Arbeidsbureau in Wassenaar Computerlessen na middernacht ÉflE 2 Aanleg golfbaan Warmond vertraagd Noodlijdend transportbedrijf Van der Luyt zoekt andere markten Ergernis over vuil in winkelcentrum Wethouder overvallen door post WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 REGIO LEIDEN Onderwij smarathon Holtlant College Gemeente 'uitzonderlijk blij' WASSENAAR - Wassenaar krijgt over enkele maanden een eigen arbeidsbureau, compleet met Start-uitzendbureau. Dit Jobcentre krijgt de beschikking over drie vaste krachten en doet bijna alles wat een gewoon arbeidsbureau doet. Alleen 'moeilijke gevallen' die langdurig zonder werk zitten en bijscholing nodig hebben, worden doorgestuurd naar het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den De volle bakken bij het Leiderdorpse winkelcentrum Santhorst zorgen voor veel ergernis. (foto Ellen Martens) Gemeente en bedrijfsleven zijn 'uit zonderlijk blij' met deze belofte van hot arbeidsbureau. Dit bleek gister avond tijdens een vergadering waar het arbeidsbureau zijn plannen toe lichtte. Het Job-centre krijgt een plekje aan het Stadhoudersplein, waar al enkele jaren een Vacature Informatie Centrum (VIC) is geves tigd in een winkelruimte. Dit VIC is vier jaar geleden be gonnen in een noodgebouwtje op een parkeerterrein aan de Van Ho- gendorpstraat en kreeg als taak in formatie te bieden over banen en werkzoekenden via een vacature bank en een sollicitantenbank. Het VIC ontstond nadat het plaatselijke bedrijfsleven steeds vaker het ar beidsbureau omzeilde omdat dat vacatures niet snel en soepel ge noeg wist te vervullen. Schotelantenne in tuin gevonden ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bewoner van de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn heeft gister avond in zijn tuin een complete schotelantenne gevonden. Het was de bewoner niet bekend waar dat ding vandaan kwam. WARMOND - Behalve voor gol fers wordt de Warmondse Broek en Simontjespolder het domein van fietsers en wandelaars. De toekomstige golfpolder kan op slechts drie manieren worden be reikt: via 't Joppcpad, dat aansluit op de Zijldijk (Korenpad), de Broekweg in de Leidse Meren- wijk en vanuit Warmond via de Padoxlaan tot aan de ijsbaan in de Vecrpolder. Ook wordt het moge lijk rond de polder te fietsen of te wandelen. De stichting openbaar golf War mond wil een clubhuis maken met een grondoppervlaktc van 600 vierkante meter. Volgens de War mondse wethouder ruimtelijke ordening J. Wassenaar (CDA) komt er voor de niet-golfers 'geen kantinemogelijkheid'. De polder tussen Warmond en de Leidse Me- renwijk dient namelijk zo onbe bouwd mogelijk te blijven. Vanuit de Broek- en Simontjes polder kan het eiland De Strengen straks worden bereikt via een drie meter brede brug voor fietsers en voetgangers. Voor De Strengen is een toekomst weggelegd als basis voor surfers, zo maakte wethou der Wassenaar gisteravond duide lijk in de raadscommissie ruimte lijke ordening. De gemeentebestuurder is niet bang dat de Broek- en Simontjes polder straks wordt overspoeld door recreanten. Hij wees de be zorgde commissie er op dat de pol der bedoeld is voor extensieve re creatie en dat er geen parkeer plaatsen komen, net zo min als fa- Bijstellen Volgens wethouder Ch.B. Aptroot heeft het informatie-centrum nooit mogelijkheden gehad goed te func tioneren. "Zo was er nauwelijks een budget om te adverteren met vaca tures en moest men zich beperken tot aankondigingen op het bord in de etalage. Ook had men slechts de beschikking over één iemand die wisselend in Wassenaar werkte". Het nieuwe initiatief kan wel ad verteren, bemiddelt en bezoekt be drijven om profielen te maken en vacatures op te nemen. Inschrijven als werkzoekenden is hier eveneens mogelijk en dat bespaart Wassen- aarders een ritje naar Den Haag. Volgens de wethouder past de komst van het Jobcentre in het stre ven van het Arbeidsbureau naar de centralisatie. Rijswijk krijgt een vergelijkbaar centrum en Leids- chendam moet met Voorburg een Jobcentre delen. Met bedrijfsleven en arbeidsbureau heeft de wethou der afgesproken dat na enkele maanden een evaluatie volgt. Als het nodig is, kunnen er dan wat bij stellingen volgen. De komst van het centrum kost Wassenaar niets, wel hebben ge meentebestuurders driekwart jaar moeten onderhandelen. Onduide lijk is nog over hoeveel ruimte het nieuwe initiatief de beschikking krijgt. Ook wandelaars en fietsers welkom in ygolf polder Ir* LEIDERDORP - Bewoners en win keliers die in hun directe omgeving containers hebben staan voor kran ten en glas, maken zich nu al zorgen over het nieuwe ophaalsysteem voor huisvuil dat de gemeente Lei derdorp volgende maand gaat in voeren. Bij de flats verschijnen dan ook grijze en groene wijkcontai- ners, waarin de bewoners hun huis houdelijk afval en groenafval moe ten deponeren. "Als dat maar niet zo'n smeerboel wordt als bij de papier- en glasbak ken", zegt een bezorgde Santhorst bewoonster. "Die bakken zijn ciliteiten waar de niet-golfers kunnen verblijven. B. Schavemaker, raadslid namens Progressief Warmond, voorziet een toeloop van recreanten naar de Groote Sloot, die achter de pol der ligt. Een intensiever gebruik van dit water en zijn oevers bete kent volgens het raadslid dat het stiltegebied van Koudenhoorn 'onder druk komt te staan'. Om te voorkomen dat er in de Groote Sloot ter hoogte van het stiltege bied wordt aangelegd door surfers en andere vaartuigen, vroeg hij de wethouder om rietaanplant. Was senaar lijkt veel voor Schavema- kers idee te voelen. WD-fractievoorzitter me vrouw C. Saris vindt de regels voor het oprichten van bouwwer ken in de polder niet streng ge noeg. Vooral de toegestane hoogte van vijf meter van bouwwerken, 'geen gebouw zijnde', vindt zij aan de hoge kant. "Voor je het weet heb je net als op Koudenhoorn landschapsvervuiling. Daar tref je soms stapels hout aan met een zeil erover. Dat zijn dan geen gebou wen maar ze zijn wel ontsierend". Wethouder Wassenaar legde uit dat de grens vooral in verband met vlaggen op vijf meter is gesteld. "Hollanders vlaggen nu eenmaal overal". Behalve voor vlaggen is er ook ruimte voor een eenvoudi ge fietsenberging van golfplaten op palen, basketbalborden en een picknick-set. PW-raadslid B. Schavemaker: 'onder druk'.. (foto Wim Dijkman) steeds helemaal vol, ze puilen zelfs uit. Het is geen wonder dat men zak ken met kranten en flessen op de stoep bij de containers zet". Als de wind een beetje krachtig waait, ligt 'heel Santhorst' bezaaid met oude kranten. Volgens een winkelier zal het aan bod van oud papier alleen maar toe nemen. "Nog niet zo lang geleden kon het oud papier bij verenigingen worden gebracht worden maar daar is nu geen animo meer voor. Oud papier is waardeloos geworden. Verenigingen moeten er zelfs op toeleggen, anders wordt het niet eens ingenomen". Gisteravond is de raadscommissie ruimtelijke ordening unaniem ak koord gegaan met dat plan. Behalve van zes particulieren koopt de pro vincie ook grond van Warmond en Leiden. De Warmondse en de Leid se grond vormen de ene benodigde helft, die van de particulieren de an dere. De stichting openbaar golf Warmond legt de baan aan en ex ploiteert haar. Nu zij wordt belemmerd door de moeizame grondverwerving, pro beert de stichting in de tussentijd tot de aanleg te komen van een klei nere baan te komen. Woordvoer ders van de stichting zeiden gister avond te verwachten dat op de com plete, negen holes tellende golfbaan pas in 1994 voor het eerst een bal kan worden geslagen. Dat is zes jaar dan aanvankelijk was voorzien. Op de kleinere baan zouden golfers al in 1992 terecht kunnen. CDA-wethouder J. Wassenaar noemde het bestemmingsplan van de polder gisteravond 'van meer dan lokale betekenis'. Wassenaar wees erop dat de Broek- en Si montjespolder samen met het na bijgelegen eiland De Strengen en het recreatie-eiland Koudenhoorn het recreatieproject Kagerzoom vormt. In de Kagerzoom moeten veel bewoners van de Leidse agglo meratie kunnen recreëren. "Het plangebied is een verrijking voor ons allen. Het gebied blijft groen en vrij van auto's en dat is te genwoordig al een hele prestatie", aldus wethouder J. Wassenaar. EXHIBITIONIST - Een Oegst- geester vrouw zag gistermiddag toen zij bij haar huis aan de Boon straat arriveerde een man in een brandgangetje staan, die zijn broek op zijn enkels had laten zakken. Toen de gealarmeerde politie arri veerde, was de potloodventer reeds verdwenen. De drie papier- en glasbakken bij het winkelcentrum puilden ook gis teren weer uit. De rond de contai ners opgetaste hoeveelheden kran ten en flessen werden door de ge meente afgevoerd maar de contai ners werden niet geleegd. "Dat is dweilen met de kraan open", aldus een voorbijganger. Duwen Een woordvoerster van de gemeen te weet dat bij de Santhorst het vuil ook naast de bakken belandt. Zij wijt dat niet alleen aan volle bakken maar vertelt dat veel mensen te snel denken dat bakken vol zijn. Een klein duwtje tegen een vastzittende fles of krant zou in zo'n geval won deren doen: "We hebben daar al twee keer een stukje over geschre ven in de gemeenterubriek". Dat het zwervende vuil wel wordt opgehaald maar de containers niet worden geleegd, lijkt haar onwaar schijnlijk: "Ik denk eerder dat er twee aparte diensten mee bezig zijn". LEIDERDORP - Leerlingen van het Holtlant College aan de Leidsedreef in Leiderdorp zijn vanmorgen begonnen aan een 29 uur durende on- derwijsmarathon. De actie moet minstens 40.000 gulden opbrengen voor het Thaise weeshuis SONGKLA Babies Home. De leerlingen probe ren het record te breken dat bij de onderwij smarathon van vorig jaar werd gevestigd. Toen volgde een klas van de school voor ondernemerson derwijs 28 lesuren achtereen, waarmee 40.000 gulden werd ingezameld. De leerlingen en hun begeleiders hebben zich voorbereid op een lang en vooral vermoeiend et maal. Om het leed te beperken mogen de lessen geen moment saai worden. Lange monologen van leraren en video-lessen zijn dan ook uit den boze. In elke les moeten de 25 leerlingen van klas M1D actief meedoen en vooral alert en wakker blijven. "Midden in de nacht krijgen ze bijvoor beeld een computerles, zodat ze wat spelletjes kunnen doen", ver telt coördinator C.G. Bouman, die daar meteen aan toevoegt dat de spelletjes 'natuurlijk wel leer zaam' zijn. Bouman: "We hebben vorig jaar wel geleerd wat we bij zo'n marathon beter niet kunnen doen. Toen liet een leraar Engels nog de film 'One flew over the cuckoo's nest' zien. Als je er al veel lessen op hebt zitten, val je dan onmiddellijk in slaap. Dat doen we dus niet meer". Theorie- en praktijklessen zul len elkaar voortdurend afwisse len tijdens de marathon. Boven dien moet de klas steeds naar een ander lokaal, dat altijd helemaal aan het andere uiteinde van het complex is. "Zo kunnen de leer lingen een beetje pauzeren tij dens de wandelingen kriskras door het gebouw. Na elke twee lesuren is er een pauze van een kwartier, waarin ze koffie kunnen drinken, en om de vier lesuren kunnen ze een half uur wat warms eten. Soep, slaatjes, fruit, eieren; ook in de keuken wordt de hele nacht doorgewerkt". Opklapbed Bouman blijft tijdens de hele ma rathon in het gebouw. Voor de ze kerheid heeft hij een opklapbed neergezet. "Voor de lessen die 's nachts worden gegeven zijn er vijf tot zeven leraren in het schoolgebouw. Sommigen van hen wonen dichtbij en gaan mis schien even thuis slapen. Er zijn er ook die gemakkelijk een hele nacht door kunnen gaan. En we hebben natuurlijk een EHBO-er rondlopen. Je weet maar nooit wat er gebeurt". Het Thaise weeshuis en een school voor kinderen van lepro zen staan centraal tijdens de actie. Bouman: "We zijn jaren geleden begonnen met een actie van kin deren van leprapatiënten in Thai land. Die wonen met hun ouders in een kamp en gaan naar een school die door een Nederlander is opgericht. Elke leerling van ons geeft wekelijks een kwartje voor die school". "Toen we vorig jaar de onder- wijsmarathon organiseerden, bleek dat ze voor die kinderen niet meer geld nodig hadden dan we al gaven. De Nederlandse af deling van de Stichting Wereld- kinderen, die ervoor zorgt dat al het geld -bij de kinderen terecht komt, wees ons toen op de baby opslagplaats in Zuid-Thailand. Moeders komen speciaal naar het weeshuis om te bevallen en laten hun kind daar achter. Die worden met dertig anderen in een kamer tje gelegd. De overheid betaalt al leen het gebouw en één verpleeg ster. De 40.000 gulden die de ma rathon vorig jaar opleverde, is naar het weeshuis gegaan. Dit jaar willen we nog meer bij elkaar krijgen". De gesponsorde leerlingen wil len morgen rond het middaguur hun marathon afronden. Vanwege het persoonlijke aspect wilde de Warmondse wethouder J. Was senaar de vele reacties van Warmonders op de folder 'Warmond op weg <iaar2015' in beslotenheid bespreken. (foto Eiicn Martens) WARMOND - De Warmondse CDA- wethouder J. Wassenaar (ruimtelij ke ordening) heeft een probleem: hij weet nog niet goed hoe hij moet omspringen met de vele schriftelij ke reacties van Warmonders op de folder 'Warmond op weg naar 2015'. In die folder leggen B en W de be volking uit welke woningbouw plannen Rijk en provincie in petto hebben voor Warmond. Burgers worden uitgenodig schriftelijk hun zegje doen over de Warmondse wo ningbouw. Op het gemeentehuis zijn meer dan honderd reacties binnengeko men. Wassenaar spreidde gister avond in de raadscommissie ruim telijke ordening de berg post over zijn bureau uit en vroeg aanwezigen op de publieke tribune de raadszaal te verlaten. De wethouder wilde na de rond vraag met de raadscommissie spre ken over een aanpak. Daartoe dien de de commissie alle brieven door te nemen. Volgens Wassenaar dien de dat in beslotenheid te gebeuren. "We praten immers over reacties van personen". Provincie heeft moeilijkheden met grondverwerving WARMOND - Met maar één eigenaar van de voor de golfbaan benodigde grond in de War mondse Broek- en Simontjespolder is zaken gedaan. De provincie, die al tien maanden be zig is met het verwerven van grond, gaat er nu vanuit dat ze moet onteigenen. Dat kan ech ter pas als de Warmondse gemeenteraad het bestemmingsplan Broek- en Simontjespolder heeft vastgesteld. OEGSTGEEST - Het Oegst- geester transportbedrijf Van der Luyt moet andere markten aanboren omdat er steeds min der bloemen te vervoeren zijn. De koelwagens die het bedrijf inzet voor vervoer van bloemen naar hoofdzakelijk Zwitser land, moeten worden gebruikt voor het transport van groen ten, vis en vlees. Dat beweert het hoofd logistiek van het bedrijf, A. van Rijen. Hij was deze week de vertegenwoordiger van de directie in de besprekingen met afgevaardigden van boze chauffeurs en hun vakbond. Het voorlopig bijgelegde conflict on stond door het dreigende ontslag van twaalf chauffeurs en de invoe ring van het postiljonsysteem, waarbij chauffeurs bij elkaar moe ten overstappen en meer ritten met minder mensen kunnen worden af gewerkt. De directie zoekt al enige tijd naarstig naar mogelijkheden om te bezuinigen en wilde daarbij vooral snoeien in de loonkosten. Op 28 februari praten partijen verder. Met Van der Luyt gaat het finan cieel gezien slecht, stelt het hoofd logistiek, 'al is het niet zo dat be drijfssluiting dreigt'. Oorzaken van de malaise liggen volgens hem voor het leeuwedeel 'buiten onze in vloedssfeer': "Heel simpel gesteld komt het erop neer dat er minder vrachtaanbod is". "Wij moeten dus zorgen voor een vervangend ladingaanbod", analy seert hij. "We werken daar al hard aan, maar het is een zaak van lange adem en er waren ook maatregelen voor de korte termijn nodig. Van der Luyt b.v. is een heel platte orga nisatie. De personeelskosten vor men mede daardoor de belangrijk ste moot. Vandaar dat we de con tracten van tijdelijk aangestelde chauffeurs niet wilden verlengen. En dan zul je net zien dat je het dan hebt over chauffeurs die, hoewel ze nog niet in vaste dienst zijn, toch als volwaardige krachten moeten wor den beschouwd. Maar die pijn brengt snijden in eigen vlees nu eenmaal met zich mee". Begrip Van Rijen zegt begrip te kunnen op brengen voor de (blokkade)acties van 'zijn' chauffeurs. "Natuurlijk zijn er dingen gezegd en gebeurd waarvan ik me nu afvraag of de sop de kool waard was, maar bij dit soort gebeurtenissen is het nu een maal moeilijk om hoofd- en bijza ken van elkaar te onderscheiden. Dat is menselijk". Van Rijen zegt optimistisch te zijn over de kansen op een geslaag de bespreking op 28 februari aan staande. "Anderzijds doen we dit niet even tussendoor op een zonni ge namiddag. Uitgangspunt voor al le partijen is de continuïteit van het bedrijf. Het postiljonsysteem en die ontslagen zijn van de baan, maar daarmee ben je er niet. Er moet hoe dan ook worden bezuinigd. Ik sluit dus op voorhand niet uit dat het postiljonsysteem of een afgeleide daarvan, weer op tafel komt. Het grote verschil is alleen dat het in een breder perspectief wordt geplaatst, dat het één van de alternatieven wordt. Wellicht dat de vakbond, die met hetzelfde bijltje heeft gehakt bij bedrijven met vergelijkbare proble men, ons kan helpen. Verder moe ten we de marges niet overschatten. We hebben te maken met een cao die niet voor jiiets voor dit jaar nog niet rond is". Het hoofd logistiek wenst af te re kenen met de maandag veelgehoor de bewering dat de nieuwbouw aan de Haarlemmerstraatweg de boos doener is. Chauffeurs beschuldig den de directie ervan dat zij hen liet opdraaien voor de kosten. Van Rij en: "Onzin, voortkomend uit een emotionele overreactie. Geen enke le bank zou zo'n financiële con structie hebben geaccepteerd. Ster ker nog, als de nieuwbouw niet was gepleegd en wij nog aan de Dorps straat hadden gezeten dan had Van der Luyt er nu nog veel slechter voorgestaan. Onze klanten stellen steeds hogere eisen en aan de Dorpsstraat konden we daar op geen enkele manier meer aan vol doen". WOENSDAG 20 FEBRUARI Alphen leugdinsluif volleybal, van 18.30 lol 19 30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- kindl Coninckslraal. 1 bijeenkomst SP met horeca-on- Irumbewoners over de horeca-pro- blematiek. 20 00 uur. gebouw am bulancedienst, J W C. Bloemstraat Katwijk lazz-qymnastiek Ontspanmngs Vereniging Katwijk, aanvang 20.00 1 bijeenkomst Nederlands Chris- sn Vrouwen Bond, aanvang 19.h6 ur in de Oranjezaal. v het Stadhui! discussie-avond PvdA dy d'Ancona leid en de actuele politieke situatie'. 20.00 uur in het Antonius Clubhuis. concert in de 'Vocalistenserie', met Marianne Kweksilber (so praan) en Ludwig Olshansky (pia no. aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal, Hazewmdsteeg concert 'Oude muziek in Oudhe den'. door 'Capella Pratensis' olv Rebecca Stewart, aanvang 20.15 uur in de Tafteh-zaal, Rijksmuseum van Oudheden. muzieklheaterproductie 'Jalta'. door Orkater, aanvang 20 30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Noordwijk met spreekster Wil van den Berg en Harry Smith over ruim telijke ordening in de Bollenstreek, aanvang 20.30 uur in De Vinken- hof. Achterzeeweg. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. bingo-avond in buurtcentrum Katwijk klaverjassen en jokeren Alge mene Nederlandse Bond voor Ou deren. aanvang 14.00 uur in dien stencentrum Zwanenburg. postzegelavond van de postze gelclub. 18.30 uur in de Mijlpaal. Leiden lunchconcert door Kamilla By- strowa op piano, van 12.45 tot Schouwburg. muziektheater-productie 'Jalta'. door Orkater. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp thema-avond Stichting Spel- en Opvoedhuis: 'Kinderen leren om gaan met geld', aanvang 20,00 uur in de Sjelter. thema-avond Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstreek: 'Le ven met reuma', aanvang 20.00 uur in wijkgebouw. Berkenkade. Noordwijk thema-bijeenkomst 55-plussers, Stichting Gecoördineerd Ouderen werk, over 'Geheugen en vergeet achtigheid', aanvang 9,45 uur, 't Trefpunt. Schoolstraat. informatie-uur Voedingsbond FNV. van 19.00 tot 20.00 uur in Gebouw. Abraham van Royen- jaarvergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond met optre den van Noordwijkse Klederdracht- groep, aanvang 20.00 uur in de Vin- Oegstgeest lezing door schrijfster Marjan Berk. 20.00 uur in de openbare bi bliotheek, Homeruslaan. Wassenaar lezing Stichting Backershagen over de dichter Gernt Achterberg door Odile Heynders, aanvang 20.00 uur Rijnlands Lyceum, Ba- ckershagenlaan.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16