Kamer loopt om de moeilijkheden heen goed idee lejorestier Ook de Tweede Kamer mist politieke moed Aids-onderzoek stopgezet Doden door zeldzame vorm van nekkramp GS Brabant mogen aanblijven Motief moord diplomaat nog onduidelijk Jenny Goeree niet meer te gijzelen ZATERDAG 2 MAART 1991 BINNENLAND DAGINA 3 Kabinet krijgt extra tijcl om conflicten op te lossen DEN HAAG (ANP/GPD) CDA. PvdA en D66 hebben gisteren na drie dagen debatteren in hoofdlijnen ingestemd met de tussenbalans. Enkele van de belangrijkste problemen schoven de partijen echter voor zich uit. Het kabinet mag de conflicten over de tariefsver hogingen in het openbaar vervoer en de bezuinigingen op Ontwikkelingssamenwerking later dit jaar oplossen. De WD en Groen Links noemden het onaanvaardbaar dat het kabi net geen afgerond pakket aan bezuinigingen heeft aangeboden. "De adviesorganen krij gen nu een grabbelton aan maatregelen voorgezet", aldus WD-leider Bolkestein. Soldaten slecht beschermd tegen foute' bevelen nen dit soort uitzonderingsbepalin gen niet. V; kan zal in e wel worden bestrafd. Dat vorm van rechtsongelijkheid". Niet verschuilen Van rest pleit er overigens niet voor i soldaten de gelegenheid te zich volledig achter 'bevel is bevel' te verschuilen. "Een bevel n te folteren moet een mi- elkaar fitair weigeren, want hij weet voor opdracht honderd procent zeker dat hij een tdrijf pleegt. Het gaat vooral Premier Lubbers beloofde gisteren, na aandrang van de PvdA, dat hij met de vervoersmaatschappijen gaat praten over een andere invul lingvan de bezuiniging van 420 mil joen gulden die voor hen in de tus senbalans staat. Tot Rente Minister Kok (financiën) beloofde de Kamer dat de rentevrijstelling in toe hield het de belastingen onaangetast blijft. In En de liefde is niet groot genoeg c tegen elkaar aan te kruipen". DEN HAAG Bij het opvolgen van bevelen die oorlogsmisdaden tot gevolg kunnen hebben, genieten Nederlandse soldaten onvoldoende juridische bescherming. Wanneer ze een strafbaar feit plegen, biedt de wet hun geen mogelijkheid zich te beroepen op bevel van hogerhand Een onterechte zaak omdat solda ten vaak het overzicht over de mili taire situatie missen en onbedoeld kunnen meewerken aan oorlogs misdaden. Dat meent mr. P.H.S. van Rest die volgende week hoop te promoveren aan de Rijksuniversi teit Groningen. Burgers kennen wel een dergelij ke wettelijke bescherming. Volgens Var het wetboek van Strafrecht gaan ze dat vrijuit als ze een opdracht hebben gev opgevolgd van het bevoegd gezag. Een ME'er bijvoorbeeld wordt niet vervolgd als hij mensei slaat, als dit tenminste i van zijn superieur gebeurt. Blijkt die later fout te zitten, dan blijft de de 'schemerige' gevallen die zich ME'er toch buiten schot. Hij han- oorlogssituaties kunnen delde immers 'te goeder trouw'. Soldaten hebben het wat dat be treft heel wat lastiger want de wet ten die in oorlogstijd gelden, ken den beslissen of de gevolgen opwe gen tegen het doel. Wat als hij een aantal mensen arresteert die later door anderen vermoord worden. Hij kan beschuldigd worden van medeplichtigheid, zonder dat hij zich kan beroepen op enig artikel in de wet". Als hij twijfelt zou een soldaat een bevel kunnen weigeren, stelt Van Rest. "Maar dat lev ert vaak weer an- Rest: "Een militair dere moeilijkheden op. Hij kan wor- ergelijkbaar geval den beschuldigd van insubordina tie. Het opmerkelijke is overigens dat bevelhebbers wèl een wettelijke mogelijkheid hebben om zich vrij te pleiten als ze een situatie verkeerd hebben ingeschat. Ook als ze beve len geven die misdrijven tot gevolg hebben. De verantwoordelijke gaat vrijuit, de ondergeschikte is de klos". Landen als Duitsland en de Ver enigde Staten geven soldaten de ge legenheid om een straf te ontlopen als ze te goeder trouw een bevel hebben opgevolgd. "Zoiets moet ook in Nederland komen. De rech ter moet van geval tot geval maar bekijken of het beroep gerechtvaar digd is". doen". "Soldaten kunnei>soms de gevol gen van hun handelen niet overzien. Ze moeten binnen een paar secon- kabinet vast i tariefsverho- plaats daarvan zal de tabaksaccijns ging die 280 miljoen gulden moeten opleveren. De rest 420 miljoen gulden men uit efficiënter vervoerders. Als de bezuiniging anders wordt cijns opgezet, kan de tariefsverhoging ho^gd. van zes procent per jaar lager uitval len. Ook de extra strip voor de eer ste zóne in stads- en streekvervoer kan daarbij sneuvelen. Het kabinet zal wel alert blijven op de koop krachteffecten. Bovendien zal de ta riefstijging van het openbaar met twee maal 25 cent opgetrokken orden. Dat levert zo'n 600 miljoen moeten ko- gulden op. Eventueel kan ook de di- erken bij de videndvrijstelling blijven bestaan. Mogelijk zullen ook de alcoholac- de wijnaccijns worden ver gelijke tred moeten houden hem per jaar 550 met de autokosten. Bij de stijging van de autokosten ciale premies zal maximaal gebruikt gemaakt de£v orden van de verhoging van ben- De minister toonde zich ook be reid om opnieuw te kijken naar het schrappen van de belastingaftrek voor rente over consumptieve le ningen. Daarbij wil Kok de aftrek voor leningen tot 2500 gulden hand haven. De rest vervalt. Dit levert niljoën gulden op, 1 besparing bij so il 65 miljoen gul- plus nog e zineaccijns. Op die manier moeten Brinkman de kosten van het autorijden, en niet het autobezit, stijgen. Dat bete kent tegelijk dat een verhoging sluitend financieel plaatje de komende jaren te presenteren. .Bi Hij sloot lastenverhogingen in de de motorrijtuigenbelasting die het komende jaren niet uit i kabinet heeft voorgesteld lager kan uïet het eerste waar wij aan den- uitvallen. Indien de motorrijtuigen- jien De regeringspartijen CDA en belasting toch nog ietsje omhoog stemden tegen moet wil het kabinet bezien of het er Bolkestein, - plan om automobilisten een reduc- tiekaart voor het openbaar vervoei te geven (de combikaart) kan ver vallen. Daarbij zal ook het milieube lang meegewogen worden. motie v in verdere lastenverzwaringen werden afge- Tot besluit van het debat spraken de oppositieleiders Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) hun te- leurstelling uit over het debat. Bol- Lubbers kwam de Kamer ook kestein sprak van machteloosheid enigszins tegemoet bij een voorzie- van het kabinet. Van Mierlo noem- ne bezuiniging op Ontwikkelings- de de liefde tussen CDA en PvdA samenwerking van 526 miljoen gul- niet groot genoeg om een krachtig den. Het kabinet is bereid die bezui- beleid te voeren: ..Het kabinet is als niging opnieuw te bekijken. Daar- een deken in de winter. Als de één bij zal dan ook worden gezocht naar er aan trekt, ligt de ander in de kou. ROERMOND (GPD) - In Midden- kenhuis Limburg is een zeldzaam soort nek kramp geconstateerd, veroorzaakt door een subtype van de nekkramp bacterie. Drie patiënten zijn al over leden: een kind en twee volwasse nen. W. Grave, woordvoerder van het Sint Laurentius-ziekenhuis in Roermond, is er sprake van een ver ontrustende explosie. Sinds 18 februari is het aantal nekkrampgevallen in Noord- en Midden-Limburg gestegen van ze ven tot twaalf. Gistermiddag werd de twaalfde patiënt opgenomen in het ziekenhuis. De meeste patiën ten lijden aan de zeldzame soort. De patiënten die momenteel in het zie- Roermond worden ver pleegd. maken het redelijk goed De Gemeenschappelijke Gezond heids Dienst (GGD) in Roermond Raadslid brief heeft gisteren opnieuw naar huisartsen gestuurd waarin in structies staan en bovendien staat beschreven hoe deze vorm van nek kramp te herkennen is. Grave: "Ze veroorzaakt onderhuidse bloedin gen door een stollingsstoornis. De bacterie zaait uit naar de huid. Vaak begint het met kleine bloedinkjes zo groot als een speldeknop, die in een zeer korte tijd groeien. Het is daarom zaak er als de kippen bij te zijn zodra de bloedingen worden ge signaleerd. Het kan een kwestie van AMSTERDAM (ANP- Het Am sterdamse raadslid voor de Cen trumdemocraten (CD) F. Hofman is gisteren door de Amsterdamse poli tie buiten het stadhuis opgepakt we gens openbare dronkenschap. Het is de tweede keer dat dit gebeurt. Aan de arrestatie gingen enige scher mutselingen in het stadhuis vooraf. Gemeentesecretaris mr. K. Kooiker zou 'enige handtastelijkhedente verduren hebben gekregen van Hof man. Kooiker weigerde de CD om tijdens hun verkiezingsvampagne met geluidswagens door de stad te rijden. Na het handgemeen werd Hofman het stadhuis uitgezet. Bui- probeerde hij Groen-Links- Holvast van diens fiets te trekken. De politie greep daarop 'Goudsmit werkte onverantwoord' AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse viroloog prof. dr. J. Goudsmit heeft het onderzoek r ce waaruit de aidsremmende wer king van Bucks preparaat zou blij ken. In augustus werd een rectifiee- de Aids-remmende werking van ge- rend artikel in Science geplaatst. manipuleerd DNA in het Acade misch Medisch Centrum stopgezet. Dat is gebeurd nadat e werd gemeld dat de bew de Aids-remmende stof helemaal der niet, of slechts in sporen An het mid- lijk Het faculteitsbestuur dat het rap port van de commissie onder schrijft. vat de conclusie op als 'ern stig'. maar neemt geen verdere maatregelen tegen Goudsmit, on- omdat zijn werk gewoon- hoog staat aangeschreven. deskundigen zijn onderzoek del voorkwam. Prof. Buck werd Goudsmit heeft wel garanties Carnavalsmoord Voor het gerechtshof in Den Haag is gisteren zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen een 34-jarige man uit Curasao. Hij wordt ervan verdacht in 1984 de zogenoemde Antilliaanse carnavalsmoord' te hebben ge pleegd. Eerder was de man in Am sterdam tot twaalf jaar cel veroor deeld. De zaak in hoger beroep is aangespannen de verdachte vorig jaar had verklaard dat zijn halfbroer de moord had gepleegd. uren zijn. Volgens de internist komt bij deze soort nekkramp echte nekstijf- heid niet eens voor. "Het is voor Ne derland een ongebruikelijk soort. De bacterie zit hier kennelijk in de omgeving. Bepaalde mensen wor den er ziek van, anderen zijn im muun. Je kunt je ertegen laten vac cineren. maar immuniteit ontstaat pas na enige tijd. Nu het echte nek krampseizoen voorbij is. heb ik ook het idee dat het nu wegebt. Een vac cinatieprogramma zou dan ook een beetje overbodig zijn", aldus Grave. Wrakstukken F-16 gevonden DEN HAAG (ANP) - In de Noordzee, ongeveer 250 kilome ter ten noorden van Texel, zijn gistermiddag enkele wrakstuk ken gesignaleerd, die vermoede lijk afkomstig zijn van de don derdag neergestorte F-16 van de Koninklijke Luchtmacht. De wrakstukken zijn vanuit de lucht waargenomen door een helikopter van de Britse kust wacht. Een schip van de Neder landse marine is onderweg. Het jachtvliegtuig is sinds donder dag kort na de middag vermist. Aan boord bevond zich alleen de vlieger. Ook hij is vermist. 'wetenschappelijk onverantwoord' aangewezen als de schuldige en ten geven dat geen herhaling heeft genoemd. Vorig jaar werd de door de Eindhov onderzoekspartner van Goudsmit. de Eindhovense hoogleraar H. Buck, al van zijn taak ontheven na gebleken onzorgvuldigheid. •rsiteit voorkomen en dat hij maatregelen op non-actief gesteld. In augustus neemt om de 'werkdruk' op zijn uitten diverse hoogleraren al twij- project te verminderen. "Het is een De de rol van Goudsmit. Hij i onder meer hebben verzuimd de door Buck geleverde monsters te deskundigen controleren. Die kritiek i: oldoende tussen allemaal goede er goede rapportcijfers aldus oordvoerder van het AMC. In stelt vast dat Goudsmit voorbarig tigcl door de onderzoekscommissie gegai geweest door zijn onderzoek te uie In t publiceren. De hoogleraar baseerde cuiteit zich slechts op een geslaagde proef, waarbij het HIV-virus werd ge remd. Goudsmit is volgens de com missie 'gefixeerd' geweest op de re sultaten die prof. Buck claimde te hebben bereikt. Goudsmit zou daardoor selectief zijn geweest bij het vaststellen van de resultaten. Prof. Goudsmit onderzocht in het Amsterdamse AMC de effecten van de stof fosfaat-gemethyleerd DNA op het HIV-virus dat aids veroor zaakt. De stof werd gemaakt en aan geleverd door Bucks laboratorium in Eindhoven. Het tweetal publi ceerde in april '90 een artikel in het wetenschappelijk tijdschrift Scien- ten onder anderen prof. dr. C. Melief en prof. dr. A. van der Eb. van de Leidse universiteit. DEN BOSCH (ANP) - Het college het bestuur een gebrekkige infor- Gedeputeerde Staten Noord:Brabant heeft gisteren een debat over de 'belastingaffaire' overleefd. Een motie van afkeuring van D66, Groen Links.en de Socia- listiese Partij, werd verworpen. In Brabant speelden dezelfde proble men als in Zeeland, waar e< GS-leden het veld moest Hoewel CDA en V VD in Brabant ken met de fiscus matie verwijten, vonden stap niet groot genoeg huis te sturen. Volgens de Brabantse ris van de koningin, mr. F. Houben, is het steeds de bedoeling van het college geweest om de Staten te in- aantal formeren. Het wilde daar echter wachten totdat alle gesprek- ifgerond. Gasmaskers deugen moeten uit de handel wor den genomen. Dit stelt staatssecre taris Simons (volksgezondheid) in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA'er Frinking. De chris ten-democraat ergerde zich aan de gasmaskerhausse vorige maand, waar de dumphandel gretig op zou inspelen. Simons ziet op dit mo ment evenwel geen reden tot maat regelen. Volgens Simons is een klein deel van de gasmaskers die dumpzaken in de verkoop gooien, afkomstig van een partij die rond 1980 door Defensie is overgedragen aan de BB en die vervolgens via Do meinen als overtollig materieel is af gestoten. Oude panden Twee historische panden in de bin nenstad van Deventer zijn gisteren zo ernstig door brand aangetast dat ze grotendeels moeten worden ge sloopt. Waarschijnlijk kunnen al leen de straatgevels bij de herbouw worden behouden Bij het blussen ondervond de brandweer de nodige belemmeringen van de onbekend heid met de bereikbaarheid en con structie van de panden. "De gebou wen lopen op allerlei manieren in en door over - typerend voor een oude binnenstad. Er gaat dan de nodige tijd verloren om de situatie goed te hoordelen", aldus de brandweer die de vuurzee met groot materieel be streed. Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG - Wat het grote poli tieke moment had moeten worden voor het kabinet Lubbers/Kok, het debat over de tussenbalans, is ge ëindigd in een dichte mist. CDA en PvdA deden er, na aanvankelijke harde uitspraken over het bezuini gingsbeleid. alles aan om elkaar niet voor de voeten te lopen. De verkie zingen van volgende week woens dag wierpen hun schaduwen duide lijk vooruit. Het kabinet had zelf al bijna twee maanden nodig gehad om een stuk op tafel te leggen, dat bij verschij nen overigens nog grote gaten ver toonde. Brinkman (CDA) en Wolt- gens (PvdA) lieten in de dagen voor afgaand aan het debat geen moment voorbij gaan om 'piketpaaltjes' te slaan. Het kabinet moest hieraan goed denken en daar vooral van af blijven, was telkens de boodschap van de twee fractievoorzitters van de coalitiepartners. Maar toen in de Kamer de spijkers geslagen moes ten worden, waren de koppen dui delijk zoek. Aanvankelijk leek het er woens dag. bij het begin van het debat, nog op dat er enig politiek vuurwerk te verwachten was. VVD-leider Bol kestein kwam met een ouderwets rechts, maar helder alternatief voor de bezuinigingsoperatie van het ka binet. Brinkman liet weten dat voor het CDA verdere lastenverzwarin gen uit den boze waren, terwijl Wöltgens' PvdA daar juist wel wat in zag. En ten slotte liepen .de me ningen over auto en openbaar ver voer ver uiteen. Kortom, dat beloof de wat. Maar premier Lubbers en zijn plaatsvervanger Kok slaagden er donderdag snel in om met een lange stroom van woorden het debat vol komen dood te slaan. Kok probeer de weliswaar aan het eind van zijn betoog nog enige bevlogenheid in het debat te brengen. Maar die po ging was. na de urenlange mono loog van Lubbers, tot mislukken ge doemd. Het debat ging uiteindelijk alleen over de cijfers achter de kom ma, en dat was precies wat het kabi net zei te willen voorkomen. Het moment waarop het debat plaatsvond zal zeker een oorzaak zijn geweest voor het verloop ervan. De verkiezingen staan voor de deur en vooral de PvdA staat er in de pei lingen slecht voor. Men zou ver wachten dat het CDA er alles aan gelegen was uit deze zwakte politie ke munt te slaan. Dat had ook ge makkelijk gekund. Premier Lubbers had fractievoor zitter Brinkman echter op het hart gedrukt het de PvdA niet al te moei lijk te maken. Lubbers wil namelijk door met dit kabinet, hoewel hij vindt dat het allemaal te stroperig gaat. Er is namelijk geen alternatief. Met een naar rechts opschuivende WD. die bovendien intern nog steeds orde op zaken moet stellen, is nu geen regeringscoalitie te vor men. Vandaar dat het CDA geen be hoefte heeft aan een al te zeer ver zwakte PvdA. WD-leider Bolkestein dwong woensdag nog wel respect af met zijn heldere en financieel solide plan, dat hij als alternatief voor de tussenbalans had ingediend. Wat tijdens dit debat echter weer pijn lijk duidelijk is geworden, is dat de WD'er, nog minder dan zijn voor ganger Voorhoeve, in staat is het de bat in de Kamer aan te gaan. Hij is niet snel genoeg met zijn reactie op aanvallen die vanuit de andere par tijen op hem worden afgevoerd. En als hij heeft bedacht wat hij moet zeggen, is het te laat. Vice-premier Kok zag op het eind van het debat aankomen dat het de bat zodanig mistig zou eindigen, dat de steun in de maatschappij voor de kabinetsplannen ook volledig zou verdwijnen. Hij vreesde dat het feit dat het CDA pas na Prinsjesdag, ko mend najaar, zijn definitieve oor deel over de plannen wil geven, er toe zou leiden dat werkgevers en werknemers hun medewerking aan de voorstellen volledig zouden ont houden. Kok dwong het CDA dui- DEN HAAG (ANP) - De zes men sen die woensdagavond direct na de moord op de 40-jarige R.J. Akker man. eerste secretaris van de Neder landse ambassade in Tunis, zijn meegenomen voor verhbor, zitten nog steeds vast. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag des gevraagd bevestigd. Het is overigens nog steeds on duidelijk wat het motief voor de moord kan zijn geweest De interna tionale persbureaus gaven donder dag nog een verklaring door van het Tunesische ministerie van binnen landse zaken waarin ervan werd uit gegaan dat achter de aanslag geen politieke motieven schuilen. Ze worden echter ook niet helemaal uitgesloten. De woordvoerder zegt dat Akker man uitstekende relaties onder hield met collega-diplomaten in Tu nis. ook die van de Arabische lan den. Hij wijst er verder op dat nog geen enkele organisatie de aanslag heeft opgeeist. Akkerman, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Tu nis. werd woensdagavond voor zijn huis door drie onbekenden vanuit een auto doodgeschoten. ROTTERDAM (ANP) - De homo seksueel Fred van Zijl mag evange- liste Jenny Goeree-Manschot niet meer gijzelen. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Rotter dam gisteren in kort geding be paald. De zaak was aangespannen door Jenny Goeree. Zij eiste dat Van Zijl zou worden verboden haar te gijzelen om een schadeloosstel ling af te dwingen. De rechter in Zwolle veroordeel de Goeree in mei 1988 tot rectifica tie van een stuk in het evangelisatie blad Evan, waarin Goeree Van Zijl een leugenaar had genoemd en hem had gelijkgesteld aan een moorde naar. Omdat zij weigerde te rectifi ceren, moest zij een schadevergoe ding betalen, die zij evenwel niet kon voldoen. Van Zijl liet daarop Lucas Goe ree. de toenmalige echtgenoot van Jenny Goeree, drie maanden gijze len om alsnog zijn geld te krijgen. Jenny Goeree werd toen met rust gelaten omdat zij haar dochtertje verzorgde. Ze bleef echter doorgaan met het maken van beledigende op merkingen aan het adres van Van Zijl. Voor hem was dat aanleiding haar opnieuw met gijzeling te drei gen. hoewel hij eerder had ver klaard hiervan af te zien. Donder dag deed Van Zijl opnieuw deze toe zegging. maar de evangelistr wat hier niet tevreden mee. Zij verlang de de waarborg. Automobilisten zakken massaal ENSCHEDE (GPD) - Driekwart van een Overijsselse groep jonge mannen, die net het rijbewijs had. is gezakt voor een rijtest waarin de rij vaardigheid opnieuw werd beoor deeld. In tegenstelling tot de rijtest bij het examen vond de nieuwe test niet op de examenroute plaats. Dat is waarschijnlijk ook de oorzaak van het slechte resultaat. De beoor deling werd gedaan door CBR-exa- minatoren. die dezelfde normen hanteerden als bij het normale Het onderzoek is gedaan door de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) is samenwerking met ondermeer Re gionaal Orgaan voor de Verkeers veiligheid in Overijssel (ROVO) Volgens de onderzoekers kunnen de resultaten worden aangegrepen te verscherpen. Nu het voorjaar nadert. delijker de tussenbalans te steunen. Het feit dat Brinkman na deze smeekbede nog wel wilde zeggen dat het CDA de kabinetsplannen in derdaad op hoofdlijnen steunt, kon de indruk van de grote twijfel bij het CDA echter met wegnemen. De CDA'er heeft tijdens het debat zo veel twijfels over afzonderlijke voorstellen van het kabinet geuit, dat de sociale partners gemakkelijk kunnen denken dat het allemaal zo'n vaart nog niet loopt De conclusie na drie dagen debat kan dan ook geen andere zijn, dan dat de Tweede Kamer met hetzelfde probleem kampte als het kabinet bij het opstellen van de tussenbalans. Eigenlijk zouden de maatregelen veel concreter moeten worden en bovendien zouden er veel maar maatregelen moeten worden geno men om de rekening sluitend te ma ken. Maar voor het nemen van beslui ten is politieke moed nodig In het huidige politieke klimaat MDlda ren CDA en PvdA elkaar echter met de fluwelen handschoen, en is het belangrijkste leerstuk het vermij den van wederzijdse schade. Met de verkiezingen voor de deur zat er daarom eenvoudig niets (meer) in De echte politieke problemen zul len nog tot de zomer moeten blijven liggen. Verse Hollandse gegrilde lamscoteletjes. Met dne verschillende sausen, aardappelcomplet en drie soorten groente ZZ, nstaurenl mei 'a Inns getinte gerechten Alle dagen geopend, van 18.00 tot 24 00 uur (Keuken tot 22.00 uur) Rembrandstraat 2-4 I hoek Noordernde Tel 071 - 12 21 15 Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3