TAD LEIDEN Geen ontslagen bij fnsie scholen LEIDSCH -M DAGBLAD Wachtende treinreiziger trekt op het station snel zijn visitekaartje Alleen krakers staan sloop Ico Athibu-pand in de weg s WOENSDAG 20 FEBRUARI 1991 LEIDEN De een denkt dat ie er een half jaar staat, een ander meent dat ie er pas enkele weken is en een derde ziet hem voor het eerst. De juffrouw van de sta tionsrestauratie beweert dat er re gelmatig veel mensen voor staan en de dame achter het NS-loket zegt te weten dat het er alles be halve druk is. In werkelijkheid staat het visitekaartjesautomaat drie-en-een-halve maand in de Leidse stationshal, eenzaam on opvallend tussen de pasfotohok jes en de trap richting fietsenstal ling. Ook in de Haarlemmerstraat staat een dergelijk automaat, eerst buiten bij Dixons, nu bin nen bij de Free Record Shop. Een medewerker van deze platenzaak vertelt dat er per dag zo'n tien mensen gebruik maken van het automaat. Het apparaat in de stationshal geeft voor vijf gulden 30 kleine of 15 grote kaartjes af. Daarbij kan de gebruiker zijn keuze maken uit 24 verschillende modellen. Be halve visitekaartjes kunnen dat aankondigingen, adreswijzigin gen en advertenties zijn. Vooraf kan bovendien worden bepaald of de tekst in het Nederlands of in het Engels moet worden uitge voerd. De gebruiker heeft vervolgens twaalf minuten de tijd om de tekst in te typen, daarbij zijn cor recties mogelijk. Die tijd is ook wel nodig, aangezien de toetsen bijzonder zwaar aanslaan, dit van wege het vandalisme-bestendige toetsenbord van het automaat. Het resultaat is degelijk en een voudig. Geen versierselen of kleurtjes, slechts simpele zwarte letters op een strak wit achter grondje. Moordend Op de plaats waar nu de visite kaartjes volautomatisch worden vervaardigd stond eerst een foto- copieerapparaat, evenals de pas fotohokjes en het visitekaartjes automaat eigendom van Fotoshot b.v. uit Rotterdam. De concurren tie in de 'copieerbusiness' is vol gens directeur Van der Heijden van Fotoshot moordend. Boven dien waren de apparaten om de haverklap defect. Toen een firma uit Frankrijk hem benaderde met het idee van het kaartjesauto- Volgens Van der Heijden zijn de kaartjesautomaten bijzonder service-vriendelijk. Ze vereisen weinig onderhoud en geven nau welijks problemen. De eerste machine in Neder land kwam in juni vorig jaar op het Centraal Station in Den Haag te staan. Van der Heijden ver wacht dat er binnenkort nog een aantal in Nederland bijkomen, ook in Leiden. Een proef met de automaten bij een vijftal V&D's was zo succesvol dat daar waar schijnlijk ook een apparaat gesta tioneerd gaat worden. Zakenman Overigens zijn de kosten bij auto maten van Fotoshot standaard vijf gulden, maar zodra een kaart jesmachine verkocht is heeft de Rotterdamse firma er geen ver antwoordelijkheid meer voor en kan de prijs omhoog gaan. Zo re kent het automaat in de Free Re cord Shop 10 gulden voor vijftig kaartjes. Maar dat is nog altijd flink goedkoper dan bij een drukkerij, waar een bestelling bovendien minimaal honderd stuks moet be 24 modellen kaartjes en andere mededelingen voor een paar piek volautomatisch gedrukt, (foto: Ellen Mai dragen. Honderd exemplaren kosten dan al gauw zo'n tachtig gulden. De drukkerijen in de binnen stad verklaren eensgezind dat zij geen enkele concurrentie van de automaten hebben. Drukkerij Noppen aan de Haarlemmerweg: "Mensen kijken toch naar kwali teit. Zo'n automaat is misschien leuk voor iemand die even snel een paar kaartjes wil hebben, maar een zakenman gaat echt niet met een kaartje uit zo'n automaat Strijd om zendmachtiging duurt voort LEIDEN Omroep Rijnland en Stadsradio Leiden blijven pogingen in het werk te stellen om de zend machtiging voor lokale omroep voor Leiden te bemachtigen. Het college van B en W heeft besloten een nieuwe stichting. SOL, repre sentatief te verklaren. Dit besluit moet nog worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Over die zendmachtiging is al een maandenlange strijd aan de gang. Twee organisaties wilden de lokale omroep gaan verzorgen: Omroep Rijnland, de huidige gemachtigde en Freewave. Om aan de strijd een eind te maken werd het initiatief ge nomen een onafhankelijke stich ting in het leven te roepen, de Stich ting Overkoepelende Omroep Lei den (SOL). Die gaat niet zelf pro gramma's maken, maar fungeert als doorgeefluik. Intussen hebben de beide kemp hanen elkaar gevonden. Er is een stichting Stadsradio Leiden opge richt en Freewave levert sinds 1 ja nuari de programma's aan stadsra dio. Stichting Stadsradio is weer aangesloten bij omroep Rijnland. Deze twee organisaties hebben door middel van een brief aan de ge meenteraad bezwaar gemaakt tegen het plan om SOL representatief voor de gemeente Leiden te verkla ren. Zij spreken de vrees uit dat er in dat geval pas over enkele jaren puur Leidse uitzendingen mogelijk Rijnsburgse mavo wordt dependance Visser t Hooft LEIDEN Bij de fusie tussen de Leidse scholengemeen schap Visser 't Hooft en de christelijke mavo in Rijnsburg zullen geen gedwongen ontslagen vallen. Die verwachting sprak rector P. de Koe van Visser 't Hooft gistermiddag uit toen de plannen voor samenvoeging werden bekendge maakt. "Er zijn goede overgangsregelingen en als er dan toch mensen wegmoeten, kan dat worden opgelost via na tuurlijk verloop", aldus De Koe. De Rijnsburgse mavo telt 30 perso neelsleden, de Leidse scholenge meenschap 135. De nieuwe christe lijke school zal bijna 2000 leerlingen gaan tellen. Het is nog niet bekend hoeveel docenten nodig zijn als de fusie een feit is. De besturen van beide scholen hebben op 4 februari overeenstemming bereikt over een fusie. Het §dvies van de medezeg genschapsraden moet nog worden afgewacht. Leerlingen en docenten zullen waarschijnlijk per 1 augustus 1992 daadwerkelijk iets gaan merken van de samensmelting. Het is de be doeling dat de school in Rijnsburg dan een dependance wordt van Vis ser 't Hooft. Rijnsburgse leerlingen kunnen vanaf die datum de eerste drie jaar in hun eigen woonplaats havo-, atheneum- en gymnasiumon- derwijs volgen. Het bestaande mavo-gebouw aan het Noordeinde is daar volgens directeur J. Berkheij groot genoeg voor. Officiële gesprekken over verre gaande samenwerking begonnen een half jaar geleden. Aanleiding was 'de druk van het ministerie' om grotere scholen te stichten. Mavo directeur Berkheij: "Er komen steeds meer geluiden dat de bekos tiging anders wordt geregeld. Dat zou tot gevolg kunnen hebben dat we bijvoorbeeld niet meer alle vak kenpakketten kunnen aanbieden. In verstedelijkte gebieden is het heel moeilijk om als zelfstandige mavo's te blijven voortbestaan". Toekomst Rector De Koe gaf echter toe dat de vrees voor vermindering van het aantal leerlingen wel heeft meege speeld. "In Rijnsburg mag het aan tal kinderen dan weer groeien, voor Leiden en omgeving als geheel loopt het terug. De belangstelling kan wel gelijk blijven, maar als de markt kleiner wordt dan krijg je toch minder leerlingen. Een school die gezond is, bouwt aan zijn toe komst. Wij willen niet teruglopen qua leerlingenaantal", aldus De Koe. Visser 't Hooft doet volgens de rector al vijftien jaar goede ervarin gen op met de dependance in Lei derdorp. Ook daar kunnen scholie ren drie jaar lang verschillende on derwijsvormen volgen, de oplei ding maken ze af in Leiden. "Het was destijds ook de bedoeling om Brand vuilniswagen LEIDEN - De brandweer heeft gis teren rond het middaguur een brand geblust in een vuilniswagen. Het vuur ontstond door een defect aan een leiding in de wagen, die op dat moment over de Plesmanlaan reed. Het vuil vatte vlam, maar kon snel worden gedoofd. door een nieuw vestigingspunt de instroom op school te vergroten. Dat was heel gunstig, wij hebben dan ook beter dan andere scholen de vermindering van het aanbod van leerlingen kunnen opvangen. Het is gewoon goed om je voedings- gebied te vergroten". Stroom Dat Visser 't Hooft contact zocht met Rijnsburg is logisch, vertelt conrector F. Veldheim van de scho lengemeenschap aan de Kager- straat. "We hadden er al goede con tacten mee. Bovendien is er al een duidelijke stroom van leerlingen uit Rijnsburg. Die stroom willen we be houden en misschien trekken we door de fusie ook weer een nieuwe stroom aan". Plannen om ook met andere scho len in de omgeving te fuseren zijn er nog niet, aldus De Koe. De christelijke mavo gaat vallen onder het gezag van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onder wijs te Leiden. Ook de Leidse Prins Willem Alexandermavo en het Pie- ter Groen College in Katwijk ressor teren onder het bestuur van deze vereniging. Op woensdag 6 maart is het woord aan de Leidse bevol king. Die mag zich door middel van een referendum uitspre ken over de vraag of de slui tingstijden van de cafés moe ten worden vrijgelaten of juist niet. Nu moeten de meeste kroegen hun deuren door de week om één uur sluiten en op vrijdag en zaterdag om twee Wat vindt u van het plan om de cafébazen zelf te laten be palen hoe Iaat de deur op slot gaat? Vreest u een toename van de overlast of wordt het juist rustiger op straat. Of Lezers schrijven over referendum maakt dat niets uit omdat er bij u in de buurt geen cafés zijn. Wat vindt u er trouwens van dat u via het referendum mag mee beslissen over het bestuur van de stad. Stuur uw reactie naar de stadsredactie van het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Brieven dienen te zijn voorzien van naam en adres. Op woensdag 27 februari vindt u uw brief terug in deze krant. Rijksdienst: fabriek geen monument LEIDEN De studentenwoningen die in de schaduw van bioscoop Lido in de Narmstraat worden gebouwd, be reikten gisteren het hoogste punt. De nieuwbouw moet voor de zomer zijn afgerond. Het architektenbureau Veld man heeft de woningen zo ontworpen, dat zij als het ware dwars in de straat komen te staan. Daardoor hoeven de bewoners van de 8 tweekamerwoningen niet naar de blinde muren van de bioscoop te staren. De woningen, die worden gebouwd in opdracht van Stichting Leidse Studentenhuisvesting, vangen zo ook meer zonlicht dan wan neer het 'gat' in de straat op de gebruikelijke wijze was dichtgebouwd. (tekening Boudewijn Veldman» LEIDEN Het gebouw van Ico Athibu aan de Lammermarkt is geen Rijksmonument. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg vindt dat de voormalige textielfa briek niet behouden hoeft te blij ven. Volgens de commissie heeft het gebouw plaatselijk gezien wel historische waarde, maar landelijk gezien niet. Nu het pand niet op de landelijke monumentenlijst wordt geplaatst, kunnen de plannen voor het com plex verder worden voorbereid. Het is de bedoeling dat het wordt ge sloopt. In een nieuw te bouwen complex wordt vermoedelijk de Koets-o-theek gevestigd en komen appartementen en winkels. Het pand wordt op dit moment Grote winkelconcems beslissen over schoonmaak binnenstad LEIDEN - Het welslagen van de actie tegen graffity in het centrum hangt grotendeels af van de mede werking van de grote winkelcon cerns. Omdat zowel in de Breestraat en de Haarlemmerstraat veel win kels zijn waarvan het hoofdkantoor elders is gevestigd, lijkt een positie ve beslissing op korte termijn uitge sloten. Het gros van de ondernemers en bewoners uit de binnenstad liet het deze week afweten tijdens een in formatie-avond over de gemeente plannen om alle gevels in het cen trum te reinigen. Daarom is het zeer onduidelijk of het idee kan worden uitgevoerd. Een korte steekproef onder win keliers in de Haarlemmer- en Bree straat leert dat de meesten wel posi tief staan ten opzichte van het idee, waarbij om een eenmalige eigen bij drage in de schoonmaakkosten wordt gevraagd. Maar velen zeggen voor een positief besluit afhankelijk te zijn van toestemming van het hoofdkantoor elders in Nederland. Dit geldt met name voor winkels waarvan in heel Nederland fillialen zijn. De bedrijfsleiders van deze win kels willen veelal niet zelf in de bui del tasten om bij te dragen aan de kosten. De meesten hebben de brief met het aanbod van de gemeente wel doorgestuurd naar de hoofdves tiging. De meerderheid van de aange sproken zelfstandige winkeliers ziet wel brood in het voorstel, al zijn lang niet allen ervan op de hoogte. "Wat een goed idee om die troep hier weg te halen. Die brief van de gemeente heb ik dus nog nooit ge zien", reageert bij voorbeeld de be drijfsleider van Aktie Sport aan de Haarlemmerstraat. Sommige winkeliers melden dat ze voor de vergadering al even heb ben gebeld met de afdeling voor lichting van de gemeente om hun medewerking toe te zeggen. Ge- meentevoorlichter M. Bekker be vestigt dat hij een aantal telefo nische aanmeldingen heeft ontvan gen. Zoals bekend gaat de gemeente over enige tijd huis-aan-huis tie be langstelling peilen voor deelname aan de graffiti-bestijding. LEIDEN Een 30-jarige Leider dorper heeft 70 uur dienstverlening opgelegd gekregen voor het verdui steren van computeronderdelen. De man, die gisteren voor de Haag se rechtbank moest verschijnen, had in 1989 voor zo'n 80.000 gulden verduisterd bij het Leidse compu terbedrijf Infotheek, zijn toenmali ge werkgever. De Leiderdorper vertelde de rechter dat het betrekkelijk eenvou dig was geweest om de computer onderdelen achterover te drukken. De administratie was bij Infotheek verbazingwekkend slecht geregeld. De man die daar als technicus werk zaam was, kon door simpele hande lingen de voorraadadministratie veranderen. Op eigen verzoek be ëindigde hij in juni 1989 dat dienst verband. Hij legde uit een 'computerfreak' te zijn. "Een computer heeft voor mij geen waarde, hoe meer er stuk is TUINHUISJES - Onbekenden hebben ingebroken in een aantal tuinhuisjes op het telrein van de tuinvereniging Roomburg aan de Vlietweg. Een 52-jarige Leidenaar heeft inmiddels aangifte gedaan van diefstal van onder meer een fiets, gereedschap en tuin stoelen. De secretaris van de vereniging meldt dat nog acht huisjes zijn opengebroken. Omdat hiervan nog niet officieel aangifte is gedaan, is onbekend of hier ook spullen zijn gestolen. Computerfreak' wordt voor 70 uur klusjesman hoe leuker ik het vind. Ik wil ze re pareren, er meer uit halen dan er in zit. En dan wordt het wel eens soort geesteskindje voor mij". Hij betuig de vreselijk veel spijt te hebben van zijn misdaad. Officier van justitie van Ek sprak van een 'zeer ernstig feit' omdat de de man de vertrouwenspositie met zijn werkgever had geschaad. Hij eistte een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie voorwaar delijk. De raadsman van de verdachte, mr. Evers, voerde het hobbyisme van de man als verzachtende om standigheid aan. "Het is een uit de hand gelopen hobby". Ook het feit dat de man nooit van plan was ge weest de spullen te verkopen, na zijn aanhouding is alles naar Info theek terug gegaan, vond Evers voor hem pleiten. Bovendien vroeg hij de rechter rekening te houden met de huidige positie van de Lei derdorper, die inmiddels een eigen bedrijf heeft opgezet. Rechter Van Leeuwen besloot tot dienstverlening omdat hij de man 'een hart onder de riem' wilde ste ken in verband met zijn eigen zaak. "Ik denk dat u met uw opleiding van twee jaar HTS, een waardevol klusjesman zal zijn", meende hij. Wel voegde hij er een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 maan den bij. om dergelijke 'fouten' in de toekomst te voorkomen. Van Leeu wen: "Dat lijkt me een absoluut koopje". LEIDEN - De 40-jarige zwerver Leo die al een aantal weken in het centrum vertoeft en tijdens de grootste kou buiten sliep op de hoek van de Langebrug en de Pie terskerkgracht, is gisteren over gebracht naar Endegeest. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland heeft de man de af gelopen week doorgebracht op de Nieuwe Beestenmarkt en is zijn toestand erg verslechterd. Hij is Zwerver verblijft nu in Endegeest naar het bureau gehaald, waar een gemeentearts en een psychia ter van het Riagg hem onderzoch ten. Zij besloten hem met een in bewaring-stelling naar Endegeest te sturen. De zwerver is hier per ambulance naar overgebracht. bewoond door acht krakers. De eigenaar, de Katwijkse projectont wikkelaar Van der Plas, moet een procedure beginnen om de krakers uit het pand te krijgen. De krakers zijn begin deze week afgesloten van water en electriciteit. De acht bewo ners onderzoeken momenteel of het mogelijk is om de eigenaar van het pand te dwingen de watertoevoer te herstellen. Ze overwegen hierbij de rechter in te schakelen. De krakers gaan ervan uit dat dit niet al te veel problemen oplevert. Ze baseren zich hierbij op een uit spraak van de Haagse rechtbank. Deze bepaalde vorige week in een kort geding dat de directie van uit geversmaatschappij Leidsch Dag blad de watertoevoer naar kraak panden aan de Witte Singel onmid dellijk moet herstellen. De bewo ners, eveneens krakers, hadden hierom gevraagd. Overigens beweerden de Ico Athibu-krakers afgelopen weekein de nog dat het voormalige fabrieks gebouw al veel langer niet was voor zien van water en electra. Volgens hen betrof het hier 'een leugentje om de eigenaar niet op ongewenste ideeen te brengen'. Milieu-afdeling van 15 naar 25 mensen LEIDEN De gemeentelijke direc tie milieu krijgt er tien mensen bij. De afdeling heeft nu 15 perso neelsleden. Het is de bedoeling dat de nieuwe werknemers al op 1 juni beginnen. Omdat er een tekort is aan milieu ambtenaren. wordt een speciale wervingsactie gehouden. De ge meente plaatst niet alleen adverten ties, maar schakelt ook bureaus in om geschikte kandidaten te vinden. Verder krijgen interne kandidaten waarschijnlijk de mogelijkheid om een speciale opleiding te verzorgen. De nieuwe medewerkers gaan zich vooral bezighouden met het verstrekken en controleren van hin derwetvergunningen Ttoat ambte naren gaan in de regiogemeenten werken. Die gemeenten betalen daarvoor anderhalve ton. Met de uitbreiding van de directie is totaal ongeveer zeven ton gemoeid. Het geld is al in de begroting gereser veerd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13