TAD LEIDEN Centrum kiest vóór vrije sluitingstijden [A§PvdA fgPvdA 'Er gaat wel eens iets mis als mensen op hun tenen lopen' Geef Leiden een stem in de provincie Voor een schoon en leefbaar Zuid-Holland Gemeente gaat burgers opzoeken s LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 2 MAART 1991 mr- Weinig interesse buitenwijken voor referendmn (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN De positieve uitslag van het referendum over de sluitingstijden wordt niet be paald door bewoners van de buitenwijken, zoals wordt gevreesd. Juist in de binnenstad is de grootste groep voorstanders te vinden. In de wijken buiten de binnenstad bestaat juist weinig interesse voor het referendum. Bijna de helft van de inwoners van deze wijken geeft te kennen niet te zullen deelnemen, blijkt uit de enquête die deze krant hield onder 516 Leidenaren. Bent U voor of tegen het voorstel om sluitingstijden vrij te laten? weet niet of ze stemmen Onder de tegenstanders van vrije sluitingsuren die in de binnenstad wonen, leeft de angst dat hun stem zal vervagen door een grote op komst van kiezers die geen nadelige gevolgen ondervinden van de ca fe's. Die kunnen makkelijk voor vrije sluitingstijden stemmen want ze hebben er toch geen last van, is de gedachte. Uit de resultaten van de steek proef wordt duidelijk dat dit niet het geval is. De grootste groep vóór stemmers woont juist in de binnen stad. Die groep is in de meerderheid Automobilisten mogen 70 km rijden op Voorsehoterweg LEIDEN Op de Voorsehoterweg tussen de Churchilllaan en de grens van Voorschoten gaat een maxi mum-snelheid van 70 kilometer gel den. De provincie heeft daar op ver zoek van Leiden toestemming voor verleend. De provincie zegt in haar besluit dat dit wegdeel zich niet leent voor een limiet van 50 km. Bo vendien nodigen de twee rijbanen met elk twee rijstroken uit tot hoge re snelheden. Eerder was er sprake van een snelheidsverlaging op de Kanaalweg. Die wordt mogelijk als deze weg van provinciale in ge meentelijke handen overgaat. De snelheid gaat dan van 70 naar 50 ki lometer per uur. Internationale Vrouwendag LEIDEN - In het kader van de Inter nationale Vrouwendag hebben in Leiden op 8 maart diverse aktivitei- ten plaats. In buurthuis 't Spoortje gaat om 9.30 een bijeenkomst van start. Na enkele lezingen treedt om 12.15 Jea- nette van der Kruijf op met meezin gers en smartlappen. Het middag programma vermeldt lezingen van Marijke Prins (14.00 uur) over lan delijk emancipatiebeleid, D. van Berkel (14.30 uur) over 'baas in ei gen buik' en Sneller en Verbiest (15.20 uur) over 'vrouw en taal'. De bijeenkomst wordt afgesloten met een optreden van De Sirenes. De hele dag is kinderopvang aan wezig en is de tentoonstelling '13 jaar vrouwen in beweging' te zien. De vrouwendag wordt 's avonds voortgezet in het Leids Volkshuis met het vrouwenkoor Collage (20.00 uur) en een optreden van De Nasty Girls (22.00 uur): six ladies hard- funk gang. Tussendoor discussiëren Hedy d' Ancona, Henriette van Dongen, Ma rijke Vos (voorzitter Groen Links), Miep de Wit-Mulder (vice-voorzitter emancipatieraad), Marie-Louise Tiesinga (eerste kamerlid D66) en Len Rempt (eerste kamerlid VVD) over emancipatiezaken. omdat de opkomst in de buitenwij ken erg laag zal zijn. Dat het onder werp juist leeft in de binnenstad, blijkt uit het feit dat daar ook de grootste groep tegenstanders woont. Een verklaring voor het grote aantal voorstanders in de binnen stad is het feit dat er veel studenten wonen. Juist zij zouden voorstan der van vrije sluitingsuren zijn. Dui delijk is dat het cafébezoek ven be woners van de binnenstad veel ho ger is (82 procent) dan van Leidena ren buiten de singels (18 procent). Fakkeltocht tegen racisme door stad LEIDEN - De Leidse Boycot Out- span Aktie (BOA) organiseert ook dit jaar een fakkeltocht tegen racis me op donderdag 21 maart. De fak keltocht begint om acht uur 's avonds vanaf de Hooglandse Kerk en eindigt in De Burcht. De Ver enigde Naties riepen 21 maart in 1966 uit tot een internationale dag tegen racisme. Bijna een derde van de inwoners van de buitenwijken weet niet dat er een referendum wordt gehouden, tegen 23 procent in de binnenstad. Onderwerp De steekproef heeft aangetoond dat er geen verband bestaat tussen de politieke voorkeur van de kiezers en hun keuze bij het referendum. Wel zijn er onder de aanhangers van WD, D66 en Groen Links opval lend veel meer cafébezoekers dan onder de aanhangers van PvdA en CDA. Dit wordt geweten aan het feit Van onze redacteuren Karei Berkhout en Janet van Dijk LEIDEN PvdA-wethouder Paul Bordewijk heeft in eerste in stantie niet zoveel behoefte aan een gesprek. "Vinden jullie het zo belangrijk dan?" is zijn reactie als hem wordt gevraagd een toelich ting te geven op de financiële gang van zaken bij de gemeente. Als hij eenmaal aan het woord is, probeert hij de problemen te ba gatelliseren. "Bij elke directie zijn moeilijkheden. De directie finan ciën is wat dat betreft niet uniek". De vorig jaar aangestelde inte rim-manager Jamieson consta teert in een nota dat de directie kampt met grote personeelspro blemen. Er is bovendien sprake van een slechte sfeer en ook zijn de computers niet goed op elkaar afgestemd. Daardoor lopen veel zaken niet goed, waardoor de ge meente verliezen lijdt, blijkt uit de notitie. Bordewijk geeft toe dat hij van de inhoud van het rapport is ge schrokken. "Er kwam een hogere personeelsclaim uit dan ik ver wachtte", zegt hij om aan te geven dat hij niet wist dat de werkdruk bij financiën zó hoog was. Aan de andere kant was hij wel op de hoogte van het feit dat een aantal zaken niet goed was geor ganiseerd. "Ik heb natuurlijk niet voor niets de heer Jamieson aan getrokken toen het vorige hoofd vroeg om een andere baan. Het leek mij goed om iemand erop te zetten met een frisse kijk. Het werd de taak van Jamieson om te zien wat er aan de hand was en wat voor mogelijkheden er waren om de zaken te verbeteren". Lijst De vraag is of de wethouder niet dat de kiezers van de laatste twee partijen gemiddeld wat ouder zijn. Ook wordt duidelijk dat de Leide naren nauwelijks interesse hebben in een volksraadpleging over een ander onderwerp dan de sluitings tijden. Bijna 9 procent geeft aan eerder had moeten ingrijpen. "Achteraf kun je dat altijd gemak kelijk zeggen", vindt Bordewijk. Hij vertelt dat hij heeft gezocht naar een geschikt moment om in te grijpen. "En dat moment kwam toen het vorige hoofd een andere functie wilde hebben. Als hij dat eerder had aangegeven, was er misschien op een vroeger tijdstip wat gebeurd". Het vorige hoofd, G. Verkuijl, vertrok vlak na de 'schouwburg- affaire', die een jaar geleden speelde. Nadat bekend werd dat bij het theater 132.000 gulden op onverklaarbare wijze was ver dwenen, ging er een beerput open. Bij de Schouwburg bleek sprake te zijn van eén grote finan ciële en administratieve chaos. De kwestie kostte de toenmali ge cultuurwethouder Kuijers de kop. Bordewijk kwam er met een terechtwijzing vanaf. Hij werd door de raad min of meer ge dwongen de aministratieve orga nisatie en interne controle beter te gaan regelen. Een eerste aanzet daartoe was de aanstelling van in terim-manager Jamieson bij fi nanciën. "Die moest een lijst ma ken van de problemen die speel den. Deze inventarisatie ligt er Bordewijk maakt een duidelijk onderscheid tussen de taken van graag een mening te willen geven over het verkeer in Leiden. Nauwe lijks 3 procent noemt de vervuiling van de stad als onderwerp maar ruim 76 procent vindt het best zo. De direct-betrokkenen bij het re ferendum over de sluitingstijden een wethouder en die van de top ambtenaren, het management. Wethouders stippelen het beleid uit, leidinggevende ambtenaren zijn verantwoordelijk voor de 'be- drijfsaspecten', de gang van za ken op een afdeling, de personele problemen, de sfeer. "Als iets bij een organisatie niet goed loopt, dan is dat het pro bleem van het management en niet van de wethouder. Er is een taakverdeling en die moet er ook zijn. Want de raad heeft weieens beschuldigend gezegd dat wet houders zich te veel met details bemoeiden". "Maar", geeft hij toe, "een wet houder is voor alles verantwoor delijk. Hij moet zich echter eerst concentreren op beleidsaspecten. Als er signalen komen dat er din gen niet goed gaan, dan moet hij kijken wat er aan kan worden ge daan. Maar dat betekent niet dat de wethouder de taken van het management moet gaan overne men. En dat heb ik ook niet ge daan: ik heb Jamieson ingescha keld". De wethouder wil de proble men die nu aan het licht zijn geko men, niet vergelijken met de si tuatie bij de schouwburg. "Je kunt niet van een wethouder ver wachten dat die persoonlijk de gaven al eerder te kennen de huidi ge situatie te willen handhaven. Zo wel cafébazen als -personeel voelt er niets voor dat de cafés langer openblijven. Zij vrezen een concur rentieslag die tot lange werktijden gaat leiden. Wethouder Paul Bordewijk. (archieffoto Wlm Dijkman) Vier jaar gevangenis voor verkrachting DEN HAAG/LEIDEN/ZOETER- MEER - De Haagse rechtbank heeft een 27-jarige Zoetermeerder veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. De man stond twee weken geleden terecht wegens de ver krachting van twee inwoonsters van Leiden (beiden 19 jaar oud), be dreiging van een barexploitant in zijn woonplaats en poging tot aan randing van een medewerkster van een kledingwinkel in Leiden. De officier van justitie, mevrouw P. Koolschijn, had vijfjaar tegen de man geeist. Zij wilde in de hoogte van haar eis tot uitdrukking laten komen dat de Zoetermeerder forse psychische druk heeft uitgeoefend op de slachtoffers om hen er toe te bewegen hun aanklacht in te trek ken. Het is nog niet bekend of Kool schijn tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gaat bij het ge rechtshof. Wedstrijd mooiste molenmodellen LEIDEN - In het kader van het 25-jarig bestaan van Molen De Valk is een modelbouwwed strijd voor molens uitgeschre ven. Alle materialen die weer en wind kunnen doorstaan mogen worden gebruikt. De molens dienen tenminste 50 cm en maximaal 1.30 m hoog zijn. De modellen worden in juni ten toongesteld op het molenerf. Er zijn prijzen te verdienen van 1000, 500 en 250 gulden. Opgave via tel. 254639. kas gaat controleren", kijkt hij nog even terug op zijn eigen rol daarin. "Ik vind zelfs dat een wet houder dan verkeerd bezig is". Denigrerend Bij de schouwburg waren er goe de regels maar die werden niet ge handhaafd. "De controle heeft op een aantal punten gefaald", aldus Bordewijk. Dat uit de rapportage van de in terim-manager blijkt dat het bij de directie financien ook een puinhoop is wordt door de wet houder ontkend. "Er is een aantal onvolkomenheden. Mensen moe ten op hun tenen lopen om t<- VIll> doen aan alle wensen en er gaat weieens iets mis. Maar ik kan niet zeggen dat het een puinhoop is. Die uitdrukking vind ik boven dien heel denigrerend voor alle mensen die er werken". Paul Bordewijk verruilde in 1980 zijn baan als scheikundig on derzoeker voor het wethouders schap. Toen hij aantrad waren de problemen bij financien nog gro ter, weet hij. Destijds bemoeiden drie verschillende afdelingen zich met het geld van de gemeen te. Jaarrekeningen kwamen te laat, er werden geen meerjarenra mingen gemaakt en de toelich ting bu de begroting was veel on duidelijker dan nu het geval is, somt hij op. In de tussentijd kreeg de ge meente ook te maken met een volgens Bordewijk geheel nieuw verschijnsel: bezuinigingsopera ties. De directie financien bleef niet ongeschonden, ook daar ver dwenen arbeidsplaatsen. "Door de bezuinigingen ontstonden niet alleen bg financien problemen, ook bij voorbeeld bg culturele za ken. En dat geldt voor nog wel meer plaatsen in het ambtelnk ap paraat". ADVERTENTIE QO0 - Theo Roes - Hans van Dam - Gerda van de Berg Sluitingstijden vrij? Beslis mee via het referendum! Mening gevraagd over het werk van ambtenaren LEIDEN De bouw van de nieuwe Kleine Havenbrug is voltooid. Pley Staalbouw werkte er een aantal maanden aan. Vanaf het bedrijf aan de Flevoweg (foto) werd het gevaarte gisteren op een trailer geladen. Van daag gaat de brug naar de Leiderdorpse waterkant om per dekschuit over de Zijl en de Oude Rijn naar haar plaats in de Leidse haven te worden ge varen. Maandag wordt de laatste hand aan de bevestiging gelegd. De draaibrug weegt 30 ton en meet 4.6 bij 17 meter. De oude brug was na een eeuw versleten en werd in juli vorig jaar weggehaald. (foto Henk LEIDEN De gemeente doet er van alles aan om de kloof met de burgers kleiner te maken. Een refe rendum moet Leidenaars het idee geven dat ze werkelijk wat te zeg gen hebben, en de plannen voor re organisatie van het ambtelijk appa raat hebben ook tot doel de dienst verlening te verbeteren. En belang rijk onderdeel van de sociale ver nieuwing is beter te luisteren naar de wensen van wijkbewoners. Het college van PvdA, CDA en Groen Links vindt dit onderwerp zo belangrijk, dat het zelfs een speciale wethouder (CDA'er J. Walenkamp) hiervoor heeft aangewezen. Onder de noemer 'bestuurlijke vernieu wing'. In het kader daarvan zijn ver schillende werkgroepen in het le ven geroepen. Deze week hebben B en W de 'No titie Klantgerichtheid' vastgesteld. Die is gemaakt door een aantal hoge ambtenaren. In de notitie wordt een aantal ideeën gelanceerd. De werk groep vermeldt erbij dat niet is gelet op de financiële en personele gevol gen. Een voorstel is dat mensen die naar Leiden verhuizen een uitge breid informatiepakket krijgen. En als ze eenmaal Leidenaar zijn, moe ten ze de gemeentelijke gebouwen gemakkelijker kunnen bereiken dan nu het geval is. De werkgroep vindt vooral het Stadhuis op woens dag, als er markt is, moeilijk toegan kelijk. Telefoon Eenmaal in het Stadhuis moet de burger terechtkomen bij een cen trale balie. De medewerkers moe ten van alles wat af weten. Ze beant woorden vragen, geven informatie en helpen eventueel bij het invullen van allerlei aanvraagformulieren. Alle gemeentelijke directies moe ten op dezelfde tijd geopend zijn en de telefonische bereikbaarheid moet worden verbeterd. In de noti tie wordt ook voorgesteld voor wet houders een telefonisch spreekuur in te stellen. Voorts moet een einde komen aan de situatie dat mensen die verschil- Referendum: CD JA voor, JOVI) tegen LEIDEN - De jongeren-organisatie van het CDA heeft zich uitgespro ken voor vrije sluitingstijden. De CDJA-ers verwachten verminde ring van de overlast en hopen dat een einde kan worden gemaakt aan de betutteling van ondernemer en cafebezoeker. Bovendien zullen Leidenaren eerder in de eigen stad gaan stappen waardoor er minder mensen met alcohol op achter het stuur zitten, denkt het CDJA. De liberale jongeren verenigd in de JOVD daarentegen hebben zich uitgesproken tegen het referen dum. Een oordeel over het beleid van het gemeentebestuur geven de burgers eenmaal per vier jaar bij de verkiezingen, vindt de JOVD. lende vergunningen nodig hebben voor een project, daar zelf achteraan moeten. Als bijvoorbeeld vier ver gunningen nodig zijn, dan moeten die aanvragen tegelijk worden be handeld. Verwarrend is ook dat gebruikers van lokalen, sportzalen en dergelij ke met verschillende afdelingen te maken hebben. Zo worden sommi ge ruimten beheerd door de directie sport en recreatie, terwijl de directie onderwijs verantwoordelijk is voor het schoonmaken ervan. Voor elke wijk zouden speciale ambtenaren moeten worden aange wezen, bij wie mensen met vragen en opmerkingen terechtkunnen. "In verafgelegen wijken lijkt het ons zinvol aansluiting te zoeken bij bibliotheken en maatschappelijke instellingen", aldus de werkgroep. Deze voelt er niet zoveel voor in elke wijk een nieuw 'loket' te ope nen. Speciale doelgroepen worden veel beter bereikt bij huis-aan-huis- acties. Opvallend is dat de werkgroep wil dat regelmatig een enquête wordt gehouden onder 1500 Leide naren. Die moeten zich dan uitspre ken over de bereikbaarheid en toe gankelijkheid van de gemeentelijke diensten. Uit het onderzoekje moe ten positieve en negatieve ontwik kelingen naar voren komen. Nu is het zo dat ambtenaren vanachter hun bureau bedenken wat de wen sen van de burgers zijn en die situa tie moet veranderen, vinden de op stellers. Eis negen maanden tegen drugshandel DEN HAAG - "Van die vier maan den die ik buiten de gevangenis was. heb ik er twee als een beest ge leefd". Een 29-jarige Leidenaar stond gistermiddag niet voor het eerst terecht bij de Haagse recht bank. Voor het dealen van cocaïne en heroïne eiste officier van justitie mr. Klopper een gevangenisstraf van 12 maanden waarvan 3 voor waardelijk. De man die al eerder voor onder meer afpersing werd veroordeeld, hield zich ook deze keer weer een zeer korte periode aan de wet. Vanaf begin oktober tot eind november van het vorig jaar heeft hij hard drugs verkocht vanuit een woning in Leiden. Naar ruwe schatting heeft hij in die korte periode voor zo'n 10.000 gulden verkocht. Volgens zijn raadsman mr. Croes heeft zijn cliënt zich laten overhalen door een vriend. Ook speelde mee dat in het huis waar hij woonde al langer werd gehandeld. De man heeft zich nu voorgenomen om na zijn gevangenisstraf te verhuizen naar een begeleidmgscentrum dat onder leiding staat van een dominee die hij in de gevangenis heeft leren kennen. De rechtbank doet 15 maart uit spraak. Wethouder Bordewijk vindt kritiek overdreven STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11