'Het was werkelijk absurd' 'Pabo is door hele stemming ziek verklaard Groot tekort herstellers autoschade 'Je kunt veel van jezelf kwijt Directeur Ton van Dijk verontrust over tekort onderwijzers Hoge snelheid vrachtwagen bij dichte mist oorzaak chaos A4 Waterwinputten tot voorjaar 1993 open ZATERDAG 2 MAART 1991 REGIO PAGINA 13 SASSENHEIM/LEIDEN - Hel te kort aan autoschadeherstellers is zo groot, dat bedrijven, opleidingsin stituut en arbeidsbureau een offen sief zijn begonnen om het vak te promoten. "Men heeft nog het idee van ongezond werk. Maar dat is al lang niet meer zo. De werkplaats voldoet aan alle eisen. De bescher ming is optimaal. Dat gezondheids aspect zou echt eens uit het verdom hoekje moeten komen", vertelt P.W. Engels van het Autoschade huis in Leiden. De actie richt zich onder meer op werklozen. Als vooropleiding wordt een al dan niet voltooide lts ge vraagd. De bijscholing duurt zeven maanden. De Vakopleiding Carros- seriebedrijf in Sassenheim verzorgt de opleiding. De schadeherstelbe- drijven leveren de stageplaatsen, het arbeidsbureau verstrekt subsi die. In het gebouw van de VOC aan de Warmonderweg 1-5 in Sassenheim wordt op maandag 4 maart om 14.00 uur voor geïnteresseerden een voor lichtingsmiddag gehouden. Voor informatie kan men bellen met 02522-65265. Op vrijdag 8 maart (14.00 tot 22.00 uur) en zaterdag 9 maart (10.00 tot 13.00 uur) houdt het opleidingscen trum in Sassenheim open dagen, speciaal voor lts'ers en mavo'ers. 'Tolpleinen duur. disciïmerend en onuitvoerbaar' DEN HAAG - Het plan van het kabi net om vanaf 1995 automobilisten in de Randstad tol te laten betalen is "duur. discriminerend, en nauwe lijks uitvoerbaar". Dat hebben de Kamers van Koophandel van de vier grote steden gisteren aan mi nister Maij (verkeer) geschreven. Maij wil in de Randstad tolplei nen aanleggen, waar het verkeer 24 uur per dag handmatig of elektro nisch moet gaan betalen. Doel is het autoverkeer terug te dringen en geld binnen te krijgen voor de fi nanciering van verkeersplannen. Volgens de Kamers van Koop handel leidt dit plan tot een ver slechtering van het vestigingskli maat voor bedrijven in de Rand stad. Ook beurzen, culturele instel lingen en recreatieve manifestaties zullen nadeel ondervinden van de tolheffing. Dat is in strijd met het rijksbeleid, dat gericht is op verster king van de Randstad, schrijven de Kamers. Verder vrezen zij dat de tolheffing tot sluipverkeer zal leiden. Vooral omdat de tol alleen geldt voor auto's die de steden inrijden, wordt het aantrekkelijk naar alternatieve rou tes te zoeken. De Kamers vinden bovendien dat de plekken waar Maij de tolpleinen wil aanleggen tamelijk willekeurig gekozen zijn. Die keuze lijkt meer bepaald door de ruimtelijke moge lijkheden dan door de sturende ef fecten van de tolheffing. "Het is een mooi vak", zegt Joost de Venster (26) stellig. Hij is vier de jaars pabo-student en een van de weinige jongens op de school. Hij heeft destijds bewust voor de opleiding gekozen en daar geen spijt van. "Je kunt veel van jezelf kwijt in het onderwijs. Het is een creatief en boeiend vak". Evelien Wingelaar (22) is na vier jaar pabo een beetje van haar aan vankelijke enthousiasme terug gekomen. "Ik had veel idealen en het leek me fantastisch om kinde ren iets over te brengen watje be langrijk vindt. Maar in het onder- wijs aan 6-12 jarigen kun je toch minder van je creativiteit kwijt dan ik aanvankelijk dacht. Je zit vast aan een bepaald schoolsys teem. Daarom kies ik straks voor de kleuters, dan ben je veel vrijer. Maar het blijft een onwijze uitda ging om je eigen ideeen te verwe zenlijken". hadden gezeten. "Ik ben een van de weinige jongens hier. Dat komt denk ik omdat jongens sta- tusgevoeliger zijn dan meisjes en liever een opleiding doen waar mee ze straks veel geld kunnen verdienen. Zelf vind ik de hoogte van mijn salaris niet zo zwaarwe gend. Ik vind het belangrijker dat ik een leuk beroep heb waar ik iets van mezelf in kwijt kan". Eve lien: "En van het lerarensalaris sen bewust voor de pabo. volgens het tweetal. "De meesten van ons gaan ook inderdaad het onder wijs in: zeker zo'n 80 procent", weet Evelien. Joost: "Het moet ook een heel bewuste keus zijn. Je moet er het in hart en nieren willen doen. Er moet een vonk overspringen: je geeft een stuk van jezelf." Wel vinden de pabo-studenten dat aan de kwaliteit van de oplei ding valt te sleutelen. "Dat kan beter. Het vakkenpakket is bij voorbeeld heel breed: je krijgt van veel vakken een klein beetje, terwijl ik de diepgang een beetje mis", vindt Evelien. Joost: "Ie mand kan hier afstuderen, terwijl hij of zij fouten maakt met taal of rekenen Dat zo iemand dan toch zijn diploma krijgt, komt omdat hij of zij enthousiast is en het les geven in de vingers heeft. Maar of dat ook goed is?" OEGSTGEEST Vroeger was de schoolmeester een van de belangrijkste mensen van het dorp, samen met de dokter en de notaris. Anno 1991 is er weinig meer over van die elite- status. Lesgeven op de basisschool? Dat betekent hard werken, een klein salaris en weinig toekomstperspectief. De pedagogische academies voor het basisonderwijs (pabo's) ondervinden dat aan den lijve: het aantal studenten is de laatste jaren verontrustend laag. Ton van Dijk, directeur van de protestants-christelijke pabo's in Oegstgeest en Den Haag, ziet de toekomst somber in. Als er niets verandert, moeten kin deren in de leeftijd van 4-12 jaar het de komende jaren wellicht zonder onderwijzer stellen. Nu al is er een groot gebrek aan leraren basison derwijs in de grote steden in de Randstad. Met name in Den Haag is de nood hoog. In Leiden en Alphen aan den Rijn wordt het steeds moei lijker om aan invalkrachten te ko men. "En dat is meestal een voorbo de van een groot tekort aan onder wijzers straks", aldus Van Dijk. Verschillende pabo's houden elk jaar grootscheepse wervingscam pagnes om jongeren over de streep te trekken. Maar dat lost de acute problemen niet op. volgens Van Dijk. De pabo-directeur vindt dat de overheid snel moet ingrijpen om het tij te keren. "Het aantal aanmel dingen zit gelukkig in de lift, maar de studenten die dit jaar met de op leiding beginnen, zijn in 1995 pas klaar! En wie staat er dan in die tus senliggende jaren voor de klas?" Volgens Van Dijk ligt de oorzaak van de geringe animo voor de pabo. bij de vloedgolf van negatieve pu bliciteit die de laatste jaren over het het onderwijs is heen gekomen. "Al die bezuinigingen, fusies, ontsla gen, de lage plaats op de statuslad der: dat komt het beroep niet ten goede. Het gevolg van al die onrust is dat mensen gedemotiveerd ra ken, het onderwijs niet meer aan e Evelien Wingelaar derde van links) en Joost de trékkelijk vinden. Zulke dingen gaan aan je vreten, ik ervaar dat aan den lijve". "Die ontwikkelingen betreur ik. Want met kinderen omgaan is mooi en interessant werk. Maar hoe haal je jongeren over de drempel? We hebben op de beide dagopleidingen in Den Haag en in Oegstgeest in to taal zo'n 400 studenten. Maar we hebben het dubbele aantal nodig om aan de vraag van de scholen hier in de regio te kunnen voldoen. Ge lukkig zijn de studenten bij ons op school over het algemeen erg gemo tiveerd, er haken er weinig af', al dus Van Dijk. De overheid is op de hoogte van de problemen, maar wacht af. Mi nister Ritzen (onderwijs) weet niet goed' wat hij aan moet met al die rapporten over dreigende tekorten. Van Dijk: "Het is dan ook om gek van te worden. Elk onderzoek levert weer een andere voorspelling op. In 1989 werd voorspeld dat in de jaren '91-'94 een tekort zou ontstaan van maar liefst 15.000 leraren. Vorig jaar verscheen er een publicatie waaruit bleek dat dat tekort slechts 5000 le raren zou bedragen. Wat moetje nu geloven?" Een recent onderzoek door weer een ander onderzoeksbureau bracht geen licht in de zaak. 'We we ten het niet', was de uitkomst. Rit- zens reactie daarop was: 'we zullen wel zien'. Van Dijk: "Menselijk ge drag is heel onvoorspelbaar. De laatste jaren zijn er toch meer kinde ren geboren dan verwacht. Hoeveel dat er in de toekomst zullen zijn. is moeilijk te voorspellen. Maar dui delijk is wel dat we straks te weinig leraren hebben". Prettige bijkomstigheid van al die opschudding was wel dat het aantal aanmeldingen op de pabo's vorig jaar gemiddeld toenam met 30 procent. Er zou immers werk ge noeg zijn voor kersverse onderwij zers. Maar die toeloop brengt geen oplossing voor de korte termijn. Ritzen heeft inmiddels ongebruike lijke maatregelen aangekondigd voor als de nood echt aan de man komt, zoals het kwijtschelden van de studieschuld en vrijstelling van militaire dienst voor aankomende pabo-studenten. "De minister wil het brandje pas blussen als het no dig is, onbegrijpelijk", vindt Van Dijk. "Hij denkt blijkbaar dat de wal het schip wel zal keren" Van Dijk ziet meer in het aanspre ken en motiveren van de duizenden mensen die wel een onderwijsbe voegdheid hebben maar daar niks mee doen. "Die grote groep inactie- ven wordt wel de 'stille reserve' ge noemd. Het gaat om een hele grote groep leraren die niet staat geregi streerd als werkzoekende en ook niet echt op zoek is. Onder hen be vinden zich veel vrouwen. Voor hen zijn goede kinderopvangmogelijhe- den en bijscholing van belang Maar dan geen 'snuffelcursus' van 40 uur zoals de minister voor ogen heeft, maar een grondige bijscholing: een jaar lang een dag per week naar school". Kritiek De keiharde kritiek op de kwaliteit van het onderwijs heeft het imago van de pabo een extra deuk gege ven. Het niveau van de opleiding zou veel te laag zijn. De onderwijzer die nu voor de klas staat, zou niet eens fatsoenlijk kunnen schrijven en rekenen. Dat ergert Van Dijk. "Die kritiek is met terecht. De pabo is door de overheid en de hele stem ming ziek verklaard. En dat terwijl de pabo-mensen zich prima gezond voelen!" "Taal- en rekenfouten zijn een al gemeen maatschappelijk verschijn sel. Het is niet de schuld van de pa bo. De accenten in het onderwijs zijn verlegd: er wordt nu veel meer op de inhoud gelet en minder op de vorm. Je moet aan dat probleem op de pabo aandacht besteden, studen ten moeten veel oefenen. We moe ten daar alert op zijn. Uiteindelijk krijgen ze het dan wel in de vin gers". Van Dijk weet waar hij over praat want hij is lid van de Projectgroep Lerarenopleidingen Basisonder wijs die onlangs heeft gerappor teerd over de kwaliteit van de pabo. De projectgroep doet onder meer als aanbeveling dat de studenten zich moeten kunnen specialiseren: lesgeven aan het jonge of het oudere kind. Ook vindt de projectgroep dat er meer aandacht moet worden be steed aan de vakken taal en reke nen. 'Bijspijkerprogramma's' en na scholing zouden hard nodig zijn. Hoewel Van Dijk met enthousias me de mooie kanten van het beroep uitdraagt met kinderen omgaan en bijdragen aan hun ontwikkeling weet hij ook dat niet alles roze- geur en maneschijn is. "De tragiek van ons vak is datje begint als leraar en ook zo eindigt. Het beroep biedt weinig carrièremogelijkheden. Bo vendien is het onderwijs een mak kelijke bezuinigingspost. En dan is er ook nog eens die kritiek. In deze tijd heeft de mening postgevat dat de 'zachte' sector zoals het onder wijs, 'minder' is. Jongeren gaan lie ver economie studeren dan het on derwijs in. We leiden techneuten op. Maar de zachte sector is hard no dig! Ik wil niet preken voor eigen parochie maar ik vind wel dat jonge mensen onbevangen de keus voor de pabo moeten kunnen maken". "Inderdaad, het is best zwaar, ze ker als je jaren in het vak zit Het is jaar-in jaar-uit de vraag of je je kunt opladen en inleven in de wereld van het kind. Jij wordt ouder, maar 'je' kinderen niet". issers lopen meer gevaar dan bouwers DEN HAAG - Het werk aan boord van vissersschepen is behoorlijk ge vaarlijk. Er gebeuren op vissersbo ten veel meer ongelukken dan in de bouw terwijl de bouw als gevaarlijk bekend staat. Het bewegende scheepsdek blijkt oorzaak van valpartijen en schuivende ladingen. De veiligheid hangt sterk af van het soort schip. Zo loopt de bemanning van boomkorkotters beduidend meer gevaar dan die van hektrwa- lers. Een en ander blijkt uit een onder zoek naar ongevallen in de Neder landse zeevisserij uitgevoerd door de vakgroep Veiligheidskunde van de TU Delft in opdracht van het mi nisterie van Sociale Zaken Niet alleen het type schip, ook het gebruikte tuig en de grootte van het schip bleken bepalend voor aard en omvang van de verwondingen. Op de boomkorkotters doen zich voor al ongevallen voor tijdens het wer ken met vistuig. Het hoofd is het meest kwetsbaar. In de spam isMri) en de gemengde visserij komen vooral verwondingen aan de han den voor. Op hektrawlers gebeuren er in verhouding minder ongevallen dan op boomkorkotters. Op de trawlers gaat het vooral tijdens de visverwerking nogal eens mis en komt de bemanning nog wel eens ten val of glijdt uit. Ernstige onge vallen gebeuren op dit type schip vooral op het achterdek bij het bin nenhalen van de viskuil en de gelei ding van de netten over het dek. De bemanning van boomkorkot ters verricht zwaar werk, niet in het minst door de lange werktijden en de geluidoverlast. Het ministerie van Sociale Zaken, het minister van Verkeer en Water staat en de Stichting van de Neder landse Visserij overleggen binnen kort over maatregelen ter verbete ring van de veiligheid op schepen. Minder lezers bij bibliotheken DEN HAAG - De bibliotheek als brede culturele basisvoor ziening is in gevaar. Dat zegt de Raad van Advies voor Bi bliotheekwezen en Informa tievoorziening (Rabin) na een onderzoek. L'it het onderzoek werd dui delijk dat het aantal gebrui kers van bibliotheken is ge daald. vrijwel zeker wegens de hogere tarieven. Verder is de bijdrage van het rijk aan de bibliotheken sinds 1982 met 20 procent gedaald, hetgeen door de gemeenten, zij het op zeer verschillende wijze, deels werd opgevangen. Toch is de koopkracht van de grotere bi bliotheken met ruim een kwart gedaald, klaagt de ad viesraad. De resultaten van het onder zoek. dat door het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Cen trum (NBLC) werd verricht, zijn vastgelegd in een rapport. De Rabin hoopt dat het rap port een belangrijke rol zal spelen in de komende discus sie over de bibliotheek. Minis ter D'Ancona heeft een be leidsnota in voorbereiding. HOOGMADE - "We reden ongeveer 90 kilometer per uur. Dat is misschien wel hard met die dichte mist, maar er werd goed afstand gehouden. Plotseling ging er voor me iemand op z'n rem men staan. Waarom weet ik niet. Ik kon op tijd stoppen. Een Mercedes achter me vloog in de zijberm, maar nog leek er in die flits van een enkele seconde niets ernstigs te gebeuren. Tot die vrachtwagen zich als een te ontwaren. Hü staat e e door de Mercedes of de vrachtwa- spoot de wagen met hoge snelheid gen is geraakt, les ging zo snel. Ze wacht al uur. De politie moet haar gegev nog noteren en dan kan de wagen tend worden afgevoerd. Elders in de file staan automobilisten druk met el kaar te discussieren over het ge beurde. Dicht bij het centrum van de ravage is het stil, een eind verder op staan de wachtenden grapjes te door de remmende auto' dik heen. links en rechts voertuigen als hoopje verwrongen staal achterla- Traumateam In totaal waren veertig auto's bij de kettingbotsing betrokken. De hulp- erlening kwam snel op gang. Het voor een was de rijksweg richting Schiphol weer berijdbaar. In de wij de omgeving ondervond het ver keer vertragingen als gevolg van de afsluiting van de A4. maken en worden de autotelefoons traumateam van het Academisch door iedereen druk gebruikt om af- Ziekenhuis Leiden, i chi- praken te zeggen dan wel andere rurg, anethesist en verpleegkundi- dringende zaken te regelen. nlijk, geen enkele andere de buurt, er staan geen bij. Blijkens de opschriften gaat het om een wagen van een be drijf in Rotterdam. De truck met op legger is geladen met staal. De voor- i van at genomen. naar auto ,s kant is verrassenderwijs nauwelijks de rechterzijde flink geraak,. Of b»ehadtgd^ Zoveelje meer de au- projectiel dwars door tien, twintig al bijna stilstaande auto's boorde. Het was wer- kelijk absurd". De 35-jarige Ridderkerkse is e goed van af gekomen. Haar auto ge zitten, hoefde op het laatste r ment niet uit te rukken. Voor automobilist kon geen enkele hulp meer baten, de gewonden konden snel met de ambulances naar het ziekenhuis worden vervoerd. De rijksweg werd in de richting Den Haag bij de splisting met de A44 afgesloten, zodat politie, brand weer en ambulances in tegengestel de richting van de lege baan ge bruik konden maken. Na een uur werd de rijksweg richting Den Haag weer opengesteld, 's middags kwart NOORWIJ K/KATWIJK/LEIDEN De twaalf waterwinputten in het Langeveld in Noordwijk blijven open. De Energie en Watervoorzie ning Rijnland neemt wel maatrege len om in het voorjaar van 1993 de putten zonder probleem te kunnen sluiten. Tot sluiting wordt pas over gegaan als in het drinkwater af- braakprodukten van bestrijdings middelen worden aangetroffen. Een jaar geleden werden die pro- dukten in de helft van de putten aangetroffen. In het drinkwater komt het tot nu toe niet voor. Daar om heeft de inspectie Volksgezond heid de EWR toestemming gegeven de putten open te houden. Maar er moet wel extra worden gecontro leerd. Het betrokken afbraakprodukt is afkomstig van de bestrijdingsmid delen Zineb en Maneb. Beide wor den in de bollenteelt gebruikt voor het bestrijden van schimmelziekte vuur. Het goedje zit niet in het drinkwater en het is volgens inge nieur produktie EWR R. Visser hooglijk de vraag of het ooit in het drinkwater terecht zal komen. De grondwaterstroming is traag Bo vendien wordt het water sterk ver dund. Het gebruik van bestrijdings middelen ligt nu veel sterker aan banden dan vroeger. Het gevaar voor nieuwe verontreiniging is veel kleiner. De EWR zit echter met res ten uit het verleden. De afgelopen maanden is onder zocht of het mogelijk is het afbraak produkt uit het water te halen. Dat is te duur. Er wordt in de twaalf put ten een miljard liter per jaar gewon nen, dat bestemd is voor de bevol king van Noordwijk. Omdat zuive ring niet mogelijk is. zullen de put ten moeten worden gesloten zodra er afbraakprodukten in het drink water wordt gevonden. Sluiting van de putten stelt de EWR wel voor problemen. De lig ging van de leidingen in en om Noordwijk is nu zodanig dat eigen lijk alleen op de plaats van het hui dige pompstation (tussen de Lange- velderslag en camping De Wit), wa ter in het net kan worden gepompt. Als de putten sluiten moet er elders een miljard liter vandaan worden gehaald. Dat kan door extra inkoop van bijvoorbeeld het Amsterdamse waterbedrijf of door meer uit de Katwijkse duinen te halen. In elk geval zal de infrastructuur moeten worden aangepast en de EWR wil dit komend jaar doen. Mocht overigens vóór voorjaar 1993 het afbraakprodukt in het drinkwater worden aangetroffen, dan zit de EWR. zoals Visser het uit drukt. met een probleem. "Waar dan water moet worden gehaald, is me niet duidelijk". Samenhang De strategie voor Noordwijk hangt nauw samen met de problemen rond de waterwinning in Alphen aan den Rijn (1.25 miljard liter) en Hazerswoude (2,5 miljard liter). Bei de stations moeten op termijn woe den gesloten omdat de kwaliteit van het water op den lange duur niet kan worden gewaarborgd. Ook voor deze putten moeten vervangende bronnen (inkoop of diepteinfiltra- tie) worden gevonden. De maatregelen in Alphen, Ha zerswoude en Noordwijk zullen, zo stelt Visser vast, ongetwijfeld tot een prijsstijging van het water lei den. Visser: "Over wat voor prijs verhoging we praten is nog niet dui delijk. Wat de benodigde investe ring betreft spreek je eerder over tientallen miljoenen guldens dan over miljoenen". De waterputten in de zuidduinen in Katwijk, tot voor een half jaar goed voor 50 miljoen liter water, blijven vooralsnog gesloten. Vorig jaar werd ontdekt dat een stuk grond nabij de putten erns.tig ver ontreinigd is. Om te voorkomen dat de putten door stroming van het grondwater ook verontreinigd zou den raken, is de winning stopgezet. Uit een eerste onderzoek is duide lijk geworden dat de grond ter plaatse is verontreinigd met cyani de. De gemeente Katwijk heeft de provincie verzocht de vervuiling, overigens is slechts ongeveer tien vierkante meter vervuild, op te rui men. De provincie is volgens de wet verantwoordelijk voor bodemsane ring en neemt op korte termijn een besluit. Onverantwoord Het onverantwoorde gedrag van vrachtwagenchauffeurs bij dichte mist is al vaker de oorzaak geweest van ernstige verkeersongelukken. Nog niet zo lang geleden was het in Breda ook raak. Toen gold nog als verzachtende omstandigheid dat een mistbank plotseling kwam op zetten Dat was gisteren geenszins het geval De ochtendspits verliep in dichte mist en de meeste automobi listen hielden goed afstand, al be droeg de snelheid toch zo'n 90 kilo meter per uur. bij dergelijke dichte mist onverantwoord hoog Mogelijk dat de zwaar beladen vrachtwagen ook 90 km reed. maar zo'n combina tie heeft bij een noodstop een veel langere remweg nodig. De A4 is met name bij mist een ram- oenweg te noemen. De mist is ter hoogte van Hoogmade en Alkema de altijd zeer dicht Een dramatische climax deed zich in april 1984 voor, toen er zeven doden vielen. Sinds dien zijn er stapels rapporten gepro duceerd en ordners dikke bnefwis- selingen gevoerd over het veiliger maken van de weg. Er is geen enke le concrete maatregel genomen of voorziening getroffen Mistsignalering is tegenwoordig langs elektronische weg goed mo gelijk. maar het kost veel geld. Bur gemeester Meerburg van Alkema de, die zich gisteren persoonlijk op de hoogte stelde van de ravage op de rijksweg, verklaarde op enigszins moedeloze toon dat Rijkswaterstaat in elk geval met het aanbrengen van mistsignalering wacht tot de geplan de verbreding van de A4 is uitge voerd. Voordat het zover is. zijn we weer vele mistbanken verder >cuu J iU 1111)5 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Bij den overgang in andere handen van het perceel No. 16, op de Botermarkt, is dit tevens belangrijk veranderd mei al lee», maa r ook veel verbeterd ge worden. Het gisteravond toch al daar geopende magazijn van den heer J.H Zurloh maakt tus- schen de menigte andere winkels een kranig figuur. De heldere verlichting van de beide uitstalkasten, waarvan de eene voor witte goederen en de andere voor japonnen, doet het goed uitkomen eu maakt een gunstig effect. Ook de winkel zelf, waarin eene speciahtiet van mantels, stoffen, lakens, bukskins, vitrages, tapijten, karpetten enz., is thans inge richt en voorzien zoals het be hoort. zoodat teder op dit gebied er iets naar zijn gading zal urn- den. Wij wenschen den heer Zur loh veel succes met zijne nieuwe zaak. Zoo zijn de vrouwen - ..Maar man. ge hebt u veel te kort laten knippen„Melieve. ik heb me in het geheel met laten knippen." ..Zoo' Maar dan wordt het hoog tijd." Vijfentwintig jaar geleden: Meer gastarbeiders. In de eerste twee maanden van het lo pende jaar is de stroom van ar beidskrachten uit landen aan de Middellandse Zee. die in ons land werk zoeken, sterk toegeno men. Dit blijkt uit de gegevens van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, vol gens welke er in januari en ƒ«•- bmn n van dit jaar in totaal 20 a 30 procent meer eerste ujerk- vergunningen zijn afgegeven dan in dezelfde periode van het vorige jaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13