Een kwart eeuw Beatrix en Claus Een huwelijk is een instelling, waar je je best voor moet doen ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 -»11 i* lf5PAGINA 33 In de paleiselijke beslotenheid van Huis ten Bosch vieren Beatrix en Claus volgende maand hun zilveren huwelijksfeest. Ze doen dat niet, zoals in 1962 koningin Juliana en prins Bernhard, met een knallende fuif waarop één keizerlijk paar, zes koninklijke paren en honderd prinsen en prinsessen te gast waren. Beatrix en Claus prefereren een gezellig samenzijn in de huiselijke kring en willen niet eens een cadeau van de Nederlanders. Van het geld kunnen beter bomen en struiken worden geplant, vinden koningin en prins. Zelf geven ze het voorbeeld door een herdenkingsboom te planten, op 20 maart in Beverwijk. Op 11 mei volgt dan nog een gala voorstelling van het Nationaal Ballet in het Muziektheater in Amsterdam. En dat is het wel zo'n beetje. Een viering zonder rumoerige taferelen kortom. Dat was 25 jaar geleden wel even anders. Dat Beatrix uitgerekend Claus von Amsberg, een Duitser nota bene, als aanstaande man had gekozen was voor menigeen een onverteerbare zaak. Bij wijze van knallend protest was op 10 maart 1966 de route van de trouwstoet gedeeltelijk geplaveid met rookbommen. door Barenda Grutterink/ANP "Welkom, weest welkom, Gij Prinselijk Paar; dank voor Uw gulheid van hart om hier tot ons te komen. Hoort onze geest drift, weerklinkend in zang, 'n juichende echo van vreugd door niets meer in te to- Dat werd, getuige een in de archieven van de Rijksvoorlichtingsdienst opge borgen programmaboekje, op 9 maart 1966 in de Amsterdamse RAI gezongen voor (toen nog) prinses Beatrix en Claus von Amsberg (op dat moment nog net geen prins). De dag erop zou het paar in Amsterdam in het huwelijk treden. Claus, stammend uit Duitse landadel, was al Nederlander geworden: door zijn huwelijk zou hij prins worden en Van Amsberg gaan heten. Dat lang niet ieder een blij was met dat pril geluk als de be zoekers van het feest in de RAI, georga niseerd door het Oranje Comité Amster dam, zal bijna iedereen van boven de der tig zich kunnen herinneren. Twintig jaar na de Tweede Wereldoor log was het voor een niet onbelangrijk deel van de Nederlandse bevolking een enorme schok dat de toekomstige konin gin met een Duitser thuiskwam. De we reld had tenslotte 68 niet-Duitse huwba re prinsen en hertogen in de aanbieding! En dat Claus door Hitler in een uniform was gehesen, ook al was hij toen een tie ner, konden velen helemaal niet verwer ken. De voorzitter van voornoemd Oran je-comité, legde zelfs zijn functie neer. Spijt De bescheiden wijze waarop koningin en prins binnenkort hun zilveren feest vie ren, heeft niets te maken met het rumoer van destijds. Dat verstomde immers al snel, nadat het huwelijk was gesloten. De provo's die op 10 maart 1966 rookbom men naar de trouwkoets gooiden Hans Tuynman en Jan Rutgers hebben in 1987 hun spijt betuigd. En de politieke partijen die tegen het huwelijk waren de PSP en de CPN hebben hun tijd ge had. Prins Claus is, ook vanwege zijn 'goe de' oorlogsverleden, intussen volledig geaccepteerd. Uit hetgeen er over hem naar buiten is gekomen, valt op te maken dat hij een sociaal voelend, serieus en hard werkend mens is. Eigenschappen op grond waarvan hij wordt gewaar deerd. Voor Beatrix geldt trouwens het zelfde. Bovendien lijkt Claus zo Nederlands geworden als de Alkmaarse kaasmarkt. Onze taal maakte hij zich sneller en beter eigen dan zijn schoonvader Prins Bern hard, al zal dat door menige cabaretier worden betreurd. Claus komt op de bui tenwacht alleen een beetje saai over: hij steekt op het eerste gezicht wat grijsjes af bij de joviale en onstuimige levende Bernhard: het wildste dat er van Claus bekend is dat hij lekkere uiensoep kan koken, graag kleren met beestjes draagt en dat hij vroeger toch ook wel van snelle auto's schijnt te hebben gehouden, iets wat inmiddels erfelijk is gebleken. Claus zou wellicht meer uitstraling hebben, als hij mocht zeggen wat hij ei genlijk zou willen zeggen. Maar dat mag de man van de koningin nu eenmaal niet. Hij betreurt dat zeer: "De leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft in spraakmogelijkheden wel altijd onder aan de lijst staan. Dat is weieens moeilijk te accepteren". Dat de grote liefde van 'Prinses Glim lach' over het algemeen zo gunstig zou uitpakken, zullen veel Nederlanders een kwart eeuw geleden niet hebben be vroed. Een Duitser en dan ook al niet meer zo piep (Claus was toen hij trouwde bijna veertig), hoe moest die ooit een deugdelijke Nederlandse 'prins-gemaal' worden? Het paar onderkende die pro blemen nog voor ze werkelijk actueel werden en had, overigens niet alleen daarom, in alle rust aan de relatie en de bekendmaking van eventuele trouw plannen willen werken. Maar dat ging mooi niet door. Ochtendwandeling Op 1 mei 1965, ongeveer een jaar na hun eerste ontmoeting in Duitsland, maakte Beatrix en Claus een ochtendwandeling door de tuin van haar kasteeltje Draken- steijn in Lage Vuursche. Het innig ge armd lopende paar waande zich uitslui tend vergezeld van Beatrix' Golden Re- triever Joris. Maar buiten het hek stonden fotograaf John de Rooij en verslaggever Eelke de Jong verdekt opgesteld. Door geruchten daartoe aangemoedigd De Rooij zei la ter dat je zó wel kon zien dat de prinses verliefd was hingen ze al een week rond in de buurt. Juist op het moment dat ze begonnen te denken aan vergeefse moeite, zagen ze het paar in de tuin lo pen. De Rooij moest zijn Nikon met 50 centimeter telelens nog uit zijn Porsche halen, maar zag toch nog kans De Ro mance vast te leggen. Beatrix en Claus keerden, geschrokken, naar het paleisje terug. De twee journalisten snelden met de foto's naar de redacties van de Haagse Post en De Telegraaf. Maar bij beide bla den wilden ze de foto niet eerder publice ren dan na het moment waarop zeker heid was verkregen over de identiteit van de geliefde van Beatrix. En boven dien moest het dan ook nog om een seri euze huwelijkskandidaat gaan. Danig geïrriteerd stapte John de Rooij op 4 mei op het vliegtuig richting Lon den om de foto's te slijten aan de Daily Express, de krant die op 5 februari 1938 ook al de eerste foto's van de toen vijf da gen oude baby Beatrix had. Maar ook bij de Daily Express werd te rughoudend gereageerd, al duurde het 'geteut' daar niet langer dan een dag. Ju liana en Bernhard, ongerust geworden door het bericht dat er foto's waren ge maakt, brachten op de avond van de vijf de mei een communiqué uit. Daarin noemde ze de geruchten over een op han den zijnde verloving "voorbarig" en vroegen om "rust en tijd voor een wel overwogen beslissing". Tragisch Het koninklijk paar gaf daarmee indirect te kennen dat er wel degelijk iets aan de hand was. Daags erna kon de hele wereld daarvan ook kennis nemen; de Daily Ex press bracht Beatrix en haar nog onbe kende geliefde groot op de voorpagina onder de kop: "Royal Romance Drama", vergezeld van het .motto "This is the Bij het Telegraaf-concern gingen ze toen overstag. Besloten werd de foto ook te brengen. Nog diezelfde middag prijkte het verliefde stel op de voorpagina van Het Nieuws van de Dag, een middag krant van de Telegraaf voor Amsterdam en omstreken. "Het is en blijft tragisch dat leden van de koninklijke familie slechts in beperkte mate een privéleven hebben", luidde de tekst van het nogal hypocriete bijschrift. Weer een dag later wist Bild Zeitung te melden dat de vriend van Beatrix Claus von Amsberg heette, een 38-jarige diplo maat die op een vrijgezellenflat in Bad Godesberg woonde. In alle vroegte werd Claus een dag later door KRO-radio ge beld. Desgevraagd bevestigde hij zijn vriendschap met de Nederlandse kroon prinses. In binnen- en buitenland barstten stro men van publicaties los. Ook over het ge drag van John de Rooij trouwens. God fried Bomans schreef in De Volkskrant: "Wat ik over dit heerschap denk zeg ik niet eens, want elk woord is nog te veel". De Zilveren Camera, traditioneel over handigd door Prins Bernhard, werd in 1965 maar niet uitgereikt. De Duitse damesbladen jubelden "Über die deutschen Manner an der Sei- te von Hollandischen Herscherinnen". Die Duitse afkomst en al wat daarmee sa menhing was in het Nederland van na de oorlog voor nummer drie in de rij (na Hendrik en Bernhard) nou juist het pro bleem. Bekend werd dat Claus zoals iedere schoolgaande jongen bij de Hit- lerjugend was geweest, bij de Arbeits- dienst, bij de reserve-pantserafdeling in Neurippin en, in de laatste twee maan den van de oorlog, bij de zich toen al te rugtrekkende 90ste pantserdivisie in Ita lië. Daar was hij uiteindelijk krijgsgevan gen gemaakt door de Amerikanen, die hem later als tolk gebruikten. gen gemaakt door de Amerikanen, die hem later als tolk gebruikten. Weerstand Joods Nederland was boos en verdrietig. Onder het voormalig verzet bestond er weerstand, hoezeer Teengs Gerritsen als goede vriend van prins Bernhard die ook poogde te breken. Eigenlijk werd in al lerlei kringen openlijk getwijfeld aan de duurzaamheid van de relatie. De rege ring, ten slotte, vaardigde dr. Loe de Jong af naar Italië om ter plaatse een on derzoek in te stellen naar het oorlogsver leden van Claus. Intussen zat er voor Beatrix en Claus niet veel anders op dan het officieel be kend maken van de verloving. Op 28 juni deden ze dat op de televisie, samen met Juliana en Bernhard, tijdens een zeer on gebruikelijke persconferentie. De fris en vriendelijk ogende Claus wist al heel wat mensen voor zich te winnen. Althans, De Volkskrant meldde dat de 300 verpleeg sters van het Haagse Rode-Kruiszieken- huis na de uitzending allemaal zeer over de aanstaande prins te spreken waren. Maar daarmee had Claus Nederland nog niet veroverd. En dat was ook niet het geval, nadat premier De Jong had verklaard dat het wel los liep met het oor logsverleden van Claus. Intellectuelen en kunstenaars vonden dat "de heer Von Amsberg noch voor, noch tijdens zijn loopbaan in dienst van de Westduitse regering overtuigende be wijzen aan de dag heeft gelegd van een diepgewortelde afkeer van wat het Der de Rijk beoogde en verrichtte". Ze stel den een aan het parlement gericht ver zoekschrift op. Daarin vroegen ze met klem het huwelijk niet goed te keuren. Een aantal oud-verzetsstrijders richtte een anti-huwelijkscomité op. Dan Mar griet maar op de troon, vonden ze. Neder- horst, de voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie van de PvdA, achtte Beatrix niet geschikt voor de troon. Er ontstond een hele discussie over de monarchie. De brievenrubrieken in de bladen barstten uit hun voegen en de media enquêteer den Jan en Alleman. Teksten als "Claus raus" verschenen op muren. Tijdens een rondvaart door de grachten van het in die dagen zeer ru moerige Amsterdam dwarrelden pam fletten met republikeinse teksten in de koninklijke rondvaartboot. En een werk student schoof in een kiosk op Schiphol tussen elke krant die hij verkocht heime lijk een anti-Claus pamflet. Gepikeerd In de Duitse pers werd intussen driftig en trots verder gepend. Het ene blad wist te melden dat de Nederlandse vrouwen wilden dat Claus koning zou worden. In een ander blad schreef een gepikeerde lezeres: "Hebben de Nederlanders niet alle, maar dan ook alle reden om hun prinses Beatrix te danken dat ze Claus von Amsberg tot man gekozen heeft". De aanhoudende Nederlandse protes ten tegen Beatrix' keuze hielpen niet. Op 10 november ging de Tweede Kamer met 132 tegen 9 stemmen akkoord met het huwelgk. En op 8 december gaven ook de leden van de Eerste Kamer er met 65 tegen 5 stemmen hun zegen aan. Het hu welijk werd vastgesteld op 10 maart 1966 in het hol van de Nederlandse leeuw, in Amsterdam. De beelden van die totaal verregende trouwdag zullen de meeste mensen, die ze hebben gezien, nog helder voor ogen staan. Vooral het beeld van de koets, met daarop de onverstoorbare koetsier Hen drik van der Touw en daarachter de rook van een bom. heeft niet nagelaten diepe indruk te maken. Iemand die noch van prinses en prinsessen, noch van dieren hield, smeet een half dode kip naar de koets. De Amsterdamse politie had 1000 agenten extra ingezet en er nog eens 1859 van de rijkspolitie en 1700 van de mare chaussee geleend. Het hoofdstedelijke korps had die bijstand van buitenaf meer dan nodig. De raddraaiers onder de 250.000 toeschouwers langs de vier kilo meter lange route van en naar stadhuis en Westerkerk, bezorgden hun handen vol werk. In die kerk werd de dienst ge leid door dominee Kater. Het paar straalde niettemin. Beatrix flapte haar ja-woord er bijna te vroeg uit. Degenen die het allemaal welwillend ga desloegen, glimlachten vertederd. Het damesblad Eva schreef later: "Zouden beiden, diep in hun hart, die onbeschei den fotograaf niet heel erg dankbaar zijn geweest?" Claus bekende achteraf dat "de verlo vingstijd een heel moeilijke tijd was. die alleen te doorstaan was door hetgeen er tussen mijn vrouw en mij bestond". Op de huwelijksdag zelf zei hij: "Mijn vrouw en ik weten nu dat onze liefde, ge louterd in deze moeilijke tijd. ons sterker en zekerder heeft gemaakt". En Beatrix wilde de perikelen rondom haar kersver se echtgenoot "niet onvermeld laten, omdat wij op deze dag, die voor ons zo veel geluk brengt, dit leed in eerbied ge denken". Charme Na de huwelijksreis naar Mexico wist Claus steeds meer nieuwe landgenoten voor zich te winnen. Door zijn persoonlij ke charme en door veel belangstelling voor alles en iedereen in het land te to nen. In 1969, dus drie jaar na het huwe lijk, stelde het NIPO vast dat 90 procent van de Nederlandse bevolking Claus eigenlijk wel mocht. Zocht Claus zijn werkzaamheden aan vankelijk in de ruimtelijke ordening. Beatrix zette haar voorbereiding op het koningsschap tijdelijk op een laag pitje ten einde zich te wijden aan haar man en, al snel, ook aan haar kinderen. In 1967 kwam Willem Alexander, een jaar daar na Johan Friso en weer een jaar later Constantijn. Diens geboorte gaf aanvan kelijk reden tot de nodige zorg; Constan tijn was een couveusekind met ademha lingsmoeilijkheden. Bijna heel Neder land leefde mee met het prinselijk paar. Het in 1966 getrouwde paar zou meer zware perioden tegemoet gaan. In 1976 raakte Bernhard in opspraak door zijn rol in de Lockheed-affaire. Hier en daar werd gespeculeerd over het aftreden van Juliana. Zou de toenmalige koningin dat hebben gedaan, zonder twijfel was Beatrix 'besmet' op de troon gekomen. Maar haar moeder bleef aan, pas in 1980 werd Beatrix ingehuldigd als koningin. Net als op de dag van haar huwelijk liet Amsterdam zich opnieuw niet kennen als een uitgesproken Oranjegezinde stad. Terwijl Beatrix in de Nieuwe Kerk lieve woorden sprak tot haar moeder en Claus degenen noemde "die my steunt, aan vult en zonodig corrigeert", werd buiten slag geleverd tussen krakers en politie. Twee jaar later, in de tweede helft van 1982 om precies te zgn, kreeg Claus te maken met klachten van depressieve aard. Later kenschetste hij die periode als "de ergste van mijn leven". Maanden lang was de prins wel ergens intern on der behandeling: in Nijmegen, in Bazel, in Breda. De koningin toonde zich een perfecte vakvrouw, ze werkte ogenschijnlijk on verstoorbaar door. Lang daarvoor had ze al eens gezegd: "Als er ooit een strijd punt zou ontstaan tussen mijn plicht en mijn wensen, dan gaat voor mg persoon lijk de plicht altijd voor". Ze bracht die woorden in praktijk: toen Claus voor de eerste keer naar Bazel vertrok, bracht ze hem niet weg omdat ze nodig was bg de kabinetsformatie. Verhalen De wildste verhalen deden intussen de ronde. De roddelpers zag de scheiding al aankomen. Dat dat volslagen onzin was bleek wel uit het vraaggesprek dat de prins na zijn genezing de Avro toestond: "Zonder mijn vrouw had ik het nooit ge haald". Later vertelde de prins ook dat het le ven als lid van het koninklgk huis hem niet echt was meegevallen. "Wat het be tekent om de hele tijd in een glazen huis te zitten, dat gevoel kun je niet inschat ten. Het is veel moeilijker dan ik had ge dacht". In augustus 1987 werd het koninklgk gezin opnieuw te maken met ziekte. Dit maal was het Beatrix, die werd getroffen door hersenvliesontsteking. Ze werd in derhaast van Frankrgk, waar ze vakantie vierde bg biermagnaat Heineken, naar ven ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Op zgn beurt steunde Claus haar De woorden die Beatrix in 1980 op de NOS-tv over het huwelgk sprak, spraken in feite voor zich: "Ik sta er zeer positief tegenover. Ik vind het een erg goed in stelling waar je ook je best voor moet doen. Het is ook een opdracht, iets waar je voortdurend aan moet werken, iets waar je ontzettend van kan leren, waar je in kunt rgpen en waar je ook gelukkig in kunt worden". Zelden zal een huwelijk zoveel tumult en commotie hebben veroorzaakt als dat van Beatrix en Claus. De zilveren bruiloft zal in de paleiselijke beslotenheid van Huis ten Bosch worden gevierd. (Archieffoto anpi 10 maart 1966: De route van de trouwstoet was geplaveid met rookbommen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33