Grafische bonden dreigen met actie Effectenbezitters bundelen zich tegen fusie 'Laatste waarschuwing' aan werkgevers Hoofdrol voor nieuwe Volvo van 3,5 miljard Bundesbank bevreesd voor 'schuldenlawine' Hoge werkloosheid noopt Wiegel tot promotie-actie Brandbrief Pliilips over HDTV WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD/ANP) De grafische bonden heben de werkgevers een 'laatste waarschuwing' gegeven. De werkgevers krijgen van de Grafische Bond FNV 'Druk en Pa pier' vrijdag, in de eerstvolgende onderhandelingsronde, nog één kans om met een beter bod te komen. Blijven ook dan concrete afspraken uit, zo heeft de bondsraad van 'Druk en Papier' gisteren bepaald, dan zal de bond zijn leden tot actie oproepen. HELMOND (GPD) - In de onder handelingen tussen het ministerie van Economische Zaken. Volvo Zweden, en Mitsubishi Motors over de eigendomsverdeling van Volvo Car BV speelt de veelbesproken prijs van de aandelen niet de groot ste rol. Belangrijker is het bedrag van ongeveer 3.5 miljard dat nodig is voor de ontwikkeling van de op volger van de Volvo 400-i de uitbreiding van de fabriek op twe groter te worden. De i in Born voor het maken Mitsubishi's. Dat zegt districtsbestuurder Henk van Rees van de Industrie- gevoerde onder- gave handelingen zijn nu verstrengeld. - gendomsverhouding Oorspronkelijk wilde het Japanse concern alleen assemblage in de Volvo-fabriek in Bom. Directeur i brengen. Ze i een 50/50 ei- de joint- In eerste aanleg zullen de acties zich beperken tot bijeenkomsten in be drijfskantines, waarin bondsverte- genwoordigers en kaderleden de si tuatie in het cao-overleg met hun achterban (50.000 werknemers) gaan bespreken. Afhankelijk van de verdere opstelling van de onderne mers zal worden bepaald of eventu eel tot hardere acties zal worden overgegaan. Bij de vorige cao-on derhandelingen, twee jaar geleden, kwam het tot regelrechte stakingen in een reeks van bedrijven. De Bondsraad van 'Druk en Pa pier' heeft een lijst van kernpunten waarop van de werkge- i wezenlijke verruiming vafï hun bod wordt geëist. Er dienen harde afspraken te komen over maatregelen die meer mensen de grafische industrie binnenhalen. En mede met het oog op het dalende aantal schoolverlaters moet om de bedrijfstak voor de jeugd aan trekkelijk te houden de korting van 100 gulden op de beloning van jongeren ongedaan worden ge maakt. De vut moet volgens de Bonds- 4 procent eisen. Deze eis is ook steld in het cao-overleg voor 1 ploegendiensten en bij overwerk; overheidspersoneel. Daarnaast de bond wil daarmee de werkdruk de AbvaKabo een verhoging van de lenprijzen, is nog niet duidelijk, jeugdsalarissen met 10 procent ogenblik met toestemming van de handelingen tussen de Staat en Vol- aandeelhouders {de Nederlandse - - overheid voor 70 procent en Volvo Zweden voor 30 procent) 850 gul den per verkochte auto voor de ont wikkeling van een nieuwe midden venture. waarbij de eerder afge sproken produktie-aantallen over eind zouden blijven. Dat was weer niet aanvaardbaar voor de Japan ners. De onderhandelingen op dat niveau leken vast te lopen. Datzelfde gold voor de tegelijk lo pende onderhandelingen tussen de overheid en Volvo Zweden over de verkoop van Volvo Car. De Zweden i de onder- hebben 30 procent van de aandelen de gaten kunnen houden. jeugusaianssen mei iu piuuem u«i Nog dit jaar dient een actieplan te de sector voor jongeren aantrekke- V erStrengelu worden opgesteld tegen de ken van het veel te hoge ziektever zuim; de Bondsraad ziet deze oorza ken voornamelijk liggen in de te ho ge werkdruk (stress) en in arbeids omstandigheden die schade toe brengen aan het bewegingsappa raat van de mens, vooral aan de rug. Afhankelijk van de reactie van de werkgevers zal de bond zijn looneis al dan niet bijstellen. De 3 procent loonstijging die het Koninklijk Ver bond van Grafische Ondernemin gen KVGO heeft geboden, noemt de Bondsraad van 'Druk en Papier' in elk geval al te weinig. Shell De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 6000 werkne mers van Shell in Pernis en Moer dijk zijn volgens de Industriebon den van CNV en FNV teleurstellend verlopen. In maart wordt het ge sprek gisteren be- joint-venture, die vo bezit van Volvo Car e cent van Mitsubishi z> Volvo Car en zouden graag volledi ge zeggenschap over het Neder zet omdat de Zweden wel de meer derheid van de aandelen wilden, maar weigerden een evenredig deel van de 3,5 miljard aan investeringen in Born voor hun rekening te ne- In januari nam minister An- worden. De driessen daarop het initiatief wil een aandelenverhouding van een derde Volvo Zweden, een derde Mitsubishi, een derde Nederlandse staat. De Japanners lijken daar wel wat voor te voelen. Maar het is de vraag of de Zweden er gelukkig mee zijn. Die wilden immers aanvanke lijk volledig eigenaar worden van Volvo Car. Maar nu zien ze dat hun eigen bezit nauwelijks verandert, terwijl de gevreesde Japanners een vergelijkbaar aandelenpakket in handen dreigen te krijgen. Volgens Van Rees ontstaan er nu nieuwe complicaties. Volvo Zwe den en Mitsubishi zijn concurren ten en de partner van Volvo, het Franse staatsbedrijf Renault, kan al helemaal geen Japanners luchten of zien. Nu Mitsubishi mede-eigenaar van Volvo Car lijkt te kunnen wor den. zou de Zweeds/Franse combi natie de invloed op Volvo Car moe ten delen met de Japanners. Mitsubishi dreigt nu ook invloed te krijgen op de ontwerpen en marke ting van Volvo Car. Een collega van Van Rees, Ger van Os van de Unie BLHP. weet daar wel een oplossing voor. Volgens hem ligt het meest voor de hand dat de hele comerciele organisatie wordt ondergebracht in een apart bedrijf, met een vestiging in Nederland, onder verantwoorde lijkheid van de Zweden, maar los van Volvo Car, opdat de Japanners niet in de keuken kunnen kijken. die 40 jaar in de grafische industrie heeft gewerkt. Tot dusver geldt die regeling alleen voor mensen die, be halve dat zij 40 dienstjaren hebben, ook 58 jaar oud zijn. Bovendien moet de vut in alle gevallen naar het niveau van het netto-loon dat be trokkene had. Tot de kernpunten behoort ver- FRANKFURT (DPA) - De Bun desbank maakt zich bezorgd over het wel en wee van de Duitse staats huishouding. In haar jongste maandrapport waarschuwt de Duit se centrale bank voor. een schulden lawine als gevolg van de financie ring van de Duitse eenheid. De rege ring moet, zo schrijft de bank, in eerste instantie alle bezuinigings mogelijkheden gebruiken voordat Bonn mag „overgaan tot het verho gen van de belastingen en het aan trekken van extra kredieten. De Bundesbank adviseert de re gering in plaats van het extra aan trekken van leningen de inkomens positie van de Oostduitse deelsta ten en gemeenten te verbeteren. Ook het bezuinigen op subsidies en andere uitgaven zorgt voor een ver gemakkelijking van de financiering Staatslening Het tendergedeelte van de 10-jarige 8,5 procent staatslening heeft 1,1 miljard opgebracht, zo heeft het mi nisterie van financiën gisteravond bekendgemaakt. De rente op deze lening is 0,5 procent lager dan die op de vorige lening. Een woord voerder van het ministerie noemde het een goede start voor de toonban kuitgifte. De koers van uitgifte werd vast gesteld op 100,30 procent, waardoor het rendement op 8,45 procent kwam. Met deze opbrengst heeft de staat dit jaar tot dusverre 8,8 miljard gulden uit de markt gehaald voor het dekken van de financieringsbe hoefte van het rijk; die wordt voor 1991 geraamd op 43,8 miljard. Toerisme trekt aan Het aantal boekingen voor vliegva kanties deze zomer in het buiten land neemt langzaam maar zeker weer toe. Dat blijkt uit een "steek proefsgewijs onderzoek" van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisagenten (ANVR) dat giste ren werd gehouden bij een groot aantal leden van de vereniging. "Wanneer we het vergelijken met een paar weken terug, dan is de be langstelling inmiddels al weer ver dubbeld," aldus woordvoerder Otto van de ANVR. Volgens Otto heeft de actie van de reisbureaus om reizi gers gunstiger annulerings- dan wel omboekingsvoorwaarden te bieden gunstig gewerkt. Forse daling landbouwprij zen BRUSSEL (GPD) - De boeren moeten rekening houden met dalingen van de landbouwprij zen met drie tot zeven procent. Dat blijkt uit cijfers van ambte lijke werkgroepen bij de Eu ropese Commissie die in Brus sel de ronde doen. Vandaag be spreekt de Commissie hoe het prijspakket 91-92 er in grote trekken uit moet zien. Ze wil het pakket op 4 maart aan de land bouwministers voorleggen. Voor melk, graan en vlees zou het om bevriezing van de prijzen gaan. Allerlei administratieve maatregelen, zoals strenge op- koopvoorwaarden of latere be talingen, komen in feite neer op forse prijsdalingen bij deze pro- dukten. Zo zou de medeverant woordelijkheidsheffing bij gra nen verdubbelen. Bij vlees en boter worden interventievoor- waarden strenger. De melkquota zouden met 2 procent worden gekort zonder onderscheid tussen grote en kleine boeren. ADVERTENTIE n Rno O» 'Communiceren doet iedereen, maar hoe bereik ik J V m'n doelgroepV 071-134248 «aan LEIOEN ('s avonds: 071-310869) raad beschikbaar zijn voor iedereen jaar voortgezet. Shell kwam met het volgens de bonden bijzonder mage re aanbod van een loonstijging met 3 procent per 1 juli. De FNV wil 4 procent per 1 april, het CNV 3,5 pro cent. Ziekenhuizen van het al zeer hoge begrotingste kort, aldus de Bundesbank. Als de financiële gaten van de overheid dan toch opgevuld moe ten worden door middel van een verhoging van de belastingen dan zal de Bundesbank extra letten op inflatiegevaar: "Het doel van het monetaire beleid is ervoor te zorgen dat door belastingverhoging opge dreven prijzen niet uitmonden in meer inflatie". Daarmee laat de au tonome Bundesbank de regering in Bonn weten het rentewapen in te zetten als de prijzen uit de hand lo pen. De economische ontwikkeling in het oostelijke deel van Duitsland blijft zorgelijk. Terwijl het westelij ke deel een hoog produktieniveau kan handhaven en daarbij een eigen koers is gaan varen ten opzichte van de wereldeconomie, moet de econo mie in de voormalige DDR het diep tepunt nog bereiken, zo denken de bankiers in Frankfurt. Slechts de bouw, de genotmiddelenindustrie en sommige delen van de diensten sector laten tekenen van herstel HETTSTEDT Zorgelijk kijkende arbeiders piekeren over de toekomst doorzet zal het werkloosheidspercentage in het vroegere Oost-Duitsland op- van hun werk in het metaalbedrijf Mansfeld AG in de deelstaat Sachsen- lopen tot 30 procent. Anhalt in de voormalige DDR. Als de huidige tendens op de arbeidsmarkt LEEUWARDEN (ANP) Friesland timmert aan de weg. Waren eind januari tuinders uit het Westland doelwit van de provinciale aquisi- teurs, morgen zijn industriële ondernemers aan de beurt. Commissaris der Koningin Hans Wie gel heeft circa 2000 ondernemers van bedrijven met meer dan 20 werknemers in de randstad uit genodigd voor een speciale bijeenkomst. De meeting vindt plaats op de beurs Bedrijfs huisvesting 1991, die van 20 tot en met 22 febru ari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. En net als op de Nederlandse Tuinbouw Vak beurs in Bleiswijk zal Wiegel de ondernemers persoonlijk wijzen op de voordelen van bedrijfs vestiging in zijn provincie. 'Brein' achter de promotiecampagne is het Bureau Bedrijfsleven. Naast het voorlichten van bedrijven over verschillende subsidierege lingen en milieumaatregels, besteedt het bu reau een groot deel van zijn tijd aan de aquisitie van nieuwe bedrijven. "Met name de laatste twee jaar zijn we hier structureel mee bezig", zegt P.H. van der Meulen, hoofd van het bureau. De provincie heeft een miljoen gulden voor de promotie-activiteiten uitgetrokken geduren de enkele jaren. In 1989 werd begonnen met de produktie van reclamespots, zowel op radio als tv, met in de hoofdrol dë promotor voor Fries land: commissaris Wiegel. En de reacties bleven niet uit. De campagne werd geïntensiveerd, waarbij werd samengewerkt met de Kamer van Koop handel en het Friese bedrijfsleven. "En dat re sulteerde weer in de aanwezigheid op beurzen zoals Bleiswijk en Utrecht". De bezoekers van de beide beurzen konden en kunnen op de Friesland-stand kleurige folders met lovende teksten over de provincie. Fries land heeft ruimte, de grondprijzen zijn er laag, de wegen nog zonder files en de lucht nog zon der smog. "Het belangrijkste waar ik de ondernemers altijd op wijs is het arbeidsklimaat. Friezen wil len nog werken, wordt er wel eens gezegd", zegt Van der Meulen. Maar waarom al die drukte? Gaat het zo slecht met de eigen Friese bedrij ven? Van der Meulen ontkent. "Het bedrijfsle ven in de provincie is over het algemeen gezond tot zeer gezond. Probleem is echter dat er te wei nig bedrijven zijn om de groei van het arbeids aanbod op te vangen. Friesland wordt nog steeds geconfronteerd met een hoge werkloos heid en dat baart ons zorgen. Hier proberen we wat aan te doen, onder andere door bedrijven uit andere delen van het land binnen onze gren zen te krijgen". ABN en Aiiiro verlagen hypotheekrente AMSTERDAM (ANP) - In vrr- band met de rentedaling op de geld en de kapitaalmarkt hebben de ABN en de Amro Bank hun hypo theekrentetarieven met ingang van vandaag verlaagd. Voor variabele hypotheken en voor hypotheken met een rentevas te periode van een jaar zakt het ta rief met 0.2 procent en voor hypo theken met andere rentevaste pe rioden met 0.3 procent. De rente op hypothecaire leningen op basis van annuïteiten loopt bij deze twee bankorganisaties dan naar gelang de rentevaste periode uiteen van 9.5 tot 10,1 procent. EINDHOVEN (GPD) - Philips en het Franse bedrijf Thomson Consu mer Electronics zijn bang dat de in voering van high definition tv (HDTV) in gevaar komt door het uit blijven van Europese wetgeving. In een brief aan de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG. dringen beide bedrijven erop aan een beslissing te nemen over een richtlijn die de weg moet banen voor de HDTV. De Europese Commissie heeft vijf jaar geleden al bepaald dat alle omroepsatellieten gebruik moeten maken van de zogenoemde D2MAC-transmissiestandaard, een voorloper van de HD-MAC die de uiteindelijke transmissiestandaard wordt voor HDTV Die mhtliin moet voor het eind van dit jaar wor den aangepast. Met behulp van D2MAC is het nu al mogelijk tv-programma's uit te zenden die een verbeterde beeld kwaliteit hebben, geluid van cd-ni- veau en een breder beeldformaat. Het uitblijven van ondersteunen de wetgeving zou volgens Philips en Thomson een miljarden-strop betekenen voor de Europese indus trie. In Europa werken meer dan 10.000 mensen aan de ontwikkeling van HDTV. DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) doet een laatste en unieke poging om betere voorwaarden te krijgen voor de certificaathouders bij de voorgenomen fusie van Nationale- Nederlanden met de NMB Post bank. De VEB wordt daarin ge steund door 'enkele tientallen' Ne derlandse institutionele beleggers, waaronder de verzekeringsmaat schappij Aegon. De VEB zal beleggers met certifi caten Nationale-Nederlanden die het niet eens zijn met de fusievoor- waarden, oproepen hun stukken vast te houden tot 28 februari en zich te melden bij de VEB. De be leggers kunnen hun banken op dracht geven de stukken niet voor volgende week donderdag aan te melden. Als op die dag blijkt dat de beleggers die zich bij de belangen vereniging hebben gemeld meer dan 50 procent van de certificaten bezitten, gaat de fusie niet door. Nationale-Nederlanden en de NMB Postbank hebben in hun fu sieprospectus vastgelegd dat de fu sie alleen door zal gaan als de nieu we onderneming, Internationale Nederlanden, kan beschikken over meer dan de helft van de aandelen en certificaten. "Ik ben er zeker van dat we meer dan vijftig procent van de aandelen en certificaten achter ons krijgen. Anders waren we hier niet aan begonnen", aldus VEB-di- recteur R. de Haze Winkelman. Vol gens hem heeft al 'een groot aantal' beleggers zich bij de VEB gemeld De Haze Winkelman: "Wij zijn niet tegen de fusie. Wat ons stoort, is de overmatige bescherming die de onderneming Internationa le Nederlanden krijgt". De nieuwe financiële combinatie wat betreft omzet nummer twee in Europa wordt beschermd omdat geen aan delen, maar certificaten zonder stemrecht worden uitgegeven en door preferente aandelen die bij een bevriende stichting kunnen worden ondergebracht. Daardoor hebben aandeelhouders feitelijk niets te vertellen in de nieuwe onderne ming. Door advertenties in Nederlandse en buitenlandse dagbladen, waar onder de Wall Street Journal en de Financial Times, zal de VEB de aan deelhouders van haar voornemen op de hoogte brengen. Op 28 februa ri zal ze vervolgens in de dagbladen bekendmaken hoeveel beleggers zich bij de oppositie hebben aange sloten. Als dat minder dan 50 pro cent is, geeft de VEB automatisch namens de aangesloten beleggers opdracht aan de bahken om de stukken op 1 maart alsnog voor om wisseling aan te melden. De vooraanmelding van de VEB is voor Nederlandse begrippen uniek. Het enige wat erop lijkt, in het buitenland, is een zogenaamde 'proxi', waarbij aandeelhouders vóór een aandeelhoudersvergade ring via advertenties worden opge roepen hun aandelen (stemmen) bij ëën partij te bundelen, om met een grotere slaagkans bij voorbeeld een bestuurder te benoemen of te laten aftreden. De VEB telt ruim 12.000 leden, onder wie zowel professionele als kleine particuliere beleggers. Onder de institutionele beleggers die aan de vooraanmelding meedoen, zijn volgens De Haze Winkelman een In de Grote Kerk in Den Haag lieten de aandeelhouders van Nationale Nederlanden zich gistermiddag voorlichten over de ophanden zijnde fusie met de NMB Postbank. Mr. J.J. van Rijn. voorzitter van de raad van be stuur van Nationale Nederlanden (tweede van links), mr. C.van Veen (links van hemen H.J. Witteveen. (foto anp» aantal grote Nederlandse pensioen fondsen, waar hij de namen niet van wil de noemen. In de oppositie die zich eerder rond beleggingsgroep Robeco had geformeerd, bevonden zich de pensioenfondsen van Unile ver (Progress) en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). De Haze Winkelman maakte de opmerkelijk stap gisteren bekend op een druk bezochte informatieve aandeelhoudersvergadering van Nationale-Nederlanden in Den Haag Daarv oor had hij het bestuur van de verzekeringsmaatschappij gevraagd de aanmeldingstermijn (die loopt tot en met 1 maart) te ver lengen, om de aandeelhouders de kans te geven nog eens goed over de fusie en de daaraan verbonden voorwaarden na te denken. Nationale-topman J. van Rijn be antwoordde dat verzoek met het dreigement dat certificaathouders die hun stukken niet op tijd aanmel den. voor een onzekere toekomst kiezen. "Of de stukken die te laat worden aangemeld, alsnog tegen dezelfde gunstige voorwaarden kunnen worden omgeruild, daar over zullen we tezijnertijd pas be slissen". Van Rijn haalde fel uit naar de VEB en de eveneens vertegenwoor digde Duitse belangenvereniging van beleggers, die de actie van de VEB steunt. "Weet achter welke kar u zich laat spannen. U mengt zich onder belagers die heel andere din gen met Nationale voor hebben dan beleggers". Van Rijn doelde daar mee op concurrent Aegon Volgens De Haze Winkelman zet Nationale zijn aandeelhouders on der tijdsdruk om de fdsie te laten slagen. "Maar daardoor nemen aan deelhouders misschien een besluit dat ze helemaal niet willen" Volgens Van Rijn is de uitvoerige bescherming van Internationale Nederlanden noodzakelijk om vij andige beleggers buiten de deur te hiiiiden Door hun lagr hrur^korr, zijn rit- mee-te Nederlandse onder nemingen slechter beschermd te gen onvriendelijke overnemingen dan hun concurrenten in het bui- ttnïikl, aldua Vin Rnn Dat argument overtuigde De Ha- ze Winkelman en zijn collega uit Duitsland niet. Ook de opmerking van Van Rijn dat de beschermings constructies niet voor eeuwig zijn en zullen worden heroverwogen als de EG-nchtlijnen daartoe aanlei ding geven, maakte geen indruk op de VEB-directeur. "Ik heb er weinig vertrouwen in dat Internationale Nederlanden als één van de groot ste beursfondsen, bereid zal zijn het goede voorbeeld te geven op de beurs. Nationale-Nederlanden heeft er in de afgelopen jaren op zo n beetje alle aandeelhoudersver gaderingen mee ingestemd als on dernemingen werden dichtgetim merd".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5