'Uitblijven subsidie wordt onderzocht' Extra geld van provincie voor Hofflants Huys Brug naar recreatiegebied Oegstgeest dit najaar gereed Warmond verdubbelt subsidie oud papier Omzetrecord veiling Flora Startsein gegeven voor bouw Vlietlandbrug ZATERDAG 2 MAART 1991 ■rflH-Hf-l'tli'l PAGINA 15 OEGSTGEEST - De brug voor fiet sers en voetgangers over de Oegst- geester Haarlemmertrekvaart komt dit najaar gereed. Eerder was afge sproken met de project-ontwikke laar dat deze de nieuwe oeverver binding uiterlijk 1 april van dit jaar zou opleveren. De sanering van de door het marinebednjf (MEOB) ver vuilde Morsebelpolder, duurt ech ter langer dan was gedacht. In een advertentie waarin het ma- nnebedrijf zoekt naar een aanne mer die deze klus wil klaren, heeft CD A-fractievoorzitter P. Hellinga gezien dat de sanering tot in 1992 doorgaat. WD-wethouder H. Rijks Van onze redactrice Liesbeth Engelenburg LEIDERDORP - Een onderzoek moet uitwijzen waarom de 21-jarige gehandicapte Leiderdorpse Suzan ne Roest nog steeds niet voldoende subsidie kan krijgen voor de aan passing van haar huis. Dat heeft de burgemeester A.J.A.L. Bruggeman gisteren toegezegd in een gesprek met Suzanne, haar ouders en onge veer twintig actievoerders. Suzanne kreeg in januari toe stemming haar huis te verbouwen, zodat zij door haar familie en vrien den thuis kan worden verzorgd. De familie slaagde er echter niet in meer subsidie te krijgen dan de 56.000 gulden die al eerder was toe gezegd. Voor de verbouwing is 108.000 gulden nodig. Volgens me vrouw Roest heeft een gemeentelijk bevestigt dat bericht. Hij zegt dat in 1992 de dan gevormde depots van verontreinigde grond worden leeg- gereden. Tot de vervuilde stukken in de polder hoort ook een strook waarin de oprit van de brug wordt gedacht. Met de oprit kan pas een begin wor- ambtenaar de subsidie-aanvraag ge boycot door onvolledige informatie te geven aan het ministerie van volkshuisvesting, die de subsidie moet verstrekken. Bruggeman kon geen toezegging doen over verhoging van de subsi die. "Daarvoor heb ik niet de be voegdheid", stelde hij. Hij beloofde echter dat hij een onderzoek zou in stellen naar de manier waarop de aanvraag gedurende twee jaar is be handeld. "Dit gaat over het functio neren van het ambtelijk apparaat. Ik wil daarover alle relevante be trokkenen horen". Op haar achttiende werd Suzanne getroffen door een hersenbloeding, waardoor ze verlamd raakte aan ar men en benen en haar stem verloor. Zes maanden lag ze in coma, daarna begon het moeizame herstel in reva lidatiecentra. Omdat haar zus ver den gemaakt als er een zandlichaam is aangebracht. Verdrietig Wethouder Rijks is niet echt ver drietig over de nieuwe vertraging. Hij wees er in de raadsvergadering op dat het eerste deel van het recre- pleegkundige is, kon ze al snel naar huis. Via een bord met letters leerde ze 'praten'. Haar regelmatige ver blijf thuis en de verzorging door fa milie en vrienden bevorderden vol gens haar artsen een snel herstel. De familie besloot dan ook Suzanne de finitief thuis te verzorgen. Suzannes bewegingsvrijheid is in het rijtjeshuis aan het Frederik Hendrikplantsoen echter uiterst be perkt. Doordat de woning niet was aangepast aan de specifieke eisen van een rolstoelgebruiker, kwam ze zelden buiten de huiskamer. Ze sliep er, werd er gewassen uit een teiltje en deed er haar behoefte, 's Nachts sliepen vrienden in toer beurt naast Suzanne, zodat ze regel matig omgedraaid kon worden. Begin 1989 diende de familie Roest een aanvraag in voor de ver bouwing van het huis. Er moest een atiegebied Klinckenbergerplas deze zomer open gaat voor het pu bliek. De brug, die de Klinckenber gerplas met Haaswijk verbindt, komt nu immers ongeveer tegelijk gereed met de openstelling van het recreatiegebied. De bouw van de brug is een on derdeel van een deal tussen de ge meente Oegstgeest en een project ontwikkelaar. De laatste mag wo ningen bouwen tussen de villapar ken Willemshof en Clinckenburgh en neemt als tegenprestatie een groot deel van de kosten van de brug voor zijn rekening. Met de brug die over water en weg voert, is zo'n zeven ton gemoeid. uitbouw komen op de plaats van het huidige balkon, zodat Suzanne een eigen kamer en vooral wat privacy kon krijgen. Daarna volgden twee jaar van formulieren invullen en eindeloze gesprekken. Met hulp WARMOND - Warmond verhoogt de subsidie van zes cent per kilo in gezameld oud papier met zeven cent. Aanleiding voor het voorstel van B en W is een brief van de Brass Band Warmond, met een aandeel van 75 procent, de grootste inzame laar van oud papier in het dorp. De Brass Band heeft B en W ge meld dat de prijs van oud papier is gekelderd. Dat is het gevolg van de enorme groei van het aanbod van van een buurman werd uiteindelijk 56.000 gulden subsidie losgepeu terd bij het ministerie. Mevrouw Roest noemde de lange procedure gisteren 'onrechtvaar dig'. "We willen niet de zielige moe oud papier. De vraag is daarbij ver achtergebleven. De muzikanten vinden herge bruik van oud papier noodzakelijk maar zamelen toch vooral in om de financiële positie van de vereniging te verbeteren, jschrijven ze het colle ge. Daar komt ook nog eens bij dat dat de handelaren in oud papier met ingang van morgen ophouden inge zameld papier te vergoeden. Ze vra- der en het zielige gehandicapte meisje uithangen. Maar er zijn nog zoveel vragen waarop we geen ant woord hebben. Iedereen heeft toch het recht op privacy en een goede woning?" gen juist om een vergoeding van vijf cent per kilo. Door de verhoogde Warmondse subsidie houden inzamelaars acht cent per kilo over. B en W verwach ten dat er door de subsidieverho ging 24.000 gulden nodig zal zijn. Voor de gemeente Warmond blijft er sprake van een besparing omdat de kosten van de vuilverwerking in middels zijn opgelopen tot 28.3 cent per kilo. Voor de Warmondse subsidie ko men particuliere inzamelaars niet in aanmerking. B en W erkennen dat particulieren net zo goed in de pro blemen zijn geraakt door de vrije' val van de papierprijs. Toch willen ze particuliere inzamelaars blijven uitsluiten van subsidie. "Ze zame len wel in maar in en op de inzamel punten veroorzaken ze veel over last. Bovendien is het papier dat particulieren inzamelen voor het grootste deel bedrijfspapier en voor de afvoer daarvan zijn bedrijven zelf verantwoordelijk", aldus B en W. RIJNSBURG Bloemenveiling Flora heeft opnieuw een omzetre cord geboekt. In de afgelopen weck was de omzet met 16.666.175 gulden hoger dan ooit. Het oude weekre- cord stond 257.559 gulden lager en werd in week 6 van het vorig jaar ge realiseerd. Als oorzaken van de om- zettopper noemt de Rijnsburgse veiling een gestegen aanvoer in combinatie met hoge bloemenprij- Over het hele jaar gezien beleeft Flora overigens goede tijden. De to tale omzet bedroeg tot en met week 9 (tot en met 1 maart) 119.402.385 gulden. Dit betekent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar een stijging van elf procent. Toezegging na actie voor verlamde Leiderdorpse Circa twintig actievoerders eisten gistermiddag meer financiële steun voor de verlamde Suzanne Roest. Langzaam verkeer kan in 1992 oversteken naar recreatiegebied als de brug er eindelijk ligt. "Je ziet hier nu net op een schierei land. Wie niet wist waar het ge bied lag, kwam hier niet en wie het wel wist kon er niet ko men". Het autoverkeer kan het gebied nu bereiken via een af slag van de Europaweg. Wanneer de brug klaar is, kan Carpentier Alting het pontje tussen Voorschoten en Vliet- land voorgoed uit de vaart ne men. Ook dit jaar kunnnen voetgangers en Fietsers van 1 april tot 1 oktober tussen twee en zeven uur met het bootje naar de overkant varen. In het weekeinde varen de schippers van tien tot zeven uur 's avonds heen en weer. Inbrekers blijven ontkennen ondanks hoge stapel bewijzen DEN HAAG/LEIDERDORP - Hoe veel bewijzen er ook werden aange troffen dat de 25- en 38-jarige Hage naars in de regio inbraken hebben gepleegd, ze bleven gisteren in alle toonaarden ontkennen. Officier van justitie mr. Klopper meende dat ze ker bij twee gevallen de betrokken heid van het duo vaststaat. Zij eiste voor beiden 9 maanden, waarvan respectievelijk 4. en 3 maanden voorwaardelijk. De Hagenaars worden onder meer verdacht van een inbraak op 7 november vorig jaar bij Woning bouwvereniging Alkemade waarbij een bedrag van 2800 gulden uit de gekraakte kluis was verdwenen. De middag voor de inbraak hebben ge tuigen beide heren in het gebouw zien rondlopen. De 25-jarige erken de daar bfnnen te zijn geweest met zijn compaan maar zijn vriend ont kent daar ooit een stap te hebben gezet. Getuigen hebben hem echter herkend en bovendien het kente ken van zijn auto genoteerd omdat de twee zich zo opvallend gedroe gen. Ook in de ruimte van de kluis werden sporen aangetroffen die volgens deskundigen absoluut ze ker afkomstig zijn van schoenen die bij de 38-jarige thuis zijn aangetrof fen. Veel ontkenningen volgden bij een inbraak bij de Citin aan de We- versbaan in Leiderdorp, waar 5500 gulden uit de kluis verdween. Ook bij deze zaak waren verschillende getuigen die ervan overtuigd waren dat ze de mannen daar hadden ge zien. Toch vinden de raadsvrouwen van de Hagenaars dat er te weinig bewijs is voor een veroordeling en vragen zij om vrijspraak. De recht bank doet uitspraak op 15 maart. Onbegrip In deze rubriek staan leuke, ern stige en merkwaardige dingen. Zo stond op deze plaats enige we ken geleden een bozig verhaal over de Zoeterwoudse jongeren vereniging Utopia. Aan de voor avond van het uitbreken van de golfoorlog plaatste de voorzitter in het clubblad een stukje waarin hij constateerde dat de wereld vol kommer en kwel is. De Zoeter woudse jeugd kan zijn zinnen echter verzetten op het strand feest van Utopia, zo luidde de boodschap. 'Oorlog of geen oor log, honger of geen honger, ook deze maand zien we jou bij'Uto pia', besloot hij zijn verhaal. 'Erg hè' viel daarop als commentaar in deze rubriek te lezen. Dat heeft deze krant dus hele maal verkeerd begrepen, zo lezen Utopia-info. Voorzitter Mathieu Paardekooper pareert in zijn ru briek 'de voorzitter spreekt' de kritiek aan zijn adres. 'Utopia be tekend droom-eiland en dat houdt dus in dat je alle proble men om je heen kan vergeten en lekker aan iets anders kan den ken, bijv. strandfeest'. Toch gaat het wereldleed niet aan Utopia voorbij, zo blijkt uit het vervolg van 'de voorzitter spreekt': 'Het feit dat er een oor log bezig is en dat er hongersnood heerst in de wereld is natuurlijk erg genoeg, maar wij blijven van mening dat hoe erg de problemen ook zijn, op z'n tijd moet iedereen zich kunnen ontspannen anders gaat het niet goed. Dat een co lumn schrijver van het Leidsch Dagblad meende dat mijn stukje te grof was ben ik dus ook totaal niet met hem eens'. Verschil van mening. Kan ge beuren. 'Maar wij zijn en blijven van mening na alle slechte tijden komen betere tijden en laten we hopen dat de laatste snel begin nen. (zou u dit ook kunnen publi ceren in het LD?)' Tuurlijk. Teke nen wij bij deze ook de wapenstil stand. EJW Effetjes "Ik houd er niet van om te zeuren, maar de raadsstukken wemelen van de taalfouten. Vooral van de vervoeging van werkwoorden met d's en t's klopt helemaal niets", klaagde het Zoeterwoudse raadslid J. Berkouwer deze week in de gemeenteraadsvergadering. Instemmend gemompel van me de-raadsleden over deze slips of the pen en een zorgelijk kijkende burgemeester Houdijk waren haar deel. "Ik zou het prettig vin den als u daar effetjes op zou let ten. Oeps, ik bedoel natuurlijk eventjes". Ondanks deze slip of the tongue beloofde de burge meester terstond beterschap. EJW Waf De nieuwe Oegstgeester held is de plaatselijke hondencontro leur. Alleen het hondenhoudend deel van de bevolking denkt daar anders over. Maar da's een min derheid. VOORSCHOTEN - Over een klein jaar kunnen voetgangers en fietsers gebruik maken van de brug tussen het Voorscho- tense Frans Halsplantsoen en het recreatiegebied Vlietland. Het recreatiegebied ligt inge klemd tussen de gemeenten Zoeterwoude en Leidschen- dam. Gistermiddag gaf PvdA- gedeputeerde P. van Heemst sa men met de Voorschotense wet houder J.W.E. van de Poel het startsein voor de bouw van de brug. De beweegbare brug kost cir ca 2,7 miljoen gulden en is be stemd voor voetgangers en fiet sers. De gemeente betaalt bijna Raadslid J.C.M. Berkouwer: ...'Effetjes'... (archieffoto Wim Bovendien heeft de honden controleur iets gedaan wat vol gens de goegemeente geen enkele ambtenaar hem ooit zal nadoen: hij heeft zichzelf in nog geen jaar tijd terugverdiend. De Oegstgees ter volksheld kost zo'n kwart ton per jaar maar sinds zijn aanstel ling komt er in de gemeentekas ruim 34.000 gulden méér aan hon denbelasting binnen. Een drie werf 'waf voor deze ambtelijke topprestatie. Niet één gemeentebestuurder twijfelt aan het nut van voortzet- 7,5 ton voor de aanleg van de brug. Over de brug is jaren ge praat, maar de aanleg werd steeds uitgesteld. Dit kwam on der meer omdat de gemeente raad had bedongen dat de brug er pas zou komen wanneer de verbindingsweg tussen de Leidse Europaweg en het recre atiegebied klaar was. Verder bleek de brug veel duurder dan aanvankelijk was gepland door dat betrokken gemeenten en provincie extra voorzieningen en een mooiere brug wensten. B. Carpentier Alting, de direc teur van de Vlietland bv die de voorzieningen in het recreatie gebied exploiteert, zal blij zijn ting van de controle op het bezit van viervoeters. Of toch? Ja hoor, daar is hij weer, Matt Poelmans van D66. In de raadsvergadering van deze week noemde hij de honden- controleur 'een bureaucratische omwegproduktie'. Want. "Door de controleur te handhaven, handhaven we ook de lasten voor de burgers (hondenbelasting, red.) terwijl de overlast niet wordt tegengegaan. Waar het om moet gaan is een hoopleggend verbod en de controle op de naleving daarvan. Daarom pleit ik voor de afschaffing van de hondenbelas ting. Die wordt toch alleen maar gebruikt als alibi voor het veroor zaken van overlast". B en W reageerden niet eens op de radicale voorstellen van de de mocraat. Wonderlijk? Niet echt. Het was namelijk 'pas' de 66ste kéer dat D66 met dit plan kwam en B en W hebben er al 65 keer op gereageerd. Poelmans is zo vast houdend als een pittbull en B en W gaan er gemakshalve van uit dat blaffende honden toch niet bijten. Maar het grijnsje op Poel mans gezicht, telkens als hij dit onderwerp aansnijdt, duidt op iets heel anders. Die glinsterende oogjes achter dat intellectuelen- brilletje verraden dat hij hoopt dat een der leden van het college nog eens vreselijk uitglijdt over een in een keer neergelegd blik Chappy. Dan krijgt Poelmans als nog gelijk en dus ook zijn hoop leggend verbod. En gaat boven dien een wethouder of de burge meester op zijn gezicht. WK VOORSCHOTEN - De provincie wil het Voorschotense bejaarden oord 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën 23.000 gulden extra sub sidie toekennen. Het bedrag komt uit de landelijke pot van 20 miljoen waarmee het Rijk de werkdruk in bejaardenoorden wil verminderen. Het gat van vijf ton op de begroting van het Hofflants Huys is met de ex tra bijdrage bij lange na niet ge dicht. Het verzorgingshuis had de pro vincie dit jaar 5,1 miljoen subsidie gevraagd, een half mihoen meer dan vorig jaar. De provincie wil de vijf ton extra niet uitkeren. Daarom heeft het Voorschotense bejaarden oord tal van bezuinigingsmaatrege len doorgevoerd, zoals een vacatu restop, minder zorg voor bewoners en het minder vaak reinigen van openbare ruimten. Volgens directeur J. Lenselink heeft de provincie mondeling toe gezegd dat het bejaardenoord ook vanuit een ander potje op extra sub sidie zou kunnen rekenen. Inclusief de 23.000 gulden had hij gerekend op een ton extra. De provincie wil dat bericht echter niet bevestigen. Lenselink sluit niet uit dat de pro vincie door de aangekondigde be zuinigingen van het Rijk moet te rugkomen op de mondelinge belof te. Hoe het resterende begrotingste kort moet worden gedekt, is nog on duidelijk. De directeur denkt met de huidige bezuinigingsmaatrege len een tot twee ton te besparen, maar ook dat is niet toereikend. Daarom zal hij de komende weken met provinciale vertegenwoordi gers om de tafel gaan zitten om een oplossing voor het probleem te zoe ken Tot die tyd handhaaft het ver zorgingshuis de bezuinigingsmaat regelen. Ondanks de problemen noemt Lenselink de stemming in het ver zorgingshuis 'niet teneergelaten'. Extra vrijwilligers en familieleden helpen bij de verzorging van de vaak hoogbejaarde bewoners. Ze brengen de bejaarden naar 'bene den', halen post op en helpen met de verzorging van vader of moeder. "Maar de personeelsleden blijven er natuurlijk moeite mee houden, dat ze bepaalde dingen niet meer kun nen doen. Er is snel duidelijkheid nodig", vindt Lenselink. Het bejaardenoord heeft extra subsidie nodig, omdat het gemid deld ouder en duurder personeel in dienst heeft dan andere verzor gingshuizen. Bovendien heeft de di rectie extra personeel aangetrok ken om dementerende bejaarden beter op te kunnen vangen. Vorig jaar kon het bejaardenoord de extra kosten nog uit overschotten beta len, maar dit jaar lukte dat niet Lenselink heeft op aanraden van de provinciale inspecteur ouderen zorg opdracht gegeven voor een on derzoek waarbij de organisatie op overbodige luxe wordt doorgelicht en wordt bekeken welke zorg bewo ners nodig hebben. In mei of juni verwacht hij de uitslag. Dan hoopt hy op een structurele oplossing van het probleem. ZATERDAG 2 MAART Alphen begin wielerseizoen Avanti mei afstempelritten door hel polder landschap, start tussen 10 00 en 14.00 uur bij het clubhuis, Westka- naalweg. tvifauna. vanal 17.30 i optreden Haarlemse GoGo- >and 'Gotcha' in jongerencentrum Het Kasteel optreden 'Jazzsupport' in café )ick sies. Hooftstraat, vanaf 22.30 Leiden Sleutelstad wandeltocht over 10.15 of 25 km. start vanaf 9 00 ui bij de IJshal, Vondellaan. i vijf bands, vanaf 20.00 i voorstelling 'Moordspel'. met Ton Lensink en Huub Stapel, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. 1 voorstelling' True Color', door Jationaal Fonds, aanvang 20.30 ur m het LAK-Theater jazzconcert van de groep I Com- Leiderdorp kindervoorstelling: 'Otto 39 en de bah-bakken', door Arno Huibers, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Amnesty Ande(r)s, Amnesty In ternational met manifestatie over Andes-landen, van 10.00 tot 17.00 uur in de Sjelter. i strandhengelwedstrijd lubileum-uitvoering Fanfa- rekrops 'Excelsior', mmv Noord- zeekoor The Seaside Singers', aanvang 20.00 uur in de Norlhgo- Sporthal. Noordwijkerhout Country-dansavond met live mu ziek van 'Red Label', aanvang 21.00 uur in café-rest De Ouwe Gijs, Leidsevaart. Voorschoten modeltrembaan-expositie ruilbeurs, van 11-17 uur in het Vliet land College. Van Beethoveniaan volksdans-mstuif voor ouderen, aanvang 14 00 uur; stijldansavond, aanvang 21.00 uur in buurthuis Bloemenwijk Boschgeest Centrum. Prinses Manjkelaan. ZONDAG 3 MAART Leiden rcheologisch spreekuur i 13 00 tot 16 00 u concert door het 'Symfonie Or kest Belli Tom', oiv Alexandru Las- cae, mmv Dmitri Ferschtman. aan vang 20.15 uur in de Stadsgehoor zaal. Leiderdorp zondagmiddag-concert door het Von Weber Trio, aanvang 12 30 uur in de Muzenhof. 10 00 tot 18 00 i Centrum Warenar. Kerkstraat lunchconcert Sastna Vieraen (viool) en Frans van Ruth (piano). MAANDAG 4 MAART Leidon bijeenkomst Spmiiach Genoot schap Leiden, Psychometrische xe. aanvang 20 00 uur m ge bouw Lage Morsweg 14a Valkenburg ledenvergadenng Uscfub Nood- gedacht. 20 00 uur in 1 Trefpunt DINSDAG 5 MAART AJphon b-ngo voor ouderen m diensten centrum Westerhove, Anna van Buurenlaan. aanvang 14.00 uur

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15