ze wordt gezien. Je mbet mensen on middellijk confronteren met de ge volgen van hun handelen. Het heeft geen zin na een paar maanden een acceptgiro te sturen. Dan zetten ze huh handtekening en klaar is Kees. Dat is net zoiets als je poes die op het tapijt poept een paar weken la ter een tik op zijn neus geven. Daar begrijpt dat beest helemaal niks Ook B. Duym van de Vervoers- bond FNV in Utrecht meent dat vrachtwagenchauffeurs zich niet slechter gedragen dan anderen op de weg. "Eerder beter, ze zijn ervoor opgeleid en het is hun beroep. Ze doen het de hele dag. Ze weten per fect wat zo'n truck wel en niet kan" Volgens Duym moeten de warkge- vers in het vervoer de hand in eigen boezem steken. "De werkomstan digheden in deze sector zijn middel eeuws. Het is een ramp, een jungle. 55 uur per week is gewoon. Neder land heeft 27 procent van het Eu ropese wegvervoer, maar zolang er overcapaciteit is blijft de chauffeur de prijs daarvan betalen. De concur rentie is moordend. Als er finan cieel ruimte is, gaat dat onmiddel lijk naar de klant in de vorm van ta riefsaanpassingen. De enige struc turele oplossing is minder wagens en hogere tarieven over de hele li- rusttijden opnemen. Zolang dat niet gebeurt, zijn de mensen ge dwongen door te rijden. Het gevolg van meer rust zal zijn dat de tarie ven stijgen, maar de consument die zich naar Spanje laat rijden is mis schien 25 gulden extra kwijt. Dat moet makkelijk kunnen". Zwart rijden op de pendel komt volgens Niehot minder voor sinds de invoering van een pasjesrege ling. De banketbakker, politieman of chauffeur van een stadsbus die in het weekeinde voor tweehonderd piek even heen en weer naar Spanje raast, bestaat nog steeds, maar het gaat de goede kant op, zegt Niehot. "Dat pasje bewijst dat je in loon dienst bent. Dat heeft veel zwart werken uitgeroeid. De betere werk gevers als Arke. OAD en De Jong zijn daar blij mee en werken er goed Dat het massaal negeren van de wettelijke rijtijden en maximum snelheden door bussen nog steeds eerder regel dan uitzondering is, bleek weer eens tijdens een contro le die aan het eind van de voorjaars vakantie door de Rijksverkeersin spectie in Limburg werd gehouden Zestig chauffeurs van in totaal 156 gecontroleerde bussen kregen een bon wegens te lang achter het stuur zitten. De radarinstallatie flitste 36 bussen wegens te hard rijden. "Veel te hoge cijfers", zegt plaats vervangend inspecteur-generaal T. Luijks van het ministerie van \er- keer en waterstaat. "Het is een uto pie te denken dat we te lang achter het stuur zitten helemaal kunnen uitbannen. Maar we hopen dit jaar wel een stap op de goede weg te zet ten met gerichte controles in die sectoren waar de meeste overtre dingen voorkomen. In april begin nen we daarmee en het pendelver- voer naar Zuid-Europa is zo'n sec tor. We zijn met het openbaar minis terie overeengekomen dat er een ge richt vervolgingsbeleid komt. Inci dentele overtredingen worden niet vervolgd, structureel te lang door rijden wel. Bovendien wordt waar schijnlijk op 1 juni een wetswijzi ging van kracht, waardoor het over treden van het Rijtijdenbesluit een economisch delict wordt. Dat maakt het mogelijk de winsten van bedrijven die stelselmatig te lang doorrijden af te romen. De bedra gen die daarbij omgaan moet je niet onderschatten. Dat gaat op jaarba sis gauw om tonnen". Pin up Bij wegrestaurant De Meern rukt chauffeur Henk rukt het portier van zijn cabine open en klimt soepel naar boven. Hij moet, terwijl de pin ups over zijn schouder meekijken, even een ritje Geleen maken. "Hoe hard, nou gewoon. 90. 95. Dat is een mooie snelheid. Dan voel ik me lek ker, loopt-ie mooi en het schiet ten minste een beetje op". Directeur Frans van der Lee van het gelijknamige transportbedrijf zucht en draagt nog maar eens voor uit het onderzoek van NOB-Weg transport. Tien procent kostenbe sparing en een paar minuten tijdwinst. "De chauffeurs en werk gevers die tegen de tachtig kilome ter zijn, moeten voortaan dus hun mond houden. Ze hebben geen poot meer op te staan. Het is heel simpel, de discussie is voorbij, dit is voor eens en altijd einde verhaal".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35