De Stormin' Norman Show Ook 'deskundigen' lijden nederlaag in de Golfoorlog ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 23 Niet alleen Irak heeft de Golfoorlog verloren. Ook de talloze experts die via altijd klaarstaande tv-camera's en nijver krassende journalisten- pennen de wereld voorspelden hoe het zou gaan lopen, zijn fors onderuitgegaan. Voorspel len is gemakkelijk, behalve als het om de toe komst gaat. Dus werden er nogal wat 'vergissin gen' gemaakt. De meest fatale komt op naam van Saddam Hussein, die zich eerst totaal ver keek op de Amerikaanse bereidheid om oorlog te voeren, en toen fatale taxatiefouten maakte over de manier waarop de Amerikanen en hun partners zouden gaan vechten. Met een tactiek vol misleiding op grote schaal. door Henk Dam 24 februari 04.00 uur (plaatselijke tijd) Q De Amerikaanse 1e en 2e divisie mariniers zetten de aanval in, ondersteund door de Tiger Brigade' van de 2e pantserdivisie Franse Daguet divisie rukt samen met Amerikaanse eenheden op naar het vliegveld van As Salman. O Twee Saudische eenheden breken door Iraakse grensverdediging en rukken op naar de oostkust. 08.00 uur Q 101e Airborne divisie infiltreert met honderden helikopters Iraaks grondgebied en richt basis op in Al Busaiyah. O Pan Arabische en Saudische eenheden trekken Kuwayt binnen O Amerikaanse 24e infanteriedivisie trekt de grens over. Amerikaanse Vlle Korps, 1e en 3e legerdivisies en 2e Cavalerie divisie steken de grens over. (J Amerikaanse 1e infanteriedivisie en Britse 1e pantserdivisie trekken Irak binnen. O Iraakse stellingen worden vanuit zee onder vuur genomen 25 26 februari O Saudi's rukken verder op langs de oostelijke flank Q Saudi's en Pan Arabische troepen gaan richting Kuwayt-stad O Britten zetten aanval voort in noord-oostelijke richting O Amerikaanse Vlle korps buigt oostelijk af richting Nationale Garde O 24e infanterie divisie bereikt de rivier de Eufraat en sluit hiermee de ontsnappingsroute voor Iraakse militairen af De Fransen veroveren Nasiriyah en nemen hun posities in langs de westflank om eventuele Iraakse steun vanuit die richting te kunnen onderscheppen Amerikaanse XVIIIe Airborne Korps valt in ooste!i|ke richting aan en blokkeert de ontsnappingsroute naar h noorden. Q Het Vlle korps valt eveneens in oostelijke nchting aan. 0 Arabische troepen vallen Kuwayt City binnen 1e Amerikaanse mariniers divisie verovert vliegveld van Kuwayt. 2e Amerikaanse mariniers divisie blokkeert de uitgaande wegen van Kuwayt-stad Iraakse stellingen worden vanuit zee zwaar onder vul genomen 28 februari: de bevrijding van Kuwayt is een feit President Bush kondigt wapenstilstand aan AP/GPD Karl Tate/Roinoud Sijtsma Norman Schwarzkopf: "Ik denk dat deze operatie nog jarenlang bestu deerd zal worden als de manier waarop je dit moet doen". DE TOL V.S. militairen gedood: 79 (waarvan 54 niet tijdens gevechtshandelinger V.S krijgsgevangenen: 9 V.S. vermisten: 44 Geallieerden gedood: 44 Aantal uitgevoerde luchtaanvallen: meer dan 103.000 Verlies geallieerde vliegtuigen: 36 Verlies Iraakse vliegtuigen: 141 Iraakse vliegtuigen gevlucht near Iran: 147 Verlies Iraakse tanks: 3700 Verlies Iraakse schepen: 73 Iraakse krijgsgevangenen: 80.000 Aantal burgers gedood (opgave Irak): 1591. Als de zogenaamde deskundigen gelijk hadden gekregen, zouden nu duizenden geallieerde soldaten gedood zijn. Zieken huizen zouden barstensvol kermende GI's liggen. De grondoorlog zou nog we ken, zo niet maanden duren. Irak zou van zijn chemische wapens gebruik hebben gemaakt. Israël zou wraak hebben geno men tegen Irak, en de coalitie zou uiteen zijn gespat. In werkelijkheid zijn er in de eerste drie dagen van de grondoorlog minder Amerikanen op het slagveld omgeko men (vier), dan in dezelfde periode in Washington werden vermoord (zeven). Om een paar falende experts te noe men: strateeg Joshua Epstein van het Brookings Instituut schreef in januari dat er 1000 tot 4000 Amerikaanse doden zouden vallen.. Het Center for Defense Information in Washington hield het zelfs op 10.000 doden. De vergelijking met Vietnam werd ook veelvuldig gemaakt door de orakelende experts. De Golfoorlog zou lang gaan du ren, en Bush zou alle binnenlandse steun kwijtraken. Politicoloog prof. John Mul ler schreef in de New York Times van 19 januari dat de Irakezen wel eens een soort Tet-offensief zouden kunnen lance ren, met bloedige gevechten van huis tot huis in Kuwayt City. Ze hebben zich allemaal vergist. De oorlog duurde 40 dagen, en het grondof- fensief 100 uur precies. Het aantal Ameri kaanse slachtoffers stond donderdag op 79, en van de overige coalitiegenoten op 44. Maar de allergrootste vergissing werd gemaakt door Saddam Hussein, die zich eerst totaal verkeek op de Amerikaanse bereidheid om oorlog te voeren, en toen fatale taxatiefouten maakte over de ma nier waarop de Amerikanen en hun part ners zouden gaan vechten. Niemand is hierover duidelijker ge weest dan generaal Norman Schwarz kopf, de Amerikaanse bevelhebber. Woensdag, tijdens zijn moeder van alle persconferenties, zei hij over Saddam: "Hij is geen strateeg, weet niets van de operationele kanten van een gevecht, is geen tacticus, geen generaal, geen sol daat. Voor de rest is hij een fantastische militair". Fout De grote fout van Saddam Hussein en zijn militaire top was, dat zij uitgingen van de laatste oorlog die ze hadden uitge vochten: de van 1980 tot 1988 durende strijd tegen Iran. Die oorlog kostte veel levens, maar eindigde tenminste in een soort gelijkspel tegen het numeriek zo veel sterkere Iran. Dat Irak het zover, schopte, had een aantal redenen. Irak had het overwicht in de lucht, en had meer en betere raketten dan Iran. Het kon, dank zij het luchtover- wicht, ook betere inlichtingen verzame len over de vijandelijke posities dan Iran. Irak had bovendien het voordeel van een groot overwicht in artilleriestukken. Die werden in verdedigingslinies opge steld die zo hecht waren, dat honderd duizenden aanstormende Iraniërs er op stuk sloegen als golven op het strand. Zo ongeveer hadden de Irakezen het zich weer voorgesteld. Vandaar dat zij in Kuwayt, langs de hele grens met Saudi- Arabië, hun 'Saddam-linie' aanlegden, vol bunkers, tanks, artillerie, tankgrach ten en prikkeldraad. Kortom een linie vol mens- en machinedoders. Maar het werkte niet omdat de om standigheden totaal anders waren. Het waren nu de geallieerden die het over wicht in de lucht hadden en daarmee over heel veel betere inlichtingen be schikten. De Irakezen hadden dan mis schien meer artilleriestukken met bo vendien een groter bereik, maar daar stond tegenover dat de Amerikaanse ar tillerie veel beter gericht kon worden. En je kunt nu eenmaal beter raak schieten dan vaak schieten. Bovendien waren de Irakezen getraind door de Sovjets, maakten zij gebruik van Russische wapens, Russische tactieken en Russische commandostructuren. En een oorlog tegen de Sovjetunie is precies hetgene waarop het hele Amerikaanse strategische denken de afgelopen decen nia gericht is geweest. Die strategie is altijd uitgegaan van een numeriek overwicht aan Sovjet-zij de, en een Sovjet-overwicht op het ge bied van onder meer tanks. De vraag waarover hele generaties Amerikaanse militairen zich het hoofd hebben gebro ken is: hoe kunnen we dat overwicht compenseren? Het antwoord was: de lucht-land slag. Die strategie ging in de eerste plaats uit van een gemeenschappelijk optreden van alle strijdkrachten (landmacht, luchtmacht, marine en mariniers). Het belang van eigen initiatieven door de mannen in het veld werd benadrukt, als tegenwicht tegenover de statische com mandostructuur van de Sovjets. De Amerikaanse militaire doctrine ging verder uit van zogenaamde force multipliers (letterlijk: kracht-vermenig vuldigers). Het idee was dat betere tech nologie, grotere mobiliteit en gebruik making van misleiding een tekort aan manschappen en zwaar materieel zou goedmaken. Alle elementen van deze overkoepe lende Amerikaanse tactiek hebben bij de Golfoorlog, en dan met name tijdens het grondoffensief, gewerkt. En duidelijk is dat de praktijk de juistheid van de theo rie op een even overtuigende als dodelij ke wijze heeft bewezen. Leidraad Met de persconferentie van generaal Schwarzkopf en aanvullende opmerkin gen van functionarissen van het Pen tagon als leidraad kan het Amerikaanse militaire concept wat gedetailleerder worden gevolgd. De eerste vijf weken concentreerden de geallieerden zich op bombardemen ten. Meteen al aan het begin werd de Iraakse luchtmacht onschadelijk ge maakt. Dat verlamde de toch al beperkte Iraakse mogelijkheden om inlichtingen over de geallieerde troepen in te winnen. In Schwarzkopfs rauwe maar beeldende taal: "We vernietigden hun ogen". Het was een vitale klap. De uitschake ling van de Iraakse luchtmacht en de ge lijktijdige vernietiging van het Iraakse luchtverdedigingssysteem zorgde er voor, dat de Amerikanen en hun coalitie partners kalmweg, stukje voor stukje, aan de sloop van de machtige Iraakse mi litaire machine konden beginnen. Commando- en verbindingsposten werden met grote voorkeur gebombar deerd, omdat de Amerikanen wisten dat de Iraakse militairen in het veld, net als de Sovjets, zonder centrale leiding een stuk minder effectief zouden zijn. Toen die posten grotendeels verwoest waren, en tal van andere strategische doelen eveneens in puin waren gescho ten, kon aan de softening up (Tiet murw bombarderen) van de troepen in Kuwayt en Zuid-Irak worden begonnen. Dat alles had ten doel het al vroegtijdig onvermijdelijk geachte grondoffensief te vergemakkelijken. Tegelijkertijd werd aan misleiding op grote schaal gedaan, zo bleek woensdag uit de woorden van Schwarzkopf. De Irakezen werd de indruk gegeven, dat de geallieerde aanval frontaal op de Saddam-linie zou worden uitgevoerd. Bovendien werd het spel zó gespeeld, dat zelfs de domste Iraakse militaire strateeg door moest krijgen dat Ameri kaanse mariniers een amfibische landing in de buurt van Kuwayt City zouden uit- Journalisten werden meegenomen op amfibische oefeningen van de mariniers, oefeningen met veelzeggende namen als Operatie Dreigend Onweer. De slagsche pen Missouri en Wisconsin begonnen op de Kuwaytse kust te vuren, zogenaamd om de amfibische landing voor te berei den. Maar in werkelijkheid was het nooit de bedoeling de mariniers op deze wijze in actie te laten komen. Ongezien Wat er, buiten het'zicht van de Irakezen, wél gebeurde, was dat meer dan 100.000 Amerikaanse soldaten in de eerste twee weken van februari werden overge bracht naar een westelijk gedeelte van de Saudische woestijn. Een operatie van onvoorstelbare om vang. Want de soldaten namen onder meer 1200 tanks, en voor 60 dagen aan voedsel, water, brandstof en munitie met zich mee. Om de Amerikaanse strateeg Harry Summers te citeren: "Een voor raad voor 60 dagen voor zo'n grote groep moet zo hoog als de berg Matterhorn zijn geweest". Een van de redenen voor deze giganti sche troepen- en voorraad- verplaatsing was, dat de Amerikaanse inlichtingen diensten hadden vastgesteld dat de Iraakse defensieve linie ten westen van Kuwayt niet was afgemaakt. Een func tionaris in het Pentagon: "Op een gege ven moment begonnen ze toch in de rich ting van het westen te graven. We hiel den hier allemaal onze adem in, maar ze stopten nog vóór het punt waar wij Irak in wilden". Waarom? De functionaris: "Als ie mand iets onvoorstelbaar stoms doet, dan vraagje niet naar het waarom. Je ge bruikt dat gewoon in je voordeel, en je zegt dank-u-wel". Op 23 februari, op de dag vóór 'G-day' ground attack day), was er sprake van een nieuwe misleiding. Amenka's eerste en tweede divisie van de mariniers, die al die tijd vlakbij de Saudische kust tegen over de oostelijke punt van de Saddam- linie gelegen waren, pakten toen al hun spullen op en trokken naar het westen. De volgende ochtend trokken de mari niers, in de 'elleboog' van de Saddam-li nie, Kuwayt binnen. De Saudiers en an dere geallieerde troepen overschreden de linie op een ander punt. Schwarzkopf over de mariniers: "Een woord als briljant beschrijft onvoldoen de wat zjj deden. Het was een klassieke militaire doorbraak van een verdedi gingslinie. Ze gingen door de eerste linie heen of het water was, daarna door de tweede, terwijl ze onder artillerievuur la gen. Ik denk dat deze operatie nog jaren lang bestudeerd zal worden als de ma nier waarop je dit moet doen". Het was ook weer mede bedoeld als af leidingsmanoeuvre, want tegelijkertijd trokken de in het geheim overgebrachte Amerikaanse pantserdivisies, in de rug gedekt door Franse eenheden, in het westen razendsnel Irak binnen. De Ame rikaanse hoofdmacht kon, ongezien en ongehinderd, in één ruk doordenderen, richting Eufraat. Ook op de 24ste februari, aan het begin van G-day, vloog een groep van 300 aan valshelikopters van de 101 Airborne divi sie recht naar het hart van Zuid-Irak. Het was de grootste aanval met helikopters in de militaire geschiedenis, en de bedoe ling ervan was eventuele aanvallen van de Irakezen vanuit het oosten af te we- Schwarzkopf zei over deze fase van de strijd vol bravour: "Toen de 101 z'n basis gevestigd had, trokken de mannen de valleien van de Eufraat en de Tigris bin nen. Veel mensen hebben gezegd dat we uit waren op de verovering van Irak. Da mes en heren, we zaten op 200 kilometer van Baghdad, en er was niemand tussen ons en Baghdad". Omdat de eerste fase zo voorspoedig was verlopen, en omdat de geallieerden verontrustende berichten over grove Iraakse wreedheden in Kuwayt-stad bin nenkregen, werd op de avond van de 24ste besloten, het tempo verder op te voeren. Amerikaanse. Engelse, Syrische. Saudische en andere eenheden trokken nu op tal van punten door de Saddam-li nie, zonder erg veel tegenstand te onder vinden. Er was eigenlijk maar één pro bleem: zoveel Iraakse soldaten stonden te dringen om zich te mogen overgeven, dat het tempo van het offensief dreigde te worden vertraagd. Omsingeling Op maandag de 25ste werd al snel duide lijk, dat de oorlog om de bevrijding van Irak een bekeken zaak was. Vanuit het zuiden trokken de geallieerden door Ku wayt alsof er geen verzet was, en de Ame rikaanse pantsereenheden die vanuit het zuidwesten Irak waren binnengedron gen. bogen af naar het oosten in wat neer kwam op een omsingeling van alle Iraak se militairen in Kuwayt en Zuid-Irak. Nog steeds was er nauwelijks verzet. Iraakse soldaten gaven zich over aan wie ze maar zagen, aan tv-ploegen desnoods. Ze kusten de handen van hun vijanden, hieven leuzen aan als 'George Bush! Ge orge Bush!' en toonden zich verontwaar digd als ze niet gauw genoeg opgepakt werden. Vanwaar die massale overgave? Gene raal Schwarzkopf "Dat het leger van Irak niet vocht, ligt aan de leiders. Ze ge loven niet in de zaak waarvoor ze moeten vechten Ze zeggen allemaal dat ze hier niet willen zijn. Ze willen niet tegen Ara bische broeders vechten". Het ging maandag zo snel. dat majoor Keith Coin, een F-16A piloot, tegen ver slaggevers zei "Ik heb uit de lucht de Saudiers en de Kuwayters zien optrek ken. Als ze zo doorgaan, zitten ze morgen rond lunch-tijd in Kuwayt-stad". Coin vergiste zich. De eerste Saudi sche eenheden waren op dinsdag 26 fe bruari al om half tien in de ochtend in Kuwayt City. Maar het was nog niet hele maal voorbij: bij het vliegveld van Ku wayt City werd dinsdag nog zwaar ge vochten. Inmiddels werd Schwarzkopfs strate gische meesterplan volgens de letter uit gevoerd. Door vanuit het zuiden en het westen verder op te trekken, wisten de geallieerde troepen de een na de andere Iraakse divisie op te rollen, en de nog overgebleven divisies te isoleren. Op de avond van de 26ste was het meeste verzet al opgegeven. Van de 42 Iraakse divisies waren er 29 buiten ge vecht gesteld. Behalve enige divisies Re publikeinse Gardisten. Saddams elite troepen, was er van de een half mihoen man tellende Iraakse invasiemacht niets meer operationeel. Het doek vielop woensdag. In de grootste tankslag sinds de Tweede We reldoorlog vernietigden de geallieerden meer dan 700 tanks van de Republikein se Gardisten. Daarmee waren, op enkele honderden tanks na. alle 4200 tanks die Saddam Hussein in Kuwayt en Zuid- Irak had ingezet, uitgeschakeld 's Avonds gaf Schwarzkopf zijn glori euze persconferentie. Een van degenen die de 'Stormin' Norman Show zagen, was president Bush, die terecht conclu deerde dat Irak bijna niets meer om mee te vechten overhad. Een paar uur later verscheen de presi dent op de tv, om het volk en de wereld mee te delen dat een staakt-het-vuren van kracht zou worden. Zo kwam don derdag om acht uur in de ochtend Ku waytse tijd, na een grondoffensief dat precies 100 uur had geduurd, een eind aan de Golfoorlog. Heel veel doden Het is nu voorbij. De tanks ratelen niet langer massaal door het woestijnzand, de A-10 gevechtsvliegtuigen kunnen op hun bases blijven, de houwitzers zijn stil gevallen. Er is eigenlijk nog maar een vraag die niet goed beantwoord is. Die vraag luidt hoeveel Iraakse militairen bij deze oor log zijn omgekomen. Schwarzkopf wilde woensdag alleen maar zeggen dat het er "heel, heel veel" zijn. Het dodenaantal is ieder geval vergelijkbaar met het aantal Iraakse militairen dat omkwam tijdens de oorlog tegen Iran, die bijna negen jaar duurde. Toen waren het er 100.000, die hun leven verloren. Voor niets hun leven verloren, want Irak won nog geen vier kante centimeter Iraans grondgebied. De schattingen voor deze. zoveel kor tere oorlog, lopen uiteen van 60.000 tot 130.000 dode Irakezen, van wie nog grote aantallen in loopgraven en opgeblazen bunkers moeten liggen. Ook zij verloren hun leven voor niets.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23