Voorstellen kabinet oogsten veel kritiek Tussenbalans rammelt aan alle kanten 'Vooral de laagste inkomens worden getroffen' Groningen wint race om longtransplantaties Oppositie vraagt uitstel debat Bedrijfsvereniging krijgt cruciale rol bij terugdringen van wao Nog geen spoor van gevangene Olietanker in vlammen op Westerschelde CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 'ililiHil'Jil'. PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Het moeizaam bereikte akkoord heeft een storm van kritiek geoost. Oppositie-partijen, werkgevers, werknemers en belangenorganisaties zijn uiterst onge lukkig met sommige van de maatregelen. De consumenten-organisaties en bonden stellen dat het kabinet zijn financiële moeilijkheden vooral op de laagste inkomens afwentelt. De vakcentrale CNV heeft al acties in het vooruitzicht gesteld tegen de aangekondigde wacht- dagen voor de ziektewet. De gemeenten vrezen dat de bezuinigingen voor hen - en dus ook voor de burgers - 'rampzalig' zullen uitpakken. Ook de coalitie-partijen zijn niet onver deeld enthousiast over het akkoord, al noemen ze het beide - zij het met de nodige reserves - aanvaardbaar. UTRECHT (ANP) - Het Acade- misch Ziekenhuis Groningen mag de komende drie jaar twintig tot dertig longtransplantaties uitvoe ren, zo besloot staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) gisteren. Het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein valt buiten de boot. Si mons vindt namelijk één plek voor longtransplantaties voorlopig vol doende. Er dienen zich volgens hem niet genoeg donoren aan voor twee ziekenhuizen. Een commissie van de Zieken fondsraad had Simons vorige maand nog geadviseerd zowel Gro ningen als Nieuwegein aan te wij zen. De twee ziekenhuizen hadden dan wel moeten gaan samenwer ken. Simons vond dat echter niet nodig en koos voor Groningen om dat dat als academisch ziekenhuis beter geschikt is: de transplantaties moeten namelijk vergezeld gaan van wetenschappelijk onderzoek omdat het om ontwikkelingsge neeskunde gaat. Vorige week nog adviseerde de Gezondheidsraad terughoudend te zijn met longtransplantaties en eerst verdere ontwikkelingen in het ziekenhuizen voeren al longtrans plantaties uit waaronder Nieuwe gein Maar er is nog steeds geen overeenstemming over de vergoe ding van de kosten. Simons zei eind vorig jaar al dat buitenland af te wachten. Er is nog onvoldoende ervaring met de in greep, meent de raad; bovendien is er een beperkte kans op succes. Over een half jaar kan het project van start gaan met geld uit het fonds ontwikkelingsgeneeskunde. Voor "noodgevallen" mag vóór die tijd al ziekenhuizen die "illegale" trans- een beperkt aantal transplantaties plantaties uitvoeren niet moeten worden uitgevoerd. Het ziekenhuis worden beloond door hen in de toe- de Ziekenfondsraad zoeken komst ook de "legale" te laten uit een interimfinancie- daarv ring. Simons heeft men voordat ei lijkheid is over de financiering. Ex clusief de nabehandeling kost erheid vond de kosten te hoog, maar zag geen mogelijkhe- ?n besluit geno- den om de transplantaties te verbie- olkomen duide- den. Tweede Kamer-lid Van Otterloo (PvdA) maakte tijdens de begro transplantatie drie ton. De staatsse- tingsbehandeling in december ook cretaris heeft toch maar vast de bezwaar: de politiek had nog geen ,geld en toestemming voor long- __atransplantaties gegeven; de lasten klaarde zijn woordvoerster. Drie zouden dus terecht komen bij de sa De consumentenorganisaties be twijfelen of de door het kabinet voorgestelde compensatiemaatre gelen wel voldoende soelaas bieden voor deze inkomens. Volgens de Nationale Wo ningraad en het Ned. Chr. Instituut voor de Volkshuisvesting speelt de huurverhoging van 3 naar jaarlijks 5,5 procent de grote beleggers in de kaart en zal ertoe leiden dat de wo ningbouwcorporaties zichzelf uit de markt prijzen. De twee koepelorga nisaties betreuren het dat de in de tussenbalans aangekondigde huur verhoging niet wordt gecombi neerd met maatregelen die de com merciële huurbazen financieel tref fen. De woningen zullen hierdoor onbetaalbaar worden voor de min- Ook D66 vindt de plannen niet der draagkrachtigen, zo vreest het uitblinken door helderheid. Deze Ned. Chr. Instituut voor de Volks- De WD wijst de verdubbeling van het huurwaardeforfait 'vierkant' van de hand. Samen met het 'onbe grijpelijke' voorstel om de fiscale vrijstelling op spaarrente en divi dend aan te pakken, zal dit de finan ciële onafhankelijkheid en spaarzin van de burger aantasten, aldus een eerste reactie van fractievoorzitter Bolkestein. Volgens de WD moet de motorrijtuigenbelasting juist omlaag, gezien de ontwikkelingen elders in Europa. Voor het overige noemt WD-fractievoorzitter Bol kestein de voorstellen 'vaag en ver warrend'. Een zorgvuldige behan deling voor de Statenverkiezingen op 6 maart is nauwelijks mogelijk, meent Bolkestein. huisvesting. Makelaars en de vereniging Eigen Huis vinden de door het kabinet partij wijst bovendien op het 'pijn lijk gebrek aan verband' tussen de gepresenteerde structurele verbete ringen Hoewel z vaardbaar en PvdA wel de nodige kantteke ningen bij het akkoord. De PvdA blijft aanhikken tegen de hogere openbaar-vervoertarieven. De be zuinigingen op Defensie vindt deze De ANWB zegt begrip te hebben Verheugd partij 'te mager'. Ze zal tijdens het Kamerdabat mogelijk verdergaan de voorstellen hiervoor indienen. Het CDA voelt nog steeds niets voor het schrappen van de rente vrijstelling en de rente-aftrek op persoonlijke leningen. Fractie voorzitter Brinkman stelde gisteren voor om kleine spaarders voorrang te geven bij de inschrijving op staatsobligaties. Op die manier blij ven burgers wellicht gemotiveerd om te sparen. Onverteerbaar De FNV is teleurgesteld het besluit om het autorijden en het openbaar vervoer aanzienlijk duurder te maken. De organisatie beseft dat de maatregelen nodig zijn, gezien de financiële positie van het kabinet. ANWB-directeur Nou- wen is verheugd over het kabinets combi-kaart in Die maatregel houdt in dat automobilisten die een OV-jaar- kaart nemen, korting krijgen op de motorrijtuigenbelasting. De streekvervoerbedrijven heb ben terughoudend gereageerd op de tariefsverhoging voor het open baar vervoer van 5 tot 6 procent. De overkoepelende organisatie Streek vervoer Nederland kan nog niet be oordelen of de tariefsverhoging maatregelen die in de tussenbalans gunstig afsteekt bij de maatregelen worden aangekondigd. Hoofddoel die voor automobilisten zijn geno- AMSTERDAM Zo goed mogelijk beschermd onderzochten leden van de een bomaanslag in de hoofdstad. Met de bomaanslagen op twee stations in Explosieven Opruimingsdienst gisteren, een verdacht Fiatjein het centrum Londen en het proces van vier I RA-verdachten dat vandaag in Roer van Amsterdam. Kort tevoren kwam een anoniem telefoontje binnen over niond begint in het achterhoofd, werden alle mogelijke voorzorgsmaatre- hoe dat moet worden verwezenlijkt, rijtuigenbelasting. De spoorwegen komt absoluut niet uit de verf, aldus vinden de voorgestelde tariefstij- de vakcentrale. Vólgens het CNV gingen begrijpelijk nu de autokos- stuurt het kabinet aan op een fron- ten bijna evenredig omhoog gaan. tale botsing. Het voorstel om werk nemers op te laten draaien voor twee dagen ziekengeld, is voor de christelijke vakcentrale onverteer baar. De voorgestelde prijsstijgingen voor brandstof en het openbaar ver voer, de belastingheffing op spaar rente, het schrappen van de belas tingaftrek voor consumptief krediet en hogere huren treffen volgens Konsumenten Kontakt vooral de doorsnee-inkomens Voor de Nederlandse gemeenten, verenigd in de VNG, is de tussenba lans 'een regelrechte ramp'. Vol gens voorlopige rekensommetjes bedragen de kortingen bij de ge meenten de komende drie jaar 1,2 miljard. 'Dat zal direct leiden tot aantasting van het voorzieningenni veau voor de burgers", zo vreest de hoofddirecteur van de VNG, K.G. de Vries. De gemeenten stellen hun laatste hoop nu op het parlement. DEN HAAG (ANP) - Een deel van om met de plenaire behandeling de oppositie in de Tweede Kamer van de Tussenbalans niet overhaast wil dat het debat over de tussenba- te werk te gaan. Ze wees erop dat lans wordt uitgesteld tot na de Sta- het kabinet twee maanden de tijd tenverkiezingen. Volgens WD, heeft genomen voor de bezuini- D66, Groen Links en GPV is het gingsoperatie. Van de Kamer kan niet goed mogelijk is de ingewikkel- niet worden verwacht dat zij de zaak in een week afhandelt. Groen Links vindt dat het argu ment niet opgaat dat de kiezer aan de hand van de uitkomsten van het Kamerdebat zijn keus op 6 maart zou kunnen bepalen. Via de media zal duidelijk blijken hoe het kabinet de financiële problemen denkt op te lossen. Ook de fracties hebben volop de kans hun standpunten kenbaar te maken, onder meer op spreekbeurten. de materie voor die tijd op een zorg vuldige manier te behandelen. Groen Links stelde gisteren voor Binnenland kort Hoogovens Het Tweede-Kamerlid Paul Rosen- möller van Groen Links heeft gis termiddag vragen gesteld aan mi nister Maij-Weggen over het ver leende uitstel van de lozingen bij Hoogovens. Hij wil vooral weten welke economische belangen heb ben geleid tot een week extra lozin gen van lood en zink. Oorspronke lijk had de minister Hoogovens tot komende vrijdag de tijd gegeven om een eind te maken aan de illega le lozing van lood en zink. Asielzoekers Het kabinet wil asielzoekers, die om humanitaire redenen niet worden uitgezet, na verloop van tijd een tij delijke verblijfsvergunning geven. Op die manier wil het rijk de druk op de opvanghuizen voor asielzoe kers verlichten. Dat is één van de maatregelen, waarmee de regering wil voorkomen dat de kosten voor de opvang van asielzoekers explo sief blijven stijgen. Geen afspraak De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer zal zich niet houden aan de af spraken over de politie in het re geerakkoord, als het kabinet Schip hol en de gemeente Haarlemmer meer bij de politieregio Haarlem in deelt. De PvdA wil Schiphol bij Amsterdam in te delen, maar vindt het kabinet, coalitiepartner CDA en de WD tegenover zich. De partij dreigde gisteren in de toekomst op vele punten bezwaren te zullen ma ken tegen de reorganisatie van de korpsen. 'BVD trachtte jarenlang nazi's te recruteren' AMSTERDAM (ANP) - De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) heeft vanaf eind jaren veertig tot mogelijk ver in de jaren tachtig geprobeerd Ne derlandse ex-nazi's te recrute ren. Zij waren zeer geliefd door hun ervaring en anti-communis- tische gevoelens, schrijft het blad Forum deze week in een ar tikel getiteld 'Nazi's in dienst van het Koninkrijk'. Forum interviewde zeven Ne derlandse collaborateurs. De ze ven, voornamelijk ex-Abwehra- genten, hebben direct of indi rect contact gehad met de BVD en de dienst onder meer inlich ten verstrekt. Volgens Forum "kan niet meer staande worden gehouden dat hun verhaal op fantasie berust". De zeven ge vallen vormer mogelijk "slechts het topje van de ijsberg". Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken sluit "absoluut" uit dat met de genoemde namen in het ver haal een samenwerkingsver band heeft bestaan, ook niet tus sen hen en de voorlopers van de BVD. "Het is wel mogelijk dat enkele ex-nazi's zijn benaderd r het verstrekken DEN HAAG (ANP) - De bedrijfs verenigingen krijgen binnenkort een hoofdrol bij het uitvoeren van de sociale verzekeringen. Ze moe ten straks niet alleen'het recht op een uitkering van zieke of arbeids ongeschikte werknemers beoorde len, maar ook de mate van arbeids ongeschiktheid schatten. Boven dien gaan ze de terugkeer van de werknemer naar de werkplek bege leiden. Dit staat in een notitie, die staats secretaris Ter Veld (sociale zaken en werkgelegenheid) naar de Twee de Kamer en naar de Sociaal Econo mische Raad (SER) heeft gestuurd Volgens deze Notitie verdwijni de Gemeenschappelijk Medische Dienst. Er komen kantoren, die gedeeltelijk arbeids ongeschikter! zonder werk weer aan de slag moeten helpen. Deze kanto ren worden ondergebracht bij een koepelorganisatie van de bedrijfs verenigingen en moeten nauw sa menwerken met de arbeidsbureaus. Op den duur zouden deze kantoren en de arbeidsbureaus in elkaar op kunnen gaan, aldus Ter Veld. last met het toezicht op de uitvoe- ter bestuurde. nigingen. De raad wordt op haar zet een systeem van budgetfinan- beurt verplicht jaarlijks aan de ciering invoeren. De hoogte van de 'er onder uitvoeringskosten wordt nu nog be- sancties. paald door de uitvoerende organisa- het kabinet vindt dat deze kosten inmiddels te hoog zijn opge lopen. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCWj vindt dat het kabinet niet alleen de eigen verant woordelijkheid van de sociale part ners miskent maar wijst er ook op dat de minister niet eens het parle ment hoeft te horen als hij recht streeks wil ingrijpen in de uitvoe ring van de sociale wetten. Ook de Federatie van Bedrijfsver enigingen is niet tevreden. Budget tering is niet nodig omdat werkge vers en werknemers er bij uitstek op gespitst zijn om de sociale lasten, zo beperkt mogelijk te houden. Ze moeten die lasten namelijk zelf op brengen. Ook vinden de Bedrijfs verenigingen het instellen van de regiokantoren overbodig. De Ge handicaptenraad bepleit het be houd van de GMD, die als een werk maatschappij kan fungeren onder toezicht van de bedrijfsverenigin gen. overheid te rapporteren meer kosten controle e De Sociale Verzekeringsbank bes, (SVB) blijft belast met het uitvoe- LEEUWARDEN (ANP) - Van de VolgenrtoTWoWrrvertwënt dJe volgens aeze iNomie vera ïjni avQnd ujt de Leeuwardense gevan- rppinnalp 6enis De Marwei ontsnaptte, is nog «non cnnnr Hot torhnisrh nnrlpr- geen spoor. Het technisch onder zoek aan de vluchthelikopter heeft niets opgeleverd. Wel vond de poli tie gisteren de brommer terug, die de helicopterpiloot en de gevange ne zouden hebben gebruikt om hun vlucht vanaf het vliegveldje in Drachten voort te zetten. Getuigen hebben maandagmiddag een be stuurder van een witte bestelbus de brommer in de buurt van het vlieg- Verzekeringsraad veld uit zien laden. Onduidelijk nog e de helicop- Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG Na wekenlang moei zaam onderhandelen, is het er dan toch eindelijk van gekomen. Een zichtbaar vermoeide minister Kok en een zo mogelijk nog afgematter premier Lubbers presenteerden dinsdagavond het lang verwachte Stuk: de tussenbalans. De grote schoonmaak in de overheidsfinan ciën was voltooid. Althans, dat dacht iedereen. Naarmate de presentatie van de premier vorderde, werd het onge loof op de gezichten van de toehoor ders steeds duidelijker zichtbaar. Was dit nu het stuk met visie dat Lubbers keer op keer beloofd had? Was dit de afrekening met het verle den. toen telkens alleen maar naar de cijfertjes werd gekeken? De keiharde praktijk is weerbar stiger gebleken dan de leer. Bijna acht weken lang praatte het kabinet uiteindelijk toch weer over twee cij fers achter de komma hier en drie daar. Opnieuw ging het toch weer over de vraag of de laagste inko mens een pakje sigaretten meer of minder zouden kunnen kopen. En telkens opnieuw keken de individu ele ministers vooral naar de buur man (m/v) of die wel genoeg deed. Het is waarschijnlijk aan de aan pak van het duo Lubbers-Kok te wijten dat de tussenbalans niet is geworden wat ervan werd ver wacht. Kok moest als minister van financiën het voortouw nemen in deze grootste bezuinigingsopratie na de Tweede Wereldoorlog. Maar dat touw bleef wekenlang op de grond liggen. Want Kok meent, in tegenstelling tot zijn voorganger Onno Ruding, dat de ministers zelf moeten kijken hoe er op hun eigen begroting bezuinigd kan worden. Maar dat resulteerde vooral in het afwachten hoe de collega's hun pro blemen oplosten. En zo kwam er van enig beleid lange tijd niets, maar dan ook niets terecht. Moegestreden Premier Lubbers ergerde zich al ge ruime tijd aan de aanpak, of eigen lijk het gebrek daaraan, van Kok. Maar om de PvdA niet in nog grote re problemen te brengen, deed Lub bers tot twee weken geleden niets. Maar toen Kok uiteindelijk zijn voorstellen op tafel legde, kwam Lubbers zelf ('om de discussie op gang te brengen') ook met een eigen tegenvoorstel. Het is waarschijnlijk d^ irritatie over en weer, die het uiteindelijke resultaat zo mager heeft gemaakt. Het lijkt erop dat de ministers maandagavond moegestreden heb ben gezegd dat Lubbers en Kok het verder maar moesten uitzoeken. Deze twee hadden nog bijna een volle dag nodig om uiteindelijk een stuk op tafel te kunnen leggen. Een stuk dat rammelt aan alle kanten. Veel van de besluiten zijn toch weer uitgesteld. V^n de in totaal 12,7 miljard gulden aan voorgeno men bezuingingen, is ongeveer zes miljard gulden onzeker. Maatrege len als het terugdringen van het ziekteverzuim en het aantal ar beidsongeschikten staan voor grote bedragen 'ingeboekt', maar zijn nog niet concreet. Veel zal afhangen van de bereidheid van werkgevers en werknemers. Dat laatste geldt ook voor de kop peling. De lonen in het bedrijfsle ven mogen van het kabinet niet sneller stijgen dan de prijzen. Van het bedrag dat in het regeerakkoord was uitgetrokken voor de koppe ling is, vooruitlopend op de resulta ten van de cao-onderhandelingen, alvast maar 2,2 miljard gulden als bezuiniging ingehouden. Maar als de lonen (zoals vrijwel zeker is) toch sneller stijgen, ligt er een nieuw pro bleem dat dan via lastenverhogin gen opgelost moet worden. Niet daadkrachtig Maar zelfs al komen alle wensen en voorspellingen van het kabinet uit. Zelfs al houden werkgevers en werknemers zich in. Zelfs al wor den we minder ziek en minder ar beidsongeschikt. Ja, onder de meest gunstige omstandigheden komt het kabinet op het nu besloten pakket maatregelen nog tekort. Met het schaamrood bijna op de kaken moest premier Lubbers dat erken nen. Hij moet zich innerlijk dan ook erg ongelukkig voelen met het pak ket maatregelen. Maar zonder een kabinetscrisis zat er eenvoudig niet De provinciale verkiezingen, die vooral voor de PvdA dreigend voor de deur staan, zijn er waarschijnlijk mede de oorzaak van dat de tussen balans niet in evenwicht kon wor den gebracht. De maatregelen zijn ook voor de sociaal-democratische achterban niet erg populair. Verho ging van de prijs voor het openbaar vervoer en het wonen zijn nu een- menleving (sociale diensten of par ticuliere inzamelacties). Het Academisch Ziekenhuis Gro ningen is "heel gelukkig" met Si mons' beslissing. "Na een aantal ja ren inspanning is dit toch waarde ring voor onze medewerkers", ver klaarde een woordvoerster. In een bespreking gistermiddag werd in het ziekenhuis de concrete behoefte aan het aantal longtransplantaties gepeild. Van wachtlijsten is nooit sprake geweest omdat de behande ling niet erkend was. Het AZ Groningen heeft tot nu toe één longtransplantatie uitge voerd. Dat was in november vorig jaar. De man maakt het nog steeds goed. Groningen werkt overigens samen met het Academisch Zieken huis Utrecht. Dit samenwerkings verband had bij de Ziekenfonds raad een projectvoorstel ingediend, net als het verband tussen het St Antonius met de academische zie kenhuizen van Leiden en Rotter dam. De commissie van de Zieken fondsraad vond die voorstellen on voldoende en gaf Groningen en Nieuwegein de opdracht samen een nieuw voorstel uit te werken. W oning Lubbers extra bewaakt ROTTERDAM (ANP) - Vanaf het afgelopen weekeinde tot het begin van gisteravond is de woning van premier Lubbers in de Rotterdamse wijk Kralingen extra bewaakt ge weest. Dat gebeurde, zichtbaar, met een politiebusje. De Rotterdamse politie wil verder geen mededelin gen doen over de redenen van de bewaking. Gisteravondkeerde het politiebusje weer terug naar zijn ga rage. ELLEWOUTSDIJK (ANP) - Op de Westerschelde is gistermiddag een Belgische olietanker in brand ge vlogen. Blusvaartuigen hadden het vuur tegen het eind van de middag onder controle. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan op het moment dat het schip ruwe olie bunkerde. Zeven tanks geladen met olie zouden in brand hebben gestaan. Volgens een woordvoerder van het Directoraat-Generaal voor Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) moet er al een "flinke slok" in het schip geladen zijn toen het vuur uitbrak. Het brandende schip werd weggesleept en de bemanning van boord gehaald. Daarbij raakte één man te water. Hij kon in veilig heid worden gebracht. Rijkswaterstaat begon meteen met het uitleggen van olieschermen voor het geval olie in het water zou komen. Dat gebeurde echter niet. Ook ontbrandde de vrijkomende oliedamp niet, hoewel dat een reeel gevaar was. Wanneer een grote hoeveelheid olie in het water was gekomen, had de kernenergie- en kolencentrale in het nabij gelegen Borssele stilge legd moeten worden, omdat inna me van koelwater in dat geval on mogelijk was geworden. Bij deze bedrijven was gisteren rond drie uur nog niets van de brand en de eventuele gevolgen voor de centra les bekend. ADVERTENTIE maal niet leuk. Overigens is door de belastingverlaging het negatieve ef fect voor de laagste inkomens aan merkelijk verzacht. Wat in de afgelopen weken duide lijk is geworden, is dat deze minis tersploeg niet erg daadkrachtig is. Het resultaat van al die weken on derhandelen is zodanig mager, dat voor de toekomst het ergste ge vreesd moet worden. Er komen nog veel moeilijke momenten voor het kabinet, vooral omdat het er niet in is geslaagd de financien echt op or de te brengen. De nu gekozen aanpak, of juist het gebrek daaraan, leidt ertoe dat bij elke begrotingsvoorbereiding of tussentijdse evaluatie de proble men opnieuw torenhoog op tafel zullen liggen. Het kabinet en de koppeling zijn voorlopig even ge red. Maar voor hoe lang dat zal zijn, is onmogelijk te zeggen. Daarvoor zijn de gaten in de schatkist nog veel te groot. Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonli|ke leningen tot f 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de aflossingsvoorwaarden soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. G6 GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3