EG-saucties tegen Moskou opheffen' Tientallen doden bij geweld in Colombia Gemenebest wacht met opheffen sancties Zuid-Afrika Complot onthult tegen koning en premier Spanje Belastingdienst 20 februari vanaf 14.00 uur gesloten Dynamiet-explosie Thailand eist 171 levens PAGINA 6 MUI Hi 11 II MAANDAG 18 FEBRUARI 199 Protest is in Kremlin duidelijk overgekomen MOSKOU/AMSTERDAM (GPD/ANP) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) overweegt zijn EG-collega's voor te stellen de gesprekken over economische steun aan de Sovjetunie weer te hervatten. Die besprekingen werden door de Europese Gemeenschap opgeschort uit protest tegen de militaire acties in de Baltische staten (Esiiand, Letland, Li touwen). Volgens Van den Broek is het protest bij het Kremlin luid en duidelijk overgeko men. De bewindsman liet dat doorsche- Bessmertnych had eerder i meren nadat hij zaterdag, met zijn Luxemburgse collega Poos en de Italiaanse minister De Miche- lis, door Sovjet-president Gor- batsjov twee uur lang was ontvan gen om te praten over de toestand i nodiging afgeslagen over de proble men in de Baltische Staten met de EG in Brussel te komen praten. aan c'e kaak te stellen wegens in breuk op het handvest voor een nieuw Europa. Dit handvest werd in de CVSE-top van eind november in Parijs door 34 regeringsleiders goedgekeurd. BOGOTA (Rtr/AFP/DPA/AP) - De bomaanslag zaterdagavond in de Colombiaanse stad Medellin. waarbij 22 doden zijn gevallen en 143 mensen verwondingen oplie pen, heeft de vrees doen ontstaan dat de bloedige oorlog tussen de drugsmaffia en de Colombiaanse regering is hervat. Zaterdag is het dode lichaam gevonden van een neef van de Colombiaanse presi dent. Een woordvoerder van de poli tie zei dat er geen duidelijke aan wijzingen zijn over wie verant woordelijk is voor de aanslag in Medellin. De bom explodeerde in de buurt van de arena La Macer- na, waar een stierengevecht zo juist was afgelopen. De bezoekers stonden in de straat te praten en te drinken op het moment dat de bom ontplofde. In de pers werden als mogelijke daders genoemd leden van het drugskartel dat in Medellin zijn basis heeft. Daarnaast werd ge dacht aan guerrillastrijders of te genstanders van de eigenaar van de arena. "Er zijn verscheidene versies. Ze worden allemaal on derzocht", aldus hoofd van politie kolonel Jorge Ferrier, die zei dat enkele lokale radiostations waren benaderd door personen die de aanslag opeisten. Ferrier gaf ech ter geen verdere bijzonderheden. De aanslag gebeurde enkele uren nadat een lid van een van de machtigste en gewelddadigste maffia-families, Juan David Ochoa, zichzelf aangaf bij de justi tie in Medellin. Volgens Colom biaanse radiozenders, die zich be roepen op welingelichte bronnen, zouden sicarios (huurmoorder- naars) in dienst van de drugsmaf fia verantwoordelijk zijn voor de aanval. Enkele politici delen deze opvatting zij menen dat de bom geplaatst is door mensen die zich verzetten tegen de stap van de 42- jarige Ochoa. Het doel van de aanval was blijkbaar de politieagent die dienst had die buiten de arena in Medellin, ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van de hoofd stad Bogota. De bom van 200 kilo gram was geplaatst in een auto en werd op afstand tot ontploffing gebracht. Naast doden en gewon den werden door de bom 44 au to's verwoest. De verkoolde licha men van de slachtoffers lagen op straat terwijl de gewonden, som migen met brandende kleren, werden weggebracht. Tijdens de drugsoorlog die werd gevoerd in 1989 en 1990 maakten de leden van het drugs kartel in Medellin gebruik van autobommen. Juli vorig jaar kon digde het kartel een bestand af en hielden de bommen op. Vrijdag heeft het drugskartel nog ver klaard het bestand te zullen hand haven. Ontvoering Een neef van de Colombiaanse president Cesar Gaviria is zater dag dood aangetroffen op zijn koffieplantage. De 39-jarige For- tunato Gaviria was kennelijk be zweken aan verwondingen die hij woensdag had opgelopen toen hij zich verzette tegen vervallers die hem wilden ontvoeren. Dat heeft een legerwoordvoerder bekend gemaakt. Gaviria, oud-gouverneur van de staat Caldas, werd woensdag met een hagelgeweer in de hals geschoten toen hij een pistool trok om zich tegen zijn ontvoer ders teweer te stellen, zei kolonel Oscar Jimenez Gonzalez, com mandant van een nabijgelegen kazerne. De politie zei dat Gaviria door bloedverlies om het leven is geko men. Hij was door zijn overvallers onder koffiestruiken op zijn plan tage achtergelaten, mogelijk met de bedoeling hem op te halen zo dra de politie het terrein zou heb ben verlaten. De politie heeft zeven arbeiders van Gaviria's plantage aangehou den op verdenking van mede plichtigheid aan de ontvoerings poging. Een aantal heeft gezegd dat het Medellin-kartel hun 180.000 dollar had betaald om hun baas te ontvoeren. Golf de Baltische Staten. De "de taal niet kon worden i 'EG-troika' was het afgelopen weekeinde in Moskou voor een ont moeting met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken Bessmertnych. Die bijeenkomst in een oud paleisje dat dienst doet als ontvangstzaal van het Sovjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken werd al na vijf mi nuten onderbroken staan. Gorbatsjov heeft de EG-reac- tie op de gebeurtenissen in de Balti sche staten buitengewoon ernstig opgevat, en vindt haar disproportio neel. De president vindt ook dat ze getuigt van onvoldoende inzicht in het nationaliteiten-probleem." Gor batsjov heeft de EG voorgehouden dat ook het Westen geen enkel be- wachte uitnodiging op het Kremlin lang heeft bij een uiteenspatting met Gorbatsjov te komen praten. De Sovjet-president heeft de EG- delegatie lang, hard en scherp on derhouden over het onafhankelijk heidsstreven van Letten, Esten en Litouwers. Gorbatsjov toonde zich tijdens het onderhoud zeer geraakt door het feit dat de EG als reactie op het militaire ingrijpen in Riga en Vilnius de economische samenwer king op een laag pitje heeft gezet. Onderhandelingen over technische hulp aan de Sovjetunie ter waarde van 920 miljoen gulden zijn door de EG op de lange baan geschoven, ter wijl de voedselhulp vertraagd is. Wapenstilstand De Liberiaanse rebellenleider Ja mes Taylor heeft voor de BBC-radio verklaard dat hij interim-president wil worden na de nationale confe rentie van volgende maand. Hier door komt de wapenstilstand die de drie strijdende-partijen in Liberia afgelopen week sloten in gevaar. Taylor weigert de huidige interinl- regering van Saywer te erkennen en wenst hij het vertrek van de Westafrikaanse troepemacht, die de strijdende partijen moet scheiden. (IPS) Noord-Korea Noordkorea heeft vandaag de be de Sovjet-Unie. De EG-ministers hebben het Sov jet-staatshoofd er opgewezen dat hun protest zich met name richtte tegen het militaire ingrijpen. "Al leen overleg kan een oplossing brengen voor de aanspraken van de verschillende onafhankelijkheids bewegingen binnen de Sovjetunie", aldus Van den Broek. De EG-ministers van buitenland se zaken zullen morgen in Luxem burg waarschijnlijk besluiten de sancties op te heffen. "Als het sig naal van de EG, dat de legitieme verlangens van een volk niet met geweld mogen worden onderdrukt effect heeft gehad, kan de Gemeen schap weer normaal zaken doen met de Sovjetunie", aldus Van den Broek. De Gemeenschap heeft niet aangegeven wat er moet gebeuren om de sancties ongedaan te maken. Als het na normalisering van de be trekkingen opnieuw tot incidenten komen, zouden op nieuw sanc- van hetzelfde soort kunnen worden getroffen. Na de gebeurtenissen vorige maand in Litouwen en Letland be sloot de Europese Commissie over leg met de Sovjetunie over techni sche hulp van circa 925 miljoen gul den op te schorten. Het Europees parlement kwam tot de beslissing geen haast te maken met voedsel hulp van ruim 1.7 miljard gulden (waarvan 575 miljoen aan nood hulp), en de EG-ministerraad begon sprekingen met de Zuidkoreaanse premier afgezegd. In een verklaring ®anmenn""J 'n EuroPa (CVSE) beschuldigt Pyongyang de Zuidko reaanse regering ervan de ontmoe ting te ondermijnen door gezamen lijke militaire oefeningen te houden met Amerikaanse troepen. De be sprekingen tussen de premiers van de twee Korea's zouden eind deze maand in Pyongyang worden ge houden. (GPD) Dalai Lama De Britse premier John Major wil geen gesprek hebben met de Dalai Lama. De in ballingschap levende geestelijk leider van het door China geannexeerde Tibet bezoekt vol gende maand Londen. Een com missie van alle partijen in het Lager huis verstrekte de Dalai Lama de uitnodiging voor het bezoek van 17 tot 22 maart en had daarbij ook om een onderhoud van de Nobelvre- desprijswinnaar met Major procedure om de Sovjetunie Oorzaak erfelijke vorm ziekte van Alzheimer ontdekt LONDEN (AP) Britse onderzoe kers zeggen de oorzaak te hebben ontdekt van de erfelijke vorm van de ziekte van Alzheimer. De ont dekking stelt de wetenschap in staat op zoek te gaan medicijnen om de ziekte, een ernstige vorm van de mentie, te bestrijden, aldus de on derzoekers, die zijn verbonden aan de medicijnenfaculteit van het Lon- dense ziekenhuis St. Mary's. De onderzoekers hebben zocht. Maar Major heeft i i de commissie laten weten ontmoeting niet juist te achten. (AP) Fundamentalisten President Ben Ali van Tunesië heeft gisteren zijn minister van binnen landse zaken ontslagen, enkele uren nadat gemaskerde moslim fundamentalisten het hoofdkwar tier van de Tunesische regerings partij RCD hadden bestormd en mensen in het kantoor met messen, knuppels en brandbare stoffen aan gevallen. Bij de aanval raakten vier personen gewond; twee van hen verkeerden met brandwonden in le vensgevaar. (AP) Bangladesh Het proces tegen de verdreven Ben- galese president Ershad is zaterdag ziek te zijn om voor de rechtbank te verschijnen. De rechter heeft onmiddellijk medisch onderzoek gelast en het proces uitgesteld tot brief netische afwijking ontdekt die invloed is op de produktie eiwit amyloide. De afwijking werd geconstateerd bij alle leden van een familie die leden aan de ziekte van Alzheimer. wil met opheffing van de sacties te gen Zuid-Afrika wachten tot de blanke minderheidsregering haar beloften om de apartheid op te hef fen in daden omzet. "Wij vinden dat sancties goed hebben gewerkt om de houding van de Zuidafrikaanse regering te veranderen", aldus de Canadese minister Clark (buiten landse zaken). Hij pleitte er zaterdag voor dat deze vorm van druk op de Zuidafri kaanse regering te handhaven tot de beloften worden omgezet in da den en veranderingen daadwerke lijk doorgevoerd. Clark is voorzitter van de negen landen tellende com missie voor zuidelijk Afrika van het Gemenebest. Het besluit volgde op een aanbeveling van het Afrikaans Nationaal Congres, dat zijn voor man Thabo Mbeki naar de commis sievergadering in Londen had ge stuurd. Wel hebben de negen ministers van buitenlandse zaken die de com- Contra-leider doodgeschoten MEXICO-STAD (GPD) - De voor malige leider van de Nicaraguaanse Contra's, kolonel Enrique Bermu- dez, is gisteren in de hoofdstad Managua met twee schoten ver moord. De dader wist te ontkomen. De nog steeds door sandinisten ge domineerde politie liet gisteravond weten nog geen enkel spoor te heb ben. Niemand in Nicaragua gelooft dat de autoriteiten intensief zullen speuren, want Bermudez was ge haat, vooral in sandinistische krin gen. Bermudez maakte ten tijde van wijlen dictator Somoza deel uit van diens Nationale Garde en stond be kend als een van de meest brute fol teraars. Na de sandinistische revo lutie van 1979 zag hij kans om naar Honduras te vluchten. Vanuit dat land trokken hij en zijn contrarevo lutionaire strijdmakkers, met Ame rikaanse steun, vanaf 1981 ten strij- HONG K.ONG Vrijdag is volgens de kalender van de Chinese astrologie het Jaar van het Schaap begonnen. De de tegen de sandinisten. beroepsvoorspellers in Hong Kong verwachten dat het jaar vooral veel Klein Leed zal brengen. De kip zal duurder Vanuit eigen gelederen werd worden en er zullen een paar politieke leiders overlijden, zo schrijven zij. Vrouwen krijgen in het Jaar van het meerdere malen van be- Schaap meer macht, maar er wordt bijgezegd dat de mensheid zich niet in het schaap moet vergissen: Mensen schuldigd ^rote denken dat schapen van nature verlegen zijn, maar als je een schaap provoceert, wordt het kwaad en vecht het door tot het bittere eind.Mannen krijgen het advies hun energie daarom te sparen voor volgende jaren. Deze Chi nese man neemt echter het zekere voor het onzekere en offert wierook in een tempel om de goden gunstig te stem men. <foto AFP) MADRID (AP) Rechtse legerofficieren hebben in 1985 een aanslag be raamd op koning Juan Carlos en premier Felipe Gonzalez. Ze zagen echter van hun voornemen af, omdat de inlichtingendienst verdenkingen tegen hen begon te koesteren. Dat zegt het vooraanstaande dagblad El Pais te hebben ontdekt bij de voorbereidingen van een terugblik op een couppo ging van tien jaar geleden. o °ffic'eren hadden de aanslag willen plegen op 1 juni tijdens een mili- uUgesteidf omdaT Ershad zegt te taire parade in La Coruna in het noordwesten van Spanje, zo schreef El woensdag. Volgens zijn advocaat coJ^PjjOtten lijdt Ershad (61) aan totale uitput ting, nervositeit, dysenterie bloeddruk. (AP) Pais gisteren Ze hoopten volgens de krant dat de Baskische afscheidings beweging ETA de schuld zou krijgen van de aanslag, waarop zij een ex cuus zouden hebben om een militaire noodregering te vormen. De regering heeft in de jaren tachtig '80 volgens El Pais nog drie andere Polen/Tyminski Stanislaw Tyminski, de zakenman die vorig jaar na jarenlang verblijf in het buitenland naar Polen terugge keerde om een gooi te doen naar het presidentschap, gaat een politieke partij oprichten. Tyminski wil met zijn nieuwe partij oppositie gaan voeren tegen het bestaande "poli tieke arrangement", zo zegt hij in het weekblad Gazeta Wspolna. (AP) Opstandelingen Afghaanse regeringstroepen heb ben gisteren de door de opstande lingen belegerde provinciehoofd stad Qalat in het zuiden van het land ontzet. Dit heeft het officiële Af ghaanse persbureau Bakhtar ge meld. Volgens het persbureau heb ben rcgeringsvliegtuigen, artillerie en tanks veel opstandelingen ge dood en liepen meer dan 1.000 van hen verwondingen op bij de aanval. de democratie omver te werpen ontmanteld. Op 23 februari is het tien jaar geleden dat een aantal legerofficieren met hoge 300 gewapende leden van de Guardia Civil het parlement bestormden en de parlementsleden een nacht lang in gijzeling hielden, tot Juan Carlos ze wist over te halen hun couppoging op te geven. ADVERTENTIE Op 2Q februari 1991 wordt het gebouw van de Belastingdienst Leiden officieel geopend. In verband hiermee is de dienst op die dag vanaf 14.00 uur niet bereikbaar. Belastingdienst/Particulieren Leiden Belastingdienst/Ondernemingen Leiden BANGKOK (UPI) - In Thailand is het dodental als gevolg van een ontploffing van een vrachtwagen met dynamiet opgelopen tot 171. Zesenderig mensen wor den nog vermist. Er zijn minstens 99 gewonden. Dat hebben provinciale autoriteiten in het zuiden van Thailand vandaag bekendgemaakt. De vrachtwagen met dynamiet sloeg vrijdag over de kop. Het ongeluk gebeurde in een scherpe bocht van de weg. op 60 kilometer van de stad Phang-Nga even ten noorden van het vakantie-eiland Phuket. Het dy- Zuid-Afrika te willen opheffen. De bijeenkomst van .zaterdag werd belegd op aandringen van de Australische premier Hawke nadat de Zuidafrikaanse president De Klerk op 5 februari had aangekon digd de laatste belangrijke apart- heidswetten te zullen afschaffen. Hawke pleitte voor een geleidelijke afschaffing van de sancties, te be ginnen met de twintig jaar oude sportboycot. De Afrikaanse landen in de commissie volgden echter het ANC, dat de sancties wil handha- wordt gevormd door Canada, Australië, Guyana, In dia, Malaysia en de vier Afrikaanse landen Nigeria, Tanzania, Zambia en Zimbabwe. De economische em bargo's die het Gemenebest in 1985 en 1986 heeft ingesteld betreffen luchtverbindingen, investeringen, leningen en de invoer van land bouwproducten, uranium, ijzer, ko len en staal. Aanslag Een medewerker van het Afrikaan se Nationaal Congres (ANC) is vrij dag in Johannesburg gedood door een bom die verstopt zat in een toe gezonden walkman. Dit heeft de Zuidafraikaanse politie zaterdag bekendgemaakt. Volgens de politie had Bheki Mlangeni, werkzaam op de juridische afdeling van het ANC, het pakket vanuit Lusaka in Zam bia ontvangen. Een woordvoerder van het ANC verklaarde dat Mlan geni onderzoek deed naar het werk van doodseskaders. i eigen zak te steken. Met het oog op de toene mende ontevredenheid van zijn manschappen, besloot hij zich hal verwege 1989 terug te trekken. namiet ontplofte pas ongeveer een uur nadat de vrachtwagen over de kop was geslagen. De meeste slachtoffers vielen dan ook onder mensen die naar het ongeluk kwamen kijken. Ongeveer 50 huizen, een school en een kliniek in een straal van 300 meter om de vrachtwagen werden vernietigd, zo meldde Radio Thailand. Het was niet bekend waardoor de explosieven, die waren bestemd voor een steenhouwerij, tot ontplof fing kwamen. 'NAVO steunt uiteenvallen van Joegoslavië' BELGRADO (AP) - Volgens een gewezen opperbevelhebber van de Joegoslavische krijgsmacht is de NAVO actief betrokken bij initiatie ven om de afvallige deelrepubliek Kroatië te steunen en de Joegoslavi sche federatie uiteen te laten vallen. Generaal b.d. Stevan Mirkovic wees er in een rede op een bijeenkomst in Servië, waar een nieuwe commu nistische partij ten doop werd ge houden, op dat Hongarije onlangs wapens heeft verkocht aan Kroatië "in het kader van een NAVO-cam- pagne om Joegoslavië te ontmante len". Verdere bewijzen voor zijn be schuldiging verschafte hij echter niet. In Kroatië en ook Slovenië verlo ren de communisten verleden jaar hun macht en sindsdien streven beide deelrepublieken naar een los se federatie, waarin de dominante positie van de grootste republiek Servië wordt teruggedraaid. Kaapverdische oppositie wint verkiezingen PRAIA (Rtr) - De regerende PAICV op de Westafrikaanse eilan dengroep Kaapverdië heeft gisteren de presidentsverkiezingen verlo ren, zo bleek nadat eenvijfde deel van de stemmen was geteld. Dat heeft een woordvoerder van opposi tieleider Antonio Mascarenhas Monteiro meegedeeld. Volgens on officiële schattingen krijgt Masca renhas' Beweging voor Democratie (MPD) 66 procent van de stemmen en president Pereira slechts 32 pro cent. Een woordvoerder van de presi dent heeft zijn nederlaag inmiddels erkend nadat 's avonds de eerste re sultaten bekend werden. Vorige maand won de MPD ook al de eer ste vrije parlementsverkiezingen in de voormalige Portugese kolonie. Kaapverdië werd in 1975 onafhan kelijk en is sinds die tijd geregeerd door de uit de vrijheidsbeweging voortgekomen PAICV.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6